in Midden Zeeland SCHILDER JACQUES KWEKKEBOOM Het liefst bleef ik op de wc zitten 'De muizenval' bleef wat leeg in Middelburgs Minitheater Portret van een mysterieuze, intrigerende prostituee 19 febr. - 25 febr. FILM PODIUM EXPOSITIE PREMIERE VAN NEDERLANDSE FILM BLONDE DOLLY' Lezen DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 18 februari 1987 Dali Hindoestaanse culturele avond Schokkend JOS VULTO IN BELLAMY 19 GEZIEN Knipsels 'Serieuze' sex in Meccano Burgerzaal Middelburg decor oude muziek Do. 19 febr. t/m wo. 25 febr. Gezondheid in boekvorm Meer Uitnieuws op pagina Abdijnieuws Uitvoering ONDA Ritthem De schilder huivert bij de ge dachte aan al die kritische be zoekers. "Ik zou het liefst op de wc zitten. Hoef ik niks te zien en te horen", zegt Jac ques Kwekkeboom. Vijf mi nuten later neemt hij plaats achter het drumstel dat mid den in de kamer staat. Oorver dovende roffels. Maar 't mag van de verpleegkundige, die beneden woont. Vrijdag opent hij aan huis (Seissingel 22, Middelburg) een tentoonstelling van schil derijen en krijttekeningen. Een ideetje van zijn vriendin: "Welke galerie heeft er nu be langstelling voor een onbeken de kunstenaar?" Bij de uitnodigingen zitten er drie voor oud-leraren van Kwekke boom, uit de tijd dat hij nog op de Stedelijke Scholengemeen schap zat. Hij deed er havo ,,maar ik was meet stoned dan wat anders". Nu kunnen ze zien wat er van zijn talent is geworden. Het werk -30 acrylschilderijen en krijttekeningen- kwam in een ra zend tempo tot stand. "De meeste schilderijen maakte ik de afgelo pen vijf maanden, nadat ik terug was van de vaart", vertelt de kunstenaar. Hij monstert regelmatig aan als matroos ("pleeboy -inderdaad: met dubbel e") op een kustvaar der. Reizen naar Suriname, Noord-Afrika, Spanje maar ook Groot-Brittannië. Jacques Kwek keboom: "Ik heb op de lagere school ooit eens 'n testje gedaan. Dat wees uit dat ik zeeman of te kenaar zou worden. Mijn vader, die kapitein/eigenaar is van een coaster, bood me een eerlijke kans om het vak te leren. Maar hij gelooft niet, dat ik ooit 'n ech te zeeman zal worden. Als het aan hem ligt, ga ik naar de kunstaca demie. Maar zover ben ik nog niet. Eerst eens even tot rust ko men. Voorlopig blijf ik auto didact". Hij stalt een deel van zijn werk uit op de bank, die betere dagen heeft gekend. Schilderijen en te- De werkgroep interculturele acti viteiten van buurthuis 'de para plu' in Vlissingen houdt in samen werking met de Hindoestaanse culturele vereniging 'Noaya seeta- ra' op zaterdag 21 februari in 'de paraplu' een culturele avond. Tijdens deze culturele avond ko men diverse aspecten van de Hin doestaanse cultuur naar voren, zoals een optreden van een tjawtal-groep en een optreden van een klassieke Hindoestaanse mu ziekgroep. De culturele avond duurt van 20.30 tot 00.01 uur en de toegang is gratis. keningen in uiteenlopende stijlen en vaak zeer verrassend van kleur. "Dit is één van mijn mooiste werken", zegt Jacques Kwekkeboom van een desolaat landschap in turqoise en blauw, dat in de verte wat aan een vroege Salvador Dali doet denken. "Het is de hemel en de hel. Verwoeste kathedralen. Links zie je een leeg wijnglas. Later heb ik aan de rechterkant ook zo'n glas ge schilderd". Soms laat hij zich inspireren door de sfeer langs de Middellandse Zee: idyllisch aandoende door kijkjes met een oplichtende hori zon. Maar er zijn ook portretten van 'n duivelse schoonheid en door een echt dakraam ("ik heb me 'n breuk gesjouwd") kijk je naar een acrylcollage. Jacques Kwekkeboom: "Ik werk vaak aan meerdere schilderijen te gelijk. Als ik het idee op papier heb gezet, moet ik me dwingen om de rest in te vullen, af te ma ken. Niet alles lukt". Hij haalt een landschapje. Zegt: "Daar heb ik drie maanden op zitten klooien en 't is niks geworden. Ik wilde een grasveldje schilderen en een ondergaande zon. Het licht zou over die struiken moeten glijden. Maar het gaat gewoon niet. 'Mislukking' noem ik het". Laatst hadden hij en zijn vriendin een schokkende ervaring. In een Vlissings restaurant raakten ze in een gesprek met een oudere dame die 2000,bood voor zes van zijn schilderijen. Toen ze bij haar huis zaten stak een vriendin een stokje voor de aankoop. Jacques en Elisabeth werden vervolgens op hoge toon verhoord door de politie. "We waren in een soort privé-kliniekje terechtgekomen", veronderstellen ze. "Maar aan die mevrouw kon je niks merken. Het was een aardige dame. Nog bin- nenhuisarchitecte geweest, vertel de ze". Kwekkeboom laat een fo tootje zien van een wandsculp- tuur: "Dat heeft ze gemaakt. Mooi werk hoor". Hij zegt geen idee te hebben wat In het kader van het thema 'ac cent tekenen' exposeert Jos Vulto in Bellamy 19 in Vlissingen. Za terdag 21 februari wordt de expo sitie om 15 uur geopend. Bellamy 19 is gevestigd in het Stedelijk museum. Vulto is gefascineerd door de grens tussen leven en dood. Van daar dat bezoekers aan zijn atelier worden geconfronteerd met koeiehuiden, -staarten en op gestopte hazen en konijnen. De galery Bellamy 19 is geopend van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10 en 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Op zaterdag kan men er terecht tussen 13 en 17 uur. Jacques Kwekkeboom bij zijn schilderijen. hij voor zijn schilderijen en teke ningen moet vragen. "Ik bekijk ze en noem een prijs, als iemand belangstelling heeft". Een beetje eng vinden ze het wel, al die be zoekers over de vloer. Ze zullen een perfecte galerie aantreffen, verzekert Elisabeth. "We halen de kamer leeg. Dan kan het werk prima tot zijn recht komen". Het drumstel verhuist dus nood gedwongen naar een ander deel van het huis. Lang missen kan de schilder het niet. "Volgens mijn broer drum je de chaos uit je hoofd. Maar dat geloof ik niet. Ik maak me veel zorgen om Willem, één van de zoontjes van Elisa beth. Die leert op de muziek school heel andere dingen dan ik". Hij demonstreert een straf ritme. Zucht dan: "Soms lukt het me niet. Ga ik in de fout. Met dat soort dingen is hij me dan te slim af". Tentoonstelling van acrylschilderijen en krijttekeningen van Jacques Kwek keboom, Seissingel 22 (boven). Vrij dag en zaterdag van 13 tot 20 uur, zondag van 13 tol 19 uur. Wat traag kregen de bezoekers van het Middelburgse Mini- theater afgelopen zaterdag de ontknoping voorgeschoteld van Agatha Christies 'De muizen val'. Wat traag omdat de spe lers van het Middelburgs Thea ter vooral voor de pauze te wei nig vuur in hun spel legden. De teksten werden te braaf achter elkaar opgezegd; overlappin gen en door elkaar praten - gestructureerd weliswaar - zou de eerste rilling door de toe- schouwersrijen hebben ver sneld. En om koude rillingen gaat het toch bij een thriller. Agatha Christies 'De muizen val' wordt al meer dan dertig jaar in Londen opgevoerd. "Ik heb het stuk daar gezien, maar was er niet van onder de in druk", verklaarde de Middel burgse regisseur van afgelopen zaterdag, Gerard Baijens, openhartig. Na lezing van ma nuscript keek hij er toch wat anders tegenaan en hij meende dat zijn amateurgezelschap er toch wat van kon maken. Het lukte voor een deel. En wellicht verlieten de bezoekers aan deze Middelburgse première de voorstelling met dezelfde ge voelens als de regisseur dat in Londen deed. Het stuk speelt zich af in een afgelegen pension in de buurt van Londen. Het echtpaar Ralston (Dini Ploegaert en Pe ter Adriaanse) heeft pension Monkswell Manor nog maar net geopend. Hun eerste gasten dienen zich aan. Juist in dat deel van het spel hadden de Middelburgers er meer van kunnen maken. Het spel bleef hangen in braafheid, waardoor slechts enkele keren een climax werd bereikt, de muizenval bleef wat leegjes. Baijens voerde na afloop van de voorstelling als excuus aan dat er zo donders veel tekst was die weggewerkt moest worden in dit typisch Engelse stuk. Men zou zich echter ook heb ben kunnen afvragen of er niet met wat creativiteit in de tekst geschrapt had kunnen worden, danwel: of men de pauzes tus sen de entree van de gasten in het pension had kunnen wegla ten. Baijens voelde er niets voor om in de tekst te schrap pen, benadrukte hij na afloop. Voor mijn gevoel maakte Joke Odé een schitterend debuut met de creatie van een wat norse oude dame. Ineke Verduin - ook al een debutante - zou wat natuurlijker moeten spelen en Arthur van Bommel deed wat hij doen moest: voor de vrolij ke noot zorgen. Het decor van Gerard van der Bliek en Jan Schouten was op professioneel niveau en de costuums van Si- tah Lampert werden alom be wonderd. Ondanks kleine op en aanmerkingen heeft het Middelburgs Theater zaterdag toch weer twee doelen gediend: mensen die graag spelen de kans gegeven om eep aardig stuk op de planken te zetten en het publiek (het theater was uit verkocht) een leuk avondje bezorgd. 'De Muizenval' van Agatha Christie wordt nog gespeeld op de zaterdagen 21 februari, 21 en 28 maart en 4 april. De spe lers: Dini Ploegaert, Peter Adriaanse, Arthur van Bom mel, Joke Odé, Freek Verdoes, Mieke de Steur, Ineke Verduin en Marijn Dieleman. Regie: Gerard Baijens. AD HANNEMAN In het Vlissingse Alhambrathea- ter I gaat morgen (donderdag 19 februari) de Nederlandse speel film 'Blonde Dolly' in premiere. Blonde Dolly was het pseudoniem van een Haagse prostituee, die in de nacht van 2 november 1959 werd vermoord. De film in Vlis singen draait tijdens alle avond voorstellingen. De moord op 'Blonde Dolly' be reikte de voorpagina van de kran ten. Zelfs in het buitenland werd melding gemaakt van de moord. De echte naam van deze raam- hoer was Sybille Niemans en on der deze naam was ze een dame in de gerespecteerde society. Ze droeg bij aan charitatieve instel lingen, ze onderhield contacten met hooggeplaatste politici en di plomaten, ze sprak meerdere ta len en ze was op de hoogte van muziek, literatuur en theater. Bij haar dood liet ze acht huizen na, dure woninginrichtingen, een uit gebreide garderobe en bankreke ningen met een totale waarde van ruim vier ton. Gebaseerd op dit ware verhaal is 'Blonde Dolly' de verfilming van een prostituee die er in slaagde de barre omstandigheden van haar bestaan te overwinnen. Haar am bities werden haar wellicht fataal; haar dood is tot op de dag van vandaag een raadsel. De makers van de film hebben er alles aan gedaan om de beste film acteurs bij elkaar te brengen. Niettemin wordt de rol van Blon de Dolly gespeeld door een onbe kende Vlaamse actrice, Hilde van Mieghem. Ze werd pas vlak voor het begin van de opnames gecon tracteerd en uitgekozen. Filmpro ducent Gys Versluys bleef tot het laatste moment twijfelen. Bijna had hij een bekende actrice ge vraagd voor deze dominante rol. Toen hij echter de laatste screen test met de Belgische zag, had hij - zo vertelt hij - 'zijn Blonde Dol ly' gevonden. "Het is ongelooflijk hoe sterk Blonde Dolly nog leeft bij mensen die zich de zaak nog uit de krant herinneren", zegt Versluys. Van af het moment dat de filmplannen bekend werden, werd hij over stroomd met post waarin de men sen bewaarde knipsels uit kranten en tijdschriften stuurden. Ook vrouwen die zelf een dubbelleven leidden, zoals Blonde Dolly, stuurden brieven. Blonde Dolly had trouwens een werkzaam leven. Ze ontving soms zelfs dertig klanten per dag en vond daarnaast nog tijd voor be zoeken aan theaters, tentoonstel lingen en concerten. Ze decla meerde en zong voor zieken en ouden van dagen en zorgde zorg vuldig voor het beleggen van haar geld. Het bezit dat ze naliet was bestemd voor de kankerbestrij ding en de psychiatrische kliniek waar haar moeder werd ver pleegd. De makers van de film benadruk ken dat de film een portret is van een intrigerende, mysterieuze vrouw. Het is absoluut geen sen satiefilm, noch een politiefilm, noch een pornofilm over prostitu ees. De opnames werden gemaakt in onder meer Parijs en op enkele Nederlandse lokaties. Ook de stil le Veerkade in Den Haag diende als decor. De belangrijkste rollen worden gespeeld door Hilde van Mieg hem, Peter Tuinman, Fred Vaas- sen, Wilbert Gieske, Adrian Bri ne, Piet Kamerman, Astrid Serie- se, Marieke van der Pol, Con Meijer, Prisctlla Visser, Celia Neufaar en Herbert Flack. Regie: Jonne Severijn en Gerrit van Eist. Muziek: Lucas Asselbergs en ca mera Theo Bierkens. Van de film is een soundtrack gemaakt. Op die lp is de muziek te horen zoals ze ook in de film wordt gespeeld. DONDERDAG 19 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 20 uur. *Alhainbra II Vlis singen 'Flodder' 20 uur. *Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. *Meccano Middelburg 'She's got ta have it' 20.30 uur. *Electro Middelburg 'Frida-naturaleza vi- va' 21.30 uur. VRIJDAG 20 F ERR VAR! *Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 19 en 21.30 uur. 'Erotische flatneurose' 23.30 uur.*Alhambra II Vlissingen 'Flodder' 19 en 21.30 uur. 'Blon de Dolly' 23.30 uur. *Grand Theater Goes 'Flodder' 19 uur. 'Down and out in Beverly Hills' 21.30 uur. *Meccano Middelburg 'Fantasia' 19 uur. 'She's gotta ha ve it' 19 en 23.30 uur. *Electro Middelburg 'Frida' 20.30 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen 'Flodder' 14 uur. 'Blonde Dolly' 19 en 21.30 uur. *Alhambra II Vlissin gen 'Donald Duck's verjaar dagspartijtje' 14 uur. 'Flodder' 19 en 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Flodder' 19 uur. 'Down and out in Beverly Hills' 21.30 uur. *Meccano Middelburg'Fan- tasia'15 en 19 uur. 'She's gotta have it' 21 en 23 uur. ZONDAG 22 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen 'Flodder' 14 uur. 'Blonde Dolly' 19 en 21.30 uur. *Alhambra il Vlissin gen 'Donald Duck's verjaar dagspartijtje' 14 uur. 'Flodder' 19 en 21.30 uur. *Grand Theater Goes 'Flodder' 14 en 19 uur. 'Down and out in Beverly Hills' 21.30 uur. *Meccano Middelburg 'She's gotta have it' 20.30 uur. 'Fantasia' 15 uur. MA A ND A G 23 FEBR VA RI *Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly'20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'Flodder' 20 uur.*Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. *Meccano Middelburg 'She's got- ta have it' 20.30 uur. DINSDAG 24 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'Flodder' 20 uur. *Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. *Meccano Middelburg 'She's got ta have it' 20.30 uur. *F.lectro Middelburg 'Frida' 20.30 uur. WOENSDAG 25 FEBRUARI *Alhambra I Vlissingen 'Blonde Dolly' 20 uur. *Alhambra II Vlis singen 'Flodder' 20 uur. *Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. *Meccano Middelburg 'Fantasia' 15 uur. 'She's gotta have it' 20.30 uur. *F,lectro Middelburg 'Frida' 20.30 uur. 'She's gotta have it' beleeft in Meccano Middelburg haar Zeeuwse première. Een opmerke lijke film om een aantal redenen: in de eerste plaats is de rolbezet ting volledig 'zwart', is de regis seur 'o'ok nog zwart en om het compleet te maken heeft de film een aantal zwart/wit scenes. 'She's gotta have it' is een 'serieu ze' sex-comedie en is te zien op donderdag, zondag tot en met woensdag om 20.30 uur en vrij dag en zaterdag om 21 en 23 uur. DONDERDAG 19 FEBRUARI Cultureel café, Schouwburg, Middelburg, 20 uur. Fred Vaassen en Hilde van Mieghem Hoewel noch van enig voyeu ristisch camerawerk, noch van hoerigheid van de hoofdpersoon enig sprake is, is het duidelijke onderwerp van deze film sex. No- la Darling ziet men dan ook vaak in bed en zelden alleen. Darling is een vrouw die gesteld is op onaf hankelijkheid, maar met een ge zond libido. Volkomen oprecht in haar relaties en niet gehinderd door morele scrupules vallen de mannen als vanzelf voor haar. Uit de schare koos Darling drie min naars en dit trio heeft aanvanke lijk vrede met hun gedeelde posi tie. Uiteindelijk zorgt mannelijke bezitsdrang voor een (kleine) cri sis, die haar zelfs een tijdelijk celi baat doet overwegen. In het kader van het 'Netwerk voor oude muziek' is er vrijdag 20 februari in de burgerzaal van het stadhuis van Middelburg een op treden van 'The Hilliard En semble'. The Hilliard Ensemble bestaat uit David James (countertenor), Ro gers Covey-Crump (tenor), John Potter (tenor) en Paul Hillier (bas). Het programma dat zij brengen bestaat uit werken van onder andere Josquin des Prez, Isaac, Arcadelt, Janequin, Cle mens non Papa en De Lassus. Het concert begint om 20.15 uur. VRIJDAG 20 FEBRUARI Het Fodor kwintet, Mondragon, Zierikzee, 20 uur. The Hilliard Ensemble, Burger zaal stadhuis, Middelburg, 20.15 uur. Uitvoering brassband ONDA, Ritthem. Ons Dorpsleven Ritthem 19.30 uur. Das Synthetische Misgewebe, performance, 't Beest Goes 21 uur. ZATERDAG 21 FEBRUARI 'Noten kijken', kindertoneel, Schouwburg, Middelburg, 15 uur. 'De Muizenval' (thriller) Mini- theater, Middelburg, 20.30 uur. Hindoestaanse culturele avond met optreden van groepen. De Pa- raplu Vlissingen, 20.30 uur. ZONDAG 22 FEBRUARI Koffieconcert met Julian Coco (gitaar), Lunchcafé, Goes, 12 uur. MAANDAG 23 FEBRUARI Dans plus...de dansers, Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 20 uur. DINSDAG 24 FEBRUARI 'Glazen speelgoed' (toneelstuk), de Prins van Oranje, Goes, 20 uur. 'Vreemde gasten', kindertoneel, Vestzaktheater, Vlissingen, 15 uur. - MIDDELBURG Balans 17 Van Til, schilderijen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22). Eric van Straaten, Wout Berger, Paul den Hollander, foto's. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. do. van 19 tot 21 uur. Aanvang za. Rabobank (Langeviele 49). Renée Mink, aquarellen en beeldhouw werken. Ma. t/m vr. van 9 tot 16 uur, do. van 19 tot 20 uur. De Vleeshal (Markt) Jef Geys, vertoning videoregistraties. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7). documentatie over vier eeuwen dominees. Tevens Niek Haak, fotografie. Met als thema 'kristalgroei: orde en chaos'. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 10 tot 13 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30). Kees van Gilst, tekeningen, hard- boardsnedes en lino's. Tevens Tjitske Dijkstra, keramische ob jecten. Di. t/m za. van 14 tot 17 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3). Paul Bartels, Bob Pingen, Piet Diele man, schilderijen. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. OOST-SOUBURG Openbare Bibliotheek (Ka naalstraat 58). Jeugdboeken voor kinderen met leesmoeilijkheden, "Moeilijk lezen, makkelijk toch"! OOSTKAPELLE De beste artsen heten dokter Ma tig en dokter Rustig. Dat schreef Jonathan Swift al zo'n twee en een halve eeuw geleden. Een goe de arts is ook: dokter Ervaring die ons leert wat goed is voor ons li chaam. Ervaring die in de loop van de eeuwen ook is verkregen door gebruik te maken van de na tuur. Dat ontdekken steeds meer mensen. Daarom is er ook veel belangstelling voor het zojuist verschenen boek "Beproefde ge neesmiddelen uit Grootmoeders tijd" van Jan de Vries. Hij be schrijft in dit boek de geneesmid delen die de natuur schenkt in de vorm van o.a. plantewortels, za den, bessen en keukenkruiden. Handig is het "vademecum" ach terin het boek waarin een groot aantal aandoeningen wordt be schreven met daarbij het natuur lijke geneesmiddel. Dit boek ver scheen in de A. Vogel serie: "Ge zond en wel" bij UGN/Elburg en Sijthoff-Amsterdam. (Prijs 19,75). In de A. Vogel "Huisapotheek" verschijnen kleine en praktische boekjes over diverse onderwer pen. Deel 1 heet "Natuurlijk ge nezen" en geeft in beknopte vorm een beschrijving van ruim twintig aandoeningen en wat er aan te doen is met homeopatische mid delen. In het laatste hoofdstuk wordt een lijst gegeven van "mensvriendelijke" natuurlijke geneesmiddelen. Zo'n kleine "huisapotheek" is ideaal voor het bestrijden van veel huis-, tuin- en keukenkwalen. Uitg. UGN/El burg en Sijthoff-Amsterdam. Prijs ƒ7,75. "Rondom zwangerschap" een boek over de meest gezonde ziek te die er is. Het is beschreven door een vroedvrouw (Riet van Vlij men) en een journaliste (Jet van Bochove) en geeft informatie over vruchtbaarheid, zwangerschap, bevalling en kraamtijd. Het gaat in op alle onderwerpen die van belang zijn: erfelijkheid, vrucht- baarheidsonderzoek, veranderin gen in hel lichaam door de zwan gerschap, wat een echoscopie is en op welke manieren je kunt be vallen. "Rondom zwangerschap" is met recht een handboek voor De Brassband 'ONDA' uit Rit them onder leiding van dirigent Rinus Kramer geeft vrijdag 20 fe bruari in 'Ons Dorpsleven' in Rit them een uitvoering. Op het programma staan werken van Ron Goodwin, Stuart John son, Luzasco Luzaschi, Rimmer, Hawkins, Jan van der Roost, Po well, Vladimir Cosma, Albert Niemeijer en Peter Lawrence. Na afloop van het concert treedt de toneelgroep 'Terneuzen' op met de vrolijke eenakter 'feest op de agenda'. De uitvoering begint om 19.30 uur en de zaal is open vanaf 19 Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duivlietstraat 6). Geprepareerde vleermuizen Dagelijks van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Iguana (Bellamypark 35). Leven de reptielen, amfibieën en insek- ten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Bellamy 19 (Bellamypark 19). Jos Vulto, tekeningen. Di. t/m vr. 10-12.30 uur, en van 13.30-17 uur en zaterdags van 13 tot 17 uur. Vanaf za. Openbare Bibliotheek (Lange Zelke 91). Overzichtstentoonstel ling over school- en beroepskeu ze. Ma. van 13.30 tot 20 uur, di., wo. en vr. van 10 tot 20 uur, za. van 10 tot 12.30 uur. T/m wo. aanstaande moeders en geelt een schat aan informatie. Uitgave Servire-Katwijk aan Zee. Prijs ƒ36,-. door Jan Smeekens Twee jaar na 'Haringen in sneeuw' (1984) verscheen eind vo rig jaar de tweede bundel van Remco Ekkers met gedichten voor kinderen vanaf twaalf jaar: PRATEN MET EEN REIGER. Tussen zijn bundels voor volwas senen ('Buurman' 1979 en 'Pra ten met een faun' 1987) zit acht jaar. Ook het aantal gedichten per bundel (resp. 30, 61, 9 en 44) vertoont een opmerkelijk ver schil. Misschien schrijft Remco Ekkers gemakkelijker poëzie voor kinderen dan voor volwassenen. Het kan ook zijn dat hij zijn werk voor kinderen niet kritisch genoeg selecteert. In ieder geval vind ik dat 'Praten met een reiger' een aantal gedichten bevat die nog niet voor publicatie in aanmer king hadden mogen komen. Rem co Ekkers heeft een naam te ver liezen, want daar ben ik van over tuigd -hij is een van de paar dich ters die in staat geacht moeten worden de kloof tussen kinder poëzie en poëzie voor volwasse nen te overbruggen. Kleine pinguin:/De pinguins lo pen verdwaasd/door hun gekoel de ruimte/of staan panisch met hun spanen/wijd te peinzen waar ze zijn./ Een kleintje, nog slorclig/in het pak, neemt een verveelde/duik in het water achter glas/komt een dode haring tegen /pakt hem dan maar en slikt./Voor een tweede lijkt geen plaats./ De gedichten in de bundel zijn het resultaat van een geconcentreerd, spiedend, maar roerloos kijken. Door zijn inlevingsvermogen brengt Remco Ekkers daarnaast vrijwel altijd een verrassende kant van dieren, gebeurtenissen of mensen aan het licht. Mannequin: Zij showt haar deux-pièces/stapt voorzichtig over de plas/wendt zich bij het grindpad/tilt koket de lange rok zo ver /dat haar enkel is te zien/loopt dan resoluut/met opgestoken veren/langs het gras/ Builen zicht/krabt zij ongege neerd/haar staart been./ De prachtige omslagillustraties van Arja van den Berg zeggen meer over poëzie dan de onnodige geheimzinnigdoenerij op de ach terkant. Praten met een reiger door Remco Ekkers. Uitgeverij Leopold, Den Haag. Prijs 19,90.

de Faam | 1987 | | pagina 7