in Midden Zeeland Mare Ruygrok exposeert in kader van 'accent tekenen' Moderne sieraden "als cadeautje" nog twee maanden in Kunstuitleen Slaapverwekkende vertoning die een herkansing verdient Mondriaan Kwartet geeft Sherryconcert Charles Bronson als Super smeris in Murphy's law 27 nov.-3 dec. FILM PODIUM Lezen EXPOSITIE Freek de Jonge twee keer in Goes DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 3 december 1986 EXPOSITIE TEXTIELE WERKVORMEN 'Subway Riders': Een ander New York 'EEN DAG UIT DE DOOD VAN VERDOMDE LOUWIETJE' GEZIEN Snoezelen - een andere wereld Verder na incest Oude sprookjes in een nieuw pak KINDER Door Jan Smeekens In de gemeentelijke galerie Bellamy 19 in Vlissingen exposeert Mare Ruygrok -vooral- tekeningen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het kader van accent tekenen - een thema waarbin nen achter elkaar zeven kunstenaars hun werk in Vlissingen to nen. Ruygrok is - nog tot en met maandag 22 december - de der de exposant. Behalve tekeningen toont deze kunstenaar uit Am sterdam ook enkele beelden. Ruygrok exposeerde van half april tot eind mei ongeveer het zelfde werk in Museum Boymans- van Beuningcn in Rotterdam. Het omvat beelden en tekeningen die de kunstenaar de afgelopen twee jaar maakte. In vorm en kleurge bruik vertonen beide een duidelij ke samenhang. Er is evenwel géén relatie, bezweert de kunstenaar. Tekenen en beeldhouwen zijn voor Ruygrok twee naast elkaar toegepaste uitdrukkingsmiddelen waarin hij gestalte kan geven aan vorm en ruimte, kleur en licht. Beeldhouwen in de letterlijke be tekenis van het woord doet de Amsterdammer niet. Zijn beelden worden niet gevormd in een pro ces van 'hakken en modelleren'; ze zijn opgebouwd uit afzonder lijke elementen van hoofdzakelijk ijzer, koper en hout. Belangrijk voor de Vlissingse ten toonstelling zijn natuurlijk de te keningen, omdat deze binnen de doelstelling passen van het thema 'accent tekenen'. Binnen het werk van Ruygrok vormen letters één van de terugkerende uitgangspun ten. Aanvankelijk - in 1981 - zag men tot woorden gevormde losse letters. Later veranderde dat beeld: tussen de lettervormen is nu geen inhoudelijke samenhang meer. Afgelopen zaterdag werd de ten toonstelling geopend. Bellamy 19 is open voor publiek van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10 en 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Op zaterdag van 13 tot 17 uur. Gerda Edens en Sonja Bes- selink exposeren nog tot zondag 25 januari textiele objecten in de Kunstuit leen aan de Kuiperspoort in Middelburg. De beide kunstenaars geven ieder afzonderlijk een interpre tatie van het begrip textiele kunst. Gerda Edens wordt reeds ge durende een aantal jaren geïnspireerd door stapelin gen, herhalingen, reeksen van materiaal, door haar vertaald in het ontwerpen en maken van objekten in perspex-dozen. Deze objecten bestaan uit opeengestapelde zakjes, in een zodanige reeks geordend, dat regelmaat ontstaat. Van uit deze objekten, waarbij de perspex-dozen de begrenzing vormde, ontstaat het ruimte lijk werk, wat nu in de kunstuitleen wordt getoond. Sonja Besselink onderneemt een verkenning in de ruimte en borduurt voort op het the ma "herhaling", maar ge bruikt de wand of de ruimte als baken voor de omkadering van haar textiele objekt. Glimmende stoffen en kleur bepalen nu ook de sfeer. 'Het Damestasje' is de logische ti tel van een voorleesprogramma waarvan Freek de Jonge tot en met 1 januari 1987 een aantal voorstellingen in liet land geeft. Dinsdag 9 en woensdag 10 decem ber is Freek de Jonge te zien en te beluisteren in 'De Prins van Oranje' in Goes. Het programma bestaat uit een keuze van verhalen zoals die voorkomen in een binnenkort te verschijnen boek met dezelfde ti tel. Daarnaast heeft Freek een aantal verrassingen in petto. Dat de vorm van het programma zeer sober is blijkt uit het feit dat Freek, die zelf géén piano kan spelen zichzelf bij enige liedjes op dat instrument zal begeleiden. De toeschouwer die wacht op een radio- of tv-uitzending komt be drogen uit, aangezien dit 'inter mezzo' uitsluitend tot de theaters beperkt blijft. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. In het jongerencentrum 'De Piek' in Vlissingen draait donderdag om 21 uur de Amerikaanse film 'Subway riders'. Deze film van de jonge cineast Amos Poe toont een beeld van New York en dan vooral de scha duwzijde ervan. Aan de hand van de meest uiteenlopende figuren laat Poe New York zien op een manier die wezenlijk afwijkt van hetgeen men normaliter in KLM- folders te zien krijgt. Poe heeft er een schitterend thrillerachtig ge beuren van gemaakt, met prachti ge beelden, onderkoelde kleuren en een in topvorm acterende John Lurie. Wie deze film in 'De Piek' heeft gemist, kan vrijdag 5 december terecht in 't Beest' in Goes, waar deze film om 21 uur nóg eens draait. Gelakte speld van Van Beusekom Gestapelde armbanden. Een ge zamenlijk ontwerp. "Juist tegen Sinterklaastijd is liet leuk om mensen attent te ma ken op de mogelijkheid om moderne sieraden te kopen en cadeau te geven. Dat zegt Ineke Jobse, beheerster van de Kunstuitleen aan de Kui perspoort in Middelburg. Zij doelt daarmee op de tentoonstelling die momenteel wordt gehouden in de Kunstuitleen van de kunstenaars Fle- noor van Beusekom en Birgit Laken. Zij ontwerpen samen sieraden on der de naam 'Bel Design', maar werken ook afzonderlijk. 'KEN I)AG UIT DE DOOD VAN VERDOMDE LOUWIET JE' van I'. Nichols. Schouwburg Middelburg, vrijdag 28 novem ber. Spelers: Wil Koelewijn, Tilly Meijeren, Trees Verwilligen, Burl van der Waals, Erica Bos en Theo Zijlstra. Regie: Burt van der Waals. Productie: Theaterpro ductiebureau 'Zeeland'. Alfred Hitchcock hield er van om zich minstens één keer te tonen in zijn films. Meestal als figurant. De ene keer zien we hem koffiedrinkend in een restaurant, de andere keer is hij de nauwelijks op te mer ken man achter een kinderwa gen. Burt van der Waals zou daar van kunnen leren. Het toneelstuk 'Een dag uit de dood van verdomde Louwiet- je' is stomweg te moeilijk om èn te spelen èn te regisseren. Waar de uitvoering vorige week vrijdag in de Schouw burg dan ook volledig misliep was de regie. Het talent was in grote mate aanwezig - hoewel vraagtekens kunnen worden gezet bij Theo Zijlstra - maar de regie liet grote gaten vallen. En wie zoals Van der Waals er voor kiest de hoofdrol te spe len en regisseur te zijn loopt het risico dat één van beide misloopt. 'Een dag uit het leven....' is een aangrijpend stuk vol galgen humor. Een echtpaar (Burt van der Waals en Wil Koele- wijn) probeert het hoofd bo ven water te houden als span. Hun zorg om hun gehandi capt kind (Erica Bos) is echter meer aanleiding voor spotten de kritiek dan dat het er aan bijdraagt om een gezamenlijk doel te stellen. Invloeden van buiten het gezin, zoals de schatrijke vrienden (Tilly Meijeren en Theo Zijlstra) en de oma (Trees Verwilligen) van het gehandicapte meisje werken eerder averechts dan dat ze bijdragen aan meer be grip voor elkaar. Wat vrijdag verrassend met een boeiende monoloog be gon, werd meteen afgebroken toen twee mensen op het podi um stonden. Kennelijk gesterkt door de openingssolo trok Van der Waals echter zó hard van leer, dat Wil Koele wijn alle zeilen moest bijzet ten om met het geweld van haar tegenspeler/regiseur ge lijke tred te houden. Het was voor de pauze dan ook voort durend een strijd om de macht over de schouwburg zaal tussen Van der Waals en Koelewijn. Slechts zelden kwamen zij tot het spel dat we gewend zijn. Alleen de toe schouwer die uitsluitend ge boeid was door de tekst, bleef luisteren naar het familiedra ma. Velen wreven zich evenwel de ogen om te voorkomen dat de slaap - ook al veroorzaakt door de wat al te voortvarend verwarmde Schouwburg - hen zou overmannen. Wie er bij de koffie nog hoop op had om na de pauze meer betrokken te worden bij het spel kwam bedrogen uit. Een nog grotere chaos maakte zich van de spelers meester naar mate er meer mensen op het toneel stonden. Monologen kwamen onvoldoende tot hun recht omdat de andere acteurs de ene keer wel meespeelden en de andere keer als geïnte resseerde luisteraar gewoon afwachtten. De mogelijkhe den die een moderne theater verlichting biedt, werden hier duidelijk onvoldoende benut. En daardoor bleef het stuk hangen in vragen, die hadden kunnen worden beantwoord met een goede regie. Ondanks dat alles kregen de spelers een welgemeend ap plaus na afloop. En misschien wel daarom zou het jammer zijn als 'Een dag uit de dood...' geen herkansing zou krijgen. Van der Waals en de zijnen zullen ongetwijfeld le ring hebben getrokken uit de ze première. Ad Hamieman De sieraden van Van Beusekom zijn gemaakt van staal en nappa- leer. Ze gebruikt diverse kleur combinaties die niet direct beant woorden aan het beeld dat het woord sieraden oproept. Grote driehoekige kragen die tot buiten Het Mondriaan Kwartet. Het Mondriaan Kwartet verzorgt zondag 7 december een zogenaamd sherryconcert in het Vestzaktheater in Vlissingen. Het Mondriaan- kwartet is een jong Nederlands strijkkwartet, dat zich naast het tradi tionele repertoire, wil richten op minder bekende en nieuwe mogelijk heden van het kwartetspel. Muziek uit de 20ste eeuw en Nederlandse muziek (zowel oude als nieuwe) heeft hun speciale aandacht. Het Mondriaan Kwartet bestaat uit Jan Erik van Regteren, Altena en Edwin Blankcnsteijn (viool). Prunella Pacey (altviool) en Edu- ard van Regteren Altena (cello). DONDERDAG 4 DECEMBER ZATERDAG 6 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Big trouble in little China' 20 uur. Alhambra II Vlissingen 9 Vi weeks' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. Mecca no Middelburg 'Hannah and Iter sisters (a.l.), 20.30 uur. Electro Middelburg 'The color purple' 20.30 uur. De Piek, Vlissingen 'Subway riders', 21 uur. VRIJDAG 5 DECEMBER Broches van Birgit Laken. de schouders reiken en vierkante armbanden geven de kleinoden iets agressiefs en tegelijkertijd iets futuristisch. Dezelfde - best te dragen voor wie het aandurft om op te vallen - sier aden toont Laken. Als basis materiaal gebruikt zij edelmetalen, diverse kunststoffen en rubber. De tentoonstelling is nog te be zichtigen tot en met januari. De Kunstuitleen is geopend van dins dag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur en op donderdag van 19 tot 21 uur. Het programma dat dit kwartet zondag brengt bestaat uit werken van Darius Milhoud, T. de Leeuw en Maurice Racel. Het concert be gint om 16 uur. Alhambra I Vlissingen 'Big trouble in little China' 19 en 21.30 uur. 'Ladies in lace' 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Mur phy's law' 19 uur. '9 Zi weeks' 21.30 en 23.30 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 19 en 21.30 uur. 'Pruimenbloesem' 23.30 uur. Meccano Middelburg 'Hannah and her sisters (a.l.), 20 uur. 'FX, murder by illusion' 22.30 uur. 't Beest, Goes, 'Sub way riders' 21 uur. ZATERDAG 6 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Big trouble in little China' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen 'Murphy's law' 19 uur. 9 Vi weeks' 21.30 uur. Grand Thea ter Goes 'Top gun' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Ghostbusters' 15 uur (a.l.), 'Hannah and her sisters (a.l.), 20 uur. 'FX, murder by illusion' (12 jr.), 22.30 uur. Electro Middel burg 'The color purple' 20.30 uur. ZON DA G 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'De troe telbeertjes' 14 uur. 'Big trouble in little China' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen 'Big trouble in little China' 14 uur. 'Murphy's law' 19 uur. '9 Vi weeks' 21.30 uur. Grand Theater Goes 'FT' 14 uur. 'Top gun' 19 en 21.30 uur. Meccano Middelburg 'Ghostbusters' (a.l.), 15 uur, 'Hannah and her sisters' (a.l.), 20.30 uur. MAANDAG 8 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Big trouble in little China' 20 uur. Alhambra II Vlissingen '9 Vi weeks' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. Mecca no Middelburg 'Hannah and her sisters' (a.l.), 20.30 uur. Electro Middelburg 'De Vlasschaard' (a.l.), 14 uur. 'The color purple' 20.30 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Big trouble in little China' 20 uur. Alhambra II Vlissingen '9 Vi weeks' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. Mecca no Middelburg 'Hannah and her sisters' (a.l.), 20.30 uur. Electro Middelburg 'De Vlasschaard' (a.l.) 14.30 uur. WOENSDAG It) DECEMBER Alhambra I Vlissingen 'Big trouble in little China' 20 uur. Alhambra II Vlissingen '9 V2 weeks' 20 uur. Grand Theater Goes 'Top gun' 20 uur. Mecca no Middelburg 'Ghostbusters' (a.l.), 15 uur. 'Hannah and her sisters' (a.l.) 20.30 uur. Electro Middelburg 'De Vlasschaard' (a.l.) 14.30 uur. 'l.es nuits de la pleine lune' (16 jr.) 20.30 uur. 'Captain America' en 'Archie' (versnelde Rockabilly), 't Beest, Goes, 22 uur. ZONDAG 7 DECEMBER Het Mondriaan kwartet, Vest- zaktheater, Vlissingen. 16 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Speciale avond rond de Zeeuwse streekroman, Zeeuwse Bilbio- tlieek, Middelburg, 20 uur. Freek de Jonge met 'Het da mestasje', Prins van Oranje, Goes, 20.30 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER Freek de Jonge met 'Het da mestasje', Prins van Oranje, Goes, 20.30 uur. Balans 17, Middelburg. Verstrae- ten, fotowerken. Wo., do. en vr. van 12.00 tot 17.00 uur, za. van 11.00 tot 16.00 uur. Bellamy 19 (Bellaniypark 19) Vlissingen. Mare Ruygrok, accent tekenen. Di. t/m vr. van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur, za. van 13.00 lot 17.00 uur. Centrum Nieuwe Muziek (Achter de Houttuinen 30) Middelburg, Vier studie-ontwerpen, verbou wing Kloveniersdoelen te Middel burg. Ma. t/m vr. van 9.00 tot 17.00 uur. Kunstuitleen (Kuiperspoort 22) Middelburg, Eleonoor van Beuse kom en Birgit Laken, sieraden. Di. t/m za. van 13.00 tot 17.00 uur, do. van 19.00 lot 21.00 uur. Galerie Montparnasse (Rei gerstraat 1) Middelburg. Hans- Werner Sahm, droomlandschap pen. Di. t/m za. van 14.00 tot 18.00 uur. Galerie "De Wijnstock" (Bel- linkstraat 32) Middelburg. Leni Lintelo, theater-poppen. Han van den Broeke, boeketten. Do. en vr. van 14.00 tot 17.00 uur, za. van 11.00 tot 17.00 uur. Zeeuws Kunstenaarscentrum (Achter de Houttuinen 30) Mid delburg. Cor van Dixhoorn, schil derijen. Di. t/m zo. van 14.00 tot 17.00 uur. Zeeuws Museum (Abdij 3) Mid delburg. Francois Rijckhals, een schilderij in studiedeponering. Ma. t/m vr. van 10.00 tot 17.00 uur. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk 7) Middelburg. Onder de korenmaat, manifestatie rond hel thema streekroman. Ma. van 17.30 tot 21.00 uur, di. t/m vr. van 10.00 tot 21.00 uur, za. van 10.00 tot 13.00 uur. Zeeuws Museum/Natuurhistorie (Duinvlietweg 6) Oostkapclle. Ge prepareerde vleermuizen. Dage- lijks van 10.00 tot 17.00 uur. Openbare bibliotheek (Ka naalstraat 56) Oost-Souburg. In ternationale fototentoonstelling 'Vrouw achter de camera'. Ma., wo. en vr. van 13.30 tot 17.30 uur. Di. en do. van 13.30 tot 17.30 en van 18.00 tot 20.00 uur. Za. van 10.00 tot 12.30 uur. Van af wo. te bezichtigen in de hal van het stadhuis te Vlissingen, ma. t/m vr. van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Iquana (Bellamypark 35) Vlissin gen. Levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks van 14.00 tot 17.30 uur. St. Jacobstr. 14, Vlissingen. Cees van der Burght, schilderijen. Ma. t/m za. van 14.00 tot 17.00 uur. Ouderwets spannend. Politie, Maffia, een dievegge en een super-smeris. Fn een naam die ga rant staat voor een stevig robber tje knokken: Charles Bronson. 'Murphy's law', want zo heet de film, is te zien in Alhambra II, Vlissingen, op vrijdag, zaterdag en zondag om 19 uur en is ge schikt voor kijkers vanaf 16 jaar. Inspecteur Jack Murphy (Charles Bronson) zit in de knoei: zijn vrouw heeft hem verlaten voor een louche nachtclub-eigenaar, zijn baas vertrouwt hem niet, zijn collega's treiteren hem, hij kijkt elke dag nèt iets te diep in het glaasje en bovendien wordt zijn dienstauto bijna gestolen. Dan worden zijn ex-vrouw en haar minnaar vermoord. De moord is gepleegd met Murphy's revolver, vanuit Murphy's auto en boven dien was op het moment van de moord Murphy ook nog ter plek ke. Echter Murphy weet van niets. Voor iedereen is de zaak zo klaar als een klontje: Murphy heeft te veel gedronken, kreeg een rode waas voor zijn ogen en schoot zijn revolver leeg. Hij wordt gearresteerd, komt toeval lig in dezelfde cel terecht als het meisje dat zijn auto probeerde te jatten en samen ontsnappen ze. Murphy gaat op zoek naar de wa- Charles Bronson re moordenaar en wordt daarbij nog op de hielen gezeten door een maffia-baas die hij verdenkt van de moorden. Uiteindeljk slaagt Murphy erin om al zijn tegenstan ders duidelijk te maken dat Murphy's law ook op hen van toepassing is: met Murphy valt niet te spotten. Een nieuw woord dat een samen trekking is van snuffelen en doe zelen. 't Wordt gebruikt in de zwakzinnigenzorg en omvat een behandelmethode waarin alle zin tuigen worden benut voor het scheppen van een rustgevende sfeer die gelukkig maakt. 'Snoezelen' heeft zich de laatste jaren vanuit Nederland sterk ont wikkeld ook bijv. voor de verzor ging van demente bejaarden. Omdat er onlangs een 'special' aan dit onderwerp is gewijd in NCRV's televisieprogramma 'Hier en nu' is er bij een groter publiek belangstelling ontstaan. Het boek 'Snoezelen - een andere wereld' is geschreven door Jan Flulsegge en Ad Verheul - 't kost 29,50 en is een uitgave van Uit geverij Intro ISBN 90.266.1830.1. Incestervaringen kunnen langdu rig doorwerken in het leven van een mens. Door de grotere open heid die er op dit punt is geko men, wordt er meer over gepraat en ontstaat er een beter inzicht in de mogelijkheden voor hulpver lening. Daarover gaat het in dit boek dat geschreven is door een aantal hulpverleners. Hun bijdragen werden tol een geheel samenge voegd door Carla van Lichten- burcht, Willeke Bezemcr en Woet Gianotten. Flet is verschenen bij Ambo en kost 25,—. 'Sprookjes van altijd en overal' is de titel van een bijzonder mooi sprookjesboek. Alle goede beken den staan er in: Roodkapje, Het lelijke jonge eendje en Sneeuw witje. Maar ook een aantal min der bekende. Ze zijn naverteld door Lea Smul ders en geïllustreerd door Hilda Offen. De tekeningen in kleur zijn zo mooi dat je dit boek alleen al daarom zou willen hebben. Bij elk van de dertig sprookjes is de voorleestijd aangegeven. De prijs is f 24,50 (Uitgave Can- tecleer). ISBN 90.213.0226.8. Door alle kleurige folders vol duur speelgoed zou je haast ver geten dat Sinterklaas ook een boekenfeest kan zijn. Daarom op de valreep een lijstje met mooie, grappige, waardevolle, interes sante, maar goedkope uitgaven. Allereerst QUERIDO'S KIN DERBOEKENKALENDER 1987 die door Els van Eeden werd sa mengesteld voor kinderen vanaf tien jaar. Hij is nog interessanter dan die van dit jaar doordat ver talers en vertaalsters een kijkje in hun vertaalkeuken toestaan en er niet eerder gepubliceerde teksten in zijn opgenomen. 'Ik voel me zo heppie/ zo heppie deze dag,/ en als je vraagt: wat heppie/ als ik eens vragen mag, dan zeg ik: hoe wal heppie,/ wat heppik aan die vraag,/ heppie nooit dat heppieje/ dat ik hep vandaag?' (3 juli, Joke van Leeuwen). Nieuw is ook de informatie over belangrijke Christelijke, Islamiti sche, Joodse en nationale feest-en gedenkdagen. De puzzel is deze keer "eerlijker" met drie leef tijdscategorieën. Voor de wee kends bedacht de redactie van het begeesterende tijdschrift St. Kitts van de Bovenwindse een vrolijke doetip (Pas op 18 april op uw tel len!) die ze speels en origineel vormgaven. Een. tweede bijzonder Querido- initiatief is de JEUGDSALA MANDER. In deze goedkope pocketreeks verschijnen behalve belangrijke herdrukken ook hele maal nieuwe titels. De reeks start te in 1983 en telt inmiddels een vijftigtal boeken met werkelijk voor elk wat wils. Er zitten pren tenboeken bij, gedichtenbundels, spannende verhalen, vrolijke, ontroerende of informatieve boe ken; boeken voor kinderen van drie, maar ook voor jongeren vanaf veertien jaar. De drie nieuwste aanwinsten zijn NEELTJE van Annemie Her mans voor kinderen vanaf vijf jaar, HET GEHEIM VAN DE GROT door Aidan Chambers en EEN HOOFD VOL MACARO NI van Guus Kuijer die beide be doeld zijn voor kinderen vanaf tien jaar. (De eerste twee boeken werden in 1985 met een Zilveren Griffel bekroond). De prijs van de pockets (tien gulden) komt overeen met die van enkele poc ketseries voor volwassenen, maar uiterlijk verschillen ze er van als de dag van de nacht: ze zijn geïl lustreerd (en vaak in kleur), er is fraai helder wit en stevig papier gebruikt en de druk is verzorgd. Jeugdsalamanders bieden kinde ren waar voor hun geld en bewij zen dat goedkoop niet per se duurkoop is. Querido's Kinderboeken kalender 1987. Prijs 12,50. Diverse Jeugdsa lamanders. Prijs 10.00. Uitgeverij Querido, Amsterdam.

de Faam | 1986 | | pagina 7