'Onder de korenmaat' Zeeuws op z'n 'Vergaderdier'Almekinders 1 weg b ij SVRZ KADOTIPS BIJOU HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN BIJOU HONDERDEN De Faam Indoor motorspektakel met Zeeuwse toppers AVOND MET SCHRIJVERS EN FILM BOEKJE SMULLEN IN ZEELANDGEPRESENTEERD Film DEZE WEEK IN ANTIMIS- BRUIKWET ZAKENHART 'LOUWIETJE' FRANCOIS RUCK HALS RUBRIEKEN Vriendelijk Vlucht Grootste werkgever OP 20 DECEMBER IN GARAGE KUZEE Democratisering AL 70 JAAR HET VERTROUWDE ADRES VOOR UW BETERE GESCHEHKEN EHEEH SFEERVOL GEDEKTE TAFEL J. P. A. Rossël De beste kado's Meer keus Lagere prijzen oplage 22.150. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de vlissmger totale oplage 44 950 uitgave provin ciale zeeuwse courant b v administratie/advertenties: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-81162, privé: h. schrama, 01180-13585 redaktie: ad hanneman. 01180-811 De drie schrijvers Gerda van Wageningen, Karin Peters en Kees Pronk staan maandag 8 december centraal in de Zeeuwse Bib-- liotheek. Die dag wordt 's avonds een bijeenkomst gehouden waar de Zeeuwse streekroman centraal staat. Die zelfde maan dag èn dinsdag en woensdag wordt om drie uur 's middags de film De Vlasschaard gedraaid. Deze activiteiten vinden plaats in het kader van de overzichtstentoonstelling 'Onder de koren maat', gewijd aan de streekroman. Het is allemaal nog tot 3 ja nuari te zien in de Zeeuwse Bibliotheek. Auteur Taselaar: ..incognito bezocht. De drie Zeeuwse burgermoeders, L.C Niemandtsverdriet- Leenheer (Westerschouwen); G.VV. Montfrans-Hartman (Veere) en E.J. Hoogendijk-van Duijn (Kortgene) kregen vorige week de eerste officiële exemplaren van de advertorial (betaalde redactie) 'Smullen in Zeeland'. Directeur Adri Bontenbal van de provin ciale VVV Zeeland (de uitgever) overhandigde deze culinaire boekjes over de provincie (in De Mug in Middelburg). Pieter Ta selaar, een gastronoom bij uitstek die ook nog flitsend op papier weet te krijgen wat hij verorbert, schreef het 72 pagina's tellende werk. De opzet van deze uitgave is om het publiek - vooral van buiten Zeeland - er op te wijzen dat de provincie naast veel water ook rijk is aan prima restaurants. En dat gegeven zou voor velen aanleiding kunnen zijn om ook buiten het seizoen één of meer dere dagen naar Zeeland te komen. Behalve het kunnen van de Zeeuwse keukens vernoemt het boekje beknopt wat gegevens over Zeeland. Op maandag 8 december vanaf acht uur dus de Zeeuwse streekro man. Daarvoor heeft de organisa tie de schrijvers Gerda van Wage ningen, Karin Peters en Kees Pronk uitgenodigd. Van Wage ningen vertelt een praktijkver haal, ofwel: het schrijven van een (historische) streekroman. Zij heeft reeds enkele romans ge schreven die op Schouwen- Duiveland zijn gesitueerd. Karin Peters uit Middelburg leest voor uit haar nieuwste werk en Kees Pronk praat en leest voor uit ei gen werk. Het programma ver meldt verder nog enkele optre dens van de Zeeuwse troubadour Engel Rijnhoudt, korte schetsjes Adri Bontenbal meende dat een objectief werk was verschenen waarin onverbloemd werd weerge geven wat de keukens en restau rants hadden te bieden. Dit ondanks het gegeven dat de on dernemers die vernoemd wilden worden voor plaatsing moesten betalen. Taselaar benadrukte in dit verband dat hij 'incognito' de zaken betrad om er later over te schrijven, hij was niettemin alleen maar goede restaurants tegenge komen, betoogde de man. Bon tenbal noemde het gepresenteerde boekwerkje „een handzame gids die prima informatie geeft over de sfeer van een bedrijf en zijn specw aliteiten". De provinciale VVV schreef bijna 200 uitspanningen aan.. Niet meer dan 65 restaurants, variërend van bistro's tot voorna me toprestaurants, reageerden. En daar ging Taselaar - incognito - op bezoek om er over te schrijven. restaurants waar zijn te vinden. Voor de toerist in een bepaalde streek blijft het even zoeken. Een bekend kaartje van Zeeland in het hart compenseert dat gemis ge deeltelijk. in dialecl door mevrouw C.J. van Nieuwenhuijzen, vertoning van de film 'Children of Holland' (die zich voor de oorlog afspeelt op het platteland van Walcheren) en Marlies Jongejan, hoofd Zeeuws documentatieccnii um, die iets vertelt over het gevarieerde aan bod van Zeeuwse streekliteratuur. De film op 8, 9 en 10 december (om drie uur) speelt zich af op een grote boerderij van een West vlaams dorp in bet begin van deze- eeuw. Daar heerst boer Vermeu len als een patriarch over zijn do mein en zijn familie. Kees Pronk Zijn vrouw Barbcle ondergaat de tirannie schijnbaar lijdzaam, maar door int.uitie neemt zij meer deel aan de bloei van de boerderij dan haar man vermoedt. Centraal in de film staat evenwel de scheu ring tussen de boer en zijn zoon. Deze wil steeds nadrukkelijker uit de schaduw van zijn vader treden. De plaats waar het vlas gezaaid moet worden en de tijd dat het ge oogst moet worden spelen een be langrijke rol in het verhaal. •Het boekje 'Smullen in Zeeland' is voor 4,95 te koop. Men zou ver wachten dat een boekje met betaalde tekst gratis zou zijn. Bontenbal meent evenwel dat het boekje voor 'déze prijs' slechts wordt aangeschaft door mensen die het ook écht gebruiken. *Wie meer wil weten over de 'nieuwe' ver antwoordelijkheden die er gaan rusten op commissarissen en bestuurders van bv's en nv's moet donder dag 18 december naar Goes. De Kamer van Koophandel staat daar klaar met een aantal inleiders die informatie verschaffen over de nieuwe Antimis- bruikwet. Gerard Rodts ver- nieuwbouwde en doopte zijn zaak een nieuwe naam. Hij blijft knokken voor een be tere Walstraat-zuid. Is het verstandig om naast de hoofdrol ook nog regisseur te spelen in een moeilijk stuk als 'Een dag uit de dood van verdomde Lou- wietje'. Het bijbelboek Genesis vertelt over de ver meerdering van Ja cobs veestapel ten koste van Laban. Fran cois Rijckhals schilder de dit thema in de zestiende eeuw. En nu hoopt men in de Zeeuwse hoofdstad dat het werk van deze Middelburger weer te rug komt. Peter Sijnke in 'Archiefsprokkels'. Korte informatie, podi um, film, expositie, uit, kinderboeken, ar chiefsprokkels, bougie tot bumper en zaek'n bïn zaek'n. Gerda van Wageningen Scene uit de film De Vlasschaard M¥ i 111 "Je moet elkaar de run "te g ;even..'1 'Smullen in Zeeland' opent met een voorwoord van Pieter Tase laar. Hij stelt daarin vast dat de Zeeuwse restaurants zich met de allerbesten in West-Europa kun nen meten. „Het meest opvallend en bepaald aangenaam verrassend was de vriendelijkheid waarmee de Zeeuwse gastvrouwen en gast heren hun gasten tegemoet treden. Ondanks de drukte van het top- seizoen en de vermoeidheid aan het einde van het seizoen", schrijft hij. In alfabetische volgorde naar plaats komen vervolgens de gepre zen restaurants, telkens kort be schreven en met foto, aan de orde. En zo leren we onder meer dat 'Het wapen van Breskens' - na Aardenburg en Axel - een pracht aanbod heeft, zo om de hoek van de deur, dat men in het sport- en recreatiecentrum Krayestein in Haamstede kan genieten, zowel in sportieve als in culinaire zin, dat het Strandhotel in Cadzand van alles te bieden heeft, dat Inter Scaldes in Kruiningen een tophuis is, De Huifkar in Middelburg goed en degelijk kan worden ge noemd, Surabaya een smakelijke aanwinst is, Zuiderduin in West- kapelle een gedegen bedrijf is, het Strandhotel in Vlissingen een spijskaart heeft op het goede ni veau, het visrestaurant Station Vlissingen de plaats is waar visliefhebbers terecht kunnen en De Distel in Zoutclande is ver zorgd en origineel. Jammer is het dat de uitgever geen ruimte (index) heeft gereser veerd waar men kan vinden welke Directeur M.L. Almekinders (64) van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland is een 'vergaderdier',. In z'n loopbaan heeft de Middelburger duizenden uren vergaderd. Buiten zijn betaalde directie werk maakte Almekinders deel uit van tal van besturen in de gezondheidszorg, zoals de Nationale Ziekenhuisraad, het Provinciaal Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid en de Zeeuwse stichting voor Revalidatie. Almekinders zat ook vele ja ren in de politiek. Dit jaar nam de CDA'er afscheid van de raad Middelburg, waarvan hij sinds '62 deel uit maakte. van zo'n neelsleden. honderd perso- Door Peter Verdurmen "Ik ben 's avonds veel van huis geweest. Je vraagt je wel eens af: was het wel goed? Heb ik niet te weinig tijd aan de opvoeding van m'n dochter besteed?". In januari neemt Almekinders of ficieel afscheid van de stichting verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. De scheidende SVRZ-directeur is er echter de man niet naar om met de handen over elkaar te zitten. Het besturen zit hem nou eenmaal in het bloed. "De provinciale zie kenhuisraad zat verlegen om een onafhankelije voorzitter. Men heeft mij daar voor gevraagd. Ver der blijf ik voorlopig bestuurssec- retaris van het Instituut voor Ho ger Beroepsonderwijs in Vlis singen". Almekinders, in 1922 geboren in het Bevelandse Heinkenszand, is een pionier. Vanaf het allereerste begin was hij betrokken bij de op bouw van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, die met zo'n 2000 werknemers tot de grootste Zeeuwse werkgevers be- Indoor motorsportspektakel op 20 december. Evenals in de voorafgaande jaren organi seert de Motorsport Stichting Zeeland ook dit jaar weer haar 'Indoor motorsport festijn'. Het geheel staat te gebeuren op 20 december in garage Kuzee onder de half hoge brug in Vlissingen. Wie het programma van die dag ziet en zijn ogen over de lijst met deelnemers laat glijden zal al vlug tot de slotsom ko men, dat het een écht spekta kel gaat worden. In de moto-cross 125/250 cc verschijnen onder andere Bennie Poppe; Chris Markus- se en Moor van Dommelen aan de start. In de klasse Rai ling blijkt dat Jelle Gernler (oud wegracer) zijn tweewie- ler heeft geruild voor een vier wieler. In de categorie Off The Road zal de winnaar van vorig jaar Jan van Waldegem alles doen om zijn titel te ver dedigen en als 'extraatje' heeft de organisatie een fun- race op het programma staan. Aan deze fun-race doen alleen brommers mee, dus dat be looft wel wat te worden. Het programma van die dag ziet er als volgt uit: trainingen (10 uur), voorwedstrijden (11.30 uur), hoofdprogram ma (13.30 tot 16.30 uur). hoort. De stichting beheert drie verpleegtehuizen voor langdurig zieken - Der Boede in Koudeker- ke, Ter Schorre in Terneuzen en Ter Valcke in Goes (plus een klein tehuis aan de Herengracht in Mid delburg.) en een zwakzinnigenin richting, Vijvervreugd in Middelburg. Ook het dagverblijf de Windroos voor verstandelijke gehandicapten en de verzor gingstehuizen Ter Mantelinge in Domburg, Ten Anker in Tholen en Sint Maartenshof in St. Maar tensdijk, behoren tot de stichting. Daarnaast heeft de SVRZ enkele honderden huurwoningen in de provincie. Het begon allemaal in 1949 met de overname van het rijksnood- verpleegtehuis Der Boede in Kou- dekerke, waar zieke en gehandicapte ouderen, die tijdens de oorlog weg moesten uit Wal cheren, in de eerste naoorlogse ja ren werden opgevangen. Een stichting, waaruit later de SVRZ zou ontstaan, nam het beheer van het rijk over. De heer Almekinders, toentertijd werkzaam bij het Economisch Technologisch Instituut in Mid delburg, solliciteerde 'te elfder ure' naar de functie van directeur. Dit onder meer op aanraden van drs. M.C. Verburg, nu lid van de Staatsraad en toentertijd werk zaam bij het ETI. Almekinders, die een economi sche opleiding had gehad, bleek volgens het stichtings-bestuur de geschikte kandidaat. Op 1 decem ber 1949 trad Almekinders in dienst. Hij was het eerste perso neelslid van de stichting. Op 1 ja nuari 1950 nam de stichting 'Der Boede' officieel over en stond Al mekinders meteen aan het hoofd Met name in de jaren vijftig en zestig nam het verpleegliuiswezen een enorme vlucht. De SVRZ ver vulde daarbij in ons land een voorbeeldfunctie. Zelfs vanuit het buitenland was er, aldus Almekin ders, belangstelling voor de Zeeuwse stichting, die in korte tijd enorm groeide. Aan die jaren van expansie (1953-opening Der Boede-nieuwbouw; 1960-ingebruikname afdeling psy- chogeriatrie Der Boede; begin ja ren zestig opening Ter Valcke-Goes; eind jaren zestig opening Vijvervreugd- Middelburg en Ter Schorre- Terneuzen) bewaart directeur Al mekinders z'n beste herinne ringen. "Als ik terugkijk kan ik het zelf ternauwernood geloven". Aan het eind van de zeventiger jaren is de groei eruit. Sterker zelfs: de stich ting moet flink op de kleintjes letten. De financiële perikelen hebben di recteur Almekinders menige sla peloze nacht gekost. "We leidden veel personeel op, waarvan een flink deel na de opleiding doorstroomde naar elders. Als ge volg van de economische neer gang was er echter van doorstroming nauwelijks meer sprake. We zagen ons in '81 ge dwongen om een leerlingenstop in te stellen. Ook moesten we sterk gaan bezuinigen in de materiële sector. In augustus van dat jaar zag het er naar uit dat we zo'n drie miljoen tekort zouden heb ben. Door zeer rigoureuze maat regelen te nemen is het tekort uiteindelijk enorm meegevallen. In het voorjaar van '82 konden we weer mensen gaan opleiden". Op dit moment dreigt perso neelstekort. Directeur Almekin ders ziet daarvoor twee oorzaken: de aantrekkende arbeidsmarkt en het negatieve beeld van de ge zondheidszorg, die gekort wordt door de overheid. SERVICE KWAL I Tt IT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01 180 13221 tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen De heer Almekinders In de loop der jaren zijn veel din gen veranderd. De democratise ringsgolf overspoelde ook de SVRZ. "Een gezonde zaak", vindt directeur Almekinders. "Je werkt in een team. Het is daarom een goede zaak om het personeel zoveel mogelijk bij het hele ge beuren te betrekken". Hij voegt eraan toe: "Inspraak is een goede zaak, maar met moet wel gepaard gaan met inzicht". Overigens is naar zijn mening tegelijk met de democratiseringsgolf ook de bu reaucratisering toegenomen. "Al les duurt tegenwoordig enorm lang waardoor de werkdruk toe neemt. Met de uitbreiding van kinderdagverblijf de Windroos in Middelburg zijn we drie jaar druk doende geweest. Nu pas zit er echt schot in de zaak. Dat zou vroeger allemaal veel sneller gegaan zijn". Directeur Almekinders is daarom ook voorstander van privatise ring, waarbij de overheid op een zijspoor wordt gedirigeerd. "Er zal dan een krachtdadiger beleid mogelijk zijn". Zie onze advertentie met SPECIALE AANBIEDINGEN verderop in dit blad. DE ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/Segeersstraat Middelburg De SVRZ-directeur was tot voor kort ook actief in de politiek. In '62 trad Almekinders toe tot de Middelburgse gemeenteraad als lid van de CHU, later opgegaan in het CDA. Financiën en ruimtelij ke ordening hadden z'n voorkeur. "Daarin zijn nog beleidsmoge- lijkheden voor een gemeente bestuurder", vindt hij. Almekinders heeft zich naar z'n zeggen altijd meer een bestuurder dan een politicus gevoeld. "Je moet elkaar de ruimte geven. Dat staat bij mij voorop". Donderdag 29 januari neemt de directeur officieel afscheid van de stichting. Voorafgaande aan de receptie wordt in de Schouwburg in Middelburg een symposium ge houden over volumebeheersing in de gezondheiszorg. Enkele lande lijk bekende sprekers houden een inleiding. Na z'n pensionering zal Almekinders zich beslist niet ver velen. Hij leest veel en werkt graag in de tuin. Ook bezoekt hij met z'n echtgenote wel eens een concert. En natuurlijk vergade ren. Het bloed kruipt tenslotte waar het niet gaan kan.

de Faam | 1986 | | pagina 1