Zeeuwse Volksuniversiteit De Waayenburgh: weg naar werk in welzijn St. Willibrord- college Goes De Schelde: 'n belangrijke pijler De psychiatrie, zo gek nog niet Teachers: op de praktijk gericht Groene School te Kapelle Maritiem instituut De Ruyter en Zee visvaart te Vlissingen Middelbare Agrar. school met levens- middelenafdeling DE FAAM - DE VLISSINGER UW WEEKBLAD MARITIEM INSTITUUT DE RUYTER Afd. L.M.B.O. OPEN DAGEN: DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 28 januari 1987 Uitzicht op vaste baan RIJKS MIDDELBARE AGRARISCHE SCHOOL TE GOES OPEN DAG: STICHTING TEACHERS Dag- en avondopleidingen NIEUWE OPLEIDINGEN VERZORGT: - de lagere en middelbare opleidingen Stuur man/Werktuigkundige voor de Zeevisvaart (SW VI en SW V): Toelatingseisen SW VI (LBO, duur 4 jaar) tot deze opleiding kunnen worden toegelaten de leer lingen die de basisschool met goed gevolg hebben doorlopen en die voldoen aan de keuringseisen voor ogen, oren en lichamelijke gezondheid. Toelatingseisen SW V (MBO, duur 2 jaar) tot deze opleiding kunnen worden toegelaten de leer lingen die in het bezit zijn van een diploma LTS, ni veau b/c of diploma mavo 4, en voldoen aan de keuringseisen voor ogen, oren en lichamelijke ge zondheid. - de middelbare opleidingen voor Stuurman Kleine Handelsvaart en Werktuigkundige Kleine Handel- vaart: (S IV en W IV): Toelatingseisen S IV en W IV (MBO, duur 2 jaar) tot deze opleiding kunnen worden toegelaten de leerlingen die in het bezit zijn van een diploma mavo 4 met wiskunde en natuurkunde op c-niveau; een diploma LBO met drie examenvakken volgens het C-programma te weten wis kunde, natuurkunde en Nederlands of Engels (overige vakken volgens b-programma); een diploma lager nau tisch onderwijs (4-jarige opleiding); en voldoen aan de keuringseisen voor ogen, oren en lichamelijke ge zondheid. Tevens kan na het behalen van het diploma van één van beide opleidingen de andere opleiding in 1 jaar worden voltooid. Middelbare Zeevaartschool Visserijschool Wegwijs in 't onderwijs Aan de Nieuwervestraat 2 te Mid delburg is "De Waayenburg" te vinden, de christelijke scholenge meenschap voor beroepsonder wijs. De "Waayenburgh" biedt opleidingsmogelijkheden, waar bij het omgaan met mensen een belangrijke rol speelt. Het biedt toegang tot werk in de welzijnss feer hetgeen overigens een erg breed terrein kan zijn. De school heeft een MDGO met Agogisch Werk, met een Civiele en con sumptief technische afdeling, er is een afdeling Aktiviteiten Begelei ding en een Intas-opleiding in het kader van het MHNO. In kort bestek wat meer informatie over de Aktiviteitenbegeleiding en Ci viele en Consumptief Technische Diensten. De eerste (afgekort AB) heeft het volgende doel: 1Op te leiden tot Aktiviteitenbe- geleider/ster die straks elfstandig kan gaan werken in de gezondheids-/welzijnszorg. daar bij staat het begeleiden van indivi duen en/of groepen mensen bij het veraangenamen of verbeteren van hun leefsituatie centraal. 2. Jouw persoonlijke ontwikke ling en vorming te begeleiden. 3. Mogelijkheden te geven om met het diploma te kunnen oor- studeren in aansluitende HBO- opleidingen. Tot voor kort werkten er nog steeds jgeen mensen als aktivitei- tenbegeleider/ster. Wel waren er bezigheids- en arbeids- therapeuten, maar dat waren af zonderlijke beroepen. Ook heb je zeker wel eens gehoord van het Welfare Werk van o.a. het Rode Kruis. Binnen dat geheel is nu meer samenhang aangebracht. Je kunt als A.B.-er/ster werkzaam zijn in: instellingen voor zwakzin nigenzorg; verpleegtehuizen (so- Belangrijk onderwijsinstituut voor Goes en Bevelanden is het St. Willibrordcollege, de katho lieke scholengemeenschap voor atheneum, havo en mavo aan de Fruitlaan te Goes-Zuid. Deze scholengemeenschap heeft in haar doelstelling duidelijk omschreven "dat men gezamenlijk een milieu tot stand wil brengen dat is be zield van de evangelische geest van liefde en vrijheid". Het colle ge staat onder bestuur van de stichting Katholiek voortgezet on derwijs Midden-Zeeland en in het bestuur hebben zitting leden van de Oudervereniging en overige ouders van leerlingen. Rector is drs. J. van den Hondel. Naast het bekende vakkenpakket, speelt het Willibrordcollege steeds sterker in op de veranderingen in de samen leving. Het vak informatica is dan ook in Het programma opgeno men, waarbij de eerste stappen worden gezet om in verschillende vakgebieden de computer te ge bruiken. Voor de eerste twee klas sen is er een gratis kursus infor matica, voor hogere klassen is er een in ontwikkeling en bovendien heeft de school een eigen hobby computerclub. Het college besteedt verder aan dacht aan "counseling": het per soonlijk begeleiden van leerlingen via gesprekken e.d. Een werk groep houdt zich daarnaast bezig met het onderzoeken van spel lingsproblemen en er wordt bin nen het schoolpastoraat naar gestreefd, leerlingen en docenten te betrekken bij de voorbereiding van vieringen en gezamenlijke ac tiviteiten. Wat de lestijden be treft, daarbij wordt er naar gestreefd om in geval van ziekte van een leraar, zoveel mogelijk een vervanger te vinden. En dat geldt met name voor de eerste drie klassen. Lukt dat niet, dan wordt onder toezicht huiswerk gemaakt. Dit in het belang van de continuï teit van het leerprogramma. Het St. Willibrordcollege heeft een ei gen boekenfonds voor alle leerja ren, waar boeken van de school kunnen worden gehuurd. Bestuur en leiding willen ook bui ten het specifieke leerprogramma tal van activiteiten bevorderen: sporttoernooien bijvoorbeeld, er kunnen buitenlandse reizen en ex cursies worden gemaakt, er zijn drie leerlingenverenigingen. En dat biedt veel mogelijkheden om ook buiten de lestijden een aange naam klimaat te bieden. Met grote regelmaat kunt u in dit blad iets lezen over (nieuwe) kursus- sen van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Al meer dan 40 jaren organiseert de ZVU kursussen, verspreid over verschillende regio's in heel Zee land. Veel van die cursussen aan volwassenen worden afgestemd op de behoeften die er zijn. De Volksuniversiteiten in ons land bieden alleen op talentgebied al zo'n vijftien verschillende kursusmogelijkheden. In Zeeland komt dat in de praktijk er op neer dat men jaarlijks zeven ver schillende talen in het pakket heeft. Drs. I. Havenaar van de ZVU daarover: "Kijk, dat is één van de voordelen bij de Z.V.U.: wanneer een groep mensen te kennen geeft dat ze een bepaalde taal willen leren, dan gaat de werkgroep in die regio aan de slag: zorgen dat dié kursus van start kan gaan". Daarnaast biedt de ZVU een enorm aantal kur sussen op gebied van cultuur, natuur, creativiteit: van zijdeschilderen tot mensendieck; van filosofie tot rijsttafel en veilig varen. Iets over de organisatie van de ZVU: het gaat om een provinciaal georganiseerde stichting, aangesloten bij de Bond van Volksuniversiteiten. Binnen Zeeland zijn 6 werkgroepen of afdelingen. Deze zes onderdelen werken met vrijwilligers, maar worden ondersteund door een buro in Middel burg. In Zeeland zijn er meer dan 200 kursussen met meer dan 2000 kursisten. Verder zijn er zo'n 150 docenten onder kontrakt. En niet te vergeten ruim 5000 leden! Hiervoor is een goed draaiende administra tie en sekretariaat nodig. Het is werkelijk ondoenlijk en niet verant woord dit door vrijwilligers te laten doen. Er zou geen coördinatie zijn tussen de regio's maar vooral de kontakten met het publiek moeten sta biel en eensluidend zijn. Ook bereikbaarheid is belangrijk. Voordat er 2000 kursisten zijn hebben wel meer dan 3000 mensen gebeld of ge schreven voor informatie. Daarna volgt de inschrijving, de annulerin gen, niet-betalers enzovoort. Vorig jaar werd terecht een computer hiervoor aangeschaft", aldus drs. Havenaar. En verder: "Er is een verschil, zelfs meerdere, en sommige zijn wezen lijk. Laat ik daarmee beginnen. De Z.V.U.-kursussen leiden nooit op tot een examen. Wel tot het nivo van examens, maar ze worden daar mee nooit afgesloten. Kursisten kunnen na afloop wel een certifikaat krijgen. Ook is het mogelijk met de geleerde kennis op te gaan voor een staatsexamen, bv. na zo'n drie a vier jaar Z.V.U.-taalkursüs kan je opgaan voor het MAVO examen of als je erg goed bent voor HAVO of hoger. Het typische echter van de Z.V.U.-kursussen ligt in de ma nier waarop de les wordt gegeven en de kursisten met elkaar omgaan. Dan wordt niet voorgezegd of zo. Nee dat groeit vanzelf. "Je houdt rekening met elkaar's tempo, meer nog misschien dan de docent". Een laatste vraag: welk advies hebt u aan mensen die ooit van plan zijn een kursus te gaan volgen op welk gebied ook? Antwoord: "wordt voor een tientje lid van de Z.V.U. en je ontvangt elk jaar gratis 't programmaboekje thuis waarin alle kursussen, lezin gen en films vermeld staan. En tevens profiteer je van fikse kortingen op de kursusprijzen. Vooral in het volgende seizoen zal dit aantrekke lijker worden. En het loont de moeite om aan het buro of medewerkers van de Z.V.U. te laten horen welke wensen men heeft". matisch zieken en demente be jaarden); bejaardentehuizen; zie kenhuizen (o.a. PAAZ-afd.); psychiatrische ziekenhuizen; akti- viteitencentra; sociale werkplaat sen; gezinsvervangende tehuizen; revalidatiecentra; gevangenissen en andere justitiële instellingen. Wat de CCD-richting betreft, de ze opleiding kent twee richtingen, de civiele dienst en de consump tieve technieken. De leerlingen worden daarbij opgeleid voor as sisterende leidinggevende of voor lichtende functies op terrein van huishoudtechnisch werk of con sumptief werk. Tevens zijn er mo gelijkheden om door te stromen naar vervolgopleidingen. Een leerling is toelftatbaar met: diplo ma LBO met 4-vakken op B en 2 vakken (waaronder Nederlands) op C-niveau, diploma MAVO C of D, bewijs van overgang naar Havo-4 VWO-4, een ander diplo ma, door de minister aan te wijzen. De opleiding duurt 3 jaar. Het eerste jaar is een volledig school jaar. In het tweede leerjaar wordt gedurende 2 perioden van 10 we ken stage gelopen, waarvan 10 weken in een instelling, en 10 we ken in een instelling of cate ring/horecabedrijf, afhankelijk van de gekozen richting. De eerste stages zijn beroepsvoorbereidend. In het derde leerjaar volgt een stage-periode van 6 1/2 week en deze is beroepsopleidend. Er wordt b.v. stage gelopen in: zie kenhuizen, verpleeghuizen, volks hogescholen, conferentie-oorden, horeca-bedrijven, cateringsbe- drijven, dienstencentra, bedrijfs- kantine/-restaurant, voorlich tingsinstanties, schoonmaakbe drijven, wasserijen, linnenver huurbedrijven. Voor de werkgelegenheid in het Zeeuwse is de Koninklijke Maat schappij De Schelde al vele jaren een belangrijke pijler. Trouwens: de betekenis van de KMS reikt véél verder dan Zeeland alléén. In de loop der jaren heeft De Schel de zich ontwikkeld tot een bedrijf met een grote verscheidenheid aan industriële activiteiten. Het begon allemaal weliswaar in 1875 met de bescheiden bouw van een houten zeilsloep in opdracht van Koning Willem III. Daarbij is het geenszins gebleven. In de afgelo pen periode van ruim een eeuw werden 365 schepen in vele typen gebouwd, waaronder belangrijke Marine-opdrachten. Naast scheepsbouw en reparatie heeft de KMS zich in toenemende mate toegelegd op ketelbouw, appara tenbouw, machinebouw, er is een aparte groep Scheldebouw die zich bezighoudt met aluminium produkten, in Terneuzen houdt men zich bezig met de prefabrica- ge en montage van leidingsyste men en verder heeft de KMS een viertal dochters. Dat zijn de apparaten- en ketelfabriek AKF te Goes, de Gieterij Middelburg b.v., Schelde Industrial Construc tion b.v. te Vlissingen en Schelde- Rademakers te Rotterdam. Wat de scheepsbouw betreft, daar richt de KMS zich op Marine- bouw, passagiers-, vracht- en tankschepen, alsmede de bouw van off-shoreplatforms. Ten be hoeve van de scheepsreparatie zijn er dokmogelijkheden tot 45.000 ton en reparatiekaden voor schepen tot maar liefst 350.000 dwt. Op gebied van de ketelbouw zijn de activiteiten ve lerlei: stoomketels voor energie centrales, vuilverbrandingsketels, torenketels enzovoort. De appa ratenbouw te Goes houdt zich be zig met de bouw van warmtewis selaars, reactoren, titaangeslate condensoren en brandstof elementkokers. In de machine bouw levert de KMS onder meer scheepsdieselmotoren tot maar eventjes 60.000 pk. vermogen per eenheid. Met de aluminiumbouw legt men zich toe op de bouw van vliesgevels voor de utiliteitsbouw, scheepsmeubels, shelters en com ponenten voor pantservoertuigen. En verder dan natuurlijk de al eerder genoemde activiteiten op constructie- en gieterijgebied. Kortom: een reus van een onder neming. In het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) te Kloetinge wor den in diverse vormen meer dan 200 mensen met psychiatrische problematiek behandeld. Mannen en vrouwen van jong tot oud en uit alle lagen van de bevolking. De behandeling is in principe van tijdelijke aard maar kan afhanke lijk van de problematiek een lang durig karakter hebben. Al deze mensen zijn, door wat voor oor zaak dan ook, in meer of mindere mate in de war geraakt. "En zo onbegrijpelijk is dat niet", aldus Lucy Segaar, stafverpleegkundi- ge. "Neem alleen al onze jachti ge, ingewikkelde maatschappij. Het is voor sommigen onder ons een bijna onmenselijke opgave om daar het tempo van bij te hou den. Als je dan struikelt, dan is daar niets onmenselijks aan. Inte gendeel". Het kan voorkomen dat mensen nauwelijks meer voor zichzelf kunnen zorgen en niet meer in staat zijn om hun werk zo te doen als dat van hun verwacht wordt. Zijn de problemen zo groot ge worden, datf komen mensen daar vaak niet meer uit zonder deskun dige hulp. In een aantal gevallen moet die hulp vanuit een psychia trisch ziekenhuis worden gegeven. Vooral de B-verpleegkundigen, die deel uit maken van het behan delteam, zorgen voor de dagelijk se begeleiding van de patiënten. Lucy Segaar: "Verpleegkundigen zijn er om mensen te helpen, die in een krisissituatie zitten en daar bij soms ook nog hulpbehoevend zijn. Het is zwaar werk en allesbe halve makkelijk, je moet er wel tegen op kunnen. De diensten zijn onregelmatig en dat heeft zijn voor en zijn tegen. Het kan verve lend zijn om te werken als andere mensen vrij zijn, maar het is best leuk om te doen wat je wilt als an deren aan het werk zijn". Ook voor de toekomst zal het PZZ een flink aantal verpleegkundigen moeten aantrekken om het nor male natuurlijke verloop op te kunnen vangen en de komende uitbreidingen te kunnen bezetten. Naast de verpleegkundigen die van elders worden aangetrokken is het van groot belang dat het PZZ middels de inservice- opleiding zelf verpleegkundigen kan opleiden. En dat gebeurt dan ook, want drie maal per twee jaar start op de School voor Verpleeg kundigen in Goes een nieuwe cur susgroep van ongeveer 15 leerling-verpleegkundigen. Voor de groep die medio april 1987 met de vooropleiding begint zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. "Dus, waarom niet op zijn minst nadere informatie inwinnen", geeft Ad van Meel, hoofd perso neelszaken, aan. Het diploma "psychiatrisch verpleegkundige" biedt uitzicht op een vaste baan als verpleegkundige en op termijn mogelijkheden voor leidinggeven de funkties". Het karakter van de opleiding wordt gevormd door een kombinatie van leren en wer ken. Naast een leeftijd van mini maal 17 jaar, op het moment dat de cursus begint en een opleiding op ten minste MAVO D-niveau of gelijkwaardig, wordt in de selek- tieprocedure aandacht besteedt aan de persoonlijke geschiktheid. Want om mensen te helpen, zich zelf weer te kunnen helpen, wordt belangstelling, evenwichtigheid en "warmte" verlangd. Belangstellenden die meer willen weten over bijvoorbeeld vooro pleiding, praktijkstages, salaris of vakantiedagen kunnen telefo nisch kontakt opnemen met per soneelszaken, 01100-37736. Schriftelijke sollicitaties voor de groep, april 1987, kunnen worden gericht aan het hoofd van de dienst personeelszaken van het PZZ, Postbus 253, 4460 AR Goes. De Stichting "Teachers" te Mid delburg verzorgt een keur aan éénjarige praktijkopleidingen, die goede mogelijkheden bieden in de bedrijfssfeer, administratieve en dienstverlenende sector. De inhoud van de lessen is afge stemd op de diploma-eisen van de Associatie Stenografie, Machine- schrijven en Kantoorpraktijk (SMK). Deze diploma's zijn lan delijk erkend. Het is mogelijk om, afhankelijk van de gekozen opleiding, op verschillende ni veaus examen te doen. Voorts verzorgt Teachers afzon derlijke cursussen voor stenogra fie (div. talen), machineschrijven - beide afgestemd op de diploma- eisen van de Associatie SMK - en tekstverwerking alsmede cursus sen moderne talen op maat, al dan nie't gespecialiseerd en het Collogium Doctum, het universi taire toelatingsexamen. Propedeutisch jaar. Voor bijna alle opleidingen van teachers, geldt het HAVO/VWO diploma als toelatingseis. Toch bestaat ook voor bezitters van het MAVO of gelijkwaardig diploma om binnen het instituut de opstap naar het gevraagde niveau te ma ken door middel van een prope deutisch jaar. Gedurende dit jaar vindt een grondige 'no-nonsense' training plaats met de nadruk op het talenonderwijs waardoor bin nen een jaar het gevraagde niveau wordt bereikt. Door intensieve begeleiding en nauwgezet toezicht is dit de ideale opleiding voor die genen die om welke reden dan ook niet in het bezit zijn van een HAVO diploma. Het propedeutisch jaar wordt af gesloten met een instituutsexamen waarvan het diploma onvoor waardelijk toegang biedt tot alle andere door Teachers aangebo den opleidingen. Met ingang van februari is er ver- er een avondcursus computer- boekhouden op twee nivo's met aansluitingsmogelijkheden tot hogere vervolgcursus op PD- nivo. Het programma biedt de volgende specifieke onderdelen: Management Treainee naar Ame rikaans model, secretaresse- opleidingen, receptionist(e), hostess, informatrice e.d. De stichting Teachers is gevestigd aan de Segeersstraat 22 te Middel burg, tel. 01184-62707. Op 28 fe bruari houdt men van één tot vier 's middags open dag. In heel Zeeland is de Groene School te Kapelle een begrip. De Groene School biedt een veelheid aan opleidingsmogelijkheden. Er kan worden gekozen uit de vol gende opleidingen: de lagere agrarische school: bestemd voor leerlingen na het basisonderwijs, het individueel landbouw on derwijs: bedoeld voor leerlingen die agrarisch onderwijs willen volgen, maar niet voldoen aan de eis van 6 jaar basisonderwijs en/of wat meer begeleiding nodig hebben. de leerlingstelsels: voortgezet onderwijs na l.a.s./l.b.o./m.a.v.o. akkerbouw: min. toelatingseis l.b.o. (2 vakken op b nivo), dipl. vakbekwaam akkerbouwer. groenverzorger -b: toelatingseis min. l.b.o. (2 vakken op b-nivo, waarbij wiskunde aan te raden is), dipl. groenverzorger -b. fruitteler: toelatingseis min. l.b.o. (2 vakken op b-nivo) dipl. vakbekwaam fruitteler. de assistentenopleidingen: bestemd voor leerlingen met een i- opleiding. assistent - akkerbouw: dipl. assistent-akkerbouwer assistent - tuinonderhoud: dipl. assistent - tuinonderhoud assistent - fruitteelt: dipl. as sistent - fruitteler De Groene School hield kort gele den al enkele open dagen. Maar oudercommissies of basisscholen die méér informatie willen over de Groene School, kunnen te allen tijde er even contact mee zoeken. Het telefoonnummer is: 01102 - 1812. Het vakkenpakket is gevarieerd en is zowel theoretisch als prak tijkgericht. Jongens en meisjes die van de basisschool komen en zich interesseren voor alles wat groeit en bloeit en bovendien graag met hun handen werken, hebben er een geschikte oplei ding. De eerste twee jaren zijn brugjaren, daarna krijgen zaken als plantenteelt, het houden van dieren, aanleg en onderhoud van tuinen vooral aandacht. Het di ploma geeft toegang tot de Mid delbare Land- en Tuinbouw school, tot Vakscholen, Middel bare Laboratoriumschool en cur sussen voor vervolgonderwijs. In Vlissingen zijn er goede opleidingsmogelijkheden voor wie de visse rij of zeevaart in wil. We vinden er twee opleidingsinstituten die lande lijke bekendheid genieten: het Maritiem Instituut "De Ruyter" en de Zeeuwse school voor de Zeevisvaart. Maritiem Instituut de Ruyter houdt over het hele jaar verdeeld met regelmaat open dagen. Zaterdag 24 januari was er weer zo'n open dag. Wie hem gemist heeft, kunnen we gerust stellen. De volgende is gepland op zaterdag 14 maart a.s. Het instituut verzorgt onder meer de opleidingen: stuurman kleine handelsvaart (SIV); scheepswerktuigkundige kleine handelsvaart (WIV). De verzorging van het gehele onderwijs ligt in handen van een staf van 80 docenten. Voorts verlenen meer dan 20 personeelsleden hun me dewerking. Naast een aantal leslokalen beschikt het instituut over labo ratoria voor natuurkunde, scheikunde, elektronica, elektrotechniek, computerkunde en meet- en regeltechniek, een talenprakticum, radar simulator, werkplaatsgebouw met machinelaboratorium. Veel aan dacht wordt besteed aan veiligheidsaspecten aan boord. Hiertoe be schikt het instituut over een uitgebreide brandbestrijdings- en overle- vingsuitrusting. Naast bovengenoemde opleidingen wordt aan het Ma ritiem Instituut "De Ruyter" opgeleid voor alle hogere officiersran gen, alsmede voor de diploma's radarwaarnemer en radarnavigator. Een deel van de opleiding bestaat uit de vorming voor het beroep en de ontwikkeling van de karaktereigenschappen voor het bekleden van een leidinggevende functie in de maatschappij. MBO-opleidingen: a. Stuurman kleine handelsvaart (S IV). Duur van de opleiding: 2 jaar gevolgd door 1 jaar praktijk. b. Scheepswerktuigkundige kleine handelsvaart (W IV). Duur van de opleiding: 2 jaar gevolgd door 1 jaar praktijk. Het wereldscheepvaartverkeer is een belangrijk onderdeel van de inter nationale communicatie. Het leiding geven aan boord van koopvaar dijschepen biedt een boeiend en afwisselend bestaan met goede econo mische en sociale voorzieningen. Kleine handelsvaartschepen bevaren alle wereldzeeën. Ook bij het bedrijfsleven bestaat interesse voor koopvaardij-officieren die enige jaren gevaren hebben. De praktijk van het beroep brengt u in contact met mensen en bedrij ven van zeer grote verscheidenheid. Het betekent ook betrokken zijn bij de internationalisering van onze maatschappij. Het Maritiem Insti tuut en de School voor de Zeevisvaart zijn nauw met elkaar verbonden. Doel van de Zeevisvaartschool is de leerlingen voor te bereiden op een functie aan boord van moderne zeevissersvaartuigen. k Het onderwijs is gericht op het aanleren van nautische vaardigheden en werktuigkundige technieken. Bovendien doet het een beroep op de kreatieve talenten van de leerlin gen, zodat de ontplooiing van de persoonlijkheid en een brede interesse voor de scheepvaart in al zijn facetten kan groeien. De Middelbare Agrarische School in Boxtel biedt opleidingsmoge lijkheden in de levensmiddelen technologie. Ook in onze regio - met sterke agrarische achtergron den - bestaat er belangstelling voor deze opleiding, waarbij de verwerking van grondstoffen tot levensmiddelen, genotmiddelen of voedsel voor dieren, centraal staat. De schoot wordt bestuurd door de NCB, heeft vanouds een katholieke signatuur, maar ook andere gezindten zijn er welkom. Wat kan er worden geteerd? Ma ken van kaas, suiker uit bieten, broodbakken, inblikken, visserij- produkten maken enz. De school leidt op tot middenkaderfuncties in produktiebedrijven en contro lerende instituten in de levens- en genotmiddelensector. Dal is de A - opleiding. Daarnaast is er een B- richting waarbij men wordt voor bereid op de functie van schoold vakman, met achtergrondkennis van de zich afspelende processen in de produktie. De oplei dingsmogelijkheden hebben een breed karakter en zijn niet al te specialistisch bedoeld. De A- opleiding biedt in het derde jaar als keuze het vak commerciële economie. Toelatingsvoorwaar den voor de A-opleiding: Mavo 4 met liefst eindexamenpakket wis kunde, scheikunde en natuurkun de op D-nivo; LBO met Ned. en Engels, wis-, natuur- scheikunde C, alsmede Havo van gelijkwaar dig nivo. Voor de B-opleiding worden iets minder zware eisen gesteld. Vrijdag 13 februari houdt genoemde school een open mid dag van twee tot half vijf in het gebouw Duinendaal 10 te Boxtel (N.Br.), tel. 04116 - 72062. RAVELIJN DE GROENE JAGER 8 4461 DJ GOES, tel. (01100) 27203 AANMELDING VAN NIEUWE LEERLINGEN De school heeft twee studieniveaus: A- opleiding: Driejarig - meer theoretisch ge richt, vervolgonderwijs mogelijk. B-opleiding: Tweejarig - meer praktisch gericht, voornamelijk eindonderwijs. VAKRICHTINGEN: A-opleiding: akkerbouw w.o. de groenteteelt in de volle grond, verplicht. Keuzemogelijkheid in de 3e klas: - veehouderij - fruittelt - doorstudeerrichting (H.A.S.) B- opleiding: akkerbouw en veehouderij verplicht keuzemogelijkheid in de 2e klas: - differentiatie veehouderij - differentiaties groenteteelt VOOROPLEIDING: M.A.V.O./L.B.O., afhankelijk van vakkenpak ket en niveau. Aanmelden vóór 1 april 1987 via een inschrijffor mulier, te verkrijgen bij de school, waar ook na dere inlichtingen te verkrijgen zijn. DE SCHOOL VERZORGT VERDER: - deeltijd M.A.S.-B voor volwassenen - Vervolgcusussen o.a.. - informatica in de landbouw - spuiten in de landbouw - E.V.T.O. (economische vorming toekomstige ondernemers) Vrijdag 20 februari van 13.30 - 16.30 uur. Segeersstraat 22 4331 JN Middelburg Tel. 01180-37007 secretaresse assistent-secretaresse medisch secretaresse receptioniste/informatrice hostess machineschrijven tekstverwerken stenografie moderne talen, methode Nijdam management trainee computerboekhouden universitair toelaiingsexamcn universitair rechten (le jr.) Bon voor gratis informatie Naam: Adres: Woonplaats Postcode: Belangstelling voor: MARlTlfM INSTITUUT DFRUYTFK 4383 SR VLISSINGEN - ADRIAEN COORTELAAN 3 - TEL. Oil84-66669/16810 Bezichtiging van de school en de campus is mogelijk op: zaterdag 24 januari 1987 zaterdag 14 maart 1987 zaterdag 4 april 1987 zaterdag 13 juni 1987 Deelname aan een open dag kan tele fonisch of schriftelijk worden opge geven bij de administratie van het instituut, waarna een uitnodiging zal worden toegezonden, 01184-16810. Ontvangst 10.30-11.00 uur. Adres: Boulevard Bankert 130, Vlis singen. Bezichtiging van de school is moge lijk op woensdag 28 januari van 13.00 tot 20.00 uur. Het opleidingsschip Koningin Julia na komt dan naar Vlissingen. Voor eventuele informatie kunt u te recht aan de school. Adriaen Coortelaan 3 Vlissingen Tel. 01184-66669.

de Faam | 1987 | | pagina 23