uit C? het zakenhart Opleidingen voor de levensmiddelenhandel Zomers met bus Kamer van Koophandel: analyse verwante bedrijvigheid op reuzenformaat Amro-activiteiten op visserijdag Een half miljoen voor Middelburg Hoe belastingplichting ZDASG breidt uit met atheneum HENK SIMONS 25 JAAR SCHOONMAKEN Voorlichtingsavond voor middenkader detailhandel J Van alles Aardbeien eten Eerste klus Veranderd Woensdag 10 juni 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Neeltje Jans COMMENTAAR OP ONTWERP VISSERIJNOTA a a a Repro-Walcheren INFORMATIEMIDDAG JEUGDBANENPLAN INFORMA TIEBOEKJE VAN STICHTING JAS OPEN DAG MET VEEL INFORMATIE ziin de verenigingen r Soms nog zelf achter de dweil Voor de nu 52-jarige Hendrik -zeg maar Henk- Simons was het die koude ochtend in januari in 1962 geen enkel pro bleem. Een bestaan opbouwen? Prima, maar dan wèl begin nen aan de onderste sport van de ladder. Dat deed-ie letter lijk en figuurlijk. Als Glazenwasser. Nu, 25 jaar later kan hij daar met de nodige humor aan te rug denken en is hij de bass van zo'n dikke honderd werkne mers en werkneemster en is hij niet meer de glazenwasser van destijds, maar directeur/eigenaar van 'Simons schoon maakbedrijf' in Middelburg. "Ja, dat was me toen wat", verzucht de rondborstige Vlaardinger. "Ik kwam naar Zeeland om een kennis op te zoeken, en zo tijdens een gesprekje liet ik mij ontvallen dat ik best wel in Zeeland zou willen werken. Nou die kennis wist wel een baantje voor mij en zo belandde ik in het Zeeuw se. Om kort te gaan, op een ge geven moment ging dat bedrijf je niet meer en ben ik maar voor mijzelf begonnen. Lad dertje gehuurd, karretje ge huurd en ramen lappen. Ik ge loof dat ik de eerste was die 'drie hoog' ramen zeemde. Ge lukkig had ik toen geen hoogte vrees". En dan lachend: "Wat dat betreft is er wel wat veran derd, want als ik nu op m'n sloffen sta wordt ik al duizelig". Waarom ik ging glazen wassen met een timmerdiploma en een slagersdiploma op zak? Simons krabt zich even op zijn niet be paalde weelderige haardos, en zegt: "Ik wilde gewoon iets voor mijzelf hebben. Noem het een gat in de markt. Bovendien moest ik iéts doen. Pas ge trouwd en dat soort dingen en gewoon geen zin in een WW- regeling. Zo simpel ligt dat eigenlijk". Zijn eerste 'vaste klus' weet hij nog als de dag van gisteren. "Dat was het badhuis aan de Zusterstraat hier in Middel burg. Op de kop af 290 gul dentjes per maand. Een simpele ziel kan je voorrekenen dat een gezin daar niet van kon bestaan, dus deed ik er van al les bij. Schoorsteenvegen bij voorbeeld. Daarnaast vroegen de mensen wel eens of ik iets voor ze wilden schoonmaken. Nou, ook al wist ik van toeten noch blazen, ik zei 'ja'. Alles was mooi meegenomen. Ja toch? En zo is het balletje eigenlijk aan het rollen gegaan". Het begrip 'schoonmaakbe drijf" deed zo stukje bij beetje zijn intrede. Was het in de Randstad iets dat alleen was voorbestemd voor de 'gastar beiders' in Zeeland lag dat ge lukkig anders. "Hier zagen de mensen het niet als iets minder- waardigds", concludeert Si mons met voldoening. "Het is gewoon een vak. M'n eerste project op schoonmaakgebied? Dat was de Lutherse Kerk. Het plafond was naar beneden ge komen en het was een troep, niet te geloven. Daar zijn we echt met een hele ploeg dagen aan bezig geweest. Opruimen, aardbeien eten en melk drin ken. Moest wel, want het stofte enorm. Tegenwoordig dragen wij maskers maar dat gebeurde vroeger gewoon niet". De eerste 'vaste klant' op het gebied van schoonmaken dien de zich aan in de vorm van het gebouw van de Kinderbescher ming. Mevrouw Simons brengt een correctie aan. "Nee, dat was het gebouw van de Stich ting Zeeland. Dat weet ik nog goed, want die avond werd on ze zoon geboren en een half uur later stond je al te poetsen en te boenen". Simons geeft zijn vrouw -terecht- gelijk. Eigenlijk was het vroeger best een leuke tijd", mijmert Si mons. "Er werd toen écht schoongemaakt. Het glom en het blonk. Je nam er de tijd voor. Trouwens ik niet alleen, maar al de mensen die op een gegeven moment voor ons werkten. Dat was een soort trots hè. Het moest gewoon goed gebeuren. Datzelfde heb ben we nog. Alleen gaat het vergeleken met vroeger een stuk moeilijker. Op het ogen blik is het zo dat je in een mum van tijd een heel kantoor schoon moet hebben gemaakt, ledereen kan je zo vertellen dat dat bijna niet is te doen. Wij hebben echt mensen in dienst die dat vreselijk vinden. Vrou wen die nog het liefst op de knieën over de vloer kruipen om alles er zo proper mogelijk te laten uitzien. Nou dat gaat niet. Jammer, maar waar. Maar dat is over de hele schoonmaak-linic zo". "Het hele schoonmakvak is veranderd. Er zijn zelfs HBO- opleidingen voor en ik heb me zelfs laten vertellen dat een pro fessor daarin doceert. Kan je nagaan. Gelukkig zijn er aller lei machines die het werk verge makkelijken, de materialen die worden gebruikt zijn beter en het personeel volgt regelmatig cursussen en bijscholing. Dat moet ook wel". Het schoonmaakproject waar Simons de beste herinneringen aan bewaart is de brand enige jaren geleden in de Middel burgse rechtbank. "Een vrese lijke puinhoop. De brand be gon vroeg en toen hel spul was geblust zijn we begonnen met het opruimen. Iedereen stonk een uur in de wind. Maar hoe dan ook, amper een dag later konden de mensen tenminste in één kamertje werken. Onze mensen kregen nieuwe kleren, mochten elke week naar de Henk Simons kapper. Ja, dat was keurig ge regeld. Overigens, als ik nu nog in dat gebouw kom, ruik ik die brandlucht nog steeds". Al die jaren 'runde' Simons met zijn vrouw en bedrijfslei der het schoonmaakbedrijf vanuit huis. Nu, na 25 jaar is er nogal wat veranderd. Als het moet hanteert Simons nog wel een bezem of dweil. Het is anno 1987 -samen met bedrijfsleider Louis van Overbeekc (die er ook al 18 jaren heeft opzitten)- voornamelijk plannen, offertes uitbrengen en controleren. Het kantoor aan huis heeft plaats gemaakt voor een modern kan toor aan de Dampoortstraat in Middelburg. Als extra activiteit is daar een dealerschap van 'Rhowax-apparatuur' bijgeko men. Van groot tot klein en van goedkoop tot duur. "Maar de mensen kunnen dat bij mij ge woon huren hoor", verzekert Simons. Vrijdag houden hij, zijn vrouw en het personeel ("we zijn één grote familie") een open huis. De zoon van Si mons heeft inmiddels ook een functie binnen het bedrijf. Die begint net als zijn vader destijds aan de onderste sport van de ladder. Als glazen wasser. vader >;j sport ;lazen- Dat schrijft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland in een commentaar op de ontwerp pro vinciale Visserijnota. Behalve de zorg voor de export De Amro-bank in Vlissingen is zaterdag 13 juni op de Vlissingse visserijdag aanwezig met een stand waar een aantal activiteiten zijn te beleven. Op de eerste plaats vindt er een demonstratie plaats van de Zeeuwse primeur: de Amro Tele- bank Services en de betaaldisket- te. ATC bestaat uit een systeem waarmee ondernemers met be hulp van een videotexterminal of personal computer en telefoon betalingen kunnen regelen en in- In café Meccano aan het Dam plein in Middelburg begint woensdag 17 juni, klokslag 14 uur, een informatiemiddag over het Jeugdbanenplan Middelburg. Het plan heeft tot doel 50 werklo ze jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 20 jaar aan een tijdelij ke betaalde baan te helpen bij de overheid, in de gezondheidszorg of in de welzijnssector voor 19 uur per week. Geprobeerd wórdt in ieder geval om voor alle be roepsgroepen en opleidingsni veaus plaatsingsmogelijkheden te vinden. Voorlopig zullen contrac ten worden aangeboden voor 6 a 10 maanden. De eerste contracten zullen per 1 september worden af gesloten. In principe kan dus iedereen van 16 tot en met 20 jaar die enige tijd werkloos is via dit plan tijdelijk betaald werk krijgen. Voor de uitvoering van het plan heeft het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de ge meente Middelburg een subsidie van de mossel vraagt de Kamer ook aandacht voor wal- activiteiten die met visserij heb ben te maken. In de nota wordt daar volgens de kamer onvol doende aandacht aan besteed. formatie krijgen over onder meer de eigen bankrekening. Daarnaast is er een 'boter bij de vis kwis'. Hierin wordt gevraagd om 6 spreekwoorden en gezegden op te zoeken en een slagzin te ma ken. Voor de beste drie oplossin gen zijn er aardige prijzen be schikbaar. Voor de kinderen is er die dag bij de stand een pakket af te halen met een kleurplaat, kleurpotlo den, florijnenvlootfolder en een sticker. van ongeveer 500.000 gulden toe gezegd. In het Middelburgse banenplan wordt uitgegaan van deelname op basis van vrijwilligheid. Er wordt geprobeerd de deelnemers al dan niet via een aanvullende uitkering en/of onkostenvergoeding meer te laten verdienen dat zij momen teel via hun uitkering ontvangen. Ook wordt er gezorgd voor bege leiding op de werkplek. Daar naast wordt de deelnemers de mo gelijkheid geboden om deel te ne men aan een aanvullende scho ling. Verder wordt er alles aan ge daan om doorstroming naar ba nen in het bedrijfsleven te be vorderen. Het GAB-Walcheren verleent me dewerking aan de verdere voorbe reiding en uitvoering van het plan. Met de Jongerenorganisa ties van CNV en FNV is afgespro ken dat zij nauw bij het Jeugdba nenplan zullen worden be trokken. Verdere inlichtingen over deze in formatiemiddag: 01180-35790 "Dit geldt te meer", luidt het commentaar, "als rekening wordt gehouden met het gegeven dat de werkgelegenheid op de wal aan merkelijk groter is dan de werkge legenheid die met de visvangst ge paard gaat". De Kamer van Koophandel zou graag een analy se willen van de 'verwante bedrij vigheid'. Die kan namelijk inzicht geven in zaken die van belang zijn "voor de versterking en de ver breding van bestaande structu ren". En een inventarisatie biedt tevens aanknopingspunten voor een gericht en stimulerend provin ciaal visserijbeleid. In het commentaar van de Kamer wordt een aantal keren Neeltje Jans genoemd, het voormalige werkeiland van de Oosterschelde- werken. Zo wordt met instem ming gekeken naar de principe toestemming van het college van gedeputeerde staten om financiële steun te geven aan de oprichting van een World Fish Center op het voormalige werkeiland. Dit kan - aldus de schrijvers van het com mentaar - een belangrijke bijdra ge leveren aan de versterking van de Zeeuwse visserij. Ten behoeve van de voortgang moet daar maar snel een projectmanager worden benoemd, vindt de Kamer. Bij Neeltje Jans zouden ook percelen moeten worden gereserveerd om als mosselverwaterplaats te die nen. Dit in verband met de heer sende onzekerheid over de gevol gen van de stormvloedkering op de bestaande percelen nabij Yer- seke. Ook vindt de Kamer dat er nieuwe mosselpercelen moeten worden uitgegeven. Omdat de mosselafzetmogelijkheden voor Zeeuwse mosselen groter worden - waardoor in toenemende mate een beroep moet worden gedaan op import van deze schelpdieren uit Duitsland en Denemarken - dient dit een hoge prioriteit te hebben, oordeelt de Kamer van Koophandel. De Zeeuwse Dag- en Avondscho len Gemeenschap (ZDASG) be gint dit jaar met een 1-jarige Atheneum-opleiding die voor het grootste gedeelte overdag in Mid delburg gegeven gaat worden. Over deze en nog veel meer ande re opleidingen kan men zich com pleet laten informeren op de 'open dag' die de ZDASG mor gen (11 juni) in Vlissingen, Mid delburg, Goes en Zierikzee houdt. Belangstellenden kunnen die dag een kijkje nemen in de verschil lende vestigingen. Tijdens de 'be zoekuren' wordt er een video-film vertoond over het dag- en avond onderwijs in het algemeen en een De Scheldestraatwinkeliers Kees Schroevers en Cor Schuilwerve hebben er genoeg van. Ze willen dat fietsers nu eindelijke eens hun verkeersmiddel gebruiken op plaatsen waar dat volgens de Wet mag, maar - bovenal - waar hun klanten daar geen last van heb ben. Gewapend met spuitbus en schabloon trekken zij nu door hun straat om op in het oog lo pende punten de fietsers duidelijk te maken dat ze rijdend niet wel kom zijn. 'Hier niet fietsen', meldt het opschrift dat ze aan brengen. Sinds de Scheldestraat in zijn nieuwe vorm bestaat, worden de troittoirs gebruikt als fietspad, klagen Schuilwerve en Schroevers. Een logisch gevolg van het feit dat cie stoepen net zo hoog zijn als de zijstraten. Zonder problemen diapresentatie over het ZDASG. De ZDASG biedt volwassenen vanaf 16 jaar een tweede kans op het behalen van een diploma of deelcertificaten. De openingstijden zijn voor de school aan de Rembrandtlaan in Vlissingen: van 10 tot 12 uur, de MTS aan de Marconiweg in Vlis singen van 19 tot 21 uur, in Mid delburg aan de Latijnse Schoolstraat van 10 tot 12 en van 19 tot 21 uur, in Goes aan de Van Mellestraat van 10 tot 12, 14 tot 16 en van 19 tot 21 uur en in Zie rikzee aan de Manhuisstraat van 10 tot 12, 14 tot 16 en van 19 tot 21 uur. kunnen de fietsers er vanuit de zijstraten oprijden. „En dat wordt zeer vaak gedaan", stellen beide winkeliers vast. „En dat zelfs met bromfietsers". Schuilwerve en Schroevers kwali ficeren deze nieuwe situatie als 'levensgevaarlijk'. En het regende dan ook klachten bij de winke liersvereniging, waarvan Cor Schuilwerve voorzitter en Kees Schroevers secretaris is. En dat de klagers gelijk hadden constateer de Schroevers toen hij zelf on dersteboven werd gereden door De Stichting voor Juridische Ad viezen (JAS) in Leiden heeft een boekje uitgegeven waarin wordt uitgelegd hoe ver verantwoorde lijkheid gaat voor bestuurders van verenigingen. Ook staat daar in hoe een vereniging het beste kan worden opgericht en hoe sta tuten zijn te wijzigen. Aanleiding tot de produktie van dit voorlichtingsmateriaal zijn de onlangs van kracht geworden wetten, die frauderen binnen bv's onmogelijk moeten maken, dan- wel bestuurders die hoe dan ook zaken doen die niet door de beu gel kunnen het leven zuur maken. Een vereniging valt ook onder die wetten. Immers: ze is een rechts persoon. En als de vereniging be lastingplichtig is, dan zijn de bestuurders daar op te pakken als sprake is van onbehoorlijk bestuur. een bromfietsers. De politie doet zijn best om de wetsovertreders in de kraag te kunnen pakken. Ze surveilleert vaker. „Maar", begrij pen Schroevers en Schuilwerve, „je kunt niet van die mensen ver wachten dat ze de hele dag hier in deze straat zijn". En als de winke liers zelf het initiatief nemen en de fietsers of bromfietsers waarschu wen? „Dan krijgen we meestal een grote mond. Maar we gaan niette min door. Ook met zelf waarschu wen. Misschien helpt het op de duur". In het 23 pagina's tellende boekje wordt onder meer uitgelegd dat de belastingdienst honderd gul den per jaar accepteert als on kostenvergoeding voor vrijwilli gerswerk. Daarover hoeft dus geen loonbelasting te worden be- taaldd. Als het echter om grotere bedragen gaat, zo leert het boek je, dan zal de vereniging moeten aantonen dat het om echte in komsten gaat en niet om verkapt loon. Ook de kantines waarin con sumpties worden verkocht heb ben met de belasting te maken. Blijft de omzet echter onder de 125.000,— per jaar, dan geldt een vrijstellingsregeling voor ver enigingskantines, zodat er geen BTW behoeft te worden betaald. Het boekje is te bestellen door overmaking van 17,90 op giro- Wie een. eigen zaak wil beginnen in de levensmiddelensector moet aan de vestigingseisen voldoen. Men zal een vergunning bij de Ka mer van Koophandel moeten aan vragen en om die vergunning te krijgen moeten de aspirant onder nemers in het bezit zijn van het 'Ondernemersdiploma voor de detailhandel'. Het Centraal Onderwijsinstituut voor de Levensmiddelenbranche (COL) en de Stichting Onderne mersopleiding Melk- en Zuivelde- tailhandel (OMZ) hebben hun on derwijsactiviteiten gebundeld en geven gezamenlijk een cursus die opleidt voor het betreffende diploma. De volledige ondernemersoplei ding duurt drie jaar. Voor bezit ters van het middenstandsdiplo ma bestaat de mogelijkheid een verkorte studie te volgen. Tijdens het derde studiejaar specialiseert de cursist zich in de grootschalige levensmiddelenhandel, zoals de supermarkten en discountzaken Een fotocopietje maken op A4 of folioformaat is een fluitje van een cent. De meeste bedrijven hebben wel een fotocopieerapparaat en anders kan men wel 'ergens an ders' een copie maken. Anders wordt het wanneer een 'grote' fotocopie moet worden ge maakt, bijvoorbeeld op het for maat A0 (84 x 118 centimeter). Meestal wordt het origineel in gen'. Telefonische informatie 01728-9449. Goed opgeleid middenkader is de spil van uw bedrijf'. Met dit the ma houdt de OVD, het oplei dingsinstituut voor de detailhan del, woensdag 17 juni in de Streekschool Zeeland in Middel burg een voorlichtingsavond voor ondernemers en geïnteresseerd personeel in de detailhandel. Sprekers op die voorlichtings avond zijn de heer L. Fonkert, personeelchef Zuid-West Neder land Hermans Groep die het zal of in de kleinschalige levensmid delenhandel zoals een rijdende winkel, een speciaalzaak of een buurtwinkel. De cursus begint half september en wordt in Zeeland gehouden in de plaatsen Goes en Terneuzen. Nadere inlichtingen voor deze opleiding geven het COL en OMZ in Driebergen, tel: 03438-13494/13474. Samen een zomerse dag door Ne derland zwerven met de bus. In juni, juli en augustus kan dat goedkoop met de nieuwe zomer- zwerfkaart van het streekvervoer. Deze dagkaart is in heel Neder land geldig op de streek- en de stadsbus, de tram en in de metro. Vorig jaar debuteerde de zomer- zwerfkaart. 85.000 Mensen maakten hiervan gebruik. stukken geknipt, gecopieerd en de copieën worden vervolgens weer aan elkaar geplakt. Sinds kort hoeft dat niet meer, want Repro- Walcheren aan de Nieuwstraat in Middelburg heeft een splinternieu we copieermachine staan, die dat formaat zonder problemen kan verwerken. Behalve dat de machi ne op 'gewoon papier' copieert kan dat ook nog op transparant papier. nummer 4749072 tnv de stichting onder vermelding van 'verenigin- i.coben over 'Middenkaderoplei dingen in het bedrijf: een kwestie van investeren', C.L.A. Schoen makers, consulent van de OVD spreekt over 'De organisatie van het leerlingwezen en de structuur van de opleidingen' en F. Mar tens, docent aan de Streekschool vertelt het een en ander over 'Schoolorganisatie'. Na deze inleidingen is er gelegen heid tot het stellen van vragen. De voorlichtingsavond begint om 20 uur. Omdat de export van mosselen onder sterke druk komt te staan door concurrentie van Spanje en Ierland, moet de overheid voorwaarden scheppen die de kostprijs van dit schelpdier bin nen de perken houden, zodat deze in ieder geval op een verge lijkbaar niveau blijft met die in het buitenland. Bij het aanpas sen van overheidsheffingen en -tarieven, maar ook bij het af kondigen van milieu- en planologische maatregelen, dient reke ning te worden gehouden met het overwegende exportkarakter van deze sector. Cor Schuilwerve en Kees Schrovers (met spuitbus) waarschuwen de fietsers. Scheldestraat is Stoepiietsen zat Middelburg fotocopie

de Faam | 1987 | | pagina 9