Werk in uit voering Klok met wapen Een beknopt jaaroverzicht Middelburg in 1986 Asfalteren Tangent v.o.c. Hinderwet Verkeer Open Monumentendag Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Alatuur en Milieu Milieubeheer in en om het huis (2) Brochure De monumenten van binnen bekeken >r k Herbestrating Piet Heinstraat DE FAAM Woensdag 9 september 1987 Enkele cijfers Tafeltje Dekje Weet u het nog? Waterkraan Baden en douchen Wc-spoeling Besproeien van de tuin \MONJMENTFm Ter inzage Een kijkje achter de deur Folder tor het ooq van de Lange Jan A Op 14 september wordt begonnen met het vernieuwen van de riole ring van het gedeelte van de Zuid singel tussen de Bree en de Pluimstraat. Het betreffende weggedeelte zal worden afgeslo ten voor alle verkeer. Er zullen ook rioleringswerken worden uitgevoerd in de Pijpstraat. Volgens de planning zal hiermee op 5 oktober worden begonnen. Ook deze straat zal dan worden afgesloten voor alle verkeer. Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg zat enige tijd duren. Er zal tijdelijk één rijbaan wor den afgesloten. Onlangs hebt u een folder van "Decor Art" uit Breda ontvan gen. Deze folder is blijkbaar huis- aan-huis verspreid. In deze folder wordt ingegaan op de verkoop van een glasgravure klok met af beeldingen van Middelburgse historische gebouwen. Ook is op deze folder het wapen van de ge meente Middelburg afgebeeld. Dit zou bij u de indruk kunnen wekken dat de gemeente betrok ken is bij de verkoop van de klokken. Wij vestigen er nadrukkelijk de aandacht op dat er tussen de ge meente en de verkoopactie geen enkele betrokkenheid bestaat. De gemeente zal "Decor Art" ver zoeken geen gebruik meer te ma ken van het Middelburgs gemeen tewapen. Onlangs verscheen het boekje "Middelburg in 1986" met statistische gegevens en een korte terugblik. Dit boekje is in een beperkte oplage verkrijgbaar bij het ge meentelijk Bureau Voorlich ting. Het bevat een korte be schrijving van de belangrijkste gebeurtenissen in 1986 en een grote hoeveelheid cijfermate riaal over onderwerpen als be volking, woningbouw, werk gelegenheid, sport en recreatie en vele andere zaken. Het werd samengsteld door het bureau Economische Zaken c.a. Op 31 december 1986 telde Middelburg 39.044 inwoners, 61 inwoners minder dan het jaar daarvoor. Deze afname wordt voornamelijk veroor zaakt doordat er meer mensen zijn vertrokken (2.002), dan dat er nieuwe inwoners bij kwamen (1.849). Van deze nieuwe inwoners kwam iets meer dan de helft (58%) uit een andere gemeente in Zee land. Toename van het aantal inwoners zien we alleen in de Magistraat wijk 213) en Klarenbeek 30), terwijl de hoogste afname plaatsvond in Stromenwijk/'t Zand (- 116) en Dauwendaele (- 70). In Middelburg stonden eind 1986 15.199 woningen. De grootste veranderingen deden zich voor in de binnenstad, waar 22 woningen bijkwa men, en de Magistraatwijk, waar het aantal woningen ver minderde met 21voor een be langrijk deel veroorzaakt door de aftopping van de flats aan de J. Schottestraat (thans Per- restraat). Afgetopte flat Het aantal geregistreerde wo ningzoekenden in Middelburg is toegenomen met 72 tot een totaal van 1.321 per 31 decem ber 1986. Op bescheiden schaal heeft Half september zal worden be gonnen met het aanbrengen van een nieuwe asfaltlaag op de zoge naamde noord-zuid Tangent, de "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 14 tol en met 19 sep tember 1987 maandag gehakt, erwtjes, wortelen, puree dinsdag hutspot, klapstuk woensdag rundvlees, groentemix, aard appelen donderdag karbonade, bloemkool, aard appelen vrijdag vis, mosterdsaus, wortelen, aardappelen zaterdag wat de pot schaft Geere gebied wordt opnieuw ingericht weg die vanaf het Groene Woud via het Domburgs Schuitvlot en het Seisplein naar het Gasthuis loopt. Het gedeelte dat van een nieuwe laag asfalt wordt voor zien, ligt tussen de Geerebrug en het Seisplein. Wanneer de weersomstandighe den niet al te veel tegenwerken zal het asfalteren, dat in drie fasen wordt uitgevoerd, ongeveer zes weken in beslag nemen. De drie fasen zijn als volgt inge deeld: Fase één is het gedeelte tus sen de Geerebrug en de Zandstraat, dus langs de achter zijde van het Trefcenter. De twee de fase omvat de Looierssingel, die loopt van de Zandstraat tot de brandweerkazerne en de derde fa se is de Walensingel en het Seisplein. Door het uitvoeren van deze wer ken zal het verkeer enige hinder ondervinden. Het spreekt vanzelf dat zal worden geprobeerd deze hinder tot het uiterste te be perken. Verkeer van het Seisplein naar de Geerebrug blijft - in elk geval overdag - steeds mogelijk. Het verkeer in de omgekeerde richting zal worden omgeleid. Tijdens de eerste uitvoeringsfase moet worden gereden: Groene Woud, Poelendaele singel, Vlis- singse singel. Tijdens de tweede fase, als fase 1 weer berijdbaar is, wordt het verkeer in de richting Seisplein geleid via de Langeviele- singel en de Seissingel. Tijdens de derde fase wordt gereden door het Armeniaans Schuitvlot-Seisdam- Herengracht en Volderijlaagte. Begin november zullen deze onge makken tot het verleden behoren. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot de dienst gemeen tewerken, telefoon 82000. zich de groei van de werkgele genheid voortgezet. In het arbeidsmarkt rayon Middelburg (Walcheren met uitzondering van de ge meente Vlissingen) nam het aantal arbeidsplaatsen toe met 145. Gemiddeld over 1986 was 7,8% van de mannen werk loos (landelijk 13,4%) en 11,8% van de vrouwen (lande lijk 17,5%). Er stonden over 1986 gemiddeld 1.783 perso nen geregistreerd als werk zoekend. Enkele belangrijke economi sche ontwikkelingen in 1986: Het Maisbaaigebied kreeg een invulling door de architecten Paul de Ley, Lucien Lafour en Rikkert Wijk. Er werden uitbreidings- en nieuwbouw- plannen gerealiseerd van een dertiental bedrijven op het in dustrieterrein Arnestein. Ook in de binnenstad van Middelburg werden diverse winkels, banken en kantoren verbouwd, verhuisd of ge opend. Het heringerichte win- kelerf van de Segeersstraat werd heropend en er werden plannen ontwikkeld voor de verbetering van de Gra venstraat. Het Roosevelt Studie Cen trum werd geopend in de Ab dij en zeven Zeeuwse instellin gen op sociaal-cultureel- en maatschappelijk gebied wer den gezamenlijk gehuisvest in een gebouw aan de Roozen- burglaan. Naast deze en nog veel meer positieve ontwikkelingen ook enkele negatieve zaken: twee bedrijven gingen failliet en op verschillende plaatsen werd bodemvervuiling ge constateerd. Er werden in 1986 ook plan nen gemaakt met belangrijke economische aspekten: de aanleg van een bedrijventer rein voor gesaneerde bedrij ven uit de binnenstad (plan Waterwijck), de aanleg van een parkeer- en reisvoorzie ning bij het station (P.- en R.- plan), invoering van kabeltele visie en de plannen voor een nieuwe stadswijk met 450 tot 600 woningen tussen het Ka naal door Walcheren en de Oude Vlissingseweg (Er- asmuswijk). Behalve cijfers, tabellen en grafieken bevat het boekje "Middelburg in 1986" ook een jaaroverzicht met daarin de belangrijkste gebeurtenis sen in Middelburg gerang schikt per maand. Enkele voorbeelden hieruit: Januari - De wethouders H. Gillissen en M. Vinke geven het startsein voor de actie "Ophalen klein chemisch afval"; Februari - De onlangs aan Klein Vlaanderen gevestigde "Casino Club Golden Ten" moet de deuren sluiten. De vestiging aldaar is in strijd met het bestemmingsplan en il legaal; Maart - De Middelburgse ge meenteraad besluit de Stich ting Filmtheaters een éénmali ge bijdrage te geven voor ver huizing van het filmtheater Meccano van de Pauwpoort naar het Schuttershof complex; April - Staatssecretaris van Onderwijs, drs. N. Ginjaar- Maas, maakt bekend, dat per 1 augustus 1987 in Middel burg een middelbare hotel school van start kan gaan. De ze zal worden aangehaakt bij het Deltacollege; Mei - De gemeente koopt en kele porceleinen stukken uit de lading van het in 1572 in Zuid-Oost-Azië gezonken Middelburgse V.O.C.-schip "De Geldermalsen"; Juni - Burgemeester Rutten opent de tiende jaargang van het festival Nieuwe Muziek in de Kloveniersdoelen. Het festival trekt veel publiek; Juli - Zaterdag 12 juli opent het nieuwe Arneville Hotel aan de Schroeweg zijn deuren voor het publiek; Augustus - Middelburg pro duceert samen met de gemeen ten Vlissingen, Arnemuiden en Veere een uitgebreide noti tie, waarin de motieven voor het handhaven van het Kanaal door Walcheren als open vaarroute worden opgesomd; September - De Stichting vrouwenvakschool gaat van start in de Janneke Dierx- schpol; Oktober - Het Middelburgse Gasthuis opent een afdeling dagverpleging; November - De promotiefilm "Middelburg, 1000 jaar jong" van cineast Jaap Wol- terbeek gaat in première; December - De gemeenteraad besluit tot het instellen van een gemeentelijk werkgelegen- heidsfonds. Omleiding tangent In het kader van het V.O.C.- festival Zeeland is een bro chure ten behoeve van het on derwijs samengesteld. Het V.O.C.-festival Zeeland, dat officieel op zaterdag 12 september afloopt, werd ge kenmerkt door een aantal ini tiatieven, die ook in de toe komst nog benut kunnen wor den. Hiertoe moeten onder andere tentoonstellingsmate riaal, boeken, beeldmateriaal, enz. worden gerekend. De scholen zijn hier door middel van een speciale brochure op geattendeerd. Wellicht dat ook u belangstel ling hebt voor één en ander. Bij het gemeente-archief en bij Bureau Voorlichting kunt u genoemde brochure inzien. Het waterverbruik in Nederland bedraagt ongeveer 105 liter per persoon per dag. Water is een grondstof waarmee we zuinig moeten zijn. In het huishouden wordt onge veer 21 procent van het water ge bruikt voor de was, 33 procent voor baden en douchen en meer dan 30 procent voor de wc- spoeling. Bij het afwassen wordt 9 procent gebruikt en bij het ko ken 4 procent. Het overige water gaat op aan autowassen, het schoonmaken van het huis en het besproeien van de tuin. Deze getallen maken duidelijk, waar het meest bespaard kan wor den: bij de lichaamsverzorging en bij de wc-spoeling. Dat betekent niet, dat de noodzakelijke hygië ne niet meer in acht wordt geno men. Zuinig zijn met water bete kent geld besparen en het milieu ontzien. wc baden en douchen textielwas vaatwas drinken en koken schoonmaken, huisdieren, tuin 32 liter 35 liter 22 liter 10 liter 4 liter kamerplanten, 2 liter Door een lekkende waterkraan, die maar tien druppels per minuut verliest, gaat per maand 170 liter water verloren en per jaar meer dan 2000 liter. Tip Repareer lekkende kranen! leder een kan een kapot leertje vervan gen, zelfs een leek met twee lin kerhanden. Voor een vol bad is ongeveer drie keer zoveel water nodig als voor een uitgebreide douchebeurt van zes minuten. Ook het energiever bruik is drie keer zo nodig. Tip Neem 'n douche in plaats van een bad! Met behulp van speciale spaarzame douchekoppen kunt u het waterverbruik van de douche met ongeveer een derde verminde ren. Deze douchekoppen zijn in iedere speciaalzaak te koop. De bestaande koppen zijn gemakke lijk te vervangen. Er zijn wc's in de handel met een spoelgang van 6 liter water in plaats van 9 liter. Als u een nieu we wc moet aanschaffen, kunt u hier dus op letten. Sanitairwinkels kunnen u hierover informeren. Soms kunt u de hoeveelheid water per spoelgang zelf instellen. Met een handwieltje kan de vlotter in de stortbak ingesteld worden op minder water. Tips Als u een nieuwe wc aanschaft, koop er dan een die minder water verbruikt. Bespaar water bij de wc-spoeling door de vlotter in de stortbak an ders in te stellen. Met twee bakstenen in de stortbak kan de hoeveelheid water van negen tot zes liter worden teruggebracht. Dat is ook uit hygiënisch oogpunt voldoende. De wc is geen afvalbak. Spoel geen theebladeren, olie, verf- resten, condooms, maandver band, oude medicijnen etc. door de wc. Voor het besproeien van de tui nen wordt per jaar heel wat water verbruikt. Besproeien geschiedt voornamelijk op warme zomerda gen waardoor de waterafname dan aanzienlijk toeneemt. De wa terleidingbedrijven moeten zich op deze maximale afname in stellen. Tips Af en toe met een gieter door de tuin gaan is zeker zo goed als het overvloedig met de slang besproeien. Sproei de tuin hooguit een keer per week. Dat is beter dan elke dag een beetje. Planten wortelen dieper als er niet gesproeid wordt. Als u de tuin besproeit, doe het dan alleen vroeg in de morgen of 's avonds. Als de zon schijnt ver dampt het water grotendeels en hebben de planten er niets aan. Bodembedekkers en lagen orga nisch tuinafval zorgen ervoor dat het water minder snel verdampt. Nog meer watertips Als u bij het tandenpoetsen de kraan Iaat lopen, verdwijnt er zo maar vijf a zes liter water in de af voer. Gebruik daarom een glas water voor het poetsen van de tanden. Afwassen kost gemiddeld acht li ter water per keer. De vaat met de hand doen zonder voor- of naspoelen is het voordeligst. Een vaatwasmachine verbruikt zo'n 50 liter per keer. Het wassen van de auto kan ook met een emmer water gebeuren, in plaats van met een tuinslang waar het water alsmaar uitloopt. Tenslotte Mocht u speciale vragen hebben over praktisch milieubeheer in en om uw huis, dan kunt u altijd te recht bij de dienst Gemeentewer ken, bureau Milieu, Vlissing- sestraat 21. Zij zoeken het voor u op in het boek "Praktisch milieu beheer in en om het huis". Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 37, eerste lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat zij voornemens zijn tot wijziging over te gaan van de door hen op 13 juni 1972 aan Van Ouwerkerk B.V. te Middelburg verleende vergunning ingevolge de Hinder wet voor een zand- en grindhandel aan de Uyterschootweg 7 te Middelburg. De reden hiervoor is dat de aan de bovenaangehaalde vergun ning verbonden voorschriften onvoldoende zijn om bodemver ontreiniging en geluidsoverlast te voorkomen. De voorgenomen wijziging houdt in dat aan de vergunning nieuwe voorschriften worden verbonden gelijktijdige intrek king van de oude voorschriften. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot 24 september 1987 schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gege vens niet bekend te maken. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevol ge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat ARS Zeeland BV, Kleverskerkseweg 69 te 4338 PM Middelburg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor het oprichten en in werking hebben van een revisiebedrijf van appendages op het perceel Kleverskerkse weg 69 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middel burg, sectie M, nummer 141. en dat zij voornemens zijn de gevraagde vergunning te verle nen onder voorwaarden. Ingaande heden ligt de aanvraag met de daarop betrekking hebben de stukken alsmede de ontwerp-beschikking elke werkdag van 8.30 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.30 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken, Lange Noordstraat 1 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag. Genoemde aanvraag met de daarop betrekking hebbende stuk ken en de ontwerp-beschikking liggen hier eveneens geduren de een maand buiten de werkuren ter inzage op donderdaga vond van 18.00 uur tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd dient dit van tevoren telefonisch te worden aangevraagd, tel. 01180 - 26251, toestel 413. Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mon delinge toelichting kan worden verkregen. Schriftelijke gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen bij hun college worden ingediend tot 9 ok tober 1987. De persoonlijke gegevens van degene die een be zwaarschrift heeft ingediend, worden indien daarom wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift worden in gediend. Indien daarom wordt verzocht (telefoon 01 180 - 26251, toestel 413) kan in de periode van 24 september 1987 tot en met 2 oktober 1987 een openbare zitting worden gehouden, waarop mondelinge bezwaren naar voren kunnen worden ge bracht en waarbij tevens gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwisseling. Zij vestigen er de aandacht op, dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer van genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe rede lijkerwijs niet in staat te zijn geweest later beroep kunnen in stellen bij de Kroon tegen de genomen beschikking. Burgemeester en wethouders hebben besloten het parkeerver bod voor beide zijden van de Pijpstraat, aangeduid door middel van een doorgetrokken gele streep terzijde van de rijbaan, te wijzigen met dien verstande dat er voortaan een parkeerverbod zal gelden voor: a. de noordelijke zijde van de Pijpstraat; b. het gedeelte van de zuidelijke zijde van de Pijpstraat, vanaf de Schuitvlotstraat tot halverwege het perceel Pijpstraat 24; c. het gedeelte van de zuidelijke zijde van de Pijpstraat, gele gen tussen de oostelijke zijde van het perceel Pijpstraat 18 en het punt 3 meter ten westen van de westelijke zijde van dit perceel. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zee land, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledi ge verkeersbesluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stad- huisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. 12 SEPTEMBER 1987 Zaterdag 12 september wordt "Open Monumentendag" ge noemd. Het doel van deze dag is om het publiek in de gelegenheid te stellen de talrijke monumenten in Nederland eens gratis te bezoe ken. Talloze deuren zullen dus op 12 september a.s. gastvrij open gaan. Bijna 300 gemeenten nemen aan de "Open Monumentendag" deel. Als we het over monumenten heb ben roept dat bij mensen vaak beelden op van statige regerings gebouwen, kathedralen, paleizen, enz. Maar monumenten zijn juist ook allerlei andere fraaie, type rende of soms zelfs merkwaardige bouwwerken die onze omgeving een herkenbaar en vertrouwd ka rakter geven. Nederland kent nog een groot aantal monumenten. De erfenis sen uit het verleden worden geluk kig meestal met zorg beheerd. We zijn er dan ook verantwoordelijk voor om als goede rentmeesters op te treden. Het ligt in de bedoeling een ge deelte van de Piet Heinstraat te herbestraten. Het gaat hierbij om het gedeelte van de Piet Heinstraat tussen de Dorus Rij kersstraat en de De Ruyterstraat. Tegelijkertijd met de herbestra ting wil men het genoemde ge deelte van de Piet Heinstraat in richten als 30 km/uur-straat. Dit betékent, dat er in vergelij king met de huidige situatie de volgende veranderingen worden aangebracht: a. op het weggedeelte tussen de Dorus Rijkersstraat en de Baars jesstraat wordt het straatprofiel enigszins verlegd, zodat het trot toir aan de huizenzijde breder kan worden gemaakt. Het trottoir aan de waterzijde wordt daardoor smaller; b. zowel bij de Dorus Rij kersstraat als bij de De Ruy terstraat worden in/uitrit constructies aangebracht; c. bij de Baarsjesstraat wordt een verhoogd kruisingsvlak aange bracht; d. op de tussenliggende wegge deelten worden twee verkeers drempels aangebracht. Daarnaast zal er dan door middel van verkeersborden een maximum-snelheid van 30 km/uur worden aangeduid. Van 2 september tot en met 2 ok tober liggen de plannen voor de herbestrating en herinrichting van een gedeelte van de Piet Heinstraat bij bureau Voorlich ting van de gemeente ter inzage. Dit bureau, dat op het adres Stad huisstraat 2 is gevestigd, is ge opend van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 17.00 uur. Tus sen 2 september en 2 oktober kunt u schriftelijk uw mening over de voorgenomen herbestrating/her inrichting van (een gedeelte van) de Piet Heinstraat kenbaar ma ken. Dit is mogelijk door middel van het invullen van een speciaal inspraakformulier. Dit formulier is bij bureau Voorlichting ver krijgbaar. Naast schriftelijke inspraak kan er bij voldoende belangstelling eventueel ook mondelinge in spraak plaatsvinden. Ook de wens tot mondelinge inspraak kan bij bureau Voorlichting via een speciaal formulier kenbaar worden gemaakt. Bij veel aanmel dingen voor mondelinge inspraak kan een aparte inspraakbijeen komst worden belegd. Op 12 september hebt u de gele genheid om in tal van monumen ten een kijkje achter de deur te nemen. Ook in Middelburg zal een aantal monumenten gratis toegankelijk zijn. Tussen 10.00 en 17.00 uur herkent u de openstaan de Middelburgse monumenten onder andere aan een uithangen de vlag met het opschrift "Open Monumentendag". Het Stadhuis, het Abdijcomplex, het Zeeuws Museum, Huis de Sprenck, de Oostkerk en de arrondissements rechtbank verwelkomen u harte lijk. Bekijkt u deze gebouwen tus sen 10.00 en 17.00 uur eens op uw gemak! Alleen de arrondisse mentsrechtbank heeft een afwij kend tijdstip. Hier bent u tussen 13.00 en 15.00 uur in elk geval van harte welkom. Er is een prachtige folder ver krijgbaar bij alle bovengenoemde gebouwen en bij de V.V.V.- Middelburg (Markt 65a). Deze V.V.V. staat op 12 septem ber ook voor u klaar tussen 10.00 en 17.00 uur. Voor nadere infor matie kunt u hier terecht. 12 september: "Open Monumen tendag"! Laat de kans niet voor bijgaan om eens een blik achter de monumentale schermen te werpen!

de Faam | 1987 | | pagina 5