Oscar-winnaar(?) 'Mona Lisa' te zien in Meccano Middelburg Golden Earring in Oost-Souburg in Midden Zeeland Nieuwe theatergroep Masqué speelt 'Gevaarlijk Snoepgoed' Dood en vernietiging in Angelo en Rosanna Lezen EXPOSITIE PODIUM 2 april - 8 april FILM Bijdrage aan toegankelijk maken van exposities 'Surrender' Langspeelplaat Xenakis Johannes Passion in Nieuwe Kerk Woensdag 1 april 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Over de vragen van deze tijd Do. 2 apr. t/m wo. 8 apr. Familieconcert met Laurens van Rooyen CATALOGUS 'ACCENT TEKENEN' Pop-concerten met topartiesten of - groepen zijn gelukkig niet al leen voorbehouden aan de 'Randstad'. Het overtuigende be wijs wordt zaterdag 4 april gele verd in de sporthal aan het Koop mansvoetpad in Oost-Souburg met een optreden van Nederlands populairste rockband: de Golden Earring. De groep is na 25 jaar nog steeds springlevend en altijd goed voor, zoals dat heet 'een volle bak'. Nummers die de groep zeker in Souburg ten gehore zal brengen zijn 'Radar love, She Flies on strange wings, Twilight zone en When the lady smiles'. Daarnaast worden ook nieuwe nummers ge bracht en vrijwel zeker zal George Kooymans stukken zingen van zijn nieuwste LP 'Solo'. Het optreden van de Golden Ear ring begint om 20.15 uur. Bij het ter perse gaan van dit blad was het nog niet bekend of de film 'Mona Lisa' van Neil Jordan nu wel of niet een Oscar had ont vangen. Zeker was, dat de film hoog, zo niet zéér hoog genomi neerd stond. In ieder geval is deze film - met of zonder Oscar- te zien in Meccano in Middelburg op donderdag, zondag, maandag en dinsdag om 20.30 uur en donder dag, zondag tot en met woensdag om 20.30 uur en op vrijdag en za terdag om 20 uur. De film gaat over George, een sjlemiel, die het nooit ver zal brengen. Hij is net vrij uit de ge vangenis waar hij zeven jaar heeft doorgebracht, nadat hij de schuld op zich had genomen voor een karweitje van zijn 'baas' Mort- well. Als troost krijgt hij een mie zerig baantje aangeboden in Mortwells misdaadorganisatie. Moeilijk is het niet: hij moet porno-films rondbrengen en hij wordt chauffeur-begeleider van Simone een sjieke call-girl. Lang zamerhand raakt George in de ban van de raadselachtige Simo ne. Simone vraagt hem op zoek te gaan naar een vriendin, Cathy, een heroïnehoertje dat opeens verdwenen is. Dan komt George terecht in een onderwereld van bordelen, porno-tenten en peepshows. Hij ontdekt dat Cathy door Mortwell wordt geëxploiteerd ten gunste van rijke en perverse oude 'he ren'. George slaagt erin Cathy te redden en brengt haar en de dank bare Simone naar een hotel in Brighton. Daar moet hij tot zijn grote teleurstelling echter ontdek ken dat de twee meisjes verliefd zijn op elkaar en dat Simone hem heeft gebruikt. De rollen worden gespeeld door Bob Hoskins (prijs beste acteur Festival Cannes), Cathy Tyson, Robbie Coltrane en Michael Cai- ne. De in de film voorkomende song 'in too deep' is van de be kende formatie Genesis. De film is toegankelijk vanaf 16 jaar. Er zijn mensen die vinden dat vandaag de dag de wereld er maar beroerd uitziet. Er zijn zoveel problemen. En zoveel dingen zijn anders dan vroeger. Daar kun je je over opwinden. Je kunt je ook verdiepen in de achtergronden en proberen een antwoord te vinden. Daar kunnen boeken goed bij hel pen. Hier zijn er een paar. Eén van die hedendaagse problemen is de relatie tussen ouders en hun opgroeiende kinderen. De Franse schrijfster Christiane Collange verdiept zich in dit onderwerp in het boek "Ik, jouw moeder". De ondertitel is: "Wat ouders nooit durven zeggen, wat kinderen niet willen horen". Ze beschrijft haar ervaringen met haar eigen kinde ren, het gevecht tegen hun, vol gens veel ouders, afwijkend ge drag als slordigheid, spilzucht, gebruik van hasj, onverschillig heid e.d. "Schiet alsjeblieft een beetje op met volwassen worden", verzucht ze na het advies een keihard actie plan op te stellen. Het succes van dit boek in Frankrijk en Duits land bewijst dat er veel ouders zijn die dit boek nodig hebben. Uitg. BZZTÖH - prijs 19,50. Loslaten met liefde is een boek over het rouwproces en het ver werken van verdriet. Er zijn meer boeken over dit onderwerp. Toch levert de Amerikaanse schrijfster Nancy O'Connor met dit boek een waardevolle aanvulling als psychotherapeut. En ook door de manier waarop ze schrijft, met veel respect en sympathie voor de lezer. Alle vormen van een verlies worden besproken: dood van een geliefde en zelfdoding, maar ook verhuizingen, amputaties en echt scheidingen komen in dit boek ter sprake. Uitgave Service BV - Katwijk aan Zee - prijs 26,50. door Jan Smeekens Krakende zolders, boekenkasten die doorzakken, uitpuilende do zen.... verscheidene recensenten lieten in de afgelopen maanden weten hoe ze zich gebukt voelen gaan onder het grote aantal pren tenboeken dat in ons land ver schijnt. Maar zolang uitgevers er profijt van hebben, zullen ze ons een ruime keuze bieden uit een rij ke schakering auteurs en illustra toren, onderwerpen en stijlen. (Precies zoals in bv. de meubel branche waar je terecht kunt voor degelijk oud-Hollands, frivool Italiaans en alles daartussen). Wie kinderen graag confronteert met ongewone illustraties geeft ze met VAN EEN KOE EN EEN KALF iets bijzonders in handen. De il lustraties in dit boek van Barbara Reid zijn foto's van geboetseerde reliëfs die dankzij een uitgekiende belichting en perspectivische truc jes zo ruimtelijk ogen, dat je denkt in de tafereeltjes te kunnen stappen. Harriet Laurey zorgde voor het verhaaltje op rijm dat over het eerste levensjaar van een kalfje gaat. Dit vrolijke, vriende lijke en kleurrijke boek (21 x 26 cm) is ook in een grotere uitgave verkrijgbaar (38 x 56 cm) waar door het in peuterspeelzalen en op school in een grote groep kinde ren te gebruiken is. Nog maar een paar jaar en jonge ouders lezen en bekijken met hun kind de pren tenboeken van Eric Carle waar mee ze zelf opgroeiden: zijn meest succesvolle, 'Rupsje Nooitge- noeg', dateert uit 1971 en is nog altijd leverbaar. Voor het zesent wintigste (vertaalde) boek van de Amerikaanse kunstenaar die ook zoveel leerzaams in zijn werk stopt, leverde Richard Buckley het idee en Ernst van Altena de tekst: 'Hij heette Slokkebrok om dat/hij altijd, altijd honger had, /omdat hij alles, alles vrat/wat er voorbij kwam op zijn pad'. Nadat de gifgroene slang van honderd meterlang een muis, vo gel, vleermuis, vis, kikker, stekel varken, aap, luipaard, buffel en olifant(= tien) verorberd heeft, spuugt de veelvraat ongewild zijn menu weer uit: 'en kijk...welk dier bewoog zich daar?/Het was zijn eigen staart!/Hap, slok, ver rukkelijk, vond Slokkebrok!/En zo verdween hij in zijn bek, /dus daarna had hij nooit meer trek!' Een eenvoudig, maar geestig en (figuurlijk) ijzersterk boek. Erwin Moser is een van de cory feeën van de Duitse uitgeverij Bel Gelberg waar Nederlandse uit gevers hopelijk nog veel kostelij ke prentenboeken vandaan zullen halen. DE KRAAI IN DE SNEEUW is een voorleesboek met 22 verhalen en evenzoveel pa ginagrote illustraties. Over Pietsie en Kees in Piependorf, Otto de beer die graag alleen is maar zich tegelijkertijd eenzaam voelt, Ka- rel die bijna een diepvrieskraai was geweest en nog veel meer die ren. Een deel van de verhalen die bewerkt werden door Thera Cup pens, was eerder te lezen in Bobo. De charme van het boek zit in de fleurige illustraties waar veel aan af te zien valt. Kiezen uit deze drie bij uitgeverij J.H. Gottmer ven- schenen boeken zal nog niet zo gemakkelijk zijn. Van een koe en een kalf door Bar bara Reid. Kleine editie 18,90. Grote editie 29,90. Slokkebrok MII) DEL BURG Balans 17. Wies de Bles, beeld houwwerken, tekeningen. Martin Mc Namara, tekeningen. Wo. t/m vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30). Willem Buijs, affiches. Tijdens kantooruren, de concerten en op za. van 11 tot 16 uur. Galery Het Dok (Dam 46). Nelle- ke Montfoort, Schilderijen/Ge mengde Technieken. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Galerie Montparnasse (Rei gerstraat 1). Nico Vrielink, schil derijen. Di. t/m za. van 14 tot 18 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32). Annette Brederode, versierde eieren, antieke vogel kooien, antieke tuinvazen. Eleo- nore de Koning, planten. Do. t/m za. van 11 tot 17 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Eric van Straaten, Wout Berger en Paid Hollander, foto's t/m za. Te vens Roel Mollema; keramiek. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, do. van 19 tot 21 uur. Pannering (Reigerstr. 9). Leerlin gen van Andries Minderhout, schilderijen. Di. t/m za. van 9 tot 18 uur. Provinciehuis (Sint Pieterstraat 42). Historische ambtscostuums. Ma. t/m vr. van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Café-Restaurant De Schouwburg (Molenwater 99). Monique van Wijk, tekeningen en schilderijen. Ma. t/m za. van 10 tot 19 uur. De Vleeshal (Markt) Paul de Nooijer, kunstfoto's. Di. t/m zo. van 13 tot 17 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Kousteensedijk 7). Diverse foto grafen met 'Honderd foto's'. Di. t/m vr. van 13 tot 17 uur. T/m do. Zeeuws Museum (Abdij 3). "Aan winsten". Cultuur- en natuur historische objecten, evenals ar cheologische vondsten. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. Aanvang vr. 16 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Nat uurhistorie (Duinvlietweg 6). Geprepareerde vleermuizen. Dagelijks van 10 tot 17 uur. OOST-SOUBURG Openbare bibliotheek (Ka naalstraat 58) Theo Janssen, kleu renfoto's Oosterscheldepijlers. Ma. t/m vr. van 13.30 tot 17.30 uur, di. en do. van 18 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. T/m vr. VEERE De Schotse Huizen (Kaai 25). Rei- mond Kimpe, (1885-1970). Schil derijen en literaire wérken. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur. Aan- vang za. 16 uur. VU SS ING EN Bellamy 19 (Bellamypark 19). Philippe van den Berg, accent te kenen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Iquaria (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter IA). Albert Verburg, fo to's, tekeningen, fotoschilderijen. Ma., wo. t/m vr. van 12 tot 14 en van 17 tot 21 uur. Za. en zo: van 17 tot 21 uur. VRIJDAG 3 APRIL 'Angelo en Rosanna' (toneel). Schouwburg, Middelburg, 20 uur. 'Surrender', Bar American, Middelburg, 21.30 uur. Lezing over Olivier Messiaen door Gijs Bergman, Centrum Nieuwe Muziek, Middelburg, 19.30 uur. ZATERDAG 4 APRIL "Vreemde gasten', kindertoneel. Schouwburg, Middelburg, 15 uur. Laurens van Rooyen en trio, Concert- en Gehoorzaal, Middel burg, 20 uur. Golden Earring, sporthal Koop mansvoetpad, Oost-Souburg, 20.15 uur. 'Het verjaardagspartijtje' (blijspel), Ontmoetingscentrum Dauwendaele, Middelburg, 20 uur. 'The pastels', 't Beest, Goes, 22 uur. Mini-concert van de Blue Jeans Big Band, Kloveniersdoelen, Mid delburg, 16 uur. Ensemble Ajouté, Centrum Nieuwe Muziek, Middelburg, 20 uur. Johannes Passion, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 uur. WOENSDAG 8 APRIL Orgelconcert door Bram Beek man, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 uur. 'Der Bettelstudent', Schouw burg, Middelburg. 20 uur. de reuzeslang door Eric Carle 15,90. De kraai in de sneeuw door Erwin Moser 24,50. De boeken worden uitgegeven door Uitgeverij J.H. Gottmer, Bloe- mendaal. DONDERDAG 2 APRIL Alhambra I Vlissingen 'The gol den child', 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Crocodile Dundee', 20 uur. Grand Theater Goes 'Running scared' 20 uur. Mec cano Middelburg 'Mona Lisa', 20.30 uur. Electro Middelburg 'Round midnight'. VRIJDAG 3 APRIL Alhambra I Vlissingen 'The gol den child', 19, 21.30 en 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Croco dile Dundee', 19 en 21.30 uur. 'Olinka en haar erotische avontu ren', 23.30 uur. Grand Theater, Goes 'Running scared' 19 uur. 'Iris' 21.30 uur. Meccano Mid delburg 'Mona Lisa' 20 uur. 'The mission' 22.30 uur. Electro Middelburg 'Round midnight' 20.30 uur. ZATERDAG 4 APRIL Alhambra I Vlissingen 'The gol den child' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Asterix contra Caesar', 14 uur. 'Crocodi le Dundee' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Labyrinth', 14 uur. 'Running scared' 19 uur. 'Iris' 21.30 uur. Meccano Mid delburg 'My life as a dog' 15 uur. 'Mona Lisa' 20 uur. 'The missi on' 22.30 uur. Electro Middel burg 'Round midnight' 20.30 uur. ZONDAG 5 APRIL Alhambra I Vlissingen 'The gol den child', 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Asterix contra Caesar' 14 uur. 'Crocodile Dundee' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Labyrinth' 14 uur. 'Running scared' 19 uur. 'Iris' 21.30 uur. Meccano Middelburg 'My lift as a dog' 15 uur. 'Mona Lisa' 20.30 uur. MAANDAG 6 APRIL Alhambra I Vlissingen 'The gol den child' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Crocodile Dundee' 20 uur. Grand Theater Goes 'Iris' 20 uur. Meccano Middelburg 'Mona Lisa' 20.30 uur. Electro Middelburg, college film en psycho-analyse, 19 uur. 'Back to the future' 20.30 uur. DINSDAG 7 APRIL Alhambra I Vlissingen 'The gol den child' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Crocodile Dundee' 20 uur. Grand Theater Goes 'Iris' 20 uur. Meccano Middelburg 'Mona Lisa' 20.30 uur. WOENSDAG 8 APRIL Alhambra I Vlissingen 'The gol den child' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 'Crocodile Dundee' 20 uur. Grand Theater Goes 'Iris' 20 uur. Meccano Middelburg 'My life as a dog' 15 uur. 'Mona Lisa' 20.30 uur. Pianist, componist en arrangeur Laurens van Rooyen brengt dit seizoen al voor de vijfde keer met zijn ensemble een bezoek aan de Nederlandse schouwburgen om familie-concerten te geven. In Middelburg is hij op zaterdag 4 april te zien en te horen in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Naast werken uit zijn nieuwste al bum 'Inspiration' speelt hij ook enkele delen uit een pianoconcert dat hij in opdracht schreef, film muziek uit eigen pen en werken van hedendaagse en klassieke componisten. In een uitgebalan ceerde belichting en een sfeervol decor vertelt Van Rooyen daarbij nog het een en ander over muziek in het algemeen en pianomuziek in het bijzonder. Het familieconcert begint om 20 uur. 'Uitgaan met de hele familie in het Zuiderbaken', onder dat motto is er zaterdag 4 april een toneelstuk, een loterij en een dansorkest naar het Zuiderbaken in Middelburg gehaald door de wijkvereniging Zuid. De theatergroep Masqué zal er debute ren met de klucht 'Gevaarlijk speelgoed'. De avond begint om 20.30 uur (zaal open om 19.45 uur) en zal duren tot ongeveer 1 uur. De tentoonstellingsreeks 'Accent tekenen' is vereeuwigd. Bij de opening van de laatste expositie van Philippe Vandenberg in Bel lamy 19 werd een catalogus gepre senteerd waarin alle exposanten vanaf 4 oktober vorig jaar zijn opgenomen. Ter herinnering: in Vlissingen exposeerde Jasper Daams uit Barendrecht, Peer van Meer uit Middelburg, Mare Ruygrok uit Amsterdam, Ton de Kroon uit Haarlem, Robert Smith uit Amsterdam, Jos Vulto uit Den Bosch en Philippe Vandenberg uit Gent. Bij de keuze van de tekenaars stonden - overigens net als bij de tentoonstellingen onder de the ma's 'skulptuur' en 'Omtrent schilderskunst' - kwaliteit, diver siteit, authenticiteit en een zijde lingse blik op de actualiteit hoog in het vaandel. De commissie die in deze de dienst uitmaakte bestaat uit Jan Haas, Bob Pin gen, Wilfried van den Boorn, Carla van Hoek en Leon Riekwel. Bij 'Accent tekenen' werden de kunstenaars ook beoordeeld op de vraag of zij tekenen wel als een zelfstandige kunstvorm beschou wen. "De tekening als een directe weergave van het idee, een spon tane en directe uitdrukkings vorm", meldt de commissie in het voorwoord van de katalogus. Niettemin kreeg de kunstenaar ook de kans om tijdens zijn expo sitie in Bellamy 19 ander werk dan tekeningen te tonen, maar wel in relatie tot het tekenen. Tekenen is de laatste jaren in toe nemende mate in de belangstel ling als zelfstandige kunstvorm. "Toch is een veel gehoorde op merking van de galerie/museum bezoeker, dat men meer moeite moet doen om 'toegang' te krij gen tot het geexposeerde werk. Dit in tegenstelling tot ten toonstellingen van schilderijen, skulptuur of fotografie", schrijft de programmacommissie. En ze hoopt dat de catalogus met de persoonlijke teksten van de beel dende kunstenaars een bijdrage levert aan het 'meer toegankelijk maken van de exposities'. De expositie van Philippe Van denberg is nog tot en met 25 april te zien in Bellamy 19 in Vlis singen. Toneelgroep 'Theater' brengt vrijdag 3 april in de Schouwburg in Middelburg de voorstelling van 'Angelo en Rosanna' van Lode- wijk de Boer. 'Angelo en Rosanna' speelt zich af in het milieu van de Italiaanse maffia. De zwarte Angelo heeft de illusie, dat hij door zijn huwe lijk met de mooie Rosanna in dit milieu een eigen geslacht kan op bouwen. Een illusie die door Vito een machtiging lid van de maffia- wreed wordt verstoord. De spil van het stuk is Vito. Listig, sluw en intelligent. De briljante regis seur, die het spel leidt. Ondanks dat brengt hij niets anders dan kwaad, vernietiging en afbraak. 'Angelo en Rosanna' is een beeldspraak voor de blanke we reld, die uitsluitend dood en ver nietiging teweeg kan brengen. Zelfs de creativiteit van Angelo is ten dode opgeschreven. Bij het schrijven van dit stuk heeft De Boer zich niet alleen laten inspire ren door Shakespeare's 'Othello' maar vooral door diens inspira tor, de 16e eeuwse Italiaanse auteur Giambattista Giraldi Cin- tio met zijn novelle 'Un capitano Moro'. 'Angelo en Rosanna' wordt geregisseerd door Theu Boermans, die was verbonden aan het Amsterdams Toneel, het Publiekstheater en Globe. Frank Raven tekende voor decor en costuum. De voorstelling begint om 20 uur. 'Masqué' is een onderdeel van de wijkvereniging en werd in okto ber van het afgelopen jaar opge richt. Het eerste stuk dat de groep op zal voeren is een vrolijke klucht over de verwikkelingen die ontstaan bij thuiskomst van een bal-masqué. Een aantal van de fa milieleden blijkt in de armen van een verkeerde partner terecht ge komen te zijn. Als ook de politie en gansters op het toneel verschij nen is de chaos compleet. Regisseur Irene Korstanje: "We voeren het stuk in eerste instantie maar één keer op, maar als we een aanbieding krijgen om ook elders te spelen doen we dat graag. Dat moeten we nog maar afwachten. We weten natuurlijk nog niet hoe het zal overkomen op het publiek; Het Xenakis-ensemble heeft on der leiding van Huub Kerstens een grammofoonplaat gemaakt, waarop de volgende werken van Iannis Xenakis staan: Palimsest (met Aki Takahashi, piano), Phlegra, Epe en Dmaathen (door Frank van Koten, hobo en Johan Faber, slagwerk). Deze vier composities, die nog niet eerder op de plaat zijn vastge legd, zijn digitaal door Floris van Manen met medewerking van de componist opgenomen. Het hoes- ontwerp is van beeldend kunste naar Piet Dieleman en het album bevat een uitvoerig tekstboek dat door musicoloog Harry Hal- breich is samengesteld. De groep bestaat uit Johan van de Swaluw (zang en bas), Cees Won- -w-^ -■ melijk een mengeling van eigen 47 werk en zogenaamde 'covers'. a -■ m het is een probeersel". Irene Korstanje speelde enige tijd in het Middelburgs Theater en heeft In bar 'American' in Middelburg speelt vrijdag 3 april de Beveland- se rockformatie 'Surrender'. daar, volgens haar zeggen, de kneepjes van het vak goed genoeg geleerd om nu de regie op zich te nemen. In de pauze van 'Gevaarlijk speel goed' is er een loterij en na het stuk zal het orkest Toutages dansmuziek laten horen. De spelers van de nieuwe theater groep zijn Jaap Schuurman, Gré de Bat, Peggy Oelrich, Daniëlle van Batenburg, Winston Essed, Mijndert en Ria van Amrooy en Nico van Weerdhuizen. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen bij Irene Korstanje, Sta- tenlaan 17 in Middelburg (01180 - 29377). *Joke de Vin, alt. De Koninklijke oratoriumvereni ging 'Tot Oefening en Uitspan ning' geeft zaterdag 4 april in de Nieuwe Kerk in Middelburg een uitvoering van de 'Johannes Pas sion' van J.S. Bach Aan dit concert werken zes so listen mee, die op hun gebied toonaangevend in Nederland zijn, namelijk Hilary Reynolds, so praan: Joke de Vin, alt; Howard- Crook, tenor (evangelist); Chris van Woerkom, tenor(aria's); Henk van Heijnsbergen, bas (Christuspartij); Hans van Heij- ningen, bas(aria's). Instrumentale solisten zijn Aart Bergwerff, or gel en Nellie Duin, viola da gam ba. Het Westvlaams Orkest bege leidt het koor en de solisten. Het geheel staat onder leiding van di rigent Jo Ivens. De Johannes Paasion begint om 20 uur. Scene uit Mona Lisamet Bob Hoskins en Cathy Tyson.

de Faam | 1987 | | pagina 11