in Midden Zeeland PIANIST JOHAN CLEMENT: Emoties omzetten in klanken Telecommunicatie van dichtbij bekeken?? 16 juli - 22 juli FILM PODIUM EXPOSITIE PTT PAKT UIT OP DAMPLEIN Lezen Meccano draait week lang oude Bondfilms Zomerfeest vol Souburg verrassingen Zeeuwse popgroepen bijeen in handige popinfoboek DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 15 juli 1987 Mazzel Swinger Wereldniveau GEZIEN Kennis over het heden Als kleine vent trommelt hij met pollepels op het koekblik. De/e geluidsexplosie wordt door het ouderlijk gezag getemperd door simpelweg het blik te vervangen door een schoenendoos. Het ritmisch gekleun kan echter ongestoord doorgaan, wordt zelfs gestimuleerd. Dat is niet zo verwonderlijk als Johan Clement vertelt over zijn jeugd en zijn muzikale ouders. Moeder zingt klassiek terwijl vader, uit pure liefhebberij, klanken tovert uit accordeon en mondharmonica. Thuis slaat ook een piano. Me lodietjes van de radio die lekker in het gehoor liggen, worden met één vinger door Johan nagespeeld. Met zo'n sterk ontwikkeld muzikaal gehoor is een plaats op de muziekschool aannemelijker dan een vaste plaats in het voetbal elftal. Op tienjarige leeftijd leert hij noten lezen op de muziek school. Privélessen volgen. Na de middelbare school staan Jo- han's ouders er op dat zoonlief een plaats verovert in de burger maatschappij. Hij kan zich in dat besluit vinden. Zijn eerste baan is op de Roosendaalse drukkerij van Jack van Poll. Van Poll is een zeer verdienstelijk en veel gevraagd jazzmusicus in de jaren zestig en zeventig. Maar de liefde voor het zetten van letters zit bij Clement niet zo diep als die voor het spelen van noten. In 1980 doet de dan inmiddels 25-jarige Clement toela tingsexamen voor het Rotterdams Conservatorium. Hij droomt van een carrière als die van Oscar Peterson, zijn grote voorbeeld in die tijd. Op het conservatorium speelt en luistert Johan naar jazz. In z'n vrije tijd werkt hij met verschillende combo's. Zekatel -de Zeeuwse kabeltelevisie maatschappij- is tijdens de stadhoudersfeesten sponsor van het Clark Terry Kwartet. Deze Amerikaanse trompetgigant valt op zaterdagmiddag 5 september op de Middelburgse Markt te beluisteren. Hij wordt begeleid door de Belgische bassist Roger Vanhaverbeke en drummer Freddy Rottier. Op piano speelt het Roosendaalse talent Johan Clement. Deze 32-jarige pianist, die tot een van de toppers van de bebop jazz behoort, is een veel gevraagd musicus. De wat introverte Clement begeleidt veel Amerikaanse topsolisten die Europa aandoen. Het Clark Terry Kwartet, dat gecontracteerd is door Zekatel, is voor eenmalig optreden in ons land. Reden om pianist/begeleider Johan Clement eens voor het voetlicht te brengen. Eind 1983 wordt hij gevraagd voor zijn oude baas Jack van Poll in te vallen, die met 40 graden koorts op bed ligt. Een snabbel in "De Panne" met Roger Vanha verbeke op bas en Freddie Rottier op slagwerk wacht. Met knikken de knieën reist Clement af naar Belgisch zuidelijkste kustplaats. Vanaf dat moment is hij vaste pi anist van dit illustere Belgische tweetal, dat sinds mensenheuge nis een pleitbezorger is van de be bop jazz. Voorwaar een buiten kans voor een beginnend be roepsmusicus die voor deze rich ting kiest. Of zoals Johan zegt: "Ik viel gelijk met m'n kont in de boter". Het spelen met Vanhaverbeke en Rottier en een onafzienlijke rij Amerikaanse stersolisten heeft grote invloed gehad op zijn spelstijl. Clement: "Mijn grote voorbeelden waren Oscar Peter son en Monty Alexander. Maar de laatste jaren heb ik naar tal van pianisten geluisterd: van Hank Jones tot Chic Corea en al les wat zich daartussen bevindt. Elk van die pianisten heeft iets ei gens. Door goed te luisteren doe je ideeën op die je in je eigen spel kunt verwerken. Natuurlijk speel je geen solo's van anderen noot Filmhuis Meccano in de Pauw poort besteedt van 16 tot 23 juli aandacht aan het 25-jarig jubi leum van de James Bond films. Iedere avond van de week draait één van de 7 topsuccessen van Bond. "The best of Bond" begint iedere avond om 21.30 uur. Het programma: do. 16 juli From Russia with love, vr. Goldfinger, za. You only live twice, zo. live and let die, ma. The man with the golden gun, di. The spy who lo ved me. Wo. For your eyes only. Het parkeerterrein naast "De Zwaan" in Oost-Souburg wordt vrijdag 17 juli omgetoverd in een feestplein met dansvloeren barbe- ques. Er verrijst een grote tent met een podium waarop country- zangers optreden. Vrijdagavond is er voor de liefhebbers een dart- toernooi en een Bullseye-toer- nooi. Naast een gooi met de darts kunnen bezoekers ook barbe- quen. Zaterdag 18 juli staat in het teken van de kinderen. Rond 15 uur komt het clownsduo Ponko en Donko een act opvoeren voor kinderen tot tien jaar. De barbe- ques roken vanaf 20 uur voor een heerlijk stukje vlees en onder de gezellige muziek van de country band High-Noon en Sandwich kunnen de beentjes van de vloer of kan men rustig zitten wachten op het resultaat van het smeulen de vuur. Kaarten voor het zomer feest zijn te bestellen op telefoon nummer: 01184-61252. voor noot na. Maar er blijft altijd wel iets hangen". "Als ik mijn spel analyseer dan deel ik me in bij de swingpia nisten. Ik ben en voel me een swinger, een ritmische pianist. Het accent ligt bij mij meer op het ritme dan op harmonie en melo die. Je kunt me vergelijken met een drummer die in plaats van de trommels en bekkens de piano- toetsen roert. Ik werk graag met verschillende cross-ritmes om een nummer lang spannend te hou den. Dit opzettelijk veranderen van de ritmiek is soms gewild in tegenspraak met het oorspronke lijke ritmische schema. Door al dus vlugger of trager te musice ren, worden ongewone climaxen bereikt die een nieuw beeld schep pen, dat varieert van ingetogen heid tot opzwepende uitbun digheid. "Als begeleidingstrio weten we wat we aan elkaar hebben. Rasmusici als Vanhaverbeke en Rottier voelen me feilloos aan. Dat gaat intuïitief. Tempiversnel- lingen, het overnemen van solo's, het leggen van accenten, het kie zen van het juiste akkoord. Het is als een goed geoliede machine die het op mindere dagen nog op haar routine haalt. Daarnaast word je sterk beïnvloed door wie je bege leidt. Elke solist speelt anders. We zijn niet altijd in staat om met zo'n solist van tevoren uitgebreid te repeteren. Vaak weet je op het Johan Clement op Fender piano begeleidt de Amerikaanse saxofonist Teddy Edwards. Op bas Roger Vanhaverbeke. Inzet: Johan Clement: een ritmische pianist. allerlaatste moment pas welke stukken er worden gespeeld. De arrangementen nemen we dan droog door, zoals wij dat noe men. Met alleen techniek red je het dan niet. Het gaat er echter om dat je kunt spelen wat je voelt. Het is de kunst je emoties om te zetten in klanken. Dat is eigenlijk de boei waarop mijn muziek drijft". Met veel jazzmusici van wereldni veau heeft Clement gespeeld. Om een paar te noemen: Johnny Grif fin, Jerome Richardson en Toots Thielemans. Clement noemt die personen evenwichtige musici die hun zaakjes goed in orde hebben, ook op privé gebied. Denk echter niet dat het model-vaders zijn die elke avond met de voeten in de pantoffels trouw naar de t.v.-buis kijken. Het zijn mensen die er ei gen gewoontes op nahouden. Zo heeft Johnny Griffin voor zijn Hollandse vrouw een kasteel in Zuid-Frankrijk gekocht. Maar de kasteelheer zelf is altijd op toer- nee. Die moet elke avond zijn creativiteit kwijt in zijn tenorspel. Maar uit Johan's woorden blijkt ook dat het niet altijd rozegeur en maneschijn is. In zo'n geval duurt een toernee erg lang. Vooral om- De reizende tentoonstelling van het PTT district Breda, die vrij dag door loco-burgemeester mevrouw S. Boersma-Smits- kamp is geopend, wil bezoekers laten zien hoe het met de stor machtige ontwikkelingen van de telecommunicatie staat. In de openingstoespraak waar schuwde de loco-burgemeester al voor de misvatting dat méér tele-communicatie voor meer begrip en gelijke kansen zorgt. De informatie gever dient be langrijke keuzen te maken bij het gebruik van de communica tiemiddelen. Als dat gebeurt is het volgens baar een goede zaak dat mensen kennis kunnen nemen van steeds meer zaken. "Telecommunicatie kan in spraak en openbaarheid bevor deren", zo jubelde Boersma. Ze sprak de hoop uit dat de Middelburgers die klachten hebben over de ingepikte par keerruimte of de ontsierende buit op het Damplein wat mil der gestemd zijn na een bezoek aan de tentoonstelling. Rondkijkend in de tentoonstel lingstent, die gratis toeganke lijk is, vraag je je af of er wer kelijk sprake is van het dichter bij brengen van ingewikkelde communicatietechnieken. Dichterbij brengen van de PTT, dat wel! De "jongens van de telefoon" proberen prachti ge stukjes PTT promotie voor te schotelen als objectieve in formatie. Maar het is duidelijk, hier wordt de god van de tele communicatie aanbeden. En of er nu sprake is van meer demo cratie en inspraak dat is iets wat de PTT koud laat. Het is tenslotte een commercieel be drijf en vanuit dat oogpunt is de tentoonstelling opgezet. Di recteur P.R.M. Jansen schrijft het in zijn uitnodiging: "De tentoonstelling geeft bezoekers een duidelijke beeld van de rol die PTT-telecommunicatie speelt bij de hedendaagse com municatie en informatie-over dracht". Toch is tijdens de tentoonstel ling veel te leren. De klakkeloze ophemeling van de steeds ver der uitdijende communicatie middelen kan bezoekers wak- kerschudden uit de droom. Ga daarom kijken naar de ten toonstelling "Telecommunica tie van dichtbij bekeken" en duik, eenmaal wakkergeschud, de bibliotheek in en lees eens wat over massacommunicatie. Want of meer informatie van steeds verder bijdraagt tot een betere wereld (inspraak, open baarheid, mevr. Boersma), dat is een vraag die steeds vaker met NEE moet worden beantwoord. Han Schouten dat je bij buitenlandse trips ook overdag op elkaar bent aangewe zen. Als voorbeeld noemt hij Art Farmer. "Farmer, een trompet tist die zijn sporen in de moderne jazz ruimschoots heeft verdiend, blijkt in werkelijkheid een onze ker mens die ook nog eens moei lijk z'n vrije tijd invult. De gods- ganse dag sleept hij zijn trompet mee om het op de meest vreemde plaatsen aan zijn mond in te zet ten. In de hal van het hotel, op z'n kamer, op het toilet speelt hij reeksen lange noten. Tijdens een concert geeft hij meerde malen blijk het moeilijk te vinden met jonge Europeanen te spelen. Het is net of hij te kennen geeft: het is jullie muziek niet. Aan de andere kant hebben ze het er moeilijk mee dat veel leeftijdgenoten weg vallen. Het is dan niet gemakke lijk te aanvaarden dat een nieuwe generatie zich aandient". Met de meeste Amerikanen vindt Clement het prettig en inspirerend samenwerken. "De meesten gun nen en geven je als begeleider de nodige ruimte en eer. Ze zijn gul met soloruimte en worden op hun beurt geïnspireerd als je met een interssant idee of een harmoni sche vondst voor de dag komt. Het publiek heeft dan bewonde ring voor de musici.Je ziet ze dan denken van "die jongen boft maar dat hij van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt". Daar zit een kern van waarheid in. Maar zoals altijd heeft een medaille twee kanten. Zo ben ik niet de enige die met de piano overweg kan op zowel klassiek als jazzge- bied. Er dient zich veel talent aan, dat puik begeleid wordt. De con servatoria, die steeds strengere toelatingseisen stellen, leveren he den ten dage all round leerlingen af. Dan is het geluk hebben waar je terecht komt. Ik trof het als aankomend beroepsmusicus met rasmusici als Vanhaverbeke en Rottier. Maar tegelijkertijd besef ik dat ik er nog lang niet ben. El ke dag is het oefenen. Dat is het lot van een beroepsmusicus. Diz zy Gillespie zei onlangs nog: "Als je een dag niet speelt, merk je dat. Als je twee dagen niet speelt, mer ken de jongens in de band het. Als je drie dagen niet speelt, weet heel de jazzwereld het". Niet al leen geldt zo'n uitspraak voor vandaag. Dat geldt ook over pak weg twintig jaar als een nieuwe generatie aanstormend talent zich aandient. Dat betekent altijd oefenen en je vernieuwen. Het publiek is kritischer en duidt het niet dat je louter op routine speelt. Die kracht om altijd te spelen, wil je aan de top blijven, moet je opbrengen. Dat kan en mag je nooit van anderen vragen en verlangen". Alhambra theater, Coosje Bus- kenslraat 144, tel. 01184-12260 Grand Theater Goes, Singelstraat 5A, tel. 01100-15165 Filmtheater Meccano, Pauw- poort 3, tel. 01180-33414 (reser veren alleen tussen 19 en 20 uur) Filmt heaterElectro, Kousteense- dijk 7, lel. 01180-30235 (reserve ren allen tussen 19 en 20 uur). DONDERDAG 16 JULI *Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 en 19 uur. 'Children of a lesser God'21.30 uur. *Meccano Mid delburg 'From Russia with love' 21.30 uur. *Electro Middelburg 'One flew over the cuckoo's nest' 20.30 uur. *Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 20 uur. VRIJDAG 17 JULI *Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19, 21.30 en 23.45 uur. *Alhambra II Vlissin gen 'Een avontuur met een staart je' 14 en 19 uur.'Children of a les ser God 21.30 uur. 'Sex op adver tentie' 23.45 uur. *Meccano Mid delburg 'Goldfinger* 21.30 uur. *Electro Middelburg 'One flew over the cuckoo's nest' 20.30 uur. *Grand TheaterGoes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 19 en 21.30 uur. ZATERDAG 18 JULI 'The living daylights' 14, 19, 21.30 en 23.45 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 en 19 uur. 'Children of a lesser God' 21.30 uur. 'Sex op advertentie' 23.45 uur. ^Meccano Middelburg 'You only live twice' 21.30 uur. 'De speur neuzen' 15 uur. *Electro Middel burg 'One flew over the cuckoo's nest' 20.30 uur. *Grand Theater Goes 'Police Academy 4' 19 en 21.30 uur. ZONDAG 19 JULI *Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 en 19 uur. 'Children of a lesser God' 21.30 uur.*Meccano Mid delburg 'Live and let die' 21.30 uur.*Grand Theater Goes 'Bam bi' 14 uur. Police Academy 4' 19 en 21.30 uur. MAANDAG 20 JULI *Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 en 19 uur. 'Children of a lesser God' 21.30 uur. *Meccano Mid delburg 'The man with the golden gun' 21.30 uur. *Electro Middel burg 'One flew over the cuckoo's nest' 20.30 uur. *Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy' 20 uur. DINSDAG 21 JULI *Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 en 19 uur. 'Children of a lesser God' 21.30 uur. *Meccano Mid delburg 'The spy who loved me' 21.30 uur. *Electro Middelburg 'One flew over the cuckoo's nest' 20.30 uur. *Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 20 uur. WOENSDAG 22 JULI *Alhambra I Vlissingen 'The li ving daylights' 14, 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissingen 'Een avontuur met een staartje' 14 en 19 uur 'Children of a lesser God 21.30 uur. *Meccano Mid delburg 'For your eyes only' 21.30 uur. *Electro Middelburg 'One flew over the cuckoo's nest' 20.30 uur. *Grand Theater Goes 'Bambi' 14 uur. 'Police Academy 4' 20 uur. De tweede editie van de gids "Popgroepen in Zeeland" is uit gebracht. Het Zeeuws servicebu reau voor jeugd- en jongerenwerk schrijft in het voorwoord dat pop muziek in Zeeland dynamisch en spannend blijft en roept zaalhou ders op om de bands meer kansen te bieden op de poppodia. Popmuziek doet het goed, blijkt uit de bezoekersaantallen bij Klomppop en "Hit'm Or Lose". De popgids geeft, op alfabetische volgorde gerangschikt, duidelijke informatie over de popgroepen, hun muziek en de contactadres sen. Verder zijn adressen van pop podia, jongerencentra en provin ciale organisaties ingesloten. Het hele scala van beginnende en lan ger bestaande bands lijkt nu ge vangen in een handig boekje. On ontbeerlijk voor de ware poplief hebber en de ondernemende zaal houder. Het Popinfoboek 1987 is verspreid over diverse jongerencentra, de culturele raden in verschillende plaatsen en is voor belangstellen den te koop voor 5,00 bij het servicebureau aan de Roozenburg- laan 89 in Middelburg. DONDERDAG 16 JULI Salsa festival, concert van Gru- po Chnaguë, tent Boulevard, Vlissingen. 20 uur. VRIJDAG 17 JULI Zomerfeest met open dart- en bullseye toernooi, Parkeerterrein naast "de Zwaan", Souburg, 20 uur. Salsa Festival, concert van Ru ben Salas y su Salsa-orchestra, tent Boulevard, Vlissingen, 20 uur. Orgelconcert van Jaco Simons, St. Jacobskerk, Vlissingen. 12 tot 12.30 uur. ZATERDAG 18 JULI Zomerfeest, optreden van clownsduo Ponko en Donko, 15 uur. Country time, met de bands High Noon en Sandwich vanaf 20 uur. Parkeerterrein naast "de Zwaan", Souburg. Beiaardconcert van Freek Bak ker, St. Jacobstoren, Vlissingen, van 15 tot 16 uur. Salsa Festival, concert van B.E.S.S. tent Boulevard, Vlissin- gen, 20 uur. ZONDAG 19 JULI Salsa festival, concert van Con- junto Paco y Sancho, tent Boule vard, Vlissingen, 20 uur. Artiestencafé, Middelburgs Mi- nitheater, 20 uur. MAANDAG 20 JULI Salsa festival, concert van Sal- juco, tent Boulevard, Vlissingen, 20 uur. Tentcampagne Youth for Christ, Meiveld, Middelburg, 20 uur. *Orgelconcert van Charles de Wolff, Gereformeerde Kerk (Schoolstraat) Vrouwenpolder, 20 uur. DINSDAG 21 JULI Tentcampagne Youth for Christ, Meiveld, Middelburg, 20 uur. Orgelconcert van Klaas J. Mul der met Canadees Jongenskoor "The British Columbia Boys Choir" uit Vancouver olv. Don Forbes. Nieuwe Kerk, Middel- burg, 20 uur. WOENSDAG 22 JULI Tentcampagne Youth for Christ, Meiveld, Middelburg, 20 uur. Exaudi zingt olv. Riet de Vlie ger, Hervormde Kerk, Zoutelan- de, 20 uur. WOENSDAG 22 JULI Tentcampagne Youth for Christ, Meiveld, Middelburg, 20 uur. Exaudi zingt olv. Riet de Vlie ger, Hervormde Kerk, Zoutelan- de, 20 uur. A RN EM UI DEN Surfhotel "Het Veerse Meer" (Oranjeplaat). Rien Baauw, olie verfschilderijen en aquarellen. Dagelijks geopend. MIDDELBURG Galerie l>au villier (L. Noordstraat 56). Gera DaUvillier en Wini Vader, schilderijen, the ma bloemen. Ma. l/m za. van 9 tot 18 uur. Galerie Het Dok (Dam 46). Her man Brood, schilderijen, krijt-en potloodtekeningen. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 uur en van 13 tol 17 uur. Galerie Wim Vader (Gortstraat 48). Wim Vader, schilderijen: landschap, zeegezicht en abstrakt. Ma. t/m za. van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 17 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Piet Rijken, schil derijen. Do. en vr. van 14 tot 17 uur, za. van 11 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Vera Galis, metalen objekten en Vanita Noest, tekeningen in ob jekten. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. T/m za. Pannering (Reigerstraat 9). Schil derclub van Andries Minderhout, schilderijen. Di. t/m za. van 9 lot 18 uur. Provinciehuis (St. Pieterstraat 42). Historische ambtskostuums. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Roosevelt Studiecentrum (Abdij). Leven en werk van drie Roose- velts: president Theodore Roose velt (1858-1919), presidentFran- klin Delano Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do. van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. PTT Telecommunicatie (Dam plein). Telecommunicatie van dichtbij bekeken'. Ma. t/m vr. van 10 tot 18 uur, za. en zo. van 12 tot 17 uur. De Vleeshal (Markt). Peter Ap- pleton, music from sculpture. Di. t/m za. van 11 tot 17 uur, zo. van 13 tot 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum p/a (Kousteensedijk 7). Joos Clijsen, waterproject. Ma. van 17.30 tot 21 uur. Di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Johan Nieuhof een reisverslag van een ambassadereis naar China in 1655. Ma. t/m za. van 10 tot 17 uur, zo. van 13.30 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen sedijk 7). Informatie over en mu ziek van George Gershwin. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. OOSTKAPELLE Boeken zijn er ook om ons het he den beter te laten begrijpen en te informeren over actuele Zaken. En zo verschijnen er steeds weer boeken die achtergronden belich ten en ons aan het denken zetten over belangrijke, eigentijdse ge beurtenissen of problemen. Hier zijn er een paar. Een boek van Toon Hermans is altijd de moeite waard. Als het humor brengt maar ook als het serieus is. Dat laatste is het geval met de zojuist bij de Fontein in Baarn verschenen uitgave Zet je hart uit je hoofd. Zoals bekend heeft Toon Hermans een hartope ratie ondergaan en in de maanden daarvoor, tijdens en na zijn ver blijf in het ziekenhuis heeft hij zijn ervaringen beschreven. Het werd een ernstig maar vooral een blijmoedig relaas, want Toon schreef dit boek vooral als een be moediging voor ieder die als pa tiënt of familie of vriend met deze operatie te maken heeft. Zijn boek steekt hen met recht een hart onder de riem. Prijs 14,90. Het alles onthullende verhaal over De ontvoering van Alfred Heineken wordt verteld in het zo juist verschenen boek van Peter R. de Vries, de journalist/schrij ver die als verslaggever van de Te legraaf de ontvoerders heeft ge volgd over de hele wereld. Eigen lijk wordt het verhaal verteld door Cor van Hout, de hoofdda der van de ontvoering. Het is een openhartig verhaal, geschreven in de ik-stijl, dat begint bij de voor bereiding en de eigenlijke ontvoe ring, en wat er de dagen daarna gebeurde tot de vlucht via Frank rijk, en het verblijf op het eiland Guadeloupe tot de uitlevering aan Nederland en het proces. Een ont hullend boek dat alle geheimen prijs geeft van de meest gerucht makende kidnap van deze tijd. Uitgave In den Toren/Baarn. Prijs 24,90. schilderijen van Klaus Kröger, Wolfgang Finck, Gilbert Swim- berghe, Philippe Vandenberg, Marian Plug en Tomas Rajlich. Dagelijksvan 11 tot 18 uur. Kasteel Westhove (Duinvlietweg 8). Han Koster, collages en schil derijen. Dagelijks van 11 tot 16 uur. Zeeuws Museum (Duinvlietweg 6) "Aai eens een krokodil", de huid van dieren en mensen. Tevens André Karman, schilderijen. Da- gelijks van 10 tot 17 uur. SEROOSKERKE Taverne van Molen De Hoop. Ri an Krull, pentekeningen. Dage lijks van 10 tot 21 uur. VEERE Grote Kerk (Oudestraat 26). 'De historie en het heden van Veere De aanleg van het kanaal door Walcheren', met reproducties van de fotograaf Preuninger (ca. 1873). 'De conservering van de kerk'. 'Boerenwagens van de Zeeuwse Inspan'. 'Het ontstaan van het Zeeuwse kleilandschap', 'De muskusrat en zijn bestrijding' en 'Schilderijen: "Land en Wa ter". Dagelijks van 10 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. De Schotse Huizen (Kaai 25). Kle- derdrachtmutsen uit de verzame ling van mevrouw Eva de Kram de Feijter en zilveren broekstuk ken uit particulier bezit. Op de scheeps- en visserijzolder enige scheepsmodellen uit de 17e eeuw van Marinus Schram. Tevens Werner Brattig, uit Solingen) schilderijen, fendiliage techniek en grafieken. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Zo., ma. en do. van 14 tot 17.30 uur, di., wo., vr. en za. van 10 tot 12.30 en van 14 rtot 17.30 uur. Foto Dert (Nieuwendijk 35). 'Fo to's van vroeger'. Openingstijden als winkel. Openbare bibliotheek (L. Zelke 91) Foto's, 'Zeeland in de jaren 1945-1955'. Ma. van 13.30 tot 20 uur. Di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. Stadhuishal (Stadhuisplein). Drie werelden van Air-brush. Bob Karsdorp, Cees van de Wetering en Lex de Meester met schilderij en, skulptuur en foto's. Ma. tot vr. van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Strandhotel (Boul. Evertsen 4). Marcel Robbe, olieverfschilderij en en tekeningen. Dagelijks geopend. Veerboot Vlissingen-Breskens. Willem van Anraad, pastels. Vitrine Walstraat - Lange Zelke. Surinaams Houtsnijkunst van Hugo Mayland. Openingstijden: winkeluren. Voormalige Schcldesmederij (Hoek Walstraat). 'Zes maal schilderen', olieverf- en acryl

de Faam | 1987 | | pagina 7