ALS JE ALLES GOED BEKIJK! Park tegenover Bethesda/ St. Joseph 40 jaar GA VOOR UWFIAT NAAR BLAAS IN MIDDELBURG. rsc/de S/ii pD/imcdie Groeneveld opticiens Archiefcprokkels anno Woensdag 1 april 1987 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg DE FAAM Ouderen mode PvdA Kunst en Kitsch Alternatieve geneeswijzen Vrouwelijke handwerken Zomerzegels Homeopathie Reflexzone Kerk over samenleving Nabestaanden Koekepeertje Conversation Club Diaporama Borstkanker Composteren Sportuitleen Behoud Magirus 1931 Caravancursus Kledingbeurs Homoseksueel Autorit CDA Overgang Ypsilon De boer op Indiaan Afval Meraadj Sharief Alliance Fran^aise Fietstocht FNV-Zeeland Kledingbeurs Rommelmarkt Culturele Raad Zwemmend redden Bachten Komme Fancy Fair Dubbel-West Feest Zachte en halfharde, ja zelfs gekleurde lenzen? Groeneveld geeft vrijblijvend en vakkundig advies. Met de kontaktlenspas profiteert u bovendien van aanzienlijke kortingen. Welkom bij... B Ook voor: A.P.K. II KEURINGEN AUTOVERHUUR 25,- per dag, excl. btw en benzine. 100 km. vrij. EERSTE ZEEUWSE AUTOGARAGE BLAAS, HERCULESWEG 12, MIDDELBURG. TEL. 01180-12918. '"N V- De stichting Welzijn voor Oude ren houdt op dinsdag 7 april een modeshow in het dienstencen trum Bachten Reede in Vlissin- gen. De aanvang is om 19.30 uur en de kaarten kunnen op maan dag 6 april tussen 14 en 16.30 uur gekocht worden aan de zaal. De Partij van de Arbeid, gewest Zeeland, vergadert zaterdag 11 april over de vaststelling van de kandidatenlijst voor de verkiezin gen van de eerste kamer. De ge westelijke ledenvergadering wordt gehouden in de Prins van Oranje aan de Nieuwstraat in Goes en begint om 10.15 uur. De AVRO maakt maandag 6 april opnamen voor het televisiepro gramma 'Tussen kunst en kitsch' in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Sin gelstraat in Goes. Mensen die een oud of onbekend voorwerp in be zit hebben kunnen tussen 11 en 15.30 uur in het museum hun 'schat' laten zien aan een aantal deskundigen. Op zaterdag 12 april wordt het programma uitge zonden. De Nederlandse Vereniging voor Alternatieve Geneeswijzen, met als hoofdzetel Vlissingen, is opge richt. De vereniging wil orde op zaken stellen over tarieven, lid- maatschapgelden, steun aan the rapeuten en leken-leden, erken ningen en optreden als gesprekspartner bij 'officiële in stanties. De vereniging hoopt de plannen binnen twee jaar 'ge bruiksklaar' te hebben. Het adres van het secretariaat van de vereni ging is Postbus 167 in Vlissingen. De bazaar met loterij van Vrou welijke Handwerken' wordt dit jaar gehouden op woensdag 8 april. De deuren van de Staten zaal aan het Abdijplein in Mid delburg gaan open om 10.30 uur en de bazaar duurt tot 14.30 uur. De opbrengst is bestemd voor Zeeuwse sociale instellingen. De echtgenote van de burgemees ter van Middelburg, mevrouw C. Rutten-Bovendeerd, koopt dins dag 7 april de eerste zomerzegels van dit jaar. Vanaf die dag zijn de zegels weer te koop in de hal van het postkantoor in Middelburg op werkdagen tussen 10 en 16 uur en op zaterdagen tussen 10 en 12 uur. Tot woensdag 29 april wor den ook de eerste-dag-omslagen en andere artikelen verkocht. De opbrengst van de zegels komt ten goede aan landelijke sociale en culturele projecten. De Koninklijke Vereniging Ho meopathie Nederland, afdeling Zeeland, houdt op maandag 6 april haar jaarlijkse ledenverga dering in Ter Valcke aan de Valckeslotlaan in Goes. De aan vang is om 19.30 uur. Na de ver gadering zal de heer M.C.G.M. Obels, homeopathisch arts in Delft, spreken over 'Vrouwen problematiek homeopathisch bekeken'. De Stichting Opleiding Natuurge neeswijzen start in april met de cursus reflexzonemassage aan de voet. De cursus wordt gegeven in het Skandia Complex in Vlissin gen en duurt vijf volle dagen ver spreid over een aantal weekein den. Doelgroepen zijn: fysiothe rapeuten, pedicures, sportmas seurs, schoonheidsspecialisten en geïnteresseerden. Voor informa tie bellen naar 01180 - 36260. De provinciale raad van kerken in Zeeland belegt op zaterdag 2 mei een conferentie over het spreken (of zwijgen) van de kerk in vraagstukken die betrekking heb ben op de samenleving. Prof. dr. D.C. Mulder, N.M.P. Peterse en deken J.C.A.M. Aarts zullen hun medewerking verlenen. De confe rentie wordt gehouden in het kerkcentrum De Hoeksteen in Middelburg en duurt van 10 tot 16 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Provinciale raad van kerken aan de Sin gelstraat in Middelburg, telefoon 01180 - 15353. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren start een gespreksgroep voor mensen die door de dood hun levenspart ner hebben verloren. In tien bij eenkomsten - telkens om de 14 dagen en te beginnen op dinsdag 28 april - kan worden gepraat over problemen als verdriet, een zaamheid, de omgeving, financië le zorgen en een nieuwe toekomst. De eerste bijeenkomst begint om 14 uur in het gebouw van de Stichting aan het Molenwater 33 in Middelburg. Aanmelden kan bij Irma Burtner (01184-19820) en Jacques Depaemelaere (01180 - 11255). Peuterzaal 't Koekepeertje houdt op zaterdag 4 april van 9.30 tot 12 uur een kleding- en speelgoed beurs. De spulletjes kunnen wor den ingeleverd tot en met vrijdag 3 april op de speelzaal. De beurs wordt gehouden voor het ont moetingscentrum in Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middel burg. Van de opbrengst is 35 pro cent voor de speelzaal. Voor de kinderen is er pannekoeken eten, limonade, koekhappen, grabbel ton en tekenen. Voor de ouders is er koffie met cake. Nederlanders kunnen dit jaar weer in de Paas- en zomervakan tie mee gaan naar Engeland met de Stichting English Conversation Club. Zij kunnen daar Engelsen van hun eigen leeftijd ontmoeten tijdens een kort,of langer verblijf bij een gastgezin van de stichting in Northampton of Torquay. In de ochtenden kunnen de deelne mers conversatielessen krijgen en 's middags zijn er uitstapjes naar de plaatsen Oxford, Cambridge of Stratford-on-Avon óf sport- en spelevenementen. Voor meer in formatie bel de stichting ECC 070 - 458282. De Diaporamaclub in Middelburg houdt op maandag 6 april een klankdiareeks wedstrijd ter af sluiting van het seizoen. Het pu bliek zal daarbij als jury optre den. De avond wordt gehouden in De Zwaan aan de Kromwegesin- gel in Oost-Souburg en begint om 20 uur. Voor meer informatie bel len naar A.A. den Besten 01184 - 65074. De praatgroep van vrouwen met een borstamputatie of een borstsparende behandeling houdt op dinsdag 7 april weer haar maandelijkse koffiemorgen. Doel is het onderlinge contact met de lotgenoten. De ochtend begint om 10 uur in het wijkgezondheidscen trum aan de Rozenburglaan in Middelburg. De gemeente Valkenisse wil het composteren bevorderen. Daar om is er een subsidie van 40 gul den op de aanschaf van een com- postsilo. Per woning wordt slechts één silo gesubsidiëerd en er zijn voorlopig 60 silo's die daar voor in aanmerking komen. De gemeente bevordert het com posteren om de afvalstroom te be perken, daarbij zijn het milieu en de portemonnee van de gemeente en de bewoners gebaat. Voor meer informatie bellen naar de districts-opzichter, C. Krijger, 01185 - 1555 toestel 16. Nu het voorjaar voor de deur staat kan de Zeeuwse Sportraad zich goed voorstellen dat de Zeeu wen op een goedkope manier al lerlei materiaal willen lenen om te kunnen sporten en spelen. Het materiaal kan worden geleend door iedereen die activiteiten or ganiseert op het gebied van de re- kreatieve sport- en spelbeoefening in sportverenigingen, de trimclub, de school of de jeugdclub. Wan neer men voor de organisatie van activiteiten een deskundig kader nodig heeft, kan kontakt worden opgenomen met het bureau van de Zeeuwse sportraad (01180 - 33024). In Zeeland zijn tien vesti gingen waar materiaal geleend kan worden. Op Walcheren zijn dat de Commissie Sportbelangen aan de Irislaan 210 in Vlissingen (01184 - 60267) en in Middelburg aan de Sint Pieterstraat tussen nummer 40 en 42(01180- 11561). Op zaterdag 4 april a.s. van 08.00 tot circa 16.00 uur wordt op het binnenplein van de brandweerka zerne Middelburg een grootse en gezellige rommelmarkt gehouden. De opbrengst van deze markt komt geheel ten goede aan de ac tie tot behoud van de legendari sche brandweerwagen Magirus 1931. Wie een caravan heeft of er een wil aanschaffen kan bij Veilig Verkeer Nederland gaan leren er goed mee te gaan rijden. VVN houdt daar voor bijeenkomsten -op dinsdag 14 en donderdag 16 april- tussen 20 en 22 uur in het gebouw van de rijkspolitie aan de Vrijlandstraat 29 in Middelburg. Politie en Dou ane vertellen dan een aantal theo retische zaken die men van een caravan dient te weten. Op zater dag 2 mei volgt dan nog een prak tijkdag waarbij men onder leiding van deskundigen goed kan leren rijden met de woonwagen. De praktijkdag vindt plaats in Oost- kapelle. Aanmelden: 01180-15540. De basisschool De Vrijburch houdt woensdag 8 april een kle dingbeurs met voorjaars- en zo merkleding voor kinderen. De helft van de opbrengst gaat naar de school. De kleding moet schoon en heel zijn. De beurs is in de school aan de Generaal H. Smithlaan in Middelburg van 13.30- tot 14.30 uur. De kleding kan worden ingebracht op maan dag 6 april van 9 tot 12 uur. Het COC-Walcheren organiseert op donderdag 9 april in samen werking met het COC-de Bevelan- den een thema-avond voor ouders en familie-leden van homoseksue len. De avond is bedoeld om de ouders bij elkaar te brengen zodat zij met 'lotgenoten' kunnen pra ten. Verder zullen de medewerkers van het COC alle vragen proberen te beantwoorden. De avond wordt gehouden in hotel Arneville aan de Buitenruststraat in Middelburg en duurt van 20 tot 23 uur. Op zaterdagmiddag 4 april houdt de Motor- en Autoclub Schelde- gouwen de Walcherenrally. Dat is een oriëntatierit over een afstand van 40 kilometer voor motorvoer tuigen. Het is de derde rit van dit jaar die meetelt voor het provinci aal kampioenschap 1987. Inschrij ven kan vanaf 13.30 uur bij hotel Walcheren in Koudekerke, waar de eerste deelnemers om 14 uur van start gaan. Het Regionaal Verband Walche ren van het CDA in samenwerking met de CDA-afdeling Mariekerke houdt op dinsdag 7 april een le denvergadering in Ons Huis in Meliskerke. Van 19.30 tot 20 uur worden de jaarstukken besproken (alleen toegankelijk voor leden) daarna volgt een openbaar gedeel te. Prof.dr.J.H. Christiaanse, voorzitter van de CDA-eerste ka- merfractiehoudt een inleiding over politieke zaken die nu en in de toe komst de aandacht vragen. Er is volop gelegenheid tot discussie. VIDO (Vrouwen in de overgangs jaren) afdeling Vlissingen houdt dinsdag 7 april een open middag voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar om kennis te maken met VI DO. De bijeenkomst is in wijkcen trum Middenhof aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg en be gint om 14 uur. Inlichtingen: 01184-64163. De vereniging van ouders en ande re familieleden van chronisch psy chotisch of schrizofrene mensen, Ypsilon,houdt op woensdag 8 april een bijeenkomst aan de Vlasmarkt 6 in Goes. Op deze avond zal de psychiater van de RIAGG-Goes, J. Bakker, vragen van de aanwezige familieleden beantwoorden. De aanvang is om 19.45 uur. Voor meer informatie bel naar de kontaktpersoon van Ypsilon, 01100-12221. Boeren- en tuindersgezinnen zet ten zaterdag 4 april de deuren open tussen 10 en 16 uur. Het doel is burgers kennis te laten maken met het leven en werken op een modern land- en tuinbouwbedrijf. Er is een routebeschrijving ge maakt door de landbouworganisa ties ZLM, CBTB en ZGO voor de auto of de fiets. Deze beschrijving is te krijgen bij de volgende bedrij ven: P. Ton, Nadorstweg 10 Mid delburg; de Boks, Nadorstweg 1 Middelburg; Marinissen, Nieu- wenhovenseweg 1 Middelburg; Kwekkeboom, Prooyenseweg 26 Middelburg; Breel, Bieweg 8 Vee- re; Wondergem, Schellachseweg 6 Gapinge en tenslotte de familie Marinissen-van Eijzeren, Wilgen- hoekweg 39 Serooskerke. Deze be drijven zijn zaterdag open voor het publiek. Op de routebeschrij ving staat een aantal vragen, wie ze allemaal goed heeft dingt mee naar de prijs van een mand met boerenkaas en een bos bloemen. Marten Muller begeleidt zaterdag 4 april mensen die met de indiaan in zichzelf op stap willen. In stilte .wordt de verbondenheid beleefd met de elementen en de tocht wordt afgerond met een helende groepsviering in de Indiaanse geest van liefde, kracht en wijsheid. In lichtingen en opgave bel 01180-25331. De werkgroep natuur- en milieu educatie van Vlissingen heeft een aanbod voor de scholen voor het basis- en voortgezet onderwijs ontwikkeld, dat aansluit bij het hoofdthema van het gemeentelijke milieu-actieplan 1987: afval. De werkgroep presenteert dit project op maandag 6 april in het gebouw van de afdeling Reiniging aan de Edison weg in Vlissingen. De pre sentatie, die om 15.30 begint, bestaaqt onder meer uit een dia presentatie over het werken met afval, een toelichting op het uit te reiken lesmateriaal en een uitrei king van het eerste lespakket en batterijcontainer aan een van de scholen. In een gezamenlijke bijeenkomst van Surinaamse, Turkse en Ma rokkaanse Moslims wordt zater dag 4 april Meraadj Sharief (de hemelvaart van de profeet Mo hammed) gevierd. Tijdens die bij eenkomst wordt een en ander door een zestal voorgangers in het Ur du, Turks, Marokkaans en Neder lands toegelicht en besproken. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Oranjestraat 8 in Vlissingen en begint om 14 uur. Bij wijze van uitzondering vindt deze keer de koffiecontactmiddag van 'de Alliance' niet plaats op de gebruikelijke donderdag, maar op woensdag 8 april. De heer L. Quist, ontwerper van keramische voorwerpen en porcelein ontvangt de leden van de Alliance in zijn atelier in de Middelburgse Pijpstraat om 14.30 uur en laat zien hoe alles in zijn werk gaat. Verder is er een kleine tentoonstel ling ingericht. Het buurthuis 'Aldegonde' in Vlissingen houdt op donderdag 9 april een fietstocht voor vrouwen. De start van de tocht is om 9.30 uur vanaf het buurthuis en men verwacht omstreeks 16 uur weer terug te zijn. Onderweg is er koffie met gebak. Inlichtingen: 01184 - 64900. De districtsvoorjaarsvergadering van de FNV-Zeeland vindt plaats op zaterdag 25 april in de 'Prins van Oranje' in Goes. Op de agen da staan onder meer bestuursver kiezingen, behandeling van de door de afdelingen ingediende mo ties en voorstellen en een spreek beurt door een Federatiebestuur der. Daarnaast wordt het Dis trictswerkplan voor de periode 1987-1988 behandeld. De vergade ring begint om 10.15 uur. Vrijdag 10 april is er in het kerk centrum 'de Schaapskooi' in de wijk Papegaaienburg in Vlissingen weer een kinderkleding- en speel goedbeurs. De opbrengst is bestemd voor het kinderdagver blijf voor geestelijk gehandicapten 'de windroos' in Middelburg. Kle ding en speelgoed kan men inbren gen op 7 en 8 april van 9 tot 15 uur. De niet verkochte kleding kan zaterdag 11 april weer worden op gehaald tussen 9 en 10 uur. De kleding- en speelgoedbeurs duurt van 9.30 tot 11 uur. De openbare basisschool 'De Westburch' in de Middelburgse wijk Griffioen 2 houdt zaterdag 11 april in het schoolgebouw aan de Beneluxlaan haar jaarlijkse rom melmarkt. Naast de verkoop van tweedehands spullen en een veiling wordt er een kledingbeurs gehou den, is er een fancy fair en draait het rad van avontuur. Verder is er een koffieshop en worden er kin derfilms vertoond. Voor de kinde ren zelf worden er allerlei spelle tjes georganiseerd. De opbrengst van die dag is bestemd voor de aanschaf van stencilapparatuur en uitbreiding van het documentatie centrum van de school. Het festijn duurt van 10 tot 13 uur. De sectie Amateuristische Kunst beoefening van de Culturele Raad Vlissingen vergadert donderdag 2 april om 20 uur in het welzijnscen- trum 'Bachten Komme' in Vlissin gen. Op de agenda staan onder meer subsidie-aanvragen van Flus hing Boys Barber Friends en de Spaanse culturele vereniging, de ontwikkelingen rond de popmu ziek in Zeeland en een organisato rische bijdrage aan de taptoe op 30 april. In het Vlissingse Sportfondsenbad worden zondag 12 april de natio nale kampioenschappen zwem mend redden voor senioren ge houden. De aanvang van de wedstrijden is om 13 uur. De sportclub Bachten Komme uit Vlissingen heeft voor vrijdag 3 april een volleybaltoernooi op de evenementenkalender staan. Aan dit toernooi nemen 16 teams deel. Het sportieve gebeuren vindt plaats in sporthal Souburg aan het Koopmansvoetpad in Oost- Souburg en de eerste bal wordt geslagen om 19.15 uur. De finales zijn rond 22.40 uur. Rommel, leuke spulletjes, de monstraties en een play- backshow. Het is allemaal te koop, te zien en te beleven op de 'Fancy Fair', die de openbare ba sisschool 'Franck van Borssele' op zaterdag 4 april in haar lokalen aan de Troyeweg in Borssele op het programma heeft staan. Ver der zijn er die dag nog een rad van avontuur, de nodige gok- en raadspelletjes en vanzelfsprekend zijn er voldoende mogelijkheden om de inwendinge mens te verster ken. De Fancy Fair begint om 10 uur. Het Vlissingse wijkcomitee Dubbel-West vergadert dinsdag 7 april om 20 uur in buurthuis 'Al degonde'. Op de agenda staan on der meer de ontwikkelingen rond de kabeltelevisie, verslaggeving van de diverse commissies en de stand van zaken met betrekking tot de bouw van een sportschool in Westerzicht. "t Pand' aan de Kerksteeg in Mid delburg - het onderkomen voor vrouwenbewegingen - bestaat vrij dag 3 april vijf jaar. Reden genoeg voor de Rooie Vrouwen, de vrou wenbond FNV, de VOS-werk groep en de Vrouwentheatergroep Zilt om daar eens feestelijke aan dacht aan te schenken. Vanaf 16 uur zijn alle vrouwen welkom, om vanaf 16.30 eens met z'n allen te rug te blikken en vooruit te zien. Om 17 uur houdt de coördineren de wethouder voor emancipatieza ken van de gemeente Middelburg een toespraak. Het Scaldis Trio zorgt die middag voor de muzikale omlijsting. Vanaf 20 uur begint het echte feest: een muzikaal, vo caal programma van Hennie en Aagje, liederen uit de jaren '20 en '30 door Irma en Barbara en een optreden van The Golden Waves. Na deze optredens is er gelegen heid om te swingen of te slowen. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn dat het parkje tegenover het Bethesda/St.Josephziekenhu- is is aangelegd. Daarvóór was het begraafplaats, laatste rustplaats voor de gestorvènen van de stad Vlissingen. De voorgeschiedenis om tot aanleg te komen was als volgt. Reeds vanaf de middeleeuwen waren de doden in Vlissingen in en om de kerken begraven. Met andere woorden in of dichtbij het stadscentrum. Naarmate men daarover meer ging nadenken ontstond er steeds meer oppositie. Zo heeft J.W. te Water in 1775 al in felle bewoordingen zijn onge noegen geuit over het nog steeds begraven van lijken in de kerken te Vlissingen. Hij vond dat zeer ongezond en stelde dat men hier Frankrijk maar eens moest gaan navolgen. In dat land was het al afgeschaft. Hij ging in dat ge schrift nader in op hoe die situatie van begraven in de kerken ont staan was. Dat kwam door bijge loof. Want, stelde hij, door voor martelaren tempeltjes te bouwen, enz. ging men het een voorrecht vinden om in hun nabijheid te vertoeven. Voor sommigen bete- OPENBAKE AANBESTEDING. URGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad PL ISS ING EN, zullen op Vrijdag den 17 txiofor 1828des middags ten 12 urenten Raad- huize openbaar Aanbesteden, in vier Pcrccelen: Het uitvoeren van alle de Werken noodig toe het daarsiellen ccncr nieuwe BEGRAAF- PLAATS op de Stads Weide, buiten de Duinpoort der gemelde Stad,te weten: 1.fiPmai Het graven en uitdelven van Slootcn en andere aardewerken; zJrOnderscheidene Timmer en andere wer ken, tot het -maken van een Dam, Poort,Afschutsels en dergelijke; •4,Het leveren en planten van de bcnooJigdc Boomcn en Plantsoenen; en WHet opmaken en bezanden van den Weg, over het zoogenaamde KonJekerhcle Pad. De Conditiën liggen san heden af te lezen ter Ste delijke Griffie en nadere Informaticn te bekomen bij den Stads-Architect, die twee dagen vóór de Beste ding 's morgens van 9 tot 11 uren aanwijzing in lo co zal doen. Vlissingen, den 6 ceróer 1S28. Bvrgealeiter en Wttbeuderi v-xrneemd: J. J. BECKER, vl Ter Ordonnantie van Hun Ed Achtb, kende, ook volgens hem, het be graven in de kerken persoonlijk voordeel (verkoop graven enz.). Daarbij achtte hij het schadelijk voor de funderingen van de ker ken en bovenal voor de bevolking zeer ongezond. Hij zag er zelfs een oorzaak in van het veelvuldig voorkomen van besmettelijke ziekten zoals o.a. de pest. Te Water kreeg voorlopig niet zijn zin. Enkele decennia later kwam er toch tot stand wat hij ge wild had, maar hij heeft dat niet meer meegemaakt. Op 6 september 1827 vaardigde koning Willem 1 een besluit uit waarbij bepaald werd dat hij zijn vorig besluit van 22 december 1813 introk, waardoor het decreet van 23 priarial jaar XII (12-6-1803) weer in werking gesteld werd. Met andere woor den dit door de Fransen alhier in gevoerde decreet was weer van kracht geworden. Dat betekende dat het begraven van lijken in ker ken, kapellen enz. met ingang van 1 januari 1829 verboden zou zijn, behalve in gemeenten met niet meer dan 1000 inwoners. Dus Vlissingen moest naar een alter natief gaan zoeken. De eigenaars van de graven in de kerken zou den geen schadevergoeding krijgen. Burgemeester en wethouders van Vlissingen besloten daarop een onderzoek in te stellen in hoeverre de stadswei buiten de Duinpoort tot inrichting van een begraaf plaats in aanmerking kwam. Te gelijkertijd werd er aan de betrok ken kerkgenootschappen medede ling gedaan van het Kon. besluit. Aan de kerkvoogdij van de Ne derduitse!) Gereformeerde kerke (Als grootste kerkgenootschap) werd verzocht om op te geven welke baten en lasten men de af gelopen vijf jaar had gehad ten aanzien van het begraven. Dit in verband met een door b enw op te stellen exploitatieplan. Na ampel beraad en diverse stu dies besloot de gemeenteraad op 21 mei 1828 een begraafplaats op de stadswei aan te laten leggen. Daarvoor zou een lening gesloten worden van 3000,— a 5% per jaar. De toegangsweg naar de be- graafplaatswas langs de Kerkhof laan, dat is het deel van de sinds DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. ca. 1931 Koudekerkseweg heten de straat vanaf de Badhuisstraat tot aan de Vrijdomweg. Deze be graafplaats bleek al vrij snel te klein zodat in de raadsvergade ring van 6 april 1832 besloten werd tot uitbreiding. Maar... om dat er problemen waren bij de aankoop van enkele stukken om liggend weiland zou de effectue ring van dit besluit nog enkele ja ren op zich laten wachten, tot ca. 1840. In 1866 zou er nog een apart Joods deel bijkomen. RAT. UNIEKIN PRIJS EN PRESTATIE. Tot 1907 heeft deze begraafplaats als zodanig dienstgedaan. In dat jaar vond de officiële sluiting plaats. Ten gevolge van de inundatie van 1944/45 was de toestand van de begraafplaats met de er omheen liggende beplanting dermate slecht geworden dat overwogen werd het hele terrein te ruimen en daar een plantsoen van te maken. Er werd daartoe een plan ontwor pen door de landschapsarchitekt C.P. Broerse, verbonden aan de stichting "Nieuw Walcheren". Bij de aanbieding van het plan aan de gemeenteraad schrijven B. en W.: "Zoals u bekend is werd de beplanting in dit stadsgedeelte tengevolge van de inundatie ge heel verwoest. Bij het ontwerpen (van het plan tot herbeplanting) is uitgegaan van de gedachte dat de beplanting van het terrein ron dom het ziekenhuis"Bethesda" als daarmede één geheel uitma kende moest worden be schouwd". En verder: "Het ligt in de bedoeling om ten westen van het park en z.g. windsingel te kweken, bestaande uit Oosten rijkse dennen, wilgen, elzen en populieren, ter beschutting van de planten die niet zo goed bestand zijn tegen de wind". Ook werd bepaald dat in boven vermelde windsingel de Joodse begraafplaats (aan de Julianalaan (C.P.) bleef bestaan. Dat hield verband met het feit dat Joodse .graven niet mogen worden ge roerd. Tevens zouden behouden blijven "enkele graven, die nog monumentale of historische aard hebben". De kosten voor de aanleg van het parkje werden toen geraamd op 12.685,—. Doch hiervan zou weer een belangrijk deel vergoed worden daar het om kosten ging ter vervanging van de door de in undatie totaal verwoeste beplan ting. B. en w. schrijven tot slot aan de raad: "Wij mogen aanne ming van de bovenbedoelde plan nen wel warm bij u aanbevelen. Hierdoor zal op den duur de ge meente weer één van haar meest aantrekkelijke plantsoenstroken terugkrijgen". Of dit na veertig jaar gelukt is, kunt u zelf oordelen in het parkje tegenover het Bethesda/St.Jo- sephziekenhuis.

de Faam | 1987 | | pagina 7