uit Q? Het lakenhart Deze zomer ook voor de grote maten de 'Out of Africa-look' Versmarkt 'Westland' uitgebreid HÜSSssS Modernste theorielokaal Geheel verzorgde dagtrip voor f 59,- VIJF KEER NAAR DE HUISHOUDBEURS Rijschool Freddy Wolf FOTO DERT DUIKT IN ARCHIEF Waar zijn ze gebleven? ROB EN LOT ZUIDAM MIDDELBURGSE SCHOUWBURG JEANS EN GROTE MATEN IN DE ZANDPUT Boekingen bij de Zeeuwse A. .V.R.-reisburo's: Woensdag 1 april 1987 DE FAAM - DE VEISSINGER Theater compleet Cultureel café BOEKINGEN BIJ ZEEUWSE ANVR- REISBUREAUS Out of Africa - r faciliteiten voor gehandicapten nihil. Rob Zuidam, directeur van de Middelburgse Schouwburg geeft volmondig toe dat het culturele aanbod in zijn gebouw misschien wat schraal is. Maar daartegenover staat dat die zelfde schouwburg meer noten op zijn zang heeft. Er zijn vergaderingen, verenigingsavonden en congressen, waar door zijn 'onderneming' wel zes dagen gedeeltelijk of geheel bezet is. Behalve directeur van het toneelgebouw (de letter lijke betekenis van schouwburg) is hij ook uitbater van het café, de bar en het restaurant. Een unieke combinatie van gemeente-ambtenaar en ondernemer, waarbij hij wordt geassisteerd door zijn vrouw Lot. Beiden kunnen er wel mee uit de voeten en de activiteiten in Schouwburg en horecage deelte worden met graagte aan elkaar gepaard. Ze zitten er nu ongeveer een jaar en met recht (de ellende van de brand) blikken ze terug op een bewogen start. Maar ze kijken ook vooruit. De brand vorig jaar toen Rob (41) en Lot (29) Zuidam net wa ren verhuisd, komt regelmatig terug in het gesprek. Ze hadden de illusie er meteen fors tegen aan te kunnen gaan. De streep door de rekening werd echter te snel getrokken. "Onze pri- véspullen stonden nog opgesta peld in dozen. We waren net verhuisd en hadden nog niets uitgepakt. Het is een rare ge waarwording als je zo van de ene op de andere dag geen an-- dere kleren meer hebt om aan te trekken. Je loopt dan ge woon naar de winkel en koopt wat nieuws". In het najaar (september) kwam er weer le ven in de brouwerij, En Rob Zuidam - zij: "Ik blijf liever op (septei ven ir Zuidai de achtergrond". - introduceer de een aantal noviteiten voor de Walcherse bevolking ("De Schouwburg heeft een streek- functie"). Hij introduceerde het avondje theater compleet en het begrip cultureel café werd ingevoerd. In navolging van initiatieven van schouwburgen in Eindho ven en Apeldoorn werd bij wij ze van proef het avondje 'thea ter compleet' georganiseerd. "Echt iets voor mensen die he lemaal uit willen zijn", meent Zuidam. Met dit initiatief breit hij de afdeling horeca en het theatergebeuren aan elkaar. Wie reserveert kan zich laten vergasten op een drie gangen menu, gaat dan naar de voor stelling, zit riant in het restau rant aan een geserveerd kopje koffie in de pauze en nipt na af loop van de voorstelling aan een drankje en verorbert nog een bitter-garnituur. "Dit jaar hebben we de proef op de som genomen bij vijftien voorstel lingen. Ik denk dat dit initiatief is aangeslagen. We zien steeds mensen terug. Volgend jaar be trekken we meer voorstellingen er bij. Overigens doen we dit al lemaal samen met het bureau Uit in Zeeland, waar de mensen ook moeten reserveren". Zuidam geniet duidelijk van het succes van deze avondjes compleet als hij verhaalt over de artiesten, die na afloop nog een borrel komen drinken in de bar. Geheel onverwacht meng de Seth Gaaikema zich onder de barbezoekers na afloop van zijn voorstelling en keuvelde tot in de kleine uurtjes met de mensen over koetjes en kalfjes. Jack Spijkerman en Jozef van den Berg maakten er een hele act van. AI op het toneel kon digden beiden op hun eigen ma nier aan dat ze na afloop nog een drankje gingen halen (Van den Berg: "Zo is het wel ge noeg,ik barst van de dorst") en Spijkerman deed ongeveer het zelfde. "De mensen kregen nog een privévoorstelling als toet je", zegt Zuidam. Hij noemt beide artiesten echte theater- dieren. Een wat zorgelijke blik maakt zich meester van Zuidam als hij praat over het cultureel café. De bezoekersaantallen liegen er niet om: volle zalen. Maar er maken te weinig amateur artiesten in Zeeland gebruik van de mogelijkheid om in de bovenzaal van de Schouwburg voor een groot publiek op te treden, klaagt Zuidam. "Mis schien zou een oproep in dit ar tikel amateurs kunnen uitdagen om zich bij Uit in Zeeland aan te melden". Praten met Rob (vooral) en Lot Zuidam is uiteraard ook een blik werpen op de toekomst. De gemeente wil negen ton in vesteren in het cultuurpaleis. En directeur Zuidam heeft al een lijstje ingediend met wen sen. Omdat zijn verlanglijstje ook bij de herbouw na de brand volledig werd gehono reerd, denkt hij dat het ge meentebestuur van Middelburg hem ook nu weer tegemoet zal komen. En omdat de Schouw burg vooral moet worden aan gepast om er congressen te kun nen houden - 'Middelburg con- gresstad' - heeft Zuidam daar bij het opzetten van het ver langlijstje rekening mee gehou den. Geluiddichte wanden, zo dat de ene activiteit geen last heeft van de andere en nog wat extra's noemt de directeur en horeca-exploitant. Concreet: "Als het mogelijk is wil ik er een verdieping op met extra fa ciliteiten voor vergaderingen en congressen. Nu moeten we re gelmatig met stoelen sjouwen. Om een ruimte weer voor iets anders geschikt te maken. Ver der zijn de faciliteiten voor ge handicapten nihil. Alleen de toiletten zijn aangepast. Overi gens lopen de meningen over wat er nu echt moet gebeuren nogal uiteen. Iedereen heeft zo zijn eigen belangen. Maar er wordt druk op gestudeerd". 's Zomer beperken de werk zaamheden in de Schouwburg zich grotendeels tot serveren van etentjes en bedienen op het terras. Dit jaar kan men spre ken van een voorzichtige door braak. In de schouwburg komt van 11 juni tot en met 2 augus tus een beeld te staan van de Canadese kunstenaar Tony *Lot en Rob Zuidam Brown. Dat gebeurt op initia tief van het bureau culturele za ken van de gemeente Middel burg. Ook in de Vleeshal en in het VOC-gebouw komen beel den van deze kunstenaar. daar wat aangepast moet worden, maar dat kan bij ons in het ate lier". Daarnaast werkt de mode mee: de blouson is weer helemaal in en dat is een kledingstuk waar iederen 'in kan wonen', volgens Wil van Son. De zomer staat weer voor de deur, de behoefte aan nieuwe kle ren hangt in de lucht en de bikini mag weer 'uit het vet' worden ge haald. Hoewel over de hele linie slank in de mode is, is er voor de grote maten óók mode. En dat hoeft niet altijd een afkledend streepje te zijn of een ruime blou se waarin alles wordt verhuld. Nee, de dames mogen er best uit zien alsof zij morgen vertrekken naar een land in Afrika met leeu wen en filmsterren om daar op sa fari te gaan. De speciaalzaak in groenten en fruit 'Westland' in het winkelcen trum Dauwendaele in Middelburg heeft de winkel uitgebreid met een rauwkost-vitrine. In deze vitrine bevinden zich diverse soorten en combinaties rauwkost en allerlei soorten jams. "Rauwkost is "in", verzekert de eigenaar, die zelf de rauwkost- schotels samenstelt. "In de twee weken dat de vitrine in gebruik is, zijn er leuke reacties op gekomen en bovendien is het een kleurige presentatie van de soorten groen tes". Het ligt in de bedoeling om om de veertien dagen een speciale rauwkostschotel samen te stellen, zodat er steeds weer 'iets anders' op tafel kan komen. gen wat zijn opzet was: een theo rielokaal dat zij tijd ver vooruit is en een instructiemethode die er op is gericht om de kans van slagen zo groot mogelijk te maken. De officiële opening wordt vrijdag verricht door mevrouw P.A.M. van Diepenhorst, hoofd buiten dienst van het CBR. Een dag la ter, zaterdag 4 april is er 'open huis'. Het nieuwe lokaal mag er dan ook zijn. De ruimte is optimaal benut en in de wand is een tv- monitor weggewerkt, waarop de cursist diverse verkeerssituaties kan bekijken, die op beeldplaat zijn vastgelegd. Een andere moge lijkheid is natuurlijk het 'droog oefenen' van het theorie-examen. Ook op dat punt is Freddy Wolf uniek in Nederland. In eigen be heer werd een computer program ma ontwikkeld, waarbij letterlijk alles in het geheugen van de com puter is opgeslagen. De resultaten van een examen, het aantal aan wezigen tijdens een les, de 'pa pierwinkel' van het aanvragen van een rijbewijs en zelfs de pun ten waarop een bepaalde exami nator let. Voor dit systeem Het naderende voorjaar is voor velen aanleiding om eens kritisch in het huis rond te kijken. Een nieuw behangetje, een sausje op het plafond of het houtwerk of zelfs een nieu we keuken kunnen het huis een ander aanzien geven, maar dan komt de vraag op de proppen hoe en wat. Het antwoord is vaak een bezoek aan de huishoudbeurs die elk voorjaar wordt gehouden in Amsterdam. Van 23 april tot en met 3 mei is deze beurs met ideeën voor huis en interieur in de RAI. In samenwerking met de Zeeuwse ANVR Reisbureaus heeft deze krant een volledig verzorgde dagtrip uitgestip peld. Voor de prijs van 59,per persoon krijgt de Zeeuw se bezoeker aan de Huishoudbeurs 1987 een reis aangebo den per luxe touringcar, koffie met gebak op de heenreis en een uitstekend diner op de terugreis. De data dat uit Zeeland de bussen vertrekken zijn: vrijdag 24, zaterdag 25, dinsdag 28 en woensdag 29 april en zaterdag 2 mei. De toeringcars rijden langs verscheidene opstapplaatsen. Rond half tien wordt halt gehouden bij een restaurant en tegen twaalf uur arriveert u bij de RAI. Tot half vijf kunt u de beurs be zoeken. De RAI te Amsterdam herbergt van 23 april tot en met 3 mei vier evenementen die allemaal met één entreekaartje toegankelijk zijn. De grootste en meest bekende van deze vier is de internationale Huishoudbeurs 87, die jaarlijks veelzijdiger en overzichtelijker wordt. Nieuwe projecten en een uitgekiende indeling van de hallen van het RAI complex maken de Huishoudbeurs tot een eigentijdse algemene consumentenbeurs. De Huishoudbeurs vindt plaats in het Europacomplex van de RAI. Dit complex is door middel van een ondergrondse passage direct verbonden met het Hollandcomplex, waar gelijktijdig met de Huishoudbeurs de Interieur RAI georganiseerd wordt. De Inte rieur RAI is te vinden in de moderne Hollandhal, waar de eigen tijdse design-produkten op interieur gebied goed tot hun recht komen. De bezoekers die tijdens de eerste vier dagen van de Huishoud beurs naar de RAI komen, hebben bovendien toegang tot de senioren-special 55 PLUS. Dit evenement, dat zich vooral richt op de 55 plussers, vindt plaats in de Deltahal van het RAI-complex, van 23 tot en met 26 april 1987. In deze Deltahal wordt tijdens de laatste vijf dagen van de Huishoudbeurs de Negen Maanden Beurs gehouden. Deze beurs voor aanstaande en jonge ouders gaat op woensdag 29 april van start en duurt tot en met de laatste dag van de Huishoudbeurs, zondag 3 mei 1987. Ook dit evenement is toe gankelijk met het Huishoudbeurs-kaartje. Nadat men dit alles heeft kunnen aanschouwen, vertrekken de touringcars iets over half vijf weer huiswaarts. In een gezellig restaurant wordt een drie gangendiner gebruikt. De verwachte aankomst van de bussen in Zeeland is half tien 's avonds. AMZ-Reizen, Walstraat 32, Vlissingen. Tel. 01184-19710 AMZ-Reizen, Damplein, Middelburg. Tel. 01180-16755 AMZ-Reizen, Westwal 13, Goes. Tel. 01100-27600 ANWB, Lange Geere 26, Middelburg. Tel. 01180-15155 Holland International, Langeviele 7, Middelburg. Tel. 01180-27855 Holland International, Kreukelmarkt 4, Goes. Tel. 01100-27427 Holland International van Fraassen, Paul Krugerstraat 21, Vlissin gen. Tel. 01184-17710 Holland International van Fraasen, Voorstad 18, Goes. Tel. 01100-20220 Holland International van Fraassen, Londensekaai 19, Middel burg. Tel. 01180-27758 Reisburo Muller Co, Boulevard de Ruyter 16, Vlissingen. Tel. 01184-12322 Reisburo Van Oeveren, Dam 3, Zierikzee. Tel. 01110-15036 Carlier Tours, Opril Grote Markt 2, Goes. Tel. 01100-20280 Jeugd, mode en grote maten...de eerste twee horen als vanzelfspre kend bij elkaar; de tweede twee lijken een tegenstelling. Corrin's Mode aan de Nieuwe Burg in Middelburg probeert aan dit tweede vooroordeel iets te doen. Vorige week woensdag was er in De Zandput in Serooskerke een modeshow voor dames met grote maten (42 tot 60). De show werd afgewisseld met jongeren die, voornamelijk in Jeans, voor De Blauwe Winkel - de buurman van Corrin's - liepen. Een leuke com binatie. Cor van Blerkum van de Blauwe Winkel: "We bijten elkaar niet. We hebben zo'n andere doelgroep dat er van concurrentie geen spra ke is. Sinds de opening van de zaak, vier jaar geleden, hebben we al vijf keer samengewerkt zon der één probleem". Corrin's Mo de viert trouwens haar vierjarig bestaan over enkele weken. Het publiek in de bomvolle Zand put (ongeveer driehonderd men sen) was een bewijs van de ver schillende doelgroepen waarover Van Blerkum het had. Het meren deel bestond uit dames met zilver grijze permanentjes en de 'wat grotere' maten, de anderen waren jongeren. "De verhouding is mis schien niet helemaal evenredig, maar ik vermoed dat dat komt door de concurrentie van de wed strijd Nederland-Griekenland op televisie. Meer van mijn klanten dan van Corrin's zullen daar naar kijken, denk ik", zegt Van Bler kum. "Maar dat geeft niet. De ouderen zullen het wel leuk vin den om te zien waarin de jeugd deze zomer loopt". Een gevariëerde show was het door de combinatie in elk geval. Corrin's dames liepen rustig op een licht-klassiek muziekje over het podium en waagden zich af en toe aan een zwierige zwaai. Ter wijl meteen daarna disco-muziek klonk en de mannequins en dressmen van De Blauwe Winkel over het podium huppelden: jong en avontuurlijk. Als het aan Corrin's ligt gaan de dames deze zomer ook het avon tuur tegemoet, de noemer waar onder ladyspeaker Wil van Son de zomermode bracht deed dat in elk geval vermoeden: de 'Out of Africa-look'Een stijl die geïnspi reerd is op de populaire film 'Out of Africa' met Meryl Streep en Robert Redford. Wil van Son noemde daarmee ook meteen de overeenkomst tus sen de jongerenmode en de grote maten. Hoewel het verschil in model en genre overduidelijk is (klassiek tegenover snowwashed Jeans), komen de kleuren over een: kaki en de combinaties zwart/wit en blauw/wit vielen op. Maar er mag deze zomer veel: pasteltinten onder de Jeans, de modekleuren blauw en groen bij de wat grotere maten en het klas sieke grijs bij de jongens. "Wat we vooral willen laten zien", zegt eigenares Cor Wes- dorp van Corrin's Mode, "is dat er ook mode voor de grote maten is. En daarmee bedoel ik vanaf maat 42. Zoals hier op de show te zien is, kunnen zowel de mensen met 42 als met 54 dezelfde kleding dragen. Misschien dat het hier en i«mm §P bestaat overigens al de nodige be- duurt van 13 tot 16 uur en ieder- langstelling. Het 'open huis' een die zich aanmeldt voor het ne men van rijlessen wacht een aar dige verrassing. Zo tegen de grote schoonmaak komen ze weer uit alle hoeken en gaten te voorschijn: de oude fo to's van vroeger. Foto's van 'de ouwe hap', foto's van de school met de hele klas keurig op de kiek. Allemaal netjes op een rij, met de juf of meester in het mid den. Er wordt dan wat afgemij- merd. Waar zou die en die geble ven zijn en wat zou er van haar of hem zijn terechtgekomen? De vragen blijven meestal onbeant woord en vervolgens verdwijnen de foto's weer in een doos om pas de volgende grote schoonmaak weer boven water te komen. "Zonde", vindt Hans Dert van de gelijknamige fotozaak aan de Nieuwendijk in Vlissingen."Je zou via die oude foto's best aardi ge dingen kunnen doen. Neem nu eens zo'n tv-programma als 'klas genoten'. Dat is toch leuk? Men sen bij elkaar zien te brengen, die elkaar in jaren niet hebben gezien en dan met z'n allen praten over vroeger toen die foto werd ge maakt". Zo langzaam aan groei de bij Hans Dert het idee om met het fotoarchief dat al door groot vader Dert in 1890 werd opgezet iets te gaan doen. Grootvader maakte in die tijd al groepsfoto's, vader maakte groepsfoto's en fo to Dert doet dat anno 1987 nog steeds, dus er zijn er nogal wat. Foto's van bijvoorbeeld de ge meentedienst van VlTssingen, de Vlissingse brandweer of een 'sta tiefoto' tijdens het 50-jarig jubi leum in 1945 van de eveneens Vlissingse muziekvereniging 'Ons Genoegen'. De negatieven of glasplaten liggen allemaal nog keurig in het archief van foto Dert. Vanaf vandaag (woensdag 1 april) wordt in de etalage van foto Dert regelmatig een aantal oude groepsfoto's tentoongesteld. Wat Hans Dert op het oog heeft, is dat de mensen die op de foto staan (of de nazaten daarvan), zich even bekend maken in de winkel. De volgende stap is het organise ren van een gezellige middag of avond -gekoppeld aan een kleine expositie- waarbij de gefotogra- feerden elkaar misschien na vele jaren weer eens kunnen ontmoe ten en herinneringen uit die tijd ophalen. "En vanzelfsprekend is er voor al die mensen behalve een natje en een droogje nog een verrassing", belooft Hans Dert, die op deze manier een archief tot leven laat komen. *Wie is waar

de Faam | 1987 | | pagina 19