'Paardespul' in Domburg Bij opbod worden schoten verkocht Kanon op Vlissingse Boulevard in actie U0P DE HOOGTE PZC HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN BON BEPPY EVERAERS TOONT FOTOWERK IN DOMBURG Vliegerfestijn Vlissingen De Faam Heel veel standwerkers bij Midzomernachtmarkt rï JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. Reisverslagen Kunst beladen Eerste aanzet Aprilletje-zes DEZE WEEK IN IMaakstrand Hans van Manen Vliegeren Rubrieken Popkollektief bij Dog Days Festival PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OOST-SOUBURG am MIDDELBURG oplage 22.150. wekelijks gratis huïs aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: c. c. v. d. 1184-79548. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Op zaterdag 15 augustus is in Domburg (op een 11 hectare groot terrein bij de Brouwerij- weg) in het middagprogramma van de Provinciale Zeeuwse Kam pioenschappen voor paarden en pony's een ongetwijfeld spectacu lair optreden te zien van een spe ciaal uit Hongarije afkomstige groep stuntrijders. In Hongaarse klederdracht, vol elan en begeleid door Hongaarse volksmuziek brengen de ruiters het publiek even in de ban van de poesta's. Het spektakel dat de Hongaren brengen is dan ook niet mis: staande op twee paarden in volle galop, de Hongaarse pyra- mide, het in volle galop hangen aan één zijde van het paard, het springen waarbij een mens een hindernis vormt en ga zo maar door. Maar er is nóg meer. Kaskadeurs laten met stunt-effecten zien hoe in de vorige eeuw een aanval te paard werd uitgevoerd en de be rijders vallen met hun paarden en diezelfde paarden springen over vuur. Naast deze spectaculaire onderdelen laten zij ook nog 'acts' zien waarin met name de discipline en het vertrouwen tus sen mens en dier centraal staan. Behalve de 'huzarenstukjes' is er die dag nog een veldsleden-race met Belgische trekpaarden, zijn er 'Het leven schoolde Ze is vreselijk nieuwsgierig, wil altijd weten wat er achter zit. Plus: ze werd geboren in het atelier van de in Veere werkende kunstenaar Erkelens als dochter van de vismijnmeester. En bij de kunstenaarsfamilie Vaarzon Morel was ze 'kind in huis'. Pas nu - op 46-jarige leeftijd - lijkt de bloem Beppy Everaers gerijpt. Hoewel: "Er is nog veel te verbeteren aan mijn werk. Kleine dingen weliswaar, maar ooit wil ik perfecte foto's afleveren". Hoe ver het momenteel met haar werk is gesteld kan worden beke ken van 12 augustus tot en met 12 september in het voormalige SBD-VVV-kantoor in Domburg aan de Badhuisstraat. Op woens dag de twaalfde opent oud gedeputeerde mr. Paul Boersma de tentoonstelling. Henk Koch, directeur van de Zeeuwse Cultu rele Raad, gaat bij de opening wat balletjes opgooien over de moge lijkheid voor gemeenten om geld los te krijgen voor meer plaatselij ke kunst. Dat officiële tintje aan de fototentoonstelling begint om 16 uur. Mode Aksenten uit Vlis- singen tekende voor de orga nisatie. Pas zeven jaar geleden ging Bep py Everaers echt aan de slag met fotografie. "Ik heb sindsdien veel gereisd. In onder meer Sri Lanka, India, Thailand, Indonesië, Tur kije, Hongarije en Canada maak te fotoreportages. Ik ontdekte al reizend dat je met fotografie veel aan de weet komt. Ik tien nu een maal nieuwsgierig. Bovendien merkte ik dat je aan een ander met foto's minder hoeft uit te leg gen. Je kunt het tonen. Van die foto's zijn trouwens reisverslagen gemaakt. Bij Engels in Rotterdam heb ik wel eens een lezing gehou den over een reis". Door de fotografie ging de nu in Wemeldinge wonende vismijn dochter haar omgeving meer waarderen. Een kwestie van leren kijken naar de dingen. Maar fei telijk was dat leren zien al in Vee- re ontstaan. Want: "In mijn jeugd woonde er in Veere veel kunstenaars. Dat waren ook de mensen met wie mijn ouders om gingen. Veere was toen heel an ders dan nu. Artistieker". En Veere, de kunst, er naar leren kij ken, de vismijn en op elfjarige leeftijd bij de watersnoodramp van 1953 letterlijk het huis uit worden gesleurd door het woest kolkende water, zijn volgens haar indrukken geweest die haar rijp ten naar de 'kunstfotografie. Scholing er voor heeft ze niet ge volgd. "Het leven schoolde me". Het etiket kunst wil ze echter niet plakken op de foto's die voor het overgrote deel water en visattri- buten als netten tonen. Kunst is voor haar een beladen woord dat "de laatste drie eeuwen te veel is misbruikt. Kijk maar naar de gi gantische bedragen die worden neergeteld voor een schilderij van Van Gogh. Ook in Veere woon den kunstenaars, zoals Jan Koets, die net als Van Gogh amper geld hadden om te eten. En het woord kunst schept verwachtingen". Bovendien: "Ik moet leren om nog meer uitdrukkingskracht te geven aan mijn foto's. Dat bete kent niet dat een foto alles moet zeggen. In tegendeel. Het moet iets uitbeelden waardoor de kijker wordt uitgenodigd te zoeken naar wat er achter zit. Hoewel ik geen hoogdravende idealen wil uitdra gen, vind ik toch dat je de mensen er op attent kunt maken dat de ei gen omgeving, hier in Wemeldin ge bijvoorbeeld, het strand en de vissershavens enorm mooi zijn". Journalistieke foto's zou ze niet kunnen maken. Ze vertelt over India en Sri Lanka. De armoede daar vastleggen, ging haar te ver. Journalisten die in de Sahel de hongersnood fotograferen - ze geeft het toe - leggen daarmee weliswaar vast hoe schrijnend het 'elders in de wereld is', "maar ik kan dat niet. Ik zou mijn volgege ten buik voelen en dat zou me misselijk maken". In sommige foto's ziet ze toch een eerste aanzet naar de kunst. Zoals de plaat die Beppy Everaers 's ochtends vroeg maakte. De zon nog maar net op, de Oosterschel- de rimpelloos. Te zien zijn de net ten van de mosselpercelen. Ze spiegelen in het water alsof het aangebrachte evenbeelden zijn. Voor de mist aan de horizon slaapt een binnenschip. Het door breekt de eindeloosheid van de verte. "Misschien is dat wel kunst. Maar het gaat hierbij om natuurlijke grafische aspecten". Ze peinst: "Tja. Ik maak eigen lijk niets. Ik zie het. En dan foto grafeer ik het. Slechts een keer. Misschien kan iedereen wel leren kijken naar de dingen zoals ik dat doe. Uiteraard vanuit een eigen visie". Beppy Ever aars Wie eenmaal heeft geleerd om te kijken, ziet meteen alles. "Ik heb de camera altijd bij me". En dan gebeurt het ook wel eens dat er onderwerpen op de plaat gaan waarmee ze eigenlijk niet zoveel binding heeft. De Wemeldingse toont een bladzijde uit een album met een foto waarop een boom tak gevuld met bloesem staat. Met schaamte: "Bloemetjes en bijtjes, dat doe ik meestal niet. Maar ook hier zie ik de dingen. En dan kan ik het niet laten om het fototoestel te pakken en het vast te leggen. Het zijn unieke momenten die maar een keer in de eeuwigheid plaatsvinden. Ik vind dat ik dan de goden op de blote knieën mag danken dat ik daarbij aanwezig mocht zijn". Door fotografie - Beppy Everaers doet overigens alles in kleur "waarbij ik zwart wit probeer te benaderen, maar dat beetje kleur geeft meer diepte, een grafisch aspect" - is ze anders tegen de dingen gaan aankijken. Ook haar persoonlijke leven veranderde. "Problemen die ik had werden Pessimisten zullen meesmuilend beweren dat het kanon dai sinds kort de Vlissingse boulevard siert bij de eerste de' beste keer dat het wordt gebruikt de geest zal geven en gedoemd is om de rest van zijn leven als versiering te slijten. Kenners, en dat zijn dan de leden van de Vlissingse schietsportvereniging 'De Fles', hebben daar uiteraard een andere mening over. Wie de pessimisten ongelijk wil zien krijgen doet er dan ook goed aan om zich op vrijdagavond 7 augustus van een plekje in de buurt van dat kanon te verzekeren, want dan zal 'De Fles' laten zien dat het kanon inderdaad werkt. "Een enorme knal en een berg rook", verzekert 'kanonnier' Gerard Verrijzer. "Geen truc maar met echt buskruit. Alleen de kogel is van papier, maar dat maakt voor het effect weinig uit". Het idee om dat kanon -en in de toekomst nog meerdere- echt te laten schieten is overigans afkom stig van de Stichting Vesting Vlis- singen. Deze benaderde de schiet vereniging en alras begon de 'ka- nonnenploeg' met onderzoek en experimenten. "Eerst in 't geniep", verduide lijkt Jan-Kees de Nooijer die eveneens deel uitmaakt van de ka- nonnenploeg. "Want waar kun je MOGEN WIJ HOUDEN? nu zo'n ding afschieten? En hoe veel buskruit heb je nodig? Alle maal zaken die eerst even terdege onderzocht moeten worden voor je het eerste schot afvuurt. Geluk kig hebben ze in Naarden en Den Briel ook nogal wat kanonnen die echt werken dus daar hebben wij het nodige van kunnen leren". "Een ander probleem was na tuurlijk de rook", vult Gerard aan. "We hebben 'gerommeld' met allerlei spullen om die rook te krijgen tot aan griesmeel, bloe men en zaagsel toe. Per slot van rekening moet het toch een beetje spectaculair zijn. Maar het is alle maal prima gelukt", concludeert hij tevreden. Het oefenen deden de knalfana ten overigens legaal op het terrein van een aannemer in Hansweert en op Neeltje Jans. Als het aan de Stichting Vesting Vlissingen en de schietsportver eniging ligt blijft het overigens niet bij die ene keer. "Je kunt hier Jan-Kees de Nooyer (I) en Gerard Verrijzer natuurlijk legio dingen mee doen", betoogt Jan-Kees enthou siast. Noem het maar op: het straatfesti\fel, een braderie, een kennis, zo maar voor de lol voor de toeristen, voor iemand die ja rig is. En wat dacht je van 'april- letje zes verloor Alva de fles?'. Op die dag verloor Alva Vlissin gen. Die dag zou je kunnen her denken, net zoals dat op 1 april in Den Briel gebeurt. Zo'n happe ning moet hier toch ook kun nen?" Voorlopig blijft het nog even vrij dag de zevende augustus bij twee officiële kanonsschoten. Alles compleet met de 'bemanning' in "Napoleonpakjes', die zij van een bevriende vereniging konden lenen. "Jan-Kees: "Dat hoort er bij hé. Als je zo'n kanon wilt af vuren doe je dat niet in een spij kerbroek. Dat gaat dan natuurlijk wél in costuums van die tijd. Al leen die kosten nogal wat geld. Dus vandaar dat we het via de 'geuzen' van Den Briel hebben kunnen regelen". Van het kanon is bekend, dat het dateert uit 1811 en gegoten is in Luik. Verder valt er van het wa pentuig te vertellen dat het een zo genaamde dertigponder is. Dat wil zeggen dat met het kanon een projectiel van 15 kilo kan worden afgevuurd. Het spektakel begint al bij het Strandhotel, waar de kanonniers zich op zullen stellen en dan is het afmars richting kanon. Oude ge weren over de schouder en het vaatje buskruit voor de buik. Het belooft dus weer een echt stukje ouderwets knalwerk te worden en als extra attractie worden er die avond nog bij opbod kanonsscho ten verkocht. Het eerste schot wordt afgevuurd tussen kwart over negen en half tien 's avonds. diverse springrubrieken in de klasse zwaar paarden en pony's, vierspanrijden, dressuur, Arabi sche volbloeds voor Romeinse strijdwagens en demonstraties marathonrijden. Het evenement begint om 9 uur. Als liet weer een beetje meezit wordt het natuurlijk op zondag 9 augustus vanaf 11 uur op het Nol- lestrand in Vlissingen een puik schouwspel. Ruim 21 vliegers, het is beter te spreken van kunstwer ken, kiezen die dag het luchtruim en vormen op die manier een unieke 'lucht-expositie'. Wat men zoal kan verwachten zijn prachtige voorbeelden van trein- en doosvliegers, vliegende Hollanders, Chinese papegaaien, duizendpoten en vliegende haai en, om zo maar een paar 'deelne mers' te noemen. Verder wordt er die dag een poging gedaan om het wereldrecord 'vliegertrein' te ver beteren. Vorig jaar mislukte het plan om 1200 vliegers aan één lijn op te laten helaas, omdat de lijn brak toen er 600 in de lucht waren. Zie ook 'gelezen' over een nieuw boek over vliegeren. Gezelligheid troef op een naaktstrand, maar het is toch een bepaald slag mensen dat er komt. 'Bloemkolen kun je er ook niet plan ten' zegt Frits Caljauw in 'Uit het zakenhart'. De choreograaf (ballet) Hans van Manen kan ook fotograferen. In galerie Marquis is een tentoonstelling van hem te zien. Wie aanstaande zon dag wil meedoen aan het vliegfestijn in Vlis singen hoeft niet meer te hannessen. Er is een gedetaileerd boek ver schenen over deze sport. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. doorzichtig. En dan zijn het geen problemen meer". Spullen die ze vroeger op het strand zag liggen raapte ze hooguit een keertje op om het dan weer weg te gooien of ze trapte er gewoon tegen. "Nu ziek ik vaak dingen liggen, puur door de natuur zo neergelegd. Die fotografeer ik. Ik doe er niets aan, verander ook niet. Dat zou in een studio moeten gebeuren. Die heb ik niet, en wil ik ook niet. Wat ik zie laat mij een foto maken". Een internationaal gezelschap standwerkers is vrijdag 7 augus tus in Vlissingen present voor een groot concours. Dat standwer kersconcours vormt de grote trek ker van de Midzomernachtmarkt die voor de vijfde keer op de Bou levard Evertsen -vanaf het Wooldhous tot aan het Maritiem Instituut- door de Centrale Vere niging voor de ambulante handel wordt gehouden. De nachtmarkt wordt vrijdagavond om negen uur geopend door wethouder T. Meijers en krijgt rond één uur na middernacht zijn besluit met de prijsuitreiking van het standwer kersconcours door burgemeester J. van der Doef. Vijfentwintig standwerkers, on der wie ook enkele Belgen, Engel sen en Duitsers, strijden om de drie beschikbare bekers. Hun ver richtingen worden beoordeeld door een 4-hoofdige jury onder leiding van de heer A. Marquinie. Die let op welsprekendheid, over tuigingskracht en originaliteit. De standwerkers zijn 'onderge bracht' tussen de ruim honderd veertig kraampjes waarin hande laren uit heel Nederland een grote verscheidenheid aan goederen aanbieden. "De totale detailbran che is aanwezig", verzekert secre taris C. van Krimpen van de orga niserende vereniging van markt- handelaren. Na de opening door de wethou der, op het pleintje bij het Strand hotel, wordt er een startschot ge lost met één van de kanonnen die staan opgesteld aan het Gasthuis- bolwerk (op de kop van de Coosje Buskenstraat). Als extra attractie zal een passa giersschip van de Olau-lijn feeste lijk verlicht dicht onder de kust langs de boulevard varen en een zangeres zal in de tent bij het Strandhotel enkele keren een op treden verzorgen. De boulevard is vrijdag 7 augus tus van het Wooldhuis tot aan de Coosje Buskenstraat vanaf 13.00 uur afgesloten voor alle verkeer. De Vlissingse gemeentepolitie, die deze maatregelen neemt, plaatst verder borden waarop parkeer- mogelijkheden staan aangegeven. Een standwerkster. Het Popkollektief 'Stap op' houdt tijdens het Dog Days Festi val, dat nog tot en met 8 augustus wordt gehouden, elke dag tussen 10 en 20 uur jamsessions. Er is een aparte tent met een complete backline. Ook muziekinstrumen ten zijn aanwezig. JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND ,71 De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand t 23.65 Per kwartaal f 68,65 Per halliaar f 137.30 Per ;aar I 262,50 (Aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Tel. Postcode -Plaats Stuur rir>7o hr.1 in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC. Antwoordnum- ZC 22/7/87 rner 4330 VB Middelburg. MEXX MEXXMEN DOBBER HANES Marfomod LEVIS LEE Mustang Rifle Scotch en Soda Edwin Panmo So What Campri News BAIL WSttuffelt U Qofc d: |;Wtuf>scn tfe Kkwrtjes? JEANS INN De grootste speciaalzaak in vrijetijdskleding

de Faam | 1987 | | pagina 1