UW Ambassadeur opent V. O. C.-festival Werk in uit voering BBS tijdens zomer open Maquette Maisbaai Plan ter inzage G.S.D. Bijstand en detentie Onbezorgde vakantie in eigen hand Hinderwet Bestemmingsplan Verordening Colofon Week Thuis in Middelburg Zomer zwerfkaart DE FAAM Woensdag 15 juli 1987 nrcatie van dichtbij bekeken? Op het Damplein ifi IVfidcleibC^p, vantl juH t/m7augustus. Tafeltje Dekje Kamer Zeeland Tentoonstelling V.O.C.-festival Zeeland Opening door ambassadeur Deelnemende instellingen Vakantiebestemming Onderweg Nog meer tips Geen drugs Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. oor het oog van de Lange Jan BURO ■AANLOZEN SERVICE Eon «aroooo^sSng van p« te(ecommunka>e& Maandag t/m vrijdag 10-18 uurzaterdag en zondag 12-17 uur. Toegang gratis. 9 9 99 "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 20 tot en met 25 juli 1987. maandag gehakt, andijvie, puree dinsdag rundvlees, groentemix Mexico, aardappelen woensdag kwartponder, zingarasaus, sperziebonen, aardappelen donderdag karbonade, spinazie, aard appelen vrijdag spaghetti Bolognese met saus zaterdag wat de pot schaft Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg zal enige tijd duren. Er is tijdelijk één rijbaan af gesloten. Aan de Ka naai weg wordt mo menteel tussen het station en de Schroebrug een fiets- en een voet pad aangelegd. In de nacht van 18 op 19 juli zal in verband met werkzaamheden de spoorwegovergang bij de Nieuwlandseweg van 22.00 tot 09.00 uur voor alle verkeer zijn gesloten. De V.O.C. (Verenigde Oostindische Compagnie) vormt een hoofdstuk uit de Nederlandse geschiedenis. Dit hoofdstuk staat meer en meer in de belangstelling. Dit mede vanwege het succes van t.v.-series als "Nederlanders overzee". In de zeventiende en achttiende eeuw was de V.O.C. eigenlijk een gigantische multi national. Dit destijds grootste bedrijf van Nederland was opge bouwd als een uiterst vertakte organisatie met vestigingen over geheel Azië. Inmiddels kent ook een breed publiek de verrich tingen van de V.O.C. Echter, de geschiedenis van de V.O.C. kent ook facetten die ui terst onbekend zijn. Hierbij valt te denken aan de invloed van de V.O.C. op de scheepsbouw, op de cultuur, enz. Het Buro Baardozen Service zal, op een korte onderbreking na, de ze zomer geopend blijven, hoewel de openingstijden afwijken van het normale patroon. Het Buro is wegens vakantie gesloten tussen 20 en 31 juli. Hierna zijn de openingstijden maandag tot en met donderdag van 9 tot 13 uur. Op vrijdag is het Buro gesloten. De structuur van dit in zijn tijd sterk innovatief bedrijf omvatte zes Kamers, gevestigd in de ste den, die voor de oprichting van de V.O.C. in 1602, al actief waren op het gebied van de handel op Oost-Indië. De Kamer van Zee land, die in Middelburg was ge vestigd, was na die van Amster dam zonder twijfel de belangrijk ste pijler van de V.O.C.- organisatie. Ruim 20% van het hoofdkapitaal was in deze Kamer vertegenwoordigd. Inhakend op de ruime publieke belangstelling voor de V.O.C. is een tentoonstelling samengesteld, die dit en volgend jaar te zien zal zijn in de plaatsen waar in de 17e eeuw de Kamers van de V.O.C. waren gevestigd. Deze expositie is op 19 mei j.l. door Prins Claus in Hoorn officieel geopend. De komst van deze tentoonstelling naar Middelburg is voor een 20-tal instellingen uit Vlissingen, Zierikzee, Veere en Middelburg aanleiding geweest om nevenacti viteiten op te zetten. De initiatie ven van deze instellingen groeiden sterk uit tot een reeks van activi teiten. Dientengevolge ontstond de overkoepelende naam "V.O.C.-festival Zeeland". Het V.O.C.-festival Zeeland is ui terst veelzijdig van opzet. Het heeft veel te bieden, zowel voor een breed, algemeen publiek als voor hen, die wetenschappelijk geïnteresseerd zijn in het onder werp. Het festival is veelzijdig naar niveau, maar ook naar be lichting van aspecten. Zo wordt aandacht besteed aan de voorge schiedenis van de V.O.C., de in vloed ervan op de scheepsbouw', kunst- en land- en volkenkundige opvattingen. Kortom, het V.O.C.-festival Zeeland getuigt van een niet te onderschatten be tekenis. Alhoewel enkele onderdelen van het festival reeds van start zijn ge gaan, vindt er op donderdag 16 juli (morgen) ook een officiële opening van het festival plaats. De bouwcombinatie Maisbaai heeft een plan geproduceerd voor de invulling van het Maisbaaige- bied, het terrein dat wordt be grensd door het Kanaal door Walcheren, de Buitenhaven, het Balkengat, de panden aan de Dokstraat, de oude Werfstraat en de Nieuwe Poortstraat. Tot half 1985 werd een groot gedeelte van dit gebied in beslag genomen door de Vitrite fabriek. De fabriek is verplaatst naar het industrieter rein Arnestein. Andere nu nog op het terrein staande bedrijven zul len nog worden gesaneerd. Naar aanleiding van een in 1984 door het gemeentebestuur uitge schreven stedebouwkundige ideeënprijsvraag werd een streefstructuur opgesteld. In 1986 werd de Amsterdamse architect Aldo van Eyck aangetrokken als supervisor over het plangebied. Als eerste ontstond een ontwerp voor de uitbreiding van de Dok haven, door de Middelburgers ook wel "Balkengat" genoemd. Deze uitbreiding is thans in uit voering. De gemeente heeft de bouwcom binatie "Maisbaai" in de gelegen heid gesteld om nadere voorstel len te doen voor de invulling van het Vitrite gebied. In nauw over leg met de supervisor van Eyck werden daarbij de architectenbu- reau's L. Lafour/R. Wijk en Paul de Ley ingeschakeld. Deze voor stellen zijn uitgewerkt en aan de gemeenteraad gepresenteerd. De presentatie, bestaande uit een ma quette, een omschrijving en een aantal tekeningen zijn de komen de tijd als een kleine tentoonstel ling opgesteld bij het bureau Voorlichting van de gemeente, Stadhuisstraat 2. Een ieder die geïnteresseerd is in de mogelijke ontwikkeling van het Maisbaaige- bied wordt van harte uitgenodigd een kijkje te komen nemen. U moet echter wel bedenken dat het hier om een planopzet gaat en niet om een tot in de details uitge werkt plan. In grote lijnen komt het program ma neer op het bouwen van onge veer driehonderdzestig woningen, in alle categoriën, van woningwet tot luxe appartementen en cen trumvoorzieningen. De kleine tentoonstelling bij het bureau Voorlichting kan u een beeld geven van de wijze waarop de invulling van het gebied moge lijk zal plaatsvinden. De heer T. Akiyama, ambassa deur van Japan in Nederland, zal tijdens een speciaal openingspro gramma in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg deze officiële opening voor zijn rekening ne men. Burgemeester mr. C.G.J. Rutten zal de genodigden voor het openingsprogramma welkom heten. Ook zal hij het sluitings woord verrichten. Mevrouw G. de Vries-Hommes, gedeputeerde van de provincie Zeeland, zal ver der ingaan op het V.O.C.-festival Zeeland. Dr. Lequin, weten schappelijk onderzoeksmedewer ker van het centrum voor Japana logie en Koreanistiek van de Rijk suniversiteit te Leiden, zal een le zing verzorgen over "Samuel van de Putte, een Vlissingse landreizi- ger". Het openingsprogramma wordt muzikaal opgeluisterd door de Zeeuwse Koorschool onder lei ding van dirigent Evert Heijblok. Aan het V.O.C.-festival Zeeland nemen de volgende in Middelburg gevestigde instellingen deel: Zeeuws Kunstenaarscentrum, Middelburgse Tekenademie, Rijksarchief Zeeland, Zeeuws Museum, Zeeuwse Bibliotheek, Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, Stichting V.O.C.-publikaties Zeeland, Stu diecentrum Open Universiteit, Kamers van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland, Roo sevelt Study Center, Braderie commissie Middelburg, Provin ciale V.V.V., Stichting Filmthea ters Middelburg en het Middel burgs gemeentebestuur. Het Ste delijk Museum en de Stichting N.R.I. (Fort Rammekens) uit Vlissingen organiseren eveneens activiteiten, evenals het Gemeente-archief van Veere en het Maritiem Museum en het Streekarchivaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland te Zierikzee. Ook wordt aan het festival deelgenomen door het Amsterdams Historisch Museum. Vorige week is op dinsdag, woensdag of donderdag de nieu we wegwijzer van de gemeente Middelburg, "Thuis in Middel burg 1987/1988" genaamd, bij u in de bus gegooid. Deze informatiegids bevat vee! gegevens die voor u van belang kunnen zijn. Het gidsje vermeld namelijk adressen van verenigin gen, organisaties en instanties. Achter in het gidsje is een bon op genomen. Deze kunt u gebruiken wanneer gegevens van uw organi satie niet of onjuist vermeld zijn. Deze bon kunt u zonder postzegel sturen naar Bureau Voorlichting van de gemeente. Wij raden u aan uw oude gidsje, "Thuis in Middelburg 1986/1987", onmiddellijk bij het oud papier te doen. Hierdoor voorkomt u de kans dat u naar het oude gidsje grijpt. Tenslotte bevat het nieuwe exemplaar de meest recente gegevens. Burgemeester mr. C.G.J. Rut ten schreef in het nieuwe informatie gidsje een voorwoord. Verder slaat op de pagina's 4 en 5 ver meld hoe bij gevaar gehandeld moet worden. Wanneer bij u geen nieuwe infor matiegids werd afgeleverd, raden wij u aan contact op te nemen met het gemeentelijk Bureau Voor lichting, gevestigd op het adres Stadhuisstraat 2 te Middelburg. Dit bureau is bereikbaar op het telefoonnummer 01180-26251. In het vorige artikel overdit on derwerp is een hinderlijke fout geslopen, die bij deze zal worden gecorrigeerd. Tevens wordt aan dacht besteed aan de richtlijn van de GSD met betrekking tot de vergoeding voor reiskosten van bezoekende partners. Bijstand aan het achterblijvende gezin is mogelijk tijdens de deten- tieperioe van het gezinshoofd, voorzover een en ander niet van tevoren was te voorzien en men hiervoor had kunnen reserveren. Dit betekent, dat met een inko men op bijstands(minimum- loon)niveau het achterblijvende gezin over het algemeen wel bijstand ontvangt, die niet be hoeft te worden terugbetaald. Is het gezinsinkomen echter hoger en heeft men de detentieperiode ruim van tevoren zien aankomen, dan wordt bijstand geweigerd, of moet men deze geheel of gedeelte lijk terug betalen. Voor het bezoek aan een gedeti neerde kan als regel slechts bijstand voor reisgeld worden be taald aan gezinsleden.Onder ge zinsleden wordt verstaan; kinde ren en de partner met wie men al dan niet gehuwd, duurzaam sa menwoont en een gezamenlijke huishouding voert. Dergelijke uit gaven worden gerangschikt onder bijzondere kosten, waarvoor jaarlijks een eigen bijdrage geldt. Rekening kan worden gehouden met één bezoek per maand van twee personen of twee maal per maand van één persoon. Daaren boven is verstrekking van extra reisgeld mogelijk op grond van een door de reclasseringsvereni- ging of inrichting ingediend ge motiveerd bezoek. Voor een bezoek aan een gedeti neerde in het buitenland is over het algemeen geen bijstand mo gelijk. Kwaadwillende lieden weten met name in de vakantieperioden hun slag te slaan. Inbraken komen dan meer dan normaal voor. Geen wonder, want het wordt hen veelal erg gemakkelijk gemaakt. Ze worden als het ware uitgeno digd hun duistere praktijken uit te voeren. Woonhuizen worden niet op de juiste wijze achtergelaten of te eenvoudig is te zien dat de be woners voor een aantal weken af wezig zijn. Maar ook op de va kantiebestemmingen zelf handelt men dikwijls onzorgvuldig. Cara vans, tenten en bungalows zijn bijvoorbeeld nogal eens op een voudige wijze toegankelijk. En dat met alle gevolgen van dien. De politie probeert dat natuurlijk allemaal te voorkomen, maar kan dat niet zonder uw hulp. Wij wil len u daar in dit artikel meer over vertellen. U zult dan met ons tot de conclusie komen dat u een on bezorgde vakantie (grotendeels) in eigen hand hebt. De gelegenheid maakt de dief. In de praktijk ontstaat zo'n situatie maar al te gauw door een kleine onachtzaamheid. Veel misdrijven kunnen dan ook voorkomen wor den door een beetje zorgvuldig te handelen. Denkt u bij het onbe heerd achterlaten van uw woning vooral goed aan het afsluiten van ramen en deuren. Vergeet u voor al niet de w.c.-raampjes en de deuren van schuur, garage, kelder enzovoort. Laat beslist geen sleu tels aan de binnenzijde in de slo ten zitten.Controleer het hang- en sluitwerk op defecten. Sluit bin nendeuren niet af en doe dat ook nimmer met kostbaar meubilair. Extra braakschade kan daarmee worden voorkomen. Vanzelfspre kend moet u geen geld, kostbare papieren of sieraden thuis laten. In een kluis bij de bank liggen ze safe. Laat niet opvallend zien dat u weg bent. Plak dus geen briefje voor bijvoorbeeld leveranciers op de deur, waarop de vakantieperi ode staat aangegeven. Laat geen touwtje uit de bus hangen en sluit de overgordijnen niet. De planten laat u gewoon staan in de venster- bak. Etaleer geen kostbaarheden. Vraag familie, buren of kennissen uw brievenbus dagelijks leeg te halen. Ladders en andere dingen die inklimming kunnen verge makkelijken kunnen het best wor den weggezet. Gebruik registra- tiekaarten. Ze zijn er tevens voor fiets, auto en boot. Goed inge vuld zijn ze zeer waardevol voor de politie bij een aangifte van diefstal. Op deze wijze wordt de kans vergroot dat u de ontvreem de eigendommen terugkijgt. Zet uw fiets/brommer altijd op slot. Zelfs als u binnen stalt. Tijdens uw afwezigheid is het zinvol de banden te laten leeglopen. Dagen lang volle huisvuilzakken voor uw huisdeur kunnen bepaalde men sen ook op slechte gedachten brengen. Eenmaal aangekomen op uw va kantiebestemming wilt u vast on aangename verrassingen voorko men. Sluit daarom de auto, boot, caravan, bungalow of de hotelka mer goed af. Waardevolle voor werpen of goederen meenemen of in bewaring geven is eveneens een advies. Op plaatsen waar het druk is -het strand is daarvan een voorbeeld- moet u zo min moge lijk bij u hebben. Vooral geen sie raden of waardepapieren. Bc- waarcheques en betaalpas altijd gescheiden. Draag uw tas tijdens een wandeling altijd aan de kant waar de huizen staan. Iemand die langsrijdt wordt zo minder snel in de verleiding gebracht. Op de heen- of terugreis kan ook het nodige gebeuren. Als u onder weg parkeert of aanlegt sluit dan uw vervoermiddel met daarbij ca ravan of bagagewagen degelijk af. Geld en waardepapieren nooit daarin achterlaten. Laat niet iedereen zien wat u bij u hebt. Ca mera's, kijkers, radio's, e.d. dus niet in het zicht laten. Waardepa pieren, geld en paspoort zitten erg veilig in een zgn. halstasje. Denk verder eens aan de aanschaf van de speciale sloten voor caravans, aanhangwagens en boottrailers. Vertel familie of kennissen altijd wanneer en waar u met vakantie bent. Zorg ervoor dat ze bij nood in uw huis kunnen. Vraag ze een beetje op te letten en geef ze trein en vliegnummers door van vertrek- en aankomstpunten. Stel ze op de hoogte van het merk, ty pe en kenteken van uw auto. Zorg voor een geldig paspoort en no teer het nummer hiervan. Regel de verzorging van uw huisdieren. Zet elektrische apparaten uit en sluit gas en water af. Uw arts geeft u graag een internationale verklaring als u gebruik maakt van een injectiespuit. Schrijf uw bloedgroep, rhesusfactor, aller gie, vaccinaties en eventueel ge bruik van medicamenten op. Breng de reisapotheek op orde. In Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevol ge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend, dat: I. Autobedrijf Joosse v.o.f., Gildeweg 20 te 4383 NK Vlissin gen een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een herstelin richting voor motorvoertuigen annex benzine-verkooppunt op het perceel Oude Rijksweg 60 te Nieuw- en St. Joosland, ka dastraal bekend gemeente Middelburg, sectie X, no. 2183; II. Koperslagerij de Nood Middelburg B.V. in oprichting, Oost- perkweg 5-7 te 4332 SB Middelburg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor het oprichten en in wer king hebben van een koperslagerij op het perceel Oostperkweg 5-7 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie N no. 308 en dat zij voornemens zijn de gevraagde vergunningen te verle nen onder voorwaarden. Ingaande heden liggen de aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken alsmede de ontwerp-beschikkingen elke werkdag van 8.30 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.30 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken ter ge meentesecretarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen op de aanvragen. Genoemde aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken en de ontwerp-beschikkingen liggen hier eveneens ge durende een maand buiten de werkuren ter inzage op donder dagavond van 1 8.00 uur tot 21.00 uur. Indien op die avond in zage wordt verlangd dient dit van tevoren telefonisch te wor den aangevraagd, telefoon 01180-26251, toestel 413. Bij d,e stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. Schriftelijke gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen kunnen bij hun college worden ingediend tot 15 augustus 1987. De persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden indien daarom wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelij kertijd met het bezwaarschrift worden ingediend. Indien daarom wordt verzocht (telefoon 01 180-26251toestel 41 3) kan in de periode van 30 juli 1 987 tot en met 7 augustus 1987 een openbare zitting worden gehouden, waarop monde linge bezwaren naar voren kunnen worden gebracht en waarbij tevens gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwis- seling. Zij vestigen er de aandacht op, dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer van genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe rede lijkerwijs niet in staat te zijn geweest later beroep kunnen in stellen bij de Kroon tegen de genomen beschikking. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Buitengebied teneinde de bouw mogelijk te maken van: a. 14 woningen aan de Kerktoren/Klokketoren in Reijershove; b. één vrijstaande woning met garage aan de Oude Vlis- singseweg. De bouwplannen en schetsplannen van de voorgenomen her zieningen van het bestemingsplan liggen met ingang van vrij dag 1 7 juli 1 987 gedurende veertien dagen ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dit voorne men, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan het college. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van de raad van 19 januari j.l. de 17e wijziging van de Algemene Politieverordening Middel burg is vastgesteld. Deze wijziging voorziet onder meer in de wijziging van een aantal artikelen betreffende het maken van muziek met geluidsapparaten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben deze wijziging in hun vergadering van 16 juli j.l. goedgekeurd. Het betreffende gedeelte van de Verordening tot wijziging van de Algemene Politieverordening ligt met ingang van heden ge durende drie maanden voor een ieder ter inzage op de afdeling Algemene Zaken op het adres Lange Noordstraat 1 Een dag onbeperkt bussen in uw zomervakantie. Ook de bus brengt u namelijk naar de mooiste plekjes en de aardigste attracties. Met de Zomer Zwerf- kaart kunt u met het stads- en streekvervoer door heel Neder land reizen. De Zomer Zwerfkaart is speciaal voor mensen die als groep reizen. Als groep geldt twee of meer rei zigers. De prijs van de Zomer Zwerf kaart is 9,— per persoon. Twee reductiegerechtigden (dat zijn kinderen van 4 tot en met 11 jaar, houders van een pas 65 en hon den) kunnen samen op één kaart je reizen. Eén reductiegerechtigde betaalt dus ook 9,—. Een gezin van bijvoorbeeld twee ouders, een kind van 9 jaar en een hond be taalt dus 27,— (3 x 9,—) voor een dag in de bus. Het kind en de hond kunnen immers samen op één kaart reizen. Gaan opa en oma ook nog mee en zijn beiden in bezit van een pas 65, dan kost een dag bussen 36,— (4 x f9,-). In de folder "Kriskras door Ne derland met de Zomer Zwerf kaart in de hand" vindt u meer informatie. Deze folder is ook bij het gemeentelijk Bureau Voor lichting verkrijgbaar. iedere tent, caravan, boot en auto behoort een goede brandblusser aanwezig te zijn. Eenmaal op uw vakantiebestemming aangekomen is het van belang u op de hoogte te stellen van aanwezige vluchtwegen. Het meenemen van drugs naar het buitenland is uit den boze. In vele landen staan daar jarenlange ge vangenisstraffen op. En dat is be slist geen bangmakerij. Vreemde landen hebben voor ons vreemde wetten. Slaappillen, zenuwpoe ders, pijnstillende en verdovende middelen kunnen in verre steden en aan warme grenzen ernstige moeilijkheden geven. Bij narig heid direct contact zoeken met Nederland en consulaire hulp vragen. Gratis folders over de in dit ver haal behandelde onderwerpen kunt u halen bij de gemeentepoli tie of in de gemeentelijke voor lichtingswinkel. Een prettige va kantie en een behouden thuiskomst.

de Faam | 1987 | | pagina 5