ABDIJ Nationaal jeugddansfestival O L. MARINISSEN DeVlijt Zeeuwse woningbouw IOAVAIIME JONGE WILDE EENDEN v U zoekt een WARME mantel met het kouder wordende weer? Dan moet u bij Lavooij zijn nog 10.000 m3 gebroken puin BIREC BIK SLOOPWERKEN B.V. PIANO- EN VLEUGELSHOW Lekker slapen, onder een synthetisch dekbed. Woensdag 30 september 1987 1tvï Leegstand Nieuwbouw Van donderdag tot en met zondag swingt het in Middelburg. Die dagen wordt het nationale jeugddansfestival 1987 gehou den met klassiek ballet, dansexpressie, moderne dans, mime, tap- en jazzdans en folkloredans. Ook zijn er lezingen en inlei dingen. IN BEROEP Voorstellingen Werken Wedstrijd Meedoen COMMISSIES HET ADRES VOOR DESKUNDIG ADVIES EN GROTE SORTERING OP HET GEBIED VAN: P.V.C. Riolering - Regenwater afvoer - Aluminium afvoer - C.V. materialen - Gashaarden - Sanitair - Water- en Gasfittingen Elektro - etc. etc. Delicatesse: Wild konijn - Braadkuikens - Parelhoenders - Kuikenbouten - Kipfilet Soepkippen - Kipperagout U PROEFT HET VERS CHIL een oude zaak in het nieuwe hart van Middelburg! Vanaf nu te leveren vanaf Goes graderingen en prijzen op aanvraag. J. Roggeveenstraat 99, Goes tel. 01100-16804/01805-3060 I van het Westduitse merk Sauter De komplete kollektie is tijdens deze dagen aanwezig. MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Dat kan met een Gold-Eck dekbed!! Bijzonder hoogwaardig, met unieke vezelvulling die bijzonder soepel en komfortabel aanvoelt. Natuurlijk voorzien van een 100% katoenen tijk in uitgekiend buisstiksel, zodat de vulling niet schuift. Bovendien stofvrij, non-allergisch en wasbaar. Nu alleen deze week met gratis kussen t.w.v. 35,-* 140 140 200 1 gratis kussen 1 gratis kussen 2 gratis kussens 2 gratis kussens 2 gratis kussens Deze aanbieding geldt van 30 september tot 6 oktober. Of de helft van de waarde a f 17,50 korting. 240 x 200 240 x 220 329,— IEUWS In de jaren 1987-1993 zouden in Zeeland per jaar tussen de 1360 en 1670 woningen gebouwd moeten worden. Dat schrijft de Pro vinciale Planologische Dienst (PPD) in de notitie woningbouw 1987. Het gemiddelde aantal nieuw te bouwen woningen ligt lager dan enkele jaren geleden nog werd voorzien. gen komt voort uit veranderingen in de omvang en de samenstel lingen van de bevolking. De vraag ligt hier op tachtig pro cent. Maar twintig procent kan worden toegeschreven aan de zelfstandigheidsgraad - jongeren die zelfstandig willen gaan wo nen en ouderen die zo lang mo gelijk in hun huis willen blijven Toen werd namelijk uitgegaan van 1865 nieuwe huizen per jaar, doordat nog werd gerekend met meer mensen, die zich in Zeeland zouden vestigen dan er uit zouden vertrekken. Becijferd is, dat er gemiddeld driehonderd woningen per jaar minder nodig zijn als het vertrekoverschot zich voortzet, dan wanneer het inwo neraantal constant zou blijven. Zeeland heeft altijd een hogere leegstand in woningen gehad dan de rest van Nederland. Op het ogenblik wijkt het gemiddel de echter sterker af, doordat de leegstand in de provincie nog stijgt en die landelijk min of meer gelijk blijft. Het leegstandsper centage voor Zeeland is 3,4 te gen 2,4 landelijk. Meer dan de helft van de Zeeuwse woningen is langer dan zeven maanden on bewoond. Bijna tien procent van de leegstand betreft panden, die niet geschikt zijn voor bewoning en daarvan ligt een groot deel in Vlissingen. Het gaat dan om bij voorbeeld opslagruimten of wo ningen-van slechte-kwaliteit. De langdurige leegstand doet zich vooral voor in de particuliere huursector en in de koopsector. De behoefte aan nieuwe wonin- wonen en pas op hoge leeftijd verhuizen naar een bejaarden oord of een verpleeghuis. Als de capaciteit in de verzorgingshui zen gelijk blijft, neemt de behoef te aan woningen voor 65-plus- sers jaarlijks met gemiddeld 250 toe. De PPD vindt, dat het nieuw- bouwprogramma zo moet wor den opgesteld dat de leegstand jaarlijks met zo'n 1 35 woningen wordt ingelopen. Ook moeten vraag en aanbod beter op elkaar worden afgestemd en moet wor den voldaan aan de rijkswens nieuwe huizen te bouwen ter vervanging van oude. Dit laatste kan vooral gestalte krijgen in de stads- en dorpsvernieuwing. Ver der is het de bedoeling de koop sector in de woningmarkt te ver sterken. Het gaat dan om gesub sidieerde en niet-gesubsidieerde koopwoningen. Het aandeel van de koopwoningen zonder subsi die wordt geraamd op ruim een kwart van het totale programma. Behalve aan nieuwbouw wordt gewerkt aan verbetering van be staande woningen. In het over leg tussen de provincie en de ge meenten in Zeeland kwam naar voren, dat de gemeenten in het algemeen vinden, dat te weinig geld beschikbaar is voor de wo ningverbetering. De statencommissie voor ruimte lijke ordening bespreekt de noti tie vrijdag 2 oktober, 9.30 uur, in het provinciehuis. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt donderdag 8 ok tober twee openbare hoorzit tingen. De eerste, die om 10.30 uur be gint, gaat over het bestem mingsplan Beschermd Stadsge zicht (eerste herziening) van de gemeente Vlissingen. De stich ting Stadsherstel Vlissingen vindt, dat de gemeente meer be lang hecht aan de economische dan aan de beschermende waar de van het gebied. Ook heeft de stichting bezwaar tegen de hoog bouw en tegen de onduidelijk heid van de plaatsen, waar ge bouwd kan worden. Het ge meentebestuur wordt verder ver weten geen eisen te stellen aan architectuur en materiaalgebruik. Behalve het bezwaarschrift van de stichting Stadsherstel is er een gezamenlijk bezwaarschrift van 31 bewoners van de Oranje- buurt. Zij vinden, dat hun woon omgeving onaantrekkelijker wordt als er hoogbouw komt. De tweede zitting begint om 11.30 uur en heeft het bestem mingsplan Buitengebied van Ar- nemuiden tot onderwerp. De heer P.A. Janse uit het vis sersdorp vindt, dat hij door het plan belemmerd wordt in de uit oefening van zijn agrarisch be drijf. De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap is tegen de vestigingsmogelijk heid voor nieuwe glastuinbouw bedrijven en tegen de natuur- bestemming ten noorden van de Oranjepolderseweg. Ook maakt de raad bezwaar tegen de ver keerssituatie ten westen van Brakenburg. De zittingen worden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, gehouden. Het festival is er vooral voor de jeugd van vier tot zestien jaar. De schouwburg, de concert- en ge hoorzaal en de gymzalen van de Stedelijke scholengemeenschap en de jhr. mr. A.F.C. de Casem- brootschool zijn de lokaties waar het dansfestival wordt ge houden. De eerste dansvoorstelling be gint donderdagmiddag om half twee in de schouwburg. Oceaan danst Eflog en de Toverberg voor kinderen van vier tot zeven jaar. Eflog verliest zijn vleugels en moet naar het Vierbenenwoud om ze te zoeken. Het Scapino Ballet heeft 's middags om kwart voor twee en 's avonds om ze ven uur een voorpremière van Pulcinella - een liefdesgeschiede nis van een knappe jongen. Pulci nella wordt ook in de Schouw burg gedanst en is voor de leef tijdsgroep van negen tot veertien jaar. Vrijdagmorgen, tien uur, is het Schelpen zoeken door D3, de première van een voorstelling, waarbij kinderen van zes tot ne gen jaar in de Concert- en ge hoorzaal worden verwacht. Blau we schoenen, of niet soms va.; Fel Pastel heeft als thema alleen en samen. De voorstelling begint om half twaalf 's morgens in de gymzaal van de Stedelijke scho lengemeenschap. Zij is gericht op jongeren van twaalf tot veertien jaar. Wout aan de wandel van Stichting Company gaat over het jongetje Wout, dat verandert in een wandelende tak. Dat gebeurt in de Concertzaal om half twee 's middags voor kinderen van vier tot zes jaar. Het Werkcen trum Dans brengt om negen uur 's avonds een familievoorstelling: drie choreografieën - van Martha Renzie, Ton Simons en Martha Clarke - worden gedanst. Het gaat om moderne dansen. Zaterdag 3 oktober danst en speelt De Nieuwe Danserije "Ik zie, ik zie" voor kinderen van zes tot tien jaar, te beginnen elf uur in de ochtend in de Schouwburg. Ook is er die dag weer een pre mière en wel van het Folklo ristisch Danstheater "De wereld danst in Nederland". Het gaat om een familievoorstelling met als thema de vele in Nederland levende etnische groeperingen. De voorstelling is in de Schouw burg en begint om vier uur 's middags. Het laatste optreden is op zon dag 4 oktober, half drie 's mid dags in de Schouwburg. Staunch is de titel van de nieuwste pro- duktie van dansgroep Krisztina de Chatel, bedoeld voor jongeren vanaf vijftien jaar. Tijdens het dansfestival zijn er drie bijeenkomsten voor dansdo- centen/consulenten, bemidde laars en programmeurs van thea ters. Thema van de werkbijeen komsten is Kijken naar dans, dans om naar te kijken. Donder dag staat de vraag centraal "Wat maakt een dansvoorstelling de moeite waard om naar te kij ken?" Vrijdag gaat het om de vraag wanneer een producent vindt, dat een dans de moeite waard is om naar te (laten) kijken. De werkbijeenkomst op zaterdag wordt besteed aan analyse van enkele voorstellingen. Zaterdagavond, half negen is er in de Schouwburg een choreo grafiewedstrijd voor jonge chore ografen. Er waren voor de wed strijd achttien inzendingen, waar uit er vier zijn uitgekozen voor de finale. Jaap Ploeger, Jonathan Burnett, Charles Corneille en Frank Roemers zullen laten zien hoe zij voor kinderen werken. Uitvoerenden zijn leerlingen van de Rotterdamse Dansakademie, de Scapino Akademie en de af deling dans van de Theater school in Amsterdam. De jury bestaat uit directeur kunstzaken James Purvis van theater De Roestbak en Metropole in Alme- re, dansdocente Toos Raeijmae- kers in Nieuwegein, balletcirticus Ine Rietstap van NRC/Handels- blad, artistiek directeur Ton Wig- gers van Introdans in Arnhem en danser John Wisman van Het Nationale Ballet. Wiggers en Wis man zijn bovendien choreograaf. Rond elf uur zal de prijswinnaar bekend worden gemaakt. De dansvoorstellingen kunnen in groepsverband, bijvoorbeeld via de school, worden bezocht. Kin deren kunnen ook samen of met hun ouders komen. Voor alle voorstellingen is de prijs vijf gulden per persoon. Het ta rief voor kinderen en volwasse nen is gelijk. De kaarten voor alle voorstellin gen zijn te koop aan de kassa van de Schouwburg in Middel burg. Dat geldt dus ook voor de voorstellingen die in de Concert en gehoorzaal en in de gymzalen van de Stedelijk scholengemeen schap en de De Casembroot- school worden gedanst. Het vol ledige programma - er zijn twintig dansvoorstellingen - is ook bij de Schouwburg verkrijgbaar en bij Uit in Zeeland in Middelburg, te lefoon 01180 - 15226. Uit in Zeeland is overigens alleen op de werkdagen bereikbaar. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer bespreekt maandag 5 oktober, 1 3.30 uur, het concept-voorontwerp Zeeuws fietspadenplan 1987, de nota beheer en onderhoud provinciale wegen, de notitie kruispunt S8-Dorpsdijk- Polredijk in Vrouwenpolder en de notitie reconstructie kruispunt Vierwegen, Kapelle. De provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert 5 ok tober, 14.15 uur, in het gebouw van het ziekenfonds in Middel burg. De kwaliteit van het ambu lancevervoer en het jaarverslag van de raad 1986 staan op de agenda, evenals een beschou wing van de gezondheidszorg op Walcheren. De statencommissie voor econo mische zaken komt op 5 oktober om 16.00 uur bijeen. De visserij nota, vergaderstukken van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen, de gebiedsgerichte benadering van de Kanaalzone en het onderzoek naar de positie van Zeeland als vestigingsgebied komen aan de orde. Verder praat de commissie over financiële steun bij de bedrijfsverplaatsing van Picavet in Hulst en over sub sidies voor de provinciale VVV Zeeland. Vrijdag 9 oktober, 9.30 uur, ver gadert de statencommissie be stuurszaken over subsidies voor de provinciale VVV, voor aan koop van weiland in de Yerseke Moer en een bijdrage uit het fonds bijzondere voorzieningen voor strandophoging in Cadzand. Verder staan de visserijnota en de Magnoliastichting (huisves ting gezondheidsinstellingen in Goes) op de agenda. Alle statencommissievergaderin gen zijn openbaar, beginnen met spreekrecht en worden gehou den in het provinciehuis. De raad volksgezondheid heeft geen spreekrecht. Hl rVP'TrV -J XLfV-i'j* Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 CV-, GASVE RW ARMINGS- ten LOODGIETERSBEORIJF OOMBUKGS SCHUIT VLOT 21 MIOOïl BURG tU 01180 12330 Wagenaarstraat 1 3/ 1 5 en 16 HANDEL IN WILD- GEVOGELTE- DELICATESSEN EN REFORM Naast onze ongeëvenaarde lo den mantels een keur van andere jassen in vele materialen; alle maal met fijne eigenschappen. winddicht waterafstotend heerlijk warm In lange en korte mantels vindt u wellicht nergens zo'n keus. Tien tallen mogelijkheden per maat. Ook veel bijpassende accessoi res, zoals hoeden, baretten, shawls, enz., enz. imgiHw.. lAVOOV - mocle Gortstraat 32-34, Middelburg, tel. 01180-12508 Donderdagavond koopavond. Muziekcentrum Middelburg presenteert op donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag 17 oktober a.s. een grote Lange Delft 86, tel. 01180-35252 Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830

de Faam | 1987 | | pagina 17