UW Schimmelvorming en huisstofmijten Prijs Hinderwet Verkeer Bestemmingsplan Openbare vergaderingen in augustus Algemene Bijstandswet Kermisstandwerkersringrijden en markt baarmoederhalskanker Natuur en Milieu 6.000,- Gemeentelijke Sociale Dienst Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Periodiek onderzoek Woensdag 12 augustus 1987 DE FAAM Verkeer Veronica Tafeltje Dekje" Vrijwillig Bijdrage Rolls Royces Circus Holiday Categorieën Nadere informatie Vochtproblemen Ventilatie-voorzieningen Waarom ventileren? Aanbevelingen: Normbedragen Woonkosten Woonkosten boven 700,per maand tor het oog uan de Lange Jan Dolle donderdag Donderdag 13 augustus mag in Middelburg met recht "dolle donderdag" worden genoemd. Behalve de weekmarkt zijn er namelijk nog tal van andere activiteiten te beleven. De kermis, het standwerkersconcours en het ringrijden zullen er op dolle donderdag toe bijdragen dat de hele stad in beweging is. De kermis vindt plaats op de Markt en op Plein 1940. In de Lan ge Delft kunt u een twintigtal standwerkers hun waren aan de man zien brengen. Op het Molenwater kunt u terecht voor een brok echt Zeeuwse folklore, namelijk het ringrijden. De week markt verhuist elk jaar op dolle donderdag van de Markt naar het Damplein. Dolle donderdag betekent voor Middelburg een stroom van be zoekers. Getracht wordt dan ook om het verkeer soepel te laten ver lopen. Dit houdt in dat het ge meentebestuur een aantal ver keersmaatregelen heeft moeten treffen. Deze maatregelen gelden voor de vermelde tijdsduur of zo veel langer als noodzakelijk of zo veel korter als mogelijk zal blij ken te zijn. Tot zaterdag 15 augustus zijn af gesloten voor alle verkeer, behal ve voor voetgangers: a. de Markt, de Pottenmarkt (vanaf hoek Markt) en de Vlasmarkt; b. het gedeelte van de Lange Noordstraat tussen de Stad huisstraat en de Markt; c. het Hof van Tange (hier staan wagens van kermisexploitanten geparkeerd); d. Plein 1940. Ook is er een aantal verkeers maatregelen getroffen die gelden van vandaag (woensdag) 18.00 uur tot morgen (donderdag) 18.00 uur. Hier gaat het om een geslo tenverklaring voor alle verkeer, behalve voetgangers, voor het Damplein, de Reigerstraat en het gedeelte van de Nieuwstraat tus sen de St. Barbaragang en de Kor te Delft. Voorts is de Nieuwstraat gesloten voor vrachtauto's. De Dam noordzijde tussen het Damplein en de Molstraat wordt gesloten voor alle verkeer, behalve voor voetgangers. Afgesloten voor doorgaand ver keer worden: de Dam zuidzijde, de St. Pieterstraat, de Se- geersstraat en het Koorkerkhof. Er zal een parkeerverbod gelden voor de Sint Barbaragang en het Damplein. Voor het verkeer dat respectievelijk vanaf de Span jaardstraat en de Balans de St. Pieterstraat wil oprijden zal het verboden zijn rechts- en linksaf te slaan. In verband met de ringrijderij op het Molenwater geldt tot donder dag 13 augustus (18.00 uur) een parkeerverbod voor het gedeelte van het Molenwater, inclusief de bermen, tussen de inrit van de ka zerne en de Koepoort en het ge deelte van het Molenwater voor de panden 49 tot en met 69 en te genover perceel Zuidsingel 70. Tot morgen, donderdag, 18.00 uur wordt éénrichtingsverkeer in gesteld voor de volgende wegen en weggedeelten (behalve voor voetgangers): gehele Zuidsingel, in de richting Koepoortlaan, Ver- werijstraat; Molenwater, tussen de Verwerijstraat en de Koepoort- laan in de richting van de Koe poortlaan en de Koepoortlaan in de richting Zuidsingel. Geduren de diezelfde tijd wordt de Luther se Kerklaan, op het gedeelte van het Molenwater gelegen tussen de ingang van de kazerne en de Koe poort en het gedeelte voor de pan den 49 tot en met 69, in beide richtingen gesloten voor alle ver keer, behalve voetgangers. Behalve dolle donderdag heeft Middelburg verder in de maand augustus natuurlijk nog meer ac tiviteiten. Woensdag 19 augustus namelijk is Veronica-radio tussen 9.00 en 17.00 uur te gast in onze stad. De uitzendingen (radio 2) komen vanaf de Markt. Veronica zet hier een podiumwagen neer. Ook wordt vanuit een op de Markt gelegen horeca- etablissement gewerkt. Bekende "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zie ken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 17 tot en met 22 augus tus 1987 maandag gehakt, andijvie, puree dinsdag karbonade, spinazie, aardappelen woensdag kwartponder, zigarasaus, sperzie bonen, aardappelen donderdag saucijsjes, rode bietjes, aard appelen vrijdag goulash, erwtjes, rijst zaterdag groentemix, grillsteak tiroliennes, frites Deelname aan het onderzoek is geheel op vrijwillige basis. Zij, die in bovengenoemde jaren zijn ge boren, ontvangen binnen enkele weken een brief, waarin de gang van zaken met betrekking tot het onderzoek nogmaals wordt uit eengezet. Hierin wordt aan diege nen, die aan het onderzoek wen sen deel te nemen, verzocht con tact op te nemen met hun huisarts voor het maken van een afspraak voor het onderzoek. Zoals reeds eerder is opgemerkt is de omvang van het onderzoek be perkt tot die vrouwen, die in 1987 de leeftijd van 53, 54 of 55 jaar hebben bereikt. Vrouwen in de leeftijdsjaren 35, 38, 41, 44, 47 en 50 (geboortejaren 1952, 1949, 1946, 1943, 1940 en 1937) zullen in 1988 een oproep ontvangen. Bij de onderzoeksvorm wordt na melijk uitgegaan van één onder zoek per drie jaar. De totale' kosten van het onder zoek bedragen 25,—. Een ge deelte hiervan wordt door de ge meente vergoed. Om administra tieve redenen is het noodzakelijk dat de deelneemster de in de toe gezonden brief afgedrukte labo- ratoriumkaart en het door de huisarts in te vullen verzoek om uitbetaling van de gemeentelijke bijdrage van 15,— naar het on derzoek meeneemt. Voor ziekenfondsverzekerden wordt het laboratoriumonder zoek door het ziekenfonds be taald. Particulier verzekerden ontvangen na het onderzoek een rekening met een accept-girokaart van het laboratorium. Afhanke lijk van de polisvoorwaarden van de ziektekostenverzekering kan deze rekening na betaling worden doorgestuurd aan de verzeke ringsmaatschappij. Alle deelneemsters betalen een ei gen bijdrage van 10,—, welk bedrag aan de huisarts moet wor den voldaan. Om de kwaliteit van het onder zoek te bewaken worden de uit- strijkjes in het laboratorium gere gistreerd, uiteraard met de zorg vuldigheid die op alle medische gegevens worden toegepast. Vrouwen die geboren zijn in de jaren 1932, 1933 of 1934 en in de maand september geen brief met betrekking tot dit onderzoek heb ben ontvangen, kunnen dit even melden aan de heer Westveer van de gemeentelijke afdeling Alge mene Zaken, telefoon 26251, toestel 324. Gedetailleerde informatie over het onderzoek zelf kan worden verkregen bij de Districtsgezond heidsdienst Zeeland, tel. 01180-34085. radio en/of t.v.-presentatoren brengen programma's, zoals: "Ook goeie morgen", "Muziek terwijl u werkt", Will wil wel", enz. 19 Augustus: uw eigen Mid delburg op radio 2! Donderdag 27 augustus brengt een groot aantal oude Engelse Rolls Royces een bezoek aan Mid delburg. Deze keizers onder de automobielen zullen al in de vroe ge ochtenduren (tussen 08.00 en 09.00 uur) dor burgemeester mr. C.G.J. Rutten op het Abdijplein worden ontvangen. Ook zal er een rondrit door de stad worden gemaakt. Op zaterdag en zondag 29 en 30 augustus geeft het bekende Circus Holiday een aantal voorstellingen in de circustent op het Hof van Tange. In de maanden september tot en met december zullen in Middel burg wonende vrouwen, die zijn geboren in de jaren 1932, 1933 of 1934 in de gelegenheid worden gesteld vrijwillig deel te ne men aan een onderzoek op baarmoederhalskanker. Dit onder zoek gebeurt door het maken van een uitstrijkje, een eenvoudig en pijnloos onderzoek, dat slechts enkele minuten in beslag neemt. Nadat uw huisarts een slijmmonster van de baarmoeder hals heeft genomen, wordt dit in het streeklaboratorium onder zocht op celafwijkingen. De huisarts wordt door het streeklabo ratorium van de resultaten van het onderzoek op de hoogte gesteld. Dit kan echter wel enige tijd in beslag nemen. Mocht het resultaat aanleiding geven tot een nader medisch onderzoek, dan ontvangt de betrokkene hiervan bericht via de huisarts. Dit hoeft overigéns niet te betekenen dat er sprake is van een (kwaadaardige) afwijking. '60L6KEN MAAK VENTILEREN De Britse Conservation Foundati on en Ford Nederland B.V. zullen dit jaar wederom prijzen uitrei ken aan particulieren en kleine or ganisaties die zich intensief bezig houden met renovatie en innova tie van hun leefomgeving. De prijzen zullen worden toege kend aan kleinschalige projec ten/ideeën die nog moeten wor den uitgevoerd, al worden uitge voerd of al zijn uitgevoerd. De Conservation Foundation hoopt met deze prijzen een substantiële bijdrage te leveren aan het stimu leren van nieuwe ideeën. Deze keer zijn er vier categorieën, namelijk: -stadsprojecten; -natuurbescherming; -restauratie; -jeugdprojecten. De winnaar van iedere categorie ontvangt naast een trofee een geldprijs van 6.000,Uit de vier winnaars zal de jury een hoofdwinnaar aanwijzen. Deze ontvangt een trofee en een geld prijs en dingt tevens mee naar de titel "European Conservation Project of the Year". In Madrid zullen de hoofdwinnaars uit de 12 EEG-landen en Zwitserland en Oostenrijk nogmaals worden be oordeeld door een internationale jury voor de verkiezing van "Eu ropean Conservation Project of the Year". Deze werden reeds eerder genoemd. Onder stadsprojecten worden projecten verstaan die zich rich ten op de specifieke behoeften en problemen in de steden, bijvoor beeld speelprojecten, projecten voor ouderen of invaliden, boom- plantacties of projecten op het ge bied van de ruimtelijke ordening. Op het gebied van de natuurbe scherming denkt men aan de in standhouding en bescherming van dier- en plantensoorten, kustge bieden, polder- of andere bijzon dere landschappen. Bij restauratie gaan de gedachten uit naar projecten die zich ten doel stellen monumenten, gebou wen, schepen, boeken of andere zaken van historische waarde te behouden. Op het gebied van de jeugdpro jecten wordt gedacht aan projec ten, georganiseerd en bestemd voor jongeren onder de 18 jaar. Deze projecten mogen al dan niet onder leiding staan van ouderen en mogen een educatief karakter hebben. Voor nadere informatie en een in schrijvingsformulier kunt u te recht bij Ford Nederland B.V. te Amsterdam (Postbus 795). De contactpersoon is mevrouw B. Copier. Dit artikel gaat over vocht en de daardoor veroorzaakte schimmel vorming en de mogelijke gevolgen voor de gezondheid. Ook gaan we nader in op het ventileren van wo ningen. Het vaststellen van de oorzaak van de vochtoverlast en de vaak daaraan gekoppelde schimmel problemen is een ingewikkelde aangelegenheid. De volgende fac toren spelen in deze binnenmilieu- problematiek in ieder geval een rol: een vochtige kruipruimte o.a. door hoge grondwaterstand, het ventilatie- en stookgedrag van de bewoner evenals vochtproduktie door bewoners. In de Bouwverordening worden eisen gesteld aan de regen- en sneeuwdichtheid van daken en de aansluiting van kozijnen. De eisen zijn gericht op het voorko men van optrekkend en doorslaand vocht. Uit recent on derzoek is vastgesteld dat ca. 15% van alle Nederlandse woningen vochtproblemen heeft. Met name vochtige kruipruimten blijken een in het verleden onderschatte in vloed te kunnen hebben op de vochtigheid in een woning. Schimmelvorming kan op bouw materialen optreden wanneer de relatieve vochtigheid de waarde van 85% regelmatig overschrijdt. Bij een relatieve luchtvochtigheid in een vertrek van 70% of hoger kunnen bepaalde schimmels groeien, hoewel dit niet zichtbaar behoeft te zijn. Schimmelaller- geen kan onder deze omstandig heid worden gevormd. (Allerge- nen kunnen allergie-reacties ver oorzaken bijv. aan de luchtwegen en op de huid). De relatieve luchtvochtigheid heeft ook een belangrijke invloed op de groei van huisstofmijten in de woning. Een sterke uitbreiding kan plaatsvinden als de relatieve luchtvochtigheid regelmatig ho ger is dan 70%. Bij een waarde van 55 a 60% is groei echter reeds mogelijk. Huisstofmijten kunnen een bron zijn voor alle allergieën en infecties. De thans geldende minimum ven tilatie van 25 m3 verse lucht per persoon per uur is van oudsher gebaseerd op door de mens gepro duceerde geurstoffen welke te vens als maatstaf dienen om con centratie van door de mens zelf geproduceerde verontreiniging beneden een aanvaardbare grens te houden. Dit minimum is opge nomen in de norm NEN 1087 "Ventilatie van woongebouwen" en is in de Bouwverordening ge hanteerd als uitgangspunt voor de vereiste ventilatievoorzieningen. De Nederlandse praktijkrichtlijn NPR 1088 geeft voorschriften voor de beweegbare openingen waarvan de gevels moeten zijn voorzien en die bij afzuigkanalen moeten worden aangebracht. De ventilatievoorzieningen wor den echter in veel gevallen bewust of onbewust onvoldoende benut. Dit kan leiden tot een toename van de verontreiniging van de bin- nenlucht en tot vochtproblemen hetgeen voor mensen met CARA (luchtweg-aandoeningen) onge wenst is. Voor het ventileren van woonka mers behoren minimaal twee ope ningen aanwezig te zijn in de vorm van ventilatieroosters of klepraampjes. Vooral door het kierdicht maken van woningen voor de energie besparing is de kans groter gewor den dat er te weinig lucht wordt ververst. In woon- en slaapkamers is het daardoor van groter belang ge worden dat (klep)ramen en roosters gebruikt worden om de benodigde verse lucht binnen te krijgen. Er is een aantal redenen waarom we ventileren: 1voor de afvoer van waterdamp en binnenlucht vervuilende stof fen zoals geisers, fornuizen, ta baksrook en stofdeeltjes; 2. voor de aanvoer van voldoende verse frisse buitenlucht; 3. voor de aanvoer van verbran dingslucht voor kooktoestellen en stookinstallaties. 1. Voorkom vochtvorming en daardoor schimmelvorming door Burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op artikel 37, eerste lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne, maken bekend, dat zij voornemens zijn tot wijziging over te gaan van de door hen op 10 december 1968 aan de heer H.G. de Bree te Middelburg verleende vergunning ingevolge de Hin derwet voor frituurbedrijf en cafetaria aan de Nederstraat 35 te Middelburg. De reden hiervoor is dat aan de bovenaangehaalde vergunning verbonden voorschriften betreffende het voorkomen van bo demverontreiniging en geluidsoverlast onvoldoende zijn. De voorgenomen wijziging houdt in dat aan de vergunning nieuwe voorschriften worden verbonden onder gelijktijdige in trekking van de oude voorschriften. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot 27 augustus 1987 schrif telijk bij ons college worden ingebracht. Degene die een be zwaarschrift indient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Burgemeester en wethouders hebben besloten het parkeren te verbieden voor een voor het perceel Leliestraat 5 gelegen par keervak, behalve voor het motorvoertuig van degene waarvoor de parkeerplaats is bestemd. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commisaris van de Koningin in Zee land, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledi ge verkeersbesluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 ter inzage. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18a van de wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Sint Laurens teneinde de bouw mogelijk te maken van de woning Noordweg 463. Het bouwplan ligt met ingang van vrijdag 14 augustus 1987 gedurende 14 dagen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken aan de Lange Noordstraat 1. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voorne men, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemees ter en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Commissie Openbare Orde en Veiligheid, dinsdag 25 om 16.30 uur. Secr. dhr. J.J. v.d. Meijden (spreekrecht) Bestuurscommissie Welzijnsaceommodaties, dinsdag 25 om 19.30 uur. Secr. dhr. J. Vuijk (spreekrecht) Commissie Economische Zaken, woensdag 26 om 19.30 uur. Secr. dhr. G.L. de Kok (spreekrecht) Bestuurscommissie Culturele Zaken, donderdag 27 om 15.45 uur. Secr. mw. J. Cijsouw (spreekrecht) Commissie Sociale Zaken, donderdag 27 om 19.30 uur. Secr. dhr. J.J. Groenenberg (spreekrecht) Commissie Onderwijs, maandag 31 om 16.00 uur Secr. dhr. H. Groesser (spreekrecht) Commissie Gemeentewerken, maandag 31 om 19.30 uur Secr. dhr. P. Meeusen (spreekrecht) Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak ge maakt worden met de commissiesecretaris op het stadhuis. Tel: 26251. voldoende te ventileren; 2. Zorg ervoor dat uw woon- en slaapkamers zijn voorzien van ventilatie-openingen in de vorm van roosters of klepraampjes; 3. Vraag bij extreme vochtproble men advies bij de afdeling Bouw en Woningtoezicht. De bijstandsuitkering is afgeleid van het minimumloon. Dat is het loon, waarop elke werknemer van 23 jaar en ouder tenminste recht heeft. Van dit loon worden loon belasting en premies voor sociale verzekeringen afgetrokken. Dan blijft het netto-minimumloon over. De uitkering voor een echtpaar en ongehuwde partners is gelijk aan het netto-minimumloon. Één oudergezinnen krijgen 90%, al leenstaanden 70% en alleenstaan de woningdelers 60% daarvan, omdat de noodzakelijke kosten van het bestaan voor hen lager zijn. Voor alleenstaanden bene den 23 jaar gelden lagere bedra gen, afgeleid van de minimum jeugdlonen. Let wel: Net als iemand die het minimum loon verdient, moet de bijstands ontvanger uit zijn of haar uitke ring de normale kosten van het bestaan betalen. Dit zijn de kosten voor bijvoorbeeld eten, drinken, wonen, licht en verwar ming, kleding, meubilair en ont spanning. Woont u in een huurhuis met een kale huur tussen 256,67 en 700,— per maand (voor al leenstaanden jonger dan 23 jaar is dat resp. 192,08 en 560,—) dan komt u als bijstandsontvan Normen voor de verlening van bijstand, ingaande 1-7-87 Thuisinw. Woningdelers Alleenstaanden a. Basisnormen per mnd. per mnd. per mnd. Gezin 1.488,55 Onvoll. gezin 1.339,70 23 jr. en ouder 885,05 885,05 1.042,- 22 jr. 758,20 758,20 893,55 21 jr. 727,90 727,90 777,05 20 jr. 429,95 727,90 727,90 19 jr. 343,35 727,90 727,90 18 jr. ƒ341,80 727,90 727,90 b. Vakantiegeld Gezin 80,74 Onvoll. gezin 72,67 23 jr. en ouder 56,52 56,52 56,52 22 jr. 53,81 53,81 53,81 21 jr. 52,55 52,55 52,55 20 jr. 45,24 45,24 45,24 19 jr. 38,05 38,05 38,05 18 jr. 32,78 32,78 32,78 c. Aftrek i.v.m. ontbreken woonkosten volle norm 249,— woningdeler 167,— Personen in inrichtingen Echtpaar Alleenstaande a. Persoonlijke behoeften Volledige deelname maatsch. verkeer 442,10 257,20 minimumuitkering 180,70 100,35 b. Vakantiegeld 80,74 56,52 c. Pensioenvrijlating 52,50 26,25 d. Broodmaaltijden 183,80 91,90 ger in het algemeen voor huursub sidie in aanmerking. De gemeente kan hierover inlichtingen geven. Als u op bijstand aangewezen raakt en nog niet voor huursubsi die in aanmerking komt, past de bijstand op dezelfde manier in de huur bij als de huursubsidie zou doen. Woont u in een eigen woning dan komt u natuurlijk niet in aanmer king voor huursubsidie. Bedragen hypotheekrente, eige- naarsonderhoud, belasting op on roerend goed, e.d. bij elkaar min der dan 256,67 per maand, dan moet u die kosten uit het uitke ringsbedrag betalen. Liggen de kosten tussen 256,67 en 700,— per maand dan krijgt u boven het gewone bijstandsbe drag nog een toeslag. Deze toeslag is even groot als de huur subsidie voor een huurprijs van die prijs. Let wel: Als u in een eigen huis woont, waarvan de waarde na aftrek van de hypotheek hoger is dan het vrij te laten vermogen, dan kunt u eventueel bijstand te leen krijgen op onderpand van uw huis (krediet-hypotheek). Voor huren boven 700,— per maand wordt niet in alle gevallen huursubsidie gegeven. Als u in zo'n huis woont, kan het zijn, dat u in aanmerking komt voor een toeslag, maar die is altijd tijde lijk. Aan de toekenning van een toeslag is de voorwaarde verbon den, dat u moet omzien naar een goedkoper huis. De gemeente kan hierover inlichtingen geven. Woont u in een eigen huis met ho gere kosten dan 700,— per maand, dan geldt hetzelfde. U zult ook naar een goedkoper huis moeten uitkijken.

de Faam | 1987 | | pagina 5