mt 07 het zekenhsrt 'Om de sleur van het huishouden te breken' Nieuwlandse won prijs in landelijke receptenwedstrijd ....als het maar goed zit met jezelf. "Geen ijdelheid maar een complex" Station Souburg voldoet ruim aan verwachtingen Sint-Nicolaasactie Souburgse winkeliers groot succes CHRIS HAMENT KAPSALON EN MODEZAKEN FOTO VERSCHOORE KOMT VTV TEGEMOET Culturele sigaar van oud huis bij F. Diesch Muziekinstallatie voor turnclub DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 17 december 1986 Autobedrijf Wondergem en Melse houdt Seat decembershow Kerstman in Middelburg FIETSENSTALLING WORDT UITGEBREID Scheiden Knokke NMS IN GRIJPSKERKE: DE BANK IN DE ACHTERKAMER Familie Bosch wint 'Tref bingo Interessante prijs Kerstmannen en chocolademelk in Vlissingse winkelstraten NAIL SALON 'MARGA' IN SOUBURG *Geen plek overdag in de fietsenstalling. De Nederlandse Spoorwegen had den kennelijk op minder in- en uitstappers gerekend bij hel nieu we slation in Oost-Souburg. De fietsenstalling is namelijk elke Een befaamd tabak- en sigaren- huis kan een jubileum niet onge merkt voorbij laten gaan. Dat onderkende de firma P.G.C. Haje- nius in Amsterdam maar al te zeer.Om het 160-jarig jubileum passend luister bij te zetten intro duceerde het een nieuwe sigaar onder de naam Corona Amicitia. De verkoop blijft niet beperkt tot de Amsterdamse vestiging; ook in Middelburg kan de liefhebber de ze after-dinner sigaar kopen. Ze is te koop in een schitterende tafelkist bij Sigarenhandel F. Diesch aan de Markt. Om in stijl te blijven voegt het ja rige sigarenhuis uit Mokum er een naamgedicht bij op oud-Hollands papier. Door dit alles omgeven, zo meent Hajenius, is er sprake van een 'culturele sigaar'. dag propvol. Daarom worden de stalling en de fietskluizen uitge breid tot respectievelijk 160 en 20 stuks. Dat werk wordt begin 1987 uitgevoerd. Volgens de NS voldoet het nieuwe station 'Vlissingen-Souburg' ruim aan de verwachtingen. Er werd op gerekend dal er op den duur zo'n achthonderd reizigers per dag ge bruik zouden maken van het stati on. Dat aantal is nu, enkele maanden na de opening, reeds ge haald. "Voor een betrekkelijk klein station beschikt het dan ook wel over uitstekende verbindin gen", pronkt de NS. Ze noemt als voorbeeld Rotterdam, Den Haag, Schiphol, Amsterdam, 's- Hertogenbosch, Nijmegen en Arnhem als plaatsen waar de rei ziger vanuit Souburg zonder over stappen naar toe kan. De Leeuw-Van de Wouw, de schoenenzaak aan de Lange- viele in Middelburg ontvangt zaterdag 20 december 1 de kerstman. Ook is er een kleur- wedstrijd in de winkel. te regelen. Aan de overkant van de straat is al een bank, dat is een 'echt' kantoor waar misschien wat meer mogelijkheden zijn. Maar zij hebben beperkte ope ningstijden terwijl je bij mij altijd langs kunt komen als je van te vo ren even telefoneert", prijst Nel van Beers haar agentschap aan. Nel van Beers heeft geen oplei ding in die richting genoten. Wel was er een instructiedag en een dik pak papier met de procedures voor de verschillende geldzaken. "Mocht het echt ingewikkeld worden dan kan ik altijd terugval len op het kantoor in Amsterdam of de NMB in Middelburg. Daar naast heeft mijn man een admi nistratiekantoor en weet bijvoor beeld alles van hypotheken",zegt Nel van Beers. Nu is het alleen nog zaak om klanten te krijgen (ook omdat het baantje op provisiebasis is). Vol gens Nel van Beers zijn er nog ge noeg mensen in Grijpskerke die in Middelburg naar de bank gaan. Zij zijn de potentiële klanten die door middel van een folder uitge nodigd worden om eens langs te komen. Verder wil Nel van Beers bekendheid aan het agentschap geven bij de kinderen van het dorp. Daartoe houdt zij een te kenwedstrijd. Het kantoor is officieel op woens dagavond tussen 7 en 8 uur geo pend. De klanten moeten dan nog wel even aanbellen. Verder kan iedereen er op afspraak terecht. "Dat is nu juist het voordeel van 'mijn bank' boven die aan de overkant van de straat". Nel van Beers besluit enthousiast haar verhaal: "Ik heb altijd gewerkt totdat we een jaar geleden een kindje kregen. Nu lijkt het me heel leuk om wat mensen over de vloer te krijgen, al is het alleen maar om de 'sleur' van het huis houden wat te doorbreken". Mevrouw G.W. Stroy-van der Meijden van de Goed Idee Winkel in Arnemuiden overhandigt de 'dr. Oetker haksetaan mevrouw Van Dalen uit Arnemuiden. Haar kleinzoons Martin (2) en Jesse (9) Meliefste wilden wel met hun oma op de foto. Mevrouw Chr. van Dalen-van Bel- zen uit Nieuw- en Sint Joosland heeft een hoofdprijs gewonnen in een landelijke appeltaartrecepten- wedstrijd die 'De Goed Idee Win kel' heeft uitgeschreven. Mevrouw Van Dalen kreeg haar prijs vorige week woensdag uitgereikt in de winkel van de familie Stroy aan de Nieuwlandseweg in Arnemuiden. Daar had zij enkele weken gele den, samen met nog zo'n vijftig baklustigen, haar recept ingele verd. Samen met hun twee klein zoons was het echtpaar Van Dalen naar Arnemuiden gekomen om de prijs - een dr. Oetker bakset - in ontvangst te nemen. Mevrouw Van Dalen leverde een recept in voor een 'dichte' appeltaart waar in onder meer eigen gemaakte rabarber-gemberjam, kokosmeel en uiteraard appels waren verwerkt. Voor de Arnemuidense 'Goed Idee Winkel' van de heer en me vrouw Stroy betekende de prijs een tweede succes in de landelijke .acties van de winkelketen. Ook vorig jaar viel er een hoofdprijs in Arnemuiden. Tijdens de aanstaande feestdagen hebben de Goed Idee Winkels een internationale kookmanifestatie in het woonadviescentrum in Houten. Iedereen kan daar gratis een bezoek brengen en kennima ken met de vele internationale ge rechten. De kookmanifestatie is geopend van 23 tot en met 31 december van 10 tot 17 uur, op 24 en 31 decem ber tot 14 uur. Eerste kerstdag en zondag 28 december is de mani festatie gesloten. Hij kreeg het zakendoen met de paplepel ingegeven. Il lustreert: "Toen ik padvinder was, ging ik naar de Bresken- se boot om er ramen te wassen van auto's. Ik kreeg het in m'n eentje niet voor elkaar. Een dag later nam ik vijf vriendjes mee. Ik liep de bestuurders af met de vraag of zij hun ramen gewassen wilden hebben. De vriendjes deden het werk. Bij die actie, een heitje voor een karweitje, haalden we in een week voor zeshonderd gulden kwartjes op". "Dat ik succes heb met zakendoen? Mijn hele familie zat in zaken. Grootvader had een slagerij, die hij uitbouwde naar zestien filialen. Ook exporteerde hij ingevroren var kensoortjes en varkensstaartjes naar Zuid-Afrika. Mijn va der had hier in Vlissingen een goed lopende bakkerij". Chris Hament (45) vervolgde die traditie. In nauwelijks een jaar tijd opende hij een kapsa lon in Vlissingen, in juli een boutique in Knokke en twee we ken geleden opende hij de deu ren van een modezaak aan de Sint Jacobstraat in Vlissingen. "Dat het snel ging? Inderdaad. De bank zei ook al zoiets. Maar het is ook een tweede start in mijn leven. En het moet goed gaan. Ik ben al 45...". Een zakenman in hart en nieren. Hament ontdekte dat onder meer toen hij een jaar op non actief stond. "Na de scheiding van mijn vrouw ging ik vrijwil lig uit de kapsalon. Ik deed toen een jaar niets. Op gegeven mo- kon ik niet meer lachen. Ik miste toch teveel de klanten met wie je wel eens ergernis hebt, maar waarmee je ook kunt la chen. Ik was al die jaren aan dat leven met ups en downs gewend geraakt. Amper had ik de kap salon in Vlissingen geopend of ik voelde me weer kiplekker. En hoe je je voelt is essentieel voor de wijze waarop je functioneert. Als het goed zit met jezelf, weet je ook op de juiste wijze en op het juiste moment goede beslis singen te nemen". Mode en haren lopen dwars door het leven van de in Vlissin gen getogen Hament. Nadat hij onvoldoende bevrediging vond op de kunstnijverheidsschool in Amsterdam (het vak mode) stapte hij - geïnspireerd door een Mokumse vriend - over naar de kappersacademie in Rotter dam. Die opleiding bood voor hem soulaas om verder te gaan. Met het diploma op zak stapte hij een Vlissingse kapperszaak binnen en verkocht zich als be diende. Anderhalf jaar ervaring was genoeg - zo oordeelde hij - om het ondernemerspad op te gaan; hij was amper twintig. "Ik wilde wel eens weten hoe veel geld het moest kosten om een eigen zaak te beginnen. Mijn vader ging echter mee naar Middelburg, waar een kapsalon te koop stond, die heeft hij toen voor me gekocht. In de Se- geersstraat heb ik twintig jaar zaken gedaan. We groeiden en het werd allemaal een beetje te klein. Toen het besluit vast stond dat ik ging scheiden van mijn vrouw was de zaak aan het Damplein al geopend. Vlijn vrouw doet het daar nu. Na de scheiding heb ik een jaar niet ge werkt. Ik had trouwens vol doende reserve om dat een tijdje vol te houden. Maar ja, ik was mezelf niet meer". Begin dit jaar opende Chris Ha ment de kapsalon aan de Oude Markt in Vlissingen. Hij begon - zegt hij - met louter Vlissingse klanten. "Nu is zestig procent van de klandizie van buiten Vlissingen". Mode en een kap salon waren voor hem echter onafscheidelijk met elkaar ver bonden. "In Middelburg waren wij de eerste kapper die ook kle ding ging verkopen. Voor ons was dat een succes. Anderen vroegen wel eens advies: zo van *i\'el van Beers Grijpskerke is een bank rijker. Of liever: een achterkamer met een kluis en een bureau. Mevrouw P. van Beers-De Wolf heeft in haar woonhuis aan de Schuitvlotstraat een agentschap van de Nederlandse Middenstands Spaarbank (NMS) geopend. Trots vertelt zij dat al vele medebewoners van het dorp hebben gerea geerd op het indrukwekkende bord aan haar voordeur. "Hoeveel klanten ik zal krijgen de mensen het leuk vinden om bij weet ik niet, maar misschien dat een bekende thuis hun geldzaken 'Boodschappen doen kun je over al, Sint-Nicolaasinkopen doe je in Souburg'. Zo luidde de oplossing van de scrabble-wedstrijd die de Souburgse winkeliers, verenigd in Nemidso, hadden uitgeschreven voor de jaarlijkse Sint-Nicolaas actie. De scrabblewedstrijd was slechts één van de activiteiten van de Souburgse winkeliers. De hoofdmoot vormde de zegelactie en daarnaast was er ook nog het advertentiespel waarmee waarde bonnen te verdienen waren. "Bijzonder geslaagd", noemde Nemidso-bestuurder Dick Schin kel de actie, toen hij vrijdagmid dag in de foyer van De Zwaan de prijzen uitreikte aan de gelukkige winnaars. En dat waren er velen. Want alle acties kregen veel respons van het winkelende pu bliek in Souburg. De hoofdprijs van de zegelactie, een compactdisc, werd gewonnen door mevrouw A. Hartogs, een fototoestel (tweede prijs) was voor mevrouw D. Louws en de derde prijs, een boormachine, ging naar mevrouw R. Hooger- heide, allen uit Souburg. Verder waren er nog zeven prijzen van honderd gulden en tien van vijftig gulden. De eerste prijs van het ad vertentiespel, een Nemidsobon van 250,—, was voor A.C. Os- sewaarde, een bon van 200,— won R.J. Veen uit Ritthem, Autobedrijf VVondergem en Mel se uit Vlissingen houdt tot het eind van het jaar een grote Seat decembershow. Daarbij spelen de nieuwe Seat Ibiza en de gloed nieuwe Seat Marbella een hoofdrol. hoe doe je dat. Toen kon ik in Knokke een modezaak openen. Ik heb geen moment getwijfeld. Knokke is het walhalla van de mode. Praktisch heel Zuid- West-Nederland gaat daar naar toe als men iets exclusiefs wil kopen. Ik wil daarbij trouwens geen afbreuk doen aan de zaken hier in de omgeving, maar Knokke heeft gewoon de naam chic te zijn. Toen ik hier dit zaakje aan de Sint Jacobstraat kreeg aangeboden, heb ik niet lang hoeven denken. Ik ben naar de bank gegaan en heb een crediet gevraagd. De andere za ken had ik voor het grootste deel uit eigen middelen kunnen financieren, dus geld lenen voor deze winkel was niet zo'n groot probleem, hoewel de mensen van de bank zich wel afvroegen of de expansie niet een beetje te snel ging". Mevrouw Hertogs wordt gefeliciteerd met haar hoofdprijs in de zegelactie door Nemidso-bestuurder Dick Schinkel. De dames R. Hoo- gerheide (links) en D. Louws kijken toe. f 150,aan bonnen was voor K.E. Stroo, B. Haanstra kreeg voor 100,— bonnen en dan wa ren er nog tien prijzen van f 25,— aan bonnen. De hoofdprijs voor de scrabble wedstrijd, een bon van 100,—, ging naar J.L. Bloks-de Troye, J. Buyck kreeg een bon van f 50,— en der derde prijs, een bon van 25,—was voor K. Wal. Het advertentiespel kreeg 450 ingele verde formulieren, waarvan de helft goed was ingevuld. De Trefcenter Pepernoten Bingo bezorgde de familie Bosch uit Veere de eerste prijs. Zij ontvin gen de prijs, een compact discspe- ler ter waarde van 749,— en een compact disc naar keuze, met Sin terklaas. Allereerst de nieuwe 5-deurs Seat Ibiza, die een primeur beleefde op de autotentoonstelling van Parijs. Een familiebolide met de binnen- maten voor de lange afstanden en buitenmaten voor de stad. Dank zij de binnenruimte en het Motor system Porsche is de Ibiza nog bruikbaarder en toegankelijker geworden. Vervolgens de Seat Marbella, die zijn tentoonstellingsdebuut pas op de RAI in februari zal maken. Deze auto zal rond de 12.500 gul den gaan kosten. Een december-primeur en een voorpremière bij Autobedrijf Wondergem en Melse. Daarnaast zijn er ook enkele aanbiedingen, zoals een renteloze financiering tot 1988 voor de Seat Ibiza, de Ronda en de Malaga en een prijs garantie voor de tijdens de show- gekochte auto's. Voor iedereen die tijdens de show zijn auto op inruilwaarde laat taxeren, zijn er twee verrassingen: een hoge inruilprijs en een kerstboom. Chris Hament en Frances Obdeijn. de vrouw die de boutique aan de Sint Jacobstraat runt. Welk soort kleding Chris Ha ment in de boutique aan de Sint Jacobstraat gaat verkopen staat nog niet vast. De Sint Ja cobstraat staal namelijk ener zijds vol met goede modezaken, anderzijds is de Vlissinger er - zoals steeds - op succes uit. "We moeten hier de markt aftasten, kijken welke formule we moe ten hanteren. In de PZC stond al dat we ook grote maten ver kopen. Maar daarbij ligt het ac cent op óók. Want alleen grote maten is te eng. Op het jonge publiek hoeven we ons in ieder geval niet te richten. Er zijn hier genoeg jeans-zaken. Mogelijk dat we vooral mikken op pu bliek dat kwaliteitsbewust koopt, tegen een interessante prijs". Wat wel vaststaat is dat Chris Hament in zijn kapsalon aan de Oude Markt ponder meer recla me maakt voor de boutique aan de Sint Jacobstraat. "Want", argumenteert hij. "Er zijn klan ten die van een kapper verwach ten dat hij advies geeft. Dat is een deel van zijn vak. En men sen die naar mijn smaak zullen slagen in de Sint Jacobstraat, krijgen dat advies. Overigens niet meer dan dat. Het is in ie der geval geen aanpraten...". Negen kerstmannen zullen zaterdag 20 december het winkel centrum van Vlissingen met een bezoek vereren. Traditiege trouw komen ze per koets aan. En niet met lege handen; ze de len warme chocolademelk uit aau het winkelende publiek. Het bezoek duurt van ongeveer 13.30 tot 16.30 uur. De organisatie is in handen van de Winkeliersvereniging Winkelcentrum Vlis singen. "Clubhuizen en inbrekers: het is alsof die twee onafscheidelijk met elkaar verbonden zijn. Bij ons is in de drie jaar dat we eeji beveiliging hebben al bijna twintig keer de boel overhoop ge haald", klaagt Ad Vrijenhoek, penningmeester en beheerder van de zaal en het clubhuis van de Vlissingse Turnverenigii^g (VTV). Al die keren was er niets gestolen, maar lieten de 'gasten' een ravage achter. In de nacht van 20 op 21 november werd de geluidsinstallatie echter ontvreemd uit de zaal van de VTV aan het Baskenburgplein in Vlissingen. Hoe moet je turnen zonder mu ziek? Met geleend spul kon de uit voering van de volgende dag toch nog doorgaan en, net of er niets gebeurd was, zagen de 750 toe schouwers in de uitverkochte zaal, de show. Eén van de majorette-meisjes kon het verhaal toch niet voor zich houden, zij pakte de microfoon en ging later met de pet rond. Toen de pet bij Joke en Ad Verschoore van Foto Verschoore uit Vlissingen kwam, fluisterde Joke iets in het oor van Ad, waarna hij aanbood de in stallatie te leveren en het onbre kende gedeelte van het bedrag bij te passen. Vorige week woensdag vond de overhandiging plaats. "Het is natuurlijk gevaarlijk om zoiets breed in de krant te laten zetten, maar. Mijne Heren Inbré- kers, we zetten de installatie ptjs neer als de beveiliging afgerond is en het wordt een bunker, dat ver zeker ik U", dreigt Ad Vrijeij- hoek. "Af en toe krijg ik de be hoefte om de zaal en het clubhuis maar af te branden, dan zijn we van al het gedonder af!" *Ad Vrijenhoek (links) ontvangt de geluidsinstallatie van Ad l et- schoor e. "Toen we ons bij de kamer van koophandel wilden laten inschrij ven, kon er geen rubriek gevon den worden waaronder het past. Het is geen manicure en geen schoonheidsspecialiste. Nee, het is een nagelinstituut. Dat was on bekend op Walcheren", zegt Marga Bergman. Zij opende drie weken geleden haar Nail Salon 'Marga' aan de Amstelstraat in Oost-Souburg. Tot nu toe heeft ze elke dag 'vol gezeten'. Omdat het huishouden gewoon doorgaat en haar man Kees een volledige dagtaak heeft kan ze niet meer dan drie klanten per dag hebben, zij krijgen dan wel een behandeling van twee en een half uur. Onder de klanten zijn vooral veel mensen die nau welijks of geen nagels hebben: de nagelbijters-mensentreiters (zoals het gezegde het wil). Volgens Marga Bergman is het geen kwestie van ijdelheid dat ze ko men, maar bijna een minderwaar digheidscomplex. "D'r zijn ook zoveel situaties waarin de mensen je op de vingers kijken en als ze dan zien datje geen nagels hebt, dan wordt je meteen in het hokje 'zenuwachtig' geplaatst. Ik kan *Marga Bergman dat weten want ik heb jaren nagel gebeten". Wij kunnen de nagelbijters nfet garanderen dat ze ervan afko men. Ze moeten het zelf doen. Maar als ze eindelijk nagels heb ben, zijn ze meestal zo trots dat ze aan niets anders meer denken dan de verzorging ervan. "Dat het een dankbaar beroepjis merkt Marja Bergman aan het ve le gebak dat de klanten bij de eerstvolgende controle meebren gen. "Ze zijn dan zo blij dat ze zich eindelijk niet meer voor zo iets gewoons als hun handen, hoe ven te schamen".

de Faam | 1986 | | pagina 21