mt Q? het Menhert Wedstrijd haringeten op toeristendag Veere Claudia koopt 'leuke spullen' van verdiend geld Barend Midavaine kandidaat lid van Alliantie Bier Tapperijen SERVICE m,75 ELLY POPPE EVENEMENTEN IN VEERE T ref centerklanten vliegen boven Zeeland Westkapelle stimuleert composteren huisvuil Kamer van Koophandel steunt Contacta '87 2EEIAHD-C0MBMATIE GOED ZEEUWS; GOED ROND jBSgS WIE WORDT HARINGKONING IN VEERE Architecten krijgen met wet 'beschermd beroep' F GOED ZEEUWS; GOED ROND Niet bijten Eerste toeristendag 1 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 15 juli 1987 PRIMEUR UIT TAP DE MUG 'MESTREECHTER AAIT' In Veere kun je geen disco opvoeren Wie in de komende tijd een van de toeristische dagen in Vee- re bezoekt zal er geen minuut bij stilstaan hoe al die kramen daar allemaal staan, waar ze vandaan komen en hoeveel zweet en tijd het de organisatie heeft gekost om alles weer voor elkaar te krijgen. "Praat me niet van tijd", verzucht Elly Poppe, een van de vier 'regelneven en -nichten' van de evenementencommissie. "Als je de tijd allemaal zou moeten rekenen kun je er beter maar niet aan beginnen. Je bent ge- woon bezig met een stuk promotie van de middenstand en natuurlijk Veere zelf. Een stuk investering op de langere termijn". Twee jaar geleden zag het er wat de toeristische dagen be treft nog mager uit. Een hand vol kramen van winkeliers 'vreemde standhouders' vroe gen zich in arren moede af wat ze eigenlijk in Veere hadden te zoeken. De leden van de mid denstandsvereniging staken de koppen bij elkaar en een nieu we evenementencommissie moest zorgen dat Veere weer in de vaart der volkeren werd op genomen. "Het eerste jaar dat we bezig waren was een daverend suc ces", glundert Elly. "Het zag zwart van het volk en iedereen zag het weer helemaal zitten. Vandaar ook dat we zijn door gegaan. Filosoferen hoe het vo rig jaar is verlopen, aankaarten waar het fout is gegaan en scherp onthouden wat de echte klappers zijn geweest. Dat was volgens ons de modeshow en klap; volgf die komt dit jaar dan ook weer terug". Het plannenmaken begint bij de evenementencommissie eigenlijk al op de laatste dag van de toeristendagen. Er wordt een voorstel gedaan aan de middenstandsvereniging en die gaat al dan niet akkoord. "En dan begint het grote werk. Je moet zorgen dat de kramen elkaar niet 'bijten', je moet uit vogelen waar en hoe je bepaal de attracties kunt krijgen. Het is natuurlijk niet zo dat je even een blik opentrekt en zegt alsje blieft, hier heb je een toeristi sche dag. Dat kost allemaal veel tijd. Vergaderen, evalue ren, bellen en brieven schrij ven. Dan moet je nog kijken of alles past binnen Veere. De stad heeft iets schilderachtigs, iets rustieks. Dan kun je gewoon weg geen 'discodag' op laten voeren. Dat pas gewoon niet binnen het karakter van de stad. Nou en als alles dan zo'n beetje geregeld is hebben we natuurlijk nog de nodige ver gunningen nodig en daar moe ten we voor bij de gemeente zijn. En die hebben vorig jaar prima meegewerkt..." Als dan eindelijk de grote eer ste toeristische dag er is en alles loopt op rolletjes dan zijn ze al weer bezig met de volgende dag. Voor dit jaar heeft de evene mentencommissie er weer echt werk van gemaakt. De eerste toeristendag is op dinsdag 21 juli en staat in het teken van de visserij. Zo valt er een vissers schip te bezichtigen, is er uiter aard de grote braderie van de middenstand, staan er de nodi ge viskramen en draait de mo len. De kinderen kunnen zich uitleven op de Oud-Hollandse kinderspelen en zo tegen 14 uur is er een demonstratie van ra diografisch bestuurde model- boten in de haven. De boeren- kapel loopt door de stad en om 17 uur is er een optreden van het Westkappels dameskoor. De volgende toeristendag staat geprogrammeerd voor dinsdag 28 juli en heeft als motief 'Veerse Dag' meegekregen. Vanzelfsprekend weer een bra derie, rond 13.30 en 15 uur een demonstratie van een rock and roll-groep, een modeshow om 14 en 16 uur en om 17 uur een optreden van een dansgroep. Verder zijn het stadhuis, de Grote Kerk en de Schotse Hui- zen te bezichtigen en in het ver enigingsgebouw is een expositie van de Oosterscheldewerken. 'Folkloristische Zeeuwse dag' is het thema van de derde toe ristendag (4 augustus) en de naam zegt het al. Oude am bachten, volksdansen, en een optreden door manege 'De Eendracht' met 'de heks van Veere', waar zo'n 60 paarden aan mee zullen doen. De toeristendagen worden besloten op 11 augustus met een kunstmarkt. Kunst gaat de ze keer iets verder dan amateur schilders die duidelijk die dag aanwezig zijn. Kunst is in dit geval ook clowns, acrobatiek en al wat dies meer zij. Uiter aard weer de immer aanwezige middenstand, zijn het stadhuis, de Grote Kerk en de Schotse Huizen weer te bezichtigen en zijn er weer kinderspelen op de markt. Elly Poppe Tussen de toeristendagen door zijn er nog op zaterdag 8 augus tus Sjeesjesrijden van 10 tot 17 uur (met deelname van het pu bliek) en zaterdag 15 augustus van 10 tot 17 uur ringrijden op het Oranjeplein. En dan zit het er weer op. Ech ter niet voor de evenementen commissie. Die is al weer druk bezig met de voorbereidinge voor het volgende jaar ngen Wie dinsdag 21 juli de toe ristendag in Veere bezoekt kan een beker winnen. Bij de kraam van vishandel Poppe op de Kaai kunnen veeleters namelijk meedoen aan een ha- ringeetwedstrijd. En wie de meeste haringen eet binnen een half uur mag zich haring koning of - koningin van Vee- re noemen. Misschien zou de titel wel van na tionale betekenis kunnen zijn. Bert Luijk van Vishandel Poppe weet namelijk geen enkele plaats te noemen waar een dergelijke wedstrijd wordt gehouden. "Ik kwam pas op het idee toen ik een toerist in Zeeland ontmoette die de titel 'Snertkoning van Giet hoorn' had, legt hij uit. Zoals gezegd kan iedereen deelne men. Om de hoeveelheid haringen te veror^ren krijgt de deelnemer een half uur de tijd. Er is geen vaste aanvangstijd. De liefhebber kan zich gewoon melden, een for mulier invullen en beginnen aan het half uurtje 'La grand Bouef'. Overigens begint deze feestelijke dag voor de gasten in Zeeland 's morgens om elf uur en in de na middag is het afgelopen. En wie de krantenberichten heeft gevolgd bij de binnenkomst van de eerste haring - het was trouwens de 'Zeeland' die dit jaar won - weet dat de kwaliteit excellent is. Claudia wordt binnenkort 19 jaar en ze werkt de maanden juni, juli en augustus op het terras van restaurant "De Punt" aan de Oude Markt in Vlissingen. Van een vete tussen de Vlissingse mid denstand en de terrasuitbater merkt zij niets. Voor ze in juni begon met haar vakantiewerk haalde ze haar mavo-diploma. "Ik blijf dit werk doen tot midden augustus. De laatste week van de vakantie ga ik met vijf vrienden naar Luxem burg. Lekker een week vakantie houden in een motel. Daarna ga ik intern wonen en werken in de lijk vrije dagen opnemen. Dat ziekenverzorging in Rilland-Bath. De eerste zeven maanden krijg je gewoon school en daarna leer je het werk door twee jaar mee te kan makkelijk want als het niet te druk is hoef ik soms maar een paar uur te werken. Dat zal de ko mende tijd wel veranderen als de bouwvak-vakantie aanbreekt. En De komende weken wijdt De Faam/De Vlissinger een serie artikelen aan jongeren die vakantiewerk doen. Wat zijn hun beweegredenen en wat gaan ze doen na het vakantieseizoen? draaien en één dag in de week theoretische lessen te volgen". Claudia heeft zin in haar vakan tiewerk en het verdient aardig, zegt ze. "Het terras is zeven da gen open en ik wil zo min moge- binnenkort is er natuurlijk de ker mis en het straatfestival die voor extra drukte zorgen". Claudia be gon drie jaar geleden met vakan tiewerk 'om wat te doen te heb ben' in de lange vrije zomer. En voor het geld natuurlijk. "Als je in de zomermaanden werkt heb je er een leuk zakcentje bij. Meestal koop ik daar kleren voor of ik ga lekker uit. Dit jaar betaal ik daar mijn vakantie van en ik moet wat spulletjes kopen omdat ik zelfstandig ga wonen. Dan moet je toch beginnen met allemaal nieuwe spullen. Dat zijn vaak kleine dingetjes maar alles bij el kaar kost het flink wat". Dankzij zijn kandidaat lidmaatschap van de Alliantie van Bier Tappe rijen in Nederland, kon Barend Midavaine beslag leggen op twee vaten zeer exclusief bier, 'Mestreechs Aait', ofwel 'Maastrichts oud'. Hij verkoopt dat nu met enige trots in zijn café De Mug aan de Vlasmarkt in Middelburg. Midavaine is de enige Zeeuw met dit ambachtelijke product uit Limburg in huis. 'Mestreechs Aait' werd in het be gin van deze eeuw gemaakt van voornamelijk mislukt bier. Brou wers uit het hele land brachten toen hun verzuurd gerstenat naar de Limburgse hoofdstad. Daar had een brouwer uitgevonden dat als het zure bier zou worden ver mengd met bruin bier en dit drie jaargetijden goed ging gisten er een verrukkelijke drank uit voort kwam, die bovendien een laag percentage alcohol had. "Het bier dat ik hier heb heeft een alco holpercentage van drie tot drieën eenhalf procent", weet de Mid delburgse café uitbater. Gulpener Bierbrouwerijen in Gul pen fabriceert nu dit exclusieve vocht met een ragfijne dorstles- sende smaak en een fruitig bou quet. Midavaine ging onlangs kij ken hoe de Zuidlimburgse bier brouwers het maakten. Hij zag een eikenhouten vat met driedui zend liter gistend bier, waaruit zestig fusten van elk vijftig liter werden gevuld. "We vergaderden met de leden van de Alliantie", zegt Barend Midavaine. "Het is de bedoeling dat de leden maan delijks een exclusief bier gaan tappen". Maar de uitbater van De Mug is nog geen lid en zal dat voorlopig ook niet kunnen wor den. "Daarvoor moet ik nog wat veranderingen aanbrengen. Zo zal ik vijftig soorten bier moeten verkopen, waarvan vijf uit de tap. Eén van die getapte bieren moet het bier van de maand zijn, een nieuw of zeer exclusief bier, dat alleen de leden van de Alliantie in huis hebben. Het Mestreechter Aait is een voorbeeld. Vroeger werd het alleen in flessen ver kocht. Uit de tap is het een primeur". Vijf klanten van het Trefcenter in Middelburg kunnen een rond vlucht maken boven Zeeland. Zij wonnen de hoofdprijs in een wed strijd die het Trefcenter enige we ken geleden heeft gehouden in sa menwerking met Calvé/Royco. De vijf winnaars kregen donder dagmiddag hun prijs uitgereikt op het Vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden, het punt van waar uit de rondvlucht gemaakt moet worden. Waarnemend bedrijfslei der Van Leeuwen overhandigde de prijzen aan de winnaars. De overige prijswinnaars - er wer den nog drie cadeaubonnen van vijftig gulden, vijf tasjes met boodschappen en vijfentwintig barbecueschorten uitgereikt - kre gen hun prijs bij het Trefcenter in Middelburg. De winnaars van de hoofdprijzen zijn: mevr. S. Murre-Bassie uit Middelburg, mevrouw Louwerse uit Vrouwenpolder, R.P. de Kort uit Vlissingen, mevrouw Van Dis- Boone uit Vrouwenpolder en J.W. de Vries uit Middelburg (zie foto). De gemeente Westkapelle gaat de komende weken uitgebreide voor lichting geven over het gebruik van compostsilo's. De inwoners worden op de hoogte gesteld over de mogelijkheden van het omzet ten van groente-, fruit-, en tuinaf val in goede compostgrond. Daar mee kan jaarlijk 300 kg. huisvuil worden omgezet in tuingrond dat anders op de vuilnisbelt zou be landen. Zo snijdt het mes aan twee kan ten, de gezinnen krijgen gratis compostgrond van een deel van hun huisvuil en de gemeentereini ging kan minder afval ophalen, en dat spaart kosten. Gooien we al ons afval "zomaar" in de vuilnis zak dan zorgen we daarmee voor een (onnodige) hoop extra afval, redeneert de kustgemeente. Ze ziet het belang van de afvalbeperking en geeft uitgebreide informatie en zet een aantal compostsilo's neer in het gemeentehuis en in het post kantoor. De inwoners kunnen ze bekijken en als ze een silo willen kopen geeft de gemeente daar 30,00 subsidie op. De kosten voor een eigen "tuingrondfabriek je" komen daarmee op 90,00. Inwoners die een silo willen heb ben en zo mee werken aan het ver minderen van de afvalberg kunnen voor 21 juli een bestelstrook inle veren bij de gemeentesecretarie. De gemeente Westkapelle bestelt de compostbakken bij de VAM (de Vuil Afvoer Maatschappij) en op woensdag 29 juli kunnen de "milieusilo's" worden afgehaald bij het verenigingsgebouw West kapelle Verrijst. De contacten tussen de bedrijven in de provincie moeten hechter worden. Om dat te bereiken steunt de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het najaar de Zeeuwse Bedrijven en Contactda gen. De Ka probeert de belangen van ondernemers zo goed moge lijk te behartigen en meent dat- goede onderlinge contacten tus sen de bedrijven heel belangrijk zijn voor de economische groei in de regio. De contacta '87 wordt gehouden van 19 t/m 22 oktober in de Veilinghallen in Goes. De "contactbeurs" is een ont moetingsplaats voor bedrijfsle ven, overheid en instellingen. Nu de beurs enkele jaren bestaat ver wacht de organisatie dat steeds meer deelnemers toestromen. Daarom staat dit jaar het héle vei lingcomplex in Goes open voor het bedrijfsleven. De presentatie van bedrijfsactiviteiten, informa tie en advies inwinnen, dat zijn de hoofddoelstellingen van Contacta. Nederlandse architecten kunnen er vanaf begin 1988 van verzekerd zijn dat niet iedereen zich de titel "architect" aan kan meten. Op dit moment zijn architecten een onbe schermde beroepsgroep, dat wil zeggen dat Jan en alleman met die naam kan pronken. Na de Tweede Kamer heeft ook de Senaat de wet op de architectenti- tel aangenomen. Vanaf volgend jaar wordt er een officieel Archi- tectenregister geopend voor bouw kundig architecten, stedebouw kundigen, tuin-, landschaps-, en interieurarchitecten. Om in het re gister te komen worden bepaalde opleidingseisen gesteld. Maar voor mensen met tien jaar praktijkerva ring of een kandidaatsexamen bouwkunde en vijf jaar werkerva ring bestaan ook mogelijkheden om in het register te komen. De nieuwe wetgeving moet afne mers van architectendiensten ver zekeren van erkende deskundig heid. Eenmaal ingeschreven in het register kan een getiteld Neder lands bouwkundige architect zich binnen de Europese Gemeenschap vestigen of er opdrachten ver richten. UT!*®1*® j/ieve/andeA Öe Faam In Spanje, Italië, Enge land, Oostenrijk, Portu gal, Scandinavië, zelfs in Nederland zitten onze le zers in deze periode. Met mooi weer aan het strand. Met veel wind op zee. Met regen op de bank. De Zeelandcombinatie vond het een goed idee om deze keer niet een reis aan te bieden, maar iets waar alle vakantie gangers en thuisblijvers iets aan hebben: een Zeeuws verhalenboek. "Goed Zeeuws, goed rond" is de titel waaron der een groot aantal sap pige verhalen is samen gebracht over het leven in de Zeeuwse dorpen en stadjes - natuurlijk in grappig dialect. Niet alleen leuk als u heimwee hebt; het is een boek voor alle leeftijden en voor elke boekenkast. De prijs is echt Zeeuws, echt zuunig: bij inlevering van onderstaande bon krijgt u het boek voor f 14,75. Bovendien mag elke tien de koper het voor f 12,50 meenemen! De boeken zijn verkrijg baar bij alle PZC-kantoren en bij Vink-Rotadruk Axel. Veel leesplezier toege wenst door De Faam/Vlis- singer! normale prijs 719,75 Aanbieding Zeelandcombinatie nu Bon inleveren bij PZC kantoor of link/Rotadruk GaaaaaaaDDaaaannDPaC^ Hmifkm Bk Claudia serveert met plezier

de Faam | 1987 | | pagina 11