Bodemsanering Film M SSSSSnSSSSm Hogere temperaturen! ere prijzen bij Prénatal: M50 Aanbod podiumkunsten FA. P. DAMMAN ZN. pot weet er alles van als uw bed dit niet heeft, slaapt u niet best NU 40 EN 50% KORTING FA. DE TROIJE VAKBEKWAAMHEID CAFÉBEDRIJF 5 Sji OPRUIMING KINDERKLEDING EIKEN STOEL oer EIKEN EETKAMERTAFEL nn fc c- LEREN DRAAIFAUTEUIL EIKEN BANKSTEL WONINGINRICHTING CHINTZ JACK JURKJE Woensdag 17 juni 1987 ln Zeeland zijn er allerlei activiteiten op historisch gebied. Heemkundige verenigingen bloeien, een tiental tijdschriften en diverse boeken vinden hun weg naar de lezers. Centraal punt Lesbrieven Dialecten Samenstelling COM MISSIES Oosterschelde Jurkjes, broeken, jacks, enz. Noordstraat 24-28 Arnemuiden ORIENTAL 298,- met leren bekleding massief 695,00 495,00 met losse kussens, prima stof BRADERIE AANBIEDING OP=OP Komt u eens vrijblijvend kijken bij: Nieuwstraat 29, Middelburg. Tel. 01180-13437 j Wij zijn niet de grootste, maar wel de goedkoopste. m M: leverbaar in alle ledikanten f DE FAAM - DE VLISSINGER ABDIJ uws Gedeputeerde Staten hebben in het ontwerpbodemsanerings- programma voor volgend jaar vijf terreinen opgenomen die voor een "schoonmaakbeurt" in aanmerking komen: benzi nestation Bossestraat, Vogel waarde; gasfabriek, Yerseke; gasfabriek, Tholen; Cruson, Breskens en het terrein voor de opslag van conserveringsmid delen, J.A. v.d. Goeskade in Goes. Deze terreinen komen in aanmerking voor bijdragen die de provincie van het rijk ont vangt voor bodemsanering (voor 1988 geschat op f 2,65 miljoen). Het is echter mogelijk dat er van dit bedrag nog geld af moet voor lopende projecten. Vast staat al dat er niet genoeg geld is om alle genoemde terrei nen aan te pakken. Behalve deze terreinen hebben GS er een aantal opgevoerd die nader moeten worden onder zocht of waarvoor bepaalde maatregelen nodig zijn: Hanen- weg 9, Noordgouwe (bestrij dingsmiddelen); gasfabriek, Kruiningen en het terrein Van der Helstlaan in Vlissingen. Op deze terreinen zou onderzoek moeten plaatsvinden. Beheer is nodig voor: terrein roerwagenbedrijf, Oostsingel Borssele; gasfabriek. Goes; sloopterrein De Schrijver, Hulst; gasfabriek, Wemeldinge; Zuid singel en Noordweg, Middel burg; Maartensbroerseweg, Kruiningen; wasserij, Paul Kru- gerstraat, Vlissingen; terrein voormalig aardoliebedrijf, Vlis singen en sloopterrein Gra venstraat, Zierikzee. Beheer wil zeggen het treffen van tijdelijke beveiligingsmaa tregelen, gericht op het in de gaten houden van de verontrei niging of het tegengaan ervan. Buitenom de financiële regeling van het rijk zijn nog twee pro jecten gepland voor 1988: on derzoek en sanering van het ter rein van de suikerwerkenfabriek aan het Spuiplein, Breskens en sanering van terreinen van een schrootverwerkingsbedrijf in Vlissingen (o.a. Oosterha venweg). De provincie heeft verder een inventarisatie gemaakt van (voormalige) stortplaatsen, autowrakken- en sloopterreinen en van chemische wasserijen. Op 32 stortplaatsen is een glo baal onderzoek van het grond water gedaan. Op korte termijn zal worden bekeken welke plaatsen nader onder de loep worden genomen. Op 27 sloop terreinen is onderzoek gedaan dat meteen wat verder ging. De resultaten worden op korte ter mijn gepubliceerd. De wasserij en komen wat later aan de beurt. Het ontwerp-programma bo demsanering moet officieel worden vastgesteld door de mi nister van VROM. Op 25 augustus zullen GS hun definitieve versie vaststellen. Momenteel ligt het programma ter inzage tot 30 juni a.s. bij het bureau milieuzaken, provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Begin deze maand heeft het Zeeuws Steunpunt voor kunst zinnige vorming en volwasse neneducatie de brochure met het aanbod aan podiumkunsten voor het voortgezet onderwijs uitgebracht. Deze creatief geïllustreerde ca talogus geeft een gedetailleerd overzicht van de keuze die het voortgezet onderwijs kan ma ken, uit toneelvoorstellingen, dans, muziek, poppentheater, kleinkunst en pantomime. Behalve een beschrijving van de inhoud van het produkt, wor den technische en zakelijke ge gevens verstrekt, zoals leef tijdsgroep, duur, beschikbare data, podiumafmetingen, kos ten etc. In totaal is er keuze uit 45 voorstellingen. In het vorige schooljaar heeft het Steunpunt 100 projecten op scholen verzorgd (lessen, voor stellingen, activiteiten van leer lingen etc.), waarbij in totaal ruim 14.000 leerlingen betrok ken waren. De "aanbod-brochure" is ge zonden aan alle daarvoor in aan- Zeeuwse geschiedenis merking komende scholen in Zeeland. Nadere inlichtingen kunnen al tijd worden ingewonnen bij het al genoemde steunpunt, Roo- zenburglaan 89, 4337 JB Mid delburg, telefoon (01180) 34880. Nu is de eerste Nieuwsbrief van de commissie regionale ge schiedbeoefening verschenen. De commissie, die in februari 1987 is ingesteld wil door mid del van deze publicatie aan iedereen laten weten wat tot haar taak behoort en wat zij aan kennis en informatie in huis heeft. Ook wordt aangegeven wat er zou moeten gebeuren om de historische kennis over Zeeland verder uit te dragen. Het is niet de bedoeling van de commissie de bestaande orga nisaties van hun taak te onthef fen of "voor de voeten te lo pen" maar om stimulerend en ondersteunend te zijn voor alle heemkundige kringen en de di verse werkgroepen in Zeeland. De Provinciale Staten hebben er bij hun besluit tot instelling van de commissie op aangedrongen ook aandacht te besteden aan de religieuze aspecten en aan de kunstgeschiedenis van de provincie. De Nieuwsbrief heeft als doel centraal punt te zijn in de infor matievoorziening over "histo risch Zeeland". Nieuws en mededelingen uit di verse bronnen wordt gebundeld en kort weergegeven. Daar naast wil men de publicatie van historische onderzoeken stimu leren. Ook wil de commissie een gids maken, bestemd voor mensen die interesse hebben voor de geschiedenis of voor genealogie. Te denken valt ver der aan een registratie van lo pend onderzoek op weten schappelijk terrein om zodoen de deze vorm van onderzoek te stimuleren. Nieuws van de heemkundige kringen behoort ook tot de in houd van de Nieuwsbrief. De werkgroep lokale geschiede nis Middelburg maakt lesbrie ven voor het basis- en voort gezet onderwijs. Aandacht wordt bv. geschonken aan "straatringen", ijzeren ringen die een rol speelden bij naar bin nen brengen van kruidenierswa ren in de kelderpakhuizen. In de gemeente Dreischor werd in 1914 "noodgeld" gemaakt omdat het wettige betaalmiddel ontbrak. Ook maakt de Nieuwsbrief ge wag van een initiatief voor een langspeelplaat "Historische or gels op de Bevelanden", met opnamen van de instrumenten in de Hervormde kerken van Kloetinge, Kapelle en Wis- senkerke. In Nieuwsbrief wordt de vraag gesteld wie vrijwillig wil mee werken aan het onderzoek naar dialecten in Zeeland. Er worden mensen gevraagd uit Wissen- kerke, Goes, Sint-Maartensdijk, Oud-Vossemeer, Kruiningen, Sinds vorig jaar beschikt de pro vincie over een film die een ac tueel beeld geeft van de scheepvaartactiviteiten op de Westerschelde. De havens van Terneuzen en Vlissingea komen uitgebreid aan bod, evenals de bedrijven die er gevestigd zijn. Duidelijk wordt gemaakt welke produkten er via de havens worden verscheept: van auto's tot diepvriesvis en van kolen tot kunstmest. Ook wordt een beeld gegeven van de vele, gevarieerde pro dukten die in de haven- en in dustriegebieden aan de Wester schelde worden gemaakt. Aan dacht is er ook voor de manier van aan- en afvoer per rail, per as en via binnenvaartschepen. De film is gemaakt voor ieder die geïnteresseerd is in havens en scheepvaart, maar hij kan ook goed dienen voor onder wijsdoeleinden. De technische gegevens zijn: film, 16-mm, kleur, ook ver krijgbaar op de videoformaten VHS, Betamax, VCC en U- matic. Het gebruik is gratis. Inlichtingen: voorlichting pro vincie Zeeland, telefoon (01180)31400. mt Oudelande en Rilland, die nog dagelijks dialect spreken. Het is de bedoeling dat hun stem op de band wordt vastgelegd. Degenen die interesse hebben kunnen informeren bij het P.J. Meertens-instituut, mevrouw A. Wams-Verkerk, postbus 19888, 1000 GW Amsterdam, telefoon (020) 234698. Na tuurlijk wordt in de Nieuwsbrief ook aandacht geschonken aan belangrijke zaken buiten Zeeland. De brief eindigt met een lijst van alle heemkundige kringen en andere historische verenigingen in Zeeland. Wie de Nieuwsbrief wil ontvan gen (kosteloos), kan contact opnemen met mevrouw M.E. Jongejan, Zeeuws Documenta tiecentrum postbus 8004, 4330 EA Middelburg. Gemeenten en streekarchivaris sen hebben rechtstreeks een vertegenwoordiger in de com missie, die voor het overige bestaat uit: de provinciale ar chiefinspecteur (drs. O. Hoo- gerhuis), het hoofd van het Zeeuws Documentatie Centrum (mw. drs. M.E. Jongejan), de rijksarchivaris in Zeeland (drs. R.L. Koops), de secretaris van de sectie cultuurbehoud van de Zeeuwse Culturele Raad (mw. T. Adriaansens), de provinciaal Archeoloog (drs. R. Heeringen), de provinciaal museumconsu- lente (mw. drs. M. Kruger) en de archivaris van het streekar chief Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland (H. Uil). IM Op vrijdag 19 juni om 09.30 uur vergadert de stuurgroep Oosterschelde in het Staten zaalcomplex, Abdij 11 in Mid delburg. De vergadering is openbaar. Op de agenda staat onder meer een voorstel om in te stemmen met de ontwikkeling van een jachthaven met 230 ligplaatsen in de Sofiahaven (voormalige werkhaven). Tevens wordt voorgesteld om Zierikzee en Wemeldinge, waar vóór 1990 geen mogelijkheden voor nieuwe ligplaatsen bestaan, de hoogste prioriteit te geven als er na 1990 nieuwe mogelijkheden zouden komen. jOffiïV., Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Voor uw toekomst en/of hobby! In september a.s. start in Middelburg, in Café Restaurant De Blauwe Haan, de avondcursus 12 wekelijkse lessen, examen 7 januari 1988, erkend diploma, opleidingsgarantie. Inl. instituut Vakonderwijs, Sagittalaan 24, 5632 AL Eindhoven Telefoon 040-425526 (ook 's avonds). De cursus kan ook schriftelijk worden gevolgd f 295.—). Wij verzorgen eveneens de cursussen Handelskennis Horecabedrijf en VAKBEKWAAMHEID RESTAURANTBEDRIJF Hand- gevlochten pitriet fauteuil. Leverbaar in diverse lakkleuren nBttMianaiMt I—1 o") Havenweg 24 4455 AP Nieuwdorp tel. 01196-12438 voor sfeervol wonen Van Cittersweg 2 4341 RC Arnemuiden Vrijdag tel. 01182-3075 koopavond het enige ideale slaapsysteem heeft een onderstel van 22 verende latten, per paar onafhankelijk verend bevestigd in rubberen gewrichten. het enige ideale slaapsysteem heeft een vering die per lattenpaar instelbaar is op uw lichaamsbouw en gewicht het enige ideale slaapsysteem heeft een hoofdeinde dat in hoogte instelbaar is. zonder dat uw schouder in het gedrang komt het enige ideale slaapsysteem heeft een matras die écht steun geeft, in elke welving en holte en bovendien de warmte en vochtigheid van de slaapplaats reguleert het enige ideale slaapsysteem voor twee personen biedt individueel komfort in vering en steun, zonder kuil in het midden al deze. voor uw gezondheid zo belangrijke eigenschappen, vindt u maar bij één bedsysteem lattoflex slapen zoals u nog nooit geslapen hebt. wij adviseren graag <r\T er bestaat een bed voor elke rug die gezond wil blijven of wil worden: vraag schriftelijk of telefonisch de interessante latto- flex-folder, welke wij u gratis toezenden of praat eens met een adviseur van pot, hij kan u helpen om uw slaapkamerplannen in te vullen, schetsmatig maar ook heel kompleet. 119 slaap- en tienerkamers staan in onze 2000 m2 grote slaapkamer-showroom, zeer fijne meubelen van auping, hülsta, musterring, pull man, interlübke, treco, trüggelman en natuurlijk ook lattoflex. elke dag geopend tot 18.00 uur. alleen vrij dags tot 21.00 uur. (let op: zondags gesloten), tel.: 01155-2010. toestel 36. VLISSINGEN, Spuistraat 88. 01184-I2844 GOES, Magdalenastraat 7, 01100-3I475 Kleuren: navy of khaki Maten: 86 t m 116 Normaal 79,- Kleuren: kobalt aqua of pink lila Maten: 86 t m 116 Normaal 57,50

de Faam | 1987 | | pagina 15