Kanon schiet Vrouw uit arbeidsproces: verlies kennis en ervaring Aantal monumenten geopend Peer zeilers weg Auditie voor stuk Gynt BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN SCHOTSE BEROEMDHEDEN CONCERTEREN IN VEERE BIJOU Ü£>\-uS De Faam BROCHURE KINDEROPVANG VOOR BEDRIJVEN... J .P. ARossël tandprotheticus Concert ter ere van Hendrik Willem van Loon DEZE WEEK IN 10E KEER ZEELAND CHARTERS TROFEE Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen "sfeervol tafelen" 6 NIEUWE ARTIKELEN WEDGWOOD "EDME" BEKER - 14,50 Stadhou dersfeesten Kunstmest Jan Zwart Rubrieken ZA TER DA G NA TIO NA LE MON UMEN TEN DA G "Zeg", zei de in vele werelddelen bekende Schotse componist en dirigent Ronald Stevenson tegen zijn Middelburgse vrienden. "Ik zou wel eens een concert willen geven in de Schotse Huizen in Veere". Peter Kessel en zijn vrouw Marian Sak kers stonden toen al niet meer verbaasd over de parate kennis van de Schot over Nederland. Al meerdere keren had hij tijdens gesprekken bewezen hun de baas te zijn. Peter Kessel beloofde niks, maar ging in Veere op bezoek bij de Schotse Huizen. Plaatsgebrek, was het antwoord en hij werd doorverwezen naar de Stichting Delta Cultureel. Die wilde wel meewerken. En zo komt de Schot zater dag 12 september naar de Grote Kerk in Veere om daar samen met zijn dochter Savourna het gevraagde concert te verzorgen, ter ere van de schrijver Hendrik Willem van Loon, die van 1929 tot 1932 in Veere woonde en in 1944 in Amerika overleed. Vader op de piano en de dochter op de Keltische harp. Het begint om 20 uur. Overeenkomsten Staatslening Schotse tv Programma in Veere BIJ AFSCHEID AD VAN NOORT oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: c. c. v d oosterkamp, 01184-79548. redaktie: ad hanneman, 01180-31170. rechtbank is open van 13 tot 15 uur. De open monumenten zijn her kenbaar aan een vlag met het op schrift 'open monumentendag'. In bijna driehonderd Nederlandse gemeenten zijn gebouwen open. Het doel is om iedereen de gele genheid te geven de vertrouwde Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen onder andere: Haal een intekenlijst en bestel nu voor levering november. (Leuk voor St. Nicolaas) De serviezen-specialist: Sf RVICf KVYAItltlT GARANTIE I ANGL DEK T SO MIDDELBURG l 01180 13221 De Stadhouders feesten, vorige week vrijdag en zaterdag voor de eerste keer in Middelburg gehouden, werden een succes. Napraten met de orga nisatie. De Agrarische Unie- Vulcaan bv verkoopt regelmatig gevormde mest. Als districtslei der Van den Berg over polderwegen rijdt, ziet hij onmiddellijk waar verkeerde mest is ge bruikt. Van den Berg en bedrijfsleider De Schipper in 'uit het za- kenhart' met het oog op de opening van de nieuwbouw. Ook in Vlissingen wordt de organist Jan Zwart - vijftig jaar gele den gestorven - her dacht. Op de 'uit'- pagina. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. Woensdag 9 september 1987 88e jaargang no. 36 Middelburg als derde monumen- tenstad van Nederland kan na tuurlijk niet achter blijven als za terdag 12 september de Nationale Monumentendag wordt gehou den. Tussen 10 en 17 uur zijn daarom het Stadhuis, liet Abdij complex, het Zeeuws Museum, de Oostkerk en Huis de Sprenck aan de Seissingel geopend. Het ge bouw van de arrondissements monumenten waar men dagelijks langsloopt eens van binnen te be kijken. Bij de gebouwen en bij de VVV aan de Markt in Middelburg zijn folders van de monumenten dag te krijgen. In Vlissingen gaat deze landelijke monumentendag evenmin geruis loos voorbij. Van 10 tot 17 uur staat de St. Jacobskerk open. De organist van deze kerk. Bram Beekman bespeelt voor de bezoe kers tussen 14.30 en 15 uur liet orgel. In de kerk zelf is een beknopte tentoonstelling met foto's uit het kerkelijk archief. 'Soms denk ik: Wat komt er nou allemaal op me af' Dat kwam goed uit. Voor de tien de keer de zeilwedstrijd de Zee land Charters Trofee en ook nog op de valreep het alleenrecht in Nederland om Dufour zeilsche pen te verkopen. Dat moest Zee land Charters-directeur Rob de Groot vieren. En hij stuitte voor de extra tam-tam op de mensen van de Stichting Vesting Vlissin gen. Tijdens de periodieke onder nemersborrel in de Vlissingse Ge- Peter en Marian zijn Anglofielen. Niet alleen de Duitse kaart van Groot Britannië aan de wand ver raadt dat, ook de boekenkast is gevuld met overwegend Engelse |g| iÉÉÉa» literatuur, van Oscar Wilde tot de s* jjMpfML geschiedenis van de Kelten. "We ''-'WksÈi gaan al zo'n zestien jaar naar tslLft, doenwe^o vaak als mogelijk. We kochten er een Keltische harp. -• jiÉ We werden vrienden. Ze komen ook hier op'bezoek". Ë^f Savourna stelde de Nederlandse I li vrienden voor aan haar vader. "Het klikte meteen", zegt Peter. f; J 1 j Sgf Het bleek dat hij ontzettend veel s||f| 1 1 j|§| over Nederland weet. Hij gaf me een boekje van Hendrik Willem van Loon. Tot dan had ik nog nooit van die schrijver gehoord. 1 1 ÉS Ik heb me toen wat verdiept in die Engels schrijvende Nederlander. Het blijkt dat hij enerzijds als een charlatan wordt afgeschilderd, maar anderzijds ook inspirerend werkt. Ronald Stevenson vond dat Van Loon een schitterend ver haal had geschreven over Bach. Hij vertelde me dat hij dankzij Van Loon een beter beeld had ge kregen van Bach en daardoor ver klaringen over een aantal details in composities had gevonden. Niet dat het serieuze analyses van Bach waren, maar ze gaven hem wel een beeld. Van Loon ont moette in Veere namelijk in zijn schrijverij historische figuren als prins Willem van Oranje, Beetho ven, Napoleon, Bach en Van Beethoven". Ronald Stevenson is in de eerste plaats muziekleraar. Maar hij is ook een bekende dirigent van philharmonische orkesten in Lon don en New York. Hij werkt re gelmatig als gastdocent in Ameri ka en Australië en introduceert momenteel westerse klassieke mu ziek in China. In Schotland is hij vooral bekend als componist en arrangeur van oude Keltische mu ziek, speciaal voor harp. "D^ cieel heet, in bekende Schotse popgroepen zoals Boys of the Louch, Dave Swarbrick, Sean O'Rourke en The Wistlebinkies. Verder gaat ze ook niet uit de weg voor folkmuziek, originele Schot se. En ze oogst kennelijk succes. Een melodie op harp, die ze overi gens ook zelf componeerde, wordt gebruikt als herken ningsmelodie voor een BBC- tclevisieprogramma over poezie en muziek". En in haar strijd staat ze niet al leen. Haar man. Mark Norris de harpbouwer, doet er alles aan het instrument aan velen te slijten. Hij kreeg onlangs een staatslening om te onderzoeken of het moge lijk was een electrische harp te bouwen. Savourna begon al op haar elfde een studie op de Keltische harp. Later kwam daar nog de grote concert harp bij. Haar vader, die overigens een bijzondere methode ontwikkelde om kinderen compo sitieleer bij te brengen, was baar eerste leraar. Hij moedigde de muzikale dochter ook aan om meer eigentijdse harpmuziek te componeren. Dat zou de toegang naar een breed publiek vergemak kelijken. Zij componeerde inder daad al op jeugdige leeftijd. Peter en Marian weten dat zij het alle maal kwijt was, maar dat haar va der de notenschriften had be waard. En nu heeft hij ervoor ge zorgd dat er volgend jaar een boek met die frele composities uitkomt. Vermeldenswaardig over de harpiste is ook nog dat ze in mei van dit jaar een hoge Schotse muziekonderscheiding kreeg, The Music Award 1987 van de Scottish Arts Council. mens Stevenson heeft overeen komsten met de mens Van Loon. Het zijn beiden omstreden figu ren die vrede en begrip proberen te dienen. Toen een compositie van Ronald in premiere ging tij dens de Proms in de Londonse Albert Hall waren de reacties enorm uiteenlopend. Vooral de geweldige paukenpartij, een uit vloeisel van zijn Afrikareizen, werden hem niet in dank af genomen". Peter Kessel en Marian Skakkers Altijd SHOW snaar lipjes te verzetten. Dat ver eist een geweldige vingervlugheid. "Savourna levert ook een gewel dig gevecht om de Keltische harp populairder te maken. Overwe gend is de harp een instrument waarop wordt begeleid of waar mee sfeer wordt gemaakt. Als solo-instrument is het minder in trek. Savourna bewijst het tegendeel. Zo speelde zij op de clarsach- harp, zoals de Keltische harp ol'fi- Een concert van de Stevensons is volgens Peter Keller en Marian Sakkers een belevenis. "Ronald Stevenson is een zeer informeel man. Hij maakt er altijd een show van en is zeer spontaan. Hij is een rooie, maar dan met stijl". Peter Kessel wijst apetrots op het programma-overzicht. "Op het programma staat een wereldpri meur". Onder het hoofdstuk 'A celebration' (bruiloft) staat: 'Een bruiloftsgedicht voor Peter en Marian Kessel'. "Ronald compo neerde dat stuk ter gelegenheid van ons huwelijk, eind vorig jaar in Schotland. Het is nog nooit uit gevoerd". De Schotse concertgevers logeren dit weekeinde bij hun Middel burgse vrienden aan de Heren gracht. Het monumentale grach tenpandje is echter te klein voor zes personen. "Wij slapen bij de buren". En zo hebben Peter en Marian meer mensen in hun om geving ingeschakeld, al is het al leen maar om ze warm te maken voor het concert. "Want stel je voor dat er maar heel weinig men sen komen", jaagt er als een spook door het hoofd van Peter. En hij geeft toe dat hij, onervaren als hij is met het organiseren van dit soort zaken, nu al klamme handen krijgt van de spanning. Doodeng vindt hij het. "Soms denk ik: jeminee. Wat komt er nou allemaal op me af". cjie vendun Bekijken wc het programma dan is het thema voor die avond Kelti sche harp en Chopin. Vader Ste venson zal de muziek die zij uit voeren steeds toelichten. Verder komen ook werken van Bach, Beethoven en Boccherini aan bod met de nadruk op de betekenis van de Clarsach-harp voor de klassieke muziek. Het tweede deel van het programma vermeldt Schotse en Nederlandse- lichtvoe tige folkmuziek, waarbij de talen ten om swingende muziek op hei staande snaarinstrument tevoor schijn te toveren zeker niet onder stoelen en banken worden ge schoven. Een archiefsprokkel van Peter Sijnke over Hendrik Willem van Loon op onze Uit-pagina. Meer nog dan over de vader wil len Peter en Marian vertellen over de dochter die zo geweldig harp speelt. Ze tonen een video opname van een concert voor de Schotse televisie, waar liet 25-jarige talent zowel klassiek als originele folk vertolkt op het typi sche instrument. "Dat concert was op oud jaar. Wie dan voor de televisie komt, heeft veel te bie den". Peter legt uit dat de harp die de aantrekkelijke Savourna bespeelt, afwijkt van de concert- harp die wij kennen. De Keltische harp heeft geen pedalen. De halve tonen worden gemaakt door per Savourna Stevenson Werkgevers-voorzitter Ruules van de Kring Kanaalzone neemt woensdag 7 oktober de brochure 'Kinderopvang voor bedrijven en instellingen' in ontvangst. Gede puteerde E. Maris-Koster presen teert die brochure in de Statenzaal van het provinciehuis in Middel burg. De brochure is het product van een aantal kinderdagverblij ven die zijn verenigd in de Werk groep bcdrijfsopvang Zeeland. Veel vrouwen willen blijven wer ken als zij kinderen krijgen. Ook de bedrijven zelf komen tot de constatering dat als de vrouwen het arbeidsproces verlaten, er veel opgebouwde kennis en ervaring verdwijnd. En het aantrekken van nieuwe mensen kost geld, vaak veel geld. Een oplossing ligt in het aanbieden van kinderopvang. Dat zou - volgens de brochure - moe ten worden opgenomen in de se cundaire arbeidsovereenkomst. Voor 11.500,— per jaar kan een kinderdagverblijf twee kinderen opvangen. Over wie dat betaalt, moeten de werknemer en -gever afspraken maken. De provincie Zeeland heeft op deze wijze al kinderopvang voor haar werkne mers gerealiseerd. Een aantal gro te bedrijven volgt dit voetspoor en ook kleinere bedrijven ruiken nu mogelijkheden om hun vrou welijk personeel vast te houden. Maar met zoveel vraag worden de wachtlijsten wel steeds langer. Wie zijn werkneemsters wil hou den, doet er goed aan een verblijf plaats te kopen, aldus de brochure. Het Zeeuws initiatief is uniek in Nederland omdat een aantal kin derdagverblijven er in samenwer ken. De samenwerkende dagver blijven die de Werkgroep bedrijfsopvang Zeeland vormen zijn gevestigd in Middelburg, Vlissingen (in oprichting) Terneu- zen en Biggekerke. De Stichting Overleg Kindercentra Zeeland on dersteunt het initiatief van harte. vangentoren was liet dus snel beslecht. Deze tiende gezellig heidswedstrijd zou weggeschoten worden met kanongebulder. Zaterdag 12 september is de zeil race van Vlissingen naar Blanken- berge. Om tien uur zullen de le den van de schietvereniging De Fles het kanon ontsteken waarna het gezelschap op zo'n twintig schepen vertrekt naar de Belgi sche badplaatls. Volgens ingewij den is de start altijd een spectacu lair gezicht en het beste te volgen vanaf de plaats waar de Coosje Buskenstraal op de boulevard uit komt. De inzet is een wisselbekcr. Omdat Ad van Noort (64) af scheid neemt als toneeladvi seur wordt volgend jaar - in mei - een Peer Gynt van Ibsen uitgevoerd. Binnenkort begin nen de repetities, een aantal acteurs (m/v) is al bekend. Niettemin wil Van Noort kij ken of er in de provincie nog talent is te vinden. Daarom zijn er op maandag 14 en don derdag 17 september audities in het Zeeuws Steunpunt aan de Roosenburglaan in Middel burg, telkens vanaf 19.30 uur. Ton Schooleman, leraar Neder lands aan de Stedelijke Scholen gemeenschap in Middelburg heeft Ibsens stuk geactualiseerd. Som mige gebeurtenissen in dit to neelstuk, aldus Van Noort, waren wat ouderwets. Behalve Schooleman, doet ook Rieks Veenker mee. Hij is leraar muziek aan de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren. Hij heeft muziek gecomponeerd in het kader van de studie muziek die hij volgt aan het conservatori um in Rotterdam. Marjolijn Ver- heijen verzorgt de choreografie voor het ballet. Ook andere scholen zijn gevraagd om mee te werken. Volgens Van Noort zijn de gesprekken daar over (costuums en decor) nog in een pril stadium. Mededelingen daarover doen zou voorbarig zijn, meent hij. va\eo Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek

de Faam | 1987 | | pagina 1