Werk Renovatie toilettenleskeuken Molstraat 13, in uit- vloer Zuiderbaken, exploitatie-opzetten Arnestein voering Collecte Anjer fonds Zwembad-nieuws Abonnement zomerseizoen Huren 2% omhoog Schoolwerkplan Informatiemiddag jeug- banenplan Middelburg Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Hinderwet Bestemmingsplan Het onderwijs in beweging DE FAAM Woensdag 10 juni 1987 Geldigheid zomerabonnement Sluiting Kosten Sportief zwemmen Huurverhoging Puntentelling Bezwaren Rekenen en wiskunde Getalbegrip Meetkunde Computer tor het oog van de Lange Jan De Jodengang is afgesloten voor alle verkeer in verband met her straten en rioleringswerk zaamheden. Het herstraten van de Oude Rijksweg tussen de Veerstraat en de Langeweg zal enige tijd duren. Er zal tijdelijk één rijbaan wor den afgesloten. De Schuiffelstraat is afgesloten voor alle verkeer in verband met herstraten. Wegens het aanleggen (verhogen) van een fietspad tussen het station en de Schroebrug zal er tijdelijk één rijstrook worden afgesloten. Van 15 tot en met 19 juni wordt in Middelburg de jaarlijkse Anjer collecte gehouden. De opbrengst ervan is bestemd voor het Anjer fonds Zeeland dat zich ten doe! stelt werkzaam te zijn op het ge bied van de cultuur en het natuur behoud. In de afgelopen jaren heeft het fonds ruim anderhalf miljoen gul den beschikbaar gesteld aan di verse organisaties in Zeeland. Met name het muziekleven (ook het Middelburgse) profiteert van de activiteiten van het fonds. Maar ook aan andere terreinen van het culturele leven gaat het Anjer fonds niet voorbij. Zelfs de "Stichting Magirus '31" kreeg voor de aanschaf van de anveke brandweerwagen een bedrag Vu i f 10.000,— Het Anjerfonds Zeeland is onder deel van het landelijk Prins Bern- hard Fonds. Het werk van de fondsen kan alleen bestaan door uw bereidwilligheid de collectebus niet aan uw deur voorbij te laten gaan. Vergadering gemeenteraad Maandag 15 juni komt de Mid delburgse gemeenteraad weer in vergadering bijeen. De raadsver gadering, die om 14.00 uur be gint, wordt gehouden in de raad zaal van het stadhuis. U kunt van af de publieke tribune de vergade ring bijwonen. Deze is bereikbaar via de Chourtoren aan de Lange Noordstraat. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 23 maart en 13 april 1987. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Vaststelling gewijzigd rampen plan. Tengevolge van het feit dat het plan verouderd was werd het wenselijk geoordeeld de inhoud ervan zo veel mogelijk aan de ge wijzigde wettelijke situatie aan te passen. Het plan is bijgewerkt tot 1 april 1987. 4. Schetsontwerp Centrum voor Beeldende Kunst in het Maisbaai- gebied. Het schetsontwerp heeft in eerste instantie ten doel om fondsen te werven bij overheden en zo mogelijk bij particulieren. Voor de schetsontwerpfase is een budget van 40.000,nodig. Toiletten Zusterplein 5. Beschikbaarstellen krediet voor de renovatie van de toiletten op het Zusterplein. In het renovatie plan zijn de toiletten ruim en De verkoop van de zomerabonne- menten vindt vanaf 10 juni elke ochtend plaats tussen 8.00 en 12.30 uur. Hiervoor kunt u terecht aan de kassa van het zwembad "Poelendaele" (tel. 01180-26451). Het zomerabonnement wordt al leen tegen contante betaling ver strekt. Hieronder wordt ook verstaan: betaling door middel van girobetaalkaarten of betaal cheques. Bij het gebruiken van de ze betalingsvorm moet wel het pasje worden getoond. Het zomerabonnement is gedu rende het gehele zomerseizoen geldig. Het geeft zeven dagen per week gratis toegang tot het bui tenbad. Tevens kan er met een zo merabonnement tot uiterlijk 16.30 uur in het binnenbad worden ge zwommen. U kunt met uw zomer abonnement op zaterdag tussen 9.00 en 16.00 uur terecht en op zondag tussen 10.00 en 16.00 uur. Voorlopig is de sluitingsdatum van het buitenbad op 6 september gepland. Voor beide baden geldt (binnen en overzichtelijk. Voorts is het aan tal w.c.'s verminderd en het vloe roppervlak verkleind. De wanden en vloeren dienen opnieuw te worden betegeld in passende kleu ren. Ook is gedacht aan een ruim te voor een toezichthouder. 6. Beschikbaarstellen krediet t.b.v. het bouwrijp maken en t.z.t. afbouwen van de Erasmus- wijk. Bij het bouwrijp maken wordt voorzien in de grondwer ken, de rioleringen en de bouwstraten. Het afbouwen moet gezien worden als het afwerken van zaken, zoals parkeervakken, trottoirs, het aanleggen van plant soenen, enz. 7. Beschikbaarstellen krediet t.b.v. aanpassing Segeerssingel aan nieuwbouw. Nu de in aan bouw zijnde 18 woningen aan de ze singel hun voltooiing naderen, is het noodzakelijk de straat en het trottoir af te werken. 8. Onderhoud tunnel c.a. onder het stationsemplacement. Hier voor is een bedrag van 3.732, benodigd. 9. Eenmalige bijdrage Bond van Nederlandse Architecten i.v.m. internationale architectuurdag. De raad wordt voorgesteld een bedrag van 10.000,beschik baar te stellen voor een ruimtelij ke manifestatie, waarbij in de week van 1 tot en met 8 juli ook een aantal ontworpen poorten in de Lange Delft wordt geplaatst. buiten) dat de diepe bassins op een zeer beperkt aantal dagen eer der voor het publiek gesloten kun nen worden. Dit in verband met georganiseerde zwemactiviteiten. Dit wordt natuurlijk altijd tijdig bij de kassa van het zwembad be kendgemaakt. Het zomerabonnement geldt voor kinderen tot en met 15 jaar en 65-plussers (in het bezit van een bejaardenpas). Hiervoor geldt een tarief van 25, Houdt u wel rekening met het feit dat u bij een afname van 14 losse baden (los bad 1,85) ook ruim m25,-— kwijt bent. Tijdens de particuliere zwemles sen zijn de zomerabonnementen niet geldig in het binnenbad. Sportief zwemmen en waterre creatie gaan goed samen. Zowel het buiten- als het binnenbad van zwembad "Poelendaele" leent zich uitstekend voor sportief zwemmen en moderne waterre creatie. Beide baden zijn van alles voorzien. Er is alle ruimte om rustig enkele baantjes te trekken. Maar ook de zwemmer met hoge re eisen kan ruimschoots terecht. Bij beide baden staat plezierige en veilige waterrecreatie voorop. Door het grote zwemoppervlak en de vele verschillende ingerichte gazons hebben de bezoekers wei nig last van elkaar. Zelfs bij grote drukte. Deze zomer worden er op drukke dagen recreatie-sport-activiteiten georganiseerd. Iedere bezoeker kan hieraan zonder extra kosten meedoen. Zwembad "Poelendaele" heet u tijdens uw zomervakantie van harte welkom. Molstraat 13 10. Beschikbaarstellen krediet t.b.v. het aanbrengen van een les keuken in het pand Molstraat 13. Het doel van deze keuken is twee ledig. Ouderen worden namelijk in staat gesteld vaardigheden op te doen, die leiden tot het zelfstandig kunnen bereiden van een verantwoorde en smakelijke maaltijd. Ook wordt voorkomen dat eenzaamheid optreedt. 11.Vaststellen programma basise ducatie, periode 1 augustus t/m 31 december 1987, regio Walche ren. Ingevolge de bij algemene maatregel van bestuur ingevoerde Rijksregeling Basiseducatie moet de gemeenteraad, om voor een rijksbijdrage in aanmerking te kunnen komen, jaarlijks een pro gramma voor basiseducatie vast stellen. 12. Beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. het herstel van de vloer in het wijkcentrum Zuider baken. Tijdens het gebruik van de grote zaal en de foyer is plotseling de vloer doorgezakt. Herstel is dus noodzakelijk. 13. 46e Wijziging van het Alge meen Ambtenarenreglement.De ze wijziging is nodig om interpre- Op de balie in Voorlichtings winkel, Stadhuisstraat 2, vindt u (nieuwe) gratis af te halen folders/brochures: - Huurprijzen van woon ruimte 1987. - Bejaardenoorden in Mid delburg. - Pas 65 krant. - Huurkrant 1987. - Wijs op reis. - Kopen met 't Koppie. - Sportvissen met de juiste papieren. - Bijblijven in het verkeer. - Gehandicapt? Subsidie voor het aanpassen van uw woning. - Wie, waar, wat en wat nog meer met Pas 65. - Sport info voor gehandi capten. - AIDS tatieverschillen te voorkomen, waardoor benadeling van een (ge deeltelijk) arbeidsongeschikt ambtenaar zou kunnen plaats vinden. 14. Subsidiërin Stichting Gerefor meerd Pedagogisch Centrum over het jaar 1987. Genoemde stich ting te Wezep heeft gevraagd sub sidie te verlenen voor het verrich ten van begeleidingswerkzaamhe den t.b.v. de in Middelburg ge vestigde "Regenboogschool" voor basisonderwijs. De raad wordt voorgesteld een subsidie van 5.435,— te verlenen. 15. Subsidiëring Stichting Bege leidingscentrum Gereformeerd Schoolonderwijs over het jaar 1987. Deze stichting te Ridder kerk heeft gevraagd subsidie te verlenen voor het verrichten van begeleidingswerkzaamheden t.b.v. de "Herman Faukelius- school", Willem Teellinck- school" en de "Petrus Immens- school". 16 tot en met 26 betreft een aantal voorstellen om bij sommige scho len voorzieningen te kunnen tref fen, zoals onder andere het aan schaffen van vermenigvuldigings- apparatuur t.b.v. "De Eendragts- burch", sloop rijwielstalling "Van Randwijckschool", herstel schade "Driestromenschool", aanschaf meubilair "Prinses Ire- neschool". 27. Delegatie hoorverplichting, als bedoeld in artikel 24, le lid van de Wet op de Ruimtelijke Or dening aan de commissie V.R.O.M. Bij de herziening van de hiervoor genoemde wet zijn onder meer de wettelijke bepalin gen van de bestemmingsplannen gewijzigd met het doel de totale procedure te verkorten. 28. Vaststelling voorbereidings- besluiten. De raad wordt voor gesteld deze besluiten vast te stel- ley voor de woonwagenlokaties aan de Montgomerylaan, de Pre sident Wilsonlaan en de Breeweg. Ook moeten dergelijke besluiten worden vastgesteld voor het per ceel aan de Prooyenseweg 18, een perceel aan de Langeweg en aan de Oude Rijksweg. 29.Voorbereidingsbesluiten Lan ge Noordstraat 14 en Gra venstraat 6. Het betreft hier het Woensdag 17 juni 1987 wordt om 14.00 uur in café Meccano aan het Damplein een informatiemiddag gehouden over het Jeugdbanen- plan Middelburg. Voor de uitvoering van dit plan heeft het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de ge meente onlangs een subsidie toe gezegd van ca. 500.000, Het plan heeft tot doel 50 werklo ze jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 20 jaar een tijdelijke betaalde baan bij de overheid, in de gezondheidszorg of de wel zijnssector te geven voor 19 uur per week. Getracht zal worden voor alle beroepsgroepen en oplei dingsniveaus plaatsingsmogelijk heden te vinden. Voorlopig zullen contracten worden aangeboden voor 6 a 10 maanden. De eerste contracten zullen per 1 september worden afgesloten. In principe kan dus iedereen van 16 t/m 20 jaar die enige tijd werk loos is via het Jeugdbanenplan tij delijk betaald werk krijgen. Tijdens de informatiemiddag zal nadere uitleg worden gegeven over het Jeugdbanenplan en over de manier waarop daaraan deelgeno men kan worden. Met het Jeugdbanenplan Middel burg wordt gebruik gemaakt van een door het Ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid in gestelde interimmaatregel. Deze maatregel is getroffen vooruitlo pend op het zgn. Jeugdwerkga rantieplan. Aan dit plan bleken zoveel haken en ogen te zitten en er bleken ook zoveel bezwaren te gen te bestaan dat het kabinet heeft besloten het plan aan te pas sen en de invoering een jaar uit te stellen. Om werkloze jongeren toch enig perspectief te bieden op betaald werk en gemeenten de gelegenheid te geven met banenplannen te ex perimenteren, is tot een interim maatregel besloten. De gemeente Middelburg heeft besloten om van de mogelijkheid gebruik te maken een eigen jeugd banenplan in te dienen. In dit plan is, voorzover de interim maatregel dat toeliet, tegemoetge komen aan de tegen het Jeugdwerkgarantieplan naar vo ren gebrachte bezwaren. Zo wordt in het Middelburgse ba nenplan uitgegaan van deelname op basis van vrijwilligheid, wordt getracht de deelnemers al dan niet via een aanvullende uitkering en/of onkostenvergoeding ca. 100,meer te laten verdienen dan thans via uitkering of kinder bijslag wordt ontvangen, zal ge zorgd worden voor begeleiding op de werkplek, zal de mogelijkheid geboden worden voor deelname aan aanvullende scholing en zal getracht worden doorstroming te bevorderen naar banen in het be drijfsleven. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Walcheren verleent medewerking aan de verdere voorbereiding en uitvoering van het plan. Met de Jongerenorganisaties van C.N.V. en F.N.V. is afgesproken dat zij nauw zullen worden be trokken bij het Jeugdbanenplan. Nadere inlichtingen over de infor matiemiddag kunnen worden ver kregen bij het Bureau Baanlozen Service, Stadhuisstraat 1, tele foon: 35790. Arnestein wijzigen van de winkelbestem ming van genoemde panden voor de vestiging van restaurantbe drijven. 30. Beschikbaarstellen krediet voor bestemmingsplanprocedures t.b.v. woningbouw in de kernen Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens. De raad wordt voor gesteld hiervoor een krediet van 40.000,— te verlenen. 31. Beschikbaarstellen krediet voor aanpassing verkeerssituatie aan de Gen. Hakewill Smithlaan. Dit voorstel betreft onder andere de aanleg van een verkeersheuvel in de Gen. Hakewill Smithlaan t.b.v. de snelheidsbeïnvloeding en om de oversteek te vergemakke- lijken. 32. Beschikbaarstellen krediet voor de aanleg van een fietsstrook langs de Kanaalweg. Het is de be doeling dat tussen de Stations- en de Schroebrug een fietspad wordt aangelegd. 33. Beschikbaarstellen krediet ad. 26.500,t.b.v. verbinding computer met kadaster. Dit be drag is nodig om een directe ver binding tot stand te brengen tus sen de gemeentelijke computer en de computer van het Kadaster. 34. Vaststelling exploitatie- opzetten Arnestein I en II. De splitsing in twee exploitatie- opzetten houdt verband met de B.T.W. 35. Vaststelling 12e begrotings wijziging 1987. Hierin zijn onder andere de volgende aangelegenhe den verwerkt: uitbreiding perso nele bezetting Bureau Voorlich ting, subsidieverlening Jazz Akti- viteiten Stichting Zeeland. 36. Rondvraag. Op 1 juli a.s. gaan de meeste hu ren met 2% omhoog. Ook geldt er dan een nieuw systeem voor de berekening van de punten en van de huurverhoging. Dit en veel meer over huren is te lezen in de Huurkrant 1987, een gratis uitga ve van het Ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. De krant is verkrijgbaar bij het bu reau voorlichting op het adres Stadhuisstraat 2. Zoals gezegd gaan in de meeste gevallen de huren met 2% om hoog. Als het goed is hebt u hier over inmiddels bericht van uw "huisbaas" ontvangen. Er zijn echter ook andere huurverho gingspercentages mogelijk. Zo krijgen woningen die op of na 1 juli 1981, maar voor 1 juli 1986 met subsidie zijn gebouwd of in grijpend zijn verbeterd, een ver plichte huurverhoging van 297o. Dat is weliswaar het gebruikelijke percentage, maar tegen deze ver hoging kan geen bezwaar worden ingediend. Een woning die op of na 1 juli 1986 met subsidie ge bouwd of ingrijpend verbeterd is, wordt niet in huur verhoogd. Voor alle andere woningen wordt de huurverhoging (2%, 4% of 6%), de huurbevriezing (0%) of de huurverlaging bepaald door de huurprijs en het aantal punten. Bij de huurverhogingen van 4% en 6% is de verhuurder verplicht het aantal punten op te geven. Om te kunnen bepalen of uw huur en de huurverhoging redelijk zijn, moet u eerst het totaal aantal punten van uw woning kennen. Weet u dat aantal punten niet, vraag er dan uw verhuurder naar. De volledige puntentelling is op genomen in de Huurkrant. Daar mee kunt u ongeveer de kwaliteit van uw woning (grootte, voorzie ningen, e.d.) in punten berekenen. De punten zijn namelijk bepalend voor de huur en de huurverhoging per 1 juli a.s. Tegen een voorstel tot verhoging van de huur kunt u in een aantal gevallen bezwaar maken. Bijvoor beeld wanneer dringend noodza kelijke reparaties niet worden verricht of bij ernstige verwaarlo zing van het onderhoud dat voor rekening van de verhuurder komt. Let wel, de bezwaarprocedure is bedoeld voor bezwaren over de manier waarop de verhuurder klachten over ernstige woningge breken heeft behandeld. Alleen wanneer gebreken of onderhouds klachten al vóór het aanzeggen van de huurverhoging bij de ver huurder, liefst schriftelijk, zijn ge meld, kan de huurder van deze bezwaarprocedure gebruik ma ken. Met de vraag of het in be paalde gevallen zinvol kan zijn om bezwaar te maken tegen een huur verhoging kunt u terecht bij de huurcommissie die werkt voor het gebied waarbinnen Middelburg ligt, deze is gevestigd in Goes. Het adres is: Singelstraat 15, 4461 HZ Goes. Het telefoonnummer is (01100)-11891 Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevol ge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat: I. de heer A. Dees, Korte Noordstraat 17 te Middelburg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een groente- en fruithandel op het perceel Korte Noordstraat 17 te Middelburg; II. Van Westen Bouwmaterialen, Korendijk 22-28 te Middel burg een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een handel in bouwmaterialen op het perceel Korendijk 22-28 te Middelburg; III. Louws Transporten B.V., Uyterschootweg 5 te Middelburg een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning inge volge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een transportbe drijf op het perceel Uyterschootweg 5 te Middelburg, en dat zij voornemens zijn de gevraagde vergunningen te verle nen onder voorwaarden. Ingaande heden liggen de aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken alsmede de ontwerp-beschikkingen elke werkdag van 08.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.30 uur ter inzage op de afdeling Algemene Zaken, Lange Noordstraat 1 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen op de aanvragen. Genoemde aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken en de ontwerp-beschikkingen liggen hier eveneens ge durende een maand buiten de werkuren ter inzage op donder dagavond van 1 8.00 tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd dient dit van tevoren telefonisch te worden aangevraagd, tel. 01180-26251, tst. 413. Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mondelinge toelichting kan worden verkregen. Schriftelijke gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen kunnen bij hun college worden ingediend tot 11 juli 1987. De persoonlijke gegevens van degene die een be zwaarschrift heeft ingediend, worden, indien daarom wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift worden in gediend. Indien daarom wordt verzocht (tel. 01180-26251, tst. 413) kan in de periode van 25 juni 1 987 tot en met 3 juli 1 987 een openbare zitting worden gehouden, waarop mondelinge be zwaren naar voren kunnen worden gebracht en waarbij tevens gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwisseling. Zij vestigen er de aandacht op, dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer van genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe rede lijkerwijs niet in staat te zijn geweest, later beroep kunnen in stellen bij de Kroon tegen de genomen beschikkingen. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan WEDEROPBOUWPLAN voor de vestiging van een horecabedrijf (restaurant) in het pand Gravenstraat 6. Het bouwplan en het schetsplan van de voorgenomen herzie ning van het bestemmingsplan liggen met ingang van vrijdag 1 2 juni 1 987 gedurende 14,dagen ter inzage op de afdeling Al gemene Zaken, Lange Noordstraat 1. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft tegen de uitvoering van dat voornemen, zijn bezwaren schriftelijk kenbaar maken aan het college van Burgemeester en wethou ders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Uit de titel van dit stukje zou men kunnen afleiden dat rekenen en wiskunde twee verschillende vak ken zijn. Dit is echter niet het ge val. Rekenen is -evenals algebra en meetkunde- wiskunde. Ook zou men kunnen denken dat leerstof uit programma's van het voortgezet onderwijs naar de ba sisschool wordt verschoven. Hier van is beslist geen sprake. Het duidt meer op een verbreding van het rekenen. Het vak rekenen- wiskunde is al lange tijd sterk in beweging onder de invloed van de maatschappelijke veranderingen. Zo'n verandering gaat niet erg vlug, maar zet wel gestaag door. Ook op de Middelburgse'openba re basisscholen is al veel van die veranderingen merkbaar. Rekenen-wiskunde is nu gericht op: - Begripsverwerving. Ervaring in situaties met en zonder (concreet) materiaal spelen daarbij een rol, gevolgd door schematisering en abstrakties; - het leren oplossen van proble men. Sommigen kunnen opgelost worden volgens een vast hande lingsvoorschrift, maar bij andere problemen zullen de kinderen zelf de oplossingsmethode moeten zoeken; - Oefenen en leren toepassen van vaardigheden heeft vooral betrek king op het rekenen. Hoofdreke- nen en cijferen zijn belangrijke basisvaardigheden. Het lezen van een tabel of grafiek en het kunnen omgaan met een zakrekenmachi- ne kan ook tot de basisvaardighe den gerekend worden. Meer en meer probeert de school het lezen van rekenregels inzichte lijk te onderbouwen. Dat blijkt o.a. uit de aandacht die er is voor de verschillende aspekten van het getalbegrip: aantal-volgorde- meetaspekt-rekenaspekt. Het hanteren van allerlei soorten ma terialen is nodig voor het verkrij gen van inzicht in getalstrukturen en basisbewerkingen en het toene mend gebruik van visualise ringsmiddelen zoals getallenlijn en honderdveld. Vooral het onderwijs in de eerste drie tot vier jaren is aanzienlijk veranderd en verbeterd. In vele van onze scholen wordt gewerkt volgens een systeem dat als naam heeft G.O.H. Geïntegreerd Omgaan met Hoeveelheden). Dit is ontwikkeld door de Zeeuwse Schooladvies- en Regeleidings- dienst, het RPCZ. Inzicht, vaar digheden, veelsoortige materialen en ervaringen spelen daar een be langrijke rol. Maar ook in de hogere groepen van de basisschool zijn er veel veranderingen gaande. De beoog de wiskundige vorming heeft tot gevolg dat gebieden die vroeger niet tot het terrein van de basis school behoorden, nu wel betre den worden. Als voorbeeld noe men we hier de meetkunde. Op onze scholen is dat doe- en kijk- meetkunde. Meetkunde die je leert door goed kijken, construe ren, bouwen, tekenen, meten en redeneren. Door allerlei aktivitei- ten krijgen kinderen gelegenheid zich te oriënteren op onderwerpen als: oppervlakte-omtrek-inhoud- spiegelen-gelijkvormigheid- verhoudingen-evenredigheden en schaal. Dit gebeurt niet in aparte meetkundelessen maar geïnte greerd met andere rekenaktivitei- ten. Alle onderwerpen zijn ver bonden met situaties welke kinde ren aanspreken en die uitnodigen tot aktiviteiten. Een zaak welke ook mode is en die zeker onze belangstelling vraagt is het gebruik van de com putet in de basisschool. Deze ontwikkeling wordt met eni ge terughoudendheid tegemoet getreden: - Er zijn vele soorten computers, elk met een eigen taal. Dit maakt het uitwisselen van programma's er niet gemakkelijker op; - Er zijn nog steeds weinig goede programma's voor basisschool leerlingen. Te vaak blijft het wer ken met de computer beperkt tot de vele spelletjes, die er wel zijn; - De apparatuur is duur en de schoolbudgetten zijn hiervoor te beperkt. Aan één of twee compu ters heeft een school erg weinig. Er zal met betrekking tot het ge bruik van de computer eerst nog een hoop meer duidelijkheid moe ten komen.

de Faam | 1987 | | pagina 5