De Chinese keuken werkt aan beter imago En niet zo'n beetje ook! 360 bankstellen Walcheren heeft twee Huis-aan-Huisbladen die echt gelezen worden: De Faam en De Vlissinger. 81% inboedels is te laag verzekerd! kortingen tot 50% in zeeuws-vlaanderen I Woensdag 7 januari 1987 DE FAAM - DE VLISSINGER Sterk afgeprijsd, want Steutel gaat verbouwen bijvoorbeeld Kostuums 398,en 498,op elk kostuum minimaal 150,voordeel. Pantalons 98,en 129,minimaal 35, voordeel. Pullovers vanaf 69,98,en 139, Kolberts 198,249,en 298, Jacks 98,en 149, Prijzen zijn exclusief kleermakerskosten. Dat kostuum gaat aan uw neus voorbij, dat heb je als je het afprijst van 598,- voor 398,-. Maar er is meer: kortingen tot halve prijs bijvoorbeeld! STEUTEL HERENMODE Chinese koks fauteuils 1.098 LEOLUX HULSTA WONING TEXTIEL INTERLÜBKE DURET DESEDE KOOPJES HOEK Chinees voedingspatroon Chinees in Nederland WEG LANGE KERKSTRAAT 4I.GOES.TEL.OIIOO-I64IS foto Hans Ni|s. Buitenshuis eten betekende tot voor kort voor veel Ne derlanders een bezoek brengen aan 'de Chinees'. Maar de pizzeria, het Griekse, Joegoslavische en Turkse restaurant zijn inmiddels geduchte konkurrenten van het Chinees-Indische restaurant geworden. Veel en goed koop eten is niet langer voldoende om de klanten aan zich te binden. De sectie Chinees-Indische bedrijven van Horeca Nederland realiseert zich inmiddels dat men de Nederlandse consument weer voor haar keuken kan inte resseren door meer aandacht aan de kwaliteit van het eten te besteden. Dat wil zeggen aandacht voor een ver rassende ingrediëntenkeuze, voor oorspronkelijke ge rechten maar ook voor de ambiance. Want genieten van een kwalitatief goede maaltijd betekent ook aandacht besteden aan de sfeer en entourage van het restaurant. Vlees in Voeding sprak met de heer Chang, restaurant houder, secretaris van de eerder genoemde sectie Horeca Nederland, maar vooral ook de man die vier Chinese koks naar Nederland haalde om zo collega-koks in ons land culinair te inspireren. Chinees en Indisch koken onderscheiden zich van elkaar met name door de toepassing van kruiden en de manier van verhitten. In de Chinese keuken worden vlees en groente vaak sliert- of luciferdun gesneden en door snel verhitten (meestal in olie) juist gaar gemaakt. Rundvlees wordt vaak kort verhit en enigszins rosé gege ten, terwijl varkensvlees altijd goed doorbakken moet zijn; een fenomeen dat voor de Nederlandse keuken ook geldt. Volgens de Indische receptuur laat men de gerech ten sudderen en er wordt meer met grote stukken vlees gewerkt. Wat kruiden betreft is de Chinese aanpak veel milder dan de Indische. In China wordt er voornamelijk gebruik gemaakt van geconserveerde sojaprodukten (so jasaus, bekend als ketjap, hoisin en sojabonenpasta), van het "five spices" mengsel (steranijs, anijspeper, ge maakt van Szetsjoean peperkorrels, venkel, kruidnagel en kaneel) en verder de meer streekgebonden kruiden. In de Indische keuken wordt de smaak meer door marina des, met een grote variëteit aan kruiden, bepaald. De eerste Chinese en Indische eethuizen in Nederland stam men uit de jaren '20. Van gespecialiseerde bedrijven zijn ze langzaamaan tot gecombineerde Chinees-Indische restaurants uitgegroeid. De karakteristieken van de aparte keukens vloeiden samen en vervlakten tot een smaakniveau dat zich met de Nederlandse pot kan me ten. In de huidige eetcultuur met waardering voor bui tenlandse specialiteiten (denk aan pizza's en Turks, Mexicaans, Japans, en ander uitheems eten), kan de ge combineerde Chinees-Indische keuken zich slecht handhaven. Begin 1985 is de sectie Chinees-Indische bedrijven bin nen Horeca Nederland opgericht. De heer Chang is ac tief bij deze oprichting betrokken geweest. Hij zegt: "Wij hebben een nieuwe bedrijfsformule nodig, we moeten de mensen meer voor verrassingen zetten door volgens de echte Chinese gewoonte te werken. Zo eet een Chinees nooit soep vóór de maaltijd, maar meestal er gens achteraan. De soep wordt vaak gemaakt van het overgebleven vlees uit voorgaande gerechten van de maaltijd". De sectie organiseert voor haar 670 leden bedienings- en managementcursussen, geeft het belang van marketing aan en fungeert als spreekbuis voor deze restaurants naar bijvoorbeeld de overheid. Om de au thentieke Chinese keuken in Nederland te doen opleven, zijn er onlangs vier koks uit China overgekomen; zij zul len twee jaar hier blijven. Deze koks geven les aan hun slaapkamermeubelen nu extra voordelig: partij schuildeurkasten, wit ge lakt let op: boven elke schuifdeur nog één kleine schuifdeur. 92 cm br (4 deuren nu 279,—). 136 cm. (6 deuren nu 420,—, 180 cm (8 deuren nu 540.—), alle kasten 198 cm hoog en 54 cm. diep vrijdags hele dag open van 9 tot 21 uur, dus koopavond. leuke, moderne slaapka mer, wit met grijs afgezet; h.ledikant 2 nachtk. opbouw grote lade te gebruiken als kaptafel of te plaatsen voor voetbord, zodat er t.v. geplaatst kan worden, compl. nu 795,bijpass. 3 deurs schuifkast met spiegel- deur 630,— pot in axel heeft een aan tal luxe moderne ooster se en originele perzische tapijten. alleen in de grote maten nu halve prijs. Pot ruimt op! dan weet u wel dat u daar als de kippen bij moet zijn, want heel veel showmodellen van durlet, leolux, desede, hülsta, interlübke, montis, gel- derland en woningtextiel van de beste europese merken gaan nu voor een schijntje de deur uit. reden om een paar snelle schoenen aan te trekken en naar pot in axel komen. pot axel heeft op de 2e verdieping 7 verschillende mooie klassieke voor grote en kleine men sen, een sieraad voor uw woonkamer, gestoff. met gedessineerde of fijne streepvelours in zachte tinlen, nu uitzoeken voor slechts slechts een kleine greep uit de vele koopjes aanbiedingen. als u binnenkort aan een linnenkast toe bent, moet u 'm nü kopen! zeer luxe linnenkast met handige royale afgeronde hoeken, diep 65 cm., hoog 218 cm. uniek vmgerlicht hangsysteem van de schuifdeuren, zelfs met een pink te openen, (uit voorraad in 4 breedtes, kleur satijnwit) 305 cm met spiegel nu 1.498,—; 253 cm met spiegel nu 1.298,—; 205 cm. zonder spiegel nu 998,—; 170 cm zonder spiegel nu 925,—. leverbaar in repro blank eiken/grenen, en grijze kleuren. pot exposeert op 15.000 m2 van 1.800,— tot 28.000,— 2-2 Vi-3 en 4 zitsbankjes, slaapbanken, fautieuils, 358 salontafels, 274 bergmeubels, dressoirs, salonkasten, secretaires en t.v. kastjes. 269 eethoeken, 119 slaap- en tienerkamers en een grootse afdeling luxe woningtextiel, alles gemaakt door de allerbeste europese fabrieken (modern en klassiek) enprijzen die enorm meevallen 10 km. van hulst in de grootste en mooiste showroom van de benelux. 15.000 m2 expositie van bankstellen, slaapkamers, eethoeken van wereld klasse: allibert, acerbis, arteluce, artiforte, artifort, artemide, auping, auro ra, arflex, banz bord, bellato, brunati, casala, cassina, castelijn, castle furniture, cidue, comfort, durlet, charles eames, flos, gasparucci, geere- baert, gelderland, giorgetti, grazzi, harvink, hulsta, indoor, j.a.b., kartell, kill-intern, knoll, koekoek, leolux, lubke, molteni, montis, mol en geurts, muylaert, nouveau, pastoe, poltrona frau, proposals, pozzi, raanhuis, rohe, saporiti, de sede, thonet, tecno, ycami, interlübke. pot in axel is een reis waard elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur. (let op: zondags gesloten), tel. ned.: 01155-2010. tel. belgië: 0031-11552010. topkwaliteit van durlet faul Palermo, leder olifanl kat.pr. 4.650,- nu 2,495,- durlet 2-zitsbank james leder w.b. grijs kat.pr. 6 250,- nu 3.995,- durlet relaxfaut.: bayau le der bekl. kat.pr.: 3.895,— nu 1.995,- durlet zitcombinatie jumbo leder nicro kat.pr.: 8.290,— nu 4.995,— durlet: 2-zits nairobi leder w.b. kat.pr.: 5.295,— nu 3,450,— leolux ned topkwaliteit faut. 215 met leder saiga kat pr.: 2.520— nu 1.675,— leolux laut. chila leder saiga kat.pr.: 3.495,— nu 2.350,— leolux 2-zits nr. 274: leder to paz kat.pr. 4.060,nu 2.750,- leolux 2-zits 860 axent leder kat.pr. 5.655,— nu 3.495,— leolux topkwaliteit axent 2 stuks 2-zits stof cadiz kat.pr. 5.590,— nu 3.895,— leolux topkwaliteit 2 2V4 zitsbankje bora-bora ploeg- stol kat.pr. 5.125,— nu 3.850,— leolux faut. 834 bora-bora leder kat.pr. 2.495,— nu 1.750,- leolux 2 zits rumba kat.pr. 2.435,— nu 1.795,— leolux 2-zits taro kat.pr. 2.560,— nu 1.750- leolux colibri 2-zits kat.pr. 2.590,- nu 1.795,- leolux topkwaliteit, pot heelt een groot aantal uitlopende zithoeken, 2- en 2'/2-zitbank- jes en fauteuils, met stof of leder gestoffeerd 35 tot 50% korting leolux 2-zits hoek 2-zits nr. 724 kat.pr. 9.990,— nu 5.950,- leolux 2-zits 759 ab aco kat.pr. 2.695- nu 1.395,- leolux 2-zits 851 rumba le der kat.pr, 3.740,— nu 2.250- leolux topkwaliteit: a, 3 2-zits axent kat. pr. 6.965,— nu 4,875,- leolux 2-zits rumba leder kat.pr. 3.740,— nu 2.250,— pot gaat voor pasen de inter lübke studio totaal vernieu wen. alle voorradige inter lübke meubelen met 20% korting op de katalo- gusprijs. levering in overleg, pot heeft ruim 100 slaap- en tienerkamers van interlüb ke, hülsta, treco, auping, pullman, modern en klas siek, prijzen die enorm meevallen. leolux: grote klasse 3 2-zits bank model chila gestoffeerd met ijzersterk le- der 7.990,— nu 6.995,- de sede kwaliteits zit meu belen uit Zwitserland, pot gaat de kostbare de sede studio totaal vernieuwen, al le voorradige bankstellen en fauteuils met 20% korting op de katalogusprijs. zeer royale moderne hoek- bank gezellige velour bekle- ding 2.135,— nu 1.395,— hulsta: topkwaliteit uit duits- land, wandkast studio form 237 cm. kat. pr.: 6.775,— nu 4.995,- wandkast hichline eiken kat pr.: 8.240,— nu 4.495,— hulsta mahonie wandkast kat. pr.: 7.495,— nu 4.995,— hülsta slaapkamers en wandmeubels nu extra voordelig woningtextiel: pot heeft een grootse kollektie wo ningtextiel, sierkussen- tjes. dekbedden, dekbed- overtrekjes, spreien, de kens, tafelkleden, karpet ten de beste merken nu volop korting. pot In axel heeft een groot aantal leolux zits meube len, showmodellen, bank stellen, losse 2, 2Vt en 3 zitsbanken en fautieuils gestoffeerd met stof en le der. Nu met KORTINGEN VAN 20 TOT 50% OP DE KATALO GUSPRIJS levering in overleg. pot heeft nog een aantal luxe slaapkamers en woon- wanden van de bekende hülsta fabrieken, toonka- mermodellen met ZEER HOGE KOR TING OP DE KA TALOGUSPRIJS een zeer grootse kollektie woningtextiel In onze to taal vernieuwde afdeling, waaronder de allerbe kendste europese merken. NU VOLOP KORTING dekens, dekbedden, dek- bedovertrekjes, kussent jes. tafelkleedjes, spreien, karpetten, badjassen, handdoeken en nog veel pot gaat voor pasen de grote Interlübke "studlo" totaal vernieuwen, alle voorradige Interlübke meu belen worden verkocht. MET 20% KOR TING OP DE KA TALOGUSPRIJS levering in overleg. topkwaliteit zitmeubelen, aantal uitlopende banken en fautieuils, met fraai le der worden verkocht met GROTE KORTIN GEN OP DE KATA LOGUSPRIJS pot in axel gaal de desede zitmeubelenstudio totaal vernieuwen. alle voorradige bankstellen en fautieuils van de be roemde Zwitserse meubel fabriek desede worden verkocht met kortingen van 20% op de katalogusprijs. levering In overleg. 2e verdieping: ca. 60 bakstellen In leder, ve lours, weefstof, modern en rustiek eiken, groot aantal losse 2 en 3 zitsbankjes van durlet leolux enz. eethoeken, salontafels en nog veel meer. let op: uitlopende toonka- mer-modellen. NU MET GROTE KORTINGEN OP DE KATALO GUSPRIJS kom ook eens naar onze 2000 m' grote slaapka mershow! slaapkamers in vele stijlen en prijzen die enorm meevallen! SCCTlC CHtHCCS-MOfSCMC MOAtjvfN collega's in de restaurant. "Het leuke is", aldus Chang "dat we die koks nu net uit de vier verschillende streken van China hebben kunnen halen, ieder met hun eigen eetgewoonten". De vier verschillende streken waar Chang over spreekt zijn Peking (noordoost), Shanghai (oost), Kanton (zuid) en Szetsjoean (midden). Heel globaal zijn de regionale eetgewoontes als volgt te karakteriseren: - Peking: er wordt hier door de Mongolen veel lams- en schapevlees gegeten; bekend uit deze streek is ook de Peking-eend. - Shanghai: men gebruikt hier weinig knoflook ten op zichte van de overige streken. Het vlees wordt lang gesudderd. Een zoete smaak wordt gewaardeerd. - Kanton: hier komen de meeste Chinezen die in Ne derland zijn vandaan. Men eet licht gekruid, beschikt over een overvloed aan ingrediënten, waaronder zee vis en men verhit het eten hier in het algemeen zeer kort en intensief. - Szetsjoean: het eten in deze streek is sterk gekruid, te gen het Indische aan. In dit binnenland wordt er ui teraard minder vis gegeten dan in de overige regio's. In de restaurants die bij de sectie van Horeca Nederland aangesloten zijn (herkenbaar aan een speciaal vignet) kunnen de gerechten uit de verschillende delen van Chi na binnenkort geserveerd worden. Terwijl westerse voedingskundigen veel moeite investe ren in het propageren van plantaardige produkten, pro beert men in China juist het gebruik van dierlijke pro dukten enigszins te stimuleren. Het Chinese voedingspa troon is overwegend vegetarisch, de boeren (80% van de totale bevolking van een miljard mensen) voeden zich voor 95% met plantaardige produkten. Nationaal voe dingsonderzoek leverde voor de periode 1981-1985 per persoon per jaar (p.p.p.j.) een gemiddelde consumptie op van 180 kg graanprodukten, 36 kg wortel, 12 kg ge droogde groente, 3 kg plantaardige olie, 12 kg vlees, 6 kg vis, 6 kg eieren en nog eens 144 kg groente. Dagelijks le verde dat per persoon circa 6060 kjoules/1445 kcal (voor 90% afkomstig van plantaardige produkten). Om de consumptie van dierlijke voedingsmiddelen te stimule ren, bevordert de Chinese overheid de zuivelproduktie en het houden van kippen en varkens. Bovendien breidt men de landbouwgrond uit ten behoeve van de produktie van sojabonen en oliehoudende zaden. Chinese voe dingskundigen verwachten voor de komende jaren (1986-1991) dan ook een daling van de consumptie van graanprodukten (tot 170 kg p.p.p.j.) en een stijging van de hoeveelheid vlees die wordt gegeten (tot 18 kg p.p.p.j.). Men wil de samenstelling van het voedingspak ket verbeteren door er melk (24 kg p.p.p.j.) en fruit (10 kg p.p.p.j.) aan toe te voegen. De getallen illustreren in ieder geval de grote discrepantie tussen datgene dat in China wordt gegeten en het menu dat ons in het Chinese restaurant hier ten lande wordt voorgezet. Nasi goreng, bami goreng en foe jung hai zijn in ons land welhaast de meest bekende 'Chinese' gerechten. Exacte gegevens over de samenstelling zijn niet te geven, omdat ieder Chinees restaurant de gerechten op eigen manier samenstelt en bereidt. Het Chinees-Indische eten kan heel goed een onderdeel zijn van een gevarieerde voeding. Voor mensen met een dieet zal het echter meestal niet eenvoudig zijn om bij de Chinees te eten. Een voorname reden voor dit probleem wordt gevormd door de taalbarrière die vaak tussen restaurateur en be zoeker bestaat. Wensen voor de samenstelling van het eten zijn daardoor moeilijk over te brengen. Voor men sen met een natriumbeperkt dieet geldt daarbij nog de moeilijkheid dat sojasaus en sojapasta ter conservering veel zout bevatten. In 100 g ketjap zit bijvoorbeeld 4000 mg Na, hetgeen overeenkomt met ruwweg 800 mg per eetlepel. Eenzelfde verhaal voor sambal, die circa 4800 mg Na per 100 g bevat. De cliënt met een natriumbeperkt dieet moet dus aan de kok niet alleen duidelijk kunnen maken dat er geen zout aan de maaltijd toegevoegd mag worden, maar dat het gebruik van de karakteristieke sojaproduk ten evenmin gewenst is. Zelfs voor patiënten die het ad vies van de diëtist hebben gekregen via het recent ont wikkelde dieetvoorlichtingssysteem zal het niet makke lijk zijn een bezoek aan hel Chinees-Indische restaurant in te passen! De heer Chang onderkent dat probleem en zegt toe daar aan te willen werken. Behalve aan het brengen van meer originele Chinese gerechten zullen de Chinese restau rants in Nederland meer aandacht aan 'dieet-maaltijden' gaan schenken. (Bron: Voorlichtingsbureau Vlees). Uit een enquête die gehouden is door de gezamenlijke brandverze- keringsmaatschappijen in Neder land is gebleken, dat maar liefst 81% van de inboedels onderver- zekerd is. "Onderverzekerd" betekent dat de werkelijke waarde van de in boedel hoger is dan het bedrag waarvoor die inboedel verzekerd is. Wat men in huis heeft is dan dus meer waard dan waarvoor men het heeft verzekerd. Onder verzekering komt het meest voor bij de inboedels die verzekerd zijn voor een bedrag tussen 50.000 en 70.000,—. De consequenties van onderverze kering zullen zich openbaren als de verzekerde te maken krijgt met een schade. Bij onderverzekering is de inboedel tenslotte slechts voor een gedeelte verzekerd. Van een schade wordt dan ook een evenredig deel vergoed. Dit bete kent dus bij een inboedel met een werkelijke waarde van 80.000,— die verzekerd is voor 60.000,— dat maar driekwart van de inboedel verzekerd is. Als er door bijvoorbeeld een keuken brand een schade van 2.000,— ontstaat, wordt er maar driekwart van de schade vergoed en dat is dus 1.500,—. Voor de resteren de schade van 500,— draait de verzekerde zelf op. Het verdient dus sterke aanbeve ling om erop te letten dat een in boedel voldoende verzekerd is. Het zal immers niet de bedoeling zijn dat een verzekerde door on derverzekering toch nog voor een gedeelte zijn schade zelf moet be talen. Op inventarislijsten kan men de waarde van alles dat tot de inboedel behoort opschrijven en aan de hand kan men de wer kelijke waarde van de inboedel bepalen. Over het uiteindelijk te verzekeren bedrag kan altijd overlegd worden met de verzeke- ringstussenpersoon of de verzeke ringsmaatschappij. Er bestaan ook overzichten die, met inachtneming van het netto inkomen van de verzekerde en het aantal kamers waarin de inboedel zich bevindt, een globale indicatie geven over de gemiddelde waarde van een inboedel bij vergelijkbare omstandigheden. Meestal wordt in zulke overzichten ook een onder- en een bovengrens aange geven tussen welke de waarde van de inboedel zich waarschijnlijk bevindt. Niet genoeg kan worden benadrukt dat deze overzichten slechts een indicatie geven. Een goed inzicht in de werkelijke waarde van de inboedel verkrijgt men uitsluitend door het zorgvul dig invullen van een complete in ventarislijst. Als het te verzekeren bedrag is vastgesteld is het ook mogelijk om hierop een "index te plaat sen". Dit houdt in dat het verze kerde bediag jaarlijks wordt bij gesteld volgens de gemiddelde wijziging in omvang en prijsstij ging van de inboedel. Deze "in dexering" neemt niet weg, dat het verzekerde bedrag toch regelma tig gecontroleerd moet worden omdat de veranderingen in een in boedel altijd groter kunnen zijn dan zo'n gemiddelde wijziging. Er kan bijvoorbeeld in de loop van de tijd kostbare videoappara tuur zijn aangeschaft, maar het is ook mogelijk dat een kind het huis uit is en zijn deel van de in boedel heeft meegenomen. De "Goed om te weten"-krant van het Bureau Voorlichting Ver zekering is een "special" over on derverzekering. Bovendien zijn er tips in opgenomen om schade te voorkomen. In de brochure "Ge zin en Verzekering" is een inven tarislijst opgenomen. Het boekje bevat behalve dat ook veel nuttige informatie over allerlei verzeke- ringsvormen. Beide uitgaven zijn gratis. Ze zijn met een briefkaart je of briefje onder vermelding van de titel(s) te bestellen bij het Bu reau Voorlichting Verzekering, Postbus 990, 2501 CZ DEN HAAG.

de Faam | 1987 | | pagina 18