'Zoals de klok in Vlissingen tikt, zo tikt ze nergens' JEUGDCIRCUS BONGO REIST DOOR ZEELAND Wielerronde Dauwendaele met amateurs en skeelers ^misoN 1/feK U 0P DE HOOGTE haak m op priistreffers OPRUI ooft man HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN SAMIERA DOET HET OOK MET SLANGEN in een perfekte J. .P. A. Rossël UNIEK IN ZEELAND UW JEANSSH0P KLEINERE MATEN t/m 176 BON JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. BRADERIECOMMISSIE SCHREEUWT HET OVER DE DAKEN: Spanning en sfeer Mens en dier Amateurtoneel tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen IN DE oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: c. c. v. d. oosterkamp, 01184-79548. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Het van de daken schreeuwen was ze niet hoog genoeg. Daarom zochten ze maar het punt op dat hoven de stad tornt, de St. Ja- cobstoren. En daar schreeuwden ze het over de daken: 'Zoals de klok in Vlissingen tikt. zo tikt ze nergens'. De braderiecommissie in Vlissingen in actie. Maar waar om zoveel inspanning en dan ook nog zoveel enthousiasme? "Kijk", antwoorden de commis sieleden. De organisatie draait op volle toeren. Winkeliers, mensen van de horeca en van het sociaal cultureel werk zijn al maanden in de weer. Bovendien staat de klok op de St. Jacobstoren centraal tij dens de braderie van 20 tot en met 22 augustus". Dan verklappen ze dat er een spel wordt gespeeld on der de titel 'tijd is geld'. Daarvan De leden van de braderiecommissie inspecteren de klok van de St. Jacobstoren. Wi 1 smmmmrmü ireu- Bongo .5 dc kemende weken in dc volgende plaatsen tc zien donderdag 16 juli Burgli Haamstede vrijdag 17 juli Vrouwenpolder zaterdag IS juli Domburg maandag 20 juli Pekclmge Oostkapclle dinsdag 21 juli Wcstkapelle woensdag 22 juli Dishoek donderdag 23 juli Scheldenoord Baarland vrijdag 24 juli Schonevcld Brcskens zondag 26 juli (.roede maandag 27 juli Zonncweclde Nieuwvhet dinsdag 2S juli Cadzand woensdag 29 juli /winhoevc Re tranehement dondeidag 30 juli Schotsman Kam perland vrijdag 31 juli Bremhoeve Rencsse zondag 2 augustus Duinhoeve Burgh Haamstede maandag 3 augustus Dishoek dinsdag 4 augustus Wcstkapelle woensdag S augustus l'ckeltngc Wcsi kapclle donderdag 6 augustus Scheldcnoord Baarland zullen de bezoekers veel merken. "En daarom was het zo belang rijk om in de hoogte te klimmen en de klok van de toren te in specteren". De braderiecömmissie is voorne mens om van de driedaagse jaar markt een fantastisch festijn te maken. En de klok gelijk zetten - zo vatten ze hun opzet geheimzin nig samen - is juist dit jaar hard nodig. De Groningse fakir en buikdanse res Samiera komt ook nu weer naar Middelburg. Ze verzorgt op Plein 40 een optreden. Dat ge beurt op donderdag 16 juli, de folkloristische dag. Als de ringrij- ders /(met sjezen) op het Molen water klaar zijn. begint de exoti sche artieste met haar nummer: buikdansen met in het voorpro gramma een act met slangen, aan vang 19.30 uur. Vorig jaar zorgde dc charmante danseres voor opschudding in Middelburg, toen ze aankondigde haar buikdansnummer 'topless' te willen doen. Dit jaar is ze wat gematigder, vooral geschrokken door het harde 'nee' van de hoofdstedelijke politie een jaar geleden. Maar niettemin: ze zorgt toch voor de nodige oohs en aahs bij het publiek. Zowel haar spel met de slangen als het heupwiegen zijn imponerend. 'We begrijpen vaak meer van de kinderen dan de ouders' Wie een - ver - buitenland heeft geproefd, kan terug thuis maar moeilijk aarden. Zo verging het ook de achterhoeker Ben Diks. Het was weliswaar oorlog in Nieuw Guinea waar hij als soldaat naar toe was gestuurd, maar het leven daar - het volk en de cul tuur - was zo verrassend vrij, dat hij - weer terug en de oorlog verloren - zelfs met een eigen café de Hollandse kneuterigheid als een hete adem in de nek voelde. Pas toen de nu 45-jarige Diks tien jaar geleden besloot om met een zelf opgezet circus op pad te gaan, viel een zware last van zijn schouders. Zijn vrouw Tine sloot zich drie jaar later bij hem aan. Samen reizen ze -sindsdien acht maanden per jaar door de Nederlandse provin cies om er de jeugd te vermaken met hun Circus Bongo. Nog tot en met 9 augustus zijn ze te bewonderen in Zeeuwse plaatsen en campings. Ad Hanneman sprak met het echtpaar na een voorstelling in Hilversum, waar ze ondanks de concurrentie van het Chinese Staatscircus en een brandende zon op het tentdoek voor volle tribunes speelden. De pronte presentatrice van daar net zit ineengedoken. Tine Diks moet op adem komen. Twee uur lang heeft ze in volle concentratie Hilversumse kinderen weten te boeien voor de artiesten in de piste. Soms wil ze na meerdere voorstellingen niemand zien. "Laat hèm maar praten", zegt ze zuchtend en knikt in de richting van haar man Ben. Hem op de praatstoel krijgen is niet moeilijk. Een man - zo lijkt het - die het cir cus zelf heeft uitgevonden. Na aandringen komt de circusvrouw er toch bijzitten. Circus. Het wordt vaak aange kondigd als vermaak voor groot en klein. Toch koos het echtpaar Diks voor jeugdcircus. Ben ant woordt logisch. "Voor ouderen moet je echt met klasse-artiesten komen. Bij kinderen gaat het veel meer om de sfeer. Daar gaat het niet om de vraag of een acrobaat drie salto's maakt of dat een jongleur het met tien ringen doet. Wat belangrijk is, is dat de kinde ren serieus worden genomen. In een hoog tempo moeten de num mers elkaar opvolgen. En... kin deren willen een clown zien die de mist ingaat. Je moet de spanning oproepen over de vraag of dat nu wel of niet gebeurt". In de voorstelling viel op dat zelfs de allerkleinsten - op één na heel even - stil bleven. Kinderen zijn snel afgeleid, was de wetenschap van de verslaggever. En hij ver baasde zich er over dat de ar tiesten van Jeugdcircus Bongo steeds weer in staat waren om het jeugdige publiek en dus het pro gramma - voor afleiding te behoe den. Tine Diks lacht. Ze zegt er pas wat over na een blik op haar man. "Dan heb je gelukkig niet gemerkt dat er vandaag toch nog één en ander verkeerd ging. Wat? Nee. Dat zeg ik niet. We hebben het kennelijk goed opgevangen". "Kinderen zien graag de liefde tussen mens en dier", vervolgt Ben. Hij verwijst naar de voor stelling waar een Tsjech spelen derwijs twee poedels op hoog ni veau kunstjes laat doen. "Het contact tussen mens en dier in de piste is enorm belangrijk voor de aandacht die wordt gegeven. Dat wordt gewaardeerd", weet hij heel zeker. Volgens Tine en Ben moeten de kinderen optimaal bij de voorstel ling worden betrokken. Ze regel matig naar voren halen om ergens aan mee te doen sleept de kinde ren mee. "Ze vinden het prachtig als ze op een pony mogen rijden of als ze tijdens de Indianenact de pijl uit het hout mogen halen. Ik heb wel eens de indruk", Tine is pertinent in die uitspraak, "dat we vaak mèèr van de kinderen be grijpen dan de ouders. Zo was er eens een doofstom meisje dat de vinger opstak om mee te doen. Ik wees op haar. Ze kwam, maar haar moeder wilde haar tegen houden. Toen werd verteld dat het kind doofstom was, heb ik ge zegd, laat dat maar aan mij over. Het kind begreep onmiddellijk waar het om ging en in een mum van tijd was het haar gelukt om op de rug van de lopende pony te klimmen. Ze was enorm trots, de moeder stomverbaasd en mijn dag kon niet meer kapot". De liefde voor het circus kwam trouwens niet zomaar uit de lucht vallen. Gedreven door onrust na het Nieuw Guinea-avontuur zocht Ben naar een baan die hem ruimte bood. "We werkten drie jaar bij een groot circus waarvan de naam er niet toe doet. We verzorgden daar dieren". In hun eigen circus is Tine een groot deel van de voorstelling spreekstalmeester en zij speelt - overigens zeer ver dienstelijk - clown. Na de pauze komt het echtpaar terug als india- nenpaar. Ze begooien elkaar met messen en tomahawks. Kunde en kennis voor het ar tiestenvak komt uiteraard niet zo maar aanwaaien. Alsof het de meest vanzelfsprekende zaak is dat hij een clown speelt die tot de verbeelding van het publiek spreekt zegt Ben, dat hij zich het vak zelf heeft aangeleerd. Dat geldt ook voor Tine. En: ze heb ben nog meer artiesten-acts in hun ransel. Voor het geval dat no dig is halen ze die te voorschijn. "Ik zat vroeger op amateurto neel. Nu doen de mensen daar over nog wel eens laatdunkend, maar ik heb er veel geleerd. Ik ge bruik dat onder meer in de clownacts". "Clown wordt je niet, dat ben je. En hoe ouder je bent, hoe beter je het kunt spelen. Hij heeft dan de levenservaring om het publiek een spiegel voor te houden. Er is ook steeds een ander publiek in de tent. Je kunt niet spreken van een modaal publiek met kleine afwij kingen. Steeds weer moet de clown de sfeer aanvoelen en daar- De voorstellingen begin nen dagelijks - in principe - om 15 uur. Bij warm weer toont Circus Bongo zijn kunstjes op een later tijdstip. Meestal slaat het gezelschap de tenten op op een camping. Iedereen mag er evenwel naar toe. op reageren. Dat geeft je welis waar vrijheid van handelen, maar het legt ook de druk op je om tel kens weer met iets anders te ko men. Ook daarom vind ik dat een goede clown oud in jaren moet zijn". Ben en Tine Diks noemen zich trots 'allesdoeners'. Zowel in de piste kunnen ze zich op vele ter reinen als artiesten tonen, maar ook achter het doek doen ze alles zelf. "Ik heb alles zelf opge bouwd", pronkt Ben. "Ook de auto's onderhoud ik zelf. Dat ge beurt in de wintermaanden. Tine is een soort regelnicht. Ze heeft contacten met de gemeenten waar we optreden en organiseert alles wat erop en eraan zit. Hoewel we zelf veel doen, maken we de laat- De wielerronde in Dauwendaele heeft dit jaar enkele nieuwe ele menten. Na ongeveer twintig jaar rijden de amateurs weer mee in het wielerspektakel dat het Wie- Iercomité Middelburg in samen werking met de wijkvereniging jaarlijks houdt. Voorts doen de junioren mee en is er een wed strijd voor skeelers. De trimmers rijden in de categorieën A, B, C en veteranen. Het parkoers aan de Kruitmolenlaan is met een lengte van 1700 meter ruim vier honderd meter langer dan voor gaande jaren. Het hele traject is geasfalteerd. De wielerronde in Dauwendaele staat voor zaterdag 5 september op het programma en begint 's middags al om één uur met de C-trimmers. 's Avonds om halfzeven gaan de amateurs van start voor een wedstrijd over 100 kilometer. De trimmers en de skeelers dienen zich voor 20 au gustus aan te melden bij organisa tor Kees Riemens (telefoon 01180-15641); dit in verband met een uit te geven programmaboek je. De afstanden voor de verschil lende categorieën zijn: C- trimmers 40 km, veteranentrim- mers 34 km, B-trimmers 40 km, A-trimmers 35 km, skeelers 17 km, junioren 60 km en amateurs 100 km. ste jaren ook gebruik van externe artiesten zoals b.v. de Tsjechen, die enkele acts opvoeren. Maar die mensen moeten ook helpen met de tent opzetten en afbreken. Verder werken zoon en dochter mee. We hebben alleen een jurist nodig om de contracten op te zet ten. En dan kan ik nog zeggen dat we geen cent subsidie krijgen. We zijn het enige circus in Nederland dat zijn sociale wetten betaalt. Kortom: we hebben niemand no dig. En we verdienen er-een aardi ge boterham aan. Niet vet, maar het kan ermee door". Overigens stellen Ben en Tine het op prijs dat hun circus de sfeer uitstraalt van vervlogen jaren. De nostalgie die ze oproepen was overigens ooit eens aanleiding voor een jury om Circus Bongo uit te roepen tot het mooiste rei zende circus van Nederland. A Papegaaistraat 9 Goes 01100-28231 uw bont- en hoedenspecialist Vierdaagse - De beruchte Vier daagse van Nijmegen wordt voor het vijftiende jaar "afgelegd" door wandelsportvereniging 't Zand uit Middelburg. Zaterdag 25 juli zijn de 16 tippelaars weer te rug in hun clubgebouw De Vergul de Baars waar de langlopers, 5 of 10 keer meelopen in Nijmegen, worden gehuldigd. Maar eerst moeten de dagmarsen gelopen worden. Maandag 20 juli vertrek ken de wandelaars met hun vijf verzorgers naar hun vaste verblijf plaats bij Nijmegen, waar ze al tien jaar te gast zijn op de boerde rij van de familie Kroes. Aan de Vierdaagse, van dinsdag 21 t/m vrijdag 24 juli, doen op dc 50 km. 4 lopers van 't Zand mee. Op de 40 km. vertrekken 5 deelnemers en de 30 km. krijgt 7 zandlopers aan de start. sprh«phoTO :>9260 ^alsliaa' jBVlissina80' Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Sint Janstraat 27 - Middelburg MOGEN WIJ HOUDEN? Plein 1940 Middelburg, tel. 01180-12560 Hr ND~l JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Permaandt 23,65 Per kwartaal I 68,65 O Per halfjaar f 137.30 Per jaar f 262,50 (Aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel.: Plaats: Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar P2C, Antwoordnum- I ZC 15/7/87 mer 2, 4330 VB Middelburg. Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissinqen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 t Snuffelt U ook <d £~,/tush«n de Kleurtjes? PROVINCIALE ZEEÜWSE CÖURAKT

de Faam | 1987 | | pagina 1