Aktie Wilgenpoot ZOMERTHEATER VOOR WERKELOZE JONGEREN BIJOU HET WEEKBLAD WALCHEREN BIJOU ONKYO hi-fi Be Faam SIGG-SAVOY O 379,- «out natuurlijk naar BIJOU Al jaren toonaangevend in tassen. 1 El =1 Hl Idee GEEN NEGATIEF VAN UW DIERBAARSTE FOTO? GEEN PROBLEEM! DEZE WEEK IN Zakenhart UIT Rubrieken- 1 .PA. Rossel tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen DE ZAAK OP DE HOEK Trainen Films Woensdag 11 maart 1987 88e jaargang no. 10 Walcheren is op zijn zachtst gezegd arm aan de zo karakteristieke knotwilg en wat er nog staat, is over het algemeen niet in al te beste staat. I)at betekent dus. dat wanneer er niets meer aan wordt gedaan, de knotwilg uit het Walcherse landschap zal verdwijnen. Dat gaat de Werkgroep Landschapsverzorging Walcheren natuurlijk aan het hart en in samenwerking niet de overkoepelende Landschapsverzorging Zeeland is er dan ook een actie, op poten gezet om deze boom voor een ondergang te behoeden. oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissinger. totale oplage 44.950. uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: c. c. v. d. oosterkamp, 01184-79548. redaktie: ad hanneman. 01180-81170. Dc actie kreeg de naam 'Aktie Wilgenpoot' mee. Deze aktie houdt in dat een ieder die serieuze belangstelling heeft, gratis een jonge knotwilg krijgt. Daarnaast probeert de stichting mensen te interesseren om daad werkelijk iets aan de landschaps verzorging te doen. Zowel voor de jonge knotwilgen als voor een ochtend werken in de buitenlucht kan men contact op nemen met dc heer 1 Persijn, 01180-35977 of de heer T. Novon 01180-34035. Het liefst zou de werkgroep na tuurlijk de landbouwers van gra tis wilgen voorzien, zodat de nieu we generatie mooi kan aansluiten op de (bestaande) oude generatie. Burt van der Waals propt een olifant in een lelijke eend zal dit verdwijnen? "Hoe krijg je een olifant in een lelijk eendje?" Theatermaker Burt van der Waals uit Middelburg heeft nauwelijks tijd om zich er het hoofd over te breken maar het geeft aardig aan hoe 'krankzinnig' zijn nieuwste project is: een zomertheaterspektakel voor werkloze jongeren tussen de 16 en 26 jaar. Deze week lanceerde zijn theaterproduktieburo Zeeland de vondst in een nota van 6 kantjes, dat zoveel wil zijn als een manifest tegen het doemdenken. Van der Waals - leeftijdsloos produkties op de planken zette en theaterdier, dat sinds juni '85 vijf zich intussen voorbereidt op dc opvoering van Anouilh's Antigo ne - denkt jongens en meisjes na een strenge selectieprocedure een professioneel geleide cursus thea tervorming te geven, die uitmondt in een heus toneelspeklajcel: een aangepaste versie van de musical West Side Story. Voor het idee is ongeveer ander halve ton nodig, geld dat Van der Waals bij elkaar wil krijgen van de provincie Zeeland en de ge meente Middelburg maar ook van bedrijven als Heineken en het si- garettemerk Peter Stuyvesant en de Stichting Recreatie Zeeland. Want als het plan doorgaat, zoals het de Middelburgse toneelmaker voor ogen staal, snijdt het mes aan twee kanten. Jongeren krij gen met behoud van uitkering de kans om podium- en mediumer varing op te doen. Zeeland heeft er een toeristische attractie bij, die kan uitgroeien tot een evene ment van nationaal of zelfs inter nationaal niveau. En is dat zo - zo redeneert Van der Waals - niet ui terst welkom, nu bestuurders zich (aarzelend) het hoofd breken over cultuur als nieuwe troef van Zee land vakantieland, waar het leven weliswaar goed is maar ook wel eens wat èrg stil? Het begint allemaal in de zomer van '85, wanneer bij Burt van der Waals het plan rijpt om een zo- merthcaterproduktie te maken. De notitie: "De achterliggende gedachte was, dat in een provincie waar dc bevolking zich 's zomers, dankzij het toerisme minimaal vervijfvoudigt, er toch een rede lijke markt aanwezig zou moeten zijn voor een dergelijk "op de he le familie gericht" cultureel ge beuren. Financieel zou zo'n productie, uitsluitend bemand met be roepsmensen, niet haalbaar zijn, komt er een koppeling tot stand tussen professionals en amateurs dan lukt dat wél, gelooft de man achter het idee. Jongeren, die zich voor het pro ject opgeven, wacht een strenge selectieprocedure, waarbij zorg vuldig wordt gekeken naar inzet en persoonlijkheid. Regisseur en co-regisseur (zij vormen de pro fessionele spil, waarom het theater-in-wording draait, al voorziet het plan ook in gastdo centen en vrijwilligers van sociale academies, voor de begeleiding van het project) hanteren een 'ij zeren' repetitierooster van vijf da gen per week tussen 9.30 en 16.30 uur. Wie teveel ziek is. loopt de kans eruit te worden gegooid, het gebruik van drugs is zowel binnen "en liefst ook buiten" de repeti tieruimte taboe en zo zijn er meer vuistregels, die moeten garande ren dat er serieus en vooral hard wordt gewerkt. Burt van der Waals heeft voor zijn plan inmiddels contact gelegd met een aantal dag- en weekbla den en het VARA - televisie programma Antipasta, dat zich buitengewoon geïnteresseerd toonde. Eind maart komt de thea termaker met meer details. Mis schien zit daar een gebruiksaan wijzing bij voor die olifant - en die lelijke eend. AFDRUK DIREKT VAN FOTO: ONZE MAARTPRIJZEN 9 x 13 cm. NU: 0,95 10 x 15 cm. NU: 1,50 13 x 18 cm. NU: 2,50 Tijdelijk t/rr 31 maart FOTO - VIDEO P® B yv COMPUTERS r K DMUIV VLISSINGEN - MIDDEL8URG - GOES - De Vlissinger Huib Koekoek maakt video producties voor het midden- en kleinbe drijf. Wat zijn plannen zijn en hoe bet alle maal werkt vertelt hij op de zakenpagina. Op de 'UIT-pagina' valt te lezen dat Burt van der Waals weer een 'krankzinnig' idee heeft. Krijgt hij echt een olifant in een lelij ke eend? Verder nog de rubrie ken van bougie tot bumper, archiefsprok- kels, de korte informa tie en natuurlijk weer de nieuwtjes op het za- kengebied. Gezond koken" SPECIALE AANBIEDING 4 delige pannenset Nü: (normaal: 448,-) SERVICE KWAllTtlT GARANTIE lANGE DEIf I 50 MIODÉLBURG 01 180 13221 Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Lange Delft 44/Segeersstraat Middelburg TI1.011MI210I (Mj Vliurahavan) Crosser Bennie (Bingo) Poppe: ...er zit nu drukachter... Van motorcrossen heeft hij meer verstand blijkt uit de opmer kingen van het publiek: "Harder, Bennie... Beetje langzamer... Ietsjes sneller... Wat zegt-ie?.. BINGO". Het lijkt even alsof het de kreten van supporters langs hel motorcross-parcours zijn. Maar nee, het is de eerste feestavond van de Bennie Poppe supportersclub. Vorige week vrijdag werden er promotiefilms vertoond voor de motorcross en van de sponsors van crosser Poppe uit Meliskerke. Hij hoeft -als held van de avond- niet mee te doen aan de bingo maar mag de nummertjes trekken. Dat hij zich beter thuisvoelt op de motor, blijkt wel uit zijn ver legen manier van presentatie. Vorige week vrijdag dus, in 't Huisje in Meliskerke. Daar kwa men de veertig leden van jonge supportersclub en een dertigtal potentiële leden feest vieren en vi deo's kijken in het bijzijn van de dorpsvedette Bennie. Aan het be gin van de avond zit het zaaltje al aardig vol, maar "we wachten nog even met de beste films want er moeten nog mensen uit Zuid- Beveland komen. Zij konden niet zo vroeg", verklaart Bram Brou wer, voorzitter van de suppor tersclub. Toch heeft hij op dat moment niets te klagen - en dat doet hij ook niet - want er hebben zich al bijna vijftien nieuwe leden aangemeld waardoor het ledental de vijftig is gepasseerd. Geen slecht begin van het feest. De re den van het feest is ook niet niks: vijf weken Bennie Poppe suppor tersclub. Hoe het allemaal begon vertelt Bram Brouwer in het voorwoord van het eerste nummer van het clubblad: "Het was dc tweede kerst 1986 in Valkenswaard waar Bennie reed en goed presteerde. Dus werd het plan geboren tot de ze supportersclub. We lieten een pet niaken met zijn naam erop en vulden deze met een 'enveloppe met inhoud'. Want als u eens wist wat men allemaal moet doen en laten voor die cross dan begrijpt u wel dat het verdiend was". Wat moet Bennie er dan allemaal voor doen om in dc nationale se niorenklasse te kunnen rijden en uit te kunnen komen in het bij programma van een Grand Prix? Hij traint drie dagen in de week: conditie-training (fietsen en hard lopen), kracht-training (in de sportschool) en natuurlijk cros sen. Dat laatste is niet eens zo eenvoudig. Want er zijn in Zee land maar drie crossbanen die min of meer aan zijn eisen vol doen. Goed zijn die in Axel en Rilland Bath en niet slecht is die in Vlissingen-Oost, Bennie moet voor zijn trainingen dus altijd op pad. "In de weekends ga ik er gens anders in het land trainen, want als ik eerlijk ben. dan moet ik zeggen dat er geen concurrentie in Zeeland is; op andere banen kan ik trainen met gelijkwaardige crossers". Dat zijn zo de nadelen als je als enige Zeeuw in de semi-top van Nederland meedraait. Tot de ech te toppers (in de internationale se niorenklasse) zal Bennie voorlo pig niet doordringen. Die mannen zijn allemaal prof en kunnen zo vaak ze willen op de motor zitten. Bennie heeft gewoon een baan Bennie l'oppe (midden) ontvangt uit de handen van zijn broer dun een doos mei motoronderdelen die gekocht zijn door de supportersclub. Rechts: voorzitter Bram Brouwer. *Bram Brouwer (links) en Bennie l'oppe (rechts) presenteren de bingo in 't llulsje in Meliskerke. van half acht tot vijf uur op een hydraulisch bedrijf in Middel burg. Door die 'gewone baan' heeft Bennie trouwens meer vrije tijd gekregen. Vorig jaar werkte hij als loonwerker in dc land bouw. Dat hield zeer onregelmati ge werktijden in en weken (in de oogsttijd) dat hij zijn bed nauwe lijks zag. "En als je dan in het weckend nog eens een wedstrijd moet rijden kun je je wel voorstel len hoe dat gaat". Affijn, er zit nu tenminste druk achter: hij mag zijn supporters club niet in de steek laten. En de supporters laten Bennie ook niet vallen. Bij de meeste wedstrijden wordt er een busje gehuurd zodat allen de wedstrijd mee kunnen maken om langs de lijn aan te moedigen. Ook financieel steunen ze Bennie. De opbrengst van de avond is voor nieuwe onderdelen. Verder heeft Bennie een groot aantal 'kleine' sponsors. Zonder hen zou de sport te duur zijn; een seizoen kost al gauw veertig dui zend gulden. En een extra steunt je is er nog van de vals spelers bij de bingo, want "een vals bingo betekent de motor schrobben, jongens". Het zaaltje in Meliskerke staat vol met stoelen die naar twee televisie-toestellen en een film scherm gericht zijn. Continu is er iets te zien. Dan weer een opname van het motorsport programma van Veronica en even later -als de projector tenminste meewerkt- een promotiefilm van één van de grote sponsors van Bennie. Op de video's is Bennie af en toe in een flits te zien in de 250 cc klasje. "De voorsten zijn natuurlijk het meest in beeld, dus je moet heel goed opletten", zegt Bram Brou wer. "Maar daar gaat het bij de liefhebbers van motorsport hele maal niet om. Het doet er niet toe wie wint of wie ingehaald wordt als het maar op een mooie manier gebeurt. Dat is iets heel anders dan bij voetbalsupporters. Die worden vreselijk agressief als hun ploeg verliest. Neem nou FC Den Haag: ik snap dat niet, het is toch allang duidelijk dat Den Haag geen landskampioen wordt. Waarom genieten de supporters dan niet gewoon van het spel in 1 plaats van woedend te worden als de club verliest". Omdat er bij de motorcrossers geen sprake is van fanatisme, maar alleen van enthousiasme, staan ze op goede voet bij de poli tie, volgens Bram Brouwer. "Na tuurlijk rijden we wel eens te hard. Als je een wegmotor hebt die meer dan tweehonderd kilo meter per uur haalt dan wil je dat wel eens proberen. Ik weet nog dat ik samen met een maat 'iets te hard' reed en een motoragent in haalde. We hebbcm hem op zijn BMW'tje er toen helemaal uitge reden. Een eindje verderop stop ten we aan dc kant van de weg en wachtten hem op. Hij kon het geintje wel waarderen,vooral toen bleek dat mijn maat ook bij de politie zat". Het enthousaisme is ook duidelijk te horen bij het publiek. De pro motiefilms met beelden van auto- en motorraces waarin de vreemdste ongelukken door een achtegrondmuziekje belachelijk worden gemaakt,worden begeleid door kreten uit de zaal: "Sooo- wéé... wau, zag je die..", als commentaar op een veelvoudige koprol van een coureur. Maar ook (met een licht heimwee naar vervlogen tijden): "Wat een leuke karretjes hadden ze toen, hè", bij een verslag van een race uit de ja ren zestig. Bennie is er gelukkig mee. Het lei den van de bingo zal hij nog wat moeten oefenen, maar daar krijgt hij in de toekomst nog alle kans voor als het aan de supporters ligt. Zij zouden het liefst zien dat hun dorpgenoot tot zijn pensioen mee blijft tellen in de landelijke top, al was het alleen maar om de leuke bingo/film-avonden en de uitjes naar de races.

de Faam | 1987 | | pagina 1