Stemmen met rolstoel Stemmen op 18 maart Kopen met "gemeentegarantie" Hinderwet Bestemmingsplan Diplomazwemmen in Poelendaele Colofon Redactie: Bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. Telefoon: (01180) 26251Reacties van harte welkom. Week Inwonende kinderen en bijstand Hoe gaat het er op het stembureau aan toe? Plannen voor een eigen woning? DE FAAM Tafeltje Dekje" Gemeentelijke Sociale Dienst Wat betekent gemeentegarantie? Wat betekent gemeentegarantie niet? De normen Voor welk bedrag staat de gemeentegarantie garant? Tweeverdieners Procedure Woensdag 11 maart 1987 Door het oog van de Lange Jan Op 18 maart vinden de verkie zingen van de leden voor Pro vinciale Staten plaats. Nor maliter is dan s-avonds het stadhuis geopend om een ie der de gelegenheid te bieden kennis te komen nemen van het feit hoe Middelburg gestemd heeft''. Het stadhuis is ook geopend op de avonden van de gemeenteraadsverkie zingen en de Tweede Kamer verkiezingen. Dit keer, dus volgende week woensdagavond, is het stad huis gesloten. De ervaring heeft namelijk geleerd dat men veelal kennis neemt van de verkiezingsuitslagen via de televisie. Bij de op 18 maart te houden ver kiezing van de leden van de Pro vinciale Staten, zaI het op ieder stembureau mogelijk zijn om één stemhokje te verlagen. Hierdoor kunnen ook minder-validen zit tend zelfstandig hun stem uit brengen. Bovendien zijn voor rolstoelge bruikers de volgende stemlokalen bereikbaar: - Vergaderzaal, Stadhuisstraat 2 -Gereformeerde Gemeente-kerk, Segeersstraat 19 -Verenigingsgebouw Sint Lau rens, v. Citterstraat 64 -Eben Haëzer, Briandlaan 2 -Jacob Roggeveenhuis, Noordsin gel 106 -Dorpshuis Nieuw- en Sint Joosland -Chr. L.T.S. Ktarenbeek, Gen. Eisenhowerlaan 25 -Swerf-Rust, Laurens Stommes- weg 1 -Getuigeniskerk, A. Lauwe- reyszstraat 6 - On tmoetingskerk, Oosterschel- destraat 1 -Rustenburg, Vrijlandstraat 28 -De Hoeksteen, Vrijlandstraat Indien een rolstoelgebruiker is opgeroepen voor een ander dan de hierboven genoemde stembu reaus, kan hij/zij de oproeping op de afdeling Burgerzaken van de gemeente (stadhuisstraat 2) la ten omzetten in een kiezerslegiti- matiekaart. Met deze kaart kan op ieder stembureau worden gestemd. Het omzetten van de oproeping kan tot uiterlijk vrijdag 13 maart. "Tafwitje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen en zieken die zelf niet voor een war me maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maan dag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 wordenbesteld. U kunt hier voor bellen met nummer 01180-38570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dagen. Menu van 16 tot en met 21 maart 1987 maandag gehakt, erwten, wortelen, puree dinsdag zuurkool met worst woensdag kwartponder, sperziebonen, aardappelen donderdag vis met mosterdsaus, wortelen, aardappelen vrijdag grillsteak, groentemix, frites zaterdag wat de pot schaft Alvorens u uw stem kunt gaan uitbrengen, ontvangt u eerst een oproepingskaart aan uw huis adres. Op deze kaart staan uw naam, adres, woonplaats evenals uw geboortedatum vermeld. Ver der staat op deze kaart het adres van het stembureau, waar u op 18 maart tussen acht uur 's-ochtends en zeven uur 's avonds uw stem kunt gaan uitbrengen. Het is van belang dat u uw oproepingskaart niet kwijt raakt. Is dit wel het ge val, kunt u de voorzitter van het stembureau een nieuwe kaart vragen. U gaat met uw oproepingskaart naar het stembureau, dat van bui tenaf te herkennen is omdat er bij het stembureau bordjes zijn ge plaatst. Bij binnenkomst in het stemlokaal levert u uw oproe pingskaart in bij de voorzitter van het stembureau, die met nog twee personen achter een tafel zit. De voorzitter vergelijkt de persoon lijke gegevens die op uw kaart staan met de gegevens, zoals die op een centrale lijst zijn vermeld. Wanneer alle gegevens met elkaar kloppen krijgt u een stembiljet uitgereikt. U gaat met dit biljet, dat dichtgevouwen is, naar een stemhokje. In dit hokje vouwt u het biljet open en maakt u met een rood potlood, dat in het hok je aan een touwtje is opgehangen, slechts één hokje op uw stembiljet rood. Wanneer u meer hokjes rood maakt of helemaal geen hokje rood maakt, dan is uw stem ongeldig. U mag ook niet op het stembiljet schrijven. Het invullen van een hokje met een andere kleur dan rood leidt tot een ongel dig uitgebrachte stem. U mag nie mand meenemen in het stemhok je. U brengt helemaal alleen uw stem uit. Alleen bij een lichame lijke handicap mag u bijstand vragen. De ouder(s) die een ABW- of RWW-uitkering ontvangt/ont vangen en waarvan de kinderen een eigen inkomen hebben, moet(en) worden aangemerkt als woningdeler(s). Met andere woor den op de uitkering wordt 157,35 gekort, omdat uit beide inkomens de woonlasten kunnen worden betaald en dit als voor deel wordt aangemerkt. De volgende uitzonderingen kun nen echter worden vrijgemaakt. - indien het een minderjarig kind betreft met een bijstandsuitkering als thuiswonende, of een ander inkomen, dat nauwelijks hoger is; - het kind anders zou zijn aange wezen op verzorging of verple ging in een inrichting, (dit geldt ook voor de omgekeerde situatie, waarbij een ouder inwoont bij een kind en daardoor opname b.v. een bejaardenoord niet nodig is); - het inwonende kind een studie beurs ontvangt. Op dit laatste punt is onlangs de wet gewijzigd. De wet gaat ervan uit, dat de in wonende kinderen een bijdrage leveren in de woonkosten. Met andere woorden, ook al zouden de ouders daarvan afzien, dan toch wordt de korting toegepast; hetgeen een flinke achteruitgang- in het inkomen betekent. Wanneer u uw stem hebt uitge bracht vouwt u het biljet weer dicht. U loopt met uw biljet naar de in het stemlokaal opgestelde stembus. Deze bus is verzegeld, hetgeen betekent dat niemand de bevoegdheid heeft om tussen acht uur 's ochtends en zeven uur 's avonds in deze bus te kijken. Al leen de burgemeester heeft de be voegdheid tussentijds de bus te openen. Tenslotte laat u uw stembiljet in de bus glijden en kunt u het stem bureau weer verlaten. Dan zit het stemmen erop. Het kan zijn dat u zich in het stemhokje vergist en een verkeerd hokje rood maakt. Geen zorgen! U vouwt uw biljet dicht en gaat hiermee naar de voorzitter. U zegt tegen hem of haar dat u een fout hebt begaan. Uw foutief ingevulde biljet wordt ingenomen en onbruikbaar ge maakt. U ontvangt een nieuw bil jet en gaat wederom het stemhok je in om uw stem te herhalen. Het is de bedoeling dat u het biljet voor de tweede keer wel gelijk goed invult omdat daarna herha ling niet meer mogelijk is. 's Avonds na zeven uur worden de stemmen geteld. U hebt geen stemplicht maar stemrecht. Maakt u van dit recht gebruik! Zo denkt u mee met het politieke ge beuren. Een gebeuren dat ons el ke dag raakt. Van 6 tot en met 15 maart 1987 wordt in de RAI te Amsterdam de HISWA gehouden. Ook de gemeente Middelburg doet mee aan deze watersportbeurs. Samen met Miniatuur Walche ren en de VVV Middelburg heeft de gemeente op de HISWA een stand ingericht. In deze stand staat een miniatuur model van de Kloveniersdoelen, wordt een korte promotiefilm over de stad gepresenteerd en hangt schitterend fotomateriaal. Naar verwachting zullen ongeveer 170.000 mensen de HISWA bezoeken. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Morgen en overmorgen, 12 en 13 maart, is de beurs geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Voor diegenen die rondlopen met plannen om een eigen woning te kopen en zich willen oriënteren omtrent de financieringsmo gelijkheden kan het van belang zijn te weten dat ook de gemeen te een handje kan helpen door het verlenen van gemeentegaran tie. Dit artikel wil enige duidelijkheid verschaffen over wat ge meentegarantie betekent en over de mogelijkheden hiervoor in aanmerking te komen. Voor het kopen van een huis kan geld worden geleend bij een bank. Een dergelijke lening heet hypo theek als de bank het huis als on derpand heeft. De bank heeft dit onderpand als zekerheid nodig voor het geval de koper de rente en aflossing niet meer kan beta len. Ondanks die zekerheid leent de bank niet meer dan 60 a 70% van de waarde van het huis. Het kan voorkomen dat het resterend bedrag niet door de koper kan worden opgebracht. In zo'n geval kan een gemeentegarantie uit komst bieden. Gemeentegarantie is, naast de hy potheekstelling, een aanvullende zekerheidsstelling voor de bank, die er dan zeker van kan zijn dat de verstrekte geldlening, vermeer derd met rente en eventuele kosten wordt terugbetaald. Blijft de woningeigenaar bij zijn beta lingsverplichtingen in gebreke, dan zal in eerste instantie de ge meente samen met betrokkene trachten een oplossing voor de ge rezen problemen te vinden. Als dit niet lukt zal de bank de lening terstond en in zijn geheel opeisen, wat betekent dat de woning moet worden verkocht. Voor deze ver koop is een openbare veiling voorgeschreven, al kan in bepaal de gevallen hiervan worden afge weken. Is de opbrengst van zo'n gedwongen verkoop lager dan de schuld aan de bank, dan moet de gemeente het verschil bijpassen. Op het moment dat de gemeente dit betaalt ontstaat echter een vordering tot hetzelfde bedrag van de gemeente op de ex- woningeigenaar. Het nut van een gemeentegarantie voor de koper van een woning bestaat dus hier uit dat de bank bereid is de aan- koopkosten voor meer dan de ge bruikelijke 70% te financieren, wellicht zelfs tegen een iets lagere dan de gebruikelijke hypotheek rente. Veel mensen denken dat gemeen tegarantie wil zeggen dat de ge meente bijspringt wanneer zij zelf - door welke oorzaak dan ook - hun woonlasten niet meer kunnen opbrengen. "In het garantie- besluit staat immers dat de ge meente de betaling van rente en aflossing garandeert", luidt dan de redenering. Hoe voor de hand liggend deze veronderstelling ook mag zijn, zij is niet juist. Bij het verlenen van gemeentega rantie zal allereerst worden on derzocht of de uit de lening voort vloeiende jaarlast in een redelijke verhouding staat tot het bruto jaarinkomen van de aanvrager. Als basis diende aanvankelijk de 20-procent norm, dat wil zeggen dat 1/5 deel van het bruto- inkomen mocht worden "ver woond". Dit percentage is later steeds meer verfijnd door er een progressieve stijging in aan te brengen. Dit betekent bij een ho ger inkomen een hogere toegesta ne woonlast, niet alleen in gul dens, maar ook in procenten. De toegestane woonlast, uitgedrukt in procenten van het bruto- jaarinkomen, loopt van 9,1% bij een inkomen van 23.000,tot 29,2% bij een inkomen van 69.000,— en hoger. De gemeente kan zich garant stel len voor: de koopsom, over drachtsbelasting, makelaars- kosten, notariskosten, afsluitpro- visie van de hypothecaire lening, kosten van taxatie en de kosten van de aanvraag voor de gemeen tegarantie. Ook eventuele verbou- wingskosten kan worden mee genomen. Wanneer u gezamenlijk met uw echtgenoot of partner een woning koopt met gemeentegarantie dan kunnen, indien nodig, voor de duur van 5 jaar beide inkomens worden opgeteld als basis voor de berekening van de toegestane woonlast. Na 5 jaar wordt het laagste inkomen geacht weg te vallen, zodat de woonlast dan moet kunnen worden opgebracht uit het overblijvende inkomen. Dit brengt met zich mee dat gedu rende de eerste 5 jaar extra aflos sing verplicht kunnen worden gesteld. Het aanvragen van gemeentega rantie dient niet rechtstreeks bij de gemeente, doch bij een van de door de minister van Volkshuis vesting aangewezen Bemiddelen de Organen te geschieden. Uw bank kan u hier nader over inlich ten. Het Bemiddelend Orgaan stuurt uw aanvraag, voorzien van een advies, door naar het gemeen tebestuur. Zo spoedig mogelijk na ontvangst neemt het college van b. en w. dan een beslissing op uw aanvraag. Wilt u meer informatie neemt u dan contact op met Hans Beukert van de afdeling Financiële Zaken van het stadhuis. Het maandelijkse diplomazwem men voor de diploma's A en B, dat afgelopen zaterdag 7 maart in zwembad "Poelendaele" werd georganiseerd, heeft de volgende resultaten te zien gegeven: -aantal geslaagde kandidaten (kinderen) voor het diploma A betrof 41 personen; -aantal geslaagde kandidaten (kinderen) voor het diploma B be trof 18 personen. Ook is er een aantal volwassenen afgezwommen voor het diploma B. Het betrof hier 8 personen. Het diplomazwemmen voor de zwemvaardigheidsdiploma's wordt georganiseerd op zaterdag 21 maart a.s. Hiervoor zal het zwembad vanaf 13 uur voor re creatief zwemmen gesloten zijn. Het eerstvolgende diplomazwem men voor de diploma's A en B vindt plaats op zaterdagmiddag 4 april a.s. Het proefzwemmen voor niet par ticuliere leszwemmers (bijvoor beeld leszwemmers van derden) wordt georganiseerd op zaterdag 28 maart a.s. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij - onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen - vergunning ingevolge de Hin derwet hebben verleend aan l.de fa. F.Th. Roovers, Lange Delft 31 te 4331 AK Middel burg voor het oprichten en in werking hebben van een in richting voor opslag en verkoop van vuurwerk op het per ceel Lange Delft 31; II. Agrarische Unie-Vulcaan B.V., Postbus 1000 te 7400 BA Deventer voor het oprichten en in werking hebben van een opslagplaats voor kunstmest, granen, peulvruchten, zaaiza den en gewasbeschermingsmiddelen aan de Uyter- schootweg. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen tot 7 april 1 987 ter inzage: elke werkdag van 08.30 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.30 uur op de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie aan de Lange Noordstraat 1 en elke donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur eveneens op genoemde afdeling. Inzage op die avond moet van tevoren te lefonisch worden verzocht (telefoon 01180-26251, toestel 413). Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mon delinge toelichting kan worden verkregen. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne staat tot 7 april 1987 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvragers; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelij kerwijs niet in staat is geweest bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toe passing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken ingevol ge het bepaalde in de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bekend dat, de Directeur van de Rijksgebouwendienst in de directie Zuid- Holland en Zeeland, Westeinde 3a te 2275 AA Voorburg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor het oprichten en in werking hebben van een districtsbureau van de Rijkspolitie op het perceel Vrijlandstraat 29; Cebeco-West, Jannewekken 2 te 4301 HH Zierikzee een nieu we, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een centraal schoningsbe- drijf op het perceel Siloweg 4; Ledo B.V., Kleverkerkseweg 14 te 4338 PM Middelburg een vergunning ingevolge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een inrichting voor opslag en onderhoud van materiaal en ma terieel voor de bouw, weg- en waterbouw aan de In dustrieweg; de Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuisvesting, Fred Roeskestraat 61 te 1007 KM Amsterdam een vergunning inge volge de Hinderwet heeft aangevraagd voor een verzorgingste huis inclusief keuken op het perceel Buitenruststraat 221; en dat zij voornemens zijn de gevraagde vergunningen te verle nen onder voorwaarden. De aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken als mede de ontwerp-beschikkingen liggen elke werkdag van 8.30 tot 1 2.00 uur en van 14.00 tot 1 6.30 uur ter inzage op de af deling Algemene Zaken, Lange Noordstraat 1 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen op de aanvragen. Genoemde aanvragen met de daarop betrekking hebbende stukken en de ontwerp-beschikkingen liggen hier eveneens ge durende een maand buiten de werkuren ter inzage op donder dagavond van 18.00 tot 21.00 uur. Indien op die avond inzage wordt verlangd dient dit van tevoren telefonisch te worden aangevraagd, telefoon 01 180-26251, toestel 413. Bij de stukken ligt een mededeling waar en wanneer een mon delinge toelichting kan worden verkregen. Schriftelijke gemotiveerde bezwaren tegen het verlenen van de vergunningen kunnen bij hun college worden ingediend tot 7 april 1987. De persoonlijke gegevens van degene die een be zwaarschrift heeft ingediend, worden indien daarom wordt verzocht, niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift worden in gediend. Indien daarom wordt verzocht (tel. 26251tst. 41 3) kan in de periode van 19 maart 1987 tot en met 27 maart 1987 een openbare zitting worden gehouden, waarop mondelinge be zwaren naar voren kunnen worden gebracht en waarbij tevens gelegenheid zal worden gegeven tot een gedachtenwisseling. Zij vestigen er de aandacht op, dat degenen die gebruik hebben gemaakt van één of meer van genoemde mogelijkheden tot het indienen van bezwaren en degenen die aantonen daartoe rede lijkerwijs niet in staat te zijn geweest later beroep kunnen in stellen bij de Kroon tegen de genomen beschikking. Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat zij voornemens zijn met toepassing van: - artikel 5 van de voorschriften, behorende bij het bestem mingsplan Reijershove medewerking te verlenen aan de bouw van: 1. zes woningen aan de Traptoren in Reijershove II; 2. vier woningen aan de Spinhuisweg in Reijershove II; - artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en 50, 8e lid van de Woningwet vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Buitengebied teneinde de bouw mogelijk te maken van twaalf woningen aan de Weerhaan en de To rentrans in Reijershove III; Artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstel ling te verlenen van het bestemmingsplan Klarenbeek lla teneinde de bouw mogelijk te maken van een berging op het perceel Noordsingel 22. De bouwplannen liggen met ingang van vrijdag 13 maart 1987 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder, die bezwaar heeft te gen de uitvoering van dit voornemen, zijn bezwaren schrifte lijk kenbaar maken aan burgemeester en wethouders van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg.

de Faam | 1987 | | pagina 5