75 JAAR uit Q? BAKKERIJ \x hit DE VLIEGER akiahirt 1 Auto's minder aantrekkelijk voor dief met nummer in ruit Gebroeders Bastiaanse kregen 25e Volvo-truck LIONS WALCHEREN HOPEN OP GOED WEER SGB biedt andere manier van dineren Halve dagen werk, dus toch een beetje vakantie Fietstocht over eiland voor dierenasyl M'burg Nieuw verkooppunt Europa benzine SBO heeft weer cursussen NECKERMAN ROYAAL VOOR MIDDLEBURGERS Woensdag 22 juli 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER t mm Opa AUTO'S GRAVEREN OP MIROTERREIN TIJDENS WINKELEN ETEN ONDER STOOM 55' En toen werd ik verliefd op Dik Niets is zo gewoon als een brood halen bij de bakker. Maar voordat het dagelijks op de toonbank ligt is er uren lang in een strak schema gewerkt. "Ik sta 'n nachts vanaf half drie te werken", vertelt Dik Huige van bakkerij De Vlieger in West-Souburg. Zes dagen in de week worden de ovens op gestookt en dit jaar vieren Dik en zijn vrouw Ankie het 75-jarig bestaan van De Vlie ger. "Ik begin in de nacht met bruin en wit. De oven moet flink heet gestookt worden en dan kan de eerste vracht erin. Hoe verder de nacht vordert, hoe meer we de temperatuur ia- ten zakken. Na de broden schuiven we de kleine broodjes naar binnen. Als die klaar zijn kunnen de taartbodems en ca kes gebakken worden". Bakkerij De Vlieger klinkt veel mensen bekend in de oren. Vroeger werd veel brood in de woonwijken uitgevent. Maar volgens Ankie Huige, dochter van bakker De Vlieger, zijn ze vooral beroemd om hun bolus sen. Lu dat lijkt te kloppen want tijdens de heropening van de bakkerij, vorige weck don derdag, vlogen er 600 bolussen per uur over de toonbank. "We hebben ieder jaar een deel van de zaak verbouwd en dit jaar, tijdens ons 75-jarige bestaan, is de winkel opnieuw ingedeeld. Dat was nodig omdat de winkel veel te klein werd. Ik kon mijn assortiment niet meer kwijt en als we veel klanten hadden dan stonden ze soms buiten in de rij. De zaak voldoet nu aan de moderne eisen. We laten de boel koelen door air-conditio ning en de bakkerij is van on der tot boven betegeld. Dat zorgt voor goede hygiëne", vertelt Ankie trots. "Mijn opa is hier in 1922 be gonnen en mijn vader heeft de bakkerij daarna overgenomen. Deze bakkerij is een echt fami liebedrijf. Toen ik met zeven tien jaar van school kwam, ben ik in de winkel gaan staan. La ter werd ik verliefd op Dik en die was toevallig banketbakker bij een zaak in Middelburg. Toen Dik uit dienst kwam, kon die hier in dc zaak komen. Hij heeft het banketbakkersvak la ten varen en ging over op het broodbakken. Voordat wij hier in de zaak zijn gekomen hielp ik mijn moeder vaak. Vroeger gingen we met een handkar bij de mensen langs. In het Haven- dorp in Vlissingen had mijn moeder een uitleurwijk. Als ze dan 's morgens klaar was met uitventen stond ze daarna in de winkel. Mijn vader bakte dan van midden in de nacht tot aan het middag uur. Later ging mijn broer leu ren in Oost-Souburg". Dik komt even van achter de ovens vandaan, "het werk wat mijn schoonvader deed is in dc loop van de tijd wel veranderd. Uitleuren doen we niet meer en in dc bakkerij is een aantal ma chines gekomen. De oven hoeft niet meer op hout gestookt te worden, dat gebeurt allemaal electrisch. Toen de stroom een paar jaar geleden uitviel zaten we met de gebakken peren. Het was voor de zaterdagverkoop dus dan bak je meer. Per week gaan er zo'n 2.500 broden over de toonbank. Maar ik had dus een hele lading brood in de rijs- kast staan terwijl de oven uit viel. Als je niet op tijd kan bak ken dan rijst al het deeg 'de pan uit' en heb je er niets meer aan, dat was wel even paniek zeg. "Tegenwoordig bakken we niet alleen maar brood. De smaak van de mensen is veranderd. Toen wc twintig jaar geleden de zaak overnamen bakte ik voor 75% brood. Nu is het half om half brood en banket. Mensen zijn door de loop van de jaren steeds meer overgeschakeld op bruinbrood. Vooral volkoren doet het goed de laatste tijd. En het assortiment kleine broodjes ifi groter geworden, mensen ko pen vaker een lekker bolletje of een croissant je". Wat 75-jaar geleden begon als een bakkerijtje in de woning van een veearts is nu een grote zaak met vier bakkers achter dc oven en drie winkelmeisjes die de klanten bedienen. Ankie en Dik Huige Bij hel Miro Center in Vlissingen kunnen automobilisten vanaf don derdag 30 juli tot en met zaterdag 1 augustus hun autoruiten laten graveren met het nummer van het kenteken. Daarmee kan auto diefstal worden voorkomen. Want sinds 1 juli blijft elke auto zijn kenteken houden. Volgens de reizende onderneming die dit graveren doet, werkt zij te gen zeer lage prijzen. Per auto be draagt 'deze verzekering' een geeltje 25,—). Het graveren komt uit Engeland en Amerika overwaaien. De ploeg -gehuld in geel T-shirt- behandelt elke ruit. Als een dief desondanks deze auto meeneemt, moet'ie alle ruiten vernieuwen, een kostbare operatie. En als de kentekennummers er eenmaal in staan, plakt de ploeg graveerders er twee 'beschaafde stickers' op. De potentiële oplichter is dan in ieder geval gewaarschuwd. De operatie duurt niet lang. Tussen door kan men gewoon boodschap pen doen. Omdat er zoveel auto's worden gestolen, moeten de verzeke ringspremies fors omhoog. In Crijpskerke was het begin deze maand feest bij de firma Gebroe ders Bastiaanse. Dit transportbe drijf ontving zijn 25e Volvotruck. Het plaatselijke muziekkorps was aangetreden om de overhandiging van de sleutels bij te wonen. Op de foto geeft S. Dingemanse van Deltatrux uit Goes de sleutels aan Frans Bastiaanse. Broer Dries Bastiaanse kijkt toe. Deltatrux leverde alle auto's aan Bastiaanse. Dc inzet toont één van de eerste vrachtwagens van het bedrijf uit Grijpskerke. Tirzah Mieras, 23 jaar, woont sinds een jaar in Breda en werkt voor het vierde jaar bij de kassa in Miniatuur Walcheren. Zij doet va kantiewerk omdat ze de basisbeurs die ze voor de kunstacademie Sint Joost in Breda krijgt, nou niet be paald een vetpot vindt. Ze komt oorspronkelijk uit Zeeuwsch- Vlaanderen maar heeft het de af gelopen jaren vanwege haar zo- merwerk haar blik op Middelburg gericht. Daar volgde ze de avond havo waardoor ze het hele seizoen, van april tot oktober, kon werken. Nu ze eenmaal op de kunstacade mie is beland, werkt ze alleen nog in de weken die ze vrij heeft. "Maar gelukkig ga ik ook nog met vakantie", vertelt ze. "Begin au gustus ben ik twee weken naar Schotland". Eerder werkte Tirzah bij V en D maar dit bevalt haar beter. "Ik werk hier met een leuk groepje mensen die Miniatuur draaiend houdt. Het is wat persoonlijker dan bij een warenhuis en als het niet zo druk is, kan ik wat lezen. Maar het liefst heb ik dat er veel mensen komen. "Over drukte heeft ze niet te kla gen. Terwijl dc regen gestaag valt is er een constante stroom bezoe kers die om haar aandacht vragen. Als vijf jongere bezoekers maar *Tirzah Mieras in kaartjes. haar huisje met informatieboekjes en twee kaartjes kopen is ze er als de kippen bij om ze terug te fluiten an alsnog het juiste bedrag te laten bepalen. Maar naast de 'vrekkige' Nederlanders komen er ook veel toeristen van over de grenzen. Of ze nu in het Frans of in het Duits wordt aangesproken, ze handelt het vlot af, alsof ze haar eigen taal spreekt. "Omdat ik hier nu al weer een paar jaar zit, haal ik de Fransen en Belgen er zo uit. Die herken je als ze over het pleintje aan komen lopen. "Het werk gaat haar goed af en haar baas, die even in het huisje bij de ingang komt staan, lijkt te vreden over haar doortastende op treden achter de kassa. Haar boekje voor dc verloren uurtjes verhalen van Alfred Hitchcock, ligt voorlopig in een hoekje te wachten. "Ik werk maar halve da gen, dat is natuurlijk een hele leu ke kant aan dit vakantiewerk. Zo hou je nog genoeg tijd over om toch een beetje vakantie te heb- Autobedrijf Joosse in Nieuw en St. Joosland heeft een geheel nieu we ondergrondse opslaginstallatie voor motorbrandstoffen. Daar door is het nu mogelijk om lood vrije benzine te leveren, nl. de Euro-super, de vervanger van loodvrije benzine. Autobedrijf Joosse beschouwt zich nu als het bedrijf met de pri meur aan de weg naar Veere en richting westelijk Zuid-Bcveland. Overigens is de onderneming er trots op dat ze dezelfde prijzen hanteren als zelfbedie ningstankstations. ben. Met lekker weer kan ik dus gewoon naar het strand". De Stichting Beroepsgerichte Opleidingen (SBO) begint dit jaar weer met cursussen, onder andere in Rotterdam en Breda. De SBO biedt opleidingen die sterk zijn af gestemd op eisen en wensen van het bedrijfsleven. Schoolverlaters kunnen door de vakgerichte trai ningen en cursussen hun aanslui ting op het bedrijfsleven be vorderen. Het SBO verzorgt opleidingen voor tolk-vertaler Engels, Spaans en Frans, geeft informatica opleidingen en leidt op voor prak tijkdiploma's .boekhouden, mid denstandsdiploma, en marketing. Ook vaardigheidstrainingen ho ren tot het pakket. Op dinsdag 4 en woensdag 5 augustus houdt het SBO informatieavonden in Ami- citia in Den Haag. informatie is te verkrijgen op telefoonnummer 03402-37647. *l)e heer Sumampouw *De familie Zijlstra Van de 400.000,aan prijzen die Neckerman, het postorderbe drijf, onlangs uitdeelde, ging 20.000 gulden naar Middelbur gers. De familie Zijlstra ontving 17.500,— gulden en de heer W. Sumampouw kreeg 3000,van het bedrijf. Sandra Reemer over handigde de prijzen in het Marriot-holel in Amsterdam. Vol gens Neckerman hadden veel meer mensen een prijs kunnen krijgen. Veel winnaars stuurden hun for mulier niet terug en daardoor bleef de prijzenpot 'beperkt' tot vier ton. Niettemin overschreed het totale bedrag voor prijzen de één miljoen gulden. Voor volgend jaar verwacht het postorderbedrijf in Hulst dat volgend jaar meer deelnemers zijn te tellen en dus ook het prijzen bedrag hoger zal zijn. Een lekker georganiseerd fietstochtje meemaken, kans op een aantrekkelijke prijs en dan ook nog een goed doel dienen. Dat kan woensdag 29 juli. Bij negen Walcherse VVV's kunnen dc fietsers vertrekken. De organisatie is in handen van de Lions- club Walcheren in samenwerking met de VVV Oostkapelle. De opbrengst is bestemd voor het dierenasyl Middelburg, waar de behoefte aan een goed uitgeruste dokterskamer nijpender is dan ooit. Een autoreis naar Engeland voor twee personen en een mi nicruise (heen en weer Sheerncss ook voor z'n tweeën, zijn de prijzen die de Lionsclub in de wacht wist te slepen en die onder de deelnemers worden verloot. De startplaatsen: Vlissingen, Middelburg, Veere, Vrouwenpolder, Oostkapelle, Domburg, Westkapelle, Zoutelande en Koudekerke. Ook vorig jaar hielden de Wal cherse Lions een dergelijke tocht. Het regende toen pijpestelen, waardoor de tocht letterlijk in het water viel. Flet handjevol deelne mers trapte toen slechts vijfhon- *De heren M.B. Heijting sr van de Lions Walcheren en Hofman van het Middelburgse asyl bij de hokken waar de dokterskamer moet komen. Wie eens op een andere manier wil eten, kan terecht bij de Stoom tram Goes Borsele. Op de woens dagen 22 en 29 juli en 5 en 12 au gustus wordt in de restauratiewa gen van dit nostalgische treinstel een driegangen menu geserveerd, terwijl de trein door de Zak van Zuid-Beveland toert. Een glas wit te wijn behoort bij het menu. Op die woensdagen vertrekt de trein om 18.30 en om 19.45 uur. De terugkeer is telkens om 21 uur. Bij reservering dient te worden verteld van welke trein men ge bruik wenst te maken. Behalve de 19,50 voor het menu, dient de culinaire passagier zich ook te ver zekeren van een treinkaartje twee de klas. Voor reserveren: 01100-27482. derd gulden bij elkaar. Het Mid delburgse asyl heeft minstens zes duizend gulden nodig om een goe de behandelkamer in te richten voor de dierenarts, zegt B. Hof man, secretaris van het dieren asyl. "De dokter komt een keer per week. Ook krijgen we eens per maand controle. We moeten namelijk voldoen aan voorschrif ten zoals hygiëne". De Middel burgse opvang voor huisdieren heeft trouwens nog een aantal wensen. Hofman hoopt naast de twee te bouwen hokken waar nieuwe dieren in quarantaine moeten, nog een aantal te kunnen realiseren. Voorlopig ontbreken daar de financiën voor. De deel nemers aan de fietstocht volgende week woensdag kunnen bij elke VVV apart starten. Wie alle ne gen genoemde bureaus voor vreemdelingenverkeer aandoet ontvangt een medaille en een vaantje. Wie wil deelnemen aan de verloting met de 'Engeland- prijzen' dient minimaal zes stem pels van verschillende VVV's te hebben op de kaart. Welke dat zijn, dat maakt niet uit. Er is trouwens ook geen voorgeschre ven route. Kris-kras mogen de fietsers het eiland over als ze daar zin in hebben. Behalve de Olau, (de schenker van de prijzen) is ook de Rabobank sponsor.

de Faam | 1987 | | pagina 11