Werk in uit voering UW Schadefonds geweldmisdrijven Molen gekortwiekt Fietsen te kijk Hinderwet Bestemmingsplan Subsidie stadsvernieuwing Oversteekvoorziening Buitenhovelaan Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Bezoek Raad Folkestone Ondernemers komen bijeen Parkeren bij het station Woensdag 16 september 1987 DE FAAM Tafeltje Dekje Gemeentelijke Sociale Dienst Geschiedenis Stoommachine Restauratie Programma Hoogte uitkering In beroep gaan Door het oog van de Lange Jan A Nieuw raadslid Hel gedeelte van de Zuidsingel tussen de Bree en de Pluimstraat is afgesloten voor alle verkeer we gens rioleringswerkzaamheden Er zullen ook rioleringswerken worden uitgevoerd in de Pij pst raat. Volgens de planning zal hiermee op 5 oktober worden begonnen. Ook deze straat zal dan worden afgesloten voor alle verkeer. Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg zal enige tijd duren. Er zal tijdelijk één rijbaan wor den afgesloten. Half september wordt begonnen met de eerste fase van het asfalte ren van het Tangent. Gewerkt wordt aan het gedeelte tussen de Geerebrug en de Zandstraat. Ver keer van het Seisplein naar de Geerebrug blijft mogelijk. Ver keer in de omgekeerde richting \vordt omgeleid langs Groene- woud, Poelendaelesingel en de Vlissingsesingel. 99 9 9 Op 7 september werd de lieer H.A. Blom geïnstalleerd als nieuw raadslid van de gemeente Middelburg. Hij volgde als verte genwoordiger van de PPR de heer J. Spek op, die een nieuwe werk kring heeft aanvaard in Friesland. Wij stellen hem aan u voor. Henk Blom, geboren in 1941 in Leiden, woont sinds 1969 in Zee land. Hij is gehuwd en heeft drie dochters. Hij is werkzaam als staffunktionaris scholing en vor ming bij een instelling voor maat schappelijk werk en gezinsverzor ging in Goes. Dit werk doet hij in deeltijd (20 uur per week), terwijl hij daarnaast huisman is; zijn vrouw werkt in een volledig dienstverband bij het speciaal on derwijs. Sinds 1970 is Henk Blom lid van de Politieke Partij Radikalen; voordien was hij niet aangesloten bij een politieke partij. Vanaf het begin van zijn lidmaatschap van de PPR is hij daarin aktief. Hij vervulde in de loop van de tijd di verse bestuursfunkties, op plaat selijk, provinciaal en landelijk ni veau. Tot voor kort was hij sekre- taris van het bestuur van PPR- Zeeland en Zeeuws afgevaardigde naar de landelijke Kerngroep van de PPR (partijraad). Henk Blom - overigens niet te ver warren met Derk Blom, die in de vorige zittingsperiode deel uit maakte van de raadsfraktie van Progressief Middelburg, een sa menwerkingsverband van onder meer de PPR en de PSP - zat al eerder voor de PPR in de Middel burgse gemeenteraad: van 1974 tot 1977. Toen verliet hij de raad wegens zijn vertrek uit Middel burg. Sinds eind 1984 woont hij weer in Middelburg. Naast genoemde aktiviteiten ver zorgt Henk Blom sinds enkele ja ren enkele lessen aan de Middel bare Beroepsopleiding Sociale Dienstverlening in Middelburg, is hij lid van het algemeen bestuur van de Stichting Regionaal Edu catief Centrum Walcheren, ter wijl hij ook aktief was binnen de r.k. parochie en voor de Experi mentele Diensten in Middelburg. Bij de stichting, waar hij half time in dienst is, heeft hij namens de AbvaKabo zitting in de onder nemingsraad. Bij de op 1 januari 1976 in werking getreden wet is de voorlopige regeling schade fonds geweldmisdrijven in gesteld. Hierop kunnen perso nen, die zwaar letsel hebben opgelopen door een misdrijf waarbij geweld is gebruikt, een beroep doen voor een uit kering als zij schade, hetzij materieel of immaterieel, heb ben geleden. Voorts kunnen er in sommige gevallen na bestaanden van het slachtof fer, dat tengevolge van een ge weldmisdrijf is overleden, om een uitkering verzoeken voor materiële schade. Een verzoek om uitkering kan per brief geschieden aan de "Com missie tot Beheer van het Schade fonds Geweldmisdrijven", Paleis van Justitie, Juliana van Stol- bcrglaan 2-4 te Den Haag (tel. 070 - 824041). Het verzoek moet zijn ingediend binnen zes maanden, nadat het misdrijf is gepleegd. Is het slachtoffer overleden, dan be gint de termijn van zes maanden te lopen op de dag van het overlij den, dus niet op de dag van het misdrijf. In dit geval echter moet een verzoek binnen twee jaar na het plegen van het misdrijf wor den gedaan. Als het overlijden meer dan twee jaar na het mis drijf plaatsvindt, kan een verzoek om uitkering dat na het overlijden Op donderdag 17 september houdt cle gemeentepolitie weer een kijkdag voor gevonden fietsen. Degenen, die aangifte hebben ge daan van de vermissing van hun fiets, kunnen dan tussen 16.00 en 17.00 uur terecht op de binnen plaats van hel Middelburgs poli tiebureau, Achter de Houttuinen 10. Wie langs het Vlissings Bolwerk rijdt, ziet daar een halve molen staan. Een aantal weken geleden heeft molenmaker Endendijk uit Gelderland de wieken, de staart en de restanten van de kap verwij derd om deze te restaureren. In juni dit jaar brak de staart van de molen af. Bij inspektie bleek de molen in een veel slechtere staat te zijn dan men had ver wacht. Het restauratieplan, dat de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg al klaar had liggen, werd daarom versneld uitgevoerd. De geschiedenis van de molens, die op deze plek hebben gestaan, is aanvankelijk een aaneenscha keling van branden geweest. In 1697 werd een vermoedelijk hou ten molen gebouwd op het Vlis sings Bolwerk. Deze is waar schijnlijk verbrand. Boekweitmo lenaars bouwden er een gort- en pelmolen rond 1736, deze is ver brand in 1754 en hersteld in 1755. Genoemde molens draaiden op windkracht. Omstreeks 1920 is de molen tot mechanisch gedreven meelfabriek verbouwd. Later zijn daar machines voor de bewerking van peulvruchten aan toe gevoegd. In mei 1940 liep de molen zware oorlogsschade op, waarna herstel pas volgde in 1954. Op oude foto's valt op, dat in het begin van deze eeuw aan de zuid kant van de molen een kleine aan bouw stond, met daarnaast een gemetselde schoorsteen. Waar schijnlijk stond hier een stoom machine. Omstreeks 1940 bevond zich een drie verdiepingen hoog bedrijfsgebouw aan de zuidkant tegen de molen. De wat plompe verhoudingen van de molen deden vermoedens rij zen, dat de molen vroeger hoger zou zijn geweest. Gezien de ver- De gekortwiekte romp van molen de Hoop houdingen binnen de molen is dit niet waarschijnlijk. Ook de nabu rige Seismolen is nogal breed van bouw. Het is nog niet bekend, wanneer de molen De Hoop weer in volle glorie kan pronken met gerestau reerde wieken, kap en staart. De totale restauratiekosten gaan rond de 356.000 gulden bedragen. Er staat trouwens nog een molen te verkommeren in Middelburg: korenmolen De Koning aan de Veerseweg. De eigenaresse, me vrouw Nijpjes, heeft de molen te koop aangeboden aan de gemeen te. Het is de enige molen in Zee land met nog een compleet hou ten binnenwerk. Leas Clift Hal! in Folkestone "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 21 tot en met 26 sep tember 1987 maandag gehakt, bloemkool, aardappelen dinsdag zuurkool met worst woensdag rundvlees, sperziebonen, aard appelen donderdag karbonade, spinazie, aardappelen vrijdag varkensvlees, vruchtensaus, rijst zaterdag rundvlees, andijvie, aardappelen Overmorgen, vrijdag 18 septem ber, arriveert een vertegenwoordi ging van de Engelse zusterstad Folkestone in Middelburg. Deze vertegenwoordiging bestaat uit een aantal raadsleden, de burge meester, de gemeentesecretaris en een verslaggever. Het gezelschap brengt in het kader van de zusterstadverbinding een bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad. Eind jaren veertig werden tussen Folkestone en Middelburg reeds de eerste contacten gelegd. Echter in mei 1967 werd pas een officiële zogenaamde jumelage-verklaring ondertekend. Met name op het gebied van de sport bestaat er reeds een langdurige uitwisseling. Hiervoor werd al in januari 1950 het startschot gegeven. In de afgelopen decennia zijn er tussen inwoners van Folkestone en Middelburg goede vriend schapsbanden opgebouwd. Vrijdag, laat op de avond, zal het gezelschap bij het stadhuis van Middelburg aankomen. Daar zal, alvorens de gasten aan de gastge zinnen (leden van de raad van Middelburg) worden overgedra gen, een kort welkomstwoord worden gesproken door burge meester mr. C.G.J. Rutten. Het zaterdagprogramma kent een aantal activiteiten. In de ochtend zal er in het stadhuis volop wor den gediscussieerd over ontwikke lingssamenwerking, werkgelegen heid, sociaal stelsel, huisvesting, onderwijs, bejaardenzorg, vanda lisme en tourisme. 's-Middags voert het programma het gezel schap naar Neeltje Jans, waar een bezoek aan de stormvloedkering zal worden gebracht. De avondu ren zijn bestemd voor een zoge naamde social evening. Zondagmorgen wordt in de En gelse Kerk aan de Simpel- huisstraat een kerkdienst gehou den. Hierin zal Father Aidan van The Missions to Seamen voor gaan. Tijdens de dienst wordt zo wel door wethouder M. Vinke als burgemeester K.J. Bowden een aantal verzen uit de Bijbel gelezen. Op de zondagmiddag is iedereen vrij. Dan hebben de gastgezinnen de gelegenheid de gasten iets van Middelburg en de omgeving te la ten zien. 21 September vertrekt het gezel schap weer. Een bus zal dan de Engelse gasten van Middelburg naar Zeebrugge brengen. Op maandag 21 september wordt voor de tweede maal een onderne mersbijeenkomst gehouden vanaf 16.00 uur in hotel Du Commerce, Loskade 1 te Middelburg. Het doel van deze informele bijeen komst is het bevorderen van het contact tussen ondernemers, overheid en aan het bedrijfsleven verbonden organisaties. De heer dr. W. Vermeend, lid van de Tweede Kamer namens de P.v.d.A., geeft een korte toelich ting op de initiatiefwet, die hij sa men met zijn fractiegenoot, de heer F. Moor, heeft opgesteld. Deze wet is per 1 oktober 1986 van kracht geworden en beoogt het bevorderen van het in dienst nemen van langdurig werklozen. Daartoe zijn 'subsidies beschik baar en vrijstelling van werkge verspremies gedurende de eerste jaren van het dienstverband. Aan de Buitenhovelaan in Dau- wendaele is ter hoogte van het uit vaartcentrum een oversteekvoor ziening gemaakt op het kruispunt Rozenburglaan- Buitenhovelaan. Deze voorziening werd aange bracht op verzoek van de omwo nenden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de werkzaamheden in ver band met de aan de uitvoering verbonden kosten maar gedeelte lijk zouden kunnen worden gerea liseerd, maar nu de aanleg van het parkeerterrein bij de nieuwe be bouwing wat goedkoper uitvalt dan was verwacht, kon het hele werk in overeenstemming met de wensen worden uitgevoerd. is ingediend niet meer in behande ling worden genomen. Indien een verzoek tijdig is ingediend, kan, zolang nog niet op dit verzoek on herroepelijk is beslist, een aanvul lend verzoek worden gedaan met betrekking tot de schade, die ten tijde van de indiening van het eer ste verzoek nog niet bekend was. Wie kan een verzoek indienen: a. Wanneer het geweldmisdrijf in Nederland is gepleegd: ieder slachtoffer, of hij Nederlan der is of niet; b. Wanneer het misdrijf aan boord van een Nederlands vaartuig of vliegtuig buiten Nederland is gepleegd: alleen Nederlanders. In beide gevallen geldt dat ook de echtgenoot,' kind(eren) en ouder(s) een verzoek kunnen doen als het slachtoffer van het misdrijf is overleden, maar alleen als zij voor hun levensonderhoud van het slachtoffer afhankelijk waren. Een verzoek om uilkering kan ook geschieden door een gemach tigde (een advocaat, rechtskundig adviseur, deurwaarder). Indien het geweldmisdrijf plaatsvond in het buitenland zal contact moeten worden opgenomen met de be treffende ambassade, teneinde te checken of aldaar een dergelijke regeling bestaat. a. Er moet sprake zijn van een geweldmisdrijf, d.w.z. een misdrijf waarbij geweld is ge bruikt; b. Het misdrijf moet opzettelijk zijn gepleegd; c. Het misdrijf moet zwaar letsel ten gevolge hebben gehad; d. Het misdrijf moet in Neder land zijn gepleegd of aan boord van een Nederlands vaar- of vliegtuig; e. Er moet schade zijn geleden die niet op een andere wijze kan worden vergoed (b.v. door een verzekeringsmaat schappij). Als de verzekering de schade niet volledig dekt of wanneer de vaststelling van de schade lang op zich laat wach ten, is het wel verstandig een verzoek om uitkering binnen de daarvoor vastgestelde ter mijn in te dienen; f. De benadeelde mag de schade niet hebben opgelopen min of meer door eigen schuld. Bij vermogensschade, d.w.z. gel delijke schade die het slachtoffer in inkomen of vermogen heeft ge leden, kan een vergoeding worden gegeven van maximaal 25.000,—. Bij immateriële schade, d.w.z. verdriet, pijn, verlies van levens vreugde, kan ten hoogste 10.000,— worden uitgekeerd. Nabestaanden van een overleden slachtoffer kunnen geen aan spraak maken op vergoeding van immateriële schade. De beslissing op het verzoek om een uitkering uit het schadefonds geweldmisdrijven wordt per aan getekende brief aan de aanvrager gezonden. Is het verzoek afgewe zen of is men het niet eens met de hoogte van de uitkering, dan kan men in hoger beroep gaan bij het gerechtshof in 's-Gravenhage. Hiertoe dient men binnen dertig dagen na de verzending van de aangetekende brief met de beslis sing van de Commissie, een be roepschrift in te dienen, bij eerder genoemd gerechtshof. In het be roepschrift dient te worden aan gegeven waarom men het niet eens is met de beslissing van de commissie. Het is toegestaan iemand te machtigen om een be roepschrift in te dienen en even tueel bij de behandeling van de zaak door het gerechtshof het woord te laten voeren. Als het ge rechtshof vindt dat geen of geen andere uitkering moet worden ge geven, kan men niet verder in be roep gaan. Wordt de zaak door het gerechtshof terug gewezen naar de commissie, dan kan tegen de tweede beslissing van de com missie wel weer een beroepschrift worden ingediend. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van bv Koninklijke Maatschappij "de Schelde", Glacisstraat 165 te 4381 SE Vlissingen voor een vergunning ingevolge de Hinder wet voor het oprichten en in werking hebben van een fabriek voor het vervaardigen van aluminiumprodukten aan het perceel Herculesweg 17 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nummers 242 en 247 positief te be schikken onder voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. Ingaande heden ligt de ontwerp beschikking alsmede de aan vraag met de daarop betrekking hebbende stukken elke werk dag van 8.30 uur tot 1 2.00 uur en van 14.00 uur tot 1 6.30 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecre tarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het ge ven van de aangevraagde beschikking. Genoemde ontwerp-beschikking en de aanvraag met de daar op betrekking hebbende stukken liggen hier eveneens geduren de een maand buiten de werkuren ter inzage op donderdag avond van 1 8.00 uur tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd dient dit van tevoren telefonisch te worden aangevraagd, telefoon 01 180 - 26251, toestel 413. Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben inge bracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aan toont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen tot 17 oktober 1987 bij ons college gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-beschikking. De persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden indien daarom wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift worden ingediend. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 7 september 1987 een voorbereidingsbesluit, als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor het gebied Reijershove III, zoals dat is aangegeven op de bij dat besluit be horende tekening S 215-26 d.d. 30 juli 1986. Het besluit treedt in werking op 1 6 september 1 987 en ligt met het bijbe horende pré-advies voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage. Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1 988 (9, 1 1 en 13 november 1987) zal de gemeenteraad onder meer een beslissing nemen over de in 1 988 beschikbaar te stellen gelde lijke steun aan stadsvernieuwingsactiviteiten van natuurlijke of rechtspersonen. Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld hiervoor een be drag van f 1.335.000,- te bestemmen t.b.v.: sanering- en lokatiesbijdragen f 150.000, restauraties [f 600.000, woningverbeteringen f 500.000, sociaal cultureel werk (f 5.000, onderhoud (grote) monumenten (f 30.000, steun aan woningcorporaties f 50.000, Nadere informatie wordt verstrekt door de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie, bureau Ruimtelijke Orde ning/Openbare Werken, Lange Noordstraat 1. Het voorstel ligt met ingang van 1 8 september 1 987 t/m 2 ok tober 1987 ter inzage bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2. Binnen deze termijn kunnen ingezetenen en in de gemeente een belanghebbende natuurlijke en rechtspersonen daarover schriftelijk opmerkingen maken bij het college van Burgemeester en Wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 AL Middelburg. 1 WÉÉ Op 24 juni werd bij het station een nieuw parkeerterreintje in ge bruik genomen. Dit terreintje ligt op de voormalige laad- en losgele- genheid van de spoorwegen. Het is bedoeld voor treinreizigers die hun auto zo dicht mogelijk bij het station willen parkeren. Het ligt niet aan de kanaalzijde van de spoorbaan, maar vlak bij de over weg, aan de kant van de Schroe- weg, dus ideaal voor automobi listen uit de wijk zuid. Helaas moeten reizigers die een treinkaartje moeten kopen eerst nog naar het stationsgebouw, maar abonnementhouders kun nen rechtstreeks van het parkeer terrein lopen naar het tweede per ron, vanwaar de treinen richting Goes vertrekken. Omdat het parkeerterrein naast het N.S.-station meestal vol is, biedt dit nieuwe terreintje een goed alternatief, waar de automo bilist zonder lang te hoeven zoe ken gemakkelijk een plaatsje vindt. De ingang is voor onbeken den misschien wat moeilijk te vin den, maar rijdend op de Schroe- weg in de richting van de brug over het kanaal geeft een bord de inrit van het parkeerterrein aan. Niet alleen treinreizigers kunnen gebruik maken van deze gratis parkeermogelijkheid, maar door de ligging vlak bij het stadcen trum is het gebruik ook aantrek kelijk voor automobilisten die een wandeling van een minuut of vijf niet ontzien om het centrum te be reiken.

de Faam | 1987 | | pagina 5