ALS JE ALLES GOED BEKIJKT 1787: Rumoer in Middelburg Rabobanken sponsoren Zeeuwse Crosscompetitie Goud en zilver voor Verboom IMIS5AN Groeneveld opticiens Magirus heeft nog 25.000,nodig voor historische brandweerauto Je blijft erin rijden AUTO WALCHEREN DIJKWEL B.V. Woensdag 11 februari 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Westerschelde Franse Cultuur Havenarbeiders NS Computer club Waisuaat 98 Vlissingen 0sa- 2»79 Kanaalstraat 27 O SouOurqO-t8a r25S3 Pony's Jongerentoneel Doemiddag Hart Spreiding Bingo Prima Donna Kunstenaars Reageerbuis Bingo Goud CDA-loernee Twirl Blijf van m'n lijf MAISON VISSER LAATSTE DAGEN UITVERKOOP HOEDEN EN MUTSEN 10,- 25,- 50,- 75,- Veerseweg 104, Middelburg, tel. 38880 Marokkaans Sponsor Winterwandeling Soosavond Enkel-, dubbel- of meerfocus van vooraanstaande merken zoals Rodenstock^of Zeiss. Maar ook hebben wij ons eigen glashelder geprijsde merk "Optiek Gilde Glas". In alle gevallen staat kwaliteit voorop want daaraan stellen we de hoogste eisen! Playback Sydney I v 9 D66vindt dat er bij de plannen voor een Westerschelde Oeverver binding wat vragen onbeant woord zijn gebleven. Ten eerste is de oeververbinding in eerste in stantie bedoeld voor de regio öf moet het een verbinding worden tussen de randstad en de tunnel naar Engeland? Deze laatste optie heeft als consequentie dat er een vierbaansweg door het Zeeuwse landschap moet komen. De twee de is: kan de provincie het haar toegedachte deel betalen zonder dat haar taak op andere zorgge bieden in het gedrang komt? Om over deze aspecten wat meer dui delijkheid te krijgen houdt D66 op 16 februari werkbezoeken bij diverse instanties in Zeeland. Mensen vanuit de regio en de lan delijke politiek (onder anderen de tweede kamerleden van Dóó) zul len er aan meedoen, 's Avonds om acht uur volgt een openbare bijeenkomst in De Zaete in Yerse- ke. Hans van Mierloo, Alex Dijk- wel, Jan Gastra van Loon en Gerrit-Jan Wolffensperger zullen daar ingaan op de verschillende aspecten van het wel of niet bou wen van de oeververbinding, le dereen is hierbij welkom. Ambachtelijke ontbijtkoek, zelf gemaakt is toch het lekkerst. Ook voor de kleinere gezinnen is het een delicatesse omdat we ze ook als 'halfje presenteren 'I' Association de la culture Fran- yaise en Zélande' houdt op zater dag 21 februari een avond over de Savoie. De heer Oswald zal iets vertellen over deze streek en het verhaal zal geïllustreerd worden door een film. Daarna kunnen de Savoieliefhebbers tijdens het di ner kennismaken met enkele regi onale producten zoals een fon due. Verder is er muziek en gele genheid tot dansen. De aanvang is om 19 uur in zaal Lammerenburg aan de Zuidbeeksestraat in Vlis- singen. Voor inlichtingen en re serveringen telefoonnummer 01184 - 18713. Enkele havenarbeiders van de sta- kingsleiding in Rotterdam komen zaterdag 14 februari hun ervarin gen vertellen in het gebouw van de jongerenbeweging FNV aan de Dam in Middelburg. Sinds 19 ja nuari zijn zij in actie gekomen te gen ontslag van 350 stukgoedwer- kers en kantoorpersoneel. Wie so lidariteit met de Rotterdamse ha venarbeiders wil betuigen kan dat zaterdag om 14 uur doen. De rayonchef van de Nederlandse Spoorwegen in West-Brabant en Zeeland, J.A. Veen, stapt op 1 ja nuari 1988 op. Hij wordt vervan gen door mevrouw mr. ing. D.A.W. Verlegh. Mevrouw Ver- legh is nu assistent rayonchef in Rotterdam. Zij zal in het rayon West Brabant/Zeeland 808 NS:ers onder haar hoede krijgen. Het wijkcentrum Open Hof in Vlissingen staat op maandag 16 februari weer open voor iedereen die belangstelling heeft voor de computer. De Hobby Computer Club zal het onderwerp printers aansnijden. Iedereen die er één heeft kan hem meenemen en de er varingen met anderen uitwisselen. De bijeenkomst begint om 20 uur en is niet alleen bestemd voor club-leden. klein maar fijn j Alleenstaand -BAKKERIJ- Fiom-Zeeland start op 16 maart een gespreksgroep voor al leenstaande ouders op Walcheren. De groep zal bijeenkomen in het pand van Fiom aan de Var- kensmarkt in Middelburg, elke keer van 20 tot 22 uur. Vaders en moeders kunnen er spreken over huisvesting, opvoeding in je een tje, omgangsregelingen en finan ciën. De groep zal tien keer bij el kaar komen (verder gaan kan op eigen initiatief) de begeleiding is in handen van Aukje Thiele en Ger- rit Jan Bijlsma. Opgeven en inlich tingen op nummer 01180 - 27311. De actie van de jubileumcommis sie van de Club Jeu de Boules in Middelburg waarvan de opbrengst naar de stichting Ponyrijden voor Gehandicapten Zeeland gaat, heeft een positief saldo opgeleverd van 2271,25 gulden. Met het geld wordt de binnenaccommodatie van de manege in Vlissingen afge bouwd. Voorzitter van het stich tingsbestuur, ir. T.A.C. van Ton geren zal het geld één dezer dagen overhandigen. Het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel in Middelburg nodigt jongeren tussen de 12 en 18 jaar uit om eens te komen kijken bij de repetities. Door één of twee keer mee te draaien hoopt het centrum dat de jongeren zich opgeven voor de cursus voor jongeren. Elke vrij dag (behalve in de schoolvakan ties) is er tussen 16 en 18 uur een groep voor 12 tot en met 14 jari gen en tussen 19.30 en 21.30 is het tijd voor de 15 tot en met 18 jari gen. De cursus wordt gehouden in de Zeeuwse Muziekschool aan de Kuiperspoort in Middelburg. Op geven en informatie krijgen kan bij Pieter Koster, telefoon 01180 - 35261. Kinderen tussen de zes en twaalf kunnen elke woensdag in het Wol- tershuis aan de Hogeweg in Vlis singen spelen op de zogenaamde doemiddagen. Dat kan variëren van kleien tot gezelschapspellen en van werken met gips tot het samen kijken naar een film. De middag duurt van 14 tot 15.15 uur en Kees Catsman kan meer informatie ge ven op het telefoonnummer 01184 - 14660. Prof. dr. A.N.E. Zimmerman, cardioloog, zal dinsdag 17 februa ri in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg spreken over hart- en vaatlijden. Er worden films ver toond van de Nederlandse Hartstichting en leiders van de vereniging Cordiaal en instruc teurs van de reanimatie zullen in formatie geven. De aanvang is om 20 uur. De colleges van b. en w. van de ge meenten Vlissingen, Middelburg en Goes hebben gezamenlijk een reactie ingediend bij het college van GS van Zeeland. Het ging over het onderdeel 'bevol kingsspreiding' in het vooront werp van het streekplan voor Zee land. De voorkeur van GS voor een model waarin het accent ligt op een spreiding naar woonvoor keuren, wordt in de reactie af gewezen. De supportersvereniging Rood wit start vrijdag 13 februari met de eerste bingo-avond in 1987. De aanvang is om 20 uur in het club huis van de V.C. Vlissingen aan de Irislaan in Vlissingen. De werkgroep van lesbische vrou wen in Zeeland, Prima Donna, or ganiseert zondag 15 februari een thema-middag over 'Anders om gaan met je lijf'. Joke Enserink uit Zierikzee zal op deze middag iets vertellen over voetreflexologie, metamorfose en healing. De aan vang is om 15 uur in Jet aan de Zusterstraat in Goes. De voorzitter van de Zeeuwse Cul turele Raad, J.J.P.M. Asselbergs, zal vrijdag 13 februari om 17 uur het eerste exemplaar van de nieu we documentatie beeldende kunstenaars Zeeland overhandi gen aan de heer mr. J.P. Boersma, lid van de gedeputeerde staten. De overhandiging vindt plaats in café Meccano in Middelburg. Mattie van de Velde zal zaterdag 14 februari spreken over orgaan transplantatie en reageerbuisbe vruchting. Zij doet dit op een bij eenkomst van een studievereniging op grondslag van de bijbel en de belijdenisgeschriften (UCT). De aanvang is om 14.30 uur aan de Nieuwstraat 15 in Middelburg. De bingo-avonden die vorige jaar gehouden werden in klub- en buurthuis Het Buut in Vlissingen zullen dit jaar voortgezet worden in het wijkgebouw Het Anker aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. De volgende bingo's zijn zaterdag 14 en maandag 23 februari. De aanvang is om 19.30 uur. Infor matie is te verkrijgen op het num mer 01184 - 14660 van Kees Catsman. De heer A. de Priester werd zater dag 7 februari onderscheiden met een gouden ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau. Loco-burgemeester, A. Bergshof van Middelburg reikte de medaille uit ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van De Priester als ouderling der Gerefor meerde Gemeente Middelburg Centrum. De heer J.B. Ventevogel, één van de twee Vlissingse kandidaten van het CDA voor de provinciale sta ten, zal op donderdag 12 februari spreken over "het karwei afma ken". Hij doet dit op een verkie zingsbijeenkomst van het CDA, die de tweede is van de toernee. Na de pauze spreekt de europarle mentariër, B. Beumer, over actue le zaken en provinciale lijsttrek ker, R.C.E. Barbé, zal de avond besluiten. De bijeenkomst begint om 19.45 uur in 't Anker in Vlis singen. Het in mei vorige jaar opgerichte Twirlteam Zeeland, onder leiding van Diana Geers en Lianne Man- naart, zal zondag 15 februari deel nemen aan de twirlwedstrijden in Hellevoetsluis. Het jeugdteam en het senioreteam zullen onder auspiciën van N.B.T.A. Holland een Dance Twirl brengen. Het dagelijks bestuur van de pro vincie ondersteunt het verzoek van de stichting Blijf van m'n lijf Zeeuwsch-Vlaanderen om subsidie voor de oprichting en exploitatie van een Blijfhuis in die regio. De subsidie is gevraagd aan de staats secretaris van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Het gaat om een bedrag van 261337 gulden. Gedeputeerde staten wijzen de staatssecretaris erop dat de geïso leerde ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen een zelfstandig Blijf huis rechtvaardigt. Wel hadden zij graag gezien dat het initiatief in een breder verband was geplaatst, waarbij het dan onderdeel zou zijn van een algemeen plan van op vangvoorzieningen in de regio. PAPEGAAISTRAAT 9-11 GOES umsn De werkgroep Marokkaans Jon gerenwerk van de S.K.W.- Vlissingen vertoont op de woens dagen 11, 18 en 25 februari en 4 maart vier video's in het Wolters- huis aan de Hogeweg in Vlissin gen. De eerste film is 'Gezelligheid kent geen tijd', deze typisch Ne derlandse uitdrukking wordt door Hassan Belschazi kritisch beke ken. Op woensdag 18 februari draait 'Een verticaal dorp', deze film gaat over Oats en de bijbeho rende vraag of mensen daar eigen lijk wel kunnen wonen en hoe het contact tussen Nederlanders ver loopt ("Ze praten alleen maar over het weer"). De derde film heet 'Verschil in zeden en gewoon ten', de Turkse en Marokkaanse jongens die elkaar na lange tijd ontmoeten constateren erin dat Nederlanders alleen sex belangrijk vinden, terwijl de hoofdpersonen juist de geestelijke omgang met el kaar voorop stellen. De laatste film heet 'Respect voor...', hierin vertellen twee Surinaamse vrou wen over hun ervaringen met de jeugd van Nederland en de nood zaak kinderen zo op te voeden dat ze respect voor een ander hebben. De aanvang van de films is steeds om 19.30 uur en de toegang is gratis. De korfbalvereniging Swift in Middelburg is op zoek naar een sponsor. Zij schreven de impor teur van het automerk Suzuki. De importeur schreef een weekje later terug en zei dat hij de combinatie van de namen Swift en Suzuki leuk vond maar geen geld vrij had gemaakt voor sportsponsoring. Swift is nu op zoek naar een ande re sponsor. De Zeeuwse Wandelsportbond or ganiseert op zaterdag 14 februari een winterwandeltocht over de af standen 5, 10 en 15 kilometer. De starttijd is om 13 uur vanaf Krayenstein Sport en Rekreatie aan de Krayensteinweg in Burgh- Haamstede. Homoseksuelen die gewoon zich zelf willen zijn en over hun homo seksualiteit willen praten, kunnen dat op de soosavond van het COC. Op woensdag 11 februari wordt die gehouden aan de Dam 12-14 in Middelburg tussen 20 en 24 uur. Achter de bar staan een vrouw en een man. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Kinderen tussen 8 en 15 jaar kun nen zaterdag 28 januari meedoen aan een playbackshow in de jeugdsociëteit Walk Inn aan de Lelystraat in Vlissingen. Opgeven kan voor 23 februari bij Janneke Kley, Groenewoud 77 in Vlissin gen, telefoon 01184 - 13098. Bij de show wordt door de jury niet al leen op de playback gelet maar ook op kleding en orginaliteit. De aanvang is om 19.30 uur. Archivaris en historicus, M.P. de Bruin, vertelt dinsdag 17 februari op uitnodiging van de Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissin gen over Philip en Robert Sydney. Zij waren van 1585 tot 1616 gou verneur van Vlissingen. In die pe riode heeft de stad zich snel ont wikkeld. De lezing wordt gehou den in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark in Vlissingen en begint om 20 uur. Twee maanden voordat het in Vlissingen tot een uitbarsting kwam (zie de "Archiefsprokkels" van 28 ja nuari en 4 februari) vonden te Middelburg reeds ernstige onlusten plaats. Wat was het geval? Een oud-burgemeester van Dordrecht zeilde in de zomer van 1787 met zijn jacht naar Zeeland. Het schip had een rode vlag in de mast en de Generaliteitsvlag aan de achtersteven. Toen het jacht woensdag 27 juni 1787 te Vlissingen aankwam maakte Oranjegezind scheepsvolk aldaar bezwaar tegen deze "patriottische bloedvlaggen". Men besloot daarop door te varen naar Middelburg. Maar ook daar ontstonden problemen: de rode vlag werd verscheurd en het jacht werd gedwongen te vertrekken (28 juni). De oproerkraaiers kre gen de smaak te pakken. Vrijdag 29 juni trok een groep door de stad, gooide ruiten van patriots- gezinden in en verwoeste het be nedenhuis van de graankoper Hendrik van den Berg in de Schuitvlotstraat. De dag daarop, zaterdag 30 juni, werd Van den Bergs gehele huis uitgeplunderd en vond een complete belegering plaats van het huis van de stads- dokter Lucas van Steveninck, Middelburgs meest bekende patri ot, in de Lange Noordstraat. Het huis, dat zelfs met kanonnen werd beschoten overleefde de strijd niet -op die plaats bevindt zich thans de Doopsgezinde Kerk- Van Steveninck kon met moeite het vege lijf redden. Ook zondag 1 juli gingen de plun deringen onverminderd voort. Een woeste menigte -waarbij zelfs enige Chinezen afkomstig van een Oost-indiëvaarder gesignaleerd werden!- plunderde het Schutters hof en verschillende huizen. Pas maandag 2 juli kwam het rumoer weer langzaam tot bedaren. Do den en gewonden en 22 geplun derde gebouwen waren het resul taat. De patriotten dolven het on derspit. Vier patriotse regenten verdwe nen uit het stadsbestuur en de tweede stadspensionaris werd om zijn patriotse overtuiging ont slagen. De Middelburgse patriotten wa ren overigens niet erg radicaal. Zij behoorden hoofdzakelijk tot de middengroep, de burgerij. De bekendste radicale patriot was hier Lucas van Steveninck, die - zoals we zagen- de stad moest ontvluchten. Duidelijk lijkt mij dat de Zeeuwse patriotten, in tegenstelling tot hun confraters in andere ge westen, zwak georganiseerd wa ren. Ze vormden een minderheid, zonder eigen spreekbuis. Patriot se kranten zijn in het Zeeuwse nimmer verschenen. De Middel- burgsche Courant stond onder in vloed van het stadsbestuur. Het proletariaat -het grauw of ge mene volk, zoals men dat in de 18de eeuw zo fraai formuleerde- was politiek ongeorganiseerd. Grote groepen uit de onderste be volkingslagen bevonden zich ech ter in een positie van afhankelijk heid ten opzichte van de patriciërs en konden zonodig als (politiek) instrument gebruikt worden. Het geen dus inhoudt dat niet het hele grauw per definitie Orangistisch was. De "politieke kleur" van de plunderaars blijkt moeilijk vast te stellen. Dat is niet alleen het geval te Middelburg, maar ook in ande re plaatsen. Er is wel een duidelij ke tegenbeweging, tegen de patri otten, te onderscheiden. Tevens zien de lokale machthebbers kans met gebruikmaking van oproerige figuren hun politieke tegenstan ders uit te schakelen. Zij dreigen echter hun greep op de gebeurte nissen kwijt te raken door impro viserende en spontane elementen tijdens de woelingen. In feite is er dus sprake van een veelheid van factoren: patriotten tegen Oranje- gezinden, regenten tegen de opko- DOOR PETER SIJNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- mende burgerij en regentengroe- pen onderling. Latente onlustge voelens bij de lagere bevolkings groepen kwamen naar buiten naar aanleiding van een concrete situatie. Dat het geweld door een groep re genten in bepaalde banen werd geleid ten eigen bate lijkt me dui delijk: huizen van patriotten wer den geplunderd (n.b. niet van pa- triotsgezinde regenten!), de schut terij -verdacht van patriotse sympathieën- ontwapend en het wapendepot der schutters, de Kloveniersdoelen, geplunderd. Mogelijk zou zelfs te denken val- Y len aan de factor verveling als in vloed; het losslaan (en er op los slaan) in het vrije weekeinde is ook hedentendege een niet onbe kend verschijnsel. Degenen die wat meer van het te Middelburg in 1787 voorgevallene zouden willen weten moge ik ver wijzen naar mijn studie "Middel burg in woeling en strijd. Ron dom 1787", verschenen in het "Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen", 1984, en ook los als overdruk. Peter Sijnke. De stichting Magirus 1931 is in december van liet afgelopen jaar in het leven geroepen om de le gendarische Middelburgse brand weerwagen (de Magirus) uit 1931 in eigendom te krijgen. Het is de bedoeling dat de wagen een voor iedereen zichtbaar plekje krijgt bij de brandweerkazerne in Mid delburg. Om een goede stallings ruimte te kunnen maken en de auto aan te kunnen kopen is 45.000 gulden nodig. De stichting is met een actie bezig om dat geld bij elkaar te krijgen. De brand weermannen van Middelburg hebben al 20.000 gulden uit eigen middelen gestort. Dc actie is opgezet omdat de hui dige eigenaar van de Magirus (een Brabantse verzamelaar) de auto wil verkopen naar het buitenland. De stichting vreest dat het ge restaureerde voertuig daar "met zijn roemruchte Middelburgse historie in de vergetelheid zal ra ken". Daarom hoopt zij voor 5 mei 1987 het geld bij elkaar te hebben. Een 'thermometer' aan de gevel van de kazerne geeft de opbrengst weer. De historie van de wagen is be gonnen in 1929 toen een grote brand zeven panden in de Lange Delft platlegde. Op aandrang van de burgerij zijn initiatieven geno men om de wagen aan te kopen. In 1931 was het zover. Tot 1955 heeft de Magirus gediend, daarna is hij als opleidingsspuit gebruikt voor de jeugdbrandweer en tenslotte moest hij wegens plaats gebrek in vervallen staat afge voerd worden. Nu wil de stichting hem weer te rug. Zij is ervan overtuigd dat de Middelburgers genoeg sympathie voor de 'oude spuit' hebben zodat hij voor 5 mei een "passend plaatsje" heeft bij de Middel burgse kazerne. De Zeeuwse Cross-competitie zal met ingang van het seizoen 1987/1988 gestreden worden om een Rabobankprijs. De gezamen lijke Zeeuwse Rabobanken heb ben zich bereid verklaard deze competitie drie jaar lang te gaan sponsoren. Met deze sponsoring wordt het volgens de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie afde ling Zeeland mogelijk om het deelnemers-niveau te verbeteren en zodoende de atletieksport in Zeeland, met name het onderdeel cross, op een aantrekkelijke ma nier hernieuwd in de belangstel ling te plaatsen. De Zeeuwse Cross-compeiitiee bestaat uit een achttal wedstrijden die in heel Zeeland gedurende het winterseizoen worden gehouden. Tijdens de laatste cross van dit seizoen (de Hollandse Hoeve cross in Goes) zal de nieuwe spon sor zich officiëel presenteren door aan de KNAU haar organisatie- vlag te overhandigen. Dit gebeurt bij de Sporthal in Goes op zater dag 14 februari om 11.45 uur. De wedstrijden zelf beginnen om 12 uur. Voor de Rabobanken in Zuid- West Nederland is het sponsoren van de atletieksport niet nieuw. In Zeeland waren de banken al eer der betrokken bij de NK Wegatle- tiek in 1986. Met het ondersteu nen van deze evenementen willen de Rabobanken bijdragen aan het verder populariseren van de atle tieksport in Nederland. Slagerij R. Verboom uit Vlissin gen heeft 3 februari drie zilveren sterren en twee gouden gekregen. Het Instituut voor Ambachtelijke Slagersprodukten nam diverse steekproeven bij de slager in de Scheidestraat. Verboom kreeg zil ver voor zijn gekookte ham, ge kookte worst en hausmacher le verworst. De boerenleverworst en de sla gersleverworst werden met goud bekroond. Het IAS verzorgt keuringen voor de Nederlandse ambachtelijke slagerijen. De eisen liggen volgens het IAS zeer hoog. De keuringen bestaan uit drie onderdelen: een onaangekondigde, een steekproef en een aangekondigde, waarbij de hele zaak onder de loep wordt genomen. K Dr. Lucas van Steveninck F;" T".; y&KSL Het huis van Van Steveninck wordt beschoten De begeerde brandweerauto

de Faam | 1987 | | pagina 17