in Midden Zeeland Foto's Hans van Manen in Galerie Marquis Gevecht tegen onrecht in film 'Salvador' 'Vliegeren' geeft tips aan wie de lucht in wil 6 augustus - 12 augustus FILM Kozakken treden op in Vlissingen en Domburg EXPOSITIE PODIUM Lezen HANNESSEN OP NOLLESTRAND Expositie Barbara Jean bij Ahrend bv Nachtegaal Hazes in de Hooizolder ORGEL EN VIOOL IN GAPINGE Orgelconcert Jos Verpoorten Woensdag 5 augustus 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER GELEZEN Hans van Manen is behalve een gewaardeerd choreograaf ook fotograaf. Sinds 1973 houdt hij zich intensief bezig met fotografie. En wat hij zo al heeft gemaakt, is van zater dag 1 tot en met zaterdag 15 augustus te zien in galerie Marquis aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Onder de titel 'Dance has many faces' wor den daar portretten en zwart- wit-studies getoond. Hans van Manen was internatio naal bekend als choreograaf. Vanaf het begin van zijn carrière in 1957 tot een paar jaar geleden maakte hij meer dan zeventig bal letten. Ook danste hij bij vele in ternationaal bekende gezelschap pen. Het feit dat hij zich sinds 1973 met fotografie bezig heeft gehouden was slechts in een klei ne kring bekend. Sinds echter het Stedelijk Museum in Amsterdam werk van hem heeft aangekocht en sinds zijn eerste fotoboek op de internationale markt is ge bracht is de bekendheid groter. De tentoonstelling 'Dance has many faces' is al te zien geweest in Parijs, Wenen, Gent, Budapest en enkele plaatsen in Canada. Galerie Marquis is van dinsdag tot en met zondag open tussen 10 en 12.30 en tussen 13.30 en 17 De van oorsprong Amerikaanse kunstenares Barbara Jean expo seert van 3 augustus tot en met 4 september recent werk bij Ahrend bv aan de Pres. Rooseveltlaan in Vlissingen. Tevens is er werk te zien van deze kunstenares in de Kloveniersdoelen in Middelburg, als onderdeel van de expositie van Nieuwe Muziek. Bij Ahrend bv is het werk van Jean te bekijken tijdens de ope ningsuren van de zaak. Een gewone Amsterdamse jon gen. Thuis had'ie een orgeltje en 'tussen de schuifdeuren' ver maakte hij familie en vrienden. André Hazes. Hij veroverde Ne derland. De liefhebbers van het levenslied, maar ook links- intelectueel Nederland, lagen aan zijn voeten. Toch was hij even 'om persoonlijke omstandighe den' uit het gezichtsveld. Zijn come-back verloopt echter niet echt razendsnel; maar hij komt er aan. En hoe hij er aan komt? Dat kan onder meer op vrijdag 7 augustus worden bekeken in disco De Hooizolder bij Westkapelle. Rond middernacht begint de Amsterdammer daar aan een con cert. En het kan nog lang door gaan, want pas om vijf uur, als de eerste vogels alweer hun eigen liedje fluiten, wordt het publiek verzocht het etablissement te verlaten. Voor de tweede week draait in Meccano de film Salvador, het re laas van fotojournalist Richard Boyle (James Woods). Hij raakt persoonlijk bij de oorlog (1980) betrokken omdat hij zijn geliefde het land heeft uitgesmokkeld. Het lukt, maar de autoriteiten in de De fotograaf Boyle (James Woods) in gevecht met collega's in de film 'Salvador'. USA sturen haar weer terug. In El Salvador wordt ze op een lijst van verraders geplaatst en wellicht volgt de dood Boyle reist samen met een werklo ze disc-jockey naar El Salvador. In de Verenigde Staten is de foto graaf wat aan lager wal geraakt. Het tweetal denkt in El Salvador een luize leventje te kunnen leiden en flink geld te verdienen. De disc-jockey is al vrij snel genezen en wil onmiddellijk terug. Een re gering waar doodsescaders het volk onder de duim houden vindt hij maar griezelig. Maar de disc- jockey Dr. Rock (Jim Belush) kan en wil zijn maatje Boyle niet in de steek laten. De fotograaf heeft namelijk besloten om koste wat het kost het onrecht aan de kaak te stellen. En het wordt een ge vecht tegen 'muren' dat zich ook naar zijn privéleven verplaatst. Als zondag 9 augustus tiental len vliegeraars hun fragiele bouwwerkjes oplaten tijdens het jaarlijkse vliegersfestijn bo ven het Vlissingse Nollestrand, beseffen ze waarschijnlijk niet dat omstreeks 200 voor Christus de Chinese keizer Kau-tsoe zijn tegenstander ge neraal Hoean Theng op dezelf de manier onaangenaam wilde verrassen. Zijne majesteit liet boven het vijandelijk leger kamp vliegers met reepjes bam boe op, die een afgrijselijk la waai maakten. Of het hielp, vermeldt de geschiedenis niet. Maar Kau-tsoe's gebruik van de vlieger als militair-tactisch attribuut staat aan het begin van een kleurrijk verhaal, dat (letterlijk) 'opgaat' tot diep in de Tweede Wereldoorlog. Hans Kroeze haalt het aan in zijn boekje 'Vliegeren', een hobbygidsje met 20 originele vlieger-ontwerpen, dat ver scheen bij A.W. Bruna en zoon. Vliegeren wint de laatste jaren snel aan populariteit, niet alleen bij jongeren maar juist onder volwassenen. Er is zelfs een Stichting Nederlandse Vlie gerpromotie, die deze bui tensport op allerlei manieren aan de man én de vrouw pro beert te brengen en die dan ook heeft meegewerkt aan 'Vliegeren'. De kern van het 96 pagina's tel lende boekje bestaat uit wen ken voor het zélf bouwen van fraaie of opmerkelijke vliegers, zoals ze ondermeer werden aangedragen door lezers van 'Vlieger', een professioneel op gezet tijdschrift voor vlieger- gekken en andere belangstellen den, dat sinds 1982 zes keer per jaar verschijnt. Hoewel ook in het wereldje van de vliegersport geldt, dat iedere vliegeraar op zijn (of haar) eigen manier ge lukkig kan worden, moeten de bouwsels aan eisen van lucht en windvaardigheid voldoen, om hoogte te krijgen en vooral: te houden. Kroeze geeft uitge breide tips voor gereedschap pen (passer en punteslijper springen in het oog, al zijn ook een revolver- en een zijkniptang om nog maar te zwijgen van een (hand)boor onmisbare at tributen) en bespanningsmate riaal. Vliegers worden afhankelijk van het type en de voorkeur van de eigenaar- ge maakt van spinnakernylon (het beste, volgens veel vliegeraars), katoen, linnen, ritselplastic, fo lie of polytheen (vuilniszak). En natuurlijk is er altijd nog het ouderwetse vliegerpapier, dat ook nu nog uitstekend van pas kan komen en eenvoudig te plakken is met Velpon of be hangselplaksel. Bij de 20 vliegers om zelf te ma ken zitten zes hoofdtypen, die weer worden onderverdeeld in diverse categorieën: sleepvlie- gers, flexibele vliegers, kruis- vliegers, deltavliegers, vlakke vliegers en doosvliegers. De kruisvlieger geldt als het simpel te fabriceren 'manusje van al les' onder de vliegers in ons land en valt desgewenst met weinig kosten en moeite uit een huisvuilzak te knippen. Dat produkt heet dan de 'enkelvou dige slee'. Je hebt ook ingewik kelder varianten, zoals de drie dubbele slee en de sleeën-trein. En dan komt het grote mo ment: de lucht in. Kroeze levert geen half werk. "Voordat je een vlieger kunt maken en/of oplaten moet je wat theoreti sche kennis hebben", schrijft hij. En die wordt in 'Vliegeren' dan ook overvloedig verstrekt. Om 'slee', 'staart' of 'delta' omhoog te krijgen en te houden is stabiliteit het sleutelwoord. Let verder op de wind ("zelfs de beste vlieger kan niet in elke wind vliegen", waarschuwt Kroeze, die adviseert om voor af de meteo-dienst van Schip hol te bellen voor gedetailleerde informatie), kies een vlak ter rein uit en manoeuvreer zo sub tiel mogelijk met vliegerlijn en vooral toomring. Wie het allemaal secuur heeft opgevolgd zal -zo voorspellen kenners- al snel bezeten raken van deze oergezonde bui tensport. Die, ook dat leren we uit 'Vliegeren', omstreeks het jaar 1000 voor Christus al be oefenaren telde in het verre China. Leuk om te weten, na tuurlijk, al helpt het u weinig, wanneer u met uw vliegertje staat te hannessen op het Vlis singse Nollestrand... Alhambra theater, Coosje Bus- kenstraat 144, tel. 01184 - 12260 Grand theater Goes, Singelstraat 5A, tel. 01100 - 15165 Filmtheater Meccano, Panw- poort 3, tel. 01180 - 33414 (reser veren alleen tussen 19 en 20 uur) Filmtheater Electro, Kousteense- dijk 7, tel. 01180 - 30235 (reserve ren alleen tussen 19 en 20 uur) Hoge tenoren en diepe bassen. Zo staan de Wolga Kozakken be kend in de hele wereld. Wie van de muziek van dit beroemde en semble houdt, kan in augustus twee keer genieten in Zeeland. Op woensdag 12 augustus treedt het Russische koor op in de St. Jacobskerk in Vlissingen en elf dagen later komen de Kozakken naar Domburg voor een optreden in de Nederlands Hervormde Kerk. De concerten beginnen beide keren om 20 uur. Het is al weer geruime tijd gele den dat dit koor optrad in het westen. De Russen willen nu de draad weer oppakken. Het doel is om voor de gezangen uit de Russisch-orthodoxe kerk en de oorspronkelijke volksliederen weer belangstelling op te wekken. De Kozakken zijn ervan over tuigd dat ze ook in Zeeland talrij ke harten zullen veroveren. Het eerste Don Kozakkenkoor werd opgericht in 1921Twee jaar later werd al het eerste buiten landse reisje gemaakt. Onder lei ding van de befaamde Serge Ja- roff werd onder meer opgetreden in Wenen. Bijna parallel werd in 1924 het Ural Kozakkenkoor op gericht. Ook dat koor reisde door Europa. In de jaren er na werden talrijke wereldtoernees gemaakt. donderdag 6 augustus Alhambra I Vlissingen 'The Li ving Daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'The living daylights' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Black widow' 20 uur. 'Salvador' 22 uur. Electro Middelburg 'In the na- me of the rose' 20.30 uur. vrijdag 7 augustus Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19, 21.30 en 23.45 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. 'Meisjes die er hard voor werken' 23.45 uur. Grand Theater Goes 'Bambi'. 'The living daylights' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Black wi dow' 20 uur. 'Salvador' 22 uur. Electro Middelburg 'In the na- me of the rose' 20.30 uur. zaterdag 8 augustus Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19, 21.30 en 23.45 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'the name of the rose' 21.30 uur. 'Meisjes die er hard voor werken' 23.45 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur, 'The living daylights' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'De speurneuzen' 15 uur. 'Black wi dow' 20 uur. 'Salvador' 22 uur. Electro Middelburg 'In the na- me of the rose' 20.30 uur. zondag 9 augustus Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur, 'The living daylights' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Black wi- dow' 20 uur. 'Salvador' 22 uur. maandag 10 augustus Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'The living daylights' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Platoon' 20.30 uur. Electro Middelburg 'In the na- me of the rose' 20.30 uur. dinsdag ii augustus Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'The living daylights' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Platoon' 20.30 uur. Electro Middelburg 'In the na- ine of the rose' 20.30 uur. woensdag 12 august vs Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 uur. 'Children of a lesser god' 19 uur. 'The name of the rose' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'The living daylights' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Platoon' 20.30 uur. Electro Middelburg 'In the na me of the rose' 20.30 uur. Orgel en viool zijn de instrumen ten die op woensdag 12 augustus worden bespeeld in Gapinge. Uit voerenden zijn Hans Luijk en Sander Hesselink. Op het pro gramma staan werken van Vival di, Bach, Handel en Teleman. Het concert begint om 20 uur. In het kader van de vrijdagavond orgelconcerten bespeelt Jos Ver- poorten - net terug van een suc cesvolle toernee door Zweden - op 7 augustus het orgel van de Lu therse kerk in Middelburg. De werken die Verpoorten ten gehore zal brengen bestaan uit composi ties van Dietrich Buxtehude, G. Berg, P. Pzn. Sweelinck, Ph. Pool en J.S. Bach. Het concert begint om 20.15 uur. Jos Verpoorten A RN EMU IDEN Surfhotel "Het Veerse Meer" (Oranjeplaat). Rien Baauw, 'Zee land, water en wolken', olieverf schilderijen en aquarellen. Dage- lijks geopend. dishoek Toeristenkerk. 'Het ontstaan, le ven en werk van missionarissen in missielanden'. Wo. en do. 19.30 tot 21 uur en zo. vanaf 10 uur. Middelburg Balans 17. Werken van diverse kunstenaars. Wo. do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur, t/m za. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30). 'Country Cries', 100 werken van 17 kunste naars uit Zeeland. Ma. t/m za. van 14 tot 17 uur. Galerie Dauvillier (L. Noordstraat 56). Gera Dauvillier en Wim Vader, schilderijen, the ma bloemen. Ma. t/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Het Dok (Dam 46). Her man Brood, krijt- en potloodte keningen. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Wim Vader, schilderijen: landschap, zeegezicht en abstrakt. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 17 uur. Pannering (Reigerstraat 9). Schil derclub van Andries Minderhout, schilderijen. Di. t/m za. van 9 tot 18 uur. Provinciehuis (St. Pieterstraat 42). Historische ambtskostuums. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), president Fran klin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. PTT Telecommunicatie (Dam plein). 'Telecommunicatie van dichtbij bekeken'. Ma. t/m vr. van 10 tot 18 uur, za. en zo. van 12 tot 17 uur, t/m vr. De Vleeshal (Markt). Peter Ap- pleton, music form sculpture. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur, zo. van 13 tot 17 uur, t/m zo. Zeeuws Kunstenaarscentrum (p/a Kousteensedijk 7). Joos Clijsen, waterproject. Ma. van 17.30 tot 21 uur. Di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Johan Nieuhof, een reisverslag van een ambassadereis naar China in 1655. Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur, zo. van 13.30 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen sedijk 7). Informatie over en mu ziek van George Gershwin. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. oostkapelle Kasteel Westhove (Duinvlietweg 8). Han Koster, collages en schil derijen. Dagelijks van 11 tot 16 uur. Zeeuws Museum (Duinvlietweg 6) "Aai eens een krokedil", de huid van dieren en mensen. Tevens André Karman, schilderijen. Da- gelijks van 10 tot 17 uur. serooskerke Taverne van Molen De Hoop. Rian Krull, pentekeningen. Dage- lijks van 10 tot 21 uur. veere Grote Kerk (Oudestraat 26). 'De historie en het heden van Veere'. 'De aanleg van het kanaal door Walcheren', met reproduktie van de fotograaf Preuninger (ca. 1873). 'De conservering van de kerk'. 'Boerenwagens van de Zeeuwse Inspan'. 'Het ontstaan van het Zeeuwse kleilandschap', 'De muskusrat en zijn bestrijding' en 'Schilderijen: "Land en Wa ter'". Dagelijks van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 25). Kle- DONDERDAG 6 AUGUSTUS *Johnny and the sukkels, café Royal, Zoutelande, 21.30 uur. VRIJDAG 7 AUGUSTUS ""Orgelconcert door Jos Verpoor- t,en, Lutherse Kerk, Zuidsingel, Middelburg, 20.15 uur. *Johnny and the sukkels, café Maccano, Middelburg, 22.30 uur. "Orgelconcert door Jos Vogel, St. Jacobskerk, Vlissingen, 12 uur. "André Hazes, De Hooizolder, Westkapelle, 24 uur. ZA TERP A G 8 A UGUSTUS "Johnny and the sukkels, Oude Markt, Vlissingen, 10.30 uur. "Johnny and the sukkels, de Blokhut, Zoutelande, 22 uur. "Randall Bane, mime en panto mime, Mini-theater, Verwe- rijstraat, Middelburg, 20 uur. "Orgelconcert door Dirk Jansz, Gereformeerde Kerk, Seroosker- ke, 20 uur. ZONDAG 9 AUGUSTUS "Randall Bane, mime en panto mime, Klarenbeek LTS, Middel- burg, 9.30 uur. DINSDAG 11 A UGUSTUS "Orgelconcert van Vincent de Vries, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 uur. WOENSDAG 12 AUGUSTUS "Het Zeeuws Koperkwartet, Herv. Kerk (Catharina Kerk), Zoutelande, 20 uur. "Wolga Kosaken, Jacobskerk, Vlissingen, 20 uur. derdrachtmutsen uit de verzame ling van mevrouw Eva de Kam-de Feijter en zilveren broekstukken uit particulier bezit. Op de scheeps- en visserijzolder enige scheepsmodellen uit de 17e eeuw van Marinus Schram. Tevens Werner Brattig, (uit Solingen), schilderijen, fendillage techniek en grafieken. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. vlissingen Ahrendt BV (Pres. Roosevelt laan). Barbara Jean, beeldende kunst, acryl. Iquana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Zo., ma. en do. van 14 tot 17.30 uur, di., wo., vr. en za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Foto Dert (Nieuwendijk 35). 'Fo to's van vroeger'. Openingstijden als winkel. Galerie Marquis (Nieuwendijk 15). Fototentoonstelling 'Dance has many faces'. Di. t/m za. 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter 1A). Hans Laban, grafiek. Openbare Bibliotheek (L. Zelke 91) Foto's, 'Zeeland in de jaren 1945-1955'. Ma. van 13.30 tot 20 uur. Di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. Stadhuishal (Stadhuisplein). Drie werelden van Air-brush. Bob Karsdorp, Cees van de Wetering en Lex de Meester met schilderij en, skulptuur en foto's. Ma. tot vr. van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, t/m vr. Stedelijk Museum (Bellamypark 19). 't Vliegent Hart, een gezon ken Oostindiëvaarder', ma. t/m vr. 10 tot 17 uur, za. en zo. 13 tot 17 uur. Strandhotel (Boul. Evertsen 4). Marcel Robbe, olieverfschilderij en en tekeningen. Dagelijks geopend. Veerboot Vlissingen-Breskens. Willem van Anraad, pastels. Vitrines Walstraat-Lange Zelke. Surinaams Houtsnijkunst van Hugo Mayland. Openingstijden: winkeluren. vromvenpolder R.K. Toeristenkerkje (Ford den Haackweg). Henri Hess, olieverf schilderijen, landschappen en stil levens. Dagelijks van 2 tot 5 uur, vanaf zondag. Een bijzonder vrouwenleven 'De kille adem van de tijd' is een op de werkelijkheid be rustende roman. Er wordt in verteld hoe een mensenleven door het wereldgebeuren kan worden beheerst. Wil Vening beschrijft het leven van Els Hartema: haar jeugd in Indië, haar bezielende werk als ver pleegster in Spanje tijdens de Burgeroorlog, haar moedige verrichtingen voor het Neder landse verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is een in dringende roman die ook tot nadenken stemt vooral over het 'verborgen' fascisme in onze tijd. Uitgave Van Holkema Warendorf - Houten. Prijs 29,90. Het groene leven Er zijn al vele tientallen boeken over de tuin en tuinieren. En toch kunnen we van het boek van A.C. Muller-Idzerda Het groene leven zeggen dat zo'n goed en praktisch boek er nog niet is. Goed; omdat er een on gelooflijke hoeveelheid kennis in is verwerkt. Mevrouw Muller is de oudste en bekendste 'groe ne schrijfster' die vakkundig, en ook met liefde over planten en tuinieren schrijft, 't Is voor al een praktisch boek, want er worden, systematisch inge deeld, alle onderwerpen in be schreven en veel handige tips in gegeven. Dit boek met z'n 400 kleurenfoto's en 200 tekenin gen is een uitgave van Atrium - Alphen aan den Rijn en is ook nog ongelooflijk goedkoop, want het kost maar 24,90. Avond over Albion In het begin van onze jaartel ling veroverden de Romeinse legioenen ook Engeland. In de ze historische roman over de dappere strijd van de Kelten le ren we Caradoc kennen die de eigenzinnige stammen moet verenigen tegen de aanvaller. Zijn zachtmoedige vrouw Eur- gain kan de lange eenzaamheid niet aan en vindt troost bij de beste vriend van haar man. De trotse Aricia, eens afgewezen door Caradoc, kiest de kant van de Romeinen. Een roman vol actie, spanning en roman tiek, waarin een bewogen pe riode uit de oude geschiedenis tot leven komt, geschreven door Pauline Gedge. Uitgave de Boekerij - Amsterdam. Prijs 49,90.

de Faam | 1987 | | pagina 7