VERKOOPSTER \y i AVOND rw Energiebesparing irzicrir v. AVO-NEDERLAND monteur voertuigen £3 B.V. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ 'DE SCHELDE groene school PZEM adviseert in alle energie-zaken. Het is maar een weet! Heestertakken: Bloemen en Bessen in geuren en kleuren Herfst, Winter en Lente PAPAG0 MIDDELBURG B.V. PAPAG0 B.V. GOES RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP „SCHELDEMOND" SCHOOL VOOR MAVO HAVO ATHENEUM EEN WAO—ER DIE KAN KLAVERJASSEN IS SOMS OOK EEN GOEDE BOEKHOUDER DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 28 januari 1987 B.V. Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' staat voor zes gerichte produktgroepen: - Scheepsbouw - Ketelbouw - Machinefabriek - Scheepsreparatie - Apparatenbouw - Aluminium produkten Bovendien heeft 'De Schelde' vier gespecialiseerde dochterondernemingen - Schelde Industrial (SICON) - Gieterij Middelburg en - Apparaten- en Ketelfabriek (AKF) - Schelde Rademakers Verder is er een vestiging in Terneuzen, die zich toelegt op constructies voor de petroche mische en de chemische industrie in de Kanaalzone Terneuzen-Gent. „jIjj B.V. Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' Lagere Agrarische School Individueel landbouw onderwijs Vakscholen in het kader van het leerlingwezen Cursussen op het gebied van de landbouw vraagt op korte termijn een enthousiaste leeftijd 20 jaar, voor 25 uur per week. Lange Vorststraat 75 tel. 01100-13100 popogo D Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland OPLEIDING TOT PSYCHIATRISCH VERPLEEGKUNDIGE (M/V) Vraag nadere inlichtingen DE INDUSTRIEGROEPEN Scheepsbouw - 365 schepen in 110 jaar. In de 110 jaar van haar bestaan heeft de afdeling scheepsnieuwbouw 365 schepen gebouwd voor zowel de koopvaardij als de marine. Scheepsreparatie - modernste werf in Europa. In het havengebied Vlissingen-Oost is de reparatiewerf Scheldepoort gevestigd. Ideaal gelegen aan de mon ding van de Westerschelde met directe diepwatertoe- gang vanaf de Noordzee repareert en verbouwt 'De Schelde' hier schepen in twee gegraven dokken, waar in schepen tot 45.000 tdw drooggezet kunnen worden. Ketelbouw - van stoomschip naar energiecentrale. De produktgroep is ontstaan in het tijdperk van de stoomschepen, maar met het verdwijnen van dit scheepstype is het accent verschoven naar moderne ketelsystemen voor elektriciteitscentrales, petrochemi sche en chemische industrieën. Apparatenbouw - high tech produkten. Deze groep vervaardigt gecompliceerde produkten voor de petrochemische en nucleaire industrie. Specia le 'cleanrooms' zijn aanwezig om bijzondere materia len zoals zirconium en titanium te kunnen verwerken. Op het gebied van nieuwe lastechnieken en appara tuur heeft 'De Schelde' een vooraanstaande plaats ver worven. Specialiteiten zijn o.a. hittebehandelingen van materialen en laserstraat lasmethoden. Machinebouw - fluisterstille tandwielkasten. De industriegroep machinebouw heeft met een erva ring van 60 jaar een wereldnaam opgebouwd. Schelde Gears - Tandwieltransmissiesystemen - zijn toegepast in alle typen schepen en staan bekend als hoog kwalitatief en als de geluidarmste in hun soort. Aluminium produkten - World Trade Center. Scheldebouw met een ervaring van 50 jaar is in feite een van de oudste industriegroepen binnen 'het Schelde-concern. Deze groep ontwerpt, fabriceert en bouwt aluminium produkten zoals de hoogwaardige vliesgevels voor het World Trade Center. 'Schelde:dochters. Schelde Industrial Construction (SICON) heeft een uit stekende reputatie opgebouwd op het gebied van de montage van elektrische centrales - zowel conventio nele als nucleaire en petrochemische installaties. Gieterij Middelburg is de licentiehouder van het Ameri kaanse bedrijf Internationaal Mechanite Metal Compa ny en levert als zodanig hoogwaardige produkten van lamellair en nodulair gietijzer, zowel gelegeerd als on- gelegeerd. Apparaten- en Ketelfabriek (AKF) is gevestigd in Goes en bouwt warmtewisselaars, kolommen voor reactoren, condensors en drukvaten. Schelde Rademakers is gespecialiseerd in tandwiel kasten. Deze onderneming is gevestigd in Rotterdam. 110 jaar samenwerking in innovatie betrouwbaarheid kwaliteit en dienstverlening Postbus 164380 AA Vlissingen Telefoon 01184-83911 Telex 37815 kms nl Biezelingseweg 10 4421 PM Kapelle, tel. 01102-1812 4-jarig: afdelingen: Akkerbouw Dierhouderij Bloementeelt Aanleg en onder houd van tuinen (Voor leerlingen met,6 jaar basis school) Voor leerlingen die een speciale aan pak nodig hebben en/of geen 6 jaar basisschool hebben gevolgd. Akkerbouw- 2-jarig Groenverzorging 2 jarig (primaire opleiding) Fruitteelt- 2-jarig Voor/opleiding: l.b.o. of Mavo/Havo. Voor inlichtingen of afspraken onder schooltijd 01102-1812 Sollicitaties te richten aan Bestemd voor ouders van leerlingen die in het komende schooljaar naar het Voortgezet Onderwijs zullen gaan. Voor deze ouders bestaat de mogelijkheid op dinsdag 10 februari tussen 19.30 en 21.30 uur nadere informatie te krijgen over het onderwijs op Rijks Scholengemeen schap Scheldemond in het algemeen en over het brug- jaar in het bijzonder. De avond wordt gehouden in het brugklasgebouw Hogeweg 199 te Vlissingen. Tel. brugklassen 18982 Tel. administratie 60227 Hoofdkantoor Middelburg: Poelendaelesingel 10,4335 JA, Tel. 01180-25351 n.v provinciale zeeuwse energie-maatschappij PZEM Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland te Kloetinge bij Goes is een algemeen psychia trisch ziekenhuis, waarin ruimte is om te werken volgens eigentijdse inzichten in de psychiatrische hulpverlening. Het ziekenhuis beschikt over 200 klinische behandelpiaatsen, een polikliniek, 26 plaatsen voor deeltijdbehandeling en 16 plaatsen in een resocialisatieafdeling te Middelburg. Het aantal klinische behandelpiaatsen zal in de nabije toekomst worden uitgebreid tot 260, terwijl de oprichting van een resocialisatieafdeling en een afdeling voor deeltijd behandeling in Terneuzen wordt voorbereid. In het ziekenhuis zijn ongeveer 250 personeelsleden werkzaam. (vakaturenummer: 8.837.86.46) Struktuur van de opleiding Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland start medio april 1987 met een nieuwe groep inservice-opleiding tot B-verpleeg kundige. De opleiding bestaat uit een theoretisch en een praktisch deel en duurt in totaal 3 jaar en 4 maanden. De voorbereidende periode bestaat uit 23 lesweken voor theoretisch onderwijs, 4 weken stage op een afdeling en 3 we ken vakantie. De periode daarna wordt voor een belangrijk deel ingevuld met werken in de praktijk ondersteund door theoretische vorming en het volgen van lesweken. Arbeidsvoorwaarden Gedurende de voorbereidende periode van 30 weken wordt er een leerovereen komst afgesloten die, naast de van over heidswege geldende algemene voorzie ningen, zoals bijv. kinderbijslag, recht geeft op een zakgeld" van f 395,— per maand. Na de voorbereidende perio de wordt er een leer-/arbeidsovereen- komst afgesloten waarin afhankelijk van leeftijd en leerjaar, een salaris wordt verdiénd tussen f 1.160,—en 1 1.883,— bruto per maand. De lesweken bedragen 35 uur en de werkweken gaan uit van 36 uur. Wie kunnen solliciteren Belangstellenden, die op het moment van aanvang van de opleiding (medio april 1987) 17 jaar zijn en in het bezit zijn van minimaal INTAS (2 jaar) of MAVO-4 op D-niveau kunnen schriftelijk solliciteren onder vermelding van het vakature nummer. Voor ziekenverzorgenden geldt een aparte regeling; de voorbereidende perio de van zeven maanden is voor hen niet van toepassing, zodat zij in oktober 1987 kunnen instromen op basis van een leer- /arbeidsovereenkomst. Voor deze groep geldt d'at ze vanaf heden schrift- i.jk kunnen solliciteren eveneens onder .er- melding van het bovenstaande vakature nummer. Schriftelijke sollicitaties kunnen w ten gericht aan de dienst' personeels.' Aen van het Psychiatrisch Ziekenhuis e land. Postbus 253, 4460 AR G( ES AVO-Nederland bemiddelt bij en zoekt werk voor mensen met een handicap. Reeds 60 jaar. Jaarlijks kunnen vele gehandicapten zich via AVO-Nederland maatschappelijk ontplooien. Bij een bedrijf of als star tende ondernemer. Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. 033-63 52 14. Giro 625000 Daarnaast geeft AVO-Nederland financiële ondersteu ning voor bepaalde aanpassingen, recreatie en oplei dingen. beschermvrouwe HM de Koningin VERENIGING VOOR WELZIJN EN WERK Heesters, vooral bekend door hun toepassing in tui nen en parken, worden ook als snijbloem geteeld. Een voorbeeld is Forsythia of Chinees klokje, waarvan de gele bloempjes goed passen bij tulpen, irissen en tros- chrysanten met een con trasterende kleur. Forsy thia wordt aangevoerd van de herfst tot diep in het voorjaar. Die bloeisprei- ding is mogelijk dankzij moderne koeltechnieken. Zodra er bloemknoppen zijn gevormd heeft Forsy thia een periode van kou nodig om in bloei te wor den gebracht. In een koel cel kan de temperatuur nauwkeurig worden gere geld, net iets onder het vriespunt. In oktober heb ben de takken vijf weken kou nodig, in november vier. Daarna duurt het nog eens één a twee weken voordat de knoppen bij ka mertemperatuur openspringen. Een specifiek Nederlandse cultuur is die van "seringen voor de trek". Vooral Aalsmeer heeft er zijn be kendheid, met name over de landsgrenzen, aan te danken. Dat komt omdat de nabijgelegen Westein- derplas uitstekend voor een seringencultuur geschikt bleek te zijn, want ondanks alle efficiënte en moderne hulpmiddelen in de bloe misterij, varen nog elk jaar de schuiten naar de eiland akkertjes in de plas om de struiken op te halen. Met een grote kluit aarde wor den de struiken naar de kassen vervoerd, waar ze bij kunstmatige warmte in bloei worden "getrokken". In oktober is een tempera tuur van rond 40 graden Celcius nodig om ze tot bloei te brengen, in maart nog maar 18 graden Celci us. Al in de 18e eeuw was de trekkerij bekend en kort voor 1940 bereikte deze procedure zijn hoogtepunt. 1 Dat de cultuur ondanks zware arbeid - waaraan weinig kan worden geauto matiseerd - nog bestaans recht heeft, komt onder meer door de verbetering van de houdbaarheid van de bloemen. Met heester- voedsel in het water zijn ze namelijk aanzienlijk beter houdbaar. De teelt heeft zich nu min of meer gesta biliseerd en nog steeds brengen seringen een vleug je lente, vooral als export artikel. Kleinere produkten uit de heesterhoek zijn takken van de toverhazelaar (Ha- mamelis), gagel, (kron- keljhazelaar, wilg, els en boomwurger (Celasttus) met zijn prachtige oranje bessen. "Katjes" worden graag ge bruikt bij lenteboeketten en -arrangementen. Ze vragen geen speciale verzorging. In de takken zit wat extra vocht en reservevoedsel, zodat ze tamelijk lang mooi blijven. Door de takken schuin af te snijden, kun nen ze water opnemen. In de decembermaand zijn vooral wilgekatjes en Ilex verticillata geliefd. Bessetakken zijn typische najaarsprodukten. De meest opvallende is onge twijfeld Callicarpa met zijn lila besjes. Ook als tuin- heester wordt Callicarpa gebruikt. De merkwaardige kleur van de bessen maakt, dat vogels ze niet eten. Dicht met bessen bezette takken zijn dan ook eerder regel dan uitzondering. Op water blijven de takken een paar weken mooi. Ze com bineren goed met de diverse roze-achtige herfstbloe men, zoals Nerine. De sneeuwbal (Viburnum opulus 'roseum') is een ty pisch voorjaarsgewas. Ze worden in de winter en het vroege voorjaar aange voerd, vrijwel zonder blad. Het tere blad wordt name lijk snel slap en daarom kan het beter worden ver wijderd, waardoor extra verdamping wordt voorko- Pechiney Nederland N. V. heeft plaatsingsmogelijkheid voor een Pechiney Nederland N. V. is een Nederlandse vestiging van het Franse concern PECHINEY, één van de grootste Europese maatschappijen op het gebied van de produktie en verwerking van o.a. aluminium. Deze moderne aluminiumfabriek bevindt zich in het Sloegebied in Zeeland en produceert per jaar 170.000 ton aluminium in de vorm van gieterijlegeringen, extrusiepalen en wals- blokken. Het bedrijf heeft ongeveer 900 medewerkers in dienst. voor onze Technische Dienst. Deze afdeling telt ca. 165 medewerkers, en is verantwoordelijk voor het optimaal functioneren van het mechanische gedeelte van alle apparatuur en outillage in het gehele bedrijf. Tot de taak van de monteur voertuigen behoort het onderhouden van/reparatie aan het voertuigenpark, dat o.a. uit vorkheftrucks, vrachtwagens en voor speciale werkzaamheden uitgeruste voertuigen bestaat. Met 7 collega 's worden deze werkzaamheden in de daarvoor ingerichte garage verricht. Dit gebeurt in dagdienst. Functie-eisen: -opleiding LTS 1e monteur VAM zware motorvoertuigen of gelijkwaardig - ruime ervaring met het onderhoud van zwaar transport- materieel. Wij bieden goede primaire en secundaire arbeids voorwaarden, waaronder een gunstige vervoersregeling op Walcheren en Zuid-Beveland. U kunt vrijblijvend nadere gegevens,over onze arbeids voorwaarden opvragen. Tot de selectie-procedure behoren selectie-gesprekken, een psychotechnisch onderzoek en een medische keuring. Voor nadere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met onze afdeling Personeelszaken, dagelijks telefonisch bereikbaar onder nummer 01196-16651 - toestel 138. Belangstellenden wordt verzocht vóór 13 februari a.s. schriftelijk te reageren. PECHINEYi aluminium Pechiney Nederland N. V. Quarleshaven Postbus 49 4380 AA Vlissingen men; dat komt de conditie van de bloemen ten goede. Een tak sneeuwbal is heel apart van kleur, groenig- wit. In een vaasboeket of arrangement combineert dat goed met allerlei voor- jaarsbloeiers zoals amrna- ryllis (Hippeastrum), ane monen, tulpen, narcissen en ook bij Prunus. Van Prunus worden takken ver kocht met gevuldbloemige rose "roosjes". Ze zijn er ook in enkelbloemig wit (resp. Prunus triloba en Prunus glandulosa 'Albo- plena'). De eerste aanvoer verschijnt al in de late herfst. In de plastic verpak king is altijd heestervoedsel bijgevoegd. Sommige bloe misten hebben het los te koop. Eigenlijk is het voor alle heestertakken met bloemen aan te bevelen: de bloemkleur loopt op kaal water nog wel eens terug tot een bleke tint. -M

de Faam | 1987 | | pagina 22