Overzichtelijke folder 'actie de boer op' Nationale zwemvierdaagse in sportfondsenbad voor Unicef a O Jeugdliteratuur breed belicht in bibliotheek ....en de molenaar maalde weer meel.... iUüSSi |j£^ BIJOU WALCHEREN D© Faam cr> m MIDDELBURG HEEFT GEEN VOLWAARDIGE MANEGE BIJOU B,nn,o^eS, NATIONALE ZWEM a DEZE WEEK IN Propvol sterren Antigone Blindenmap over Stormvloedkering Noodkreet om gastouders VEEL MEIDENWEINIG JONGENS Geen topsport Meetellen Platoon Hoe adverteren Rubrieken CASSETTES WILKENS/BSF TIME cassette-specialist: GROTE MATEN DE ZAAK OP DE HOEK Woensdag 13 mei 1987 88e jaargang no. 19 oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: c. c. v. d. oosterkamp, 01184-79548. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Tientallen boeren- en tuin dersfamilies in Nederland hebben het predikaat 'gast vrij' opgespeld gekregen. Bij deze landbouwfamilies kun nen - bijvoorbeeld - stedelin gen een bezoek brengen en uit leg krijgen over het reilen en zeilen van de onderneming. Ook in Zeeland doet een aan tal akkerbouwers en melkvee houders mee aan deze actie 'de boer op'. Vijf Walcherse agrarische bedrijven staan op die lijst. Propvol sterren hangt de camping van Paul Maas. Zijn bezie ling en vernieuwings drift breed uitgemeten in 'uit het zakenhart'. Burt van der Waals durfde het andermaal aan: gelouterd talent en onervaren spelers op het toneel, zelfs in een klassieke tragedie. Bij de campagne 'de boer op' gaat het om korte bezoeken van hoog uit een paar uurtjes. De Walcher se bedrijven zijn: Nieuwenhuizen in Oostkapelle (akkerbouw), Blankers in Grijpskerke (melk veehouderij), Geerse in Ritthem (rundveehouderij en kaasmake rij), Janse in Arnemuiden (rund veehouderij) en Simonse in Se- rooskerke (rundveehouderij). Voor bezoeken aan agrarische be drijven - ook elders in het land - kan een folder worden aange vraagd. In de folder kan men uit zoeken welke boerderij waar is te bezoeken. Een leuk idee tijdens de vakantie, meent de stichting public relations Land- en Tuin bouw. Als een keuze i> 'gemaakt, dient wel eerst een afspraak te worden gemaakt. De folder - handig gevouwen in zakformaat - is te bestellen bij de stichting (postbus 91430, 2509 Den Haag), maar ze liggen ook bij de VVV's. Zwemmen voor Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Naties. Dat kan tijdens de nationale Zwemvierdaagse die ook in het Vlissingse Sportfondsenbad wordt gehouden van maandag 18 tot en met vrijdag 24 mei. Het is de be doeling dat de deelnemers per dag 500 meter zwemmen, voor de kin deren tot tien jaar is de limiet 250 meter. Met een Unicef- sponsorkaart kunnen aanverwan ten, vrienden of kennissen voor el ke gezwommen honderd meter een bedrag geven, dat dan - uiteraard Mevrouw Hennie van Nieuwenhuize-Flikweert uit Burgh-Haamstede nam het initia tief en de Blindenbibliotheek 'Le Sage ten Broek' uit Nijmegen voerde het samen met Delta Expo uit: een informatiemap over de Stormvloedkering in de Ooster- schelde voor visueel gehandicap ten. De informatiemap is geba seerd op de door Rijkswaterstaat uitgegeven folder. De map is be doeld om visueel gehandicapten alvast een indruk te geven voor dat ze een bezoek brengen aan Neeltje Jans. - is bedoeld voor Unicef. Wie het hoogste bedrag bijeen zwemt ont vangt een prijs. Het Vlissingse zwembad is een van de eerste die aan deze Unicef-actie deelneemt. Posters en vlaggen van deze wereldwijde organisatie sieren tijdens de zwemdagen het bad. Ook is er de hele week een stand met Unicef-artikelen. Op donder dag 21 en vrijdag 22 mei kunnen deze artikelen worden gekocht. De stand is dan geopend van 15.30 tot 19.30 uur. De directie van het Sportfondsen bad verwacht om en nabij de 2000 deelnemers. "Dat moet, gezien de stijgende lijn van voorgaande ja ren. mogelijk zijn", meent de di rectie. Deelnemers ontvangen behalve de sponsortkaart een krant, een medaille en een sticker. unicef Jeugdliteratuur staat zaterdag 16 mei op de hoogste trede van de belangstelling in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Met een - wat wordt genoemd - minisymposium - wordt de dag inge luid onder de titel 'het eigene van het kinderboek'. De middag leent zich voor een literair café, drie keer wordt de musical 'De gelaarsde kat' opgevoerd en in een zaaltje presenteren schrijvers zich doorlopend. Bij deze manifestatie heeft de organisatie - de Middelburgse werkgroep literatuur - jeugd tussen vijf en vijftien jaar nauw betrokken. Bij het minisymposium verzorgen de schrijvers Karei Eijkman, Mid- das Dekkers en Wim Hofman een De Stichting F.uropa Kinder hulp heeft dringend nog een aantal gastouders nodig, an ders moeten er kinderen, die al op een vakantie op Walcheren en De Bevelanden rekenen, worden teleurgesteld. De organisatoren hebben nog al wat afschrijvingen gehad van 'vaste gastouders', die om allerlei redenen, dit jaar geen kinderen konden plaatsen. Het gaat hier om kinderen uit Duitsland (Berlijn en Hanno ver) en Nederlandse kinderen uit een aantal tehuizen: allen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar, en gedurende drie weken vanaf 13 juli aanstaande. Er wordt verwacht dat de gastou ders de kinderen tijdens hun verblijf verzorgen; alle andere kosten komen voor rekening van de organisatie. Europa Kinderhulp viert dit jaar het 10-jarig bestaan, en de organisatoren zouden het be treuren dat er juist in dit jubi leumjaar kinderen teleurgesteld moesten worden. Aanmeldingen en informatie bij Mary den Haan in Wolp- haartsdijk, telefoon 01198-1702. Jonge ponyclub organisator rayon- selectiewedstrijden De vraag waarom meer meisjes dan jongens lid zijn van de po nyclubs blijft onbeantwoord. Plausibel lijkt - maar niet meer dan dat - dat meiden minder gebukt gaan onder faalangst. Be moederen en erotiek zouden argumenten kunnen zijn, maar de ze lijken onvoldoende te kunnen worden onderbouwd. "Er is ooit eens een verhaal over geschreven in een blad", zegt voorzit ter Piet Klippel. Wat daarin precies werd verteld? Dat weet hij niet zo een twee drie te herhalen. De Ponyclub Middelburg en de organisatie van de rayonselectiewedstrijden op zondag 31 mei. Die zaken staan centraal. En het feit dat deze jonge club - "Vorig jaar vierden we ons eerste lustrum" - nu al voor de or ganisatie van deze selectiewedstrijden werd gevraagd, daarover zijn bestuur en leden het éénstemmig eens: iets om trots op te zijn. De wedstrijden op zondag 31 mei worden gehouden op de terreinen van de landelijke ruitervereniging en ponyclub Walcheren in het Vlissingse Sloegebied. Klippel en de verenigingssecretaris Lien Nijpjes verwachten dat er zo'n 125 combinaties zullen aantreden. De deelnemers komen uit Zeeland en Brabant. Twintig combinaties zijn leden van de Ponyclub Mid delburg. In totaal worden onge veer vijftig Zeeuwse deelnemers verwacht, de overigen komen uit Brabant. De besten mogen deel nemen aan de Landelijke wedstrijden van de Nederlandse Ponyclub, NPC. Er wordt gestre den in diverse klassen, beginners, licht, midden en zwaar: zowel springen als dressuur. Op het ter rein in het industriegebied zijn volgens Klippel aile mogelijkhe den aanwezig om de ringen zoda nig uit te zetten dat het publiek een goed overzicht heeft. Klippel en Nijpjes hopen op veel publiek zondag 31 mei. Klippel: "De bezoekers zullen er geen topsport zien, maar kinderen die Het heeft ruim een jaar geduurd, maar donderdag was het dan zo ver. De korenmolen van Melis- kerke is weer in zijn oude glorie hersteld en om dat te bewijzen ontving gedeputeerde R.C.E. Barbé uit handen van burgemees ter B.J. van Putten het eerste brood, gebakken door een Melis- kerkse bakker. De korenmolen, van het type grondzeiler, dateert uit 1801 en was tot 1954 in gebruik. Daarna was de molen regelmatig in ge bruik voor het malen van tarwe. Dat gebeurde dan met behulp van een dieselmotor, want wind van gen deden de aangetaste wieken al niet meer. Daarna raakte het in verval en molenmaker Endendijk en aannemer Jakobse hebben vrijwel alles aan de molen moeten vernieuwen. De molen wordt voortaan be mand door vrijwillig molenaar W. de Hoop uit Vlissingen, zij het dan op de zaterdagmorgen. Om hem alvast op weg te helpen ont ving hij van de Vereniging De Zeeuwse Molen een schep om het graan mee in de maalbak te stor ten en een barometer van de Vere niging De Hollandse Molen. Met de restauratie van de molen is een bedrag gemoeid van om en nabij de drie ton. Het leeuwedeel wordt opgebracht door de provin cie. De gemeente legt 125.000 gul den op tafel en het rijk neemt 40.000 gulden voor haar reke ning. Verder hebben de ANWB, het Prins Bernhardfonds en het comité Zomerpostzegels hun steentje bijgedragen. Oorspron kelijk werd de restauratie voor een bedrag van 2 ton ingeschat. Ter gelegenheid van de 'nieuwe molen' is er in de Mariekerkse raadzaal een foto-expositie van de Souburger L. Vader ingericht die een goed beeld geeft van de molen De herstelde molen. FOTO JOHN SIWABESSV vanaf het begin van de jaren tach tig. De expositie is nog enkele we ken te zien en tijdens werkdagen geopend. volop bezig zijn met wedstrijdsport. Dagelijks zijn ze hier op de manege (De Gouden Draak van de familie Kalkman, red.) met paarden in de weer. Ze verzorgen de pony's en één keer per week rijden en trainen ze. Ook houden ze de manege schoon. Daardoor heeft de jeugd een enorme band met de pony's. Deze manege is niet commercieel. Dus het is belangrijk dat de club leden wat meehelpen. De manege is ontstaan uit pure liefhebberij van het echtpaar Kalkman. Overi gens past deze aanpak precies in de doelstelling van de NPC: het verzorgen van en bezig zijn met de pony". De jeugd rijdt pony totdat ze achttien jaar is. Is ze ouder, dan worden ze - schofthoogte pony maximaal 1,48 meter - te groot. De internationale organisatie van ponyruiters wil nu de maximum leeftijd voor ponyruiters verlagen naar zestien jaar. "Dat is de doodsteek voor de ponysport", meent Klippel. Maar hij begrijpt de opzet wel. "Het heeft te ma ken met het feit dat kinderen lan ger worden". De toekomst van de Ponyclub Middelburg zal niet over rozen gaan. De familie Kalkman gaat stoppen en het terrein naast de Lien Nijpjes en voorzitter Piet Klippel FOTO: RUBEN OREEL stallen wordt steeds kleiner, om dat de aangrenzende begraaf plaats moet uitbreiden. "De ge meente kent ons probleem", ver telt Klippel. "Jaarlijks staat er een bedrag op de begroting. Maar we weten hoe dat gaat. Elke keer weer wordt het verschoven. Als we echter als provinciehoofdstad willen gaan meetellen, moet je een goede accommodatie hebben. Om aan de top te kunnen gaan mee draaien dienen we te kunnen be schikken over een groter terrein dan dit hier", volgens mevrouw Nijpjes moeten de clubs zelf initi atieven gaan nemen om Middel burg aan een volwaardige manege te helpen. "Daarvoor moet nog heel wat worden vergaderd. Zo wel met de clubs onderling als met de gemeente. Maar dat er op kor te termijn iets moet gebeuren staat vast". De wedstrijden beginnen de laat ste zondag van mei 0111 negen uur 's morgens. Het spreekt vanzelf dat bezoekers op die dag alle in formatie kunnen krijgen over po nyrijden als wedstrijdsport. En de Ponyvereniging Middelburg wil maar al te graag nieuwe leden er bij. Momenteel telt de club 34 rij dende leden, van wie het grootste deel meiden is. geïnteresseerd zijn in jeugdlitera tuur. Verhalend proza, informa tief proza en de illustraties in kin derboeken zijn de onderwerpen die worden toegelicht. Uiteraard is er gelegenheid om met de inlei ders in discussie te gaan. 's Middags ligt het accent van de activiteiten in de restaurant van inleiding in de aula van de biblio theek. De inleidingen zijn vooral bedoeld voor volwassenen die Joke van Leeuwen de bibliotheek, waar ook een boe kenmarkt is ingericht. De illustra toren The Tjong King, Max Vel- thuijs, Noni Lichtveld en Wim Hofman zijn er aan het werk en de auteurs Joke van Leeuwen en Burny Bos verzorgen op het podi um cabaretachtige optredens. Lex Maes presenteert de activiteiten in de aangrenzende zalen. De Zeeuwse Koorschool is even eens present. In de aula van de bi bliotheek verzorgt dit gezelschap uit Goes de uitvoering van 'De ge laarsde kat', waarbij tegen de der tig jongens in de leeftijd van zes tot twaalf jaar nemen deel aan de ze uitvoering. De schrijvers die zich die middag voortdurend zul len presenteren aan het publiek zijn: Nannie Kuiper, Remco Ek- kers, Anke de Vries en Frank Eer hart. En wat uitvoeringen betreft is de koek nog niet op. Ook het poppentheater Altekiein uit Zie- rikzee, het theater Muzikantater uit Colijnsplaat en DODD spelen er een of meerdere acts. Om de jeugd te bewegen naar de ze manifestatie te komen heeft de organisatie - deze werkgroep bestaat overigens uit de Nutsaea- demie, boekhandel Fanoy, verte genwoordigers uit het onderwijs, de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Kunstenaarscentrum - op de Walcherse scholen paspoorten uitgereikt die dienen als toegangs bewijs. Maar, meldt de werk groep, iedereen is welkom. Sommige Amerika nen hebben er nog nachtmerries van. Toch lijkt de tijd rijp in het 'nieuwe land' om de wonden te likken over het Viëtnam- avontuur. Platoon is er een voorbeeld van. In de states zelf en in Ne derland trekt deze film volle zalen, Alhambra heeft hem vanaf don derdag. Ondernemers, groot en klein, hebben vaak moeite met adverteren en in welk medium de boodschap het best tol; zijn recht komt. Bin nenkort komt er een voorlichtingsbij eenkomst. Korte informatie, film, podium, expositie, le zen, kerkdiensten, me dische weekeinddien- sten en voorlichting van gemeente en pro vincie. "sfeervol tafelen" een klasse apart NIEUW model: SE RVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELET SO MIDDELBURG- Uift-' 01180 1322 1 de speciaalzaak van Nederland in 44 t/m 60 (oude) Markt 46-48 Roosendaal - tol. 01650-: WaS,aa.7BV>^eo Lange Delft 44/Segeersstraat Middelburg

de Faam | 1987 | | pagina 1