UW Bomen en buren Zomeravond beiaard-concerten Ruimtelijke Ordening Poorten kregen andere plaats Hinderwet Verkeer Colofon Werk in uitvoering Werkgele- genheids- onds Week DE FAAM Woensdag 22 juli 1987 "Telecommunicatie van dichtbij bekeken!" Op het Damplein jhlVliddelbnrg, vanll julit/m7augu$tus. Tafeltje Dekje Begrippen Hagen of bomen op of bij de erfgrens Hagen Bomen Overhangende takken, doorschietende wortels en vallende vruchten. Het kappen van bomen Aansprakelijkheid Maatregelen Henk van Putten Jan Bezuijen Sjoerd Tamminga Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Door het oog van de Lange Jan Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg zal enige tijd duren. Er is tijdelijk één rijbaan af gesloten. Aan de Kanaal weg wordt mo menteel tussen het station en de Schroebrug een fiets- en een voet pad aangelegd. EomenloonstBffingvanprtteleconwnunicatio. Maandag t/m vrijdag 10-18 uur, zaterdag en zondag 12-17 uur. Toegang gratis. Heeft uw bedrijf of instelling een plan: - waarmee nieuwe structurele ba nen geschapen worden? waarmee structurele ar beidsplaatsen behouden blijven en waarvoor u cle financiering niet rond kunt krijgen? - om langdurig werklozen in dienst te nemen? - om een project op te starten dat gericht is op het vergroten van de kansen voor langdurig werklozen op (her-)inpassing in het ar beidsproces? Steek dan uw licht eens op bij de gemeente Middelburg. De gemeente kan u een steun in de rug geven bij het realiseren van uw plannen. Een financiële bijdrage is moge lijk in de vorm van: - een subsidie per nieuw gecreëer de structurele arbeidsplaats; - een achtergestelde lening of ga rantstelling; - een bijdrage in het exploitatiete kort van een baanactiviteit, die arbeidsmarkt toeleidend is. Voor meer informatie kunt u conduct opnemen met hei bureau Sociaal-Economische Zaken en Statistiek van de gemeente, Stad- huisstraat R tel. 01180-26251, toestel 249 of 316. y y "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 27 juli tot en met I au gustus 1987 maandag gehakt, witlof, aardappelen dinsdag jachtschotel, rode kool, aard appelen woensdag gemalen gehakt, bloemkool, aardappelen donderdag kuikenborst, appeltjes, aard appelen vrijdag 2 ballen gehakt, erwtjes, worte len, puree zaterdag saucijsjes, rode bietjes, aard appelen Bomen, struiken en planten manifesteren zich in alle pracht en geven de tuinen werkelijk een prachtig aanzien. Een boom kan, na jaren een bepaalde plaats te hebben verfraaid, voor buren een bron van hinder worden, doordat hij licht en uitzicht ont neemt, water aan de grond onttrekt of doordat wortels de tuin van de buurman ingroeien. Niet zeiden wordt de boom dan de inzet van een burenruzie. In dit artikel wordt enige informatie gegeven over de 'rechtspositie' van bomen en hagen op particu lier en openbaar terrein. Voordai we op een en ander in gaan, allereerst een paar be grippen: -Een boom bestaat uit één of en kele stammen met een kroon; -Een haag of heg is een rij bomen, die regelmatig gesnoeid worden; -De eigenaar van de grond is de eigenaar van de boom of hei; de huurder is dus geen eigenaar van deze groenvoorzieningen; -Grote problemen over bomen en hagen, zoals het al of niet kap pen, kunnen slechts worden opge lost door overleg tussen eigenaren. Binnen een bepaalde afstand van de erfgrens kan de begroeiing dis cussie met de buren opleveren. Voor bomen is dit 2 meter en voor hagen 50 cm. van de erfgrens. Buiten deze afstand kunnen de buren geen eisen stellen ten aan zien van bomen en hagen. Voor dat men iets aan de boom of heg op of nabij de grens doet, moet overleg worden gepleegd met de buren. De wet gaat ervan uit dat een haag op de grens van twee perce len gemeenschappelijk is als die haag dient om twee percelen af te scheiden. Dit betekent dat beide eigenaren de plicht hebben de haag te-verzorgen. Een gemeen schappelijke haag mag nooit eigenmachtig omgehakt worden. Als deze haag zonder medeweten van de buurman verwijderd is kan men hem via de rechter dwingen op eigen kosten een nieuwe haag te planten. Wil men een haag dan moet dit minimaal 50 cm. van de erfgrens gebeuren. De algemene regel is dat hoog op groeiende ongesnoeide bomen niet binnen een afstand van 2 me ter vanaf de grenslijn van twee percelen mogen staan. Het is ech ter wel toegestaan als: 1er toestemming is van de buur man. Verstandig is deze toestem ming schriftelijk vast te leggen. Om te voorkomen dat een eventu ele buurman alsnog bezwaar maakt tegen deze boom is het be ter deze toestemming bij de nota ris vast te leggen (in de vorm van erfdienstbaarheid of ketting- beding); 2. het perceel aan de openbare weg of aan een openbaar water grenst. Het kan echter wel zo zijn dat de gemeente (bijvoorbeeld op straathoeken) in verband met de verkeersveiligheid op die plekken hoge bomen of struiken verbied. Het is verstandig in die situaties, vooraf even bij de gemeente, afd. plantsoenen, te informeren; 3. de boom niet boven de scheidsmuur uitkomt; 4. de bomen een afscheiding vor men met naburige percelen. Dit betekent dat het om een rij bomen moet gaan (vastgelegd in onder linge overeenkomsten of notariële akten of als er sprake is van verja ring door erfdienstbaarheid). De gemeente mag binnen twee meter van de perceelsgrens bomen hebben staan indien dit in het al gemeen belang is, zoals openbaar groen. Wanneer de takken van een boom van uw buurman boven uw tuin hangen kunt u uw buurman ver zoeken de takken af te zagen. Hij zal dit zelf moeten doen. Doet hij dit niet kunt u ze zelf verwijderen, echter zonder buurmans grond te betreden. Hetzelfde geldt voor doorschietende wortels (wortels die doorgroeien tot op het erf van de buren) van bomen van uw bu ren. Ook deze kunt u doorzagen en verwijderen. De afgezaagde takken en wortels zult u aan uw buurman moeten geven tenzij hij, nadat u hem daarom heeft ge vraagd, deze niet komt ophalen. Stel uw buurman heeft een appel boom. Van deze boom hangen enkele takken over uw tuin heen en als de tijd rijp is vallen de ap pels van deze boom in uw tuin. Deze appels zijn dan van u. Het is verboden giftige stoffen in eigen grond te brengen bij doorschie tende wortels van een boom van uw buurman. Als deze boom daardoor dood gaat, bent u daar voor aansprakelijk. Veel gemeenten hebben een kap- verordening. In de gemeente Mid delburg is de 'Bepiantingsveror- dening zeeland' in dit verband van toepassing. Deze verordening houdt o.a. in dat voor het kappen van bomen, ook in een particulie re tuin, een vergunning nodig is. Deze kan bij burgemeester en wethouders worden aangevraagd. Alleen de eigenaren van de boom of bomen kunnen deze aanvraag indienen. De gemeente beoordeelt aan de hand van een aantal facto ren of de vergunning verleend moet worden. De gemeente kan aan de vergunning de voorwaarde verbinden dat voor de gekapte boom een nieuwe moet worden geplant, buiten de bebouwde kom geldt de "Beplantingsverordening Zeeland" niet, maar de Boswet. Het plan tot kappen van één of meer bomen moet gemeld worden bij de Directie van Staatsbosbe heer. Deze geeft dan al of niet toestemming tot kappen. Ook hier kan herplant worden bevo len. De gemeente kan een grond eigenaar schriftelijk bevelen om bomen, die een gevaar opleveren of het toetreden van licht en lucht belemmeren, te verwijderen of in te korten. De gemeente kan wor den verzocht de buurman een aanschrijving te sturen waarin hem aanbevolen wordt maatrege len te nemen ten aanzien van zijn bomen. Bij overlast van bomen van de gemeente kan door een burger geeist worden deze te laten verwijderen, bijvoorbeeld wan neer de bomen gevaar opleveren (scheef staan). Het gevaar weegt dan zwaarder dan het algemeen belang. Als eigenaar maar ook als pachter of huurder, kunt u aansprakelijk worden gesteld voor de schade die een ander heeft door uw bomen. Bijvoorbeeld schade, veroorzaakt door afvallende takken, door slecht onderhoud of gebrekkig toezicht. Het is dus belangrijk dat u als grondeigenaar/gebruiker re gelmatig kontroleert op zieke, rot tende takken e.d. Als tijdens een onverwachte hevige storm echter gezonde takken afbreken, bent u niet aansprakelijk. Als u bomen omhakt en er, ondanks voorzorgs maatregelen, zaken van een ander beschadigd worden, bent u wel voor deze schade aansprakelijk. Als wortels van uw bomen drai- neerbuizen vernielen bent u hier voor in beginsel niet aansprake lijk. Hetzelfde geldt als wortels de fundamenten van nabijgelegen panden vernielen. Uw buurman kan deze wortels immers zelf doorzagen. In geval van problemen is het, voordat tot juridische actie wordt overgegaan, goed zoveel mogelijk overleg te plegen met de buurman teneinde tot een bevredigende oplossing te komen. Indien echter snel handelen geboden is omdat direkt gevaar dreigt kunt u altijd de politie bellen die alsdan hande lend zal optreden. Nadere infor matie over bovenstaande aangele genheden kunt u verkrijgen bij de plantsoenendienst van de ge meente. In het zomerseizoen 1987 zullen wederom cle zogenaamde zomera vond beiaard-concerten worden georganiseerd. Vanaf liet Abdij- plein (dit is de beste luisterplaats) kunt u op 30 juli Henk van Putten beluisteren, op 6 augustus Jan Be- zuijen en op 27 augustus Sjoerd Tamminga. Alle zomeravond beiaard-concerten zijn van 19.30 tot 20.30 uur. Henk van Putten werd in 1946 te Nieuw Beijerland geboren. Hij ging, na een reeds opgebouwde orgelcarrière in 1977 beiaard stu deren bij Peter Bakker aan de Ne derlandse Beiaardschool te Amersfoort. Daar behaalde hij in 1982 zijn einddiploma. Hij won driemaal de eerste prijs bij een in ternationaal beiaardconcours. Henk van Putten is als vaste bei aardier werkzaam te Middelburg, Vlissingen, De Lier en Rijnsburg. Ook geeft hij regelmatig orgel concerten en beiaard-concerten in binnen- en buitenland. Op 30 juli speelt Henk van Putten onder andere werken van Swee- linck, Timmermans en Franken. Jan Bezuijen werd op 28 februari 1954 te Ouddorp geboren. Hij be gon op 7-jarige leeftijd met een muzikale opleiding; orgel en pia no waren de eerste instrumenten. Door zijn toenemende interesse ging hij vervolgens koordirectie studeren. Naast deze aktiviteiten kreeg Jan Bezuijen de gelegenheid om beiaard te gaan studeren en sloot deze studie in 1984 af aan de Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort. Jan Bezuijen is nu organist, dirigent en beiaardier van Goedcreede. Op 6 augustus speelt Jan Bezuijen werken van onder andere Nees, Pleyel en Bach. Sjoerd Tamminga werd in 1947 te Goes geboren. Hij behaalde in 1976 met grote onderscheiding het einddiploma van de beiaard school te Mechelcn. Hij was win naar van de interpretatieprijs van het internationaal beiaardcon cours tijdens het Holland Festival in 1976 te Tiel. Momenteel is Sjoerd Tamminga stadsbeiaardier van Goes. Op 27 augustus speelt Tamminga onder andere werken van v.d. Gheyn, Lerinckx en Post. Bestemmingsplan De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 13 juli 1987 het bestem mingsplan Maisbaai gewijzigd heeft vastgesteld. Het bestem mingsplan heeft betrekking op het gebied, dat globaal be grensd wordt door de Loskade, de Maaisbaai en de Dokstraat/Oude Werfstraat, en ligt met ingang van 24 juli 1987 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afdeling algëmene zaken, voor een ieder ter inzage. Aangezien tegen het ontwerp-bestemmingsplan geen bezwaren zijn ingediend kan gedurende bovenvermelde termijn uitsluitend beroep bij Gedeputeerde Staten van Zeeland worden ingesteld tegen de door de gemeenteraad bij vaststelling op het ontwerp- bestemmingsplan aangebrachte wijziging. Deze wijziging heeft betrekking op de bebouwingsgrens aan de zijde van het Kanaal door Walcheren, die thans is vastgesteld op een afstand van 15 meter uit de kadewand. Voorbereidingsbesluiten De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat de ge meenteraad in zijn vergadering van 13 juli 1987 voorberei dingsbesluiten, als bedoeld in artikel 21 van de wet op de Ruimtelijke Ordening, heeft vastgesteld voor: a. een perceel aan de Bruggemede/Westmede (bouw van 14 woningen) b. een bunker in het park Toorenvliedt (gebruik oefenruimte) De besluiten en de daarbij behorende tekeningen liggen ter ge meentesecretarie, afd. algemene zaken, voor een ieder ter in zage en treden in werking op 22 juli 1987. Vrijstelling Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18a van de wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van: a. het bestemmingsplan KLARENBEEK IIA teneinde de plaat sing van een tuinhuisje mogelijk te maken op het perceel Kui pers Rietbergkwartier 19 en b. het bestemmingsplan MAGISTRAATWIJK teneinde de plaatsing van een tuinhuisje mogelijk te maken op het perceel Park de Moucheron 14. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 24 juli 1987 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie, afd. algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voor nemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan burge meester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Medewerking bouw woningen Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zij met toepassing van artikel 5 van de voorschriften, behorende bij het bestemmingsplan Reijersho- ve, medewerking te verlenen aan de bouw van a. de bouw van 6 woningen aan de Watertoren in Reijershove II; b. de bouw van 8 woningen aan de Watertoren in Reijershove II. Het bouwplan ligt met ingang van vrijdag 24 juli 1 987 geduren de veertien dagen voor eenieder ter inzage bij de afdeling alge mene zaken ter gemeentesecretarie. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dit voornemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan bur gemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Twee weken lang werd de Lange Delft gesierd door een zevental poorten, die daar waren opgericht ter gelegenheid van de internatio nale architectuurdag. De mani festatie is inmiddels achter de rug, zodat de poorten weer konden worden verwijderd. Een aantal is echter nog gechikt om minstens tot het einde van het zomersei zoen de binnenstad op verschil lende andere plaatsen te verfraai en. In overleg met de architecten is voor een drietal een andere lo- katie gevonden, waar zij vorige week werden neergezet. De poort van de architect Kraamer (l) die voor de schoenenzaak Manfield heeft gestaan, siert nu het kleine pleintje met de leilinden, onder deel van het Damplein. De constructie van platen en bouten (2) van architect Slemmer heeft een plaats gevonden bij de houten voetbrug over de gracht, bij het ANWB-kantoor in het Geerege- bied. De kleinste poort, die voor de Stroopoortgang heeft gestaan (3), is nu te vinden bij de over- Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij - onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen - vergunning ingevolge de Hin derwet hebben verleend aan: I. de heer J.C. Kort, Lambrechtstraat 7 te 4331 PR Middel burg voor het oprichten en in werking hebben van een meu belmakerij op het perceel Brakstraat 13 te Middelburg, ka dastraal bekend gemeente Middelburg, sectie L, nummer 2650 ged.; II. Tissink Banden B.V., de Bilderdijklaan 21 te 4382 CB Vlis singen voor het oprichten en in werking hebben van een bandenhandel op het perceel Herculesweg 13 te Middel burg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nummer 24 ged.; III. de heer A.J. de Hooge, Kinderdijk 24 te 4331 HG Middel burg, voor het oprichten en in werking hebben van een restauratiewerkplaats en verkoopruimte van antiek op het perceel Kinderdijk 24 te Middelburg, kadastraal bekend ge meente Middelburg, sectie L, nummer 1282. De beschikkingen en alle terzake zijnde zijnde stukken liggen ingaande heden tot 22 augustus 1987 ter inzage: elke werkdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 1 6.30 uur op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecre tarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg en elke donderdagavond van 1 8.00 tot 21.00 uur eveneens op genoemde afdeling. Inzage op die avond moet van tevoren te lefonisch worden verzocht (telefoon 01180 - 26251, toestel 413). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mon delinge toelichting kan worden verkregen. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne staat tot 22 augustus 1 987 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvragers; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 en 22, tweede lid, of 28, eerste lid onder c, van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toe passing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, afdeling voor Geschillen van Bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's- Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders van Middelburg; gelet op artikel 1 2 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken be kend, dat op 1 9 juni 1 987 bij hen een aanvraag is ingekomen van BV Koninklijke Maatschappij "De Schelde", Glacisstraat 165 te 4381 SE Vlissingen voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een fa briek voor het vervaardigen van aluminiumprodukten op het perceel Herculesweg 17 te Middelburg, kadastraal bekend ge meente Middelburg, sectie M, nummers 242 en 247. Ingaande heden ligt de aanvraag met de daarop betrekking hebbende stukken elke werkdag van 8.30 uur tot 1 2.00 uur en van 14.00 uur tot 1 6.30 uur ter inzage op de afdeling Algeme ne Zaken ter gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1 te Mid delburg tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag. Genoemde aanvraag met de daarop betrekking hebbende stuk ken ligt hier eveneens gedurende een maand buiten de werku ren ter inzage op donderdagavond van 18.00 uur tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd dient dit van te voren telefonisch te worden aangevraagd, telefoon 01180 - 26251, toestel 413. Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mon delinge toelichting kan worden verkregen. Schriftelijke gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kunnen bij hun college worden ingediend tot 22 au gustus 1 987. De persoonlijke gegevens van degene die een be zwaarschrift heeft ingediend, worden indien daarom verzocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, te gelijkertijd met het bezwaarschrift worden ingediend. Indien daarom wordt verzocht (telefoon 01 180 - 26251, toestel 413) kan in de periode van 6 augustus 1 987 tot en met 14 augustus 1987 een openbare zitting worden gehouden, waarop mondelinge bezwaren naar voren kunnen worden ge bracht en waarbij tevens de gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwisseling. Zij vestigen er de aandacht op, dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer van genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe rede lijkerwijs niet in staat te zijn geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp-beschikking in te dienen. c. Burgemeester en wethouders hebben besloten tot opheffing van het parkeerverbod voor: a. het gedeelte van de noordzijde van de Trompstraat, gelegen tussen de percelen 6 tot en met 20; b. het gedeelte van de zuidzijde van de Trompstraat, over een afstand van zeventien meter, gemeten vanuit de hoek, ge vormd door de Trompstraat-De Ruijterstraat; het gedeelte van de zuidzijde van de Piet Heinstraat, gele gen vanaf de hoek, gevormd door de Piet Heinstraat-De Ruijterstraat, en tegenover het perceel Piet Heinstraat 24. Tegen dit besluit kan iedere belanghebbende binnen 30 dagen na heden beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch moet worden ingediend bij de Commissaris van de Koningin in Zee land, Sint Pieterstraat 42 te 4331 EW Middelburg. Het volledi ge verkeersbesluit ligt bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2 te 4331 PK Middelburg ter inzage. gang van de Nieuwe Burg naar de Groenmarkt. Deze poort is een geesteskind van de architect Keu- lemans. In de vergadering van 13 juli heeft de gemeenteraad besloten tot aan koop en herplaatsing van deze poorten. Over de herplaatsing van de poort met de gotische bo gen die vlak bij de Markt heeft gestaan, kon geen overeenstem ming met de architect worden be reikt. Deze poort zal nu in Vlis singen worden geplaatst.

de Faam | 1987 | | pagina 5