Boerderijen op Walcheren f1875.- Speciale prijs voor lezers van Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen NEW YORK REIS a m DE REDUKTIEBON IS INWISSELBAAR BIJ: DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 1 april 1987 IN HE HOE 1' Rijk, provincie Zeeland en de aan de Westerschelde gren zende gemeenten en waterschappen hebben begin 1986 besloten een integraal beleids- en beheersplan op te stellen voor het Westerscheldegebied. Als eerste stap is nu een no ta over de uitgangspunten voor het plan verschenen. De Westerschelde Conflicten Waterkwaliteit Scheepvaart Delfstoffenwinning Recreatie Inspraak Informatieblad COMM I SS IKS Wie droomt er niet van om ooit Amerika te bezoeken?. Voor Zeeuwen behoort een reis naar het land van de onbegrensde mogelijkheden nu tot de mogelijkheid!. Dankzij een uniek samenwerkingsverband tussen de ANVR-reisbureaus in de provincie en deze krant is New York dichtbij en betaalbaar. New York. De wereldstad. Tussen en om de gi gantische wolkenkrabbers is enorm veel te zien. Drukke en gezellige winkels met unieke snuisterij en. En in 's werelds grootste stad komt elke kunstvorm maximaal aan bod. Premières van splinternieuwe films, uitgestrekte galeries met kunstenaars van wereldfaam en dan dat miljoe nenpubliek dat er naast en boven elkaar leeft. New York: ronduit een belevenis. En wat te den ken van de talrijke theaters. Een wereldreis New York Pent a Hotel: BteFaam \S tl üt 5 ABDIJ De provinciale planologische dienst heeft in het kader van het landschapsonderzoek de oude traditionele boerderijen op Walcheren geïnventariseerd. Hoewel veel boerderijen tijdens de inundatie van 1944 verloren zijn gegaan, is er nog een schat aan oude boerderijen. Kenmerkend voor de traditione le Walcherse boerderij is de wij ze waarop de gebouwen op het erf zijn gegroepeerd. Het woon huis en de relatief grote schuur domineren het geheel, de overi ge gebouwen zijn kleiner en bestaan voornamelijk uit wa genschuur, varkensstal en bakkeet. Het woonhuis is als regel recht hoekig. De voordeur zit in de lange gevel. De 3 of 4 ramen in de voorgevel zijn voorzien van blinden of luiken. Voor het woonhuis ligt meestal een ar duinstenen stoepje of een straatje met gewone klinkers. Voor de schuren werd vroeger hout gebruikt. Later werden de muren geheel uit bakstenen op getrokken. De grootste schuren zijn zo'n 70 meter lang en 15 meter breed. In de voorgevel De AROB-commissie uit Gede puteerde Staten behandelt op dinsdag 7 april 10.00 uur, een bezwaarschrift van de KNNV te Kortgene. De vereniging is het niet eens met de hoogte van de provincia le subsidie voor een natuurgid- sencursus. Om 11.00 uur op 7 april zal de eerste kamer uit GS een beroep schrift behandelen, ingediend door de heer F.A. Timmerman uit Aardenburg. Het waterschap Het Vrije van Sluis heeft de heer Timmerman gesommeerd om de door hem aangebrachte beplanting langs de Binnenweg in Aardenbürg te verwijderen. De Aardenburger hoopt op vernietiging van het besluit van het schap door de provincie. De voorzitter van het college van GS zal op 7 april, 11.20 uur, zitting houden in een AROB- zaak. Het gaat om het weigeren van bijstand aan een inwoner van Middelburg. Het bestemmingsplan "Binnen stad-Zuidwest" van de ge meente Zierikzee is onderwerp van gesprek in een zitting van de hoorcommissie bestem mingsplannen op vrijdag 10 april, 10.00 uur. Tegen dit plan is een bezwaar schrift ingediend door de heer A. van Hese uit Zierikzee. Hij wil het bebouwingspercentage van het perceel Weststraat 5-7 in Zierikzee gewijzigd zien. Alle zittingen zijn openbaar, ze worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. I EUWS van de schuur bevinden zich de mendeuren. Deze komen tot aan of zelfs boven de dakrand zodat de hoog opgeladen wa- gens naar binnen konden wor den gereden. Meestal zijn er twee of drie mendeuren. In één van de mendeuren zit een klein deurtje, het klienket. Achter de achtergevel ligt bijna altijd over de gehele schuur- lengte de koe- of runderstai. De paardenstal is meestal gelegen aan de zijgevel. Kenmerkend is verder dat de houten wanden van de schuur zwart zijn geteerd met een wit te belijning rond vensters en deuren en op de hoeken. Als oudste vorm van dakbedek king gebruikte men lang riet. La ter is gedeeltelijk riet, gedeelte lijk pannen gebruikt; nog later alleen pannen waarbij soms het jaartal in het pannendak is verwerkt. Het boerenerf wordt praktisch altijd door hoog opgaand ge boomte tegen de wind beschut. De dreef van de openbare weg naar het erf is dikwijls aan weerszijden afgeplant met een hang. Vooral bij grote boerderij en is er een hofhek. Van de 187 geïnventariseerde oude boerderijen in het buiten gebied kan worden gesteld dat zij allen in meer of mindere mate van cultuurhistorische waarde zijn. De meeste hebben nog een houten schuur; ook de boeren woningen zijn nagenoeg onge schonden. Wel zijn enkele streekeigen bijzonderheden door verbouw verloren gegaan. Zo zijn er nog maar weinig schuren met riet bedekt en komt de traditionele uitstolping boven de mendeur niet vaak meer voor. Slechts 19 cultuur historisch belangrijke boerderij en ogen nog gaaf in het land schap. Wel drukken alle geïn ventariseerde boerderijen tesa- men nog duidelijk hun stempel op het Walcherse landschap. In het onderzoek zijn alle boer derijen beoordeeld op hun oor spronkelijke, traditionele in druk. Nagenoeg ongeschonden boerderijen hebben een hoge score gekregen. Ook houten schuren scoorden hoog. Verder is gekeken naar de dakbedek king, de dakrand, de aanwezig heid van oude bijgebouwen en de indeling van het erf. Het onderzoeksrapport kan worden aangevraagd - a f 5,— per stuk - bij het informatiecen trum van de provincie. Abdij 9 te Middelburg, telefoon 01180 - 31400. Beleidsplan Westerschelde De Westerschelde is het enig overgebleven estuarium in Zuidwest-Nederland. Het ge bied is van belang voor de na tuur en de visserij en -vooral in de monding- voor de oeverre creatie en watersport. Door een gericht beleid kan de betekenis van het gebied voor deze func ties nog aanzienlijk toenemen. Verder vormt de Westerschelde een belangrijke scheepvaartrou te: het is de economische slaga der voor de havengebieden van Antwerpen, de Kanaalzone Gent-Terneuzen en Vlissingen en enkele kleinere havengebie den. Tenslotte heeft de Wester schelde een functie als 'op- vanggebied' voor afstromend rivierwater, industrieel- en an der afvalwater en polderwater. Op dit moment leveren het on derhoud en de verbetering van de vaarweg en het instromend afvalwater de meeste conflic ten op met andere gebruiksmo gelijkheden van het gebied. Mo gelijke conflicten liggen vooral op het gebied van de zandwin ning en tussen de watersport en de natuur. Doel van het op te stellen beleidsplan is de conflic ten op te lossen of te voorko men. Mogelijkheden daartoe lig gen in een zonering van de ver schillende gebruiksmogelijkhe den: bovendien moet de water kwaliteit ervoor worden ver beterd. Bij de invulling van het be leidsplan staat de scheepvaart centraal, al moet bij een verdie ping van de vaarweg en de be nodigde onderhoudswerken om de vaarweg op diepte te houden wel worden gekeken naar de ef fecten op de natuur, visserij en recreatie. De schade die verdie ping aan deze gebruiksvormen toebrengt, moet zo gering mo gelijk worden gehouden. Het Westerscheldewater wordt met veel afvalstoffen belast. De belangrijkste vervuilingsbron- nenzijn: de Schelde met verontreini gingen vanuit België; directe afvalwaterlozingen van steden en industrieën; lozingen vanuit het Kanaal Gent-Terneuzen en vanuit omliggende polders; baggerwerken en het stor ten van (vervuilde) specie. In vergelijking met de Rijn waar vanaf het begin van de jaren ze ventig goede resultaten zijn ge boekt bij het terugdringen van VaaTWCQ de vuillast, blijft de kwaliteit van het Scheldewater sterk achter. Als eerste stap ter verbetering van de waterkwaliteit wordt nu voorgesteld het voor de Rijn toepaste scenario op korte ter mijn te volgen, onder meer door voor Nederlandse lozingen de Wet verontreiniging oppervlak tewateren strikt toe te passen en door overleg een stapsgewij ze vermindering van buitenland se lozingen te bewerkstelligen. Wordt het Rijnscenario ge volgd, dan kan in het hele Westerscheldegebied weer worden völdaan aan de normen voor zwemwater. Ook kan de economische betekenis van de kinderkamerfunctie voor vis en garnalen worden verbeterd en behoort herstel van de schelp dierencultures tot de mogelijk heden. Bovendien zullen de pro blemen met de baggerspecie kleiner worden. De grote belangen van de scheepvaart naar en van de in dustriecentra vereisen een goe de bevaarheid van de Wester schelde. In het beleidsplan wordt de verdieping van de vaarweg tot 48 voet (het zg. verdiepingsprogramma 48'-43') niet ter discussie gesteld. Met een verdere ver dieping wordt geen rekening gehouden. In beginsel mag geen vervuilde specie uit het oostelijk deel van het bekken westwaarts worden verplaatst. Toch zal er voor de vervuilde specie een bestem ming moeten worden gevon den. Onderzocht zal worden of scheiding van de specie in een grof (minder verontreinigd) en fijn deel soelaas biedt. Het gro ve deel zoudan wel in het westelijk deel van de Wester schelde kunnen worden gestort. Verder is het de bedoe ling te bekijken of vervuilde spe cie kan worden opgeslagen in depots (op het land of in het water). Er zal een integraal spe- ciebergingsbeleid voor de Westerschelde moeten komen. In het mondingsgebied moet er naar worden gestreefd het bij het baggerwerk vrijkomende zand te gebruiken voor kustsup- pletie met het oog op de recrea tieve en waterkerende functie. Bekeken zal worden waar en in welke mate nog groei van de watersport mogelijk is en welke aanvullende maatregelen nodig zijn om conflicten tussen re creatievaart en beroepsvaart te verminderen of te voorkomen. Ook zal met het oog op de vei ligheid op het water worden on derzocht in hoeverre voor het vervoer van gevaarlijke stoffen aanvullende maatregelen wen selijk zijn en of er een toereiken de structuur aanwezig is voor de rampenbestrijding. Momenteel worden zand en op beperkte schaal schelpen ge wonnen. Uitgangspunt is com merciële zandwinning alleen toe te staan als het zand toch moest worden weggebaggerd om de vaargeul open te houden of als door de zandwinning in- tergetijdegebieden en platen worden gespaard of eventueel vergroot. Voor de winning van fossiele brandstoffen worden vooralsnog geen consessies uit gegeven. Eventuele aanvragen moeten vanwege de grote ge volgen voor het Westerschelde- ecosysteem diepgaand worden onderzocht. De watersport, sportvisserij, de strand- en dijkrecreatie en het pierenspitten zijn vooral van in vloed op de natuur. De conflic ten spitsen zich vooral toe op verstoring van de rust in natuur gebieden. Een onderzoek naar de meest wenselijk zonering staat hoog op het verlanglijstje. Over de uitgangspuntennota is tot 1 juni a.s. inspraak mogelijk. Schriftelijke reacties moeten voor deze datum worden ge zonden aan: Bestuurlijk overleg beleidsplan Westerschelde p/a Provinciehuis, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Na ver werking van de binnengekomen reacties wordt het beleidsplan zelf opgesteld; naar verwach ting kan dit begin 1988 worden gespresenteerd. Rond dat plan zal een uitgebreidere inspraak procedure worden georga niseerd. Het bureau voorlichting van de provincie heeft een samenvat ting van de uitgangspuntennota gemaakt. Deze samenvatting kan gratis worden aangevraagd bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 te Middel burg, telefoon 01180-31400. Op dit adres kan ook de uit gangspuntennota worden aan gevraagd. De kosten hiervan be dragen f 5,—. De leden van de afdeling vol wasseneneducatie uit de Pro vinciale Onderwijsraad (POR) vergaderen op maandag 6 april, 14.15 uur. Bij het ter perse gaan van deze rubriek waren er geen agendapunten bekend. De vergadering is openbaar en zal gehouden worden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 433J EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 AMERIKA HÉÉL DICHT BIJ ZEELAND In 1 626 stichtte de Nederlander Peter Minuit de stad aan de Hudsonrivier. Momenteel wo nen er bijna 8 miljoen mensen, waaronder voor al veel leren, Italianen, Joden, Chinezen, ne gers en Portoricanen. New York telt, tussen de wolkenkrabbers, tal van architectonisch belang rijke oudere gebouwen. De oudste daarvan dateren uit de 1 8e en 1 9e eeuw: St. Andrew's Episcopal Church, St. Paul's Chapel, St. Mark's in the Bowe ry (waar Peter Stuyvesant, oud- gouverneur van New York, ligt begraven), de Trinity Church, de Cathedral Church of John the Devine, het raadhuis Gracie Mansion en de Washington Square Memorial Arch. Maar ook eigentijdse New York- se gebouwen zijn het bezichti gen meer dan waard, zoals het Lincoln Centre, dat de Philhar monic Hall, het New York State Theatre en het Metropolitan Opera House omvat, het Solo mon R. Guggenheim Museum, het Whitney Museum en Be- grisch Hall. New York telt tal van musea, Manhattan en voor al Broadway is het centrum van het hedendaagse culturele en artistieke leven. Kortom: New York heeft voor elk wat wils. De Zeeuwse ANVR-reisburo's bie den u, in samenwerking met de ze krant een unieke kans om New York in al zijn veelzijdig heid te bezichtigen tijdens de zogenaamde "Turbo trip". De acht-daagse vliegreis naar de "hoofdstad" van de wereld, mag beslist een "we reldreis" worden genoemd. Nergens vindt u immers zoveel verschillende culturen bij elkaar als net in New York. Op vrijdag 24 april tilt een Boeing 747 van China Airlines u vanaf Schiphol op van de Ne derlandse grond om 18 uur, om u 8 uur later neer te zetten in New York. Het is daar dan 19 uur, dus u hebt nog een New Yorkse vrijdag avond voor de boeg. Maar u mag het rustig aan doen die eerste avond. U maakt ge zellig kennis met uw reisgeno ten, aan één van de bars van het uitstekende New York Pen- ta Hotel, waar u zes nachten lo geert. Uw kamer heeft natuur lijk een bad, telefoon en aircon ditioning en u kunt op uw kamer dag en nacht een keuze maken uit een van de vele tv- programma's. U maakt kennis met New York tijdens twee uit gebreide excursies, die u door respectievelijk Upper Manhat tan en Lower Manhattan voe ren. De gids vertelt u tal van fas cinerende bijzonderheden. Maar u hebt ook volop gelegen heid om New York op eigen ge legenheid te leren kennen. U kunt slenteren door de sfeervol le avenues, inkopen doen in de gigantische warenhuizen, we reldberoemde musea bezoeken, Broadway-shows bewonderen of extra excursies maken. Wat dacht u bijvoorbeeld van een helicoptervlucht boven New York of een bezoek aan de Nia gara watervallen?. Logeren in de Verenigde Staten is altijd een belevenis op zich. De hotels munten uit door hun grote luxe en hun snelle service. Het New York Penta Hotel is een gigantisch complex met 1800 kamers, waarin u toch niet verloren zult lopen. Het ho tel is bijna een stad op zichzelf, met tal van leuke attracties.. U waant u in het New York van de jaren '80, als u de pas geheel vernieuwde lobby van het hotel binnentreedt. Rose marmer en houtwerk, aangekleed met tal van planten geven de entree een warme, gezellige sfeer. Maar aan de andere kant van de balie zorgen moderne compu ters dat al uw wensen perfect worden uitgevoerd. Ook de ont bijtzaal is royaal voorzien van planten, tegen wanden van niet doorzichtig glas en spiegels. U zit perfect in de fraai gevormde stoelen en zult graag van nog een extra sandwich genieten. De Penn bar is een instituut op zichzelf. Het stoomtijdperk komt terug in de oude prenten langs de hou ten wanden. U kijkt er verge noegd naar, gezeten in uw zachte pluche fauteuil, nippend aan uw Southern Comfort on the rocks. Overigens, een lek ker Europees glas bier is ook verkrijgbaar in het New York Penta Hotel, maar dan in de "Bierstube", helemaal ingericht als een authentieke Duitse bier kelder. U dineert, desgewenst in Europese stijl, in de Globe trotter zaal, een schitterende klassieke zaal, met aangepaste verlichting en sfeervolle teke ningen tegen de fluwelen wan den. Uw kamer is ingericht in lichte pastelkleuren en econo misch, maar stijlvol geïnstal leerd. U zult u er, daar in den vreemde snel thuis voélen. Uw hotel heeft bovendien een schitterende ligging, midden in Manhattan. Buiten staat u me teen tegenover het Penn Stati on en tegenover Madison Squa re Garden. Maar u bevindt u ook maar op een loopafstand van enkele minuten van winkelpalei zen als Macy's, Gimbels en het Herald Center. Op loop afstand liggen verder het New York City Convention Center, Broadway, Fifth Avenue en het Empire State Building. Een taxi brengt u binnen enkele minuten naar Soho, Greenwich Village en Wall Street. Het zal u echt moeilijk vallen om op 30 april afscheid te nemen van New York en van dit hotel. De Boeing van China Airlines neemt u pas om 23.45 uur mee terug naar Nederland, zodat u nog de hele dag van de grootste stad der wereld kunt genieten. U komt op Schiphol aan op vrij dag 1 mei om 13.40 uur. Bij de reis inbegrepen zijn: - vlucht Amsterdam-New York VV; - 6 overnachtingen in het New York Penta Hotel op basis van 2-persoons kamers; - krui- erskosten; - excursie Upper Manhattan; - excursie Lower Manhattan; - diensten van loka le gidsen; - service en taxen; - Nederlandse begeleiding. Niet inbegrepen zijn: maaltijden tij dens het verblijf; verzekeringen. (Voor deze reis zijn een geldig paspoort en een visum noodza kelijk). Dankzij korting kunnen de Zeeuwse ANVR-reisbureau's de hierboven omschreven reis aanbieden voor een prijs van f 1 995, De toeslag voor een eenpersoons kamer bedraagt f 750, Tegen inlevering van de op deze pagina afgedrukte reductiebon ontvangt u, als le zer van de Faam, de Vlissinger, het Z.V.A. en De Bevelander een reductie van f 120,- per persoon op deze réis. U betaalt dus maar 7 1875,— per persoon. U betaalt in maar Tegen inlevering van deze reductiebon ontvangt u een korting van f 120,- op een „Turbo-trip" naar New York. De reis vindt plaats van 24 april t/m 1 mei 1987. 1 B „Ztnonskamer 'oeslag eenpersoonskamer: f 750r) fCpQOQ:PQDQQQQÖ u AMZ-REIZEN AMZ - REIZEN AMZ - REIZEN ANWB ANWB REISBUREAU BRUGGE HOLLAND INTERNATIONAL HOLLAND INTERNATIONAL HOLL. INT. VAN FRAASSEN HOLL. INT. VAN FRAASSEN HOLL. INT. VAN FRAASSEN HOLL. INT. VAN FRAASSEN INTERVER REIZEN REISBURO MÜLLER CO. REISBURO VAN OEVEREN CARLIER TOURS Walstraat 32 Damplein 3 Westwal 13 Lange Geere 26 Markt 11 Spuiplein 35 Langeviele 7 Kreukelmarkt 4 Paul Krugerstraat 21 Voorstad 18 Londensekaai 19 Westkolkstraat 36 Axelsestraat 15 Boul. De Ruyter 16 Appelmarkt 21 Opril Grote Markt 2 Vlissingen Middelburg Goes Middelburg Terneuzen Breskens Middelburg Goes Vlissingen Goes Middelburg Terneuzen Terneuzen Vlissingen Zierikzee Goes

de Faam | 1987 | | pagina 17