THE CA VE MAAKT VERLEDEN TIJD TEGENWOORDIG 9 9 SERVICE Reis Sauerland f 335,- pp HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN ffiggSUa ZIELAHD'COMNHATIE F0T0/VIDE0 VERSCH00RE ZOEK DE HEUVELS OP MET DE FAAM/DE VLISSINGER /Jh r-j-tfryi Dragon Fly Molukse gemeenschap Vlissings vrouwvolk Spontaan - klinisch Brood op de plank V00RF25,- W0RDT KLEINE BERT. GROTE BEER. FOTO-VIDEO iCÜ'il'LWE RVE Kodak Express Bon inleveren bij uw reisbureau Boekingen bij de Zeeuwse A.N.V.R.-reisburo's: oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: c. c. v. d. oosterkamp, 01184-79548. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. John Cal jouw (links) en Leo van de Ketterij. Kees den Hoed. Maar er moet wel brood op de plank Jimmy Pentury houdt zich liever op de achtergrond. "Ik ben niet zo belangrijk". Toch was hij het die drie gelouterde prof- muzikanten uit het Zeeuwse in het Zeeuwse bij elkaar bracht. Of hij dat initiatief nam om tijden van weleer te laten herleven? Hij antwoordt met een geheimzinnige glimlach. En op de vraag of hij misschien de manager gaat worden van de nieuwe rock formatie rond de briljante gitarist Rudy de Queljoe? Ook daar op is zwijgen antwoord. "Ik wil wel kwijt dat dit het laatste is dat ik in Zeeland organiseer". Hij draait zijn raampje dicht en rijdt weg. Weg van jongerencentrum Midgard, waar op dat mo ment (een maandagavond) rockmuziek uit de jaren zestig en ze ventig wordt gerepeteerd. Het is de voorbereiding op een (gra tis) openluchtfestival op het Hof van Tange. Rudy de Queljoe (gitaar), John Caljouw (zang), Leo van de Ketterij (gitaar), Cees Meerman - soms - (drum), Kees den Hoed (bas) bereiden zich voor op dat popfestival op zaterdag 27 juni onder de naam The Cave. De deelname van Meerman is nog een vraagteken, daarom valt Louis Filius - 'uiterst verdienstelijk', aldus Cal jouw - meerdere keren in. The Cave wordt gecompleteerd door Peter Westerhuis (keyboard) en de backing vocal-groep met Meilan Binkhuysen, Cindy van de Ketterij en Henk Fey. Alles bij elkaar een formatie (gelegenheid?) die om aandacht schreeuwt. DOOR AD HANNEMAN Een aantal maandagen dus repe teert dit gezelschap profmuzikan ten in het jongerencentrum. Gro te jongens - zijn het - die zich hier helemaal overgeven aan het verle den. Nostalgie? John Caljouw schaamt er zich niet voor om dat te beamen. In een gesprek met ook Leo van de Ketterij, Rudie de Queljoe, Kees den Hoed en Louis Filius aan tafel, zijn zijn woorden kennelijk maatgevend. Soms op een toon alsof Caljouw Vondel voordraagt en dan weer op het niveau van 'ouwe-jongens- krentebrood' vertelt hij over vroeger. Namen herleven. De groep Dragon Fly bijvoorbeeld. Ooit het toonbeeld van de pro gressieve muziek. Volle zalen trok dat ensemble in de randstad. "Ze namen er bezit van ons". Eigenlijk - zo heeft Jimmy Pentu ry eerder uitgelegd - was het de bedoeling om de muziek van Dra gon Fly weer te spelen. Dat lukte niet echt. Huib Pouwer bijvoor beeld viel af. Ook Carlos van de Berg - ex Groep '69 Sect - kon niet. Beiden spelen niet meer in een band. "Ik moest dus op zoek naar een drummer en een bassist. Het lag voor de hand dat ik con tact zocht met de Vlissinger Cees Meerman in Amsterdam, geen onbekende in het Zeeuwse pop- wereldje. Na een aantal telefoongesprekken stemde hij toe". En het zoeken maar een bekende bassist bleek achteraf ook geen probleem. In Middelburg woont en werkt de vaste bassist van onder andere Rob de Nijs: Kees den Hoed, die ook al in bandjes met John Cal jouw had gespeeld. Praten met deze kern is praten over het verleden. Onherroepelijk duikt een aantal keren de vraag op waarom Zeeland destijds zo veel grote Nederlandse popmuzi kanten leverde. Geen antwoord. Stilte. In het kamertje naast het onze vergaderen stomtoevallig mensen van Midgard die kennelijk met wat problemen omhoog zitten. Het is er maar kwakkelen, lijkt het. De naam van het beroemde en beruchte jongerencentrum De Beuk duikt daar op. Toeval? Ook dat was namelijk in de periode dat de mensen die het nu weer eens proberen in Zeeland en ver erbuiten furore maakten. Nostal gie uit de jaren zestig en zeventig? Leo van de Ketterij, die zijn schalkse jongenslach heeft behou den, maar zijn haar keurig in het gelid heeft laten doen, haalt de schouders op. Waarom? Caljouw denkt het té weten, althans voor zich zelf. "De interesse voor de popmuziek werd bij mij gevoed door de Mo luks x schap. In onze tijd, zeg i .aar halverwege de jaren zestig, had je hier in de buurt vooral Indische en Molukse pop groepen. Bovendien had Zeeland veel tenten waar groepen konden optreden. De Fik, La Cave, De Beuk...en ook in Goes en vergeet niet Zeeuwsch-Vlaanderen. Over al konden de Zeeuwse groepen vaak spelen. Ik zat veel in het Ambonezenkamp, samen met nog een aantal jongens. Rudy kende ik toen trouwens nog niet. We hebben elkaar leren kennen op een avondje van Zeelandia waar wij beiden voetbalden. Ik zong een paar liedjes op de feesta vond". De Queljoe vult aan: "In derdaad. Ik ben toen naar hem toegegaan. Sindsdien hebben we veel contact gehad". Caljouw meent dat het klimaat in Zeeland bovendien goed was om dingen te doen die opvielen, dus ook op het gebied van de muziek. Hoe? Hij walst er overheen. Mij mert dan: "Ik weet nog dat we in de Concertzaal moesten spelen. We hebben toen alle meisjes uit Vlissingen gemobiliseerd om ons gillend te komen ondersteunen. We vielen in de prijzen". Dat kwam natuurlijk niet door die ongetwijfeld uiterst aanmoe digende kreten en blikken van het jonge Vlissingse vrouwvolk. Er was meer. "Onze groep herberg de inderdaad talent. Dat is er later ook uitgekomen", legt Caljouw verder uit. In Amsterdam werden we onmiddellijk geanexeerd door de progressieve scene. We werden daar aangekondigd door Hans Verhagen, een Vlissinger die zeer populair was. En wat daar alle maal met ons gebeurde, was voor ons eenvoudige Zeeuwse jongens uniek. Er ontstonden vriend schappen met beroemdheden zo als Simon Vinkenoog en Ramses Shaffey. En dat er in onze groep talent zat is er uiteindelijk ook uitgekomen". Rudy de Queljoe Herinneringen aan toen. Grote momenten. Dragon Fly werd het slachtoffer van financieel wanbe leid. ("Laten we dat maar verge ten".) De beide ex-Dragon Fly- leden kwamen respectievelijk te recht in onder meer Brainbox en Massada (Rudy de Queljoe) ca Caljouw maakte deel uit van de bekende Nederlandse formatie The Machine, een gevolg van The Swinging Soul Machine. In het spoor van die muzikanten drong Leo van de Ketterij landelijk' door. Shocking Blue (met de top hit Venus) spreekt daarbij wel het meest tot de verbeelding, hoewel de L C Band bij insiders ook wel een goede naam heeft. Kees den Hoed is geen Zeeuw en blijft stil als we praten over het roemruchte popverleden op deze eilanden. Hij vestigde zich zo maar in Middelburg. Vooral als studiomuzikant wordt hij veel ge vraagd. En dan kan het gebeuren dat hij overdag meewerkt aan een carnavalsslager van André van Duin en 's avonds met een rock groep optreedt. Verder geeft hij ook les op de basgitaar en de contra-bas. Hij speelde wel met Caljouw in Lois Malone en in Johnny's Rock 'n Roll Band. Met Den Hoed belanden we bij het verschil in muziekmaken, toen en nu. Het spontane destijds tegen over het klinische van deze tijd. Toen werd een valse noot geac cepteerd als de sfeer bij een plate- nopname maar goed was. "Te genwoordig kun je je feitelijk Het achtergrondkoor. geen foutje veroorloven. Een stu dio kost al gauw 325,per uur", weet Den Hoed. "De op brengst van platen is minimaal, ledereen kopieert maar raak op cassettes. De platenmaatschappij EMI gaat binnen nu en veertien dagen waarschijnlijk failliet". "Maar ook onze mentaliteit is veranderd", gaat de bassist door. Van de Ketterij vervolgt: "Destijds deden we er alles aan om maar te kunnen optreden. Nu moet brood op de plank. John, Kees en ik geven les. En daardoor kunnen we een beetje redelijk le ven. We zijn geen idealisten meer". Afhankelijk dus van een vast be drag maandelijks op de bank? Het drietal beaamt dat. Rudy de Queljoe protesteert. "Ik niet. Ik wil nog steeds optreden. En dat geldt voor Cees Meerman ook". Caljouw: "Ook wij willen optre den, maar de prioriteiten liggen wat anders. Geloof me. Zaterdag de 27e juni zullen we heel Middel burg plat spelen. We zijn enorm gemotiveerd...". En wat gebeurt daarna? Het suc ces van The Golden Earrings, tijdgenoten, komt op tafel. "Die mensen zijn zo wijs geweest om altijd bij elkaar te blijven. Dat verklaart hun succes. Misschien hadden wij dat ook moeten doen...". Jimmy Pentury zei het al. "Dit is het laatste dat ik in Zeeland orga niseer". We luisteren verbaasd Louis Filius naar Hey Joe van Jimmy Hen- drikx. Vol overgave. Werd De Queljoe niet ooit de Jimmy Hen- drikx van het vaste continent ge noemd? Fotograaf Ruben Oreel heeft deze jongens in hun glorie tijd gekend. Hij maakte soms pla tenhoezen voor ze. Ook voor hem herleven die maandagavond jeugdherbergen. "Dat was wat", weet hij nog maar amper te spre ken. De tijden van toen. Ze herle ven. Werd dat trouwens niet al eerder in de popscene gesig naleerd? Een maxiposter op het formaat 50X50Of 50x70cm (afhankelijk van neg. of dia') •Poster 50x50 of 50x70 cm van neg f25- van dia f29.50 frestoftint Scneidestraai 42 - Vlissmgen lel 01184 17244 Quality control service A BADHUISSTRAAT 60 VLISSINGEN 01184-14081 De snelste de beste! "BETERE GESCHENKEN Swarovski Makkum - Tichelaar Porceleyne Fles Hummel - Goebel Royal Albert Alles voor de GEDEKTE TAFEL SERVICE KWALITtlT GARANTIE l ANGE DELFT SO MIDDELBURG O1180 13221 Cees Meerman Be Faam "Wat is Nederland toch plat", zult u denken als u uit Sauerland terugkomt. De Faam/De Vlissinger verzorgt nl. in augustus een heerlijke, luxe tussendoorreis naar dit bijzonder mooie natuurge bied in Duitsland. Vanuit uw comfortabele hotel maakt u busreizen door Sau erland. U ziet er alle hoeken van, zoals oude stadjes met de typische Duitse vakwerk huizen, het Möhne-stuw- meer, de Kahler Asten-berg en het kuurplaatsje Frede- burg. Dit is doorspekt met magnifieke uitzichten over Sauerland. 's Avonds in uw hotel is het trouwens ook beslist niet saai: u kunt er op uw hotel kamer (met balkon en kleu- ren-tv) heerlijk relaxen of u verwent uzelf met een gang naar de sauna of het solari um. Voor de sportievelingen be schikt het hotel over een zwembad en tennisbanen, terwijl ook de omgeving de moeite waard is (u kunt er bij voorbeeld prachtige wande lingen maken). Culinair ingestelde vakantie gangers kunnen hier ook aan hun trekken komen: de keuken heeft naast een "ge wone" kaart regionale speci aliteiten en ook de wijnkelder mag er zijn (de hotelbar is trouwens ook erg gezellig...) Zelfs de terugreis is de moei te waard: via een landelijke route rijdt de bus naar Keu len, waar u een paar uur kunt winkelen (of de Dom be kijken). In Breda wordt het afscheidsdiner gebruikt om nog even gezellig na te pra ten over de opgedane in drukken. De prijs is, zoals u inmid dels wel al gewend zult zijn van de Zeeland Combinatie Service, beslist laag: voor de hele reis, all-in, betaalt u slechts f 335,- p.p. De hotelkamers zijn met bad, wc, telefoon, radio, kleu- ren-tv en balkon, de toe slag voor een eenper soonskamer bedraagt f 50,-. U kunt kiezen uit 2 reisdata: 18 t/m 20 augus tus en 20 t/m 22 augustus. Het is in dit geval verstan dig snel te boeken bij de ANVR-reisbureaus i.v.m. het beperkte aantal plaat sen. De Faam/De Vlissin ger wenst u vast veel ple zier! —ïtnzrS en CD CD LU CD a en co co CD CD CD CX ^DCDCDCDCDCDCDCDCbCDt Boekingen bij de Zeeuwse A.N.V.R.-reisburo's tel. 01184-19710 tel. 01180-16755 tel. 01100-27600 tel. 01180-15155 tel. 01150-17960 tel. 01172- 1593 tel. 01180-27855 tel. 01100-27427 AMZ-Reizen, Walstraat 32, Vlissingen AMZ-Reizen, Damplein, Middelburg AMZ-Reizen, Westwal 13, Goes ANWB, Lange Geere 26, Middelburg ANWB, Markt 11, Terneuzen Reisbureau Brugge, Spuiplein 35, Breskens Holland International, Langeviele 7, Middelburg Holland International, Kreukelmarkt 4, Goes Holland International van Fraassen, Paul Krugerstraat 21, Vlissingen tel. 01184-17710 Holland International van Fraassen, Voorstad 18, Goes tel. 01100-20220 Holland International van Fraassen, Londensekaai 19, Middelburg tel. 01180-27758 Holland International van Fraassen, Westkolkstraat 36, Terneuzen tel. 01150-12251 Interver Reizen, Axelsestraat 15, Terneuzen tel. 01150-30251 Reisburo Muller Co, Boulevard de Ruyter 16, Vlissingen tel. 01184-12322 Reisburo Van Oeveren, Dam 3, Zierikzee tel. 01110-15036 Carlier Tours, Opril Grote Markt 2, Goes tel. 01100-20280

de Faam | 1987 | | pagina 1