zakenlisrt ...ik kijk altijd naar popprogramma 's. Exclusief leer en vrij leven voor Restaurant De Wellinge open ETEN TIJDENS LESUUR publiek volleybalsport Jeugd Zeelandia kreeg shirts van Bouwense Leijnse sponsort uit liefde voor Krachtmeting jonge vakmensen Scarpidoe breidde uit ook in bedrijfsschool Schelde SCHOOLVERLATERSKRANT STEUNT AMNESTY REINA TRAMPER VAN MODEBOUTIQUE TARANTULA Woensdag 18 februari 1987 DE FAAM - DE VLISS1NGER Concurrentie Vijvervreugd JAN HINDERKS, 'DE VRIJE VOGEL' SNUFFELMARKT IN SPORTHAL ZEEVAARTSCHOOL Concurrentie VOORSELECTIE INTERNATIONALE BEROEPENWEDSTRIJD Amnesty International Klappe verlaat Miro Vlissingen Werkstuk vanzelfsprekend ging ik dat ook doen. Een paar jaar geleden be gon ik ook modeshows te lopen in de groep Pour voir. Daar door kwam ik veel in modewin kels. Ik kreeg er steeds meer trek in om zelf een zaak te be ginnen. Ook al omdat ik toen al meer dan tien jaar in de zwak zinnigenzorg had gewerkt. Ik heb dat werk op Vijvervreugd weliswaar twaalf jaar met ple zier gedaan, maar ik vond een eigen zaak toch ook wel interes sant. In Vijvervreugd ging ik voelen wat de bezuinigingen be tekenden. Na jaren opbouwen moesten we gaan inleveren. Toen voelde ik ook dat ik dat werk lang genoeg had gedaan. Nieiemin is het contact met Vij vervreugd gebleven. Ik ben er nu 'bczoektante'. Regelmatig haal ik er een pupil. Ik ken alle kanten van de medaille. Maar dat betekent ook dat ik me re gelmatig moet inhouden om de vroegere collega's niet een handje te helpen". Deze zomer al opende Reina Tramper de tweede zaak, aan de Langeviele. "Ik deed dat op ad vies van een goede kennis in Brabant. Die man heeft ook een modezaak en ik heb zijn formu le overgenomen. De wijze waar op de vloerbedekking en de te gels hier bijvoorbeeld zijn ge combineerd en zoals de rekken staan is volgens het concept van die kennis. Hij had geen be zwaar omdat hij geen interesse had om zelf een zaak in Zeeland te openen. We hebben echter nog steeds contact en verkopen dezelfde soort kleding. Met in kopen in Amsterdam komen we elkaar nog regelmatig tegen en we hebben ook dezelfde hoofd leverancier, Clarissa uit Bra bant". Tarantula aan de Korte Geere bestaat niet meer. "Door de bouw is de loop uit die straat, maar misschien openen we ze weer van de zomer". Het wereldje van de mode be valt haar wel. Er is weliswaar behoorlijk concurrentie, maar - zo benadrukt ze - dat stimuleert. "Je wordt attent op wat er te koop is. Je moet er als de pin ken bij zijn, anders heeft een concurrent het al in de rekken. Overigens is het geen haat en nijd onder elkaar, ledereen pro beert toch een eigen gezicht te tonen. En dat er in deze straat meer boutiques zijn, vind ik geen enkel bezwaar. Integendeel zelfs. Het trekt meer mensen. Méér dan dat er maar één zaak zou zijn". Een eigen stijl houden vindt de Tarantula-eigenaar van het al lergrootste belang. Maar dat be tekent niet alleen de eigen smaak in de 'rekken hangen. Ze had er zelfs het telefoonboek van Antwerpen op nagesla- gen. Vliegensvlug moest ze namelijk een naam bedenken v: voor haar kledingboetique. Die naam moest goed in het ge- hoor liggen en een beetje trendy zijn. Antwerpen leverde niets op. Al zoekende kwam ze ineens op de naam van de bananenspin 'Tarantula'. De klanken leken haar wel goed X: en het klonk Italiaans, dus trendy. Onder die naam opende X Reina Tramper-van den Burgh ruim een jaar geleden een boutique aan de Korte Geere. Die zaak is nu gesloten. In de Langeviele zit de dertigjarige onderneemster nu tussen de concurrenten. "En dat is goed", oordeelt ze. Reina Train- v per: Van de zwakzinnigenzorg in de mode. Het één was er al, het ander is gebleven. x De naam van haar zaak is ken- v nelijk een geliefkoosd onder- werp voor Reina Tram per. Ze wijdt er uitvoerig over uit en x; wijst naar de toonbank waar de ;x spin op is getekend. "We heb- ben er een web bij bedacht. Ei- genlijk klopt dat niet. Een Ta- |x rantula spint namelijk geen web. Ze is te vinden tussen de •x bananen. Ik vind de naam ook x; al goed omdat vrouwen over het algemeen spinnen griezelig vinden". >;j Maar vrouwen indentificeren x zich ook graag met de mannen- vernietigende spin, 'zwarte vve- duwe' genaamd. Ze lacht geheimzinnig. Zegt dan: "Maar omdat het griezelig x is, trekt het ook aan. Ik merk dat vooral bij kinderen. Er I komt hier regelmatig een meisje van een jaar of vier die de spin maltijd wil aaien. Haar moeder kan niet zomaar voorbij de zaak lopen. Het kind zal en moet even de tekening op de toon bank aaien". Maar Tarantula is volgens Reina Tramper ook een neutrale naam. "Misschien dat we over tien jaar wat anders gaan verkopen. Je moet maar afwachten wat de markt gaat doen en of de vraag naar de kle ren zoals we ze nu verkopen blijft". Ruim een jaar geleden zette de in Friesland geboren maar in Middelburg getogen zaken vrouw haar plannen om in da den. In de Korte Geere kwam een pandje vrij en ze was er als de kippen bij om daar een mo dezaak te openen. "Ik heb altijd enorme interesse in de mode ge had. Mijn moeder naaide zelf en "Nee, je moet allert zijn op wat het publiek wil en dat combine ren met wat jezelf leuk vindt. En de smaak van het publiek is niet overal hetzelfde. Collega's uit Brabant verbazen zich wel eens over mijn keuze. Om eens een voorbeeld te nomen: zij ne men dan kleding met vooral paarse kleuren, terwijl ik veel groen of geel meeneem. Ik heb dan een aantal klanten gehad die vroegen naar die kleuren. Daaruit kun je afleiden wat de voorkeur heeft. Ik durf zelfs te stellen dat de smaak in Goes an ders is dan die in Middelburg of Vlissingen". Een opleiding voor dit werk heeft Reina Tramper niet ge had. Het is volgens haar meer een zaak van de mode volgen dan van diploma's. "Ik kijk al tijd naar popprogramma's op de televisie om te zien wat er ge dragen wordt. Populaire groe pen zijn ook vaak trendzetters in de mode. En dan heb ik veel contact met collega's. Het is al tijd een vast clubje waarmee ik optrek als we inkopen doen. We praten heel veel over wat waar in is. Bovendien kijk ik altijd goed naar wat mensen aan ben in de stad. Dat is heel langrijk". altijd i heb- I el be- I Reina Tramper De toegangsdeur van het pand Sint Janstraat 3 in Mid delburg gaat pas open als er door de ondernemer op de knop wordt gedrukt. Op afstand bediend vanachter de toonbank. "Een veiligheidsmaatregel", legt Jan Hinderks uit, want op de openingsdag, enige weken geleden, werd er bij hem al een jas gestolen. Hinderks doet in dames- en herenkleding in leer. Hij gaf zijn zaak de naam 'De vrije vogel' en dat slaat volledig op de leefwijze van de uitbater van de zaak. "Ik moet vrij zijn om te gaan en te staan waar en wanneer ik dat wil", licht Hinderks toe. Hij is al zo'n tien jaar zelfstandig ondernemer. Eerst in klok ken, daarna in partijgoederen vrijetijdskleding en nu in leren kleding voor dames en heren. "Leer is de trend van dit moment en daarop wil ik inspelen. De handel in vrijetijdskleding liep sterk terug, vandaar dat ik ben overgestapt op lederen kleding. Ik heb veel exclusieve jacks, zowel voor dames als voor heren. En als er bij mij een exclusief kledingstuk wordt gekocht, dan is dat ook gegarandeerd eenmalig. Dan wordt er van datzelfde model door mij geen ander meer verkocht", garandeert Hin derks, die zijn kleding voornamelijk uit Duitsland haalt. "En in Nederland vul ik mijn collectie aan met produkten uit privé- ateliers en die bedrijfjes maken in het geheel geen massapro- dukten", verzekert 'vrije vogel' Hinderks. De 36-jarige zakenman drijft 'De vrije vogel' samen met zijn vrouw Claudia. De openingstijden zijn ook een beetje afge stemd op 'de vrijheid' van de ondernemer. De winkel gaat pas om twaalf uur 's middags open tot half zes en 's zaterdags van half tien tot vijf uur. Uit pure liefde voor de volleybalspori, zo meldt men ons, heeft Tony Leijnse opnieuw een damesploeg gesponsord, namelijk de dames van de provincie, die spelen in de eerste klas bedrijfsvolleybal. Getooid in hun nieuwe trainingspakken poseren ze voor de fotograaf, het zijn (vlnr) An neke Doornenhos, Els Kuijper, Ina Maas, Tony Leijnse, Ria van de Meijden, Janneke Wijnen en Vera Blondeel. Drie vaste basisspeelsters ontbreken wegens ziekte. Snuffelen in gebruikte voorwer pen. Dat kan weer op zaterdag 21 februari in Vlissingen. Dan houdt het organisatie- en evenementen bureau Zuid-West Nederland van negen tot vijf uur een snuffel- markt in de sporthal van de Zee vaartschool. Wie op zoek is naar postzegels, munten, dinky toys, antiek of curi osa kan er terecht. Tevens wordt er voor een natje en droogje gezorgd. Volgens het bureau is de sporthal gevuld met volle kramen. De opleiding in een bedrijfsschool Elen tijdens lesuren: Voorheen nog één der eerste verboden op een school, nu een vak op de Middelburgse scholengemeen schap De Wellinge aan de Kruisweg. Het nieuwe restaurant is sinds november van het afgelopen jaar in gebruik. Vanaf die tijd hebben alle belanghebbenden en werknemers op de school de kookkunst van de leerling-koks al geproefd en de serveer kunst van de leerling-obers beproefd. Nu zijn de 'buitenstaan ders' aan de beurt. Op afspraak kan iedereen er voor een tientje, of iets meer, eten. De maaltijd die die dag is bereid door de leerlingen, wordt in het'lesuur van de aanstaande serveerders, opgediend. J. Kersten, leraar ser veren: "Als alle leerlingen na \ye- iren naar huis zijn, moeten onze jongens nog beginnen met de -praktijkles. Maar daardoor leren ;ze meteen hoe het in de praktijk gaat: werken als iedereen al vrij heeft". Directeur van De Wellinge J. Kingma heeft er ook al gegeten. Hij stapte direct vanachter z'n bureau naar het restaurant. "Toen ik er eenmaal zat, was ik meteen uit de werksfeer", zegt Kingma. "Hier hebben de leerlin gen de autoriteit en verdwijnt de relatie die ik gewoonlijk met ze heb". blijft het een les. Vandaar de gasten ook gevraagd wordt op tijd te komen en de volle van de les uit te zitten. Voor die snel even ergens willen is het niet de juiste plaats. Kersten: "De gasten zullen wel nierken dat het een les is. Als er iets niet goed gaat, dan wordt de leerling door mij terecht gewezen. In een 'gewoon' restaurant krijgt de ober een uitbrander in de keu ken, bij ons gebeurt dat op een fieel bescheiden manier waar de klant bij is. Aan die kleine dingen kun je merken dat het een les is". En ook in de Keuken kan wel eens iets mislukken... Het is gelukkig nog niet voor gekomen", zegt F.J. van Giezen, leraar kok, "Maar mochten bijvoorbeeld de aardappelen aanbranden, dan hebben we altijd wat in reserve in de vriezer. De klant zal er niets van merken: wat uit de keuken komt is goed". Volgens Kingma is het restaurant door de lage prijs geen valse con current van professionele gelegen heden. Kingma: "Het tegendeel is het geval: de professionele restau rants zijn juist blij dat hier op 'echte klanten' geoefend wordt. Want als een serveerder van school komt, dan mag een restau rant van hem verwachten dat hij z'n werk kent. En dat kun je al leen in de praktijk leren, verder is het voor ons noodzaak om de ge rechten die de leerlingen maken te verkopen. Ten eerste om de kosten van de ingrediënten eruit te halen. En ten tweede om de ge rechten niet weg te hoeven gooi en, want wat moet je ermee doen als je niemand hebt die het opeet". Het restaurant schrikt er niet voor terug om voor grote groepen te koken. Vorige week donderdag bereidde het een maaltijd voor 150 mensen. Het is echter niet de bedoeling dat een willekeurige Martin V V. t vv V. 1 Peter Geuze, John de Vroe, Hoofdjeugdtrainer John Ebert en Gerhard Bouwense. Gehurkt: Leider Rob Geertse, Erik Janson, René Wattel, Ri chard Lagarde, Steve de La Cou- sine, André Vader, Victor Adri- aanse en Remco Krijgsman. Verhuizen Bouwense in Middel burg heeft zich als sponsor ont- C~—A over het A-juniorenteam van mv en av Zeelandia. Hij gaf voetballertjes nieuwe shirts. de foto vlnr staand: Robbie Remco van der Beek, Baart, Johan Looise, groep met bussen tegelijk naar De Wellinge komt om er goedkoop te eten. Een uitzondering wordt al leen gemaakt voor schoolactivi teiten zoals een feest met diner. Het restaurant is dagelijks van maandag tot en met donderdag geopend van 16.30 tot 18.15 uur. Reserveren en inlichtingen vragen kan tussen 8.30 en 18.30 uur bij de conciërge van de school op nummer 01180-12264. Voor het zesde jaar komt de Ver enigde Spaarbank met een speciale uitgave voor schoolverlaters op de markt: de 'Nu Verder-krant, in een oplage van 80.000 stuks en voor de eerste keer in twee edities. Er is een editie voor de LBO- en MAVO- schoolverlaters en voor de groep die HAVO, VWO en MBO verlaat. Net als in voorgaande jaren is 'Nu Verder' gevuld met actuele infor matie die voor iedere (toekomsti ge). schoolverlater van belang is, zoals arbeidsbureau en werk zoe ken, solliciteren, studie en - studiefinanciering, wej-kloosheid en uitkering. De verbindende schakel in "Nu Verder" vormt de bekende t.v.- presentator Bart Peeters die via uitspraken en foto's de verschillen de onderwerpen met elkaar verbindt.' Als buurtbank geeft de Verenigde Spaarbank steeds uiting aan haar maatschappelijke betrokkenheid. Vaak door giften en sponsoring. De Verenigde Spaarbank meent echter dat die betrokkenheid niet naast de deur hoeft te eindigen. Eén pagina stelde de Spaarbank ter beschikking aan Amnesty In ternational. In een stripverhaal hebben de tekenaars Peter van Straaten en Opland de doelstellin gen van Amnesty uiteen gezet. Verder kunnen nieuwe jeugd- spaarders hun startpremie van 7,50 aan Amnesty afstaan. In dat geval verdubbelt de bank de premie tot 15,en is men tevens een jaar lang lid van Amnesty. De 'Nu Verder'-krant zal via alle desbetreffende scholen in het werkgebied van de bank worden verspreid. Het is eveneens mogelijk een gratis krant af te halen op een kantoor van de Verenigde Spaarbank. Henk Klappe, bedrijfsleider van Miro in Vlissingen gaat zorg dra gen voor de operationele werk zaamheden van Miro in Zuid- Nederland. J. Kleijne is benoemd tot zijn opvolger. Veertig jonge vakmensen in de metaal- en electro-industrie zul len in de laatste week van februari hun krachten meten tijdens de regionale beroepenwedstrijd Zuid-Nederland. Op zes plaat sen in Zeeland, Brabant en Limburg worden de wedstrijden ge houden, in Zeeland is dat in de bedrijfsschool van De Schelde. De winnaar van de regionale wedstrijden worden afgevaardigd naar de landelijke wedstrijd die eind maart in Soest plaatsvindt. Daar wordt een landelijke ploeg samengesteld met vertegen woordigende winnaars uit andere branches zoals de bouw, gra fische industrie, de horeca en kappers. Die vertegenwoordigen de ploeg neemt weer deel aan de internationale beroepen- wedstrijd in Australië. Een groot aantal organisaties neemt deel in de organisatie, van deze Zuidnederlandse wedstrijd die weer wordt mogelijk gemaakt dankzij financiële steun van de Stichting opleiding en ontwikke ling voor de metaal- en electro- technische industrie te Den Haag. Daarin werken werknemers- en werkgeversorganisaties nauw samen. De veertig deelnemers aan de Re gionale Beroepenwedstrijden Zuid-Nederland zijn vrijwel allen geslaagd voor het primair- of voortgezet leerlingstelsel en verte genwoordigen het bedrijf waarbij zij in de regio werken. Zij zijn bankwerker, constructiebankwer ker, metaaldraaier, frezer, lasser of modelmaker. Gedurende drie dagen (maandag 23 tot en met woensdag 25 februari) zullen zij in opdracht een werkstuk maken, dat daarna wordt opgemeten en door een deskundige jury zal wor den beoordeeld. Iedereen kan hun prestaties beoordelen, want op dinsdagmiddag 24 februari wordt open huis gehouden bij de zes be- drijfsscholen waar de wedstrijden plaatsvinden. In deze regio kan men een kijkje nemen op de Be drijfsschool van de Koninklijke Maatschappij "Dq Schelde" in Vlissingen aan de Glacisstraat 165. De openingstijden zijn: 13 tol 16.30 uur en 19 tot 21 uur. Het gaat om de vakken constructie- bankwerken en lassen. De beoordeling van de werkstuk ken neemt meerdere dagen in beslag. Het bekendmaken van de beste vaklieden uit de regio en de prijsuitreiking zullen in maart plaatsvinden in Eindhoven. Behalve familieleden zijn alle geïnteresseerden welkom tijdens het open huis. Het zou vooral - al dus de organisatie - leuk zijn als jongens en meisjes die zich in deze industrietak willen bekwamen of nog géén keuze hebben gemaakt een kijkje kwamen nemen. Op dinsdag 24 februari wordt name lijk ook voorlichting gegeven over de opleidingsmogelijkheden in de metalectro-industrie. En - zo ver zekert de organisatie - wie vak man wordt in deze branche is vrij wel zeker van werk in de toekomst. Scarpidoe. de zaak voor de betere damesmode aan de Korte Delft/hoek Nieuwstraat in Mid delburg, is na een ingrijpende ver bouwing en modernisering van bet interieur heropend. In tian dagen is de gedaantever wisseling tot stand gekomen. Twee jaar geleden begonnen Huub en Connie Kemper hun mo dezaak. De bestaande ruimte bleek al gauw te beperkt. De kleding moest zelfs boven elkaar worden uitgestald. Van presentatie was nauwelijks nog sprake. Een ver bouwing was noodzakelijk. Door het uitbreken van een tussenmuur is er veel meer ruimte bijgekomen HHPPRf en ook de etalages zijn groter ge worden. De kleding kan nu ruim en overzichtelijk worden gepre senteerd en de etalages geven een 'feestelijk aanzien aan het ver nieuwde winkelpand, waarin vier paskamers voor een vlotte doorstroming moeten zorgen. Scarpidoe heeft ook de collectie kleding uitgebreid met topmerken als Oui en Cartoon. Wekelijks wordt de collectie aangevuld. De voorjaarsmode is al voor een groot gedeelte in huis. Vorige week zaterdag ging Scarpidoe weer open. Veel belangstellenden tijdens die openingsdag lieten hun felicitaties vergezeld gaan van een bloemetje.

de Faam | 1987 | | pagina 9