Bijstand en hulp in huishouding UW ■sb Schoolwerkplan deel 2 Hinderwet Bestemmingsplan Honden belasting Werk in uit voering Benoeming wethoudersloop Z.W.N.-garage, geldlening bioscoop, beveiliging schoolgebouwen, renovatie Herengracht 48 Het onderwijs in beweging 15 mei schoon- maakdag Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Middelburg op radio 5 Houdt uw erf schoon Gemeentelijke Sociale Dienst DE FAAM Woensdag 13 mei 1987 Tafeltje Dekje" 15 Mei Middelburg schoon Kreatief Projekten Taal en lezen samen Studerend lezen Forumlezen Individueel lezen I tor het oog van de Lange Jan Eén dezer dagen zal bij alle bewo ners een brief in de bus worden gedeponeerd betreffende de con trole hondenbelasting. In deze brief wordt verzocht of één van de gezinsleden houder is van één of meer honden. U wordt in eik gevat verzocht de brief volledig in te vullen en ondertekend te re tourneren met gebruikmaking van de bijgevoegde antwoorden- enveloppe. Op deze wijze wordt getracht alle hondenbezitters op te sporen voor de heffing van de hondenbe lasting. Een ieder die houder wordt van een hond,.dient hiervan binnen 14 dagen aangifte te doen. Hetzelfde geldt wanneer men meer honden gaat houden. Als blijkt dat de aangifte niet klopt met de werke lijkheid, wordt de belasting gehe ven in afwijking van de aangifte. Indien geen aangeifte is gedaan en het toch bekend is dat men één of meer honden houdt, wordt de be lasting zonder aangifte geheven. Bij overtreding van de verorde ning hondenbelasting kan een geldboete gesteld worden van maximaal f250,— en kan een verhoogde aanslag worden op gelegd. De Jodengang is afgesloten voor alle verkeer in verband met her straten en rioleringswerk zaamheden. Ook de Sint Jorisstraat is afgeslo ten voor alle verkeer in verband met herstraten. In verband met het aanleggen van een nieuwe gasleiding is de Molstraat afgesloten voor alle verkeer. De Dwarsstraatjes II en III van de A. Lauwereijszstraat is afgesloten voor alle verkeer in verband met herstraten. Vergadering gemeenteraad Maandag 18 mei komt de Middel burgse gemeenteraad weer in ver gadering bijeen. De raadsverga dering, die om 14.00 uur begint, wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis. U kunt vanaf de publieke tribune de vergadering bijwonen. Deze is bereikbaar via de Chourtoren aan de Lange Noordstraat. De agenda luidt als volgt: 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van de raad van 16 februari j.l. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Benoeming wethouder. De raad zal uit haar midden een nieu we wethouder kiezen. Dit in ver band met het feit dat de heer A. Bergshoeff met ingang van 1 mei is benoemd tot burgemeester van Duiveland. 4. Voorziening in vacatures commissies e.d. Door het vertrek van wethouder Bergshoeff is in een aantal commissies en besturen een vacature ontstaan. In deze va catures zal moeten worden voorzien. Markt 79 Aanvragers om bijstand in de kosten van gezinsverzorging c.q. hulp in de huishouding dienen, gelet op het gestelde in de Circu laire van de Staatssecretaris van CRM van 23 maart 1976, nr. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag ën donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 18 tot en met 23 mei 1987 maandag gehakt, bloemkool, aardappelen dinsdag rundvlees, sperziebonen, aard appelen woensdag grill-steak, groentemix, frites, tiroliennes donderdag kuikenborst, appeltjes, aard appelen vrijdag macaroni, ham en kaas zaterdag kabeljauw, worteltjes, aard appelen BZ/U 38414, verwezen te worden naar de gesubsidieerde instellin gen voor gezinsverzorging, indien de instelling een negatieve indica tie afgeeft wordt de bijstandsaan vrage in het algemeen afgewezen. Indien wordt geconstateerd, dat de hulp wel noodzakelijk is (posi tieve indicatie) maar niet binnen de termijn van 2 weken tot stand kan komen en/of wordt geconsta teerd dat hulp noodzakelijk is op andere tijden dan thans voor de gezinsverzorging gelden en voorts de hulp voor een periode van lan ger dan 3 maanden is geïndiceerd, dienen de hulpvragers te worden doorverwezen naar de uitvoe ringsorganen van de AAW (GAK). Voor de niet-cliënten van de gezinsverzorging wordt in de AAW-vergoeding rekening ge houden met eenzelfde eigen bij drage als de hulpverlening door de instellingen voor gezinsverzor ging. Gezien het feit, dat men ge bruik moet maken van deze voor liggende voorzieningen is het slechts in zeer bijzondere situaties mogelijk bijstand te verstrekken in de kosten van huishoudelijke hulp voor het door de instelling noodzakelijk geachte aantal uren. De kosten van inschrijfgeld, de ei gen bijdrage en een ongevallen verzekering i.v.m. een alphahulp kunnen wel als bijzondere nood zakelijke bestaanskosten worden gerekend. Dit betekent, dat in dien men in de loop van het ka lenderjaar ook nog andere kosten heeft, zoals de z.g. ziekenfondsk naak en dit in zijn totaliteit het drempelbedrag van 171,doet overschrijden, daarin bijstand kan worden verstrekt. 5. Garanderen geldlening ad. 220.000,ten behoeve van de verbouw en inrichting van het pand Markt 79 tot bioscoop. De ze lening zal gegarandeerd wor den aan de Stichting Filmtheaters Middelburg die de verbouw en de inrichting van het pand Markt 79 tot bioscoop voor haar rekening neemt. 6. Interim-rapportage werk groep Ontwikkelingssamenwer king. De raad wordt voorgesteld met de door de werkgroep voor gestane werkwijze in te stemmen. Het streven van de werkgroep is er op gericht nog voor het eind van 1987 een project voor adoptie te selecteren opdat in 1988, samen met de zustersteden van Middel burg, met de realisering van het desbetreffende project kan wor den gestart. 7. Kwijtschelding gemeentelijke belasting. In het kader van het zo genaamde minima-beleid wordt sinds 1984 ten aanzien van de ge meentelijke belastingen een kwijt- scheldingsbeleid gevoerd. Hier voor zijn algemene richtlijnen vastgesteld. Omdat er behalve een procedure-wijziging ook sprake is van het feit dat het kwijtschel- dingsbeleid op een aantal punten is gewijzigd, dienen de eerderge noemde richtlijnen te worden herzien. 8. Vaststelling 10e begrotings wijziging 1987. 9. Vaststellen nieuwe verorde ning op de heffing en invordering van rechten voor het bezichtigen van het stadhuis en het beklim men van de Abdijtoren te Middel burg. Momenteel worden hier voor twee bezoekerscategoriën aangehouden. Aangezien men wil aansluiten bij andere attracties in de gemeente Middelburg wordt de raad voorgesteld over te gaan tot een drietal bezoekerscategoriën. 10. Bcschikbaarstellen van een krediet ad. 87.000,— voor de aanschaffing van automatise ringsapparatuur. Dit krediet is nodig omdat het jaarlijks krediet van 250.000,ontoereikend is. Met het bedrag van 87.000, kan tevens de opgelopen achter stand worden weggewerkt. 11. Vaststelling voorbereidings- besluiten. De raad wordt voor gesteld deze besluiten vast te stel len voor de hoekpercelen Gortstraat/Koestraat en enkele percelen Kousteensedijk/Stati- onsstraat. 12. Beschikbaarstellen krediet voor vervanging abri Oude Rijks weg te Nieuw- en Sint Joosland. Omdat de oude abri in de nacht van 31 december j.l. op 1 januari j.l. in brand werd gestoken moet nu een krediet van 7.500,— be schikbaar worden gesteld om een nieuwe te kunnen plaatsen. 13. Sloop Z.VV.N.-garage Trompstraat. De N.V. Streekver voer Z.W.N. is enige tijd geleden verhuisd naar het industrieterrein Arnestein. In verband hiermee wordt de raad voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen om te kunnen overgaan tot de sloop van de voormalige garage aan de Trompstraat. Z. W. N. -garage 14. Aanvraag gemeentegarantie Woningbouwvereniging "Mid delburg" in verband met lening conversie. Opnieuw is de woning bouwvereniging er toe overge gaan een aantal rijksleningen met een hoge rente vefvroegd af te los sen. Als vervangende financiering gaat de woningbouwvereniging 10 leningen aan bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Deze leningen worden verstrekt op voorwaarde dat de gemeente de betaling van aflossing en rente waarborgt. 15. Garantie geldlening ten be hoeve van de bouw van 30 bejaar denwoningen aan de Beiaard in Reijershove. Voor de bouw van deze woningen kan de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland een geldle ning ad. 2.705,771,aangaan met de Stichting Pensioenfonds VMF-Stork onder voorwaarde dat de gemeente zich voor de le ning garant stelt. 16. Beroepschrift mevrouw H.F. Michielsen-Mol tegen weigering bijdrage in het kader van de "Verordening geldelijke steun ouderen bij verhuizing 1986". De raad wordt voorgesteld dit be roepschrift ongegrond te verkla ren omdat niet is voldaan aan de in de eerdergenoemde verorde ning gestelde voorwaarden. 17. Garantieverzoek van Pavex B.V. ten behoeve van aankoop en restauratie van de panden Dam 43 en Molstraat 2B. De raad wordt voorgesteld te besluiten de ge meente in beginsel garant te doen staan voor de door Pavex B.V. aan te gane lening ad. 200.000,—. 18. Renovatie pand Herengracht 48. De raad wordt voorgesteld over te gaan tot het restaure ren/renoveren van het eerder ge noemde pand en hiervoor het be nodigde krediet beschikbaar te willen stellen. Door de renovatie wordt het pand ook aangepast aan de Brandveiligheidsvoor schriften. Herengracht 48 19. Beschikbaarstellen van een krediet ad. 25.000,voor de aanschaf van speelwerktuigen ten behoeve van de speelterreintjes voor de jeugd. Dit krediet zal worden aangewend om noodza kelijke aanpassingen te ver richten. 20. Beschikbaarstellen van een krediet ad. 12.000,— ten behoe ve van de aanleg van een verblijfs- gelegenheid voor de jeugd in de wijk Klarenbeek. Deze gelegen heid moet worden aangelegd om klachten inzake overlast, door jongeren veroorzaakt, te kunnen wegnemen. De groenstrook tus sen de Klarenbeek L.T.S. en de Vrijburch wordt als beste lokatie gezien. 21. 4e wijziging van de begroting 1987 van de gemeenschappelijke regeling "Zeeuwse Bibliotheek". De raad wordt voorgesteld met deze wijziging in te stemmen. 22. Beschikbaarstellen van een krediet van 8.264,ten behoe ve van de vernieuwing van de tele fooninstallatie in de Concert- en Gehoorzaal. Deze vernieuwing is nodig omdat de huidige telefoon installatie sterk is verouderd. 23. Garantie geldlening ad. 157.500,ten behoeve van "Stichting Dienst Pedagogische Zorg in Zeeland" in verband met conversie. De raad wordt voor gesteld de garantie te verlenen. De geldlening diende ter financiering van de aankoop en verbouw van het kantoor van de dienst. 24. Aanvullend krediet tevens fi nanciële afwikkeling geschikt ma ken pand Molstraat 13 ten behoe ve van huisvesting Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg. De raad wordt voorgesteld een aan vullend krediet van 26.468,te verstrekken. 25. Garantie geldlening ad. 237.000,ten behoeve van "Stichting Centrum voor Bejaar denzorg der Hervormde Gemeen te Middelburg" (bejaardenhuis "Rustenburg"). De raad wordt voorgesteld de garantie te verle nen om mogelijk te maken dat in het bejaardenhuis een automati sche brandmeldinstallatie en een moderne afwasinstallatie gereali seerd kunnen worden. Dit keer wordt het taal- en leeson derwijs behandeld. Wat vroeger in het lesrooster taal en lezen werd genoemd heet in het school werkplan "algemene lees- en taal- aktiviteiten". Is dat nu alleen maar een ander woord voor hetzelfde begrip of heeft het ook een andere beteke nis? Nee, er is wel degelijk ver schil. De lessen waren vroeger een soort broek die voor iedereen paste, maar die eigenlijk bij nie mand echt goed zat. Er wordt niet alleen maar gewoon gelezen, maar er wordt kreatiever met onze Nederlandse taal om gesprongen. De kinderen krijgen de gelegenheid om op school hun eigen dagelijkse ervaringen te ver tellen, er wordt gewerkt met en gepraat over boeken; er worden zelfs boeken gemaakt. Dit alles neemt niet weg dat er ook nog net als vroeger wordt voorgelezen en dat er "vrij" wordt gelezen. Wanneer er op school projektma- tig wordt gewerkt, dus als er veel tijd aan een bepaalde zaak wordt besteed, komen ook niet- onderwijsgevenden op de scholen om de kinderen te informeren over de inhoudelijke kant van het projekt. De kinderen krijgen op die manier de kans om aktief te luisteren en datgene dat ze horen in relatie te brengen tot hun eigen ervaringen. De kinderen worden erop getraind dat ze zelf monde ling en schriftelijk een betoogje kunnen opbouwen en de belang rijkste zaken uit een verhaal van de minder belangrijke details kunnen onderscheiden. Lezen en taal horen bij elkaar. Gelezen wordt wat in de Neder landse taal is opgeschreven. De onderwijzer hoort hoe het kind de tekst leest en verbetert de uit spraak en de manier van lezen. Vroeger las men per klas, nu wor den kinderen uit verschillende groepen, die even ver met lezen zijn, bij elkaar geplaatst. Natuur lijk gebeurt het groepsgewijs "technisch" lezen ook nu nog, maar er wordt meer aandacht be steed aan begrijpend lezen. Met andere woorden, begrijpen de kinderen wel wat er staat? 26. Vaststelling plan voor doel matig gebruik van gymnastiekac- commodaties. Dit wordt nodig geacht naar aanleiding van een circulaire van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Dit betekent dat de bekostiging van het gymnastieklokaal Prin- senhove 3 met ingang van 1 au gustus a.s. komt te vervallen. 27. Beveiliging van schoolgebou wen van het basisonderwijs. De raad wordt voorgesteld in elk ge bouw van het openbaar en bijzon der basisonderwijs een electroni- sche beveiligingsysteem te laten aanbrengen. 28 tot en met 36 betreft een aantal voorstellen om bij sommige scho len voorzieningen te kunnen tref fen, zoals onder andere aanschaf groot gyninastiekmateriaal voor "De Griffioenvlinders", het tref fen van bouwkundige voorzienin gen aan de "Stromenwijk- school", gefaseerde vervanging meubilair "De Oosterburch", verlenen medewerking wijziging huisvesting "Korczakschool". 37. Rondvraag. 38. Sluiting. Alvorens met de behandeling van de raadsagenda wordt begonnen zal de heer P.M. Hoondert als raadslid van de gemeente Middel burg worden beëdigd. Tussen 16.00 en 19.30 uur zal de raadsvergadering worden ge schorst omdat aan de raadsleden het inrichtingsplan voor het Maïs- baaigebied zal worden gepre senteerd. Vrijdag 15 mei zendt de RVU educatieve omroep van 9.30 tot 10.00 uur via radio 5 een radio rondwandeling uit. Deze rond wandeling is opgenomen in Mid delburg. Behalve Middelburg be zochten de RVU- programmamakers ook de steden Zutphen, Dordtrecht, Leeuwar den en Amersfoort. De radio-rondwandeling begint op een markant punt in de stad. Op die plaats vertelt een gids, in dit geval de Middelburgse stads archivaris, over de stad en z'n historie. Vandaar voert de tocht langs vijf plaatsen die samen een goed beeld van de stad geven, soms plaatsen waar je als argeloze wandelaar gemakkelijk aan voor bij zou kunnen lopen. De verhalen van de stadsarchiva ris worden afgewisseld met pas- IV. V. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij - onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen - vergunning ingevolge de Hin derwet hebben verleend aan: I. Cebeco-Zuidwest, Jannewekken 2 te 4301 HH Zierik- zee voor een centraal schoningsbedrijf op het perceel Si- loweg 4 te Middelburg; II. de Directeur van de Rijksgebouwendienst in de directie Zuid-Holland en Zeeland, Westeinde 3a te 2275 AA Voorburg voor het oprichten en in werking hebben van een districtsbureau van de rijkspolitie op het perceel Vrij landstraat 29 te Middelburg; III. Ledo b.v., Kleverskerkseweg 14 te 4338 PM Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een groot handel in vleeswaren, salades en aanverwante artikelen in de breedste zin op het perceel Kleverskerkseweg 14 te Middelburg; de heer F.P. Dekker, Rentmeesterlaan 229 te 4336 EK Middelburg, voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor opslag en onderhoud van mate riaal en materieel voor de bouw, weg- en waterbouw op het perceel Industrieweg 7 te Middelburg; de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting, Fred. Roeskestraat 61 te 1007 KM Amsterdam voor het oprichten en in werking hebben van een verzorgingste huis inclusief keuken op het perceel Buitenruststraat 229 te Middelburg. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen ingaan de heden tot 16 juni 1987 ter inzage elke werkdag van 8.30 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.30 uur op de afdeling Alge mene Zaken ter gemeentesecretarie, Lange Noordstraat 1 te Middelburg en elke donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur eveneens op genoemde afdeling. Inzage op die avond moet van tevoren telefonisch worden verzocht (tel. 01 180-26251, tst. 413). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mon delinge toelichting kan worden verkregen. Tot 1 6 juni 1 987 staat beroep open bij de Kroon voor: de aan vragers, de betrokken adviseurs, degenen die bezwaren heb ben ingebracht, en enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toe passing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat ver zoek is beslist. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat ingaande 15 mei 1987 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken (ingang Lange Noordstraat 1) voor een ieder ter inzage ligt het ontwerpbestemmingsplan Maisbaai. Dit plan strekt mede tot bescherming van een beschermd stadsgezicht in de zin van de Monumentenwet en heeft betrek king op het voormalige Vitrite-gebied en omgeving en wordt begrensd door het Kanaal door Walcheren, de Buitenhaven, het Balkengat, percelen aan de Dokstraat, de Oude Werfstraat en de Nieuwe Poortstraat. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder tegen dit ontwerp-plan bij de gemeenteraad schriftelijk bezwaren in dienen. sende intermezzo's, zoals muziek, gedichien, enz. De opzet is dat de luisteraar liet programma opneemt en de wan deling daadwerkelijk gaat doen. De wandeling zelf duurt ongeveer zo'n anderhalf uur. Een cassette van de radio rondwandeling kan na de uitzen ding geleend worden bij de V.V.V. Middelburg, Markt 65a. Ieder kind gaat later naar de een of andere vorm van het voortge zet onderwijs en moet een groot gedeelte van de voor dit onderwijs benodigde kennis halen uit studie boeken. Het moet dan geleerd hebben studerend te lezen, wat onder andere inhoudt dat van de inhoud van een onderwerp een uittreksel moet kunnen worden gemaakt. Een speciale vorm van lezen is het forumlezen. Een aantal kinderen bereiden een tekst voor. De vol gende dag lezen de leden van het forum de tekst voor, de anderen luisteren aktief toe. Het forum stelt vragen aan de toehoorders om te kijken of de tekst begrepen is en of de anderen goed ge luisterd hebben. De groep mag op zijn beurt vragen stellen aan het forum, als bepaalde dingen niet duidelijk zijn. Iedere school heeft tegenwoordig een documentatiecentrum, waar in wetenswaardigheden worden verzameld over allerlei onderwer pen, van brontosaurussen tot het deltaplan. De kinderen kunnen individueel in dit documentatie centrum dingen opzoeken waar ze meer van willen weten. Misschien vinden kinderen het trouwens nog steeds erg leuk om een lekker spannend boek te lezen. Geef ze eens ongelijk. Elk jaar worden door de Gemeen telijke Reinigingsdienst in samen werking met de Plantsoenen dienst schoonmaakakties georga niseerd, waarbij het de bedoeling is dat ook de Middelburgse inge zetenen meehelpen de stad van overtollig vuil te ontdoen. Het is helaas niet zo dat Middelburg een voorbeeld is voor onze Oud nederlandse zindelijkheid. De lijd van de geschrobde stralen ligt alweer lang achter ons. De ge meentelijke diensten proberen te doen wat ze kunnen om een alge hele vervuiling van onze mooie stad tegen te gaan. Om hierop de aandacht te vestigen wordt de jaarlijkse aktie georganiseerd. Elk jaar wordt een ander thema gehanteerd. Twee jaar geleden werden alle straten geveegd, vorig jaar werd alles dat naast en ach teraf van de straten lag opge ruimd en dit jaar heeft de aktie, die op vrijdag 15 mei wordt ge houden. het motto "houdt uw erf schoon" meegekregen. Volgens de woordeboeken is een erf de grond, behorend bij en gelegen om een huis. Het gaat dit keer dus om de rom mel die rondom de huizen, op de erven ligt. De gemeentelijke Rei nigingsdienst en de Plantsoenen dienst hebben Middelburg in 16 wijken verdeeld. Op 15 mei zullen door beide diensten alle openbare erven worden opgeruimd. Van al le Middelburgers wordt gevraagd het eigen erf schoon te maken. Het vuil kan met de in de wijk werkzame gemeenteambtenaren van reinigings- en plantsoenen dienst worden meegegeven. Een schoon erf is belangrijk om dat rommel, ratten en andere plaagdieren aantrekt. Het is ook niet nodig om rommel op uw erf op te slaan, want Middelburg is één van de weinige gemeenten in Nederland waar de Reinigings dienst alles meeneemt, met uit zondering van puin. Bovendien wordt aangeraden glas in de glas bakken te deponeren en schadelij ke stoffen in daartoe bij het buro Voorlichting en bij de ambtena ren van de Reinigingsdienst ver krijgbare plastic zakken aan de vuilnisman te overhandigen. Maar nu wordt uw medewerking gevraagd voor de aktie: "houdt uw erf schoon" op vrijdag 15 mei.

de Faam | 1987 | | pagina 5