\Je moet jezelf vier jaar kunnen wegcijferen9 Loodgieter mt Q7 Rudi Moens mt zaken/tart ALGEMENE ZEEUWSE VERZEKERINGEN Occasie-Centre Rijwielshop in SPONSORT ZRTC THEO MIDDELKAMP winkelcentrum Dauwendaele Dierenspeciaalzaak J renoveerde zaak aan .H. Heijnsdijk Kanaalstraat PLANNEN MAKEN VOOR DE TUIN Betaald parkeren bij Tref center ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Finata bank Vlissingen is verhuisd ONBEGREPEN? DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 28 januari 1987 Zelfstandig hnë Wegcijferen Preventie Hypotheek informatie Onroerend goed informatie Tuin op het noorden Grondverbetering Combineren Een afspraak maken met Rudi Moens,de benjamin onder de Walcherse loodgieters is geen eenvoudige zaak. Of hij is on derweg, of hij komt er zo aan, óf hij gaat net weg. Een oplossing lijkt dan maar een mankement in de cv-installatie voor te wenden, want dan staat hij binnen de kortste keren op de stoep. Gelukkig is hel niet nodig. Hij heeft tijd. Al leen is het laatste journaal dan wel afgelopen en staat niet alleen de Bokma, maar ook nog zijn eten koud. Een bezig baasje dus. "Ja, ik ben inderdaad nogal eens weg", verontschuldigt hij zich. "Maar de klanten gaan voor weet je. Als er iemand belt met een of ander mankement kan je natuurlijk moeilijk zeggen dat je geen tijd hebt. Dan ga je. Het hoort er allemaal bij als je zelfstandig on dernemer bent. Bij een groot bedrijf met ik weet niet hoeveel werk nemers ligt dat misschien anders. Daar is het om 8 uur beginnen en om 5 uur naar moeders toe. Hier kan dat niet. We werken met drie man, mijzelf inbegrepen. Je hebt met je klanten een relatie op gebouwd op basis van het vertrouwen dat ze in je stellen. Dan kun je ze natuurlijk niet in de kou laten staan. Zo simpel werkt dat. Noem het maar mijn 'bedrijfsfilosofie". Da! de inmiddels 29-jarige Middelburger was voorbestemd om loodgieter te worden zat er al vroeg in. Vader was loodgie ter en het werd hem bij wijze van spreken met de paplepel in gegoten. "Je wist niet beter hè, het was vroeger bij ons thuis loodgieteren, loodgieteren en nog eens loodgieteren. Tegen woordig heet dat dan installa tietechniek, want het vak van loodgieter is natuurlijk enorm uitgebreid. Maar toch, ik vond dat allemaal erg leuk en wilde dat dan ook worden.Op school installatietechniek gedaan, daarna de opleiding voor eerste- en tweede monteur en vervolgens nog wat particuliere cursussen. Op het ogenblik doen we dus in dakbedekking, 'water' en installatietechniek". Na de opleidingen bij een baas werken. Negen jaar lang. Maar de drang naar zelfstandigheid werd op een gegeven moment toch te groot en Rudi besloot, zij het dan na rijp beraad, voor zichzelf te beginnen. "Dan ging van vandaag op morgen", weet hij zich nog te herinneren. "Ik had dat besloten en dan moest het maar gebeuren ook. Ik nam ontslag -dat was in 1982- en daar stond ik dan. Vol met plannen maar met een lege por- temonnaie. Niets, helemaal niets, zelfs geen gereedschap. Ik heb mijn auto verkocht, kon bij een boer een klein schuurtje huren en zo is het eigenlijk be gonnen. Letterlijk dag en nacht werken. Later kwam daar een tweede schuurtje bij en na een jaartje of wat werden zelfs die twee schuurtjes te klein. Dat betekende dus omzien naar een ander pand. Het geluk lachte Moens toe en met mede werking van de bewoners en de gemeente Middelburg kon hij het naastgelegen pand aan de Abeelseweg kopen, waar nu een ruime werkplaats en een kantoortje is. Moes is daar te vreden mee. "Groter hoeft het niet. Deze werkplaats straalt gezelligheid uit. Er zitten aller lei hoeken en gaten in. Bij een nieuwbouw is alles rechttoe rechtaan. Daar gaat niets van uit. Het is allemaal zo clean". "In het begin was echt niet alles rozegeur en maneschijn", ver telt hij terugblikkend."Ik heb nogal eens wat zwarte sneeuw gezien. Het is echt dag en nacht bezig zijn.met je bedrijf en het privé-leven schiet er de eerste jaren totaal bij in". En dan mijmerend: "Ik denk dat een hoop jonge starters zich daar in vergissen en dat het misschien daardoor niet gaat. Je moet je 4 jaar kunnen wegcijferen. Als je dat niet kunt opbrengen lukt het niet". Het gaat Moens inmiddels - zoals hij zelf zegt- redelijk goed. "Maar je moet natuur lijk niet vergeten dat zonder het vertrouwen van die klanten in die beginperiode het nooit was Rudi Moens gelukt". Hij heeft twee perso neelsleden, drie volledig uitge ruste servicewagens en binnen kort worden die uitgerust met mobilofoon. "Om nog sneller bij de klanten te kunnen zijn". Het 'bevroren watermeter syndroom' is deze winter aan hem voorbij gegaan. "Wij pro beren ook preventief te wer ken", verklaart hij. "Een van onze 'klussen' is het reinigen van cv-kachels. Dat gebeurt meestal in het najaar als het nog niet zo koud is en het is na tuurlijk een kleine moeite om de mensen alvast te wijzen op de voorzorgsmaatregelen die ze kunnen treffen om die ellende te voorkomen". Veel 'vreemde zaken' heeft hij de afgelopen jaren niet meegemaakt, of het moet die klant zijn geweest die belde voor een schoonmaak beurt aan zijn cv-kachel. "Bij die kachel zit een expansievat en een expansieventiel. Als de druk te hoog wordt, slaat dat ventiel open en is niets aan de hand. Die man dacht dat dat ventiel een aftappunt was en had er netjes een kraantje op gezet... levensgevaarlijk. Dan leg je even de gevolgen uit en hij weet het voor de rest van zijn leven. Maar dat was wel een uitschieter. De mensen bel len toch liever een vakman dan zelf te gaan experimenteren". 5 jaar vaste rente met gemeente garantie Annuïteiten Lineair Leven Geldvorstrekker werke lijke rente opge geven rente opgegeven rente werke lijke Geldverstrekker rente opge geven rente Friese Bondssp. 6,90 6,6 - De Amersfoortse 723 7,0 C en E Utrecht 7,01 6,7 6,7 AEGON 723 7.0 Ver. Spaarbank 7,01 6,7 6,7 AMEVLev.Verz. 723 7,0 Bondsp.Centi'ONed 7,17 6,9 6,9 Delta Lloyd 723 70 Bondsp. Mid /N70 Ned 722 6.9 6,9 Nationale Ned. 723 7,0 Metallicus 722 6,8 66 NOGVerz. 723 7,0 Woonfonds Holl. 723 6,7 6.7 RVS 723 7,0 HNG 725 6,8 6,8 Stad Rotterdam 7 23 7,0 AMEVHyp.Bedr. 7,33 7,0 7,0 Winterthur 723 f,0 Direktbank 7,33 7,0 7,0 Vraag uw NVM-makelaar om een Postbank 7,33 7,0 7,0 vergelijking van de andere factoren die bij uw keuze van belang zijn:premie,afkoop- waarde en winstdeling. Aegon Hypoth. 7,38 7,0 7,0 Gelders. Utr.sp. 7,44 7,1 - W.U.H. 7,45 6,9 6.9 Nutssp. West Ned. 7,46 7,1 7,1 Rabo Hypoth. 7,46 7,1 7,1 Nederlandse Verür^.nq vsn Makelaar Bouwfonds N.G. 7,49 7,0 - in onroerende goederen NVM NutssD.'s-Grav. 7,49 7,15 7,15 Nat.Ned.'Optie' 7,54 72 72 NVM Mees Hope 7,57 7,1 7,1 ABN(ABHK) 7,60 72 6,8 Andere vormen opge geven rente AMRO 7,60 72 72 Avista Bank (CL) 7,60 72 72 Geldverstrekker NMB 7,60 72 72 Roparco krediet 6,7 F.G.H. 7,61 7,0 725 Bouwf. Rente Rust 72 Bank v.Hyp. Fin. 7,77 72 72 Rabo Rente Stabiel 7,4 Bovengenoemde percentages komen uit het NVM-Stappenplan.Met behulp van dii plan kunt u samen met de NVM-makelaar tot de juiste hypotheekkeuze komen. Vraag uw makelaar om nadere informatie. De genoemde instellingen verstrekken ook hypotheken met andere looptijden, bijvoorbeeld 3,7,10 of 12 jaar vast. Om eén juiste vergelijking mogelijk te maken worden alleen de 5-jaars tarieven vermeld. De werkelijke rente bestaat uit de opgegeven rente plus een aantal variabelen, die per geld verstrekker kunnen variëren (bijv. afsluitprovisie). Voor hypotheken zonder gemeente garantie is de rente in de meeste gevallen 02%hoger dan bovengenoemde rente. Peildatum 19januari 1987 Bron;Stappenplan NVM Prijsontwikkeling bestaande woningen Jaar 1982 1983 1984 1985 1986 Absoluut 138.100 142.100 139.600 140.100 147200 Index 1980=100 81 83 82 82 86 Oktober 1985 t/m december 1985 f 141.200,-. Oktober 1986 t/m december 1986 f 147.700,-. De prijs in deze periode ligt bijna 5l boven het niveau van dezelfde periode in 1985. Over het gehele jaar 1986 lag het gemiddelde prijsniveau 5%boven dat van 1985. De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van bestaande woningen. Per woningtype en regio kan de ontwikkeling anders zijn. Copyright NVM Nieuwegein De wielrenners van de Zeeuwse ren- en tourclub Theo Middel kamp gaan het komende seizoen reclame maken voor de Alge mene Zeeuwse Verzekering nv in Middelburg. Zowel de ama teurs als de liefhebbers en dames van deze club zullen zich tooien in de shirts van deze maatschappij. In totaal prijken vijftig ama teurwedstrijden, eenentwintig wedstrijden voor de categorie lief hebbers en tien wedstrijden voor dames op de agenda. Reclame maken via sportsponso ring heeft zin, zo argumenteert de verzekeringsmaatschappij zijn gul le gift. Hoewel de sponsors niet al- De Finata-bank in Vlissingen heeft kortgeleden een nieuw onderko men betrokken aan de Spuistraat 82. De vorige vestiging aan de Coosje Buskenstraat werd begin december gesloten. Het nieuwe pand is ruim opgezet en heeft - volgens de Finata bank - een efficiënte indeling. Er is vol doende ruimte om cliënten op te vangen, te bemiddelen in particu liere credieten. Ook beschikt de bank over voldoende parkeer ruimte. De Finata bank heeft 44 vestigingen in Nederland en noemt zich de grootste financie ringsmaatschappij. Ze verstrekt Consumptief crediet in samenwer king met assurantie tussenpersonen en handelaren in auto-, caravan en botenbranche. Directeur in Vlissingen is L.J. Ma- rico, die samen met zes medewer kers het bedrijf runt. lijd meteen in guldens kunnen uit drukken wat deze vorm van recla me oplevert, heeft het toch effect. Het voordeel voor de vereniginger is wel meetbaar, aldus nog steeds de Algemene Zeeuwse Verzekerin gen. "Op de cent nauwkeurig kunnen de sportverenigingen zien wat van de sponsor binnenkomt". En dit wordt als een voordeel be schouwd. Er is bij de sponsoring volgens de verzekeringsmaatschappij 'zonder twijfel sprake van wisselwerking tot beider profijt'. Maar dit wel op voorwaarde, dat de ter beschik king gestelde middelen op 'verant woorde wijze worden aangewend' en beide (sponsor en vereniging) zich aan de afspraken houden. Vrijheid en vrijwilligheid zijn twee grootheden die evenwel veel heb ben te maken met gesponsorde amateurs. Bij profs is dat anders, meent de Algemene Zeeuwse. Bij de profs is sprake van een werkgevers- werknemers-relatie, terwijl bij de amateur de nadruk ligt op het uitoefenen van zijn hobby en clubliefde. Het accent ligt dus anders. "Het is duidelijk dat de sponsor, zoals de Algemene Zeeuwse, die naast het commercië le belang bereid is in die hobby en clubliefde te investeren, een veel groter risico loopt". De gesponsorde wielrenners van Theo Middelkamp. De rijwielhandel 'Herca' in het winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg heeft een andere naam gekregen. Tevens is de di rectie uitgebreid en ook het assor timent is veel groter geworden. De zaak heet voortaan Occasie- Centre Rijwielshop. Leo Hernies, die eigenaar was van 'Herca', doet nu samen met Peter Tahitu. Tahitu was vijf jaar lang be drijfsleider van een rijwielzaak in de Langeviele in Middelburg. De ze zaak is opgeheven. Tahitu heeft de gehele voorraad van die zaak overgenomen en is samen met Leo Hermes een eigen zaak begonnen. "Voor garantie en ser vice kunnen de klanten uit de Langeviele nu gewoon in de nieu we zaak terecht", garandeert Pe ter Tahitu, die toch al veel cliën- Nel en Jaspert Heijnsdijk hebben hun dierenspeciaalzaak aan de Ka naalstraat 17 in Oost-Souburg in enkele weken tijd gerenoveerd. Veel breekwerk - alle hokjes zijn nu verdwenen - is er aan te pas gekomen. Ook de vloeren en het plafond zijn vernieuwd, evenals het gehele inte rieur. Er is nu één grote verkoopruimte van ongeveer tachtig vierkante meter. "Het was echt nodig dat er wat aan gebeurde. Alles was oud en versleten en ook de indeling met een aantal hokjes was uit de tijd", legt Nel Heijnsdijk uit. Vrijdag is de zaak heropend. Ook het verkoopprogramma is uitgebreid. De afdelingen voor katten-, honden- en paardensport is veel groter geworden en er is een afdeling bijgekomen met tro pische vissen. "Het pakket is nu gelijk aan onze zaak in de Bu- teuxstraat. Daar hebben we al ve le jaren tropische vissen in de ver koop", vult haar man Jaspert aan. In totaal zijn er dertig bak ken met vissen in de vernieuwde zaak opgesteld. De heer en me vrouw Heijnsdijk zijn van plan om beurtelings in beide zaken de klanten te helpen. Ongeveer twee jaar geleden nam de heer Heijnsdijk de zaak in de Kanaalstraat over. ten in de wijken Dauwendaele en Zuid tot zijn klantenkring kon rekenen. De jonge ondernemers - Leo Her- mes is 23 jaar en Peter Tahitu 27 jaar - hebben inmiddels enkele veranderingen aangebracht. Er is onder meer een kantoor annex spreekruimte bijgebouwd en het is de bedoeling dat op korte ter mijn - zij rekenen binnen een maand - een aangrenzend pand bij de zaak wordt betrokken. De 'open' werkplaats, die Herca be gon, wordt voortgezet. Daarnaast hebben de compagnons gekozen voor een moderne opzet van hun zaak, hetgeen met name de pre sentatie van de rijwielen betreft. Behalve een bijzonder groot as sortiment rijwielen heeft het Occasie-Centre ruime keus in kin derspeelgoed' zoals steps, drie wielers en loopauto's en uiteraard alle accessoires op rijwielgebied. Nieuw in het Occasie-Centre Rij wielshop is ook de fietsenmarkt, die rege|i?iatig 's zaterdags in het winkelcentrum wordt gehouden, en waarbij zowel nieuwe als ge bruikte fietsen worden aan geboden. BEL DE KINDERTELEFOON. LUCHT JE HARTJE VOOR EEN KWARTJE. Bij aankoop van een huis is de tuin veelal van ondergeschikt belang. Er zal wel wat gelet worden op de grootte en de bezonning, maar daar blijft het meestal dan wel bij. We worden dan op tuingebied voor een voldongen feit geplaatst. Er valt niets aan te veranderen, de grootte ligt vast, met de samenstelling van de grond zullen we het moeten doen en ook aan de ligging voor wat de windrichting betreft valt niet te tornen. Toch kunnen we met wat inzicht van elke tuin iets moois maken. Zelfs in een tuin met de meest be scheiden afmetingen kunnen we heel wat bereiken. Niet wanneer we er een blauwe ceder in planten, maar wel als we ons richten op al lerlei kleine bescheiden gewasjes, zoals bijvoorbeeld bol- en knolge wassen en lagere eri middelgrote vaste planten. Daarvan gaan er in een kleine tuin heel wat en bij een juiste rangschikking zal het effect heel mooi zijn. Toch moeten we ons niet laten verleiden tot het maken van te kleine groepen of zelfs eenlingen. Het geheel wordt dan te onrustig. Mensen die een tuin hebben op het noorden zien vaak geen kans In liet kader van het parkeerbe leid van de gemeente Middelburg, zal half februari op het parkeer terrein bij Trefcenter, betaald parkeren worden ingevoerd. Gekozen is voor het systeem zoals dat op dit moment in de Geere Garage wordt gehanteerd. Hierbij ontvangt de automobi- Iist(c) bij het oprijden van het parkeerterrein bij de inritauto maat en parkeerbewijs. Voor het verlaten van het parkeerterrein dient het parkeerbewijs aan een betaalautomaat te worden aange boden. Na betaling wordt het par keerbewijs gecodeerd. Hierdoor wordt parkeerbewijs omgeco- deerd naar een betaalbewijs, waarmee men het parkeerterrein kunt verlaten. Als service naar de klanten van Trefcenter zal, bij een besteding van 25,— of meer in de winkel, of 15,of meer in het Self Service Restaurant, 1uur van de totale parkeertijd door Trefcenter voor haar reke ning worden genomen. Deze re ductie zal d.m.v. een coderings systeem door de kassieres van Trefcenter op het parkeerbewijs worden aangebracht. Door deze codering wordt bij de betaalauto maat automatisch l '/z uur op de totale parkeertijd in mindering worden gebracht. De eerste weken zullen medewer kers van Trefcenter op het par keerterrein aanwezig zijn om vra gen van mensen te beantwoorden. Bovendien zal door Trefcenter ruim van te voren een brochure worden uitgegeven met duidelijke informatie over het parkeer systeem. Ook de grondsoort speelt bij de keuze een rol. We moeten tevre den zijn met de grond die we heb ben en die niet proberen te veran deren. Wel mag de kwaliteit wat verbeterd worden. We laten de keuze van de planten dus tevens afhangen van de grond waarover we beschikken. Bol- en knolgewassen zijn wat dat betreft al heel erg gemakkelijk. Ze stellen namelijk nauwelijks eisen. Alleen kievitsbloem, zomer- en lente klokje en herfststijloos zijn we graag van dienst met een vochtig plekje, want daar groeien ze van nature ook. daar iets van te maken. Erg jam mer, want juist in een schaduw- tuin zijn er mogelijkheden te over. Met varens en andere scha- duwverdragende vaste planten bijvoorbeeld. Deze kunnen dan worden opgefleurd door reeksen vroeg in het jaar bloeiende bol- en knolgewasjes, die het juist op wat donkere plaatsen goed doen zoals sneeuwklokjes, Scilla, sneeuw- roem, vogeltje op de kruk, win- terakonietjes, natuurlijk bosane- moontjes en het lelietje der dalen, Puschkinia en uiteraard heel veel soorten en rassen narcissen. te van de beplanting. Hun plaats en vorm is zeer bepalend voor het karakter van de tuin. De stoffe ring bestaat uit de kruidachtige planten zoals vaste planten, één- en tweejarige planten en natuur lijk de onmisbare bol- en knolge wassen. Niet alleen die welke in het najaar geplant zijn en vanaf januari al kunnen bloeien, maar ook die soorten die pas in maart, april of zelfs nog in mei worden geplant en die 's zomers in volle bloei staan zoals gladiolen, dahlia's en knolbegonia's. En vergeet dan ook herfststijloos en herfstbloei- ende crocus niet, die in september-oktober nog in bloei komen. Voor welk tuintype u ook kiest: de vaste plantentuin, de rotstuin, de heidetuin, de wilde tuin, overal passen bol- en knolgewassen bij. Ze zijn altijd welkom en steeds bereid een steentje bij te dragen aan een mooie tuin van vroeg tot laat. Bij het inrichten van de tuin hou den we natuurlijk ook rekening met andere wensen: de zithoek op de zonnigste plaats, een kruiden hoekje bij de keuken, een schom mel voor de kinderen en een voliè re voor de Heer des huizes! Dit soort onderdelen van de tuin die nen te harmoniëren met de be planting. Houtige gewassen, al dan niet wintergroen, vormen het geraam WiMTeRPEH^ODE LEEHTtiCH UltSTÉrKEUD OWPLAUkJEkJ "TE MAKEU VOORDE TUIU. VAJJAF APRIL KUMkJEU PAHUQ'S, qLADlOLEM, LELIES ET£, WEEI^WORpEki qEPLAUT -

de Faam | 1987 | | pagina 12