Middelburg folklorestad in het teken van de VOC Elfde 01dtimer(Walcheren)rit met meer dan honderd deelnemers Fris, fruitig, zomers... en heel veel JANdlUN BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN INTERNATIONAAL MOTO-BALSPEKTAKEL ZATERDAG IN VLISSINGEN Victorinox. BIJOU Speciale De Faam We hebben onze prijzen nog lekkerder gemaakt. voc- r J. .R A. Rossël tandprotheticus VADERDAG en BRADERIE AANBIEDINGEN zie onze advertenties op pag. 2 en 3 Gaan de Hollanders 'da' of 'njet' op zaterdag 20 juni op het sportveld Baskensburg in Vlissingen de inter land tegen Rusland winnen? Wie de winnaar wordt maakt vóór de organisatie weinig uit, want daar gaat het die dag in feite niet om. Waar het ze wel om gaat is het publiek eens kennis te laten maken met een sport die in Nederland minder bekend is: moto-ball, of simpeler gezegd voetballen met een motorfiets. En wat doe je dan om een aantrekkelijk 'pakket' aan te bieden? Je haalt gewoon de absolute wereldtop naar Vlissingen en dat is dat. Simpel dus. Eerste wedstrijd Als snotneus MIDDELBURGSE BRADERIE OP Z'N OOSTERS Niet duur Spelregels DEZE WEEK IN Sireneklanken Braderie reisjournaal Rubrieken VICTORINOX Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen DE ZAAK OP DE HOEK Woensdag 17 juni 1987 88e jaargang no. 24 oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: c. c. v, d. oosterkamp. 01184-79548. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. *Zo spectakulier ziet moto-ball er uit. Meijers (wethouder): 'Als het aan mij lag, zou iedereen moto-ball spelen' Dennis den Engelsman van de organiserende motorsportvereni ging 'De Uitlaat', moet er even om grinniken. "Het klinkt in derdaad simpel en eigenlijk is het ook zo eenvoudig gegaan", "Maar", zo voegt hij daaraan toe, voor dat simpele 'hier naar toe halen' moet je eigenlijk bij de Vlissingse wethouder 'Toob' Meijers zijn en hij kijkt richting buurman. Behalve wethouder blijkt Meijers nog voorzitter te zijn van de landelijke competitie moto-ball, dahrnaast is hij scheidsrechter bij het gebeuren en bovendien was hij in het verleden een niet onverdienstelijke kee per in het nationale moto-ball team. Niet mis dus, en dat ver klaart een heleboel. ik nul komma nul niks van spel regels". "De Russen waren in Europa op toernee. Op het programma stond een wedstrijd in Budel en het is voor die jongens natuurlijk aan trekkelijk om meerdere wedstrij den te spelen. Valuta en dat soort dingen. Nou, dan is het een koud kunstje om ze naar Vlissingen te krijgen. Contact gezocht met 'De Uitlaat', die de organisatie op zich zou moeten nemen en klaar is Kees". Hij gaat wervend verder: "Bovendien bruist Vlissingen als de branding en daar hoort zo re gelmatig een spektakel bij. Vorig jaar was dat de strandcross, dit jaar is het een motorvoetbal inter land Nederland tegen Rusland. En dat het wel degelijk een topper is blijkt wel, want Veronica komt van de wedstrijd tv-opnames maken". de jaren vijftig hadden we in Ne derland een echte competitie. Het gros van de verenigingen ging overigens weer ter ziele. De clubs die overbleven en toch wilden spe len weken uit naar het buitenland om daar toernooien te spelen". Meijers zelf is begonnen, zoals hij zelf zegt 'als snotneus'. "Wat wil je. Ik was toen 15 jaar. Mijn zwa ger zat in het garagebedrijf. Trou wens al die jongens die aan moto- ball deden hadden wel iets met een garage van doen. Daar hing een sfeertje omheen. Op een gege ven moment hadden ze gebrek aan een keeper. Nou en dat ben ik dan geworden. Ik kreeg een fiets en mocht in het doel. Verder wist Zijn eerste wedstrijd speelde hij in Hannover. "Dat weet ik nog goed", grinnikte-ie. "De back staat mij de spelregels uit te leg gen en voordat ik er erg in had vloog de bal achter me in het net. We verloren de eerste wedstrijd met 6-5. De tweede wedstrijd heb ben we ze afgedroogd met 6-1. Maar toen kende ik de spelregels ook al wat beter". Blessures heeft Meijers in zijn motorvoetbal-carrière nauwelijks opgelopen. "Ja, goed, wat blau we plekken en zo maar over het algemeen valt dat allemaal best mee. Je moet niet vergeten dat die motorrijders vakmensen zijn. Mens en machine is daarbij letter lijk één. Probeer het maar eens om met een motor zo tegen de 80 te rijden en tegelijkertijd een bal 'rollend' mee te nemen. Die echte kanjers, die Russen, kijken niet eens naar de bal. Dat gaat van zelf. Verder is die sport betrekke lijk ongevaarlijk". Van actief deelnemer belandde Meijers uiteindelijk in de scheids- rechterij. "Dat is het leuke van deze sport, het laat je niet los. Als je niet meer zelf actief kunt deel nemen ga je andere wegen zoeken Hoe het moto-ball is ontstaan is overigens niet geheel duidelijk. Mogelijk is er ooit iemand ge weest die èn gek was van motoren èn gek van voetbal en zodoende deze sport het levenslicht liet aan schouwen. Voor hetzelfde geld was het ooit 'zo maar wat spelen' met motor en bal en is het op die manier ontstaan. Wie denkt dat die sport uit Ame rika komt, heeft het falikant mis", zegt moto-ball expert Mei jers. "Het is allemaal begonnen in Frankrijk zo rond 1930. In 1948 zagen enkele Nederlanders het en pal daarna ontstond in Dordrecht een moto-ballclub. Van het één kwam natuurlijk het ander en zo in de tweede helft van The Sweet Flowers of Paradise, aanwezig in Middelburg. Wie de komende dHe dagen de braderie in Middelburg be zoekt zal verrast worden door talrijke exotische evenemen ten. Ook bestaat de kans dat de toeschouwers deze (zie fo to) en nog andere lieftallige dames en meisjes tegenkomt. Dat komt allemaal omdat de braderie in het teken staat van de VOC (Verenigde Oostindi- sche Compagnie). In dit blad uitgebreid aandacht voor dit ambitieuze festival, dat ongetwijfeld de dynamiek zal to nen van de organisatie, de Stich ting Middelburgse Braderiebelan- gen. Op de eerste plaats is er een bijlage met héél véél informatie over de driedaagse jaarmarkt (aanvang donderdag) en verder verhaalt archivaris drs. P. Sijnke over de relatie tussen Middelburg en de VOC in een speciale 'ar- chiefsprokkel'. De vrijdag en de zaterdag zijn de dagen dat de braderie echt los barst. Want donderdag is de weekmarkt, en die slorpt het grootste deel van de aandacht voor zich op. In nagenoeg alle be langrijke winkelstraten in de stad zijn er wel activiteiten. En dat al les met het aroma van de oosterse gewoonten en gebruiken, waar mee Nederland in zijn koloniale verleden zo'n stevige band had. De tradities van ver weg blijven nu nog hier voortleven. Middel burg draagt die dagen terecht de titel 'Middelburg Folklorestad'. Daar mogen de spelers dus niet binnen. "Maar dat kan natuurlijk ook wel eens fout gaan,als bij voorbeeld de rcmkabel breekt. Dan is het niet denkbeeldig dat motor, bal en keeper gedrieën in het net belanden. Er komt na tuurlijk nog iets bij. Want wat dacht je van de snelheid van de bal? 150 Kilometer per uur is niets. Nou, vang die maar eens... als je dat niet goed doet, hang je óók in het net". Het argument dat moto-ball het voetbalveld zou beschadigen wijst Meijers resoluut van de hand. "De banden waarop wordt gere den zijn 'trial'banden. Dat bete kent dus, dat het veld niet wordt 'omgeploegd'. Wat dat betreft- zou er zo een vereniging op een van de velden van Baskenburg mogen beginnen met moto-ball". *Tobias Meijers (links) en Dennis den Engelsman. om toch op de een of andere ma nier bij het gebeuren betrokken te blijven. Voor mij was dat dus een stuk organisatie en de scheids- rechterij". Vanzelfsprekend komt het gebrek dan op de spelregels. Net als bij voetbal heeft de scheidsrechter de nodige kaarten op zak om de spe lers tot de orde te roepen. Een groene kaart voor een waarschu wing en een gele kaart voor 'vijf minuten langs de kant'. In het ui terste geval kan de speler nog 'rood' krijgen. "Maar dat is zeld zaam", verduidelijkt Meijers. "Dan moet er wel iets heel bijzon ders aan de hand zijn, zoals be wust de scheidsrechter onderste boven rijden. Ik heb in ieder geval nog nooit 'rood' hoeven uitdelen". Een verhaal apart is de keeper. Bewoog hij zich vroeger met zijn fietsje tussen en rond de doelpa len, nu doet hij het zonder fiets. Terwille van de veiligheid is voor het doel een cirkel getrokken met een straal van ruim vijf meter. Een ander argument waarom moto-ball attractief zou zijn is de prijs, zo vindt Tobias. "Een crossmotor komt al vlug met alles er op en er aan op 15.000 gulden. Een voetbalmotor zo rond de 5.000 piek. Dat is dus aantrekke lijk voor iedereen". Als Meijers eenmaal over moto- ball bezig is is hij amper meer te Zaterdag gaat in Vlissingen voor de elfde keer de Walcherenrit van start. Deze inmiddels traditioneel te noemen tocht voor oude auto mobielen (oldtimers) heeft ruim honderd deelnemers. Niet alleen automobielen maar ook motoren, op dit moment al elf, rijden in de stoet mee. Maar het aantal voer tuigen kan nog groter worden, want in principe is het zelfs moge lijk dat de deelnemers zich aan de start, om negen uur 's morgens vanaf Boulevard Evertsen, pas aanmelden. De organisatoren, een werkgroep van de Stichting Vlissings Aktivi- teiten Fonds (VAF) zijn al maan den bezig met de voorbereidin gen. De deelnemers komen uit al le windstreken van ons land. Ook de vertegenwoordigers uit België zijn dit jaar groot in aantal. De Engelsen laten het wat afweten; één Engelsman is slechts van de partij. Wethouder Tobias Meijers van de gemeente Vlissingen zal om negen uur door middel van een startvlag het sein gegeven voor vertrek. Vanaf Vlissingen gaat het via de Sloeweg over de halfhoge brug naar Souburg. In de Paspoortstraat houdt de stoet even stil om belangstellenden een kijkje te laten nemen in en rond de oude auto's en motoren. Ook in Middelburg, op het Abdijplein, in Veere op de Markt, in Dom burg aan de Weststraat en in Westkapelle op de Markt wordt halt gehouden. In Domburg staat een 'lange' stop op het program ma. In die badplaats zullen de deelnemers, verdeeld over een aantal etablissementen, een kof fietafel gebruiken. Zeeuwse bo lussen vormen de hoofdschotel van die lunchpauze. Voor de deelnemers is aan de Walcherenrit ook een wedstrijd verbonden. Een jury bekijkt of de combinattie - oldtimer en deelne mers - een 'eenheid vormen'. De kleding van de inzittenden moet overeen komen met het jaartal van de auto en verder wor den onder meer het interieur en de staat van onderhoud van het ver voermiddel in de jurering betrok ken. Voor de beste creaties zijn prijzen beschikbaar, die aan het slot van de rit (rond kwart over vier 's middags) worden uitgereikt door de Vlissingse wethouder W. Wisse. Die slotmanifestatie vindt plaats op het Bellamypark. De organisatoren hebben veel me dewerking toegezegd gekregen van de verkeersgroep van de rijkspolitie in het district Zeeland. Enkele motoragenten zijn de hele dag aanwezig om de Walcherenrit in goede banen te leiden. Ook de gemeentebesturen van de plaatsen van doorkomst hebben hun me dewerking toegezegd. De organiserende VAF- werkgroep heeft voor iedere deel nemer een speciaal ontworpen plaquette beschikbaar. Op die plaquette komen de wapens van alle betrokken gemeenten voor. Bij de stopplaatsen wachten de deelnemers enkele verrassingen. Muziekkorpsen zullen dan onder meer voor een muzikale opluiste ring zorgen. Bij terugkomst in Vlissingen zal het Showkorps van Oranje Nassau de deelnemers op wachten. Waarom maken de banden zulke hoge gil lende geluiden, sirene klanken. Een antwoord vindt u op onze pagina met autonieuws. De VOC en Middelburg of wel het aanzienlijke aandeel dat de Zeeuw se hoofdstad had in de zestiende eeuwse han delsonderneming. Een multinational. Stadsar chivaris drs. Peter Sijn ke geeft antwoord in een uitvoerig verhaal. China en de handels reis van de VOC. Op onze uitpagina een ver slag van de opening van de expositie in het Zeeuws Museum, die daar wordt gehouden in het kader van het VOC-festival. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. Geschenken voor vader de originele Zwitserse ZAKMESSEN met 5 jaar garantie. SERVICE KWALITEIT GARANTIE lANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 j stuiten en als het aan hem lag ging iedereen moto-ballen. Voorlopig zullen de Zeeuwen het zaterdag nog moeten doen met een super-de-luxe interland en een muzikale entourage van de 'Delta Band'. En de Russen? Die krijgen een officiële ontvangst op het ge meentehuis door het college van b en w en laten het publiek zien waartoe een mens met motor alle maal instaat is. De aftrap is om klokslag acht uur 's avonds. Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Aanbieding geldig t/m 20 juni Zolang de voorraad strekt. A Lange Delft 44/Segeersstraat Middelburg

de Faam | 1987 | | pagina 1