Vijf dagen lang: VAKANTIESPEKTAKEL IN J Avontuurlijke vakantie wint terrein Een vakantie op zee,voor iedere portemonnee {VAKANTIEBEURS IBARSTENSVOL AKTIVITE1TENÏ Binnenlands toerisme trekt aan WEGENS VAKANTIE GEOPEND Caravan vakantie voorouderen DEENS VERKEERSBUREAU VIERT VERJAARDAG TURKIJE: NIEUW VAKANTIELAND DOE MEE MET VAKANTIEQUIZ Heerlijk hapje en drankje RUITERKAMPEN IN TREK Merwedehal middelpunt Tropisch strand Fotowedstrijd WEGENS VAKANTIE GEOPEND REDUKTIEBON VAKANTIE '87 Woensdag 7 januari 1987 DE FAAM Als u nog geen vakantiebestem ming heeft gevonden dan zult u ze ker slagen op de Vakantiebeurs in de Jaarbeurs in Utrecht. Van 14 tot en met 17 januari vindt daar de grootste manifestatie plaats op het gebied van toerisme en recreatie. Op deze beurs presenteren ruim 55 landen en meer dan 600 exposan ten zich. Wilt u een mstige vakan tie? Dat kan. Alle informatie is in de Jaarbeurs aanwezig. Of wilt u juist een aktieve vakantie? Dat komt mooi uit want juist deze aktie ve vakanties staan ditmaal extra in de belangstelling. Een dagje Vakantiebeurs, daar heb je weken plezier van. Het begint al meteen bij binnenkomst, waar ie dereen een gratis vakantiepaspoort ontvangt. Hierin zit een overzicht van alle speciale attrakties en ma nifestaties die tijdens de Vakantie beurs het bekijken waard zijn. Ver der zit er een lijst in met alle aan bieders van aktieve vakanties, het programma van het wereldpodium en niet te vergeten, de Vakantie- quizkaart. Die kaart is nodig om mee te kunnen doen aan de regel matig te houden vakantiequiz met wachtwoord-aktie. De goede ant woorden zijn op de beurs te vinden en wie ook nog het goede wacht woord kent doet mee aan de finale op het wereldpodium en maakt kans op een leuke reis als prijs. Vakantie '87 is geopend van 14 tot en met 18 januari. Openingstijden: woensdag 14 van 14.00 tot 18.00 uur en van 15 tot en met 18 januari van 10.00 tot 18.00 uur. Risico Verzekering Win een cruise Veel mogelijkheden VAKANTIEHUISJES CULTUUR VOOR MAXIMAAL TWEE PERSONEN 114-18 JANUARI BIJ INLEVERING VAN DEZE REDUKTIEBON AAN DE JAARBEURS-KASSA BETAALTU f6-ENTREEI.RV. f 8- Opvallend op Vakantie '87 is het grote aanbod van avontuurlijke reizen. Geen lekker rustige vakantie aan het strand, maar een vakantie vol spanning en sensatie. Een greep uit het grote aan bod: Tozai Travel biedt reizen aan naar China en Japan met de Trans Siberische Spoor lijn, Tourism Canada heeft een avontuurlijke bootreis die op zoek gaat naar walvissen, maar heeft ook paardrijtoch- ten en wildwatervaren in Bri tish Colombia. Himalaya Trekking is een kleine en jon ge organisatie die een scala van trektochten door het Hi- malaya-gebergte aanbiedt; Cross-Country travels heeft avontuurlijke bestemmingen in Australië, Japan, Guate- male, Costa Rica, Brazilië, Paraquay, China en het Ca- raibisch gebied. En zelfs in Suriname kan men op safari. Veel mensen kiezen tegen woordig voor zo'n avontuur lijke vakantie. Maar alles leuk en aardig, hoe gevaarlijk is het en hoeveel risico loopt men? .,Niet zo heel veel", zegt H. van Eijken van de ANWB. ,,Je vaart bijvoor beeld in een uitgeholde boomstam een stuk over een wilde rivier, maar 's avonds slaap je in een hotel. Dikwijls zit het avontuurlijke hem uit sluitend in het alternatief ver voer, in een gebied zonder wegen en bruggen en geen vliegveld in de buurt". Het avontuur op reis is ei genlijk een kwestie van orga nisatie. Veel reizigers stellen enige comfort en luxe toch op prijs. ,,De meeste tochten zijn zo gepland dat er eigenlijk niks mis kan gaan", zegt de ANWB-man. ,,Maar je moet je wel ver zekeren. Het zijn hoge uit zonderingen als verzekerings maatschappijen deelnemers aan een reis niet willen verze keren. Dat doen ze heus wel als je in de Himalaya gaat wandelen. Het is alleen wat anders bij snelheidssporten, bij parachutespringen, para- sailing en data-zeilen". Wie een avontuurlijke vakantie wil kan zich op de Vakantiebeurs in Utrecht uit- Hoe avontuurlijk een vakantie wordt kunt u zelf bepalen. stekend oriënteren. Want dat oriënteren is heel belangrijk, vooral omdat zo'n avonturen- reis tamelijk kostbaar is. De Federatie van Nederlandse Rijscholen is ook weer aanwe zig op de Vakantiebeurs, zo wel met mens en dier. De paarden zijn weer te bewon deren en als u durft mag u er op zitten. Bij de federatie kunt u alle informatie krijgen over rui terkampen, een vorm van vakantie die steeds meer in trek komt. Daarom gaat de federatie werken met een sterrensysteem voor mane ges. Zo zijn 'de aangesloten maneges en ruiterkampen makkelijk té herkennen. Nul sterren betekent dat er wel voldaan wordt aan de basis kwaliteit, maar hoe meer sterren hoe beter. Een opvallende deelnemer aan de Vakantiebeurs is Hol land International Cruises, die zich presenteert vanaf een le vensgroot cruise-schip. Onder het motto ,,Een vakantie op zee, voor iedere portemon nee", wordt er veel informatie gegeven over cruises, niet al leen op de wijde wereldzeeën, maar ook op bijvoorbeeld het IJsselmeer en de Waddenzee. ,,De meeste mensen weten niet wat een vakantie op zee inhoudt", zegt Han van 't Hooft van Holland Interna tional Cruises. „Verreweg de meeste mensen vergelijken een cruise met een serie op de TV, Love Boat. Maar die serie geeft een vertekend beeld van de werkelijkheid. Daar zie je allemaal mensen in dure kleren met diaman ten, daar is helemaal niets van waar. Ook denken veel mensen dat je je verveelt op een cruise, óf dat je opgeslo ten zit, of dat er alléén maar oude mensen aan boord zijn. Dat zijn niet terechte voor oordelen, want als je naar de praktijk kijkt, dan tref je van alles aan boord aan: van jong tot oud. En vervelen ho maar, er is juist veel te doen en te zien. En dat dure, ook dat valt mee. Wij hebben al cruises vanaf 480 gulden, maar we hebben natuurlijk ook wel duurdere". Op de Vakantiebeurs geeft deze cruise-specialist iedere dag zo'n fantastische cruise weg. Als bezoeker aan de beurs krijgt u gratis het vakantiepaspoort met vragen die u moet oplossen. Eén van die vragen heeft betrekking op deze cruise-vakanties. Als u de vragen goed oplost maakt u ondermeer kans op een gratis cruise naar de Griekse en Joegoslavische kust, een cruise op de Nijl, een cruise op het IJsselmeer en de Waddenzee of zelfs een cruise naar Amerika met de meest populaire rederij ter wereld Carnival Cruise Li- Een cruise heeft niets met Love Boat te maken. De laatste tijd gaan er steeds meer mensen met de VUT. Eindelijk tijd om na hun drukke werkzaamheden eens lekker te gaan genieten. Veel oudere mensen gaan dan rei zen en geven daarbij de voor keur aan het voor- en nasei zoen. Vele campings zijn dan echter dicht of maar half open en de veel geprezen rust in deze perioden blijkt in de praktijk nog al eens als tame lijk drukkend over te komen. vooral als men als enige cara vanbewoner op de camping staat. Auto Camper service In ternational organiseert daar om caravan rally's naar Duitsland, Provence en Ri viera, het Alpengebied en de Spaanse Pyreneeë. Gezien de doelgroep wordt er in een rustig tempo gereden, in het programma zitten gezamelij- ke excursies en diners. De te bezoeken campings zijn spe ciaal geselecteert op kwali teit. nes. Het spreekt voor zich dat al deze cruises volledig verzorgd zijn, dus inclusief vervoer en maaltijden. Holland International Cruises presenteert zich nog al markant. Speciaal overge vlogen uit Amerika is het op blaasbaar schip The Holiday van 7 bij 10 meter. Een pri meur, want het is voor het eerst te zien in Europa op de Vakantiebeurs. „We doen dit om te laten zien watje al lemaal kunt doen met crui ses", zegt Van 't Hooft. „We hebben heel veel aanbiedin gen en we combineren bus- en vliegreizen met cruises. Er zijn legio mogelijkheden, en je ziet nog eens wat van de wereld. Neem bijvoorbeeld die cruise op de Nijl die wij aanbieden. Dat is een ver schrikkelijke mooie tocht en leerzaam ook want we komen langs veel oudheden. Wie iets meer wil weten over een vakantie op zee moet maar bij ons langskomen. Interes sant is ook dat we in 1987 tien jaar bestaan. Dit vieren we door het geven van zeer aan trekkelijke kortingen. Een vakantie op zee. voor iedere portemonnee". Vijftig jaar geleden richtte mevrouw 't Hart-Haussler in Hilversum een Deens Ver keersbureau op. Het was een van de eerste Verkeersbu reaus in ons land. Alleen dat van Zwitserland is ouder. Te genwoordig hebben bijna alle landen een Verkeersbureau in Nederland. Volgens de directeur van het huidige Deens Verkeersbu reau in Den Haag, Kurt 01- sen, weten de meeste Neder landers niet hoe dichtbij De nemarken eigenlijk wel is. Het ligt om precies te zijn 600 kilometer van onze lands grenzen. Het Deens Verkeersbureau doet in januari weer mee aan de Vakantiebeurs in de Jaar- Turkije is een vakantieland dat zich vooral de laatste ja ren op een groeiende belang stelling mag verheugen van de vakantieganger die op zoek is naar nieuwe en onbekende be stemmingen. Het ziet er naar uit dat in de toekomst Turkije hoog op de lijst komt van fa voriete vakantielanden. Turkije is een land met een kustlijn van 7000 kilometer met fraaie stranden. Het land is zonzeker en men kan er het hele jaar door zwemmen in de honderden verschillende baaien en inhammen. Citrus- en bananenplantages geven de Turkse Riviéra een tro pisch karakter. Aan de Egeï- beurs. Dit jaar ligt het accent op het vijftigjarig bestaan, en met name worden de Deense vakantiehuisjes onder de aan dacht gebracht. Die huisjes zijn van zeer goede kwaliteit: geen wonder, het zijn de twee de huisjes van de Denen zelf. Veel huizen hebben kleuren televisie en in de hoogste cate gorie hoeft men van een sauna niet gek op te kijken. "Door heel Denemarken zijn er 150.000 van dit soort huis jes. Al bestaan er hier en daar ook bungalowparken, de meeste vakantiehuisjes liggen apart, op de meest schitterende plekjes aan de rand van een mooi beuken bos, aan de oever van een spiegelend meer, of te mid den van heuvels of vlak ach ter de duinen". a Een dag Vakantiebeurs, daar heb je weken lang ple- 2 zier van. Naast de informa- tie over aanbiedingen, nieu- 2 we bestemmingen en ver- voersmogelijkheden biedt de J Vakantiebeurs volop de ge- tegenheid aktief bezig te zijn B en om diverse demonstraties te bekijken. Om te beginnen krijgt ie- dereen bij binnenkomst een geheel gratis vakantiepas- poort. Hierin staat alles wat er te beleven valt keurig op een rij. In het paspoort treft 1 men een programma aan van het Wereldpodium, het filmprogramma, alle attrak- ties, een bladzijde voor lan- denstempels en een beknop- te plattegrond. Omdat dit maal de aktieve vakanties B centraal staan op de Vakan- tiebeurs wordt er een specia- B Ie bijlage bij de catalogus ge- maakt waarin alle aanbie- 2 ders van die aktieve vakan- ties. Die catalogus, inclusief a de bijlage, kost tweegulden- vijftig. De Merwedehal fungeert deze Vakantiebeurs als brui send hart van alle aktivitei- ten en attrakties die een dag je Vakantiebeurs tot het leukste dagje uit maakt. Het alom bekende We reldpodium staat dus ook in de Merwedehal, waar een vakantiemarkt wordt opge bouwd. Iedere dag speelt zich op het podium een pro gramma af rondom landen- thema's. Ieder populair vakantieland, dus ook Ne derland, voert er een show op bestaande uit een korte film of een diashow, optre dens van zang en dansgroe pen en interviews met beurs- deelnemers. Op het Wereld podium wordt ook de vakantiequiz gespeeld. Die quiz loopt als een rode draad door alle aktiviteiten. m m m m m mm® m mmmm mm m sche zeekust liggen prachtige uitgestrekt witte zandstran den die overgaan in kristal helder water. Turkije biedt de vakantiegan ger meer dan alleen zon en strand. Als bakermat van vele eeuwenoude beschavingen vindt men in het hele land een overvloed aan cultuurschat ten. Daarnaast beschikt het land over een voortreffelijke keu ken en het is aan te raden de "kebabs" en de "baklava" te proberen. Daar komt bij dat Turkije niet duur is en een gastvrije bevolking heeft. In het vakantiepas poort zit de Vakantie- quizkaart. Deze kaart heeft u nodig om mee te kunnen doen. De quiz is opgebouwd uit twintig vragen, steeds met drie antwoordmo gelijkheden. Al deze vragen hebben betrek king op zaken die op de beurs te zien zijn. Om in de finale van de quiz te komen heeft men één ding extra no dig: Het wachtwoord. Hoe komt men aan het wachtwoord? Voor de oplettende bezoeker zal het niet moeilijk zijn, en bovendien loopt Mr. Holiday rond, aan wie men het wachtwoord kan vra gen. Er zijn fantasti sche prijzen te winnen tot en met complete reizen toe. Wat van ver komt is lek ker, zo is het spreekwoord. Op de Vakantiebeurs kunt u zelf controleren of dat werkelijk zo is. Veel deelne mende landen serveren, naast een hele hoop infor matie, specialiteiten vaak in combinatie met drankjes. Zo kunt u echt Duits bier drinken en een broodje zuurkool eten, vijftig meter verder op krijgt u een Indo nesisch hapje. Vaak onver wacht treft men de meest lek kere dingen. Hongaarse goulasch, Spaanse worst, Portugese sardientjes te veel om op te noemen. Franse kaas met wijn en stokbrood, Mexicaanse taco's, speciali teiten uit oost en west en uit noord en zuid. Ook kunt u diverse drankjes proeven waarbij u tekst en uitleg krijgt over de bereiding er van. Omdat dit jaar de aktieve vakantie in de belangstelling staan zijn er veel attrakties die daarop aansluiten. Zo kan men een ski-baan pro- i beren, men kan langlaufen, paardrijden, deltavliegen enz. De liefhebbers van water en aktiviteiten op en in het wa- J ter kunnen hun hart opha- len bij het grote bassin dat ook in de Merwedehal wordt i neergezet. Hier om heen J komt een tropisch strand i met speciale cocktails voor J de inwendige mens. Vanaf het strand kan j men kijken naar diverse I bad-mode shows. Wil men J echt het water op? Dat kan, i met bijvoorbeeld een water- j fiets. Wil men alleen kijken hoe anderen een nat pak ha- J len? Ook dat kan, want er i zijn demonstraties kano-va- J ren, waterloopskiën en eski- i moteren. Leuk om te zien en J misschien zelf te doen van de zomer. Op de beurs staan j reisorganisatoren genoeg om u te vertellen waar u van j de zomer terecht kunt. i i Wie van vakantie terug j komt is altijd erg trots op de i foto's die gemaakt zijn. Op J de vakantiebeurs kunt u la- i ten zien hoe mooi uw vakan- tie was. Bij het Wereldpo- I dium komt een foto-wand te staan waar u uw mooiste j vakantie-foto op kan laten bevestigen. Uit de opgehan- j gen foto's wordt een selectie gemaakt van de meest origi- j nele. Deze foto wordt met een prijs bekroond. Dus alleen al i om de vele aktiviteiten moet J men naar de Vakantiebeurs, i Een van de deelnemers aan de Vakantiebeurs is het Neder lands Bureau voor Toerisme. Op de stand van het NBT geeft men informatie over toe ristisch Nederland. De directeur van het NBT, de heer Cornelissen, is optimis tisch gestemd over het bin nenlandse toerisme. Hij ver wacht ook een stijging van het aantal buitenlandse toeristen die een bezoek zullen brengen aan Nederland. „Als we het inkomend toe risme bezien", zegt de heer Cornelissen, „dan zien we een voortdurende groei. He laas zijn de Amerikanen dit jaar weggebleven, maar dat is volgend jaar niet meer zo. Daar staat tegenover dat we 100.U0Ö toeristen meer uit an dere landen hebben gehad. Daaruit blijkt dat Nederland best een aantrekkelijk vakan tieland is". Het binnenlands toerisme is natuurlijk afhankelijk van mooi weer. Maar veel be langrijker dan het mooie weer van de afgelopen zomer is een mooi voorjaar in 1987. Korte vakantie Meer dan in andere landen moet in ons land onderscheid worden gemaakt tussen lange re en kortere vakanties. De heer Cornelissen: „Een groot percentage van alle Nederlan ders, 65%, gaat één of meer keren per jaar op vakantie. Het besteedbaar inkomen neemt weer wat toe en ook een versterkt vertrouwen in de economie heeft een toename tot gevolg. Ten dele gaat dat ten koste van de lange vakanties die Nederlanders in eigen land doorbrengen, maar aan de andere kant maken die korte re vakanties het verlies van een miljoen vakanties in 1985 en 1986 voor de helft goed. Heel wat Nederlanders bren gen drie keer per jaar een korte vakantie in eigen land door"! Het NBT concludeert dan ook, dat de grootste kansen voor Nederland liggen in de korte vakanties. Dat wordt nog eens versterkt door de betaalbaarheid van Neder land. Nederland is een van de goedkoopste landen in Euro pa. „Bovendien", zegt Cor nelissen, „signaleren wij een algemene ontwikkeling van er vaker even tussenuit willen gaan". JAARBEURS UTRECHT; HOLLAND OPENINGSTIJDEN: woensdag 14 jan: van 14.00-18.00 uur, donderdag 15 t/m zondag 18 januari: van 10.00-18.00 uur. Deze korting geldt niet voor de Trein Toegangsbiljetten van de NS, daar die reeds korting geven.

de Faam | 1987 | | pagina 15