Wegwijs in 't onderwijs Wie brilt, moet nu even euzen! NISSAN opticiens Je blijft erin rijden AUTO WALCHEREN DIJKWEL B.V. Delta College met economisch onderwijs Zeeuwse academie voor chemie en gezondheidszorg De Vakschool Goes VERLENGD T/M 7 FEBRUAR11987 'BRILLEN LENZEN DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 28 januari 1987 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Gastgezinnen Muziek Piping tekenen Vrouwenfeest Winterwandeling Westkapelle MAIS0N VISSER Schoolrestaurant Woonwagenwerk Diabetes Culturele Raad Bingo Borstkanker Veerseweg 104, Middelburg, tel. 38880 Rommelmarkt Flying Angel Chemische geur Vrouw en recht Sociale zekerheid Overleden kind Projektiel u een grote keus uit vele honderden dames-, heren- en kindermonturen. Zodat wij met u altijd de beste oplossing vinden die past bij uw uiterlijk maar ook binnen uw budget! Korfbal Werkgelegenheid Playback Kinderen vrij Bingo Crohn vereniging Kruisverenigingen Tienermoeders Gaven delen? Keuze van dokter Volkskunst Stamppot Vrije tijd Creatief bezig Sieraden PCOB Europa Kinderhulp heeft (nog) een schreeuwend tekort aan gast gezinnen in de regio Walcheren. Zoals bekend nemen deze gezin nen kinderen op in de vakantiepe riode (juli en augustus) uit Neder land, Duitsland, Frankrijk en En geland. Het betreft kinderen die in hun vaderland zo'n beetje tus sen de wal en het schip zijn te rechtgekomen, althans wat be treft hun gezinssituatie. Of wiens ouders zo arm zijn dat ze zich geen vakantie kunnen veroorlo ven. De Stichting Europa Kinder hulp betaalt trouwens de reis- en verzekeringskosten. De dagelijkse kosten komen voor rekening van de gastgezinnen. Voor informatie 01198 - 1702. De muziekvereniging 'Veere's Ge noegen' geeft vrijdag 6 februari haar jaarlijkse uitvoering in de Zandput te Serooskerke. De aan vang is om 20 uur. Ter afsluiting van de cursus pi- ping tekenen in het Centrum voor Vakopleidingen voor Volwasse nen in Middelburg, zullen op donderdag 29 januari de diplo ma's aan de cursisten worden uit gereikt. De bijeenkomst begint om 11 uur. Zaterdag 31 januari is er een in ternationaal vrouwenfeest in het C.B.B.-gebouw, Papisland 1 in Middelburg. Op het programma staat een modeshow met kleding uit verschillende landen, een play back show door Turkse meisjes en lekkere hapjes. Het feest is ge organiseerd door de buitenlandse vrouwen zelf en begint om 19 uur. Voor de derde maal heeft de Wandelsportvereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen een winter wandeling georganiseerd over de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. De start is tussen 13.30 en 14 uur vanaf het clublokaal aan de Oran jestraat in Vlissingen. Bel voor in lichtingen: 01184 - 60294. De gemeenteraad van Westkapel le vergadert donderdag 29 januari om 20 uur over het verlenen van financiële medewerking aan het opstellen van een schetsplan voor de uitbreiding van de Protestantse Christelijke Basisschool. Verder staat op de agenda het plaatsen van een hek voor de fietsenstal ling bij die school, een wijziging van de gemeentebegroting en het vaststellen van een marktveror- dening. Bontmantels en Hoeden i Dameshoeden I Imitatiebontmantels en Mutsen Uw BONT- EN HOEDENSPECIALIST PAPEGAAISTRAAT 9-11 GOES 'Voor de leerlingen van de MDGO- CCD-opleiding (civiele en con sumptief technische diensten) van de Waayenburg dependance De Vliedberg breken betere tijden aan. Althans als het gaat om het restaurantgebeuren. Vanaf don- derdag 29 januari beschikt deze opleiding over een eigen restau rant. Een week later, donderdag 5 februari, kunnen geïnteresseerden een kijkje gaan nemen in het nieu we restaurant. De Vliedberg is ge vestigd aan de Koudekerkseweg 117 in Middelburg. De Stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland wil een actief emancipatiebeleid gaan voeren. Vrouwen die in woonwa gencentra wonen zijn niet alleen achtergesteld in de maatschappij, maar ook ten opzichte van de ei gen mannelijke woonwagenbewo ners. Dit constateert voorzitter H.H. Kole in de inleiding van het beleidsplan van de stichting dat is opgesteld voor de jaren 1985 tot 1990. Kole meent verder dat het nieuwe 'wrakkenplan' van de overheid de werkloosheid onder woonwagenbewoners zal vergro ten. Immers: de meesten van hen zijn werkzaam als autosloper. En de overheid heeft daaraan nu paal en perk gesteld. De reiscommissie van de Diabetes Vereniging Nederland heeft on langs het nieuwe reisprogramma 1987 uitgebracht. Het doel van die DVN-reizen is simpel, name lijk proberen de passagiers zó 'op te voeden', dat een reis naar het buitenland op eigen gelegenheid 'gesneden koek' is. Iedere reis wordt begeleid door kundige reisleiding en een diëtist, die de mensen leert hoe men in het bui tenland met de inheemse keuken dient om te gaan. Daarnaast is de reisleiding natuurlijk op de hoog te met alle facetten van diabetes melittus (suikerziekte), zodat in voorkomende gevallen onmiddel lijk kan worden ingegrepen. Wie meer wil weten over de activitei ten van deze reisvereniging kan bellen: 033 - 630566. De sectie Amateuristische Kunst beoefening van de Culturele Raad Vlissingen vergadert donderdag 29 januari in Bachten Komme in Vlissingen. Op de agenda staan onder meer een subsidieaanvraag .van 'Vlijt en Volharding' voor een muziekfestival, eenzelfde ver zoek van de volksdansgroep Vlis singen voor het folkloristisch festival en een beleidsdiscussie over de activiteiten van de sectie amateuristische kunstbeoefening. De vergadering begint om 20 uur. In het buurthuis De Zwaan in Oost-Souburg is een bingo op woensdag 28 januari. De aanvang is om 20 uur en iedereen is welkom. Om het onderling contact van lot genoten te vergroten is er dinsdag 3 februari weer de maandelijkse koffiemorgen voor vrouwen met een borstamputatie of een borstsparende behandeling. Om 10 uur begint de ochtend in het wijkgezondheidscentrum aan de Rozenburglaan in Middelburg. Verzamelaars van oude spulletjes kunnen van alles kopen op de rommelmarkt van het Middel burgs Muziek Korps. Deze wordt gehouden op zaterdag 31 januari in de oude Fordgarage aan de Zusterstraat in Middelburg. Wie het korps wil steunen kan overtol lige spulletjes kwijt. Bel daarvoor 01180 - 15618. De rev. Father Aiden S.S.F. en Reader T. Steutel sr. vertellen maandag 9 februari om 20 uur over het werk van Missions to Seamen onder de zeelieden in de havens van Vlissingen. Zij doen dit onder de titel 'The flying angel story Vlissingen' in het buurthuis 'Open Hof' in Vlissingen. Behal ve te horen is er ook iets te zien: een nieuwe serie gesproken dia's en de film 'Zeeland-voortvarend' over de scheepvaart en het han- delsgebeuren aan de Westerschel- de. Kaarten zijn vanaf 26 januari te krijgen bij de beheerder van Open Hof en 9 februari aan de zaal. De resultaten van het oriënterend bodemonderzoek op het terrein van Flercules in Middelburg ge ven gedeputeerde staten geen aan leiding tot verdere actie in het ka der van de Interimwet bodemsa nering. Bij één boring is een che mische geur waargenomen; het xyleengehalte van het grondwater op die plaats bleek - niet veront rustend - te zijn verhoogd. Ook het slib uit de sloten op het terrein moet bij verwijdering als af valstof behandeld worden. Gs merken verder op dat er ten op zichte van de omvang van het ter rein te weinig boringen zijn ver richt om te mogen concluderen dat er niets aan de hand is; er moet rekening worden gehouden met zeer plaatselijke verontrei niging. Iemand van het Buro Rechtshulp komt woensdag 4 februari spre ken over recht in het wijkgebouw Zuiderbaken aan de M. de La Palmastraat in Middelburg. Hij of zij doet dat tijdens de koffie- contactochtend van 'Kom uit je huis'. De morgen duurt van 9.30 tot 11.30 uur en er is een kinder oppas aanwezig. Een drietal prominente sprekers zal maandag 2 februari aanwezig zijn in de Getuigeniskerk aan de Lauwereystraat in Middelburg om te vertellen over het nieuwe sociale zekerheidsstelsel. De ka merleden mevrouw J.G. Kraayeveld-Wouters (CDA) en mr. G.B. Nijhuis (VVD) en A.J. Molendijk, secretaris sociale ze kerheid van het CNV in Utrecht zijn de forumleden. De avond be gint om 19.30 uur en is voor ie dereen toegankelijk. De landelijke zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' houdt zaterdag 14 februari een re gionale middag in het wijkge bouw De Pit in Goes (zuid). Tus sen 13.30 en 16.30 uur zijn de ouders welkom. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het regionaal kontaktadres voor de provincie, telefoon 01100 - 13654 (tussen 19 en 20 uur). Het nieuwe nummer van Projek tiel is uit. Het blad is af te halen bij de arbeidsbureau's, de sociale dienst en de buurthuizen. Enkele artikelen zijn: interview met het hoofd van een bejaardentehuis, wet onbetaalde arbeid, New York en bezuinigingen in het sociaal- cultureel werk. Projektiel kan vrijwilligers gebruiken voor het maken en drukken van de krant, inlichtingen telefoon 01184 - 14660. Goes, Lange Vorststraat 106. Middelburg, Lange Delft 24. Vlissingen, Lange Zelke 93. Ralph Gillissen van 'Swift' uit Middelburg heeft de eindstreep ge haald. Hij is na een slopend dagje korfballen in Zeist gekozen in het Nederlands Juniorenteam. Van de twintig geselecteerde heren moesten er 14 afvallen; Ralph bleef bij de laatste zes. Uit verdere trainingen zal blijken of hij op de bank als reserve of in het veld moet. De commissie van economische zaken en werkgelegenheid van Vlissingen heeft op dinsdag 17 fe bruari een extra vergadering inge last. Gesproken zal worden over de ontwerp- werkgelegenheidsnota. De aan vang is om 20 uur in het stadhuis. Buurthuis 'de paraplu' in Vlissin gen organiseert op woensdag 4 fe bruari een playback-show voor kinderen vanaf 4 jaar. Opgeven voor deze show kan bij het buur thuis of telefonisch: 01184 - 65453. Onder het motto 'laat de kinderen vrij' sluit de PHJR-Zeeland zich aan bij de door ouders in Zuid- Afrika op gang gebrachte actie om hun door politie en leger ge vangen genomen en mishandelde kinderen weer vrij te krijgen. Bij de PHJR-Zeeland zijn voorge drukte kaarten van Kaïros en De fence and Aid Fund Nederland verkrijgbaar, alsmede de daarbij behorende informatie. De Her vormde gemeenten in Zeeland en het jeugd- en jongerenwerk zullen gevraagd worden zich bij deze ac tie aan te sluiten. Inlichtingen: 01180 - 15353. Voor het eerst in 1987 is er weer een bingo-avond in het buurthuis De Scheldebuurt aan de Quakke- laarstraat in Vlissingen. De zaal is open om 19.30 uur. Een videoband met Koos Postu- ma, die samengesteld is aan de hand van gesprekken met Crohn- en colitis ulcerosa patiënten, zal zaterdag 31 januari vertoond wor den op een bijeenkomst van de Crohn vereniging afdeling Zee land. De aanvang is om 13 uur in hotel-pension 't Klokje aan de Rampweg in Rencsse. Tussen 16 en 16.30 uur zal de bijeenkomst afgesloten worden. Voor nadere informatie bellen naar Petra Bak ker, 01116-1214 (ook voor wie denkt te komen). Het Activiteitencentrum Middel burg informeert woensdag 11 fe bruari over de werkzaamheden van de Kruisverenigingen. Tussen 10 en 12 uur zal in het ontmoe tingscentrum Dauwcndaele onder meer gesproken worden over de functie van een diëtiste in de vere niging. Voor verdere informatie bellen met mevrouw H. Vermunt, telefoon 01188-1896. Het Fiom-Zeeland heeft twee och tenden vrijgemaakt voor jonge al leenstaande moeders tot 23 jaar (tienermoeders). Op dinsdag 17 fe bruari wordt er een videofilm ge draaid over tienermoeders en een week later (24 februari) wordt er over doorgepraat. De ochtenden zijn tussen 9.30 en 11.30 uur en worden gehouden aan de Varkensmarkt in Middel burg. voor nadere informatie is Fiom-Zeeland bereikbaar op num mer 01180-27311. Onder het thema 'Gaven delen we reldwijd?' wordt er in de Petrus- kerk aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen een speciale dienst ge houden. De voorganger is ds. G. Kalksman. De dienst begint om 17 uur. "Wat is wijs bij de keuze van een dokter?", is de naam van een VUSA-cursus (Vrije Universiteit en Samenleving), die gedurende vijf avonden wordt georganiseerd voor iedereen die belangstelling heeft voor de verhouding tussen reguliere en alternatieve genees kunde. Op 16 en 23 februari en op 23 maart wordt de cursus gegeven in de bovenfoyer van de schouw burg in Middelburg en op 9 en 16 maart in de Concert- en Gehoor zaal (steeds om 19.45 uur). Prof. dr. L.J. Mengers geeft op de eer ste avond een algemeen overzicht en zal op de laatste avond een voorzichtige standpuntbepaling van de verschillende geneeswijzen formuleren. De andere avonden worden ver zorgd door de heren drs. H. de Vries, drs. A. Rutten en prof. dr. P.G. Smelik. Nadere informatie en opgeven via telefoon 020-5482674. Iedereen die schildert, poppen maakt, hout snijdt, borduurt of tekent kan dit werk tentoonstellen op de volkskunsttentoonstelling van de buurtvereniging Van Dui venvoorde aan de Middelburg sestraat in Oost-Souburg. Deelne mers moeten voor 10 februari rea geren bij Olga Jansen (01184 - 62600) of Joop van Escli (01184 - 63641), bij hen kan de aard van het werk en de prijs doorgegeven worden. De tentoonstelling begint op 21 februari. Voor de bezoekers zal een catalogus samengesteld worden. Homoseksuele mannen en vrou wen kunnen donderdag 29 janua ri andijviestamppot met spek ko men eten in huiselijke kring. De avond is georganiseerd door het COC-Walcheren en opgeven kan op de telefoonnummers 01184 - 11641 of 01180 - 15564. De aan vang is om 19 uur. Iedereen die voldoende vrije tijd heeft - door werkloosheid, ar beidsongeschiktheid of huis man/vrouw-zijn - is welkom op de open-middag van het Buro Baardozen Service aan de Stad huisstraat in Middelburg. Deze middagen worden elke eerste woensdag van de maand gehou den en 4 februari is het dus weer zo laat. Tussen 13 en 16.uur zal het B.B.S. uitleggen waar het voor staat. Voor ouderen die creatief bezig willen zijn is er een nieuwe cursus die woensdag 28 januari om 9.30 uur start bij het Z.I.K.V. in de Kuiperspoort in Middelburg. De cursus omvat 9 bijeenkomsten waaronder een inleiding over mo derne kunst, een excursie en 6 ochtenden om al doende kennis te maken met tekenen, schilderen en ruimtelijk werken. Er zijn nog en kele plaatsen vrij. Telefonisch op geven kan hij op het nummer 01180 - 34711 (vragen naar Jackie Bongers). Vrijdag 30 januari is er een infor matiebijeenkomst van het Z.I.K.V. in de Kuiperspoort in Middelburg over een nieuwe cur sus sieraden maken. Mevrouw A. Plantijd zal vertellen en dia's la ten zien over de aard van de cur sus. Belangstellenden kunnen even bellen naar Jackie Bongers (01180 - 34711) om te vertellen dat ze naar de informatiebijeen komst komen. De PCOB afdeling Vlissingen houdt op donderdag 29 januari in het jeugdgebouw bij de Petrus- kerk in Vlissingen een algemene ledenvergadering. Tijdens die ver gadering zal ds. P. van Til, emeri tus predikant uit Middelburg spreken over het onderwerp 'ouder worden'. De vergadering begint om 14.30 uur. Zeeland heeft vele onderwijsmogelijkheden te bieden. Niet al leen aan de leerplichtige jeugd, maar evenzeer aan degenen die vervolgonderwijs willen hebben en voor volwassenen. In dit nummer van De Faam/De Vlissinger vindt u een groot aantal advertenties aan van scholen en instituten op onderwijsgebied. Daarnaast willen we echter ook wat meer achtergrondinforma tie aan onze lezers verstrekken over de verschillende opleidin gen. Daarvan onderstaand globaal beeld: Het Deltacollege te Middelburg houdt binnenkort weer open da gen. Deze Chr. Scholengemeen schap voor economisch beroeps onderwijs in Zeeland is gehuisvest in een modern complex in de Mid delburgse Stromenwijk. Als ge volg van de sterke groei heeft men daarnaast inmiddels al weer enke le dépendances moeten openen. Op 23 februari zal het voormalige gebouw van de Chr. Pabo aan de Keetenstraat (eveneens in de Stro menwijk) in eigendom komen voor huisvesting van de LBO- LMO en LEAO. In het hoofdge bouw aan de Grevelingenstraat kunnen dan alle MBO-leerlingen (MEAO, MMO en MHO) worden gehuisvest. Dependance Dwars- kaai blijft in gebruik en voor de op 1 augustus a.s. startende afde ling Middelbaar Horeca- onderwijs wordt een praktijkge bouw bij het hoofdcomplex ge bouwd. Dit met onder meer pro- duktiekeukens, een volledig inge richt restaurant en bar. Kortom: het Deltacollege is sterk in ont wikkeling. Het biedt op onder wijsgebied de volgende moge lijkheden: 1. Het L.M.O. (Lager Mid- denstandsonderwijs) en 2. het L.E.A.O. (Lager Econo misch en Administratief onder wijs) hebben een gemeenschappe lijke onderbouw van 2 jaar. Aan het einde van het tweede leerjaar wordt in overleg met de ouders en de leerling(e) bepaald aan welke school in het 3e leerjaar het on derwijs zal worden voortgezet, of LMO (ook nog wel LDS ge noemd) of LEAO. In het 3e en 4e leerjaar is er op beide scholen sprake van een ech te beroepsgerichte opleiding. Het eindexamen LMO (5 ver plichte vakken: Nederlands, En gels, Handelskennis II, Verkoop bevordering en Warenkennis 1 keuzevak) is minimaal op C- niveau. Het einddiploma voldoet aan de Vestigingswet Bedrijven 1954, waaronder het ambacht, de mm In Goes is de Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg te vinden. Deze resorteert onder de Zeeuwse stichting voor Laboratorium- en ander Voortge zet onderwijs. Afgekort staat de school bekend als ZACG. De la boratoriumafdeling van de school is gevestigd aan de Rommerswa- lestraat te Goes, de school HBO- Verpleegkunde is te vinden aan de J.P. Coenstraat 9 te Goes. De ZACG verzorgt sinds augus tus 1975 opleidingen op hoger en middelbaar niveau tot het beroep van laboratoriummedewerker en sinds augustus 1981 een Hogere Beroepsopleiding voor Verpleeg kundigen (HBO-V). Het zijn ge subsidieerde dagopleidingen die leiden tot erkende diploma's. Sinds augustus 1981 zijn de oude hogere laboratoriumopleidingen, nl. het tweejarige HBO-A, het driejarige HBO-B en het vierjari ge HNWO, vervangen door een vierjarige opleiding, het Hoger Laboratoriumonderwijs (HLO). Het driejarig MBO is ook ge- herstruktureerd tot een vierjarige opleiding, het Middelbaar Labo ratorium Onderwijs (MLO). Daarnaast is een meer praktische variant ingevoerd, het twee en een halfjarig Kort Middelbaar Labo ratoriumonderwijs (KMLO). De HBO-V is een betrekkelijk jonge vorm van hoger beroepson derwijs. De HBO-V te Goes is in 1981 vooruitlopend op rijkssubsi die begonnen, wat mogelijk was dank zij de financiële steun van o.a. een groot aantal Zeeuwse ge zondheidsinstellingen. De school is reeds in juni 1982 rijkserken ning verleend en is sedert januari 1983 volledig gesubsidieerd door de Rijksoverheid. Daarnaast verzorgt de ZACG re gelmatig nascholingskursussen zoals: Milieukunde Informatika Stagebegeleiding in de Ge zondheidszorg Voor nadere informatie kan men terecht bij de administratie van de ZACG. Aan de laboratoriumschool wordt men opgeleid tot laborato riummedewerker: een beroeps richting met vele mogelijkheden. Immers: de chemie is niet meer weg te denken binnen onze sa menleving. In dat verband noe men we: de bestrijding van ziek ten, het schoonhouden van het milieu, het zuinig omgaan met grondstoffen en het beschermen van konsumenten tegen onge wenste toevoegingen aan le vensmiddelen. Het chemisch on derzoek hieraan verbonden, wordt verricht in laboratoria, die men kan indelen in een tweetal groepen: Dat zijn de controle laboratoria, waar veiligheid van bijvoorbeeld levensmiddelen en kwaliteit van lucht en water wor den onderzocht, en als tweede groep de research- en ontwikke lingslabs. Daar wordt gewerkt aan verbreding van de kennis, on derzoekingen worden praktisch toegepast en dat alles met verfijn de electronische apparatuur. De toekomstverwachtingen in deze richting zijn voor afgestudeerden gunstig te noemen, aldus de school. Zoals we al zeiden, is er verder een HBO-afdeling Ver pleegkunde in Goes gevestigd, on derdeel uitmakend van ZACG Goes. Deze HBO-V-richting biedt de mogelijkheid om een zelfstan dig verpleegkundig beroep uit te oefenen en geeft de bevoegdheid om in alle beroepsvelden van de gezondheidszorg als verpleegkun dige te gaan werken. Dat kan zo wel intra- als extramuraal, ofwel binnen een bepaalde instelling, zoals zieken- of verpleeghuis, danwel in de maatschappelijke gezondheidszorg of sociaal psy chiatrische zorg. De opleiding duurt in totaal vier jaar, met in de eerste twee jaren het accent op de theoretische kennis. dienstverlening, het vervoer en de horeca vallen. De gediplomeerde LMO-ers hebben vrijstelling voor het z.g. middenstandsdiploma. In het derde en vierde leerjaar moe ten de leerlingen stage lopen in een detailhandelsonderneming. Het eindexamen LEAO omvat eveneens 6 vakken, waarbij alleen Nederlands en Engels verplicht zijn. Een 7e examenvak is machi- neschrijven. In principe is zowel LMO als LEAO eindonderwijs. Vele LMO-ers gaan dan ook werken als (assistent)- in- of verkoper, (assistent)-afdelingschef, (as- sistent)-magazijnbeheerder, me dewerker reklame/etaleerafdeling of boekhoudkundig medewerker. LEAO-ers worden b.v. kantoor bediende, magazijnbediende, ver koper/verkoopster, typist(e), te- lefonist(e) of administratief me dewerker. In de regel moeten onze afgestu deerde LBO-ers niet lang op werk wachten. Anderen studeren ver der, b.v. aan de drie vormen van Middelbaar Beroepsonderwijs aan onze scholengemeenschap, te weten: 3. Het M.M.O. (Middelbaar Mid- denstandsonderwijs). Via deze ondernemersopleiding worden de leerlingen opgeleid voor zelfstandige uitoefening van functies op middelbaar niveau in winkels en bedrijven. Er zijn twee studierichtingen: MMO-C: Een breedte-opleiding voor 50 branches, waarbij het diploma voldoet aan de C-eisen van de Vestigingswet Detailhan del; vervolgstudie aan bijv. HEAO is mogelijk. MMO-BD: Een diepte-opleiding, gericht op één branche, waarbij grote aandacht wordt besleed aan de praktijk. Het diploma voldoet aan de A-eisen van de Vestigings wet. De te kiezen branche op het Delta-College zijn: Levensmidde len, Textiel en A.G.F. Beide stu dierichtingen zijn 3-jarig en er wordt stage gelopen in, veelal, de- tailhandelsbedrijven. 4. Een andere MBO-opleiding aan het Delta-College is de MEAO (Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs). Het is een brede basisopleiding (eveneens 3-jarig) voor econo misch gerichte functies op mid delbaar niveau. Gediplomeerde MEAO-ers komen o.a. terecht bij banken, bedrijven, verzeke ringsmaatschappijen en overheid sinstellingen. In het tweede leer jaar lopen zij bij deze bedrijven en instellingen 6 weken stage. Er zijn 4 studierichtingen: de bedrijfsadministratieve richting de commerciële richting de bestuurlijke richting de sekretariaatsrichting Ook deze opleidingen bieden de mogelijkheid tot verdere studie aan b.v. HEAO, Hogere Hotel school, Toeristische Opleidingen, Lerarenopleiding enz. Regelmatig worden nieuwe keuzevakken aan het MEAO-pakket toegevoegd, zoals assurantie, toerisme en met ingang van de volgende cursus: Logistiek. 5. De nieuwste MBO-opleiding aan het Delta-College is de M.H.O. (Middelbaar Horeca On derwijs) ook veel genoemd Mid delbare Hotelschool. Voor de a.s. horeca-ondernemer is hel goed op de hoogte zijn met moderne marketing- en management technieken net zo belangrijk als de beheersing en de kennis van de vakken koken en serveren. Gast heerschap is natuurlijk iets dat ontwikkeld moet worden. De be kende vaktechnieken zijn nu ook uitgebreid met het kunnen werken met kasregisters, hotelreceptie- machines en computers. Het ver zorgd gebruik van het Nederlands en de vreemde talen is gewoon een vereiste. Het spreekt voor zich, dat voor dit alles dus een goede vakopleiding nodig is. De Middelbare Hotelschool in Middelburg staat daar borg voor. Het is een vierjarige beroepsoplei ding. Drie jaar wordt er in de school gewerkt en één jaar is ge heel gewijd aan het leren in de be drijven in binnen- en buitenland. Het onderwijs binnen de school is zó ingericht, dat alle vakken op het horeca beroep gericht gegeven worden. Dit is de kracht van alle opleidingen aan het Delta- College: zoveel mogelijk gericht op de eisen van het bedrijfsleven en in nauw overleg daarmee. Voor verdere informatie verwij zen wij naar de advertentie De Vakschool in Goes is al vele jaren in heel Zeeland een begrip. De school aan de J.P. Coenstraat biedt een aantal zeer praktijkgerichte opleidingsmogelijkheden en effent de weg naar beroepen, waarmee men anno 1987 veel kanten op kan. Specifiek beroepsgericht onderwijs dus, met daarnaast de mogelijkheid om door verdere studie ook een vooropleiding hoger beroepsonderwijs te volgen. De Vakschool biedt vier hoofdstudierichtingen: middelbaar dienstverlenings- en gezond heidszorgonderwijs, waarbij kan worden gekozen voor agogisch werk en uiterlijke verzorging, verder Middelbaar Huishoud- en Nijverheid sonderwijs (vooropleiding voor hoger beroepsonderwijs en interim al gemene schakelopieiding). Als derde richting is er beroepsbegeleidend onderwijs mogelijk, alsmede Kort Middelbaar Beroepsonderwijs. De Vakschool houdt overigens dinsdag 3 februari weer open dag. En tijdens die dag kunnen toekomstige leerlingen en ouders een uitstekend beeld krijgen van de vele mogelijkheden die de Goese Vakschool heeft te bieden. We zeiden het al: het is een vooral praktijkgerichte school. Wie een goede opleiding wil in schoonheids-, voet- haarverzorging, als mede kappersvak (dames- en herenvak) kan er uitstekend terecht. De opleidingen duren drie jaar en na het eerste jaar van oriëntatie kan voor een bepaalde beroepsrichting worden gekozen. Ook jongeren die belangstelling hebben voor welzijns- of gezondheidszorg kunnen er te recht binnen de Intas-opleiding. En verder vermelden we graag de Vóó ropleiding Hoger Beroepsonderwijs op Havo-niveau, maar dan wel met een praktijkvak in het pakket. Eventueel dat laatste in de meer kreatieve sfeer.

de Faam | 1987 | | pagina 19