Zeeuwse kruispunten OPRUIMING 30% 50% ARIE LOS, De Faam en De Vlissinger Buitengewoon Bereik vergunningen hercules 89,- Educatieve centra OP DE HERENAFDELING OP DE DAMESAFDELING IN BE HO lil» DUIMELOT sinds 1900 een oude zaak in het nieuwe hart van Middelbur Gortstraat 32-34 Middelburg, tel. 01180-12508 DE FAAM - DE VLISSINGER COMMISSIES Woensdag 7 januari 1987 Er moet meer lijn komen in de geschiedschrijving over Zee land. Het voorstel is daarom een commisie Regionale ge schiedbeoefening Zeeland in te stellen met een budget van twintig mille. Achterstand Commissie Werkplan Nieuwsbrief Publikaties Onderzoek Gids provinciale griffie tot Broeken Sweaters Blouses Jacks KORTING Sneeuwpakken KLEURENTELEVISIE S -Q- diverse merken nu voor.. /SJUj' PORTABLE RADIO/CASSETTE RECORDER nu v.a VOORBESPEELDE VIDEOBANDEN OQ VHS, BETA, VCC v.a£ü9m Video schoonmaken 35,— NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland WAARSCHUWING! SCHOONMAKEN LEIDINGNET Uw slager, die écht altijd voordelig is. (beneden) EEN FLINK AANTAL (1e etage) EEN FLINK AANTAL DONDERDAGAVOND KOOPAVOND ABDIJ Spoor- en ribbelvorming bij Goese kruispunt worden verholpen. Provinciale staten krijgen in hun vergadering van 6 februari vier voorstellen te behandelen over de verbetering van kruispunten in Zeeland. Met die voorstellen is ruim 2,3 miljoen gulden gemoeid. Het omvangrijkste werk moet worden gedaan aan de kruising van de wegen Goes 's-Heer-Arendskerke/rijksweg 58 - weg Goes- Zeelandbrug. Toen de rijksweg tot Goes werd doorgetrokken is op de bestaan de wegen bij het kruispunt ge bruik gemaakt van asfaltlagen voor de verharding. In de loop van de tijd is gebleken, dat die constructie niet bestand is te gen de druk van het verkeer. Ter hoogte van de stoplichten is spoorvorming ontstaan en vlak voor de stopstrepen hebben zich ribbels gevormd. De wegen moeten nog voor de zomer worden verbeterd en te gelijk wordt dan de definitieve deklaag op het kruispunt aange bracht. De stroken voor de stop lichten moeten worden opge broken tot de fundering, waarna een nieuwe verharding, moge lijk met beton, wordt aange bracht. Voor de stoplichten op de rijksweg zelf hoeft niets te veranderen, want daar is al ge bruik gemaakt van deugdelijk verhardingsmateriaal. Er komt een extra oprijstrook in de weg van de Zeelandbrug naar Goes, doordat de toegang tot de parallelweg daar vervalt. Het verkeer kan dan vlotter doorstromen naar de rijksweg, wat vooral in de zomer van be lang is ter oplossing van de files die ontstaan bij de Zandkreek. Het totale-werk kost 885 dui zend gulden, maar er was nog anderhalve ton over van het kre diet voor de doortrekking van de rijksweg. De staten wordt nu dus om 735 duizend gulden ge vraagd. Het kruispunt Serooskerke en de weg Serooskerke- Vrouwenpolder worden voor zien van een nieuwe deklaag. De kosten bedragen respectie velijk 495 duizend en 970 dui zend gulden. Op het kruispunt Roofack bij Breskens moeten verkeerslich ten worden aangebracht. Uit tellingen van provinciale wa terstaat is gebleken, dat tussen 1984 en 1986 twintig ongeluk- De eerste commissievergade ring in 1987 is die van de sta tencommissie voor milieuhygië ne op vrijdag 9 januari, 14.00 uur. Aan de orde komen het jaarverslag van de COVRA BV, overzichtsrapport metingen luchtverontreiniging 1984- 1985 en het statenvoorstel over het Zeeuwse Water- schapsbestel. Maandag 12 januari, 14.00 uur, komt de statencommissie voor welzijn bijeen. Er zal gesproken worden over de subsidiëring van regionale educatieve cen tra, de instelling van een com missie voor de regionale ge schiedschrijving in Zeeland en het novembernummer 1986 van de Gazet Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg ken op het kruispunt zijn ge beurd. Daarbij viel een dode en liepen vier mensen letsel op. Roofack is daarom een redelijk zware black-spot in het Zeeuw se wegennet. De kosten van de verkeerslichtinstallatie bedra gen ruim 3,6 ton, waarvan de provincie 1,1 ton moet betalen. Rijkswaterstaat en de gemeen te Oostburg zijn de andere be heerders van de op het kruispunt samenkomende we gen en zij betalen de rest van de kosten. De verkeerslichten op het kruispunt Absdale zijn verou derd en moeten daarom worden vernieuwd. De regelautomaat en het detectiesysteem worden vervangen, waardoor de ver keersafwikkeling kan worden versoepeld. De beheerders van de toevoerende wegen zijn hier rijkswaterstaat, de gemeente Hulst en de provincie. De kosten van de provincie belo pen 70 mille. De totale kosten zijn begroot op 2,2 ton. Ook de verkeerslichten op het kruispunt Zoetevaart wórden vernieuwd. Op dit kruispunt ko men geen provinciale wegen uit. De provincie hoeft in de kosten dan ook niet bij te dragen. Verder zal de commissie spre ken over de ontwerpen van een verpleeghuisplan voor de ge zondheidszorg in Zeeland, over het advies voor het Plan van Scholen voor het voorgezet on derwijs 1 988-1 990 en het evo- luatieverslag van de derde Zeeuwse beroepenmani- festatie. De afdeling basis- en speciaal onderwijs van de provinciale onderwijsraad vergadert op woensdag 14 januari. De aan vangstijd en de agendapunten waren bij het ter perse gaan van deze rubriek nog niet bekend. Vrijdag 16 januari, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor bestuurszaken. Er zal on der andere gesproken worden over de reorganisatie van de provinciale diensten, de reke ning en begroting van het ha venschap Vlissingen en de sub sidiëring van de Stichting Re- creatiewerk Zeeland en de regi onale educatieve centra. Er staat verder een aantal ver keersmaatregelen op de agen da, waarover elders in deze ru briek wordt geschreven. Alle vergaderingen zijn open baar, en worden gehouden in het provinciehuis in Middel burg, Sint Pieterstraat 42. De vergaderingen van de sta tencommissies beginnen met een half uur spreekrecht voor het publiek. IEUWS Zeeuwse geschiedenis Vastgesteld wordt, dat de. Zeeuwse geschiedschrijving in een achterstand verkeert ten- opzichte van anere provincies. De situatie kan niet worden toe geschreven aan de heemkundi ge verenigingen in de provincie, want daarvoor is een nog steeds groeiende belangstel ling. Ook is er een verscheiden heid aan tijdschriften op regionaal-historisch gebied en er is een redelijke afzetmarkt voor boeken over de streek. Waaraan het schort, is inzicht in de ontwikkelingen op sociaal, economisch gebied, demogra fisch en cultureel gebied. Daar door is het moeilijk om tot een samenvattend beeld te komen van de Zeeuwse historie. Even leek het erop, dat Zeeland in aanmerking zou komen voor een bijdrage van zes ton van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek. Bedoeling was naar de "integrale geschiedenis over de periode 1750-1914". Het Zeeuwse project werd afgewe zen, vooral omdat er in de pro vincie geen universiteit is. De organisatie vindt, dat het Zeeuws Documentatiecentrum en het Rijksarchief een niet vol doende draagvlak hebben voor zo'n omvangrijk onderzoek. Pogingen van het documenta tiecentrum en het rijksarchief studenten aan te trekken om Zeeuws onderzoek te doen, hadden niet het gewenste re sultaat. Het dagelijks bestuur van de provincie stelt nu aan provincia le staten voor een commissie in te stellen. Als leden zijn ge dacht de provinciaal archief inspecteur, de rijksarchivaris in Zeeland, het hoofd van het Onderzoek naar de historie van Zeeland in de Zeeuwse bibliotheek. Zeeuws documentatiecentrum, de provinciaal archeoloog, de provinciale museumconsulente en de secretaris van de Zeeuw se culturele raad. Opdracht aan de commissie is een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van de kennis van de geschie denis in Zeeland door de beoe fening ervan. Ook de stimule ring van onderzoek door ande ren zit in de opdracht. De commissie kan zich in haar werkzaamheden richten op een werkplan. Uitdrukkelijk wordt daarin gesteld dat de activitei ten zich moeten beperken tot zaken, die anderen niet of on voldoende ontplooien. De com missie moet een centraal punt worden in de Zeeuwse histori sche wereld. De bedoeling is een nieuwsbrief te maken, die zo'n vier keer per jaar zal verschijnen. In de nieuwsbrief moet informatie worden verschaft over de acti viteiten van de commissie zelf, nieuws van de archiefdiensten en van het Zeeuws documenta tiecentrum. Onderwerpen, die verder aan de orde kunnen ko men zijn monumentenzorg, ar cheologie, musea, industriële archeologie, dialectonderzoek, genealogie en nieuws uit de heemkundige kringen. Melding zal worden gemaakt van histo risch onderzoek. De verspreiding van de nieuws brief zal verlopen via de open bare bibliotheken, de musea, le den van de heemkundige krin gen en Zeeuwse verenigingen in den lande. De kosten worden begroot op 4.200 gulden voor 1987. Scripties worden nogal eens ge publiceerd in het Zeeuws tijd schrift, het Archief en de Wer ken van het Zeeuwsch Genoot schap en in het tijdschrift Neha- lennia. Ook in de jaarboeken van de heemkundige kringen worden wel scripties opgeno men. Soms raken werkstukken tussen wal en schip, doordat de inhoud niet toegankelijk is voor een breder publiek. Na enige bewerking zouden de ze scripties wel uitgebracht kunnen worden. De commissie gaat zich hiervoor inspannen, maar zij zal ervoor waken niet in de taken van de bestaande uit gaven te treden. Aan reproduk- tiekosten denkt men duizend gulden nodig te hebben. De commissie gaat bevorderen, dat zovel mogelijk materiaal be schikbaar komt om te bewerken tot een overzichtswerk van de Zeeuwse geschiedenis in al haar facetten, perioden en re gio's. Geprobeerd zal worden daarbij assistenten in opleiding te betrekken. In het kader van hun studie zouden deze as sistenten vier jaar onderzoek kunnen doen aan de univer siteit. Om zover te komen, zal de com missie de belangstelling aan wakkeren op de Nederlandse en Belgische universiteiten. Het best zou het zijn, als er per uni versiteit een contactpersoon zou zijn. Er wordt in kaart gebracht welk onderzoek op het ogenblik wordt gedaan, opdat onderzoe kers met elkaar in contact kun nen worden gebracht en van el- kaars kennis kunnen profiteren. Voor studenten wordt een rege ling gemaakt dat zij gedurende maximaal vier maanden per jaar in staat zijn in het (Zeeuwse) veld onderzoek te doen. Hun reiskosten worden in die perio de uit het budget van de com missie betaald. Er is dit jaar tien mille voor dit doel beschikbaar. De commissie wil een gids sa menstellen voor amateur historici en studenten. Bedoe ling is, dat ook museumbeheer ders aan de hand van de gids onderzoek kunnen doen. Me thoden voor historisch onder zoek, bronnen en literatuuron derzoek moeten in de gids wor den verwerkt. Het boekwerk zou gemaakt moeten worden door auteurs, die werkzaam zijn bij instellingen die affiniteit heb ben met de materie. Aan aan- zetkosten is vijf mille begroot. Verondersteld wordt, dat een uitgever gevonden kan worden, gezien de ervaringen in andere provincies. Provinciale staten beslissen over de instelling van de com missie en haar taakstelling op 6 februari. Provinciale staten beslissen 6 februari over een subsidie van f 270.000,— voor de drie regi onale educatieve centra in Zee land. Per centrum is negentig duizend gulden beschikbaar. Het gaat om het regionaal edu catief centrum De Bevelan- den/Tholen, het regionaal edu catief Centrum Walcheren en het regionaal educatief centrum Zeeuwsch-Vlaanderen. De centra doen belangrijk werk in de volwasseneneducatie. De vormingscentra in Zeeland, He- denesse, het Van Eeghenhuis en Het Zilveren Schor, hebben veel bijgedragen aan de tot standkoming van de centra. De bedoeling is, dat het geld, dat de vormingscentra in het verle den voor dit doel kregen, nu rechtstreeks naar de regionale educatieve centra gaat. De medewerkers van Hedenes- se, van Eeghenhuis en Zilveren Schor, die de taken in de vol wasseneneducatie namens de regionale centra uitvoerden, zullen voortaan onder verant woordelijkheid van die centra vallen. Dat gebeurt meestal in de vorm van een detacheringso vereenkomst. Dinsdag 13 januari houdt de voorzitter van het college van gedeputeerde staten tweemaal zitting in een AROB-zaak. Het gaat om kwesties waarin bijstand is geweigerd op grond van artikel 45 van de Algemene Bijstandswet (spoedshalve bijstand). De zittingen zijn openbaar en beginnen om 11.00 en 11.15 uur in het pro vinciehuis in Middelburg, Sint Pieterstraat 42. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Hercules B.V. te Middelburg heeft bij hen op 29 mei 1986 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uit breiden en wijzigen van een petrochemische industrie voor de bereiding van koolwaterstof harsen op een perceel aan de Herculesweg 35 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, no. 90. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en van luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 8 januari 1987 tot en met 9 februari 1987 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en ie dere donderdagavond van 18-21 uur (voor inzage op donderdagavond tel. afspreken: 01180-26251, tst. 431); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 8 januari 1987 tot en met 9 februari 1987 kan tegen voornoemde vergunningen be roep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door einge andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen be zwaren in te brengen. De vergunningen worden op 10 februari 1987 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moe ten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 7 januari 1987. sint pieterstraat 42, postbus 6001,4330 la middelburg, tel. 01180-31011 rf *Het voor W Nieuwe Burg 25 Middelburg, 01 180-34252 President Rooseveltlaan 744 Vlissingen tel. 01184-10660" 's maandags gesloten Wij verzorgen ook electronische beveiliging en reparaties aan beeld en geluid. Anth. Fokkerstraat 8, 4462 ET Goes Aan alle bewoners in het gebied Abeele, Oude Vlissingse- weg (gedeeltelijk) en de kern van Oost-Souburg. De N.V. Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) is begonnen met het schoonmaken van het buizennet. In principe zal het werk plaatsvinden de hele week van maandag tot en met vrijdag en zo nodig een enkele maal 's nachts. De bewoners van de straten in genoemd gebied waar op een bepaalde dag de leidingen worden schoonge maakt, zullen hiervan door middel van een huis-aan- huis bezorgde brief persoonlijk op de hoogte worden gebracht. Gebleken is dat het leidingnet zodanig vervuild is, dat ook omliggende straten last van bruin water kunnen krijgen. De bewoners van het genoemde gebied wordt daarom aangeraden voor alle zekerheid een kleine voorraad schoon water bij de hand te houden. Bruin water kan vlekken op het wasgoed achterlaten. WMZ doei al het mogelijke om de bewoners geen last te bezorgen, maar kan incidenteel bruin water niet voorkomen, zolang de werken duren. Hiervoor onze oprechte verontschuldigingen. In bijzondere gevallen kan overleg worden gepleegd met ons districtskantoor te Vlissingen, telefoon 01184-13956. N.V. Watermaatschappij (WMZ) Zuid-West-Nederland ir. P. Stoter, direkteur. GRAVENSTRAAT 88 MIDDELBURG TEL: 01180- 14398 KLASSEKLEDING IMU MET HOGE KORTINGEN kostuums colberts 6 winterjassen 0 loden jassen (kort en lang) regenjassen truien (V- en ronde hals) enorm afgeprijsd klasse overhemden 2 voor f 79,— Extra-extra voordelig: 30 pullovers vanaf 75 30 pantalons vanaf 95 Voor snelle beslissers! gld gld mantelpakken loden mantels korte coats regenmantels rokken blouses pantalons pullovers en truien ENORM AFGEPRIJSD (van 20-50%) Extra-extra voordelig: 60 blouses vanaf 35 gld 30 rokken vanaf 50 gld 50 pantalons vanaf 50 gld Nu de kans héél goedkoop te slagen voor prima kwaliteiten. IAV0W mode

de Faam | 1987 | | pagina 17