'Walcheren...om de hoek' nieuwe kijk op een eiland Deltaband brengt oud-Vlissingen op Kerstkaarten Minister opent Janneke Dierxschool SCRIPTIE OVER WALCHERSE LANDARBEIDERS GEBOEKT 495: BIJOU HONDERDEN BIJOU HET WEEKBLAD WALCHEREN LET OP! Voorlichter mag niet voorlichten DEZE WEEK IN ANGST BIJ PZEM Zijn vader was de jongste van elf en bij samenkomsten van de familie hoorde hij veel over vroeger. Het leven op het land als landarbeider. Ja daarover vertelden ze het meest. Het liep als een rode draad door de gesprekken. Over de herinneringen kon men lachen, maar ook treurig voor zich uitkijken als er weer een anecdote was verteld. En zo kwam in 1981 het boek 'Landarbeiders' van de Zeeuwse journalist Kees Slager uit. Dat was feitelijk voor Jan Zwemer (26) aanleiding om hetgeen hij in familiekring had gehoord verder uit te diepen. Vier dorpen Dominee Koopmans Slecht Afro-Surinaamse muziek decor traditionele Kloveniersdoelen Middelburg CULTUUR NIEUW SPEL ZAKENHART RUBRIEKEN AL 70 JAAR HET VERTROUWDE ADRES VOOR UW BETERE GESCHENKEN EN EEN SFEERVOL GEDEKTE TAFEL J. P. ARosset De beste kado's Meer keus Lagere prijzen Zie onze advertentie met SPECIALE AANBIEDINGEN verderop in dit blad. DE ZAAK OP DE HOEK Lange Delft 44/Segeersstraat Middelburg Woensdag 26 november 1986 87e jaargang no. 47 oplage 22 150 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vhssinger. totale oplage 44 950 uitgave provin ciale zeeuwse courant b.v administratie/advertenties: marl t 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-811.62, privé h schrama. 01180-13585. redaktie: ad hanneman, 01180-81170. Te mooi om te versturen. De kerstkaarten 1986 van de Vlis- singse Deltaband. Een unieke serie kerst- en nieuwjaarskaar ten met beelden van oud- Vlissingen. Ware kunstwer ken. Pentekeningenvan kunst schilder en tekenaar L. Burgs uit Ovezande. Op speciaal ver zoek gemaakt voor de Delta band. Vijf verschillenddc voorstellingen voor een rijks daalder. Beelden van het Korte Groenewoud, een kijkje op de Sint Jacobstoren vanuit de Sa- razijnstraat, het oude, recente lijk afgebroken stadhuis, de vissersvloot op de zeilen en ijs- schotsen op de Schelde. "Een unieke verzameling die slechts eenmalig wordt uitgegeven", verzekert Joop Bukkens, de voorzitter van het actiecomité van de Deltaband. De onderwerpen van de penteke ningen komen uit de priveverza- mcling van de comitévoorzitter. Het eerste pakket kaarten wordt tijdens de jaarlijkse uitvoering van dc Koninklijke Harmonie 'Ons Genoegen', waarvan dc Deltaband deel uitmaakt, aangeboden. De bedoeling was aan burgemeester Van 'der Docf, maar die is die avond -zaterdag 29 november- verhinderd. Naar een 'waardige' vervanger wordt nog gezocht. Dc baten van de kaartenactie wor den bestemd voor de aanschaf en vervanging van de uniformen waarin de 55-koppige Deltaband in binnen- en buitenland 'ope reert'. "Momenteel hebben we drie uniformen, een galapak, een Spaans kostuum en een zomeruni- form. Vooi onderhoud en aan schaf van nieuwe uniformen is veel geld nodig. Vandaar dat we deze actie op touw hebben gezet", licht voorzitter Bukkens toe. En: "We hebben bewust gekozen voor dit unieke onderwerp. Kerstkaar ten met een dorpje of een land schap in de sneeuw zijn overbe kende onderwerpen, maar afbeel dingen van oud-Vlissingen is echt 'iets anders dan anders'.We heb ben grote verwachtingen van onze actie". Nadat de eerste exemplaren een 'officiële' bestemming hebben ge vonden tijdens de uitvoering in het Scheldekwartier, krijgen ook de bezoekers van die muziekavond gelegenheid om de 'kunstwerken' aan te kopen. Dc leden van de Deltaband zullen ook wijkgericht een huis-aan-huis verkoop hou den. En voor degenen die daarbij vergeten worden, zijn bestellingen mogelijk bij Joop Bukkens of John van Ressum, respectievelijk te bereiken via de telefoonnum mers 01184-66473 en 64586. Dc pentekeningen van L. Burgs zijn gedrukt bij drukkerij Zeelandia in Goes. Wijlen Jan Bonman heeft hele ge neraties Volkskrant-lezers aan zich verplicht door zijn tekenin gen en verhaaltjes over Neder landse bezienswaardigheden Voor wie hem toen miste of juist plezierige herinneringen wil opha len brengen de Stichting Matrijs in Utrecht en de Nieuwkoopse uitgeverij Heuff de serie boekjes 'Om de hoek...' uit: getekende gidsjes van Nederland De pen is onmiskenbaar die van Bonman, de tekst van Gijs ten Ham. 'Wal cheren... om de hoek' heet het eerste deeltje en het staat vol we tenswaardigheden die maar be kend zijn hij een handjevol in siders. Wist u bijvoorbeeld dat de 1-ranse schrijver Jules Verne in 1881 Vlis- singen bezocht en de stad weinig complimenteus zou neerzetten als "een gat"? Verne hield zijn slech te humeur vermoedelijk over aan een lading bunkerkolen, die hij - naar zijn zin- te duur moest betalen. En dan verscheen er op 20 sep tember 1571 een uiterst vreemde beklaagde voor de Middelburgse rechtbank: de os, die Tanneken Arents, huisvrouw van Huigen Jansz, op de horens nam „sulx dat sy van desselve quetsure gestorven es". Het dier kreeg de doodstraf, het vlees moest wor den "gedistribueert" onder de ge vangenen en de ossekop op een staak gezet. Of 't zou helpen... Zo speurden Bouman en Ten Ham Walcheren af om in woord en beeld verslag te doen. Vaak gaat het om praktische bij/onder heden. die toerist en 'eigenhei mer' van pas komen bij een tocht je door stad en land maar ook om belevenisjes en feitjes, die dc 'gro te geschiedenis' net niet hebben gehaald maar wel leuk zijn om te weten. "Walcheren... om de hoek" wordt besloten met een re gister en de adressen van VVV's en musea. Het boekje telt 112 pa gina's. is met de hand geschreven maar zeer leesbaar en kost 12,90. Drs. J. de Koning, minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid, verricht maandagmiddag 1 december de officiële opening van de Janneke Dierxschool in Ter- neuzen. Later die middag wordt de Janneke Dierxschool in Mid delburg, de hoofdvestiging, offi cieel in gebruik genomen. De ope ningshandeling daar wordt ver richt door gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé. De Janneke Dierxschool, ver noemd naar de Tcrneuzense soci- aliste en vrouwènvoorvechtstèr Janneke Dierx, is een vrouwen- vakopleiding. Het initiatief tot oprichting van de school is uitge gaan van de Vrouwenbond FNV. Met name Henny Klein- Hesselink, voorzitter van de afde ling Zeeland van de Vrouwen bond FNV, heeft daarbij een zeer belangrijke rol gespeeld. Van de initiatiefgroep maakten voorts bondsbestuurder Tjeu Strous en de stichting 'Vrouw en Werk' deel uit. Er werd subsidie aangevraagd bij het Europees Sociaal Fonds (150.000 gulden), dc provincie Zeeland (75.000 gulden) en liet district Arbeidsvoorziening (75.000 gulden). Op de subsidie verzoeken werd positief gerea geerd, zodat men in september van start kon gaan. De hoofd vestiging van de Janneke Dierx school is ondergebracht in het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Bcroepsbcocfening in Middel burg. In Terneuzen wordt een bo venverdieping van een groot pand aan de Markt gehuurd. In Middelburg bestaat het aanbod uit een cursus Computergebruik cn een cursus Eigen Bedrijf; in Terneuzen kunnen vrouwen kie zen uit twee computercursussen van verschillend niveau. In de (jaar)cursussen is ook een flinke praktijkstage opgenomen. De be langstelling voor de cursussen is groot. Zo groot zelfs dat men een wachtlijst heeft moeten instellen. Per leerjaar kunnen in totaal slechts 100 vrouwen worden ge plaatst, 60 in Middelburg en 40 in Terneuzen. Elke vestiging be schikt over een crèche. Na Tsjernobyl, de Russische plaats waar een kerncentrale ontplofte, moet Jack de Lan ge, voorlichter in de centrale in Borssele, heel wat kritische vragen beantwoorden over de toepassing van kernenergie. Uit liet PZEM-blad IJcvBrug van oktober/november blijkt dat deze man uit Terneuzen heel wat engelengeduld in zijn bagage moet stoppen als hij 's morgens op weg gaat om dc kost te verdienen. De Lange doet zijn taak evenwel - zo meldt de redacteur van het PZEM-blad - met zoveel elan en enthousiasme "dat je zou denken dat hij aan het prille begin van een flitsende carriè re staat'. Daaruit blijkt dat De Lange de jongste niet meer is. Zeker als daaraan wordt toegevoegd: "Er zit geen sleur bij Jack. Laat staan dat de elasticiteit van zijn geest inge boet zou hebben". En: "Zijn enthousiasme doet menig jon gere verbleken". Maar er zit de voorlichter iets dwars, voert De Brug- redacteur zijn verhaal tot een hoogspanning. "Veel mensen halen - en daar kan bij goed inkomen - na het gebeuren in Tsjernobyl er van alles en nog wat bij als het over kernener gie gaat". Onder meer: "Zo zijn onze bloemperken al me nigmaal doelwit van bezoe kers geweest". En dan blijkt dat de bezoekers een rijk bloeiende ruiker mee naar huis namen. Overigens niet om de bloemenpraelit thuis te bewonderen, maar ze wilden dc bloemen onderwerpen aan een onderzoek, waaruit dan moest komen vast te staan of het stralend bloemenpark radio-actief 'besmet was'. Dat verhaal in De Brug was nu voor ons een mooie gele genheid om de bewoners in dit gebied te laten lezen hoe De Lange omgaat met de arg waan. De Lange stemde toe in een interview. Hij meldde ver der trots dat een uiterst pro fessionele fotograaf nog on langs foto's had gemaakt van hem voor een stukje in een landelijk blad. Afgelopen maandag belde hij ons echter met de droeve me dedeling dat zijn directeur Tiktak geen interview toestond. "Een kerncentrale was na Tsjernobyl een nogal gevoelig onderwerp", meende Tik takDat vonden w ij ook. En daarom wilden we een Voorlichter laten voorlichten. Dat is zijn vak. Met dat doel gaat De Lange ook elke mor gen richting boot over de Westerschelde. Maar als een voorlichter niet meer mag voorlichten? Ja. dan is het ook nieuws. ...ik heb die verhalen m'n hele leven gehoord... "Over het boek van Slager waren de meningen verdeeld. De één zei het klopt precies, de ander vond het maar overdreven". Vanaf vandaag-ligt het boek van Jan Zwemer zelf in de boek handel. Het is een bewerking van zijn doctoraal-scriptie voor het vak Nieuwste geschiedenis. Onder de titel 'Een zekel om geit-eten te snieën' gaat Zwemer in het boek in op het armoedige bestaan van de Walcherse landarbeiders. Dat hij nu doctoran dus is kan hem geen barst schelen. In plat Zeeuws stelt hij vast dat die titel hem geen andere Jan Zwemer maakt. Zaterdagmiddag is het enige tijdstip dat de in Ooslkapelle ge boren en getogen Jan Zwemer zich vrij kan maken. In een mise rabel huis aan de Nieuwe Haven ("Als je eens over huisjesmelkers wilt schrijven moet je hier zijn") is zijn kamertje tweehoog achter niettemin gezellig en warm. Jan Zwemer is nog maar nèt 'thuis' uit Amsterdam waar hij tweeen- eenhalve dag werkt op de Vrije Universiteit, liet instituut waar hij zich bekwaamde tot historicus. De behandelingg van zijn boek in dc PZC van die dag stemt hem te vreden. "De auteur beeft begre pen waar het omgaat". Hij heeft het artikel nog maar nèt aandach tig gelezen. Praten met Jan Zwemer is ook ontdekken dat alledaagse dingen geschiedenis zijn. Hij schreef de geschiedenis van Walcherse land arbeiders op uit monden van mensen die liet aan den lijve had den ondervonden, maar ook pluisde hij in archieven van ker ken. regeringsenquetes over de landarbeid in 1866 en 1906, bla den van de landarbeidersbonden de dorpspolitiek, waaraan in die jaren tot aan de Tweede Wereld oorlog voornamelijk werd gedaan door de heren boeren. De vier Walcherse dorpen Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskcrke en Aag- tekerke stonden model bij zijn studie. Hij noemt deze vier repre sentatief voor geheel Walcheren, het eiland waar de landarbeider er het beroerdste aan toe was. Wat de christelijke politiek betreft krijgt zijn studie nog een vervolg. In het decembernummer van het Zeeuws Tijdschrift analyseert hij de statenverkiezing van 1946, waarbij Zwemer de SGP en ARP en hun tegengestelde belangen on der de historische loep neemt. Dat een afstudeerscriptie later wordt vertaald naar een boek komt niet zo vaak voor in Neder land. Zwemer: "De Engelsen doen dat vaker. Van hen heb ik het eigenlijk afgekeken. Een be langrijke rol daarbij speelden Ge orge Ewart Evans en Robert Moore. Moore bestudeerde vier mijnwerkersdorpjes en maakte van zijn scriptie een boek, dat enorm veel waardevol materiaal bevat. Van die mensen heb ik veel geleerd. Hun werk heb ik geboeid zitten lezen". Bij zijn studie stuitte hij ook re gelmatig op tegengestelde inter pretaties. Machtige lichamen stonden niet als vanzelfprekcnd aan de kant van de heren boeren. Hij noemt enkele dominees die vanaf de kansel de 'bazen' waar schuwde dat als ze zo door zou den gaan met het knechten van hun arbeiders, ze zelf om de revo lutie vroegen. Later moesten die dominees zoals dominee Koop mans in Grijpskerke, weer bakzeil balen, het kerkbestuur, dat meestal bestond uit boeren, pikte deze preken niet. Zwemer noemt ook de Middelburgche Courant die in de jaren van en na de eeuw wisseling bekend stond als pro gressief liberaal. Die krant publi ceerde in 1931 een dreigbrief van een arbeider, die gericht was aan een boer.Er werd meer loon geëist. De redactie van de Middel- burgsche Courant haalde er voor publicatie alle spel-en taalfouten uit. Dit in tegenstelling tot De Zeeuw, een blad van christelijk signatuur. Die plaatste de brief, maar wèl met alle fouten die deze nauwelijks geletterde arbeider op schreef. merkbaar. Dc lonen moesten om laag. De Nederlands Christelijke Landarbeidersbond stelde toen vast dat hun Zeeuwse leden er niet slecht aan toe waren. En die op Walcheren in hel bijzonder". Drs. Zwemer popelde in 1984 om- de mensen te interviewen. Nu keeg bij ook in de gaten dat de verhalen van zijn vaders familie in Oostkapelle bepalend waren geweest voor zijn denken, een kri tisch denken. En hij geloofde de verhalen van de mensen die ooit leefden als onderdrukten. Hij weet zeker dat ze de waarheid spraken. "Ik had voor sommige verhalen maar één bron. Maar waarom zouden die mensen lie gen". Zo hier en daar liet hij na men weg. Ook de namen van boe ren heb ik niet gebruikt. Alleen als ze in openbare organen zaten. En van de geïnterviewden ge bruikte ik alleen de naam in het boek als ze daarvoor toestemming gaven". Wie meer wil weten over de geschiede nis van Walcheren kan er niet omheen om 'Een zekel om geit-eten te snieën' te kopen. Hel hoek is uitgegeven bij Fanoy Boeken in Middelburg en is vanaf vandaag (woensdag 26 novem ber) te koop in de boekhandel. Het kost 29,50.Behalve teksten is het werk verluchtigd met authentieke foto's. Het leven van de landarbeiders, daarmee is Jan Zwemer bijna ver groeid. "Ik heb ze m'n hele leven gehoord. Vooral als de broers en zussen van mijn vader bij elkaar waren. De verhalen over liet leven van landarbeiders maakten in druk. Toen in 1981 het boek van Kees Slager uitkwam, laaiden de gesprekken weer op. F.n toen ik in 1984 een onderwerp moest kiezen voor de scriptie, wist ik vrij snel wat ik wilde. "In augustus van dat jaar ben ik begonnen met de Middelbursche Courant door te lezen. Ik nam een aantal aandachtsjaren: van 1917 tot 1920 en van 1930 tot 1933. Het waren ook jaren van te genstellingen. Tussen 1917 en 1920 gingen de arbeiders zich or ganiseren. De boeren verdienden toen veel aan de oorlog, maar de lonen waren laag. Tussen 1930 en 1933 was ook in Zeeland de crisis Authentieke en traditionele Afro-Surinaainse muziek valt zon dag 30 november te beluisteren in de Kloveniersdoelen in Mid delburg wanneer 'Fra Fra Sound' optreedt. Era Era Sound tim mert sinds 1980 aan de weg van de internationale muziekwereld en het repertoire van de band bevat ritmische elementen uit Zuid-Amerika, Afrika en het Caraïbisch gebied. De groep vermengt deze ritmische formule vaak ook nog met harmonieën uit de jazz, hetgeen een frisse sound oplevert. Era Era Sound trad in de loop der jaren op tijdens de meest uiteen lopende festivals, van het North Sea Jazz Festival en het Oostende Rhythm and Jazz Festival tot aan het nationale pop- concours 'De grote prijs van Nederland'. Tijdens het Middel burgse concert ligt vóór de pauze de nadruk op de traditionele Surinaamse muziek. Na de pauze komen ook andere stijlen en invloeden aan bod. Het optreden van Era Fra Sound begint om 16 uur. *Jan Zwemer: "Waarom zouden die mensen liegen Vorige week donder dag verheugde Middel burg zich over het eer ste Cultureel café in de Schouwburg. Zeeuw se amateurpodium kunstenaars toonden dat de status amateur best goed is voor een avondje vermaak. Zo tegen de feestda gen vaak, introduceert de spelletjesfabrikant zijn nieuwste vondst. Zo ook dit jaar en in Tref center wordt gede monstreerd hoe dat spel is te spelen. Bakker Rotte in Mid delburg is wat dichter naar de Markt gekro pen. De Gravenstraat verloor te veel aan trekkracht naar het winkelpubliek. Korte informatie, podi um, film, expositie, uit, kinderboeken, ar- chiefsprokkels, bougie tot bumper en zaek'n SERVICE KWALITEIT GARANTIE 1ANGEOCLEI SO MIDDELBURG 0118013221 tandprothetieus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen Zonder overdrijven kun je zeggen dat de allermooiste make-up doos van Middelburg staat bij Mieke Petiet. O, kom maar eens kijken... rwvamcii, nu vvjv Electrische schrijfmachine van zeer goede kwaliteit, nu voor: incl. koffer inch B.T.W. incl. 1/2 jr. garantie Zolang de voorraad strekt! Vlissingen Badhuisstr, 137 31184-10740 Terneuzen Noordstr. 78 01150-12304 KA DOT IPS i

de Faam | 1986 | | pagina 1