Wegen in de begroting OPEN - HUIS i 395, m Nu ook speciale MATHEUSE BE WIT OOST WEST - TUIN BEST! TUINMEUBELSHOW! Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! GEL0K 10°/o korting Ouderen- en gehandicapten-alarm 2.390,. De Faam en DeVlissinger worden gelezen. Op heel Walcheren. op ALLE Heriz 140x70 2mr-.... 199,- Tabriz 200x140 1.250;-.. 890, Tabriz 160x90 545T-... 399,- Merhaber 240x170 1.§60;- 945,- Bochaal 160x90 slechts 499,- Lilian 250x200 L9§5T-... 1.350,- Yedz 300x200 2r795r 1.995,- Josjaghan Let op! Slechts 3 dagen: Perzische Kashkay aanbiedingen Perzische en Oosterse kleden 350x250 en Marokkaanse Berbers 300x400. itpUn e^crOmd Ut Woensdag 5 augustus 1987 de faam - dp vlissinger IN HEHOEP Dinsdag hebben gedeputeerde staten - het dagelijks bestuur van de provincie - de begroting voor 1988 gepre senteerd. Onderdeel van deze stukken vormen de begro tingen van de bootdiensten, de Zeelandbrug en de vaste oeververbinding Westerschelde. Inkomsten Nieuw beleid Tijdens de Krabbenfoor in Bergen op Zoom Ontdek het ware Mekka van Perzische, Oosterse en Marokkaanse tapijten. Zo ook onze unieke kollektie moderne kleden, o.a. NEPAL, CHINA, DHURRIE'S, MARAKESH en speciale Berbers Profiteer van onze unieke aanbiedingen Oosterse vloerkleden! 135x83 725,- NU OP=OP!... superieure 4.2 kg/m2 240x170 8457 COC Donderdag, vrijdag en OP=OP NUüfaVj" zaterdag geopend van 10.00 uur tot 22.00 uur. Uw eigen tuin biedt in deze tijd van 't jaar meer dan u denkt. Buit de mogelijkheden uit. PICKNICKTAFELS BARBECUES TUINVERLICHTING VIJVERS Van klein tot groot met pompen en sproeiers. Nog steeds een prachtige sortering vaste planten en perkplanten. EN... BLOEIENDE STAM- EN STRUIKROZEN! Iedereen tussen de 20 en 40 kan het slachtoffer worden GIRO 6989 VOOR WARMTE RAD£ON Noordpoortstraat 2 Middelburg Tel. 01180-12093 KOOPJES in'. nachtkleding SNDERGOEDen FOUNDATIONS niet afgeprijsde artikelen ABDIJ ----- IEUWS Mevrouw Wiltenburg in Middelburg kreeg vorige week de aanslui ting op het alarmsysteem in Domburg. Ouderen en gehandicapten, die zolang mogelijk zelfstandig willen blijven wonen, kunnen gebruik maken van het alarmsysteem, dat in het bejaardenoord Ter Mantelinge in Domburg is gevestigd. Het alarmsysteem werkt door de hele provincie. Nodig is alleen, dat de oudere of de gehandicapte over een telefoonaansluiting be schikt. Het alarmsysteem wordt namelijk via de telefoon op de centrale in Domburg gekoppeld. De telefoon van de oudere of gehandicapte wordt aangesloten op een kastje, dat onder het telefoontoestel wordt geplaatst. Verder is een-*zendertje nodig, dat de oudere of gehandicapte steeds bij zich heeft. Dat kan ook gemakkelijk, want het zendertje is niet gro ter dan een luciferdoosje. Zodra de gehandicapte of de oudere hulp nodig heeft, drukt hij of zij op het knopje op het zendertje en op hetzelfde mo ment wordt het verzoek om hulp geregistreerd in de centrale meldpost in Ter Mantelinge in Domburg. Per aangeslotene zijn er twee of drie vrijwilligers, die in de buurt wonen. Bij de aansluiting op het alarmsysteem worden de na men, adressen en telefoonnum mers van die vrijwilligers ge meld aan de centrale. De oude re of gehandicapte kan zelf aan familie, kennissen of buren vra gen of zij als vrijwilliger willen optreden, maar ook hulpverle nende instanties, zoals de stich ting welzijn ouderen of de wijk verpleging, kunnen bij het zoe ken van vrijwilligers behulp zaam zijn. Op het moment, dat het alarm in Domburg overgaat, wordt di rect één van de vrijwilligers ge waarschuwd. De vrijwilliger gaat dan onmiddellijk naar de oudere of gehandicapte en neemt de maatregelen die nodig zijn. In het geval de eerste vrijwilli ger niet bereikbaar is, wordt de tweede gebeld en als dat nodig is de derde. Mocht geen der vrij willigers op het moment, dat de hulp nodig is, bereikbaar zijn, dan wordt de plaatselijke politie ingeschakeld. Een agent gaat dan poolshoogte nemen en zorgt, dat zo vlug mogelijk hulp geboden wordt. De kosten van de aansluiting op het ouderen- en gehandicapten alarm bedragen dertig gulden. Verder wordt per jaar 195 aan abonneekosten in rekening ge bracht. Met uitzondering van de gemeenten Vlissingen en Hulst betalen de Zeeuwse gemeenten een deel van de abonnements kosten. Daardoor kost het abonnement voor de oudere of gehandicapte twee gulden per week. Dagelijks wordt automatisch gecontroleerd of de apparatuur in orde is. Als blijkt, dat er iets aan mankeert, wordt vanuit de centrale post een technische vrijwilliger opgeroepen, die het mankement bij de aangeslotene gaat verhelpen. In elke regio be schikt de stichting Bejaarden en gehandicaptenalarm over zulke technische vrijwilligers. Er zijn inmiddels zo'n 340 oude ren en gehandicapten die op het alarmsysteem zijn aangesloten. Vorig jaar werd er 95 keer ge bruik van gemaakt. In 93 geval len bood de vrijwilliger de eerste hulp en in twee gevallen werd de plaatselijke politie ingescha keld. Soms was het nodig de arts te waarschuwen, maar ook konden de vrijwilligers soms zelf de hulp verlenen. Nadere informatie over het alarmsysteem, de mogelijkhe den tot aansluiting en de kosten zijn verkrijgbaar bij de stichting Bejaarden- en gehandicapten alarm Zeeland, Domburgseweg 49, 4357 NG Domburg, tele foon 01188 - 3404. Het kan toor is bezet op dinsdag, woensdag en vrijdag van negen tot half elf 's ochtends. De aansluiting op het alarm geldt dag en nacht, dus 24 uur. Op dinsdag 11 augustus zullen er drie beroepschriften behan deld worden. In de eerste zitting, om 10.40 uur, zal de derde kamer uit ge deputeerde staten een beroep schrift behandelen, ingediend door het secretariaat van de PvdA/PPR in Veere. Deze poli tieke partij is het niet eens met een besluit van de gemeente Veere over de vergoeding voor extra onderwijzend personeel in deze gemeente. Om 11.00 uur zal de heer A. van Waes uit Zuiddorpe aan de leden van de eerste kamer uit gs uitleggen waarom hij het niet eens is met een besluit van het waterschap De Drie Am bachten. Dit schap heeft de heer Van Waes gesommeerd de wegslo-' ten langs de Middenweg en de Verkavelingsweg in de Canis- vlietpolder in Sas van Gent, te onderhouden. De Zuiddorpe- naar is het hier niet mee eens. De familie H.F. den Ouden uit de wijk Westerzicht in Vlissin gen heeft mede namens 22 an dere buurtbewoners bij de pro vincie een beroepschrift in gediend. In Vlissingen is een sportschool in aanbouw waarin, na het ge reedkomen, alcoholische dran ken geschonken zullen worden. De Vlissingers voorzien proble men en zullen die omschrijven in een zitting van de derde ka mer uit gs, die om 11.30 uur be gint. Ook het Vlissingse ge meentebestuur wordt gehoord. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Hl Zeeland krijgt van het rijk voor 1988 39,6 miljoen gulden voor de wegen. Het geld wordt over vier categorieën verdeeld. Ruim 21 miljoen gulden zal worden besteed aan de secundaire wegen (in eigendom en beheer bij de provincie), bijna acht miljoen aan de tertiaire we gen (in eigendom en beheer bij provincie, waterschap wegschap of gemeente), ruim 8,7 miljoen aan quartaire wegen (grotendeels in eigendom en beheer bij waterschap of wegschap) en ruim 1,5 mil joen als reserve voor voorzieningen in het verkeer. Begroting provincie 1988 Uit de besteding van het geld is al op te maken hoe gedeputeer de staten zich het beleid voor het komende jaar zien. Boven dien geven zij in de geleidebrief bij de begroting daar nog een toelichting op. Aan inkomsten rekent de pro vincie op ruim 57 miljoen gul den uit het provinciefonds - geld van het rijk, dat is verkregen uit belastingen. De opcenten op de motorrijtuigenbelasting leveren voor Zeeland ruim 4,7 miljoen gulden op. Zeeland heft een percentage van 18 op de rhotor- rijtuigenbelasting. Als het maxi maal toegestane percentage zou worden geheven (28,7) dan zou dat ruim 7,6 miljoen gulden opleveren. Bij de vaststelling van de uitgangspunten voor het beleid - na de verkiezingen van provinciale staten in maart - is echter besloten de kosten voor de bevolking niet of zo weinig mogelijk te laten stijgen. De provincie krijgt van het rijk behalve de uitkering uit het pro vinciefonds geld, dat voor een bepaald doel moet worden be steed. Het gaat dan om geld voor de wegen, de ouderen zorg, stads- en dorpsvernieu wing enz. Inkomsten heeft de provincie verder uit de stichting Economi sche ontwikkeling Zeeland (SEOZ). Jaarlijks gaat het om zes ton als rente op de steun verlening aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Om een aantal nieuwe dingen te kunnen doen in 1988 was het nodig na te gaan of uitgaven, die tot nu toe steeds zijn ge daan, achterwege kunnen blij ven of gekort. Op allerlei be leidsterreinen is dat gedaan en dat leverde ruim 1,8 miljoen gulden op. Dit geld, aangevuld met 11 mil joen gulden, die is gekort op de bijdrage van de provinciale stoombootdiensten, alsmede de uitkering SEOZ wordt nu voor nieuw beleid gebruikt. Voor een deel gaat het daarbij om uitgaven die elk jaar terug komen (ruim 1,7 miljoen gul den) en voor een ander deel, groot ruim 4,6 miljoen, om uit gaven die eenmalig zijn. Aan jaarlijks terugkerende kosten worden genoemd vijftig mille voor de uitreiking van de Four Freedoms Awards (in Mid delburg en de Verenigde Staten van Noord-Amerika), twee ton voor het onderhoud van wegen, 55 mille voor de inzameling van klein chemisch afval in de Zeeuwse gemeenten, 25 mille voor de stichting recreatiewerk, een halve ton voor onderzoek naar een World Fishcenter met proefstation op Neeltje Jans, 35 mille voor het Zeeuws Or kest, ruim 165 duizend gulden voor het sociaal-cultureel werk, 25 mille voor onderwijsactivi teiten voor mensen in minder heidsgroepen, een ton voor het Het grootste beslag op het geld voor de provinciale wegen wordt gelegd door de wegen over de Philips- en de Oester- dam, achterin de Ooster- schelde. Het zuidelijke deel van de weg over de Philipsdam (zes kilome ter) en de aansluiting op het be staande wegennet aan de zuid kant zijn klaar. De weg over de brug over de Krammersluizen (700 meter) en de anderhalve kilometer vanaf de brug naar de Grevelingen- Zeeuws patiëntenplatform, an derhalve ton voor automatise ring bij de provincie en veertig mille voor kinderopvang ten be hoeve van provinciaal per soneel. Aan eenmalige uitgaven zijn be dragen van een half miljoen gul den te besteden aan subsidies voor rioleringswerken in ge meenten, voeding van het toeristisch-recreatie ontwikke lingsfonds, de zoetwatervoor ziening op Schouwen- Duiveland, het Magnoliaproject (gezondheidscentrum) in Goes en voor de stads- en dorpsver nieuwing. Verder is er ruim 3,3 ton om bij te springen in het sociaal-cultureel werk op de rijkskortingen in deze sector, een ton voor het vrijwilligers werk, 75 mille voor land schapsstructuurplannen, een kwart miljoen voor automatise ring en nog eens een kwart mil joen voor het aantrekken van tijdelijk- personeel. Provinciale staten stellen de be groting vast in een meerdaagse vergadering, te beginnen op vrijdag 6 november. Daaraan voorafgaand worden de begro tingsstukken besproken in de statencommissies. Aankondi ging van die vergaderingen wordt gedaan in Abdijnieuws. De provinciale begroting met al le bijlagen is bij de provincie te koop voor f 27,60. De geleide brief kan ook afzonderlijk wor den gekocht. De prijs is f 7,75. De begrotingsstukken zijn te bestellen bij de bibliotheek van de provinciale griffie. Sint Pie terstraat 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180-31411. dam staan nog op het program ma. De uitvoering van het brug- vak is afhankelijk van de voort gang in de bouw van de brug door het rijk. Verwacht wordt, dat het rijk de brug in het twee de kwartaal van 1988 oplevert. De wegenaanleg, inclusief het stuk tot de Grevelingendam kan dan rond 1 juli klaar zijn. De kosten die daarmee gemoeid zijn worden begroot op 1,7 mil joen gulden. De weg over de Oesterdam wordt ongeveer tien kilometer lang. Daarvan is zo'n drie kilo meter klaar. Rijkswaterstaat kan het grondwerk nog in 1987 afronden, waarna in het eerste half jaar van 1988 met de we genaanleg kan worden verder gegaan. De aansluiting aan de Zuidbevelandse kant is over een kilometer klaar. De laatste tweehonderd meter levert pro blemen op doordat de weg daar op slecht terrein moet worden aangelegd. Toch wordt gepro beerd ook dit stukje tegelijk met de weg op te leveren. Dat geldt niet voor de aansluiting op Tho- len. Ook hier is sprake van een slechte ondergrond, waardoor vertraging in het werk optreedt. Deze aansluiting zal pas half 1989 klaar zijn. Voor de weg over de Oesterdam is 6,9 mil joen gulden begroot en voor de Thoolse aansluiting vier miljoen gulden. Andere grote uitgaven voor pro vinciale wegen zijn die voor het aanbrengen van toplagen op de doortrekking van de provinciale weg bij Goes (2,4 miljoen) en tussen Middelburg en Sint- Laurens (zeven ton) en verbete ring van de kruispunten Vierwe- gen bij Kapelle (2 miljoen) en Dorpsdijk bij Vrouwenpolder als onderdeel van de dammenroute (2,5 miljoen). Hl Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 a r\cioiiiYuy 300x200 A350,-.- K0UDEKERKE 7623»GALGEWEG Met uw bijdrage hoeft de medische wetenschap niet langer machteloos toe te kijken hoe de slopende ziekte Multiple Sclerose jaarlijks duizenden slachtoffers maakt. t.n.v. Stichting Vrienden MS Research. Den Haag Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel. De ER-Blectronic zonder waakvlam Blijvend rendement: 92,7% (o.w Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: spaart u energie LIVERA RUIMT (alleen in Vliss.) Walstraat 45 Vlissingen

de Faam | 1987 | | pagina 9