Subsidie voor aankoop Zuidgors FRANCOIS RYCKHALS, MIDDELBURGS SCHILDER A rch iefeprokkels Museumjaarkaart: nog meer musea doen mee vergunning gemeente middelburg Woensdag 3 december 1986 STUDIEDAG VOLWASSENEN EDUCATIE IN BE 1U)K 1' COMMISSIES Emancipatie DE FAAM Elk jaar kunnen Provinciale Staten een aantal projecten op voeren die in aanmerking komen voor landinrichting. De mi nister van landbouw en visserij beslist of deze projecten in-, derdaad in voorbereiding worden genomen. Voorbereidings schema Verkavelen en inrichten Nieuwe gebieden Kust West- Zeeuwsch- Vlaanderen provinciale griffie FIGUURZAAGMODEL WATERMOLEN ABDIJ Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor een subsidie van 50% te verlenen in de aankoopkosten van de schorren en slikken van Zuid gors bij Ellewoutsdijk. De op pervlakte van dit natuurgebied is bijna 163 ha. De organisatie die gaat kopen is de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland. In eerste instantie had de Stich ting het Zeeuwse Landschap het gebied willen hebben, voor al omdat de eigenaar - J.M. Ba ron van Tuyll van Serooskerken - om historische redenen alleen aan deze instellingen wilde ver kopen. Er zijn echter afspraken gemaakt over de "invloedssfe ren" voor de aankoop van na tuurgebieden in Zeeland. De Zuidgors ligt in de invloedssfeer van Natuurmonumenten. De Provincie wilde niet dat er aan deze afspraak getornd werd. Volgens een schatting is met de verkoop van de Zuidgors een half miljoen gemoeid. Er is over een gekomen dat Natuurmonu menten na afloop van de lopen de jachtovereenkomst het jachtrecht krijgt. Dat is in 1 991 Ondertussen zal er alleen nog maar worden gejaagd op enkele soorten wild, die landbouw- schade kunnen veroorzaken. De Zuidgors wordt beschouwd als een natuurwetenschappelijk waardevol gebied, dat onder deel is van de keten van nog resterende buitendijkse gron den in de Westerschelde. De afdeling volwasseneneduca tie van de provinciale onder wijsraad (POR) wil de laatste ontwikkelingen aan de orde stellen op een studiedag. Doel hiervan is het formuleren van aanbevelingen over te ne men maatregelen door instan ties die met volwassenenedu catie te maken hebben. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden op donderdag 11 december in "De Prins van Oranje" in Goes, van 10.00 tot 16.00 uur. Een vijftal vertegenwoordigers De voorzitter van het college van gedeputeerde staten, dat is .de commissaris van de konin gin, houdt op dinsdag 9 decem ber, 10.00 uur, zitting in het provinciehuis. Aan de orde is een bezwaarschrift van een Vlissinger tegen de weigering van bijstand op grond van art. 45 van de Algemene Bijstands wet (spoedshalve bijstand). De ze openbare zitting wordt ge houden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. De leden van de provinciale emancipatiecommissie zullen zich in een vergadering op vrij dag 12 december 14.00 uur, buigen over de resultaten van een emancipatieonderzoek dat is gehouden onder het provinci aal personeel. Verder zullen de subsidieverzoeken eerste ronde 1987 behandeld worden. De vergadering is openbaar en zal worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. van de provincie en het rijk zal inleidingen houden over het be leid dat op het gebied van de volwasseneneducatie gevoerd wordt, 's Middags zal er in groe pen gediscussieerd worden. De bijeenkomst, die voor iedereen toegankelijk is, zal afgesloten worden met een forumdiscus sie. De mogelijkheid van kinderop vang is aanwezig, wanneer u hiervan gebruik wilt maken kunt u dat doorgeven aan mevr. M. Ham van de provinciale onder wijsraad. (telefoon: 01180-31424). IEUWS Voorbereiding landinrichting Gedeputeerde Staten hebben een ontwerp van een staten- voorstel gepubliceerd waarop de projecten voor 1987 worden opgevoerd. Na ingewonnen ad vies zullen GS het voorstel defi nitief vaststellen, waarna de staten er volgend jaar, 6 februa ri over beslissen. Officieel gaat het om de plaat sing op het "Voorbereidings schema landinrichting". Dit is een lijst van landinrichtingspro jecten die elk jaar wordt aange vuld. Nieuwe projecten voor Zeeland zouden moeten wor den; Aardenburg, Sint- Annaland en Axelse Sassing. Voordat een project op de offi ciële lijst komt, dient er een flin ke procedure te worden afge wikkeld. Op zichzelf is dat niet verwonderlijk, want het kan gaan om de vraag of een gebied van enkele duizenden hectarén wel of niet "op de schop gaat". Belangrijk is de "zienswijze" van de Centrale Landinrich tingscommissie (CLC), een or ganisatie die in Utrecht zetelt. Blijkt uit deze zienswijze dat er gens een landinrichting nodig is, dan gaan Gedeputeerde Sta ten werken aan de voorberei ding. Dat betekent o.a. overleg voeren met landbouworganisa ties, waterschappen, milieuor- Landinrlchtlng 1987 C\\1 reeds op schema kV>3 voorstel 1987 É==j zienswijze vastgesteld int Philipsland Aardenburg Sluis Óöstburg ganisaties, gemeenten, rijks diensten op gebied van land bouw, landinrichting etc.etc. Uiteindelijk stellen de Provincia le Staten een eindvoorstel op, waarna de minister -geadvi seerd door de al genoemde CLC -beslist. Nu is het niet zo dat al le gebieden waarover de CLC een 'positieve zienswijze' heeft zonder meer kunnen worden opgevoerd. Het gaat er vooral om een volgorde van belangrijk heid aan te geven. Met de uit voering is namelijk nogal wat (rijks)geld gemoeid.... De gehe le procedure stoelt overigens op de Landinrichtingswet, een vrij jonge wet. Vorig jaar is voor het eerst een voorbereidingssche ma landinrichting opgesteld. De Landinrichtingswet kent twee manieren om een gebied aan te pakken: herinrichting en ruilverkaveling. Voor herinrich ting komen in aanmerking ge bieden, die niet alleen voor de landbouw zijn bestemd, maar die ook zeer belangrijk zijn als natuurgebied, recreatiegebied, stedelijk gebied etc. Bij ruilver kaveling gaat het hoofdzakelijk om landbouwgebieden. Is eenmaal een gebied op het schema geplaatst dan begint de verdere procedure. Naar gelang het beoogde doel, kan deze in "zwaarte" verschillen. Zo is er bijvoorbeeld sprake van een vereenvoudigde procedure als er meteen een plan op tafel wordt gelegd en de "program mafase" wordt overgeslagen. Ook kan er een "administratie ve" ruilverkaveling worden ge pleegd. Meestal gaat het hierbij meer om naar verhouding kleine aanpassingen. Op het kaartje bij dit artikel kunt u zien dat de gebieden Walche ren, Sluis/Oostburg, Bres- kens/Zuidzande, Sint-Philips- land en Schoondijke al op het voorbereidinggssschema staan. Afgezien van Walcheren gaat het om administratieve ruilver kavelingen. Walcheren is opgevoerd als ruil verkaveling, met een oppervlak te van 14.500 ha. De publicatie van het voorontwerp van het plan wordt verwacht in 1988. Een nieuw opgevoerde ruilver kaveling is het gebied Aarden burg, met een oppervlakte van 6.200 ha. Een eerste poging om dit project in 1986 te plaatsen is niet gelukt. Volgens de zienswijze van de CLC kan een ruilverkaveling een belangrijke bijdrage leveren aan de verbetering van de inrichting van het gebied, zowel ten dienste van de landbouw als an dere belangen. Op dit moment geldt nog het streekplan West Zeeuwsch-Vlaanderen uit 1969. In 1988 zal naar ver wachting het streekplan Zee land worden vastgesteld. De belangrijkste aanduidingen van het gebied zijn: "landbouw" en "wonen". Er zal worden gestreefd naar het behoud van een aantrekkelijk landschap en de natuur, terwijl aan de land bouw zo weinig mogelijk belem meringen zullen worden op gelegd. In het gebied bij Sint-Annaland (3.000 ha) zou een administra tieve ruilverkaveling moeten plaatsvinden, ter verbetering van de situatie voor de land bouw. Het gaat vooral om het scheppen van voorwaarden voor een zoetwater-distributie systeem. Tenslotte wordt voor het ge bied Axelse Sassing (2.730 ha) ook een administratieve ruilver kaveling voorzien, eveneens ter verbetering van de situatie van de landbouw. De structuur van het gebied is aangetast door de aanleg van de noord-zuid lopen de Tractaatweg. Gezien de noodzaak tot land bouwkundige verbeteringen, samen met de recreatieve ont wikkelingen en de dijkverzwa ring zou ook de kust van West- Zeeuwsch-Vlaanderen op het voorbereidingsschema moeten worden geplaatst. GS menen echter dat dit weinig kans van slagen zou hebben, gezien de projecten die al zijn opgevoerd. Wel is het de bedoeling dat dit gebied zal worden aangemeld voor 1988. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een rubriek die in principe we kelijks verschijnt. Voor de inhoud tekenen per keer de gemeentearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middel burg). Eindredactie Ad Hanne- "Toen nam zich Jakob roeden van groen populierhout, en van hazelaar, en van kastanjen; en hij schelde daarin witte strepen, ontblootende het wit, hetwelk aan die roeden was. En hij leide deze roeden, die hij gescheld had, in de goten en in de drinkbakken van het water, waar de kudde kwam drinken, tegenover de kudde; en zij werden verhit als zij kwamen om te drinken". Aldus het Bijbelboek Genesis (Génesis 30:37-38) in de Staten vertaling. Het is deze passage uit het verhaal over de vermeerdering van Jacobs veestapel ten koste van Laban, die is afgebeeld op een groot en fraai schilderij vande hand van Frangois Ryckhals, dat zich thans in het Zeeuws Museum te Middelburg bevindt. Deze Frangois Ryckhals was een origineel kunstenaar, die echter in de 18de en 19de eeuw geheel in de vergetelheid raakte. Dat was me de te danken aan zijn ingewikkel de monogram (zie bijgaande af beelding). Lange tijd heeft men hem daardoor zelfs versleten voor een zoon van Frans Hals... Haar dr. A. Bredius bewees in 1917 (in een artikel in het tijdschrift "Oud Holland") op afdoende wijze dat we te doen hebben met de Middel burgse schilder Francois mek hals. Op 19 december 1589 werd te Middelburg als poorter ingeschre ven: Frangois Ryckhals van Ant werpen, houdlbreker" (d.i. tim merman). Deze Ryckhals kocht in 1599 het huis 'Den Ingélschen Crayaert" (of "In den Yngel- schen Krayer"). Dit huis -thans Dam 71- dat reeds in 1576 ge noemd wordt draagt een aantal gevelstenenin de voorgevel, waar onder de afbeelding van een *Een ingewikkeld monogram. haan. Het huis is echter niet ge noemd naar een dier, maar naar een scheepstype,waarmee handel op de Oostzeee werd gedreven. In 1638 bracht men drie cartouches met het jaartal en de woorden "Met Christo Ryck in als" (een vrome spreuk -met Christus Rijk in alles-, waarin tevens de naam vaif de eigenaar -Ryckhals- werd verwerkt) in de gevel aan. Over de schilder Frangois Ryck hals zijn niet veel bijzonderheden bekend. Bredius meent dat hij een kleinzoon zou zijn van de voor noemde koper van "Den Ingel- schen Crayaert" en dat zijn vader eene Hans'was. Deze Hans Ryck hals, die "witwerker" (d.i. een timmerman, die vurenhouten kasten vervaardigde) van beroep was, huwde met Janneken Hu(i)ge. Hij overleed in 1646 en werd begraven in de Koorkerk. Voor het feit dat hij inderdaad de vader van onze schilder is pleit de doop inschrijving van Hugo, zoon van Frangois Ryckhals en Johanna Vermuijden, waarbij "Joannes Vermuijden en Janne ken Huijge" getuigen waren (8 fe bruari 1645). De eerste getuige was de vader van Johanna en de tweede getuige zou de moeder van Frangois kunnen zijn (twee groot ouders als doopgetuigen). Ander zijds is het m.i. niet uitgesloten dat de schilder Frangois een zoon was van de timmerman Frangois (hiervoor pleit een doop inschrij ving van 3 mei 1609: "Franchoys, 't kindt, pater Franchoys Hansz" - de laatste zou dan de poorter van 1589 kunnen zijn). Hoe het ook zij Frangois Ryckhals werd begin 17de eeuw te Middelburg geboren. Het is mogelijk dat Ryckhals werd beïnvloed door zijn beroem de stadgenoot Adriaan van de Venne. Ryckhals oudst bekende schilderij, een rustiek stilleven van potten en pannen, dateert uit 1628. Hij schilderde vee! van der gelijke werken (stillevens, boeren- interieurs, schuurinterieurs). In 1633 en 1634 vertoefde hij in Dor drecht. Later kwam Ryckhals weer naar zijn geboortestad, mis schien betrok hij toen het huis van zijn (groot)vacler aan de Dam. Hij huwde in 1642 met Jo hanna Vermuyclen. Het echtpaar kreeg drie kinderen, behalve de reeds genoemde Hugo (Huyge) waren dat Johannes (1643) en Ja cobus (1646). De enige bekende leerling van Frangois Ryckhals was Laurens Bernards, van wie het Zeeuws Museum het schilderij "Gezicht op het jachtslot Terlinde" (uit 1649) bezit. Ryckhals zelf overleed al in 1647 in zijn geboorteplaats en zonk daarna weg in de vergetelheid, waaraan hij pas in onze eeuw- door Bredius werd ontrukt. Burgemeester Rutten van Middel burg opende vorige week vrijdag in het Zeeuws Museum een ten toonstelling gewijd aan het in de aanhef van dit genoemde schilde rij van Frangois Ryckhals. Het museum dat al een paneel uit 1640 van Ryckhals bezit, zou dit schil derij graag willen aankopen en is daarom op zoek naar sponsors en subssidiënten. 1 De kopers van een Museumjaar- kaart 1987-zullen bij circa 350 Ne derlandse musea gratis toegang hebben. Namen in 1986 nog 312 musea deel aan het systeem van de Museumjaarkaart, over 1987 is dit aantal opnieuw gestégèn en wel tot 350. "Een buitengewoon prettige ont wikkeling", aldus stichtingsdirec teur F. Verbaas. "Wij dachten dat het aantal deelnemende musea min of meer een maximum had bereikt en het tegendeel blijkt nu". Op de vraag of de Museumjaar kaart invloed heeft op het totale bezoek aan de Nederlandse musea is Verbaas even kort als duidelijk: "Natuurlijk draagt de Museum jaarkaart in positieve zin bij aan het totale bezoek". "Bijna 200.000 mensen schaffen zich jaarlijks onze kaart aan en deze groep schat ik op zichzelf al goed voor zo'n 1,5 miljoen bezoeken per jaar". "En daarbij rekenen wij nog niet eens de bezoeken van de houders van een kombinatie- kaart Museumjaarkaart/CJP". De museumjaarkaart zal voor het komende jaar een aantal wijzigin gen ondergaan. Zo zal het tarief voor de drie verschillende kaarten elk met 1,00 verhoogd worden. De jeugdkaart t/m 25 jaar zal 8,50 gaan kosten, de volwassen- kaart ƒ21,00 en de seniorenkaart 13,50. Qua vormgeving wijzigt de kaart zich ook. Door de toena me van het aantal deelnemende musea is het niet meer mogelijk de musea op de kaart te vermel den. In plaats daarvan zal aan de jaarkaarthouder een boekje wor den verstrekt waarin alle Neder landse musea zijn vermeld, inclucief een aanduiding welke musea met de jaarkaart gratis zijn te bezoeken. Een nieuwe ontwikkeling is de sa menwerking tussen de Stichting Museumjaarkaart en de Stichting Openbaar Kunstbezit. In decem ber geeft de Stichting OKB een nieuw Tentoonstellingsboekje uit, waarop de houders van een Mu seumjaarkaart een korting kun nen krijgen. Het boekje zal 10 maal per jaar verschijnen en een overzicht geven van allerhande ac tiviteiten in de Nederlandse mu sea. "Hoe de samenwerking met het Openbaar Kunstbezit zich ver der zal ontwikkelen is op dit mo ment niet te zeggen, in ieder geval is er een stevige basis gelegd", al dus Verbaas. Ook de ondersteuning door de Robeco Groep uit Rotterdam zal voor het komende jaar gecontinu eerd worden. "De wijze waarop in het afgelopen jaar is samenge werkt is aanleiding om de samen werking te continueren". Door de financiële ondersteuning zal de campagne met de bekende Neder landers voortgezet worden en zal ook het Nationaal Museumweek end op 2 en 3 mei 1987 via de regi onale dagbladen ondersteund worden. De Museumjaarkaart is vanaf 1 december verkrijgbaar bij vele musea en VVV-kantoren. *Dam 71. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 19 juni 1986 een aanvraag om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een ge meentelijke reinigingsgarage en opslagterrein op een perceel aan de Stadsambachtsweg 6 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie N, no. 1289 ingediend. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van ge vaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 4 de cember 1986 tot en met 5 januari 1987 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en ie dere donderdagavond van 18-21 uur (na tel. afspraak: 01180-26251, tst. 413); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 4 december 1986 tot en met 5 januari 1987 kan tegen voornoemde vergunning be roep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen be zwaren in te brengen. De vergunning wordt op 6 januari 1987 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 3 december 1986. sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 Dit attractieve model van een wa termolen wordt in hoofdzaak ge maakt van een stuk 3 mm triplex van 45 x 45 cm. De molen is ca. 16 cm. hoog en wordt bevestigd op een grondplaat van 14 x 21 cm. Door in de molen een muziek werkje in te bouwen, gaat het wa terrad draaien als de muziek speelt. Werktekening nr. 5524. Prijs 10,50. Tekening muzie kwerkje (melodie: raindrops keep falling on my head), bestelnr. P 5524 F/Vl. Prijs 27,50. De teke ning of tekening muziekwerkje kunt u bestellen door het betref fende bedrag over te maken op postrek.nr. 3567600 van Karwei- post, de Meern, onder vermelding van het bestelnr. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u het bestelde per omgaande toe gestuurd. w

de Faam | 1986 | | pagina 17