Werk in uit voering Inzage Maisbaai Diverse bouwprojecten bijna voltooid Nieuwe buslijn door Middelburg Natuur en Milieu Milieubeheer in en om het huis (1) Hinderwet Verkeer Openbare vergaderingen in september Colofon Week Monumen tendag DE FAAM Woensdag 26 augustus 1987 Tafeltje Dek je" Aftopping Reijershove Geeregebied Route via Noordweg Ter inzage De composthoop Hoe kunt u composteren? Wat kunt u composteren? Tips Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. tor het oog van de Lange Jan A Hel herstraten van de Oude Rijks weg tussen de Veerstraat en de Langeweg zal enige tijd duren. Er zat tijdelijk één rijbaan worden afgesloten. De bouwcombinatie Maisbaai heeft een plan geproduceerd voor de invulling van het Maisbaaige bied. Dit is het terrein dat wordt begrensd door het Kanaal door Walcheren, de Buitenhaven, het Balkengat, de panden aan de Dokstraat, de Oude Werf straat en de Nieuwe Poortstraat. Reeds enkele weken ligt het bouw plan voor het Maisbaaigebied bij het gemeentelijk Bureau Voorlich ting ter inzage. Ook kunt u daar een maquette bezichtigen. Wij willen u erop attenderen dat zowel het bouwplan als de ma quette nog tot volgende week maandag, 31 augustus, te bekij ken zijn. Mocht u dus nog in één en ander geïnteresseerd zijn loopt u dan voor maandag a.s. nog even de Voorlichtingswinkel op het adres Stadhuisstraat 2 binnen. Op zaterdag 12 september a.s. zal er een zogenaamde "Open Monumentendag" worden gehouden. Het doel van deze dag is om het publiek in de ge legenheid te stellen de vele monumenten die ons land rijk is ook eens van binnen te be kijken. Op 12 september gaan van talloze aardige, interes sante en markante gebouwen op gastvrije wijze voor ieder een de deuren meestal gratis open. In bijna 300 gemeenten is er de laatste tijd hard ge werkt met als doel van de twaalfde september een bij zondere dag te maken. Ook Middelburg zal aan de Open Monumentendag mee werken. Volgende week zullen we met een uitvoeriger artikel ingaan op de op zaterdag 12 septem ber in Middelburg open staande monumenten. No teert u de datum vast! 1 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zie ken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 31 augustus tot en met 5 september 1987 maandag gehakt, bloemkool, aardappelen dinsdag grillsteak tiroliennes, groentemix, frites woensdag zuurkool met worst donderdag saucijsjes, rode bietjes, aard appelen vrijdag rundvlees, sperziebonen, aard appelen zaterdag karbonade, spinazie, aardappelen Nu de bouwvakvakanties van 1987 achter de rug zijn kan weer verder worden gewerkt aan de verschillende bouwpro jecten die in Middelburg in uitvoering zijn. Het aantal in aanbouw zijnde woningen is niet zo heel erg groot. Middel burg is nu eenmaal geen sterk groeiende gemeente. Integen deel, het aantal inwoners daal de, overigens voor het eerst sinds jaren, in 1986 met 61 personen. Toch moet er ge bouwd worden, want oude woningen moeten door nieu we worden vervangen, maar ook omdat jongeren steeds vroeger op zichzelf gaan wo nen en dus eigen woonruimte nodig hebben. Het aantal personen per wo ning wordt kleiner, omdat het gemiddeld aantal kinderen per gezin kleiner is geworden. Ook wordt tegenwoordig rui mer gebouwd dan vroeger en is de beschikbare ruimte per gezin groter. Dit wordt duide lijk als we bedenken dat in de zeventiende eeuw de dertig duizend Middelburgers alle maal binnen de vesten woon den en dat daar dan boven dien ook nog ruimte was voor een groot aantal bedrijven en bedrijfjes. Nu wonen er in datzelfde gebied nog maar 6000 mensen. Een veel kleine re bevolkingsdichtheid per vierkante meter dus. Afgetopte flat, gerenoveerde flat en nieuwe woningen Van de Per- restraat In de zestiger jaren werd alge meen aangenomen dat door een vergaande industrialisatie met name in het Sloegebied, maar ook op het gemeentelijk industrieterrein Arnestein, de bevolking van Walcheren ex plosief zou groeien. Deze ont wikkeling is ver achtergeble ven bij de verwachting, maar toch nam de bevolking van Middelburg in de jaren 1970 tot 1975 met gemiddeld meer dan duizend per jaar toe. Er moesten snel huizen worden gebouwd voor deze groeiende bevolking. Zo werden in de nieuwe wijk ten zuiden van het Kanaal door Walcheren een drietal hoogbouwflats neergezet. De laatste jaren dreigde echter leegstand in de ze flats te ontstaan en daarom werd gezocht naar een oplos sing om deze flats aantrekke lijker te maken. Toppen torenflat Roozenburglaan De eigenaar van de woningen, de Woningbouwvereniging Middelburg, heeft een uniek plan ontwikkeld, dat ook lan delijk veel belangstelling heeft gekregen. Van één van de drie flats zijn zeven woonlagen verwijderd en ergens anders weer opgebouwd. De flat werd dus afgetopt. De overige twee torenflats kregen een grondige opknap- en renova tiebeurt. Op het grasveld bij de afgetopte flat worden wo ningen gebouwd, zodat het ge bied een heel nieuw gezicht heeft gekregen. Zelfs de straatnaam werd veranderd van Jacob Schottestraat in Adriaen van de Perrestraat. De toppen van de flat zijn overgebracht naar een tot dan braakliggend terrein aan de Vrijlandstraat en de Roozen burglaan in Dauwendaele. miMi?- Reijershove Middelburg's nieuwste wijk Reij ershove nadert zijn voltooi ing. In Reijershove II worden nog gaatjes opgevuld, maar met de bouw van woningen in III is al begonnen. De namen van de nog vol te bouwen straten in dit gedeelte van de wijk zijn: Weerhaan, Klokketoren, Kerktoren en Windwijzer, dus ook deze na men hebben net als die in de eerder gebouwde gedeelten al lemaal betrekking op torens of onderdelen daarvan. Na Reijershove zijn er twee gebieden waar in de komende jaren zal worden gebouwd, de Erasmuswijk, tussen de Oude Vlissingseweg en de spoor baan en het Maisbaaigebied. In het Geeregebied zijn twee belangrijke bouwwerken in uitvoering. In de eerste plaats is dat het rijkskantoor op de parkeerkelder met zijn spiege- Rijkskantoor Geere lende glazen ingangswand en in een donkere steen gemetsel de gevels. Van dit gebouw kan worden gezegd dat met de af- bouwfase kan worden begon nen. Ditzelfde geldt eigenlijk ook voor de winkelgalerij met de daarboven in aanbouw zijnde woningen in het mid den van het Geeregebied. foto Winkelgalerij met woningen in Geeregebied Als deze werken gereed zijn resteren nog enkele kleinere onderdelen en dan kan wor den gezegd dat het Geerege bied gereed is. In de bin nenstad is dan het Maisbaai gebied voorlopig het enige nog te realiseren grote stadsver- nieuwsplan. De enige bouwkraan in de bin nenstad staat nu achter de Blauwe Dijk, bij de nieuw bouw van de Prijsslag. Loopt of wandelt u op uw vrije dag eens op uw gemak langs genoemde bouwpro jecten. Naar verwachting zal begin no vember van dit jaar de nieuwe noord-zuid-wegverbinding over de Stormvloedkering in de Oosterschelde worden open gesteld voor liet verkeer. In ver band hiermee zal de N.V. Streek vervoer Zuid-West-Nederland be gin november een nieuwe buslijn aan haar bestaande lijnennet toe voegen, te weten een lijndienst Spijkenisse-Vlissingen vice versa, de zogenaamde Kustlijn. Z.W.N. beoogt met deze lijndienst onder meer, ook in het westen van haar vervoersgebied, een noord-zuid- verbinding tot stand te brengen. Het is hierbij de bedoeling een re delijk snelle verbinding te creëren De route die de nieuwe lijn gaat volgen is als volgt: Spijkenisse- Geervliet-Heenvliet- Hellevoelsluis-Stellendam- Ouddorp-Grevelingenstrand- Ellemeet-Renesse-Burgh- Stormvloedkering- V rouwenpolder-Serooskerke- Middelburg-Vlissingen. De keuze voor deze route is mede gebaseerd op de sterk recreatieve functie van het hele kustgebied en de winkel en scholenconcentratie in met na me Middelburg en Vlissingen. De frequentie van de Kustlijn wordt een uurdienst, op zondag een twee-uurs-dienst.In de zomer maanden zullen enkele snel- dienstritten Spijkenisse- Middelburg-Vlissingen, speciaal gericht op dagrecreanten uit de Rijnmond, worden uitgevoerd. De route van de Kustlijn in Mid delburg is gepland via de Noord- weg (Sint Laurens) en vervolgens via de Leliëndaalsewweg- Sandberglaan-Seissingel- Seisplein-Walensingel- Looierssingel-Langevieleweg- Bancketplein-Dorus Rijkersstraat- Oosterscheldestraat- Grvelingenstraat-Nieuwe Vlis singseweg.De Kustlijn zal alle be staande bushaltes langs dit traject aandoen. Voor wat betreft de Dorus Rij kersstraat, de Oosterscheldestraat en een gedeelte van de Grevelin- genstraat geldt overigens, dat het de bedoeling is dat de Kustlijn slechts tijdelijk van deze straten gebruik zal maken. Zodra over enige jaren de nog aan te leggen verbindingsweg tussen de Koude- kerkseweg en de Nieuwe Vlissing seweg (Grevelingenstraat) voor het verkeer wordt opengesteld, zullen de bussen van de Kustlijn via deze nieuwe weg gaan rijden. Tot en met 25 september liggen de plannen voor de Kustlijn bij Bu reau Voorlichting van de gemeen te ter inzage. Dit bureau,^dat op het adres Stadhuisstraat 2 is ge vestigd, is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 8.00 en 12.30 uur en tussen 13.30 en 17.00 uur. Tussen 19 augustus en 25 september kunt u schriftelijk uw mening over de geplande route van de Kustlijn door Middelburg kenbaar maken. Dit is mogelijk door middel van het invullen van een speciaal inspraakformulier. Dit formulier is bij Bureau Voor lichting verkrijgbaar. Naast schriftelijke inspraak kan er bij voldoende belangstelling even tueel ook mondelinge inspraak kan bij Bureau Voorlichting via een speciaal formulier kenbaar worden gemaakt. Bij veel aanmel dingen voor mondelinge inspraak kan een aparte inspraakbijeen komst worden belegd Wist u, dat zo'n dertig procent van alle milieuvervuiling wordt veroorzaakt door onze eigen huis houdens en auto's? Dat percenta ge kunnen we met z'n allen flink omlaag brengen, terwille van het milieu én onze gezondheid. In deze rubriek krijgt u hiervoor de komende tijd telkens enkele tips, die we met toestemming van de Vereniging Milieubeheer heb ben overgenomen uit het boek "Praktisch milieubeheer in en om het huis". Dit boek is verkrijg baar bij de boekhandel en behan delt maar liefst vijfhonderd tips voor keuken, woonkamer, slaap-, bad- en kinderkamer. Op deze plaats kunt u de komen de weken onderwerpen verwach ten als: schoonmaakmiddelen, frisse lucht op het toilet, wasmid delen, verfsoorten, enzovoorts. Deze week een onderwerp voor degenen met een (ruime) tuin. De beste mest voor een tuin is compost. Dit is groentetuin-, fruit- en keukenafval, dat door bacterieën wordt omgevormd tot een rulle aardachtige massa. Hier bij spelen warmte en vocht een grote rol evenals allerlei kleine or ganismen, bacterieën, schimmels en bodemdiertjes als wormen, pissebedden en torretjes. U kunt composteren door een composthoop te maken. U gooit het afval dan op een hoop. Als u een kleine tuin hebt en u vindt een composthoop een slordig gezicht, dan is een compostbak misschien een idee. Bovendien ruikt deze nauwelijks. Voor mensen, die goed en goed koop uit willen zijn is de volgende methode geschikt. Sla vier palen in de grond op de hoeken van een vierkant, bijvoorbeeld 1 bij 1 me ter. Neem ruim acht meter kippe gaas met een breedte van bijvoor beeld 1,20 meter en spijker dit aan de buitenkant van één van de palen vast. Trek het gaas om de andere drie palen en spijker het vast. Ga aan de binnenkant van de palen terug naar de eerste: er ontstaat een dubbelwandige U- vorm. Maak nu de deur. Vouw het overgebleven stuk gaas van twee meter dubbel en knoop de uiteinden vast. Zet één kant van de deur met spijkers scharnierend aan de deuropening vast. De deur kan gesloten worden door deze aan de andere paal vast te binden. In de dubbele gaaswanden kun je karton steken (bijvoorbeeld van oude dozen). Dit karton houdt de warmte binnen, verrot langzaam en kan eenvoudig vernieuwd worden. Een composthoop moet in de schaduw liggen en omgeven zijn door struiken. Het is doelmatig om de composthoop in lagen op te bouwen en regelmatig te keren. Dan wordt de onderste laag bo ven gehaald en alles wordt goed gemengd. U kunt dan zien of alles goed verteerd wordt. Het composteringsproces en dus de humusvorming kan worden bevorderd door toevoeging van korrel-, beender- of bloedmeel en kalk. Groente- en fruitafval, verdorde bloemen en bloembladeren, thee bladeren en theezakjes,koffiedik en koffiefilters, eierschalen, mest van konijnen, cavia's, duiven en kippen, grasmaaisel en afgevallen blad(niet te grote hoeveelheid), oud brood. - Leg afval dat moet worden ge- composteerd nooit in een kuil. Gebruik ook geen dichte contai ner. Dat leidt tot zuurstofgebrek. Het resultaat is dat de compost bederft en gaat stinken; - Composthopen mogen niet op een vaste ondergrond (beton, steen) worden aangelegd. Contact met de aarde is nodig, zodat de regenwormen tot het afval kun nen doordringen. Doe geen hout- of kolenas uit de kachel of open haard bij de composthoop. Dat leidt tot een onnodig hoge dosis van zware metalen; - Let erop dat de composthoop niet te droog is. De micro organismen hebben een bepaalde vochtigheid nodig, maar als de hoop te nat wordt, krijgen regen wormen niet genoeg lucht meer; - Over de verschillende lagen mag weinig korrel-, beender- of bloed meel gestrooid worden. De stikstof doodt alle leven in het af val en nieuw leven ontwikkelt zich maar langzaam; - Dek de composthoop als deze klaar of vol is af met bladeren om de warmte-ontwikkeling te bevor deren en om stikstofverlies te ver mijden; - Wacht niet tot de compost kor relige aarde is geworden voordat u deze in de tuin verspreidt. Het laatste deel van het composte ringsproces kan gewoon in de tuin plaatsvinden. U mag het oor spronkelijke materiaal nog duide lijk herkennen. Het beste is om de compost in het voorjaar te ver spreiden, maar het kan ook in an dere jaargetijden. De compost is ook geschikt als potgrond voor kamerplanten. Tenslotte. Mocht u speciale vra gen hebben over uw praktische milieubeheer in en om uw huis dan kunt u altijd bij de dienst Ge meentewerken, bureau Milieu, Vlissingsestraat 21 terecht. Zij zoeken het voor u op in het boek "Praktisch milieubeheer in en om het huis". Commissie Financiële Zaken, dinsdag 1 en dinsdag 22 om 16.00 uur. Secr. dhr. N.A. Meijer (spreek recht) Commissie Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer, dinsdag 1 en dinsdag 22 om 19.30 uur. Secr. tst. 342 (spreekrecht) Bestuurscommissie Welzijn, woensdag 2 en woensdag 23 om 19.30 uur. Secr. dhr. A.J. Wien (spreek recht) Commissie Verkeer, woensdag 2 om 19.30 uur. Secr. mw. A.C. van Duivendijk (spreekrecht). 2. 3. 4. 5. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevolge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne be kend, dat: 1. De Middelburgse Stichting voor Beroepsonderwijs en Alge meen Voortgezet Onderwijs, Kruisweg 2 te 4335 CT Mid delburg een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een school voor beroepsonderwijs op het perceel Kruisweg 2; Sint Willibrord verzorgingstehuis, Bachtensteene 1 te 4331 AB Middelburg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor het oprichten en in werking hebben van een verzorgingstehuis op het perceel Bachtensteene 1; Handels- reparatie- en constructiebedrijf L. Timmerman en Zonen bv, Siloweg 1 te 4338 PB Middelburg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een machi nefabriek en reparatiebedrijf op het perceel Siloweg 1; De Fa. Gelok voor warmte, Noordpoortstraat 2 te 4331 RP Middelburg een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een werkplaats verwarmingsapparatuur en een opslag plaats voor kolen en gas op het adres Kleverskerkseweg 21; Autobedrijf Cevaal, Klein Vlaanderen 97 te 4331 RJ Middel burg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aange vraagd voor het oprichten en in werking hebben van een garage en verkooppunt van auto's en motorbrandstoffen in clusief LPG aan de Sandberglaan en dat zij voornemens zijn de gevraagde vergunningen te verle nen onder voorwaarden. Ingaande heden liggen de aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken alsmede de ontwerp-beschikkingen elke werkdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken, Lange Noordstraat 1 te Middelburg tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen op de aanvragen. Genoemde aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken en de ontwerpbeschikkingen liggen hier eveneens ge durende een maand buiten de werkuren ter inzage op donder dagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd dient dit van tevoren telefonisch te worden aan gevraagd, tel. 26251, tst. 413. Bij de stukken ligt een medede ling waar en wanneer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. Schriftelijke gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen kunnen bij hun college worden ingediend tot 26 september 1987. De persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden indien daarom wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift worden in gediend. Indien daarom wordt verzocht (telefoon 26251, tst. 413) kan in de periode van 10 september 1987 tot en met 18 september 1987 een openbare zitting worden gehouden, waarop monde linge bezwaren naar voren kunnen worden gebracht en waarbij tevens gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwis- seling. Zij vestigen er de aandacht op, dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer van genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe rede lijkerwijs niet in staat te zijn geweest later beroep kunnen in stellen bij de Kroon tegen de genomen beschikkingen. Gelet op artikel 37, eerste lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne maken burgemeester en wethouders van Middel burg bekend, dat zij voornemens zijn tot wijziging over te gaan van de door hen 1. op 14 januari 1969 aan de heer A.J. van Oostrom te Middel burg verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een hotel-café-restaurant aan de Markt 19; op 15 december 1970 aan de Nederlandse Centrale van Huisvesting Bejaarden te Amsterdam verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een bejaardenverzorgingste huis aan de Noordsingel 106 te Middelburg; op 23 februari 1970 aan mevrouw I.M.W. Verheeke te Mid delburg verleende vergunning ingevolge de Hinderwet voor een automatiek-snackbar aan de Markt 57. De reden hiervoor is dat aan de bovenaangehaalde vergunnin gen verbonden voorschriften onvoldoende zijn om bodemver ontreiniging en geluidsoverlast te voorkomen. De voorgenomen wijzigingen houden in dat aan de vergunnin gen nieuwe voorschriften worden verbonden onder gelijktijdige intrekking van de oude voorschriften. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot 10 september 1987 schrif telijk bij ons college worden ingebracht. Degene die een be zwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. 2. 3. Burgemeester en wethouders hebben besloten door middel van het terzijde van de rijbaan aanbrengen van een doorgetrokken gele streep, het parkeren te verbieden: 1. voor de oostelijke zijde van het oostelijk gelegen weggedeel te van de Augustijnenstraat; 2. voor de noordelijke zijde van het zuidelijk gelegen wegge deelte van de Augustijnenstraat, ter hoogte van de percelen Augustijnenstraat nummer 2 tot en met 10; over een afstand van 9 meter aan de noordelijke zijde van het zuidelijk gelegen weggedeelte van de Augustijnenstraat, gemeten vanaf de Molenberg; over een afstand van 16 meter aan de zuidelijke zijde van het zuidelijk gelegen weggedeelte van de Augustijenenstraat, gemeten vanaf de Molenberg. Tegen deze besluiten kan iedere belanghebbende binnen 30 da gen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commisaris van de Koningin in Zeeland, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. De volle dige verkeersbesluiten liggen bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2, ter inzage. 3. 4. Commissie Volksgezondheid, donderdag 3 en donderdag 24 om 16 uur. Secr. dhr. M.C. Westveer (spreekrecht) Gemeenteraad, maandag 7 en maandag 28 om 14.00 uur Bestuurscommissie Culturele Za ken, donderdag 17 om 15.45 uur. Secr. mw. J. Cijsouw (spreek recht) Commissie Bezwaar- en beroep schriften, donderdag 17 om 16.30 uur. Secr. dhr. J,J, Groenenberg (spreekrecht) Commissie Sociale Zaken, don derdag 17 om 19.30 uur Secr. J,J, Groenenberg (spreek recht) Commissie Onderwijs, maandag 21 om 16.00 uur Secr. dhr. H. Groesser (spreek recht) Commissie Gemeentewerken, maandag 21 om 19.30 uur Secr. dhr. P.M. Meeusen (spreek recht) Best u u rsco m m issie Welzij nsac- commodaties, dinsdag 29 om 19.30 uur. PIv. secr. dhr. J. Vuijk (spreek recht) Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissie secretaris op het stadhuis. Tel. 26251. 4

de Faam | 1987 | | pagina 5