is een tijd van Van Houte stapt mt 07 uit Shoerette iet iskeeliart Rabo-Veere vernieuwd De Leeuw-van de Wouw Schoenmode hield kleurwedstrijd Tienjarige Rutger Schonis won gewicht in Lego Op vakantie met Goudswaard Intertoys Vakantiebeurs in Arnemuiden ZVU betrekt nieuw pand Buurthuis Scheldebuurt start met sjoelclub Kapper Yasser Ghazouli maakt belofte waar DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 januari 1987 De oorlog Pensioen "Waarom wacht je niet totdat je vijftig jaar in de zaak bent?", is de vraag die Sjaak van Houte van de Shoerette in de Segeersstraat in Middelburg regelmatig te horen krijgt. Hij werkt nu 49 jaar in de schoenenbranche en kan daar 50 van maken als hij tot juni doorwerkt. Maar nee, "Ik doe de zaak in een rustige tijd van het jaar over een Louis Cijvat. In juni is het veel te druk terwijl het in februari ideaal is: tussen de winter- en zomercollectie in". Van Houte verontschuldigd zich voor de bende in de winkel. Met grote letters staat op het raam 'Reorganisatie uitverkoop'. En dat is te merken. Alles moet weg want bij het overdoen van een zaak hoort een verbouwing en een nieuwe indeling. "Je moet zo eens in de zeven jaar vernieuwen. Nu is het weer tijd". Boven de winkel is het niet veel beter. De vloeren liggen open en timmerlieden en loodgieters zijn bezig met het verbouwen van het huis. "Cijvat gaat hier wonen. Om er een goed woonhuis van te maken moet er wel het een en ander aan veranderd worden, want we hebben hier alleen een gedeelte als kantoor gebruikt". Tussen de puinhopen is toch nog een rustig plaatsje te vinden voor een gesprek. In het kantoor aan de straat kant hangen enkele oude foto's aan de muur. Het zijn platen van voor en vlak na de oorlog. Erop staat de winkel in de Nieuwe Burg - die toen nog Lange en Korte Burg heette. "In 1919 begon m'n vader een schoenwinkel in die straat. Hij nam de naam en het wapen van de slagerij, die er daarvoor in zat, over. Zo kwamen we aan de naam 'De Arend' en een wa pen dat precies op dat van Mid delburg lijkt. De marmeren toonbank namen we ook van de slager over. (Die gigant bleef trouwens als enige overeind toen in de oorlog de winkel platgegooid werd)." "Voor de oorlog ging het er nog heel anders aantoe in de schoenenbranche. De vertegen woordiger kwam met een la ding koffers, die door een wit kiel van het station naar de winkel werden gebracht. En dan trokken we er een hele och tend voor uit om de collectie te bekijken. Ondertussen ging de verkoop gewoon door, dus elke keer als het winkelbelletje ging moest er iemand naar beneden. Dat was trouwens ook zo tij dens de lunch. We aten met ons bord op een vuurtje om het eten warm te houden als er ie mand naar beneden moest. We hadden nog geen middagpau zes, maar waren van 's och tends 8 tot 's avonds 8 in de weer. Dat lijkt heel wat (en is het ook) maar het tempo lag wel wat lager. De klanten na L.l men meer tijd om schoenen uit te zoeken en het was minder druk. Ik zou nu niet meer zo veel uren achter elkaar kunnen staan. Ik wil het wel maar m'n knieën niet. Dat is ook een van de redenen waarom ik ermee stop. Als ik het lichamelijk aan zou kunnen was ik het liefst tot m'n zeventigste doorgegaan. Maar ja, dat kan niet en daar bij ben ik al een van de oudste winkeliers van Middelburg". In de oorlog werd de winkel platgegooid. De familie Van Houte verhuisde tijdelijk naar een noodwinkel aan de Middel burgse Kaaien. In 1942 waren de eerste winkels weer opge bouwd. Ze stonden in de Nieu we Burg. Zes winkels, waarvan er één het nieuwe pand werd van Van Houte. "Een prachti ge zaak en heel modern natuur lijk, maar we hadden nauwe lijks schoenen om te verkopen want alles was op de bon". Na de oorlog groeide de zaak lang zaam uit. De bovenverdieping werd erbij getrokken en de tuin werd opgeofferd. Twintig jaar geleden bleek het hele gebouw te klein te zijn en opende Van Houte een tweede winkel in de Segeersstraat. Samen met zijn broer Theo en Louis Cijvat maakte Van Houte naam in Middelburg als handelaar in kwaliteitsschoenen. De Shoe rette was de winkel voor de mo deschoen en De Arend stond voor een degelijke schoen. Tot dat drie jaar geleden Theo van Houte overleed. "Theo was de organisator en deed de administratie, toen hij overleed kon ik dat niet alle maal overnemen. Ten eerste had ik me er al die tijd nauwe lijks mee bemoeid en ten twee de stond ik in de winkel en kon niet genoeg tijd vrijmaken voor dat werk. Daardoor waren we genoodzaakt een zaak van de hand te doen. Er was een koper voor De Arend en Cijvat heeft zijn zinnen op de Shoerette ge zet, dus het is nog niet zo'n slechte oplossing. M'n vrouw, die veel ervaring heeft op admi nistratief gebied, heeft de ad ministratie grotendeels over genomen". "Straks ga ik de dingen doen waar ik nooit tijd voor heb ge had of, liever gezegd, nooit tijd voor heb vrijgemaakt. Ik wil reizen en historische boeken le zen en de bibliotheek bezoeken, waar ik maar één keer geweest ben, namelijk bij de opening. Verder blijf ik lid van het Sin terklaascomité, het bestuur van het Klank- en Lichtspel en de winkeliersvereniging. En ik zal me natuurlijk blijven interesse ren voor de schoenen. Samen met Cijvat hoop ik nog heel wat beurzen te bezoeken". De overige bestuursfuncties heeft Van Houte al grotendeels Sjaak van Houte opgegeven. Voor enkele vond hij zichzelf te oud, die laat hij liever aan jongeren over, ande re zijn alleen te vervullen door mensen die nog in de zaken zijn. "Ik heb in vele besturen gezeten (in sommige zelfs erg lang, maar wat is 25 jaar als je al 65 jaar op de wereld rond loopt) en landelijke organisa ties helpen opbouwen, zoals een coöperatie van zo'n hon derd schoenhandelaren. Die is in het leven geroepen toen een aantal vooruitstrevende winke liers hun collecties zelf uit wil den zoeken en dus niet meer af hankelijk waren van de wat de vertegenwoordigers bij zich hadden. We gaan gezamenlijk naar de internationale beurzen in Duitsland en Italië en kopen daar het hele aanbod van be paalde modellen op. Daardoor kunnen wij onze leden garande ren dat zij de enige in hun stad zijn die dat model in voorraad hebben (want meerdere winkels van dezelfde coöperatie in één stad is natuurlijk uitgesloten om concurrentie onderling te voorkomen). De andere coöpe raties doen hetzelfde voor hun achterban. Een tijdje geleden ben ik uit het bestuur gestapt; S jongeren hebben het overgeno- men. Wel ben ik nog steeds lid van de redactieraad van het vakblad en de commissie. Tja, ik ben nu op een leeftijd geko- men dat ik dingen moet laten schieten. Ik zou liever nog een tijdje doorwerken, maar ik moet er mee stoppen, dat neemt niet weg dat het een tijd van weemoed is..." Het kantoor van de Rabo-bank 'Veere' is vernieuwd en ter gelegenheid daarvan opende burgemeester mevrouw G.M. van Montfrans- Hartman vrijdag het kantoor met een kashandeling via het nieuwe bui zenpostsysteem. De dienstverlening stagneerde in het bestaande gebouw wegens gebrek aan ruimte en bovendien was de inrichting niet meer geschikt voor de hedendaagse manier van bankieren: Daarbij wordt de nadruk meer ge legd op het personeelijk benaderen van cliënten en op voldoende privacy. üm aan die eisen te kunnen vol doen werd in 1984 besloten om tot uitbreiding en modernisering over te gaan. Daartoe werd het naastgelegen pand aangekocht. Dat was een goed bewaard geble ven monumentenpand en het 'oude' is zo veel mogelijk behou den en in het bouwconcept toege past. De directiekamer en assu rantiekamer zijn in die oorspron kelijke stijl gehouden. Het uiteindelijke resultaat is een modern en practisch ingericht bankgebouw, dat goed past in het stadsbeeld. Hoewel het hele balie- gebeuren 'open' is, is er rekening gehouden met de privacy, want er zijn diverse spreekkamers be schikbaar voor een 'gesprek on der vier ogen'. Tot de nieuwigheden van de bank behoort ook een nieuw automati seringssysteem, waardoor meer tijd vrijkomt voor een persoonlij ke benadering van de klant. Ten behoeve van de veiligheid en een snelle afwikkeling van kashande lingen is het buizenpostsysteem geïnstalleerd. De prettigste vernieuwing voor de 'Veerse mensen' is ongetwijfeld de aparte balie voor toeristen, die in de zomermaanden Veere be volken. Op de bovenverdieping van de bank zijn de administratie, de directie- en bestuurkamer en kan tine gehuisvest. Op de tweede ver dieping zijn het archief en een opleidingsruimte. Jo-Anne Baayens (2), Tamara van Riel (11) (met hun prijzen) en de heer IV. de Leeuw. De Leeuw-van de Wouw Schoenmode hield een kleurwedstrijd voor kinderen van 0 tot 14 jaar. Het formulier voor de wedstrijd kregen de deelnemertjes hoogstpersoonlijk van de kerstman die net voor kerst een bezoek bracht aan de schoenenzaak aan de Langeviele 2 in Mid delburg. Tweehonderd kinderen kleurden mee. Vorige week woensdag wer den de prijswinnaars in het zon netje gezet. In de leeftijdsgroep van 0 tot 6 jaar leverde Jo-Anne Baayens uit Arnemuiden de beste prestatie. De tweejarige Jo-Anne kreeg een knuffelbeest bijna net zo groot als zij zelf. De 11-jarige Tamara van Riel uit Middelburg was de beste in de oudste catego rie; zij kreeg een stereo-walkman. Alle overige deelnemers kregen een troostprijs. Aan de prijsuit reiking was tevens een voetmeet- middag, verzorgd door de fabri kant van Piedroschoenen, ver bonden. Door het grote succes van de kleurwedstrijd heeft het Middelburgse schoenmodehuis het plan opgevat om in de toe komst nog meer activiteiten in dit kader te ontplooien, aansluitend onder meer op de nieuwe voor jaarscollectie 1987. Naast de be kende Piedro-jeugdschoenen heeft De Leeuw- van de Wouw Schoenmode enkele nieuwe mer ken uit Italië, Spanje en Frankrijk aangetrokken. Volop mode dus, waarbij de kwaliteit niet uit het oog is verloren. Vasser Gliazouli, eigenaar van 'De Kapper' aan de Korte Geere in Mid delburg heeft zijn belofte van vorig jaar inaart, dat binnen een jaar zijn zaak uitgebreid zou worden met een schoonheidssalon, waargemaakt. Op de eerste etage is nu een ruim te ingericht waar een schoon heidsbehandeling plaats kan vin den. "Maar de klanten kunnen natuurlijk voor méér terecht", vertelt schoonheidsspecialiste Mirjam Brockotter, die de touwt jes van de salon in handen heeft. "Ze kunnen bijvoorbeeld een acné-behandeling krijgen, een manicure of een decoratieve make-up". Voor al deze zaken heeft Mirjam overigens de nodige cursussen moeten volgen. "Een ander voordeel is natuurlijk dat bijvoorbeeld een bruidje niet meer naar twee adressen hoeft te gaan omdat we nu alles onder één dak hebben". De producten die Mirjam gebruikt zijn overigens geheel vivisectie-vrij en plantaar dig. Binnenkort start ze met een cursus die bedoeld is voor man nen en waarbij de 'huidverzor ging' van de man wordt be handeld. Overigens is Yasser Gahzouli een van de weinigen in Zeeland die de combinatie kap-/schoonheidssa- lon 'in huis' heeft. "Het lijkt wel of ik jarig ben", zei de 10-jarige Rutger Schonis zaterdagmorgen toen hij in De Speelboom-zaak van Visser aan de Langeviele 1 in Middelburg de hoofdprijs kreeg uitgereikt in een Lego-wedstrijd. Hij mocht voor vijfhonderd gulden Lego uitzoe ken. Voor iedere kilo lichaamsge wicht mocht de jeugdige Middel burger voor tien gulden Lego uit zoeken. De weegschaal in de Speelboomzaak wees vijftig kilo aan; goed voor 50 x 10 gulden. Dat was voor Rutger de kans om een elektrische Intercity treinset en een daarbij benodigde trans formator uit te zoeken. De prijs winnaar soupeerde niet het hele bedrag. Hij liet ook zijn 7-jarige zusje Annegien een Lego-doos voor zichzelf uitzoeken. Wat is er leuker dan op gure win terdagen alvast plannen te maken voor een zonnige zomervakantie? Om die reden houdt de Rabo- Bank in Arnemuiden op vrijdag 23 en zaterdag 24 januari in het verenigingsgebouw 'De Arne' aan de Rademacherstraat in Arnemui den een vakantiebeurs. Tijdens die dagen staan in 'De Arne' diverse stands met infor matie over zonnige oorden, zoals Spanje, Portugal, Griekenland, Joegoslavië en allerlei andere mo gelijkheden om een vakantie door te brengen. Tevens kunnen de be zoekers kennis maken met het systeem 'Toeristiek-on-line', een centraal computergeheugen, boordevol met informatie over vakantiereizen. Daarnaast wor den video-films over diverse lan den getoond. Om alvast in de stemming te ko men is er de vrijdagavond een aantal optredens van de 'Neulan- der Musikanten'. Zaterdag zijn er modeshows en treedt de muziek groep 'Old fashion' op. De openingstijden van deze va kantiebeurs zijn vrijdag van 19 tot 22.30 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. De Speelboomzaak Visser kreeg in totaal tweehonderd wedstrijd formulieren aangeboden, waarop een drietal vragen moest worden beantwoord. Behalve de hoofd prijs reikten de heer en mevrouw Visser ook nog talrijke andere prijzen uit. De winnaars van die prijzen konden na een berichtje van de speelgoedwinkel hun prijs ophalen. De leden van De Speel- boomclub konden ook meedoen om in aanmerking te komen voor een landelijke hoofdprijs: je leng te aan Lego-dozen. Deze prijs was In hel buurthuis Scheldebuurt in Vlissingen is recentelijk een sjoel club opgericht. Het idee is ont staan doordat de enige sjoelclub in Zeeland - Schijf '83 in Souburg - een ledenstop moest invoeren. Het werkbestuur van de Schelde buurt zag daarin aanleiding om een nieuwe club op te richten. En met succes. Inmiddels hebben zich al vijfentwintig leden aan gemeld. In nauwe samenwerking met Schijf '83 is de sjoelclub gestart, voorlopig als activiteit van het buurthuis. Er zijn zes wedstrijd- bakken aangekocht waarop in competitieverband gespeeld wordt. Iedere maandagavond wordt er in het buurthuis aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95 een sjoelclubavond gehouden, aan vang halfacht. Na een aanloopperiode wordt be keken of de nieuwe club aanslui ting zal zoeken bij de landelijke bond, teneinde een competitie in groter verband te kunnen opzet ten. Voorlopig wordt nog in de recreatieve sfeer gespeeld om het gemiddelde van de spelers te be palen. Daarnaast wordt gedacht om wedstrijden tegen Schijf '83 te spelen. De contributie, die zes gulden per maand bedraagt, zal onder meer worden besteed voor de aankoop van nog meer wedstrijdbakken. Belangstellenden kunnen tijdens de maandagse clubavonden een kijkje komen nemen. Ook kan er telefonisch contact worden ge zocht met de nieuwe sjoelclub on der nummer 01184-11458. overigens niet in Zeeland terecht gekomen. De 10-jarige Rutger Schonis met zijn zusje Annegien met hun prijzen. In het midden de heer Visser. Goudswaard Intertoys deelde vakantieweekends uit. Vijf klanten kre gen zaterdagmorgen in de speelgoedspeciaalzaak aan de Nieuwe Burg 30-32 in Middelburg de waardepapieren voor een lang weekend in één van de Center Parcs-bungalows uitgereikt door de heer W. Gouds waard van de Middelburgse Intertoys-vestiging. De vijf gelukkigen wonnen één van de vijf hoofdprijzen die er in iedere Intertoys-vestiging voor de deelnemers aan de Intertoys- vakantiefestival-wedstrijd ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van deze inkoopcombina tie beschikbaar waren. Op eigen initiatief voegde Goudswaard In tertoys daar nog het nieuwe domino-spel KLM High Speed 250 bij. Bij de prijsuitreiking stel de heer Goudswaard dat zijn zaak een duidelijke streekfunctie had, gezien het aantal inzenders dat niet alleen over heel Walcheren was verdeeld maar ook nog Beve landers 'bevatte'. De wedstrijd, die de laatste drie maanden van 1986 werd gehou den, bestond uit het oplossen van een rebus en het compleet maken van een slagzin. De prijswinnaars bij Goudswaard Intertoys in Mid delburg zijn: J. Louwerse, Vrou wenpolder; mevrouw A. Verburg- Geers, Middelburg; mevrouw IJ. IJff, Nieuw- en St. Joosland; C. van Dis, Veere en A. Cijvat. Kou- dekerke. De prijswinnaars geflankeerd door de heer en mevrouw Goudswaard. De Zeeuwse Verwarmings Unie (ZVU) B.V. vestigde zich onlangs in een nieuw gebouw aan de Ener giestraat, vlakbij de Mr. F.J. Haarmanweg. Het pand is goed zichtbaar vanaf de Rijksweg. Het is de derde keer dat het bedrijf verhuist en volgens de directie is de groei er nog niet uit. Naast centrale verwarmings- en luchtbehandelingsinstallaties is het vooral ook de service-, onderhouds- en storingsdienst die meer ruimte vraagt. De hoge mobilofoon-mast op het nieuwe gebouw aan de wel zeer toepasselijk genoemde Ener giestraat, wijst erop dat draad loos radio-contact wordt gehou den met een netwerk van service auto's door de hele provincie Zeeland. De ZVU gaat er prat op dat haar klanten ingeval van storing bin nen enkele uren geholpen wor den, zowel in Zeeuwsch- Vlaanderen, als op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland. Alle onderhoudsklanten zijn inge voerd in een computersysteem, zodat men weet welke onderdelen voor wie in voorraad moeten wor den gehouden. Deze voorraad is verdeeld tussen eigen magazijn en service-wagens. Op deze wijze kan de klant snel, goedkoop en efficiënt geholpen worden. Zo'n 10.000 particulieren, bedrijven, scholen, instellingen en andere ge bouwen zijn bij de ZVU 'in on derhoud'. Onder het motto "De ZVU kan U niet koud laten" stu ren projectleiders en de storings dienst hun medewerkers per mo bilofoon naar nieuwbouw- en on derhoudsklanten. Het nieuwe gebouw voldoet aan de hoogste eisen van doelmatig heid, terwijl verder uitbrei dingsmogelijkheden aanwezig zijn. De ZVU vormt tesamen met haar zusterbedrijven Varel Alarm Zeeland en het Installatiebedrijf Wisse BV te Goes een groep waar in meer dan 100 mensen hun werkkring vinden. Nog dit voor jaar zal aan de opening een offi cieel tintje worden gegeven.

de Faam | 1987 | | pagina 15