29 jan. - 4 febr. in Midden Zeeland "Goed initiatief, maar uitwerking kan beter" Aangrijpend stuk van Yvonne Keuls Actie en drama in Young blood Pretfilm van Polanski in Meccano Idee voor film wordt realiteit Concert met Abbie de Quant FILM Bands reageren op 'popnota': Lezen PODIUM EXPOSITIE Xenakis Ensemble en Koor Nieuwe Muziek VERLIEFD? EENZAAM? Dubbelconcert Walk Inn DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 28 januari 1987 De moeder van David S. OUDGELIEFDEN VINDEN ELKAAR Ursula' KINDER In de afgelopen weken zijn er in Goes, Terneuzen, Zierikzee en Middelburg informatie-avonden gehouden over een initiatief van enkele Zeeuwse organisaties om popmuziek een structurele plaats te geven binnen de amateuristische kunstbeoefening in Zeeland. Daartoe zal een zogenaamde 'popnota' worden op gesteld en aan de provinciale staten worden aangeboden. In de ze nota zal een subsidie-verzoek staan voor een tweetal projec- Dit laatste plan stuitte op weerstanden bij de muzikanten en andere belanghebbenden. Het zou in de vorm van een Zeeuwse toernee moeten gaan gebeuren. Twaalf bands mogen in groepjes van drie een vijftal podia betre den. Het hete hangijzer daarbij is het nut van zo'n toernee in Zee land. Daarnaast is ook het selec tiecriterium een zwakke schakel. Als alternatief wordt een toernee naar een andere provincie geop perd of een Zeeuwse band in het voorprogramma van een landelijk bekende popgroep. "Voor een 'Zeeland-toer' is Zeeland te klein. We kennen al een uitgebreid festi val als Hit'm or Lose in Vlissin- gen en ik denk dat er voor een tweede Zeeuws project te weinig publieke belangstelling is", zegt Klaas Overdam van de Culturele Raad Vlissingen. "Het lijkt mij veel verstandiger om de subsidie te steken in promotie van de Zeeuwse bands buiten Zeeland. Hit'm or Lose zorgt wel voor de promotie binnen de provincie". Hubert Leeman van de Zeeuwse Culturele Raad en een van de ini tiatiefnemers, vreest echter dat elk alternatief duurder is. Over dam: "Ik geloof daar niet zo in. Wanneer onze bands in zalen op gaan treden die beschikken over een geluids- en lichtinstallatie, ten. Ten eerste cursussen voor beginners om de vaardigheden te vergroten en werkweekends voor gevorderde bands, waarin on der meer de financiële-, promotionele- en fiscale acpecten van een optreden aan bod zullen komen. En ten tweede een subsidie voor een podiumcircuit om de popgroepen ervaring op te laten doen en ze de gelegenheid te geven zichzelf beter te leren pre senteren. *l)e Zeeuwse band Ex-O's tijdens een optreden. Eind van dit jaar is er voor hen en andere Zeeuwse bands wellicht een provinciesubsidie voor een podiumcircuit. dan blijven de kosten daarvoor in elk geval bespaard en hoeft er al leen subsidie gegeven te worden voor een deel van de reiskosten, de onkostenvergoeding en het ho norarium van de band. Bij een toernee in Zeeland komen de In de schouwburg in Middelburg speelt zaterdag 31 januari om 20 uur 'De moeder van David S.', een toneelstuk naar het gelijknamige boek van Yvonne Keuls. De rollen worden gespeeld door Marijke Merckens (Len), Ferd Hugas (Simon), Bart Römer (David), Sylvia Holstein (Juliet), Dore Smit (Gerrie), Adriaan Adriaansen (buurman Tom), Peter Lusse (Bennie) en Jeroen Haars (jongen). 'De moeder van David S.' laat zien hoe een moeder, die op aller lei manieren haar verslaafde zoon probeert te redden, zelf het slachtoffer wordt van haar ver trouwen in haar zoon. David raakt samen met zijn buurjongen Bennie verslaafd aan de heroïne. Pogingen om af te kicken misluk ken en langzaam maar zeker ko men de jongens van de ene ellende in de andere. Maar niet alleen de jongens. In dit toneelstuk wordt het leven van Len, de moeder van David, gevolgd. Het laat de spanningen zien die David bij zijn ouders oproept. De vader maakt zich los van zijn zoon, terwijl zijn moeder het steeds weer opnieuw met Da vid wil proberen. Het laat ook de spanningen zien tussen de twee buren, wiens kinderen verslaafd raken en tenslotte laat het de spanningen zien, zoals die door de dochter van Len worden on dergaan, omdat zij minder aan dacht krijgt dan haar verslaafde broer. Pas als David in een be dachte scene van zijn moeder geld steelt, begrijpt ze dat ze de hoop moet opgeven dat David ooit zal afkicken en dat ze voortaan af standelijker met haar zoon moet omgaan. Na 'Jan Rap en zijn maat' is dit opnieuw een bijzonder spel van Yvonne Keuls met een hoog actu aliteitsgehalte. kosten voor de huur van appara tuur er nog eens bij omdat er nau welijks zalen zijn met voldoende faciliteiten". In het voorprogramma van een 'beroemde groep' spelen staat voor velen op de tweede plaats van het verlanglijstje (de Zeeland- toer pas op de derde). Het be zwaar van Peter Pruyssers, bas sist van Dreams Die First, dat de meeste bands er slechte ervarin gen mee hebben werd door ande ren van de hand gewezen met de opmerking "Je moet niet over je heen laten walsen en van te voren je wensen in een contract vastleg gen". Voordelen van Zeeuwse bands in een voorprogramma zijn dat er geen kosten verloren gaan aan de huur van apparatuur, dat er doorgaans meer publiek naar een concert van een landelijk be kende band komt en dat de Zeeu wen in contact komen met muziek uit andere provincies zodat het gevaar van inteelt vermindert". Een nadeel is dat er maar weinig zalen in Zeeland zijn die een groep met landelijke faam kun nen huizen, waardoor er weinig gelegenheid voor de Zeeuwen is om in een voorprogramma op te treden, volgens de Middelburgse zaalhouder Cees Petiet. Hij is een van de weinigen die een Zeeuwse toernee verkiest boven de alterna tieven. Hubert Leeman schat de kritiek echter niet hoger in dan detailkri tiek, zoals blijkt uit zijn verslag van de informatie-avonden. De muzikanten zijn het met hem eens dat het belangrijkste is dat pop muziek in het provinciale beleid ingevoerd wordt; zij juichen daar om het initiatief toe. "Bij popmu zikanten leeft al snel de gedachte dat 'de buit al binnen is', zij ver geten dan dit nog maar een eerste stap is en dat uiteindelijk de poli tiek beslist of en wanneer de voor zieningen kunnen worden getrof fen", schrijft Leeman verder in zijn verslag. Het gaat Klaas Over dam echter wat te ver om de uit voering van het plan voor een po diumcircuit te bestempelen als een detail. Overdam: "Daarbij is dit experiment het visitekaartje naar de provincie. We moeten ons goed buigen over de voor- en na delen van de constructie die we kiezen, want als het mislukt, staat en de subsidie en de kans van sla gen van een eventueel nieuw ini tiatief op de tocht". In de Vlissingse bioscoop Alhain- bra II draait vanaf donderdag de nieuwe film Youngblood. Deze film - met Rob Lowe, Patrick Swayze, Cindy Gibb en Ed Lanter -zit boordevol actie en drama.Het verhaalt over een zeventienjarig schaatswonder dat tegen de harde werkelijkheid van één van 's we relds hardste sporten oploopt: ijs hockey. Hij leert er al gauw dat talent niet voldoende is om te slagen. Hij moet zowel in het gewone leven als in de sport vechten om wat te bereiken. Aan de 'soundtrack' hebben enkele popartiesten hun medewerking verleend. Het zijn onder anderen: Mickey Thomas met 'Stand in the fire', Starship met 'Cut you down to size', Mr. Mister met 'Something real' en Glenn Jones met 'Talk me into it'. C BEL DE KINDERTELEFOON. LUCHT JE HARTJE VOOR EEN KWARTJE. Het Xenakis ensemble en het Koor Nieuwe Muziek onder leiding van Huub Kerstens brengen zaterdag 31 januari in de RK-kerk bij het Stad huisplein in Vlissingen werken van de Grieks/Franse componist Iannis Xenkakis ten gehore. Het programma ziet er als volgt uit: 'A Colonne' voor vrouwenkoor en ensemble bestaande uit 2 hoorn/trombone/cello en contrabas, 'Naama' voor clavecimbel, 'A l'ille de Goree' voor clavecimbel en en semble, Anaktoria, 'Medea' voor mannenkoor en ensemble bestaande uit klarinet/contrafagot/cello/slagwerk en slagwerk door de koorle den. De soliste is de Pools/Franse claveciniste Elisabeth Chojnacke. Het concert begint om 20.30 uur. Een echt ouderwetse avonturenfilm met piraten en alles wat daarbij komt is te zien in Meccano in Mid delburg op donderdag, zondag tot en met woensdag om 20.30 uur en op vrijdag en zaterdag om 20 uur. 'Pirates', zo heet de film, onder regie van Roman Polanski was in 1986 de openingsfilm van het film festival in Cannes. De hoofdrol wordt gespeeld door Walther Matthau die als captain 'Red' door de film dolt. Oorspronkelijk was deze rol wegge legd voor Jack Nicholson, maar vanwege de lange voorbereidingstijd viel de keuze op Walther Mat thau. Letterlijk alles wat een piratenfilm zo aardig maakt is in deze film verwerkt tot en met het houten been van captain 'Red' toe. Veel gevechten in open zee, verovering van kastelen, romantiek en helden moed. De film heeft een slordige dertig miljoen dol lar gekost. Ruim een derde van dat bedrag is opge gaan aan de bouw van een schitterend Spaans galjoen. BEL DE KINDERTELEFOON. LUCHT JE HARTJE VOOR EEN KWARTJE. Walther Matthau als captain 'Red'. DONDERDAG 29 JANUARI Alhambra I Vlissingen 'Flod der' 20 uur. Alhambra II Vlis singen 'Young blood", 20 uur. Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. Meccano Middelburg 'Pi rates' 20.30 uur. Electro Mid delburg 'Dn homme et une fem- me' 20.30 uur. VRIJDAG 30 JANUARI Alhambra I Vlissingen 'Flod der' 19, 21.30 en 23.30 uur. Al- •hambra II Vlissingen 'Young blood' 19 en 21.30 uur. 'Risky bussiness' 23.30 uur. Grand Theater Goes 'Flodder' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Pirates' 20 uur. 'Koyaaniquatsi' 22.30 uur. Electro Middelburg 'Un homme et une femme' 20.30 uur. ZATERDAG 31 JANUARI Alhambra I Vlissingen 'Flod der' 14, 19, 21.30 en 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Asse poester' 14 uur. 'Young blood' 19 en 21.30 uur. 'Risky bussiness' 23.30 uur. Grand Theater Goes 'Flodder' 19 en 21.30 uur. Mec cano Middelburg 'Buster's we reld' 15 uur. 'Pirates' 20 uur. 'Koyaanisquatsi' 22.30 uur. Electro Middelburg 'Un homme et une femme' 20.30 uur. ZONDAG 1 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Flod der' 14, 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen 'Asse poester' 14 uur. 'Young blood' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes 'Flodder' 14, 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Buster's wereld' 15 uur. 'Pirates' 20.30 uur. MAANDAG 2 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Flod der' 20 uur. Alhambra II Vlis singen 'Young blood' 20 uur. Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. Meccano Middelburg 'Pi rates' 20.30 uur. Electro Mid delburg 'Filmcollege film en lite ratuur' 19 uur. 'L'argent' 20.30 u ur. DINSDAG 3 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Flod der' 20 uur. Alhambra II Vlis singen 'Young blood' 20 uur. Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. Meccano Middelburg 'Pi rates' 20.30 uur. Electro Mid delburg 'Un homme et une fem- me' 20.30 uur. WOENSDAG 4 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen 'Flod der' 20 uur. Alhambra II Vlis singen 'Young blood' 20 uur. Grand Theater Goes 'Flodder' 20 uur. Meccano Middelburg 'Buster's wereld' 15 uur. 'Pirates' 20.30 uur. Electro Middelburg 'Claire de femme' 20.30 uur. Q C 0 V C In de reeks 'Slibboekjes' van het Zeeuws Kunstenaarscentrum is onlangs verschenen het boekje 'Ursula' van Wim Hofman. Hof man kreeg van de IKON-tv de op dracht een filmscenario te schrij ven over mishandeling van kinde ren door de ouders. Bij dit onderwerp zou men kun nen denken aan lichamelijk ge weld. Hierover wilde Hofman niet schrijven, afgezien van het feit dat zoiets niet eenvoudig in beeld is te brengen. Hofman richtte zich liever op de.geestelijke mishandeling. Daartoe roept hij Ursula tot leven, die lid is van een muziekband en in een tent aan het strand repeteert. Het meisje Ursu la kan echter nooit haar afspra ken met de band nakomen omdat ze allerlei karweitjes voor haar ouders moet opknappen. Terwijl haar ouders uitgaan moet zij op de kinderen passen van de'vrien- den van haar ouders. Als ze aan spraak dreigt te maken op de rechten van haar eigen leven wordt ze mishandeld. Begin no vember van het vorige jaar heeft de IKON deze film uitgezonden. De tekst daarvan is te vinden in het slibboekje, waarvoor de auteur ook de tekeningen maakte. De prijs van het boekje bedraagt ƒ4,-. I RIJ DAG 30 JANUARI 'De ideale schoonzonen', 't Beest, Goes, 21.30 uur. ZATERDAG 31 JANUARI Abbie de Quant (fluit), Frances Marie Uitti (cello), Ton Hartsui ker (piano) en Michiel de Roo (slagwerk), Schouwburg, Middel burg, 20 uur. De moeder van Davis S, toneel, Schouwburg, Middelburg, 20 uur. Kabaret 'Purper', Prins van Oranje, Goes, 20 uur. 'Inpikken en wegwezen', blijspel, Vestzaktheater, Vlissin gen, 20.30 uur. Xenakis ensemble en het Koor Nieuwe Muziek, RK-kerk, Stad huisplein, Vlissingen, 20.30 uur. 'Obscure Signals' en 'Beaujo- lais', Walk Inn, Vlissingen, 21 MIDDELBURG door Jan Smeekens Van winters natuurschoon geniet ik binnen het meest. Een van de koudste plaatjes die ik ken slaat in ER WORDT BIJ WANJA OP DE DEUR GEKLOPT... In dit prentenboek van Reinhard Michl en Tilde Michels geselt een vlie gende sneeuwstorm (in een witte lijst gezet, zodat hij niet van de bladzijde af kan) een broos huisje in een leeg landschap. De strie men staan in de lucht die vol en blauwigbruin van sneeuw is, maar ik kan niet naar de illustratie kij ken of ik voel de behaaglijke warmte van een houtvuur in het huisje. Het verhaal in dit min of meer sei zoengebonden boek voor kinde ren vanaf vier jaar lijkt (in de ver te) op 'Klop, Klop, wie is daar?' van Tan en Yasuko Koide dat vo rig jaar een Zilveren Griffel kreeg. In een ver en koud land schrikt Wanja tijdens een storm achtige nacht wakker van geklop op de deur. Er staat een sneeuw haas buiten die vraagt of hij bin nen mag. Even later vraagt een vos hetzelfde. De haas heeft het er niet op, maar als de vos belooft dat hij geen domme dingen zal doen, mag hij van Wanja bij de haard op adem komen. Er wordt voor de derde keer -nu door een beer- op de deur geklopt. De vos krijgt het benauwd, maar de beer heeft geen kwaad in de zin. Dan blijft het eindelijk stil, terwijl bui ten de sneeuwstorm woedt. De haas is 's morgens het eerst wakker en maakt dat hij weg komt. Ook de vos neemt de be nen. En als eindelijk de beer zijn ogen opendoet en het geweer aan de muur ziet sluipt ook hij geruis loos naar buiten. Alleen de drie duidelijke sporen in de sneeuw zeggen Wanja dat ze met z'n vie ren samen de nacht hebben door gebracht zonder dat er iets is ge beurd: 'Een sneeuwstorm maakt alles anders'. In het boek zitten een paar aanwijzingen waaruit blijkt dat Wanja als jager aan de kost komt. Voor dat bestaan heeft hij alleen het allernoodzake lijkste nodig. Toch zou het me niet verbazen als zijn huisje ooït luxueuzer was ingericht: het dub belportret aan de muur vertelt dat Wanja's hart en ziel lang geleden een vrouw toebehoorden die zijn lust en leven niet kon delen en daarom nu in een ver maar warm land woont. Het spreekt vanzelf dat de tekst pagina's in het spannende geesti ge en met zorg en aandacht ge maakte boek grotendeels sneeuw wit zijn. Er wordt bij Wanja op de deur geklopt... door Reinhard Michl en Tilde Michels. Uitgeverij C. de Vries-Brouwers, Antwerpen. Prijs 22,50. Balans 17 Van Til, schilderijen. Wo., do. en vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur. Rabobank (Langeviele 49). Ver- straeten, fotowerken. Ma. t/m vr. van 9 tot 16 uur, do. van 19 tot 20 uur. Café-restaurant De Schouwburg (Molenwater 99). Hans Blank, beeldhouwwerken en Marijke van de Wijk, schilderijen. Ma. t/m za. van 10 tot 19 uur. De Vleeshal (Markt) Jef Geijs, vertoning videoregistraties. Di. t/m za. van 13 tot 17 uur, zo. van 14 tot 17 uur. Galerie B. Witte (Vlasmarkt 11). Louis Heymans, schilderijen, aquarellen en tekeningen. Di. t/m za. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 18 uur. T/m vr. Zeeuwse Bibliotheek Zeeuws Mu seum (Abdij 3). Paul Battels, Bob Pingen, Piet Dieleman, schilderij en. Ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur. (Kousteensedijk 7). Etty Hille- sum, leven en werken. Zeeland in foto's; 1945-1955 en Oranjeliedjes. Ma. van 17.30 tot 21 uur, di. t/m vr. van 10 tot 21 uur, za. van 10 tot 13 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum/Nat uurhisto- rie(Duinvlietstraat 6). Geprepa reerde vleermuizen en dieren in de natuur. T/m vr. Dagelijks van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN Bellamy 19 (Bellamypark 19) Ro bert Smit, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, za. van 13 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark 35) Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14 tot 17.30 uur. Het moest er natuurlijk een keer van komen. De Vlissingse groe pen 'Beaujolais' en 'Obscure sig nals' gebruikten de jeugdsociëteit 'Walk Inn' in Vlissingen geruime tijd als oefenruimte. Zaterdag 31 januari geven deze beide groepen daar een dubbelconcert. 'Obscure signals' speelt een veel voud van diverse muziekstijlen, die meestal fragmentarisch wor den uitgevoerd en het repertoire bestaat uit 'eigen werk'. 'Obscure signals' bestaat uit John Boss (drums), Jacky Smits (gitaar) en Harry Stelwagen bespeelt de bas en zorgt voor het vocale gedeelte. 'Beaujolais' is in de wereld van de locale hardrock en punkmuziek geen onbekende en de muziek die ze brengen valt het best te om schrijven als strakke, melodieuze rock. De vier-mansformatie bestaat uit Willem Jan Buys (bas), Richard de Nooyer (gitaar), Chris Hoornick (drums) en om dat de groep nog niet over een vaste zanger(es) beschikt neemt Harry Stelwagen de zang voor zijn rekening. Het dubbelconcert begint om 21 uur. Marijke Merckens en Bart Römer in "De moeder van David S Abbie de Quant (fluit), Frances Marie Uitti (cello). Ton Hartsuiker (pi ano) en Michael de Roo (slagwerk) verzorgen zaterdag 31 januari een concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Het programma dat zij brengen bestaat uit werken van Bruno Mader- na, Luciano Berio, John Cage, George Crumb, Stockhausen, Giancin- to Scelsi, Sylvano Bussotti en Niccoló Castiglioni. Het concert begint om 20 uur. De stichting Middelburgse film theaters heeft beslag weten te leg gen op een uitzonderlijke film: 'Un homme et une femme, 20 ans deja' (een man en een vrouw 20 jaar later). De film draait in Electro. Twintig jaar geleden hebben An ne en Jean-Louis een hevige maar kortstondige liefde beleefd in Deauville waar hun beide kinde ren op kostschool waren. Maar Anne, die toen pas kort weduwe was, had haar rouwproces nog niet afgerond en zo eindigde hun relatie voor hij nog echt was be gonnen. Nu 20 jaar later is Anne filmpro- ducente geworden en haar doch ter speelt in haar meeste films de hoofdrol. Na een mislukte pro- duktie krijgt Anna het idee van een muzikale filmkomedie waarin zij haar liefde van destijds weer wil laten herleven. Hiertoe heeft zij de toestemming nodig van Jean-Louis die zij met moeite kan opsporen. Hij is in middels testrijder geworden voor Lancia. Hun ontmoeting na ai die jaren is hoopgevender dan vroe ger, ofschoon Jean-Louis net een relatie is begonnen met de veel jongere Marie-Sophie. Hij heeft inmiddels de opdracht aangeno men de rally Parijs-Dakar voor te bereiden en Marie-Sophie gaat, zoals was afgesproken, met hem mee. Onderweg vertelt hij haar van zijn hernieuwde verhouding met Anne, in de overtuiging dat zij het zal begrijpen. Maar het feit dat zij in de steek wordt gelaten voor een oude liefde maakt haar zover van streek, dat zij een po ging doet tot zelfmoord, waarin zij Jean-Louis wil meeslepen. Op het laatste moment worden zij in de woestijn gevonden door langstrekkende bedouinen. Na dagen van spanning kunnen Anne en Jean-Louis elkaar einde lijk voorgoed in de armen sluiten....

de Faam | 1987 | | pagina 7