Woonwagenwerk 's Avonds minder bussen in Vlissingen en Middelburg Voorkoming misdrijven Activiteiten rond jarig Wetboek van Strafrecht IN BEROEP DE FAAM - DE VLISSINGER Onderwijs Werken Emancipatie Informatie Woensdag 28 januari 1987 Provinciale staten vergadering vrijdag 6 februari, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 11Middelburg. Zoals altijd is de ver gadering openbaar. Waterschappen Verkeer Landinrichting Educatie Onderwijs Geschiedenis Organisatie COMMISSIES -iföfc HOE "VRIJ" IS EEN iEHANDICAPTE MET TEVEEL VRIJE TIJD? AVO-NEDERLAND Vraag inlichtingen 1 ABDIJ De stichting Woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland heeft het beleidsplan 1985-1990 uitgebracht. Be langrijkste element in het plan is de integratie van woonwagen bewoners en huisbewoners: de burgers. Het onderwijs is een hulpmiddel bij het samengaan van de twee categorieën in de Nederlandse en dus ook de Zeeuwse samen leving. In het beleidsplan wordt ge constateerd, dat bijna alle woonwagenkinderen naar de basisschool gaan. Geprobeerd wordt de woonwagenouders bij de school te betrekken. In de praktijk blijkt, dat dat het best lukt als het om kleine scholen gaat, waar leerlingen, leer krachten en de ouders elkaar kennen. Ook steeds meer woonwagen kinderen volgen voortgezet on derwijs. Een probleem is hier soms wel het spijbelen. Om dat te voorkomen, wordt samenge werkt tussen de stichting Woonwagenwerk, de scholen en de ambtenaren leerplicht bij de gemeenten. Doordat de scholen voor voortgezet onder wijs vaak nogal groot en daar door wat onpersoonlijk zijn, hebben de woonwagenleerlin gen en hun ouders wel eens wat moeite met deze onderwijs vorm. De meeste woonwagen jongeren volgen het lager be roepsonderwijs. Ook is er veel belangstelling voor de vor mingsinstituten. Voor alfabetiseringscursussen - leren lezen en schrijven - is wis selende belangstelling. Het blijkt, dat vooral woonwagen vrouwen aan deze cursussen meedoen. In enkele centra in Midden- en Noord-Zeeland worden naai- en lascursussen georganiseerd. De lascursussen worden vooral door jongeren gevolgd. Er zijn speciale sportopleidingen sport voor minderheden - waar van twee woonwagenbewo ners al gebruik maken. Het gaat om de opleiding leraar karate en de opleiding judo-zwarte-band. Bij de gemeentebesturen zal aangedrongen worden op het beschikbaarstellen van grond op bedrijfsterrein. Op de woon wagencentra mogen geen sloopterreinen meer worden in gericht. De slopers zijn daarom op de bedrijfsterreinen aange wezen. Ook bij de provincie zal hierop worden gewezen. De provincie stelt namelijk een au- towrakkenplan op en ook dat is voor de woonwagenbewoners, die sloper zijn, van belang. Speciale aandacht is er in het beleidsplan voor de emancipa tie van woonwagenvrouwen. Hebben woonwagenbewoners achterstand ten opzichte van de burgergemeenschap, de woon wagenvrouwen hebben ook achterstand in hun eigen woon gemeenschap. De stichting woonwagenwerk Midden- en Noord-Zeeland wil een emanci patiemedewerkster aanstellen. De woonwagenvrouwen- werkster kan het werk verder uitbouwen, dat een aantal woonwagenvrouwen al is be gonnen. Wie meer over het woonwagen werk in Midden- en Noord- Zeeland wil weten, kan infor matie vragen bij de stichting Woonwagenwerk, Klein Frank rijk 7, 4461 ZN Goes, telefoon 01180 - 14279. Het Regionaal Bureau Voorkoming Misdrijven in Middelburg heeft zijn activiteitenprogramma voor 1987 gepresenteerd. Dezelfde onderwerpen, waaraan vorig jaar aandacht is besteed, staan nu op het programma. Enkele nieuwe zaken worden on derzocht. Nieuw is een aantal acties in de recreatieve sector. Zo worden de jachthavens in de provincie gecontroleerd op getrof fen maatregelen ter voorkoming van het stelen van attributen ge durende de wintermaanden. Onderzoek zal worden gedaan naar plaatsen, waar veel wordt gerecreëerd en de gebouwen die daarbij een rol spelen. Pas als een inventarisatie is gemaakt, kan een plan worden opgezet. In 1987 zal weer ruim aandacht worden besteed aan de actie "auto open - buit eruit". De nadruk zal komen te liggen in de maan den juni, juli en augustus. Zowel de eigen inwoners van Zeeland als de toeristen zullen dus met deze actie gebaat zijn. In het voorjaar wordt een actie rond het Veerse Meer begonnen voor surfers. Eigenaars van surfplanken kunnen die planken laten voorzien van hun postcode en huisnummer. Uit onderzoek is geble ken, dat hiervoor veel belangstelling bestaat. De effecten van de graveeracties bij fietsen lopen terug. Dat wordt vooral geweten aan het niet voldoende voorhanden zijn van fietsenstallingen, fiets- klemmen en dergelijke. Bij de gemeentebesturen wordt aangedron gen aan realisering van deze voorzieningen. Het bureau voorkoming misdrijven voert overleg met de Zeeuwse kamers van koophandel om winkeliers voorlichting te kunnen ge ven over het voorkomen van winkeldiefstallen. Hl IEUWS Staten vergadering Het voorstel van het dagelijks bestuur van de provincie (gede puteerde staten) is het huidige aantal van zeven waterschap pen terug te brengen tot twee: één benoorden en één bezuiden de Westerschelde. De twee nieuwe waterschappen krijgen een gemeenschappelijk labora torium. De gedeputeerde, die de waterschappen in zijn porte feuille heeft, is het niet eens met deze concentratie. Zijn voorkeur gaat uit naar drie of vier waterschappen in Zeeland. De voorstellen zijn behandeld in de statencommissies voor ver keer en waterstaat, voor milieu en voor bestuurszaken. Daarbij zijn allerlei varianten ter tafel gekomen. De zeven water schappen hebben zelf ook hun mening kenbaar gemaakt aan het provinciaal bestuur en er zijn reacties van gemeente besturen. De fractie van D'66 uit provinciale staten heeft ook een voorstel tot concentratie in gediend. Het is aan provinciale staten uit deze veelheid van opvattingen een oordeel te vormen en een beslissing te nemen. De belangrijkste aanleiding tot de samenvoeging van de water schappen is de zuiveringstaak doelmatiger te maken. Gevolg daarvan is, dat de tarieven voor de zuiveringsheffing gelijker worden voor de hele provincie. Nu heeft elk waterschap zijn ei gen tariefstelling. Provinciale staten wordt ge vraagd ruim 2,3 miljoen gulden uit te trekken voor de verbete ring van kruispunten, verspreid over de provincie. Het gaat om het kruispunt Roofack bij Bres- kens, het kruispunt Absdale bij Hulst, het kruispunt bij Goes in de weg Goes-'s-Heer- Arendskerke en de weg Zeelandbrug-rijksweg en om het kruispunt bij Serooskerke op Walcheren. Bij dit laatste voorstel zit ook de toplaag voor de weg Serooskerke- Vrouwenpolder. Provinciale staten spreken zich uit over het voorbereidings schema landinrichting 1987. Het voorstel is om als ruilverka velingen in voorbereiding aan te melden Walcheren, Sluis- Oostburg, Breskens-Zuidzande, Sint Philipsl.and en Schoondijke. Nieuwe projecten op de lijst zouden moeten worden Aar denburg, Sint-Annaland en Axelse Sassing. Voor Sluis- Oostburg, Breskens-Zuidzande, Sint Philipsland, Schoondijke, Sint-Annaland en Axelse Sas sing gaat om verkavelingen met een administratief karakter. een nieuwsbrief. De staten wordt hiertoe een subsidie van ruim twintig mille gevraagd. De besturen van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, de stichting voor Middelbaar be roepsonderwijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen en de stichting voor Katholiek mdgo en mhno in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben tot samen werking besloten voor wat het middelbaar dienstverlenend en gezondheidsonderwijs (mdgo) betreft. De staten adviseren nu de staatsecretaris van onder wijs een afdeling mode en kle ding toe te wijzen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Een af deling verpleegkunde is ook op gevoerd, maar daarvoor geldt van rijkswege een stop. Zodra die is opgeheven, vindt het pro vinciaal bestuur, dat de oplei ding aan Zeeuwsch-Vlaanderen moet worden toegewezen. Dit jaar is aan de Hogeschool Zeeland i.o. begonnen met het project Ontwikkelingssamen werking. Doel is de kennis en ervaring in het hoger beroeps onderwijs over te dragen aan het beroepsonderwijs in ont- Zeeland heeft drie regionale educatieve centra: de Bevelan- den/Tholen, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. De cen tra hebben een belangrijke taak in de volwasseneneducatie. Een deel van het werk van de vormingsinternaten Van Eeghenhuis, Hedenesse en Het Zilveren Schor valt voortaan on der de educatieve centra. Daar toe wordt een subsidie van ne gentig duizend gulden per cen trum, dus totaal f 270.000, aan de staten gevraagd. Zeeland krijgt een commissie "regionale geschiedbeoefening Zeeland" met als doel een bij drage te leveren aan de ontwik keling van de kennis van de ge schiedenis van de provincie. Ta ken van de commissie zijn on der meer onderzoek, financie ring van onderzoek door derden (in de vorm van onkostenver goeding) en het uitbrengen van De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 3 februari driemaal zitting. Aan de orde zijn beroepschrif ten tegen besluiten van de ge meentebesturen van Middel burg, Reimerswaal en Hulst op aanvragen om algemene bijstand. De zittingen beginnen om respectievelijk, 10.00, 10.20 en 10.40 uur. Zij worden ge houden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middel burg. De zittingen zijn openbaar. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort het bestuur van de stichting Kinderdagver blijf Vlissingen en omstreken. Het bestuur heeft bij de provin cie om subsidie gevraagd voor het kinderdagverblijf. Het pro vinciaal bestuur heeft dat ver zoek afgewezen, omdat het vindt, dat het om een gemeen telijke en niet om een provincia le aangelegenheid gaat. Het bestuur is het daarmee niet eens en vandaar het bezwaar schrift. Het bestuur kan zijn bezwaar schrift toelichten tijdens een hoorzitting op 3 februari, 11.30 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De hoorzitting is openbaar. wikkelingslanden. Dat kan on der andere door samenwerking met scholen in die landen. Aan de staten wordt gevraagd 55 duizend gulden aan het project te besteden; veertig mille daar van is afkomstig van het minis terie van buitenlandse zaken, het resterende deel komt voor rekening van de provincie. Gedeputeerde staten stellen voor de provinciale ambtenaren doelmatiger te laten werken. Zij willen dat doen door reorgani satie van de provinciale griffie, provinciale waterstaat en de provinciale planologische dienst. Bedoeling is de drie on derdelen in elkaar te schuiven, waardoor één dienst ontstaat. Aan de staten wordt gevraagd met de reorganisatie in te stem men. De operatie zal een paar jaar in beslag nemen. Provinciale staten beslissen ook over de herstructurering bij de provinciale stoombootdiensten. Het voorstel is te werken met zestien vaste ploegen en het aantal arbeidsplaatsen op 250 te stellen. Er werken nu 263 mensen bij de bootdiensten en het gevolg is dan ook, dat dit aantal naar 250 moet worden teruggebracht op korte termijn. De statenvergadering is vrijdag 6 februari, 10.00 uur, in de Sta tenzaal, Abdij 11, Middelburg. De afdeling volwasseneneduca tie van de provinciale onder wijsraad vergadert maandag 2 februari, 14.00 uur, in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De afdeling beraadt zich op de nieuwste ontwikkelingen in de volwasseneneducatie, zowel op landelijk als op provinciaal niveau. Het gaat daarbij onder meer om de basiseducatie, vormings- en ontwikkelings werk en beroepsopleidingen. De vergadering is openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Onlusten in Vlissingen in 1787 Zoals gezegd in Archiefsprokkels van 14 januari j.l. vormde 1787 een roerig jaar in De Republiek. Ook in Vlissingen. Het was al enige jaren onrustig, maar steeds had men de zaken nog onder controle kunnen houden. In de loop van het jaar 1787 echter kwam de onrust steeds frequenter terug tot het tot een definitieve uitbarsting zou komen: een burgeroorlog sterker nog een revolutie maar daarover later. Wat was er aan de hand? Ook in Vlissingen was er langzamerhand DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- man. een kloof gegroeid tussen arm en rijk en op politiek gebied tussen bestuurders en bestuurden. Die kloof op economisch en sociaal gebied had alles te maken met de verslechterde economische situa tie van de stad tengevolge van de terugval van handel en scheep vaart. Dat kwam onder meer door de achteruitgang van de kaapvaart, jarenlang de belang rijkste bron van inkomsten voor de Vlissingers. In de jaren tachtig van de achttiende eeuw kwam daar de oorlog met Engeland nog bij en de blokkades door de vloot van dat land. De kloof op politiek gebied tussen bestuurders en bestuurden was het gevolg van het sinds de mid deleeuwen bestaande staatsbestel: de standenstaat, waarin enkelen regeerden over velen. Die enkelen probeerden ook nog de bestuurs- baantjes in eigen familie of vrien denkring te houden. Daartoe wer den zelfs contracten opgemaakt. Volgens het toen geldende systeem was dat alles min of meer normaal. Echter een aantal men sen dat niet uit die paar families kwam die de dienst uitmaakten stuitte dat tegen de borst. Zij wil den ook wel eens meer invloed in de stadsregering. Dat betekende overigens niet dat de scheidslijnen van de stromin gen (dat is beter dan te spreken van partijen, dat woord kan beter gereserveerd blijven voor de mo derne, na 1850 ontstane politieke organisaties) zo gemakkelijk te bepalen waren. Integendeel. Oranjegezinden kwamen onder alle lagen van de bevolking voor, evenzo was dat het geval met de patriotten. De magistraat bestond deels (het grootste deel) uit patri otten, deels uit oranjegezinden. Onder de aanhangers van de Oranjegezinden bevonden zich ook predikanten van de Waalse, Engelse en Nederduits Gerefor meerde Kerk. Echter onder de aanhangers van de patriotten be vonden zich ook predikanten, evenals ambachtslieden en lieden uit de zogenaamde lagere burge rij. Onder die twee laatste catego rieën kwamen echter ook aanhan gers van de oranjegezinden voor. Zowel de economische problemen als de politieke, gepaard gaande met een op gang gekomen geruch tenstroom zouden uiteindelijk na eerste schermutselingen tot een climax komen. Die eerste scher mutselingen deden zich al voor in april 1787. Het kon nog binnen de vroedschap gehouden worden, al heerste er tussen de leden onder ling een grimmige en verbitterde stemming. Voor een volgende krachtproef kwam men te staan eind juni be gin juli 1787. Op 27 juni 1787 kwam er in de haven een jacht uit Dordrecht zonder prinsevlag maar wèl met een patriottisch symbool. Dat nu vormde aanlei ding voor onlusten, die zo hoog opliepen dat het schip gedwongen werd naar Middelburg uit te wij ken. Ook daar echter kwam het tot ongeregeldheden, zelfs tot grote plundering van de stad. Dat was voor een deel van de Vlissing- se magistraat weer aanleidingom op 1 juli burgemeester Caen voor te stellen in Vlissingen de poorten te sluiten en stukken geschut daarbij op de wallen te plaatsen. Zo gezegd zo gedaan. Maar op 2 juli werden al weer te genorders gegeven omdat een deel van de bevolking flink rumoerig werd. Ook de Stalen van Zeeland waarschuwden vooreen opstandi ge beweging te Vlissingen. Vanuit het volk kwam de eis de kanon nen van de wallen te halen.Uitein delijk besloot men uit vrees voor opstand dit te doen. Door enkele heethoofden werd voorgesteld het geschut te laten wegslepen door dezelfde personen die het ge plaatst hadden. Aldus gebeurde. En enkele personen waarvan men dacht dat ze patriots waren wer den gedwongen op het geschut plaats te nemen om zo rondge trokken te worden door de stad. Uiteindelijk keerde de rust weer. Op het nippertje was in Vlissingen een gebeurtenis als in Middelburg (nog) voorkomen. (Wordt vervolgd) Christ Peters. Met ingang van 1 februari 1987 zullen er in de avonduren in Vlissingen en Middelburg minder busdiensten zijn. Dit is het gevolg van het vast houden van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Rijksver keersinspectie aan het voor streekbuslijnen geldende Normerings- systeem Voorzieningenniveau Streekvervoer (N.V.S.). Om binnen het Nederlandse streekvervoer door het hele land gelijke normen te kunnen hante ren, is destijds het N.V.S. inge voerd. Het N.V.S. geeft aan bij welke hoeveelheid reizigers welke frequentie geboden mag worden. Dit betekent dat hoe meer reizi gers in de bus zitten, des te meer busdiensten er geboden mogen AVO-Nederland bemiddelt bij en zoekt werk voor men sen met een handicap. Al 60 jaar. Jaarlijks kunnen vele gehandicapten zich via AVO- Nederland maatschappelijk ontplooien. Bij een bedrijf of als startende ondernemer. Daarnaast geeft AVO-Ne derland financiële ondersteu ning voor bepaalde aanpas singen, recreatie en oplei dingen. Want AVO-Neder land helpt waar wettelijke voorzieningen écht te kort schieten. Voor iedere gehandicapte. Wilt u meer informatie over de mogelijkheden die AVO-Nederland u kan bie den, neem dan kontakt op met onderstaand adres. VERENIGING VOOR WELZIJN ÈN WERK beschermvrouwe HM de Koningin Postbus 850 3800 AW Amersfoort Tel. 033-63 52 14 Giro 625000 worden. Andersom geldt het ook: hoe minder reizigers, des te min der busdiensten. Reeds in I985 waren Ministerie en Rijksver keersinspectie (R.V.l.) van me ning dat het N.V.S. op de lijnen 56. 57 en 58 van toepassing was en dat betekende dat er 's avonds minder diensten geboden moch ten worden. Z.W.N. was het on eens met de zienswijze van Mi- nisteireen R.V.l.en heeft getracht het Ministerie en R.V.l. te over tuigen van haar standpunt. Dit is niet gelukt. Het enige resultaat dat bereikt is, is dat de frequentie verlaging niet per l juni 1986 is dooreevoerd doch per l februari 19877 Wanneer vinden de inkrimpingen plaats? Op maandag t/m woens dag zullen de lijnen 56, 57 en 58 na 20 uur in plaats van elk half uur nog elk uur rijden. Op don derdag en vrijdag (koopavond) gaat de uurdienst rond 21.30 uur in. Op zaterdag en zondag veran dert er op lijn 58 niets. Deze blijft elk half uur rijden. De lijnen 56 en 57 rijden op zaterdag en zon dag na 20.00 uur slechts elk uur in plaats van elk half uur. Mede als gevolg van de inkrim pingen wijzigen 's avonds de ver trektijden van de lijnen 56, 57 en 58. Bovendien veranderen op zondag de vertrektijden van de lijnen 53 en 54. Het een en ander heeft tot gevolg dat de overstap van lijn 57 en 58 op lijn 56 rich ting het N.S.-station's avonds aanmerkelijk langer wordt. Ten behoeve van de reizigers is vanaf eind januari 1987 bij de buschauf feurs van de lijnen 56, 57 en 58 een gratis nieuwe dienstregeling verkrijgbaar. Een verdere achter uitgang van het vervoer is te voor komen. Daartoe dient het vervoer op de lijnen 56, 57 en 58 toe te nemen. Burgemeester mr. Chris Rutten van Middelburg opent vrijdag 13 fe bruari in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een grote expositie, die als titel 'Vrijheidsstraf' meekreeg. 'Vrijheidsstraf' is een landelijke ten toonstelling, die is samengesteld naar aanleiding van het honderd-jarig bestaan van het Wetboek van Strafrecht. De komst van deze tentoonstelling is de aanzet geweest voor het Huis van Bewaring Middelburg, de Stichting Reclassering Zeeland en de Ge meentepolitie Middelburg om in samenwerking met de Zeeuwse Biblio theek allerlei nevenactiviteiten te organiseren. Hiertoe behoren projec ten voor het LBO en het voortgezet onderwijs en een symposium over de effectiviteit van de huidige strafrechtspleging, dat op 24 februari wordt gehouden. Hoewel de deelnemende instellingen samenwerken in één werkgroep, kiest men toch nadrukkelijk voor eigen invalshoeken. De Gemeentepo litie legt de nadruk op de bestrijding van de criminaliteit, het Huis van Bewaring op de plaats van de gevangenis in de samenleving en de re classering wijst op de taak van de samenleving bij de opvang van men sen die met justitie in aanraking zijn geweest. Gezamenlijk vraagt men aandacht voor het slachtoffer van criminaliteit. De activiteiten binnen het onderwijs leiden tot een aantal projecten op scholen, die voornamelijk zullen vallen binnen het vakgebied maat schappijleer. Daarnaast worden de scholen uitgenodigd om de ten toonstelling te bezoeken, waarbij er de mogelijkheid wordt geboden om met vertegenwoordigers van de deelnemende organisaties te discus siëren. Het symposium over de effectiviteit van de strafrechtspleging op 24 fe bruari richt zich met name op hen, die beroepsmatig bij dit onderwerp zijn betrokken. Hoofdcommissaris Blaauw van de Rotterdamse politie en de regionaal directeur van het gevangeniswezen, de heer de Gra^ff hebben hun medewerking aan dit symposium reeds toegezegd. h'Tm., i*- iJIN# i' 1 L'l Ji w\ I'll Het gesehut wordt van de Vlissingse wallen gehaald om een opstand te voorkomen.

de Faam | 1987 | | pagina 17