.Jï po/mttdie schooneiibeig boortoestellen MIDDELBURG EN DE VOC vv A Mode Het uur van de waarheid bij eerste optreden in jongerencentrum Midgard Groeneveld opticiens DE FAAM Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Woensdag 17 juni 1987 Mariekerke Opbouwwerk The Flushing Girls Zaalvoetbal Prima Donna Kapasi Monstertocht Rommelmarkt Monumentenwacht ALLE MERKEN VOORRADIG GRATIS PROEFPERIODE VRIJBLIJVEND BEZOEK AAN HUIS LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN Zomerfeest Ypsilon Monopolie Lange reis Veel gezonken Pleegzorgadressen Uitstel/afstel? Gehandicaptensport Zomerkamp MAC de Zeeuwen Toertocht Protest Walerrecreatie Kerken Schildersbuurt Gevonden voorwerpen INPAKKEN, WEGWEZEN... Het konstante aanbod uit de internationale modewereld dat permanent bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus bij te lopen. De Piek opent met nieuw image van froo8sen MIDDELBURG, NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW sportief-jong nonchalant en gemakkelijk draagbare mode voor hem en haar Korte Geere 1 4331 Middelburg EEN VERTROUWD GEZICHT OP EEN NIEUW ADRES ZEEUWSE POPDAG VOOR NIEUWE BANDS -V V Het college van b. en w. van Ma riekerke zal tijdens de raadsverga dering van donderdag 23 juni de raad onder meer voorstellen een voorbereidingsbesluit te nemen ten behoeve van de bouw van een auto-showroom aan de Zuidweg. Verder buigt de raad zich over de vacature van een gemeentewerk man, het ontslag van de gemeente secretaris en de programma's voor 1987 in verband met de Rijksrege ling Basiseducatie. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt ge houden in het gemeentehuis. De Stichting Opbouwwerk Vlissin- gen komt dinsdag 23 juni bijeen in Bachten Komme in Vlissingen om te gaan vergaderen. Punten die daarbij aan de orde komen zijn onder meer de benoeming van een lid in het dagelijks- en algemeen bestuur, de vervulling van een va cature van bureau-secretaresse, de verslaggeving van de diverse com missies en de verschillende activi teiten. De vergadering begint om 20 uur. The Flushing Girls (uit Vlissingen dus) hebben afgelopen zondag tij dens een wedstrijd in Den Haag de bronzen medaille gehaald in de klasse 'dancetwirlteams senioren'. In de categorie Groepen twirling werd een eervolle zilveren medaille behaald. Het Holland Institute of Twirling tekende voor de organi satie van deze wedstrijden. De sc 'Torna' uit Oost-Souburg houdt op zaterdag 20 juni een zaalvoetbaltoernooi met als inzet de 'El Toro Cup'. Aan dit toer nooi nemen acht teams deel, die worden onderverdeeld in twee poules. Het sportieve gebeuren wordt gehouden in sporthal Bas- ken burg in Vlissingen en begint om 12 uur. De finales zijn rond 16.25 uur. De werkgroep voor lesbische vrou wen in Zeeland, Prima Donna', houdt als laatste thema van dit sei zoen een filmmiddag. Vertoond wordt de bioscoopfilm 'Anne Trister'. De film begint om 15.30 uur en wordt gedraaid in 'Jet' aan de Zusterstraat 13 in Goes. In de maanden juli en augustus is er te vens op de eerste zaterdag een café-avond bij Prima Donna. Kapasi heeft voor zaterdag 20 juni een midgetgolf op het programma staan. Dat minigolfen gebeurt op het recreatiepark 'De Hollandse Hoeve' in Goes en begint om 19.30 uur. Na afloop kan er wor den gedanst op muziek die wordt verzorgd door drive in disco 'De Vips'. Ook zij die 'Kapasi', een vereniging voor alleenstaanden tot 45 jaar een warm hart toedragen, zijn van harte welkom. Inlichtin gen: 01100 - 12316 of 01102 - 2709. De toerrijders van 'Theo Middel kamp' die donderdag 18 juni de monstertocht Parijs-Middelburg rijden, worden tussen 20 en 21 uur op de Markt in Middelburg ver wacht. Daar worden de rijders ontvangen door burgemeester mr. Chris Rutten en zal de toerclub de bijeengefietste tandems aan een delegatie van 'Vijvervreugd' over handigen. Zaterdag 20 juni houdt de Vlis- singse korfbalvereniging 'Seolto' haar jaarlijkse rommelmarkt. In totaal zijn er ongeveer tien kramen met boeken, speelgoed, planten, potten en pannen en al wat dies meer zij. De rommelmarkt wordt gehouden op het VCB-terrein aan de Zuidbeekseweg in Vlissingen en begint om 10 uur. Op hetzelfde terrein worden ook een ringrijderij en een vogeltjesmarkt gehouden en rond 13 uur is er een de monstratie van de jeugd brandweer. Mevrouw G. de Vries-Hommes, lid van gs van Zeeland, opent woensdag 24 juni het depot van de Regionale Stichting Monumenten- wacht Zeeland in Nieuw en Sl. Joosland. Na de opening, die om klokslag 15 uur plaats vindt is er vanaf 16 uur een open huis voor abonnees en belangstellenden. Het nieuwe depot is gevestigd Achter de Kerk 2-4. Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 Het COC-Walcheren viert zater dag 20 juni het 'zomerfeest', dat in het teken staat van de 'roze week'. Tijdens die viering is er weer volop gelegenheid om te dan sen en is er allerlei informatie op het gebied van homosexualiteit. De festiviteiten worden gehouden in het pand Dam 12/14 in Middel burg en beginnen om 21 uur. Ypsilon, de vereniging voor ouders en andere familieleden van chornisch psychotische of schizof rene mensen, houdt op woensdag 24 juni in het pand aan de Vlasmarkt 6 in Goes een informa tieavond. Op deze avond komen onder meer zaken aan de orde zo als symptomen, medicatie en hulp verlening. De psychiater J. Bakker is aanwezig om vragen te beant woorden. De informatieavond be gint om 19.45 uur. Inlichtingen: 01100 - 12221 of 01182 - 2006. De braderie in Middelburg in het teken van de VOC. En daarom dook stadsarchivaris Peter Sijnke op ons verzoek in de archieven en sprokkelde het een en ander bij elkaar over Middelburg en de VOC. Specerijen en andere produkten uit Oostindië waren gewild èn kostbaar in de 16e eeuw. De Por tugezen bezaten aanvankelijk het monopolie op deze handel. Na de breuk met Spanje (de Tachtigjari ge Oorlog) wilden de Noordelijke Nederlanden zelf rechtstreeks handel met Indië drijven. Daar om werd in 1594 te Amsterdam een zogenaamde Compagnie van Verreopgericht. Doel: een reis naar Indië. De eerste vaart naar de Indische archipel vond kort daarop daad werkelijk plaats (1595-1597). De ze tocht en vooral de tweede reis naar Indië (1598-1599) had de oprichting van verschillende Compagnieën van Verre tot ge volg, te Middelburg, Veere, Rot terdam en Amsterdam. Samen werking was voorlopig ver te zoeken... Maar in 1602 kwam op initiatief van de raadpensionaris van Hol land, Johan van Oldenbarnevelt, de Verenigde Oostindische Com pagnie (VOC) tot stand! Het was een naamloze vennootschap met een beginkapitaal van bijna 6Vi miljoen gulden. Het bestuur werd gevormd door bewindhebbers, verdeeld over zes kamers (kanto ren): Amsterdam telde 20 bewind hebbers, Zeeland (de kamer Zee land zetelde te Middelburg) 12 en de kamers in Delft, Enkhuizen, Hoorn en Rotterdam elk 7. Een commissie daaruit, de Heren XVII (8 uit Amsterdam, 4 uit Zeeland, 1 per kleine kamer en het 17de lid wisselend uit Zeeland en één der kleine kamers), vorm de het dagelijks bestuur van de VOC. Verder waren er nog ver schillende adviescolleges. De compagnie kreeg van de Staten-Generaal het monopolie wat betreft de handel en scheep vaart ten oosten van Kaap de Goede Hoop of voor het gebied bereikt door de Straat van Ma- gelhaes. Bovendien kreeg de maatschappij talrijke souvereine rechten (zoals bijvoorbeeld het recht om eigen munten te slaan). Daarom heeft men de VOC -terecht- wel de grootste handelsonderneming van de 17de en 18de eeuw genoemd. Deze multinational met haar gouveneur-generaal in Batavia en haar factorijen (handelsposten) op talrijke plaatsen in het Verre Oosten, ondermeer sedert 1641 op het kunstmatige eilandje Deci- ma bij Nagasaki voor de Japanse kust, bestond tot 1798. De kamer van Zeeland te Middel burg nam binnen de VOC een be langrijke plaats in. Na de Amster damse kamer was de Middelburg se de belangrijkste van ons land. Een groot kantoren- en pakhui- zencomplex verrees aan de Rot- terdamsekaai. In 1711 werd dit Oostindische Huis van een nieuwe voorgevel voorzien. Onder de naam van Entrepot is het pand bij vele ouderen nog wel bekend. Het ging helaas op 17 mei 1940 verlo ren toen daar de eerste voltreffer tijdens het Duitse bombardement viel. De gemeente Middelburg is voornemens aan de huizen die zich thans ter plekke bevinden een bescheiden gedenkplaat te be vestigen. Behalve het Oostindisch Huis was Ansicht van een Oost-Indisch Huis, die in het bezit is van het gemeente-archief Middelburg. te Middelburg ook een Oostindi sche Werf gevestigd (achter de Kinderdijk). Slechts de woning van de opperequipagemeester (anno 1616) herinnert nog aan de ze werf. Dit VOC-gebouw zal, zo als het er nu naar uitziet, helaas niet bestemd worden als onderko men voor het Middelburgse Ge meentearchief, maar een luxe ho recagelegenheid gaan herbergen. Uiteraard bevonden zich ook de nodige pakhuizen van de compag nie in de stad. Pakhuizen, waar de rijke waren uit de Oost, als kruidnagelen,nootmuskaatka neel, peper,koffie, thee en textiel (zijde en katoen) werden op geslagen. Hoe lang deed zo'n Oostindië- vaarder nu over een reis? Dat va rieerde, maar men bleef over het algemeen toch gauw één of meer dere jaren weg. Kijken we bij voorbeeld naar een willekeurige reis van het compagnieschip "De Pallas", waarop de Middelburger Jan Willem Daman opperchirur gijn (zeg maar scheeparts) was, dan zien we dat het schip ruim 1 Vi jaar over een retourreis deed. Daman heeft een journaal bijge houden waarin hij de reis be schrijft die "De Pallas" tussen 7 november 1766 en 18 juni 1768 maakte. Het VOC-schip vertrok vanuit Nederland naar Kaap de Goede Hoop (de vaste verver- singspost van de VOC), vandaar naar Batavia, vervolgens naar China en tenslotte via Kaap de Goede Hoop weer terug naar het vaderland. Heel wat opvarenden, zagen hun huis en verwanten nooit weer: ziekten, stormen, pi raten, verraderlijke kusten eisten hun tol. Daman doet in zijn unie ke journaal, dat in het Middel burgse Gemeente-archief berust, verslag van de medische bijzon derheden aan boord tijdens de voornoemde reis. Niet alleen veel schepelingen keer den nooit weerom, dit gold ook voor de VOC-schepen èn hun la ding. Er ligt nog heel wat op de bodem van de zeeën en oceanen uit de compagniestijd. En dat is ook geen wonder als we bedenken dat in nog geen twee eeuwen tijd de VOC 4.720 keer een schip naar Azië heeft uitgereed. Aan boord van al die schepen hebben zich in totaal -naar schatting- bijna een miljoen mensen bevonden. Over die ladingen gesproken, wat dacht u van de miljoenenop- ■brengst van de wonderwel goed geconserveerd gebleven "Nan king cargo", de lading van het VOC-schip "De Geldermalsen"? De veiling van deze lading, hoofdzakelijk porcelein, bij het Veilinghuis Christie te Amster dam was verleden jaar wereld nieuws, mede vanwege de record- prijzen die voor de stukken wer den betaald. Ook de gemeente Middelburg en het Zeeuws Mu seum kochten toen enkele stuk ken. Enige jaren eerder, in 1983, was hel voor de Walcherse kust vergane VOC-schip 7 Vliegent Hart" in het nieuws. Beide sche pen waren eigendom van de Ka mer Zeeland en afkomstig uit Middelburg. Zo haalt de VOC nog regelmatig de pers. Het is daarbij wel jam mer dat hoofdzakelijk naar de spectaculaire kam gekeken wordt (de schatgraverij) en er veel te weinig aandacht aan gedegen on- derwaterarcheologisch onderzoek wordt besteed. De VOC heeft gedurende haar bestaan grote winsten behaald, waarvan het vaderland en steden als Middelburg hebben meegepro fiteerd. Natuurlijk moeten we on ze ogen voor de negatieve aspec ten van deze "handel" niet slui ten, want er was duidelijk sprake van een eenrichtingsverkeer: alle gelden vloeiden richting Neder land, de Aziatische bevolking profiteerde nauwelijks mee! Toch is het een aardige gedachte deze vroege multinational eens in de schijnwerpers te zetten. Dat gebeurt momenteel landelijk: een rondreizende tentoonstelling be licht de VOC in al haar facetten. In Zeeland, en met name te Mid delburg (als oude VOC-zetel) zal zelfs sprake zijn van een heel VOC-festival, met tentoonstellin gen, publicaties en een congres (in de komende maanden juli- augustus-september). Vooruitlo pend daarop staat dit jaar de Middelburgse braderie in het te ken van de roemruchte VOC. Peter Sijnke Afbeelding van Oostindische pakhuysenin 1696 in het bezit van het gemeentearchief Mid delburg. Steeds opnieuw zijn er weer men sen nodig die zich beschikbaar stellen als pleeg- of opvangadres voor kinderen en jongeren. Door allerlei omstandigheden kan het voorkomen dat een kind voor kor tere of langere tijd niet door de ei gen ouders kan worden verzorgd. De Centrale voor Pleegzorg in Zeeland, die dit soort zaken regelt, zit dringend te springen om adres sen in en om de grotere plaatsen in Zeeland, die jongeren boven de 12 jaar willen opvangen. Om in Zee land meer bekendheid te geven aan de vraag voor pleegzorgadres sen voor verschillende vormen van opvang, staat de Centrale voor Pleegzorg de komende tijd op di verse braderieën en markten. Zo zijn zij aanwezig op de Middel burgse braderie op 18, 19 en 20 ju ni en op 27 juni op de Waterloo- pleinmarkt in Oostburg met een stand om informatie te verstrek ken over de mogelijkheden. In lichtingen: 01180 - 14955. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering van Vlissingen op 27 juni 1986 stond een brief vermeld van de Stichting Op bouwwerk Vlissingen over de doeluitkering voor de woonconsu ment. De bedoeling van dat agen dapunt was om een pré-advies uit te brengen. Tot op heden is dat kennelijk nog niet gebeurd, want in een brief aan de raad verzoekt de Stichting nu eindelijk eens ant woord te geven op hun brief van 27 mei 1986. Staatssecretaris Dees van WVC heeft vrijdag 12 juni de brochure 'Sport voor Gehandicapten; alle mogelijkheden in Nederland op een rij ontvangen uit handen van de heer C.F. Pouw, voorzitter van het Interprovinciaal Overleg Sport (IOS). De brochure is een geza menlijke uitgave van het IOS en de Federatie Sport Gehandicapten (FSG). Volgens het IOS en de FSG zijn er in Nederland tienduizenden gehandicapten die wel kunnen en willen sporten, maar niet weten waar ze terecht kunnen. Beide or ganisaties hebben daarom het ini tiatief genomen om de informatie voorziening op dit gebied te verbe teren. De brochure is vooral bestemd voor het kader van sport verenigingen, gemeenten en wer kers in de gezondheidszorg. Voor de kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar heeft 'Het Woltershuis' in Vlissingen weer een zomerkamp op het program ma staan. Het zomerkamp vindt plaats vanaf zaterdag 11 en wordi gehouden in Zeeuws-Vlaanderen. Er wordt overnacht in tenten. Tij dens die vakantie wordt er natuur lijk van alles gedaan, zoals sport, spel, een dropping en allerlei ande re activiteiten. Voor de ouders is er dinsdag 16 juni in het 'Wolters huis een bijeenkomst waar zij uit leg krijgen over de gang van zaken op het kamp. Inlichtingen: 01184 - 14660. De Motor- en Autoclub 'De Zeeu wen' uit Vlissingen houdt zaterdag 20 juni een oriënteringsrit voor au tomobilisten en motorrijders. De rit wordt verreden op Walcheren over goed begaanbare wegen. Deelname is mogelijk voor leden en niet-leden in de A- en B-klasse. Inschrijving voor deze rit is moge lijk van 18.30 tot 19.30 uur in Skandia Resto in Vlissingen, waar ook de prijsuitreiking plaatsvindt. De eerste deelnemer start om 19 uur. Fietsliefhebbers kunnen zaterdag 20 juni weer fors op de pedalen. Op die dag namelijk heeft de toer club Vlissinger een tocht op het programma staan over de afstan den 30- en 60 kilometer voor de re creatieve fietsers en 90 en 175 kilo meter voor de getrainde fietsers. Inschrijven en starten kan vanaf 8 tot 14 uur bij de 'Kanovijver' in Middelburg. Sluiting en eindcon trole is om 18 uur. Na afloop ont vangt iedereen die de tocht heeft volbracht een herinnering. Inlich tingen: 01184 - 19630. Het FNV gaat donderdag 18 juni in de 'Prins van Oranje' in Goes protesteren tegen de plannen van het kabinet om aan de gezond heidszorg te gaan sleutelen. Dat de tandartshulp uit het zieken fondspakket wordt gehaald en 25 gulden neertellen voor een verwijs- kaart vindt het FNV een onaan vaardbare zaak en daar wordt dus donderdag met kracht tegen ge protesteerd. De bijeenkomst be gint om 9.30 uur. De waterrecreatiekrant 'Waterre creatie in Zeeland 1987' is uit. De nieuwe editie geeft de nodige in formatie over zwemmen, varen, surfen, duiken en sportvissen. On derdeel van die krant is een over zicht van de zwemwaterkwaliteit in Zeeland. De kwaliteit van het zwemwater is met verschillende kleuren aangegeven. De krant is te verkrijgen bij alle VVV-kantoren, campinghouders, hotels, banken en gemeentehuizen. De leden van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken maken op 27 juni een excursie naar Schouwen- Duiveland waar een aantal fraaie kerken wordt bezichtigd. Op het programma staan onder meer de kerken van Zierikzee, Renesse, Haamstede en'Burgh. Aansluitend brengt het gezelschap een bezoek aan Neeltje Jans. Wie mee wil met deze excursie kan bellen: 01180 - 13823. Het comité Schildersbuurt in Vlis singen vergadert donderdag 18 ju ni in het clubgebouw van de Joe goslavische vereniging in Vlissin gen. Op de agenda staan onder meer de verslaggeving van de di verse commissies, de te bespreken punten met de wijk brigade van de gemeentepolitie, de stand van za ken met betrekking tot de kabelte levisie en de bodemverontreiniging aan de Van der Helstlaan. De ver gadering begint om 20 uur. Bij de gemeentepolitie in Vlissin gen zijn in de periode van 3 juni 1987 tot 10 juni 1987 de volgende voorwerpen aangegeven: bankbil jet; heVenbril; schuurbanden; bre de riem; goud/zilverkleurig da meshorloge; goudkleurig dames horloge; blauwe damesjas (half mei); zwarte en paarsachtige por temonnee; fietssleutel; bos sleu tels; 2 sleutels in etui; plm. 4 sleu tels aan hanger; tas met o.a. kleding. Aangegeven dieren: bij particulier: dwergpapegaai. In asiel: witte volw. poes, oude rode (gec.) kater. Inlichtingen, maandag t/m vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Goes, Lange Vorslstraat 106 Middelburg, Lange Delft 24 Vlissingen. Lange Zelke 93 Wie het nieuwe image van uit gaanscentrum De Piek (ja aan de Hellebardierstraat) in Vlissingen wil bekijken kan dat vanaf vrij dag 19 juni. Op die dag wordt na melijk een receptie gehouden tus sen 17 en 19 uur in de geheel ver nieuwde De Piek, voorheen jon gerencentrum. Hans Bommelje en Gilles Spar- rentak exposeren werk met be trekking tot het vernieuwde ima go. Verder zijn er zeefdrukken van Jos Brouwer. maar uw kostbare vakantie wel laten verzorgen door onze reis-enthousiaste en deskundige medewerkers. HOBdND NTERN4TIOH41 Retsburo Londensekaai 19. Tel. 01180-27758 Voor een aantal popgroepen van Zeeuwse bodem breekl zater dag 20 juni het uur van de waarheid aan. Dan namelijk treden ze voor de eerste keer op. In jongerencentrum Midgard wordt die dag een Zeeuwse popdag gehouden. Het muzikale gebeuren begint om vier uur 's middags en gaat door tot in de kleine uurt jes. De opzet: beginnende bands de gelegenheid geven podium- ervaring op te doen. Het programma vermeldt groe pen die zeer verscheiden zijn qua stijl. Midgard zal bijvoorbeeld daveren op zijn eeuwenoude grondvesten door hardrock, maar ook de meeslepende reggae komt aan bod. Verder is het fenomeen garage-rap vertegenwoordigd, dat ondermeer wordt gespeeld door Freak Foundations. De muziek van deze groep is beïnvloed door Trouble-funk en Vanita six. Deze formatie beschouwt het optreden in Midgard als een try-out. Het programma: 16 tot 16.30 uur Mastertimekeeper, (hardrock), 16.40 tot 16.55 The Ganja Crew (rap), 17.05 tot 17.25 Final Ob session (psycho wave) en 17.35 tot 18 uur (Hotchpotch) (onbekende stijl). Het avondprogramma wordt geopend (20.30 tot 21.30 uur) door Cornercats (rock-a- billy) en vervolgens: Dasjan (reg gae) 21.45 tot 22.15 uur, Freak Foundations (rap) 22.30 tot 22.50 uur, Booze Brothers (trash) 23.05 tot 23.45 uur en Tissue (rhythm 'n blues) 24 tot 01.00 uur. Freak Foundations, try-out in Midgard.

de Faam | 1987 | | pagina 9