BRADERIE VLISSINGEN IN NIEUWE VORM 'Country Cries': veelzijdig beeld van hedendaagse kunst in Zeeland Zeven Zeeuwen in Scheldesmederij Unieke Van Veen 1000 zelf gebouwd HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN BIJOU Veronica uit Middelburg De Faam Scandinavië: spanning en evenwicht DELTA ALS INSPIRATIEBRON nu f 750,- p.p. c'rl Slibslee Rake notities Geduld Proberen Weinig kapot 13783i V,is^ DEZE WEEK IN Zakenhart Midzo merfeest Jan Vader Rubrieken Extra informatie in salon veerboot Lange Delft 44 Segeersstraat Middelburg De zaak op de hoek Boekingen bij de Zeeuwse A.N.V.R.-reisbureau's: Scandinavië-reis Woensdag 12 augustus 1987 88e jaargang no. 32 oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950 uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162. privé: c. c. v. d. oosterkamp, 01184-79548 redaktie: ad hanneman, 01180-81170 De Vlissingse braderie, die van 20 tot en met 22 augustus de bin nenstad 'op z'n kop zal zetten', is in een nieuw jasje gestoken. Het evenement is op een veel bredere basis opgezet. Hiervoor heeft de braderiecommissie de medewer king gekregen van de Vlissingse horeca, de Stichting Sociaal Kul- tureel Werk en de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen. Elke instantie verzorgt een eigen on derdeel. "Deze nieuwe vorm van samen werking is uniek voor Vlissin gen", legt VVV-directeur Jan Ja- kobs uit. Hij is eveneens bij de or ganisatie betrokken. De horeca tekent voor de terrassen. Die wor den op vier lokaties over het bra derieterrein opgesteld. Er zullen muziekgroepen optreden. Het braderieterrein is uitgebreid met de Zeilmarkt, de Oude Markt en de Lepelstraat, en als vanouds completeren de Walstraat, de Lange Zelke, de Sint-Jacobsstraat en de Kleine Markt het gehele feestterrein. Drie dagen lang is er volop amu sement in de Vlissingse bin nenstad. De middenstanders ko men met hun handel naar buiten in de kraampjes die over het gehe le braderieterrein worden op gesteld. In het 'rond de klok-spel' worden op bepaalde tijden bij zonder aantrekkelijke koopjes aangeboden; op de Kleine Markt worden drie dagen lang mode- Maak! liet Zeeuwse landschap kunstenaars of inaken kunste naars het Zeeuwse landschap? Aardige vraag, moeilijk ant woord. William Verstraeten nam het thema -met een ontspan nen knipoog- tot uitgangspunt van de zomertentoonstelling 'Country Cries!', die hij inrichtte voor het Centrum Nieuwe Muziek, de vroegere Kloveniersdoelen in Middelburg. Zeven tien kunstenaars geven in 100 werken hun visie op de relatie tus sen mens en natuur. Verstraeten, die zelf vertegenwoordigd is met een vier 'ogen-sculpturen' in de entreezaal, beseft maar al te goed de risico's van zijn onderneming. In een toelichting in de catalogus brengt hij dan ook een aantal nuances aan. Wel licht dat een deel van de kunstenaars (vooral in de jaren zeventig kwamen er nogal wat naar Zeeland) zich in materiaalkeuze of onderwerp laat inspireren door het Deltagebied, anderzijds is de tegenstelling 'stad/boers' inmiddels verworden tot cliché. Wel staat vast, dat Zeeland en speciaal Walcheren een redelijk aan tal kilometers verwijderd ligt van spraakmakende kunstmani festaties, of ze zich nu afspelen in Kassei, Venetië of Parijs. "Toch is het belangrijk voor het ego van de kunstenaar, dat hij in eigen omgeving tentoonstellingen van niveau kan zien", meent Verstraeten, in het midden latend of dit zomerse sa menspel in de Kloveniersdoelen aan die eis voldoet. Wie, even weg van de kust of er zelfs nooit aangekomen, enkele uren de tijd neemt voor bezoek aan Achter de Houttuinen, ont dekt dat samensteller er aardig in geslaagd is om bij zijn noemer te blijven zonder pijnlijke concessies aan de kwaliteit. Een paar 'mit sen' moet de bezoeker deson danks voor lief nemen. Het Cen trum Nieuwe Muziek is niet ge bouwd als expositieruimte. 'Dat houdt beperkingen in bij het to nen van zo'n gevarieerde collec tie. Verstraeten dwingt de bezoe ker daarnaast om volledig te ver trouwen op de catalogus. Daarin staan de nummers van de inzen dingen, op muur of grond zijn ze niet te vinden. Een rondgang krijgt zo wel erg veel weg van een puzzeltocht. 'Country Cries!' bestaat uit twee (klei)lagen, om een woordspeling uit de toelichting te citeren. De entree en de twee bovenzalen van de Kloveniersdoelen zijn gereser veerd voor 'nieuwere', de ruimten in het souterrain voor meer tradi tionele technieken. Als iemand helder in beeld brengt wat de sa mensteller met zijn thema kan hebben bedoeld, is het Dam. In een fotografisch onderzoek legde hij zijn getijdenproject uit 1973 vast. De opnamen, die in de en treezaal hangen, laten Dam zien, terwijl hij met zijn 'slibslee' door de ondiepten van de Westerschel- 'ê/f Het eilandvan het Flap Ju Bedrijf. de baggert, grillige patronen ach terlatend. In de grote zaal domineren een Henk Koch, directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, opent zaterdag 15 augustus de tentoonstelling 'Zeven Zeeuwen' in Vlissingen. Jan Haas, Henric Borsten; Nico van den Boezem, Marinus van Dijke, Cor van Dixhoorn, Bob Pingen en Joop Dam zijn de exposanten. De expo sitie omvat zeven projecten; sculpturen, schilderijen, tekeningen en in stallaties. Dagelijks is de expositie te zien in een bijzondere ruimte: de voormalige smederij (hoek Walstraat) in Vlissingen. De projecten zijn ontworpen voor deze ruimte. Dagelijks (tot en met woensdag 30 sep tember) kan men de expositie bekijken tussen 11 en 18 uur. Behalve op maandag, dan blijven de deuren dicht. Toon's Notenpaleis in Vlissin gen sponsort deze kunstmanifestatie. beklemmend drieluik van Piet Dieleman en een landschap volij- zeren beelden van het Flup Ju bedrijf, dat zo zijn eigen strandje aanlegde. Wim Riemens is verte genwoordigd met foto's van Zee land. Kwaliteit die het zonder toe lichting maar kennelijk ook zon der uitdaging kan stellen. Pieter Slagboom trekt met een fascine rende watersculptuur (een vier kant dat verdrinkt of juist om hoog komt: dat hangt van de po sitie van de toeschouwer af) alle aandacht naar zich toe in de rech- terzaal. De serie houtskoolteke ningen van Peer van Meer rond het thema 'man en haas' maakt een wat povere indruk. Marinus van Dijke, die de tegenoverliggen de wand kreeg toegewezen, lijkt slachtoffer van het gebouw. Zijn fors bemeten (duin)landschappen duwen elkaar van de muur. "We- niger wahre mehr gewesen". Wat een tegenstelling tot 'Tabula Rasa', 45 notities-op-papier van Barbara-Jean Hughes in de hal van het souterrain! Rake, kleuri ge ^schilderingen, die in luttele vierkante centimeters een wereld oproepen. Opvallend vertegen woordigd in de benedenruimten zijn ook Nico van den Boezem met spannende sculpturen in ijzer, hout en steen, collagestuk ken en het decimale stelsel, uitge beeld als een flapperend tentzeil in de tuin. Antoine Mes, die na jaren afwezigheid composities in zwart, wit en blauw op het thema 'koeien' laat zien, Ben Sleeuwen- hoek met krachtige acryls en Cor Jaap weer terug in huis Zijn vrouw Tanja vroeg zich de afgelopen twee jaar wel eens af of Jaap nou bij haar of in de schuur woonde. Maar nu de blin kende Van Veen motorfiets goedgekeurd en wel op straat mag, glimt zij net zo van trots als haar 28-jarige echtgenoot en - "Ja zo noemen ze ons" - motormuis. Jaap Joosse uit Gapinge, al tien jaar gek van motorfietsen, hij versleet er gemiddeld één per jaar en bouwde de afgelopen twee jaar zelf een met wankelmo tor uitgeruste Van Veen 1000. Een exclusief exemplaar, want het is de tweede machine die op de Nederlandse wegen rijdt. Andere Van Veens worden als museumstuk in de was gehouden. De fa briek bouwde er niet meer dan een stuk of veertig en was vrij snel (1978) gedwongen om te stoppen nadat een combine van NSU en Citroen de gezamenlijke productie van de wankelmotor beëindigde. Jaap had al eerder een motorfiets met wankelmotor. Tijdens een bijeenkomst van liefhebbers van deze aandrijving in Oude Tonge zag hij voor de eerste keer een Van Veen 1000 in het echt. Het was liefde op het eerste gezicht. Hij vertelt over die ontmoeting: "Die motor was van een man uit Zaandam. Die had de onderdelen van de failliete Van Veen opge kocht en de motorfiets zelf in el kaar gezet. Dankzij hem, heb ik nu deze moto kunnen bouwen". Het is 1984 als Jaap dat eerste contact heeft en amper een jaar later gaat hij aan de slag. Kleine en grote tegenslagen trotseert hij met geduld. Wist: "Als de machi ne klaar zou zijn, zou ik iets heel bijzonders berijden. Er is slechts een klein aantal in Nederland be waard gebleven. Verder heeft Van Veen zelf eentje gehouden en Omar Sharif heeft er een. Een pikzwarte. Maar hij durft er niet op te rijden. Die staat te koop voor zestigduizend gulden". Hoewel de man uit Gapinge geen technische opleiding, heeft (Jaap werkt op de afdeling im- en ex port van de Olau Line in yiissin- gen), leert hij dankzij zijn hobby technisch gereedschap hanteren. "Behalve specialistische karweien of reparaties waar je speciale sleu tels voor nodig hebt, doe ik al les". Dus veel hulp van buitenaf had hij niet nodig. De onderdelen kocht hij van de man uit Zaan dam en het frame liet hij nama ken. Dankbaar accepteerde hij de hulp van een zwager, deex- motorcoureur Adri Wondergem, die ook meeging naar de techni sche keuring in Lelystad. Het 'eigen fabrikaat' werd on middellijk goedgekeurd en vorige woensdagochtend zat het kente kenbewijs bij de post. Toch heeft Jaap al een aantal keren de ma chine uitgeprobeerd. Met enige verlegenheid geeft hij dat toe, want officieel mag het natuurlijk niet. De zestien kilometer die de gloednieuwe teller aangeeft kwa men er op na een ritje door het dorp en een proefritje in het Sloe- gebied, de plaats waar ooit nog eens een semi-permanent racecir cuit zou komen. "Ik moest het toch een keer proberen voordat ik naar het keuringscentrum in Le lystad ging", verontschuldigt hij zich. Hoewel de moeilijkheden snel naar de achtergrond glijden als het resultaat positief zijn gezicht toont, wil Jaap Joosse toch wel kwijt dat hij zich zo af en toe wel eens afvroeg 'waar ben ik aan be gonnen'. "Soms moest ik naar Zaandam om een piepklein on derdeel te halen. Dat was vaak heel vervelend. Vooral als je lek ker op dreef was en je kon niet verder voor zo'n heel simpel plaatje bijvoorbeeld". En zo had hij nog wel wat tegenslagen. In een foto-album bewaart hij zorg vuldig kleurenfoto's van bijzon dere gebeurtenissen tijdens de bouw. Onder meer dat de motor - gebouwd als automotor, gewicht honderd kilo - naar de vliering werd getakeld. Dat de machine daar voorzien werd van voor de motor benodigde onderdelen staat bijna gedetaileerd op de fo to's. En dan natuurlijk de buiten kant. Bij een automotor hoeft die niet zo mooi te zijn. Maar voor een motorfiets, en zeker van de allure van een Van Veen 1000, moet die glimmen. Volgens Jaap zal hij nog lang kunnen genieten van zijn zelfge bouwde motor. "Want er gaat maar weinig kapot", roemt Jaap zijn pronkstuk. "Bovendien ben je er zuinig op. En je weet dat een stuk als dit steeds meer waarde krijgt". Hoeveel zijn motorfiets waard is weet Jaap slechts bij be nadering. Een bedrag noemt hij echter liever niet. Zijn bekende in Zaandam, waar hij de onderdelen Jaap Joosse bij zijn pronkstuk, de Van Veen 1000 met wan kelmotor van betrok, is zijn unieke twee- wieler Nkwijt. Gestolen uit een schuur. En dat terwijl de schuur volstond met allerlei soorten on derdelen en nog meer motorfiet- sen."Op die van mij komt een alarm en een stevig slot. Die ne men ze niet zo gemakkelijk mee. Hij wordt in ieder geval all-risk verzekerd. van Dixhoorn, die vijf intrigeren de olieverven op linnen maakte en daarmee nog eens bevestigt, dat hij één van de interessantse Zeeuwse kunstenaars is van dit moment. Jan Zembsch zocht het in geschilderde plattegronden, die het meer van de smaakvolle kleu ren dan van de compositie moet hebben. Henric Borsten is present met een wat magere sculptuur en Herman Goetheer zet zijn signa tuur op vier abstracten; dijk in de verf, vreemd aan de waan van de dag. 'Buiten mededinging' liggen in de Klovenierstuintien zwerfkei en van Willem Buijs te kijken en in de toren zijn 'eclips' te zien. Wie indertijd de televisie uitzending van Leo Cuypers' 'Zeeland Suite' heeft gemist, kan tijdens 'Country Cries!' naar de videoband kijken. Al valt luiste ren naar deze inmiddels klassieke groep rasmuzikanten verreweg te prefereren! In de catalogus van de zomertentoonstelling worden ook enkele concerten aangekondigd. Uitvoerenden en data zijn nog niet bekend. Centrum Nieuwe Muziek/Kloveniers doelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg. Tol I oktober: zomer tentoonstelling 'Country Cries!', werk van 17 Zeeuwse kunstenaars. Dagelijks (behalve op zondag) ge opend van 14 tol 17 uur. shows gehouden van de nieuwe najaarscollecte; vrijdagavond is er weer de traditionele taptoe op het Stadhuisplein en zaterdag is er een show van oldtimers van het merk Riley en wordt de mogelijk heid geboden om een rondvlucht met een helikopter te maken. Voor de kinderen is het drie da gen feest op de Oude Markt. In een tent worden daar onder meer poppenkastvoorstellingen gege ven, er is een kindermodeshow, een talentenjacht en zaterdags een kinderbraderie. "Het is eigenlijk de bedoeling dat de ouders de braderie bezoeken, terwijl de kin deren zich kunnen vermaken met de vele attracties die er op de Oude Markt worden geboden", legt Joop Stuurwold van de bra deriecommissie uit. De braderie wordt donderdag morgen 20 augustus om tien uur officieel geopend door J.J. van Gent, bestuurslid van Vlissingen Promotie en erelid van de Winke liersvereniging Centrum Vlissin gen. Donderdag en vrijdag is de braderie van 10.00 tot 21.00 open en 's zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Voor de Veronica-fans wordt woensdag 19 augustus zeker een dag om naar uit te kijken, want de hele ploeg van 'Radio-2' komt die dag naar Middelburg voor een rechtstreeks radioprogramma. Het 'spul' begint al om 7 uur 's morgens met het programma 'ook goeiemorgen' van Bart van Leeuwen, Hans Mondt neemt het om 9 uur over met zijn program ma 'Muziek terwijl u werkt en Annete van Trigt presenteert van af 11 uur 'Kletskop'. Deze pro gramma's worden uitgezonden vanuit 'De Huifkar' aan de Markt en zijn zonder publiek. Het pu bliek krijgt in de middag de gele genheid om al dan niet haar of zijn zegje te doen. Vanaf 12 uur is er 'Wil wil wel' met een 'speciale gast', om 14 uur draait Bart van Leeuwen 'gouwe ouwe' in zijn programma 'terug in de tijd' en Chiel van praag draait om 15 uur Nederlandse producties in 'Ne derland Muziekland'. Uiteraard ontbreken de Neder landse corifeën op muziekgebied niet en Veronica heeft laten weten dat in ieder geval Anita Meyer en Gerard Joling van de partij zullen zijn. Wie er verder nog komen is nog niet bekend. Ad Wielemaker viert samen met zijn bar- dancing 't Karrewiel het twintigjarige jubi leum. 'Vroeger zaten de mensen liever', stelt hij vast. De 'Molukse wijk' in Oost-Souburg viert voor de zevende keer het Midzomerfeest. Steeds beter en beter, weten de organisato ren. "En het lukt steeds". De Heemkundige Kring Walcheren heeft een heruitgave van Jan Vader gepubliceerd. Onder de titel 'Boeren bruiloft' worden weer talrijke Walcherse ta fereeltjes opgedist. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische, weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. Wie wil weten wat er in Zeeland allemaal 'loos is' kan nu ook te recht op de Veerboot 'Prinses Ju liana'. De provinciale VVV heeft daar acht lijsten permanent han gen met actuele informatie over evenementen in Zeeland. Met de ze toeristische informatie wil de VVV in samenwerking met de Provinciale Stoomboot Dienst en zes streek-VVV's de service aan het publiek verhogen. Voor de prijs hoeft u het trou wens niet te laten: die is, all-in, slechts f 750— p.p. als u on derstaande bon bij boeking (dat kan bij alle ANVR-reisbureaus in Zeeland) inlevert. Voor meer informatie of boe kingen: Voor mensen uit de lage landen is "herfst" synoniem voor koud, nat, wind, kaal. Die om schrijving geldt niet voor Scandinavië. In de herfst is het daar juist het mooist. Het kleu renspel van bossen, water en kust is een indrukwekkend decor voor de vriendelijke, gastvrije dorpen en de levendige, bijna statige steden. Wie "Scandinavië" denkt, denkt "water". Dat is er in allerlei vor men: fjordenkusten met zeesop, bergmeren met forellen, riviertjes tussen wouden. En Aquavit in de herbergen. De eetgelegenheden zijn er van behoorlijk niveau. Ho tels hebben er doorgaans extra's als een sauna, zwembad of fit nesszaal. Men is er gesteld op rust en ge zelligheid. Ook op cultuur. Daar van zijn talrijke voorbeelden. In de muziek van Edvard Grieg is de sfeer van één van de be kendste beeldentuinen, het Frog- nerpark, te herkennen. Een spannend evenwicht. Hoewel Scandinavië veel gezichten heeft, klinkt toch overal die span ning en evenwicht door. De in drukwekkende fjorden, het brui sende winkelcentrum van Oslo, de uitgestrektheid van het land schap. Er zijn ook veel musea, die overigens verre van saai zijn; een Vikingschepenmuseum, een skisportmuseum. Om een breed publiek de kans te geven kennis te maken met deze interessante landengroep, heeft AMZ, in samenwerking met uw advertentieblad, een cruisereis door Scandinavië georganiseerd. Vijf dagen op een groot, luxe schip van Stena Line, waar alle comfort aanwezig is (restaurant, bar, casino, tax-free inkoopmoge lijkheid). Alles is bij de prijs inbe grepen: vervoer per bus van Zee land naar Kiel, drie overnachtin gen aan boord en één overnach ting in een hotel in Oslo, alle maaltijden en entreegelden. De ze reis is een must voor iedereen die verder kijkt dan Kikkerland. tel. 01184-19710 tel. 01180-16755 tel. 01100-27600 tel. 01180-15155 tel. 01150-17960 tel. 01172- 1593 tel. 01180-27855 tel. 01100-27427 AMZ-Reizen, Walstraat 32, Vlissingen AMZ-Reizen, Damplein, Middelburg AMZ-Reizen, Westwal 13, Goes ANWB, Lange Geere 26, Middelburg ANWB. Markt 11. Terneuzen Reisbureau Brugge, Spuiplein 35, Breskens Holland International, Langeviele 7, Middelburg Holland International, Kreukelmarkt 4, Goes Holland International van Fc.aassen, Paul Krugerstraat 21, Vlissingen tel. 01184-17710 Holland International van Fraassen, Voorstad 18, Goes tel. 01100-20220 Holland International van Fraassen, Londensekaai 19, Middelburg tel. 01180-27758 Holland International van Fraassen, Westkolkstraat 36. Terneuzen tel. 01150-12251 Interver Reizen, Axelsestraat 15, Terneuzen tel. 01150-30251 Reisburo Müller Co, Boulevard de Ruyter 16, Vlissingen Reisburo Van Oeveren, Dam 3, Zierikzee Carlier Tours, Opril Grote Markt 2, Goes tel. 01184-12322 tel. 01110-15036 tel. 01100-20280 n en rzn c=] cn cn CD CZ3

de Faam | 1987 | | pagina 1