Voorzichtig met vuur Fietsen te kijk Werk in uit voering Tips van de brand weercommandant Het schoolwerkplan (deel4) Wijziging subsidieregelingen emigratie en remigratie Hinderwet Bestemmingsplan Straatnamen Het onderwijs in beweging Nieuwe parkeer folder Gemeentelijke Sociale Dienst Braderie in teken VOC Suggesties van Amnesty International overgenomen Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Nederland en de Navo DE FAAM Woensdag 17 juni 1987 "Tafeltje Dekje" De gasfles Wereldoriëntatie Aparte vakken Integratie van de vakken Wereldoriënterend Onderwijs Nog een paar tips Barbecuen... een feest??? I >or het oog van de Lange Jan Donderdag 18 juni organiseert de gemeentepolitie weer een kijkdag voor gevonden fietsen. Degenen die aangifte hebben gedaan van een vermist rijwiel kunnen dan tussen 16.00 en 17.00 uur terecht op de binnenplaats van het Mid delburgs politiebureau op het adres Achter de Houttuinen 10. De dodengang is afgesloten voor alle verkeer in verband met her straten en rioleringswerk- zaamheden. Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg zal enige tijd duren. Er zat tijdelijk één rijbaan wor den afgesloten. De Schuiffelstraat is afgesloten voor alle verkeer in verband met herstraten. In de hal van het pand Stad huisstraat 2 is tot 30 juni a.s. een expositie te bezichtigen. Deze expositie draagt de naam "Nederland en de Na vo" en behandelt in woord en beeld op een zestal panelen de belangrijkste vragen omtrent het bestaan van de Navo en het Nederlandse lidmaatschap ervan. U kunt de expositie bezichti gen van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Tevens zijn gratis voorlich tingsbrochures verkrijgbaar. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180 - 38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 22 lot en met 27 juni 1987 maandag gehakt, witlof', aardappelen dinsdag hamburger in barbecuesaus met appeltjes en pommes mignonettes woensdag kip-kerrie met rijst donderdag jachtschotel, rode kool, appeltjes, puree vrijdag kwartponder in zigarasaus," sperziebonen, aardappelen zaterdag wat de pot schaft Nog even en in vele gezinnen be ginnen de vakantievoorbereidin gen weer. Hieronder enkele nutti ge tips van de brandweercom mandant. Na een paar mooie dagen krijgen we de kriebels om de caravan maar zo gauw mogelijk uit de winterstalling te halen of de staca ravan weer in te gaan richten. Om maar meteen met de caravan- deur in huis te vallen en daarbij- niet te worden verrast door een elektrische schok is het goed en zelfs verplicht uw caravan te voorzien of te laten voorzien van een aardlekschakelaar. Zodra er in uw caravan een lekstroom zou ontstaan dan vloeit deze via de aardlekschakelaar af. Voor we nu aan het hoofdstuk gas beginnen gaan we eerst de ventilatieopeningen van de cara van kontroleren want in de aan loop naar de zomer willen we in de caravan nog wel eens een ka cheltje branden. En zoals u wel weet heeft een vuurtje, net als wij, zuurstof nodig. En nu de bron van ellende, de gasfles. Het hoeft echter niet on veilig te zijn als we maar een aan tal dingen goed in de gaten houden: - Zet de gasfles nooit in de cara van (tent); Laat uw gasfles alleen vullen bij een erkend vulstation: - Gebruik altijd een drukregelaar en goedgekeurde slang; - Geen noodverband, maar altijd deugdelijke slangklemmen; - Kontroleer altijd met een zeep oplossing; - Zorg voor een goede ventilatie bij de gasfles; -Gasflessen nooit ingraven (gas is zwaarder dan lucht; - Tijdens het aansluiten nooit ro ken of open vuur. Naast Gezondheidseducatie en Verkeer, behoren ook de volgen de kennisgebieden tot dit ge beuren: - aardrijkskunde; - geestelijke stromingen; - geschiedenis; - maatschappelijke verhoudingen waaronder staatsinrichting; - de natuur, waaronder biologie. Een aantal verplichte kennisge bieden klinkt bekend in de oren en wordt ook wel aangeduid als "zaakvakken". Zoals uit bovenstaande blijkt, heeft dit onderdeel op de basis school flink wat gebieden erbij gekregen als we dit vergelijken met de oude lagere school. Met deze kennisgebieden kan de basis school op zijn eigen manier om gaan, met andere woorden, de in houd van het onderwijs in deze vakken kan op verschillende ma nieren worden gerangschikt. Soms legt men de nadruk op de afzonderlijke vakken, dan weer is er sprake van integratie van vak ken en soms ligt de nadruk op we- reldoriënterend onderwijs. We zullen hier drie mogelijkheden wat nader bekijken. Dit sluit sterk aan bij de traditie van de oude lagere school. Ieder kent de vakken van toen nog wel: aardrijkskunde, geschiedenis, na tuurkunde, biologie, verkeerson- derwijs; in aansluiting op aktivi- teiten in de kleuterschool als ruimtelijke oriëntatie, omgaan met de tijd en verkenning van de natuur. Deze vakken kwamen meestal apart op het lesrooster voor. Veel van de lesboekjes stammen uit de ze tijd en worden nog volop uitge geven en gebruikt. Voor de nieuwe kennisgebieden zoals geestelijke stromingen, maatschappelijke verhoudingen en gezondheidseducatie treffen we een andere situatie aan: - er is weinig ervaring met deze nieuwe kennisgebieden; - er zijn nauwelijks methodes voor. Toch is er binnen al deze vakken een bepaalde ontwikke ling te constateren, waarbij al de ze gebieden naar elkaar toegroei en tot een zekere samenhang. Scholen welke deze vakken nog apart onderwijzen, zien we toch vaak projekten uitvoeren, waar bij meerdere vakken samen wor den behandeld. Als men bijvoorbeeld de Zeeuwse Delta als projektonderwerp kiest, dan kan men daar vakken als aar drijkskunde, geschiedenis en bio logie samen laten gaan. Integratie van vakken kan soms toevallig gebeuren. Een leer kracht speelt bijv. in op een aktu- ele gebeurtenis. Maar er is ook veel systematisch voorbereide integratie binnen de scholen. Men kiest een thema of onderwerp. Eén van de vakken speelt daarbij een hoofdrol en een aantal andere vakken wordt daar aan opgehangen. Kiest men bijv. bij aardrijkskunde voor het the ma "Vervoer" dan kan men daar geschiedenis en natuurkunde op laten aansluiten. Er is een aantal vakken waartus sen veel samenhang bestaat om dat zij dezelfde werkelijkheid kennen, dezelfde benaderingswij ze hebben en dezelfde inzichten en vaardigheden gebruiken. De noodzaak wordt verder vergroot wanneer onderwerpen worden be handeld, die voor kinderen in een zinvol verband kunnen worden geplaatst. Samenvoegingen die zich veel voordoen zijn: - de mens- en maatschappijvak ken: aardrijkskunde, geestelijke stroming- en maatschappelijke verhoudingen, geschiedenis en staatsinrichting; - de natuurvakken: natuurkunde, biologie. Apart blijven dan nog wel: bevor dering gezond gedrag en verkeer. Dit is de meest ingewikkelde vorm en er zijn nog maar weinig scho len te vinden, die dat al uitgebreid toepassen. Wereldoriënterend onderwijs ge bruikt de inhoud van alle vakken, maar deze vakken zijn geen uit gangspunt. De leefwereld van het kind is dat en daar moeten alle vakken zich naar richten. Wereldoriënterend onderwijs is dus een aktiviteit van kinderen en van hieruit wordt "de wereld" opgebouwd en ingericht. Bij de losse vakken of de integratie van de vakken hebben de kinderen zich te richten naar deze vakken. Bij Wereldoriënterend onderwijs is dit het omgekeerde. Ervaringen van kinderen en zelfontdekkingen spelen een hoofdrol bij het ver werven van kennis en vaar digheden. Gasflessen houden in tegenstel ling tot mensen niet van de zon. Indien u een gaslucht ruikt, niet roken, geen schakelaars bedienen en waakvlammen doven. Als we deze regels in acht nemen zal onze gasfles zeker geen gevaarlijk heer schap worden. Gebruik in uw caravan een meta len emmer met deksel en als u een blusapparaat voor uw caravan aan wilt schaffen neem er dan een met een inhoud van tenminste 2 kg. poeder of 1,5 kg. Halon voor zien van een drukmeter. Het bereiden van voedsel boven een open vuur zoals dit vroeger gewoonte was, is de laatste jaren sterk toegenomen. 'Barbecuen' noemt men zo'n feest waarbij de nostalgie hoogtij viert. Bakappa- raten in vele uitvoeringen, van ge metselde ovens tot blikken prul len op wankele pootjes, al dan niet omringd met tuinfakkels en dan maar bakken en braden. Maar pas op! Met de toename Op de balie in de Voorlich tingswinkel, Stadliuisstraat 2, vindt u (nieuwe) gratis af te halen folders/brochures: - Kies exact - Studiefinanciering 18 Tegeinoetkomingstudie- kosten 87/88 Studiefinanciering voor deeltijdstuderenden 87/88 - Houd plaagdieren buiten de deur - Dierenpaspoort - Alcohol mondjesmaat - Parkeerfolder van het barbecuen zijn ook de on gevallen helaas vele malen toege nomen. Vooral ongeduldige natu ren die, als het vuur niet vlug ge noeg naar hun zin wil branden om de zaak wat aan te zetten met brandbare vloeistoffen gaan smij ten, zijn een gevaar voor zichzelf en voor anderen. Toch behoeft een barbecuefeest niet onveilig te zijn als men maar een aantal din gen goed in de gaten houdt en die veiligheid van de deelnemers ze ker stelt. De keuze van de barbecue: - hij moet stabiel zijn - een windscherm bezitten - voorzien zijn van een vuur- rooster De keuze van de brandstof: - bij voorkeur houtskoolbriketjes - aanmaakblokjes of -stroken De keuze van de opstelplaats: - op een vlakke ondergrond - uit de wind - uit de buurt van licht ontvlam baar materiaal Zorg voor een blusmiddel bijv. een emmer water of een gevulde gieter. Tot slot nog enkele raadgevingen: - Houd kinderen en honden ver van de barbecue; - Draag geen licht ontvlambare kleding; - Werp nooit spiritus of andere brandbare stof in een reeds bran dende barbecue, een steekvlam is het gevolg en uw barbecuefeest een ramp; - Laat het vuur op een veilige plaats uitbranden; - Loop nooit met een brandende barbecue; - Pas op met scherp aangepunte grillpennen, deze kunnen steek wonden veroorzaken. |Uw brandweer wenst u prettige vakantie en laat de rode haan niet kraaien in bos, heide en duinen. In samenwerking met de Mid delburgse V.V.V. heeft de ge meente een nieuwe parkeer folder uitgebracht. Deze fol der zal op korte termijn in Middelburg worden ver spreid. De folder bevat informatie over parkeermogelijkheden in de Middelburgse binnenstad, voor zowel betaald als onbe taald parkeren; de ope ningstijden van de parkeerga rage en de maximum parkeer tijd. Op een duidelijke en overzichtelijke plattegrond worden de verschillende par keermogelijkheden en de rou tes waarlangs ze bereikbaar zijn aangegeven. Verder is in de folder een korte beschrij ving van Middelburg als een gezellige, sfeervolleen histori sche stad opgenomen. Ook zijn gegevens opgenomen over de bezichtigingsmoge lijkheden van het gotische stadhuis, de Lange Jan en de Abdijgebouwen en over ande re toeristische attracties zoals Miniatuur Walcheren. Verder bevat deze kleine folder de adressen en telefoonnummers van politie, brandweer en NS- station. Behalve een Nederlandstalige bestaat er van de folder ook een versie in drie talen: Frans, Duits en Engels. De folder is gratis verkrijg baar bij het bureau Voorlich ting, Stadhuisstraat 2. Bijstandgerechtigde buitenlan ders tussen de 55 en 65 jaar kun nen nu ook in aanmerking komen voor een uitkering in het kader van de Experimentele Remigratie regeling, als zij bijstand ontvan gen ingevolge de ABW. Voorheen was dat alleen mogelijk als zij een RWW-uitkering had den. Dit is één van de wijzigingen in de regeling die het Staatsblad zal worden gepubliceerd. Daarnaast zijn er ook enige wijzi gingen aangebracht in de Basisre- migratiesubsidieregeling en de Emigratie-Bijslag-Regeling. De Experimentele Remigratieregeling voorziet in een blijvende maande lijkse uitkering voor werkloze en arbeidsongeschikte buitenlanders van 55 tot 65 jaar, die naar hun geboorteland willen terugkeren. Het gaat hierbij om terugkeer naar een van de Mediterrane wer- vingslanden en Suriname of om terugkeer van vluchtelingen en asielgerechtigden. Om voor deze regeling in aanmerking te kunnen komen moet men langer dan zes maanden arbeidsongeschikt of werkloos zijn. De regeling is on der andere bedoeld voor bijstandsgerechtigden met een RWW-uitkering die aan de gestel de voorwaarden voldoen. In sommige gevallen hoeft een werkloze zich echter om redenen van sociale of medische aard niet (langer) beschikbaar te houden. Men ontvangt dan geen RWW- uitkering maar een ABW- uitkering. Daardoor kon men in het verleden niet in aanmerking komen voor een remigratie uitkering. Om aan deze situatie een einde te maken heeft het kabi net besloten niet alleen mensen met RWW-uitkering tot de rege ling toe te laten maar ook bijstandsgerechtigden met een ABW-uitkering. Als voorwaarde voor de Experi mentele Remigratieregeling geldt, dat men 5 jaar rechtmatig woon achtig is geweest in Nederland. Bij de totstandkoming van de re geling is gekozen voor een experi mentele periode van een jaar, ten einde een beter zicht te krijgen op de effekten van de regeling. Het kabinet heeft eind vorig jaar besloten de periode te verlengen tot 16 november 1987. Ook in de Basisemigratiesubsidie- regeling is een wijziging aange bracht. Als voorwaarde gaat nu gelden dat zowel de remigrant als de mede-remigrerenden 2 jaar le gaal verblijf in Nederland hebben gehouden. Hiermee wordt voor komen, dat er mensen onder de werkingssfeer van de regeling val len, die zich pas zeer onlangs in Nederland hebben gevestigd. De basisregeling is bedoeld voor hen, die over voldoende middelen van bestaan beschikken in het remi- gratieland. Men ontvangt een te gemoetkoming in de overtochts- kosten en de kosten van levenson derhoud gedurende de eerste drie maanden na aankomst in het re- migratieland. Tot nu toe zijn er bij de direktie voor de Emigratie van het ministerie SZW zo'n 2500 aanvragen (plm. 5500 mensen) binnengekomen voor beide remi gratieregelingen. Binnenkort zul len er met subsidie van het minis terie SZW in vijf verschillende re gio's in Nederland remigratiekon- sulenten worden aangesteld die de voorlichting rondom remigratie zullen gaan coördineren. Aan de reeds bestaande voor waarden voor toekenning van een subsidie o.g.v. de emigratie - en remigratieregelingen wordt voorts een nieuwe toegevoegd, n.l. dat de (r)emigrant en de eventuele mede-(r)emigrerenden hun schul den aan het Rijk hebben voldaan. Voor andere informatie kan men kontakt opnemen met de Direktie voor de emigratie: Muzenstraat 20, 2511 VVV Den Haag, tel. 070 - 469358. Hier zijn informatiebro chures en aanvraagformulieren in de verschillende talen ver krijgbaar. Op 18, 19 en 20 juni staat Middel burg in het teken van de braderie. Het thema voor deze jaarlijks te rugkerende gebeurtenis heeft te maken met de tijd van de Ver enigde Oostindische Compagnie. De braderie zal donderdag 18 juni om 10.00 uur worden geopend door wethouder M. Vinke. Hij zal namens het gemeentebestuur het startsein geven voor, naar wij hopen, drie actieve dagen. Het startsein voor de braderie wordt gegeven vanaf het bordes van het stadhuis aan de Markt. Middelburg zal tijdens de brade rie wel te maken hebben met een gewijzigde verkeerssituatie. Zo zullen de Langevielebinnenbrug, de Langeviele, De Pottenmarkt, Plein 1940, de Markt, de Vlasmarkt, de Kromme Weele, de Nieuwe Burg, de Lange Delft, de Segeersstraat, de Korte Delft, het Damplein (west- en zuidzijde), de Gravenstraat (tussen Markt en Zusterstraat), de Nieuwstraat (tussen St. Barbaragang en Lange Delft) en de St. Barbaragang voor alle verkeer in beide richtingen (behalve voetgangers) worden gesloten. Het bedienend verkeer zal tussen 8.00 en 10.00 uur wel in genoemde straten terecht kunnen. Ook mag niet op de volgende plaatsen worden geparkeerd: Langevielebinnenbrug, Langevie le, Vlasmarkt, Damplein (zuidzij de), Nieuwstraat en Kromme Weele. Hopelijk wilt u rekening houden met de optredende gewijzigde ver keerssituaties. Tenslotte wensen we alle deelne mers aan de braderie en hun be zoekers veel mooi weer en plezie rige braderiedagen. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij -onder voorschriften om gevaar,schade of hinder voor de omgeving te ondervangen - vergunning ingevolge de Hin derwet hebben verleend aan: 1. de Watersportvereniging "Arne", Rouaansekaai 138 te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van: a. een kade, kraan, toilet/opslaggebouw voor jachten; b. een winterbegingsterrein voor jachten, container voor ber ging, gelegen aan het Balkengat te Middelburg; 2. Herstaco B.V., IMijverheidsweg 24 te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een opslagterrein met kan toren en opslagloods op het perceel IMijverheidsweg 24 te Mid delburg; 3. de Fa. A.H. Schonis Zn., Korte IMoordstraat 19 te Middel burg voor het oprichten en in werking hebben van orthopedi sche schoenmakerij en schoenwinkel op het perceel Korte IMoordstraat 19 te Middelburg; 4. de heer C.W. Hage, Electraweg 9 te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een toerwagenbedrijf en handelsonderneming op het perceel Electraweg 9 te Mid delburg; 5. de heer A.J. Streppel, Rustenburgstraat 43 te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een autoverhuur bedrijf op een perceel aan de Electraweg te Middelburg; 6. de Heer M.Hillebrand, Grenadierweg 21 te Middelburg voor een staalconstructiebedrijf op het perceel Grenadierweg 21 te Middelburg; 7. Mister Unit B.V., Handelskade 83-85 te Nieuwegein voor het oprichten en in werking van een hakken- en sleutelbar op het perceel Langeviele 6 te Middelburg; 8. de Heer L. Maas, Oude Vlissingseweg 62 te Middelburg voor een groente- en fruithal, opslag en het telen van tuin- bouwwproducten op het perceel Oude Vlissingseweg 62 te Middelburg; 9. de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, Koudekerk- seweg 143 te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een kinderdagverblijf op het perceel Pres. Wilson- laan 202 te Middelburg. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen ingaan de heden tot 18 juli 1987 ter inzage op elke werkdag van 08.30 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.30 uur op de afdeling Algemene Zaken aan de Lange Noordstraat 1 en elke donder dagavond van 1 8.00 tot 21.00 uur eveneens op genoemde af deling. Inzage op die avond moet van tevoren telefonisch wor den verzocht (01180-26251, tst. 413). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mon delinge toelichting kan worden verkregen. Tot 1 8 juli 1 987 staat er een beroep open bij de Kroon voor de aanvragers, de betrokken adviseurs, degenen die bezwaren hebben ingebracht en enige andere belanghebbende die aan toont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest bezwa ren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toe passing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikkingen dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat ver zoek is beslist. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Stromenwijk teneinde de bouw mogelijk te maken van een garage op het perceel IJsselstraat 9. Het bouwplan ligt met ingang van vrijdag 19 juni 1987 gedu rende 14 dagen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken aan de Lange Noordstraat 1Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Mid delburg. Op enkele plaatsen in Middelburg zijn straatnamen veranderd, op andere plaatsen ontstaan nieuwe straten, omdat daar huizen wor den gebouwd. Hieronder volgt de laatste aanvul ling van de straatnamenlijst, zoals die door burgemeester en wethou ders werd vastgesteld. De nieuwe, nog niet opengestelde weg die vanaf de Koudekerkse- weg, bij de Abeelseweg, loopt in zuidelijke richting tot de Nieuwe Vlissingseweg gaat Stromenweg heten, en is daarmee de weg die de Stromenwijk afsluit. De Oosthoekstraat, zijnde de ver binding tussen de Koudekerkse- weg en de Adriaen Lauwe- reyszstraat, heet nu Korc- zakstraat. De Jacob Schottestraat, waar langs de afgetopte torenflat in de Magistraatwijk heeft gestaan is nu Johan Adriaen van de Per- restraat gaan heten. De Johan Guilliëlmus Schorerstraat, die hier bijna evenwijdig aanloopt en ook een verbinding vormt tussen de Baljuwlaan en de Regenten laan heeft zijstraten gekregen, die tot aan de Johan Adriaen van de Perrestraat lopen. Deze straten heten ook Johan Guilliëlmus Schorerstraat. Tussen de Oude Vlissingseweg en het Kanaal door Walcheren zal een nieuwe stadswijk worden ge bouwd. Aan de zuidzijde wordt deze wijk begrensd door de Oosterse L.ageweg. Voor de naamgeving werden suggesties ge daan door Amnesty Internatio nal. De belangrijkste verbindings weg door de wijk heet dan ook Amnestylaan. De laan gaat lopen vanaf de Oude Vlissingseweg, te genover de Spinhuisweg, eerst in westelijke richting, daarna in noordelijke richting, tot bij het Parelwegje. Ongeveer midden door de wijk loopt van de spoorbaan tot de Oude Vlissingseweg de Lutu- listraat. In de zuidwesthoek, evenwijdig aan de spoorbaan en aan de Oosterse Lageweg loopt de Gandhistraat. De verbinding tus sen de Amnestylaan en de Gand histraat wordt gevormd door de Cassinstraat. Ten noorden van deze straat loopt de Kingstraat en daar weer noordelijk van de Schweitzerstraat. In het noorde lijk gedeelte van de nog te bou wen wijk komen de Teresastraat en de Benensonstraat. Hoewel de straten er nog niet zijn hebben ze dus al wel een naam.

de Faam | 1987 | | pagina 5