Maak een reis door de tijd en win dit boek! Onderwijs en arbeidsmarkt IN BEROEP DE FAAM - DE VLISSINGER Haven en vervoer Procesindustrie Basisonderwijs COMMISSIES Woensdag 10 december 1986 Provinciale Staten vergaderen vrijdag 19 december, 10.00 uur, in de Statenzaal, Abdij 11Middelburg. De vergadering is openbaar en dus voor iedereen toegankelijk. Wegen Milieubeleid Bejaardenoorden Jeugdhulp Fiom Bibliotheken Minderheden Manifestatie Bomen PZEM ■f-m Zuidgors UITKNIPPEN EN INSTUREN Vorig jaar om deze tijd kwam het eerste deel uit van de succesvolle Kroniek-serie: "De Kroniek van de 20ste eeuw". Deze sloeg zo geweldig aan, dat het boek snel was uitverkocht. De na druk is trouwens nog steeds een bestseller en datzelfde wordt verwacht van het tweede deel in de serie: "De Kroniek van de Mensheid", die sinds kort in alle boekhandels en warenhuizen te koop is. En dat boek kunt u winnen in deze wedstrijd van De Faam/De Vlissinger. Hoe ze heten Let op De winnaar ABDIJ bij de samenstelling van het opleidingspakket. Het onderzoek is begroot op 3.6 ton. Er is subsidie gevraagd aan de hbo-raad (hoger be roepsonderwijs). De sticht,ing Hogeschool Zeeland i.o., waarin alle scholen voor ho ger beroepsonderwijs in Zeeland meedoen, gaat onderzoeken hoe het onderwijs beter kan worden afgestemd op de eisen, die het be drijfsleven op de arbeidsmarkt stelt. Het gaat om een beroepenanaiyse in de bedrijfstakken haven en vervoeren procesindustrie en nutsbedrijven. In de non-profitsector wordt een analyse gemaakt van de beroepsmatige eisen in het ba sisonderwijs. In de haven en vervoersector gaat het vooral om staf- en ma nagementfuncties, zoals die bestaan bij het directoraat- generaal scheepvaart en mari tieme zaken (loodswezen), de havenschappen en de havenbe drijven. Aan het Maritiem Insti tuut De Ruyter in Vlissingen is de opleiding haventechnologie verbonden. Met deze opleiding kan beter op de vraag vanuit de arbeidsmarkt worden aangeslo ten dan met de opleidingen tot scheepsofficier en scheeps werktuigkundige. In de sectoren procesindustrie en openbare nutsbedrijven wordt de analyse gericht op functies in het management, constructie en onderzoek en re search. Bedrijfsmatig moet on derscheid worden gemaakt tus sen de aardolie-industrie, de chemische industrie, de synthe tische garen- en vezelindustrie en de openbare nutsbedrijven. De heao en de hts in Vlissingen en de Academie voor chemie en gezondheidszorg in Goes zijn hier de. opleidingsinstituten die van het onderzoek profijt zullen hebben. Het ontstaan van het basison derwijs heeft ertoe geleid, dat de eisen die worden gesteld aan directeuren en leerkrachten zijn veranderd. Bovendien is het leerlingenaanbod in de loop van de jaren aanzienlijk gewijzigd, onder meer door de veelzijdiger samenstelling van de Neder landse samenleving. De Rijks- en de Christelijke pedagogische academie voor basisonderwijs in Middelburg moeten met die veranderingen rekening houden De statencommissie voor eco nomische zaken vergadert maandag 15 december, 16.00 uur, over de vergaderstukken van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. Vergaderplaats is het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Er wordt begonnen met spreek recht voor het publiek. Woensdag, 17 december, 15.45 uur, vergadert de bestuurscommissie van het Zeeuws Steunpunt voor kunst zinnige vorming en volwasse neneducatie. Ter vergadering worden mededelingen gedaan over de benoemingsprocedure voor een coördinator volwasse neneducatie. Verder wordt ge praat over de aanschaf van ko pieerapparatuur en de voort gang van de werkzaamheden in de kunstzinnige vorming en de volwasseneneducatie komt ter sprake. De vergadering van de be stuurscommissie wordt gehou den in het gebouw van het steunpunt, Roozenburglaan 89, Middelburg. Vrijdag 12 december, 9.30 uur, krijgen de heren P.N.A. Rijk, J. de Feijter, A. van Peenen en J. Bos uit Heinkenszand de gele genheid hun bezwaren tegen het bestemmingsplan Hein kenszand, Watervliet II, deel a, van de gemeente Borsele mon deling toe tè lichten. De vier bewoners van de Dorpsstraat in Heinkenszand vinden, dat het gemeente bestuur van Borsele in het bestemmingsplan Watervliet een plaats moeten aanwijzen voor de inrichting van een woonwagencentrum. Hun ar gument is, dat beter in een nieuw bestemmingsplan ruimte is te maken voor een woonwa gencentrum, dan een bestaand bestemmingsplan daartoe te wijzigen. Ook het gemeentebestuur van Borsele wordt in de gelegenheid gesteld zijn standpunt kenbaar te maken aan de hoorcommis- sie bestemmingsplannen. Dinsdag 16 december houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten zitting ter behandeling van een aantal beroepen tegen beslissingen van gemeente besturen op aanvragen voor al gemene bijstand. De eerste zit ting begint om tien uur 's mor gens met als onderwerp een besluit van burgemeester en wethouders van Middelburg. Om 10.20 uur zijn drie beroep schriften aan de orde van een inwoner van Kruiningen tegen een besluit van burgemeester en wethouders van Reimers- waal en de laatste zitting is om elf uur met een beroepschrift van een inwoner van Oostburg tegen een besluit van zijn ge meentebestuur. De hoorcommissie bestem mingsplannen en de tweede ka mer uit gedeputeerde staten houden hun zittingen in het openbaar. Plaats van samen komst is het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. IEUWS Staten vergadering De provincie doet met de ge meente Oostburg een wegen ruil. De provincie krijgt de rand weg Oostdijke (Philipsweg) in eigendom en beheer en de ge meente Oostburg een deel van de Kaas- en Broodsedijk. De randweg Oostdijke is bijna een kilometer lang en voor de Kaas en Broodsedijk gaat het om een lengte van 130 meter. De verbindingsweg tussen de weg Sint Annapolder-Terhole en de Kraagdijk in de gemeente Terneuzen wordt onttrokken aan het openbaar verkeer. Dat betekent, dat (brom)fietsers in de toekomst van die weg geen gebruik meer kunnen maken en moeten omrijden via het kruispunt Sint Annapolder. Een stuk van de Oude Noord- weg in Ovezande wordt even eens aan het openbaar verkeer onttrokken, het weggedeelte wordt alleen gebruikt om een perceel te ontsluiten. De provincie wil komen tot een samenhangend milieubeleid met als uitgangspunt het voor komen van milieuvervuiling. Tot nu toe is per beleidsonderdeel bekeken of milieu-aspecten in het geding waren. Door een mi lieubeleidsplan op te stellen wil de provincie meer eenheid bren gen in haar streven milieuveron treiniging te voorkomen en waar dat nodig is verontreini ging te bestrijden. Bij de bodemsanering is het soms nodig de percelen met vervuilde grond aan te kopen, voordat met het schoonmaken kan worden begonnen. Het da gelijks bestuur van de provincie vraagt provinciale staten de be voegdheid tot aankopen en na het schoonmaken tot weer ver kopen, aan hem over te dragen. Provinciale aan-en verkopen ho ren namelijk tot het takenpak ket van provinciale staten. Daar de aankopen bij de bodemsane ring volledig door het rijk wor den vergoed, kan de taak naar gedeputeerde staten worden overgeheveld. De opbrengst van de verkoop van de weer schone grond moet worden be steed aan nieuwe gevallen van bodemsanering. Provinciale staten stellen twee verordeningen vast met betrek king tot de ouderenzorg: de ver ordening op de bejaardenoor den en de verordening tot het instellen van een klachten en geschillencommissie voor be woners van verzorgingstehui zen. In de verordening op de be jaardenoorden wordt de per soonlijke vrijheid van de bewo ners van bejaardentehuizen ge regeld, evenals de veiligheid en de hygiëne van de huizen. Voor geschreven wordt, dat in ieder bejaardenoord een bewoners commissie moet zijn. Bewo ners van een bejaardenoord kunnen zich bij klachten of ge schillen wenden tot een specia le commissie. De commissie treedt pas op als is gebleken, dat de problemen in eigen huis niet konden worden opgelost en ook de inspecteur voor de bejaardenoorden geen uitkomst kon bieden. Op beide verorde ningen is inspraak gegeven, waarvan 115 mensen gebruik hebben gemaakt. In de jeugdhulpverenigingg moet worden gewerkt aan een samenwerkingsverband tussen alle organisaties die op dit ter rein werkzaam zijn. Provinciale staten wordt voorgesteld een stimuleringssubsidie van ruim 64 mille te verlenen aan het pro vinciaal opbouworgaan Stich ting Zeeland. Bij de Stichting Zeeland is de beraadsgroep jeugdhulpverlening onderge bracht en die groep moet de aanzet geven tot de samen werking. De stichting tot hulpverlening bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap Fiom in Middelburg krijgt, als de staten daartoe besluiten, een subsidie van tien mille in het exploitatie tekort over 1 986. Het gemeentebestuur van Rei- merswaal wil een bibliotheek vestigen in de kernen Rilland en Hansweert. Aan de provincie is gevraagd voor elke vestiging twintigduizend gulden beschik baar te stellen om te kunnen deelnemen aan het geautomati seerde uitleen- en catalogus systeem van de Zeeuwse open bare bibliotheken. Het voorstel aan de staten is te volstaan met twintigduizend gulden voor de vestiging in Rilland. Gedepu teerde staten vinden, dat de kern Hansweert te klein is voor een vaste bibliotheekvestiging. Yerseke zou dan eerder in aan merking komen. Provinciale Staten stellen de uitgangspunten voor het pro vinciale minderhedenbeleid vast in hun decembervergade ring. De provincie heeft maar een beperkte rol; het zwaarte punt in het minderhedenbeleid ligt bij het rijk en de gemeenten. De beroepenmanifestatie die vorig jaar in Goes is gehouden, heeft een tekort en voorgesteld wordt daarvan het leeuwedeel voor rekening van de provincie te nemen. Het gaat om twintig mille uit de provinciale kas. Op de manifestatie konden scholie ren zich oriënteren op de ar beidsmarkt, opdat zij wat ge makkelijker hun vakkenpakket konden samenstellen. De regionale commissie natio nale boomfeestdag wil een dia klankbeeld maken met als titel "Bomen in Zeeland". De serie wordt onderdeel van een lespakket, dat op de Zeeuwse scholen kan worden gebruikt. Aan de provincie is om een bij drage gevraagd en het voorstel is een subsidie van ruim twee duizend gulden te verlenen met een garantiestelling tot ten hoogste f 3.750, lewoutsdijk aan de orde. Nu is het de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland die het gebied wil ko pen en dat past precies in het beleid van de provincie. Bij de stichting Het Zeeuwse Land schap was dat niet het geval. Het voorstel is nu subsidie te verlenen in de helft van de aan- koopkosten. Provinciale staten behandelen diverse voorstellen met betrek king tot de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij PZEM. De provincie is aandeelhouder in het energiebedrijf en de verte genwoordigers van de provincie krijgen mandaat om het provin ciale standpunt in de vergade ring van aandeelhouders ken baar te maken. Het gaat om de begroting van de PZEM voor 1 987 en de deel neming van het bedrijf in Kraft werk Simulator Gesellschaft en Gesellschaft für Simulatorschu- lung. De PZEM-deelneming is nodig om het personeel van de kerncentrale in Borssele goede opleidingsmogelijkheden te kunnen garanderen. De PZEM wil verder een boerde rij met schuren en erf aankopen in Borssele om in de toekomst koelwaterleidingen te kunnen aanleggen voor een eventuele nieuwe centrale. Ten verkoop heeft de PZEM een terrein van een kleine 30 hectare voor de vestiging van een opslagge bouw voor radioactief afval. Het gaat om PZEM-terrein in Vlissingen-Oost en de gegadig de is de Centrale organisatie voor radioactief afval bv, Co- vra. Met deze laatste transactie is ruim 22,3 miljoen gulden gemoeid. Provinciale staten vergaderen 19 december, 10.00 uur, in de Statenzaal. Voor de derde keer dit jaar komt de subsidie op aankoop van schorenslik in de Zuidgors bij El- Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Naar deze 16e eeuwse schrijver van "Lof der Zotheid" is de Rotter damse universiteit vernoemd. Op deze wedstrijdcoupon schrijft u de namen van de historische figuren die hier naast staan afgebeeld. Ver volgens vertelt u in maximaal 10 woorden wie van deze mensen u het meest aan spreekt en waarom. Veel succes! A spreekt mij het meeste aan, omdat Deze coupon uitknippen en in een gesloten,voldoende gef rankeerde envelop opsturen naar: Kroniek Wedstrijd Postbus 8047 ll80 LA AMSTELVEEN Van krantenjongen tot miljonair... en de uit vinding van de gloei lamp was nog maar het begin. Deze maagd van Or leans werd als heks naar de brandstapel ge bracht maar is nu het symbool van Frankrijk. Deze kleine Franse kei zer vond in 1815 zijn "Waterloo". Zijn naam begint met een B hij is componist en het is niet Beetho ven. Zijn voornaam is Johannes. De Kroniek van de Mens heid behandelt de wereld geschiedenis van ver vóór Christus tot aan de huidige 20ste eeuw. (Want daar neemt de Kroniek van de 20ste eeuw het over). Een handig boek waarin de meest memorabele gebeur tenissen per jaar, of soms per dag worden bespro ken. Het boek telt 1056 pa gina's en meer dan 2000 il lustraties, de meeste in kleur. Het geeft een helder beeld van hoe onze 'voorvade ren' voor deze eeuw leef den. De Kroniek van de Mensheid geeft antwoord op vele vragen. Speciaal voor de introduc tie van dit bock, schreef De Faam/De Vlissinger een leuke wedstrijd uit. Een soort 'geschiedenis- kwis' waarmee de lezers van dit blad kans maken op die "Kroniek van de Mensheid", Een door de redactie van dit blad in gestelde jury, zal de inzen dingen deskundig beoor delen en beslissen wie dit boek uiteindelijk winnen! Hieronder ziet u een aantal u een beet je op weg (c hel pen vindt u onder de af beeldingen een korte tekst die betrekking heeft op die bewuste historische figuur. Met de Kroniek van de Mensheid maakt u een denkbeeldige reis door de tijd. Hel boek vertegen woordigt een winkelwaar de van 99,50. Ten minste, dat is de introduk- ticprijs tot l januari 1987. Na die datum kost het boek 129,50. Overigens, het eerste deel, "de Kro niek van de 20ste eeuw" is daar ook nog steeds te koop. Op de wedstrijdcoupon schrijft u duidelijk de 7 verschillende namen op. Vervolgens beschrijft u in maximaal 10 woorden wie van deze historische figu ren u het meest aanspreekt en waarom. De deelnemer die de juiste namen gevon den heeft èn de meest ori ginele omschrijving geeft, wint dit schitterende boek. Inzendingen die na 15 ja nuari binnen komen, zijn van deelname uitgesloten. Dus wacht u vooral niet lang- en vul de wedstrijd- coupon in. De jury zal na 15 januari bijeenkomen om de inzen dingen te beoordelen. De winnaar krijgt dan spoedig thuis bericht. Uiteraard worden de namen van de winnaars of winnaressen ook in dit blad bekend gemaakt. Hebt u de 7 namen gevon den en weet u het ant woord op de vraag origi neel te omschrijven? Dan bent u misschien de win naar van "de Kroniek van de Mensheid". Het boek dat u zal boeien van liet begin tot het einde. Zij was de geliefde van Julius Caesar en konin gin van Egypte, maar misschien werd zij van wege haar neus wel het meest bekend. historische figuren. Zij mate bepalend geweest nis. Weet u wie het zijn? zijn elk in meer of mindere voor de wereldgesehiede- Weet u hoe ze heten? Om Dit is de Frankische Koning die in de kerst nacht van het jaar 800 in Rome tot keizer werd gekroond.

de Faam | 1986 | | pagina 13